Z zagranicy

Ponad 60 proc. muzułmanów w Austrii chce zakazania dowcipów o islamie

Większość muzułmanów ubiegających się o azyl w Austrii chce, aby dowcipy na temat islamu zostały zakazane – wynika z badania przeprowadzonego w tym kraju na muzułmańskich imigrantach przez Uniwersytet Danube z Krems.

Badania wykazały jednocześnie znaczące rozbieżności między typowo austriackimi wartościami oraz wartościami reprezentowanymi przez przybyszów z takich miejsc jak Somalia czy Czeczenia, którzy patrzą na społeczeństwo przez pryzmat religii.

Opublikowane w mijającym tygodniu opracowanie wykazuje różnice w podejściu między muzułmańskimi azylantami a mainstreamową opinią bardziej zsekularyzowanego społeczeństwa austriackiego.

Naukowcy przeprowadzili wywiady z 1 129 muzułmanami z Syrii, Afganistanu, Iraku, Iranu, Somalii i Czeczenii, z których 60 proc. uważa, że należy zakazać mówienia dowcipów o islamie. Z kolei jedna czwarta badanych jest zdania, że islam powinien bardziej oddziaływać na austriackie prawo. Stosunek poszczególnych badanych do kwestii, o jakie byli pytani, zależał przede wszystkim od kraju ich pochodzenia. 70 proc. Somalijczyków aprobowało zakaz mówienia dowcipów o islamie, za nimi uplasowali się Afgańczycy i Czeczeni. Irańczycy okazali się mniej restrykcyjni – zaledwie 14 proc. z nich stoi na stanowisku, że wspomnianych wyżej żartów należy zakazać.

Somalijczycy byli również bardziej skłonni do udzielania twierdzącej odpowiedzi na pytanie, czy zdecydowaliby się umrzeć za islam – prawie jedna trzecia z nich odpowiedziała na to pytanie pozytywnie.

Czeczeni i Somalijczycy byli w zasadzie zgodni, że islam powinien odgrywać większą rolę w austriackim społeczeństwie – aż 72 proc. Somalijczyków chce więcej islamu w austriackiej kulturze.

Badanie wykazało również, że 62 proc. Syryjczyków, 55 proc. Afgańczyków i 47 proc. Somalijczyków zgodziło się z twierdzeniem, że „Żydzi mają zbyt wiele władzy w świecie”. Antysemickie hasła są wśród muzułmanów mocno rozpowszechnione – niemalże połowa z nich twierdzi, że Izrael jest krajem wrogim muzułmanom.

Źródło: Jihad Watch

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

123 komentarze

123 Komentarzy

 1. expert asbestos

  13 listopada 2017 at 07:55

  Excellent post. I’m experiencing many of these issues as
  well..

 2. home security camera

  16 listopada 2017 at 01:51

  To guard family from damage?

 3. The Bitcoin Code Erfahrungen

  19 grudnia 2017 at 23:12

  Very neat post. Will read on…

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra