Felieton

Najwyższy czas upomnieć się o odszkodowania za Rzeź Wołyńską

Na pochyłe drzewo każda koza skacze – mówi popularne przysłowie. A że mądrość ludowa ma realne pokrycie w rzeczywistości świadczą najlepiej relacje między Polską a Ukrainą.

Ukraińcom zorientowanie się, że rząd Polski jest gotów na wszystko w imię źle pojętej przyjaźni, nie zajęło zbyt wiele czasu. Doszło nawet do tego, iż zaczęli ingerować w politykę wewnętrzną naszego kraju – ich intensywnym zabiegom zawdzięczamy, że w sprawie upamiętnienia ofiar Rzezi Wołyńskiej mieliśmy nie niosącą za sobą prawnych konsekwencji uchwałę, a nie ustawę. Ponieważ wszelkie próby wymuszania na Polsce różnych rzeczy zakończyły się sukcesem, Ukraińcy poszli o krok dalej i obecnie będą żądali od Polski odszkodowań za stracone majątki.

I tak do polskich urzędów masowo napływają wnioski ws. wydania poświadczonych dokumentów potwierdzających własność nieruchomości z okresu II RP. Działania takie podejmowane są również poprzez działające w Polsce kancelarie prawne. Mają one posłużyć do procesów o odszkodowania za pozostawione w Polsce mienie. I chociaż jeszcze nie wpłynął przeciwko państwu polskiemu żaden pozew ze strony Ukraińców, to jest to – jak się wydaje – kwestią czasu.

Niewątpliwie Ukraińców zachęciły doświadczenia dzikiej reprywatyzacji, gdzie w sposób bezprawny przekazywano nieruchomości osobom podającym się za właścicieli. Nie sposób nie podejrzewać, że właśnie na to liczą Ukraińcy, z których tak wielu zwyczajnie wyłudziło, bądź kupiło Kartę Polaka. Otwartym pozostaje pytanie, czy polskie sądy polską własność obronią?

Już najwyższy czas, żeby rząd Polski zaczął prowadzić w relacjach z Ukrainą uczciwą względem Polaków politykę. W tej sytuacji w trybie przyspieszonym powinna zostać przegłosowana ustawa, w której jasno i wyraźnie nazwano by ukraińskich ludobójców po imieniu. Co więcej należałoby wreszcie wystąpić o odszkodowania za zbrodnie dokonywane przez Ukraińców na Polakach, chociaż przyznam, iż nie sposób dokonać pieniężnej wyceny doznanych przez Polaków cierpień. Ludzkie życie nie jest przeliczalne na pieniądze, zatem każda suma jest zbyt mała, aby zrekompensować ogrom tej zbrodni, niemniej spróbować się z tym zmierzyć po prostu trzeba.

O odszkodowania należałoby wystąpić także wobec Rosji, ale to przy obecnym układzie sił politycznych daleka pieśń przyszłości…

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

11 komentarzy

11 Komentarzy

 1. you-tube

  13 sierpnia 2017 at 18:06

  Jarosław Kaczyński przeproś za Bandere.

 2. wolna-polska.pl

  13 sierpnia 2017 at 18:12

  Przedsiebiorcy chca sciagnac nawet dwa miliony Ukrainców.

 3. warszawiANKA

  13 sierpnia 2017 at 18:50

  Popieram – niech Ukraina płaci odszkodowania za ludobójstwo na Wołyniu. Przecież dokonała tego UPA, którą współczesna Ukraina wyniosła na ołtarze narodowe.

 4. Przemek1986

  13 sierpnia 2017 at 20:21

  Większej głupoty nie słyszałem

 5. mir

  13 sierpnia 2017 at 21:08

  Dobry żart… odszkodowanie od UPAdłego państwa, na drodze do bankructwa. Wyliczyć straty można, ale tylko by zamknąć temat, zakończyć jakiekolwiek próby ukraińskich wyłudzeń od Polski.
  Tytuł jest abstrakcyjny z jeszcze jednego powodu – „polski” rząd. Ten rząd nie tylko nie upomniał się o odszkodowanie, ale podarował Ukrom miliardy polskich pieniędzy, sprowadził dwa miliony banderyzujących się Ukrów i sprowadza kolejnych. Policja chętniej ściga tych, co nazwą ludobójców ludobójcami niż tych propagujących banderyzm w Polsce…
   
  Co do Rosji nie ma co szaleć, nikt mocarstwa atomowego do niczego nie zmusi. Co innego Niemcy które są/były pod „protektoratem” silniejszych USA.

  • Marian

   13 sierpnia 2017 at 21:52

   Obawiam się, że niektórzy dziennikarze prawy.pl od czasu do czasu dostają tzw. sraczki intelektualnej.

   • Marian

    14 sierpnia 2017 at 08:28

    O, widzę, że admini także.

    • Dmytro

     14 sierpnia 2017 at 11:14

     Powinien Pan się przede wszystkim douczyć. Nie dziwię się że Polacy chcą upamiętnić swoje ofiary z rąk OUN-UPA. My Ukraińcy też pamiętamy o swoich ofiarach. Banderyzm trzeba potępiać.

   • Zen

    14 sierpnia 2017 at 11:06

    „oto nie panie Marianie…”

 6. Adam

  14 sierpnia 2017 at 10:01

  Niestety to Ukraińcy wyprzedzają nas w https://www.youtube.com/watch?v=kdq0SoOUsT4&t

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra