Z zagranicy

Syn premiera Netanyahu: Amerykańskie grupy lewicowe są bardziej niebezpieczne niż neonaziści

Yair Netahyahu, syn premiera Izraela Benjamina Netanyahu powiedział w środę, że amerykańskie grupy lewicowe są bardziej niebezpieczne niż neonaziści.

Odnosząc się do aktów przemocy, do jakich doszło w zeszły weekend w Charlottesville, w Wirginii, oraz uznanego za kontrowersyjne oświadczenia prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który powiedział, że wina za incydent ze skutkiem śmiertelnym „leży po obu stronach”, Yair Netanyahu oświadczył, że bardziej obawia się organizacji lewicowych, które ostatnio skupiły na sobie uwagę opinii publicznej, niż neonazistów.

– Umieszczając sprawy w odpowiedniej perspektywie – kontynuował Yair Netanyahu na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych – jestem Żydem, jestem Izraelitą, neonazistowskie szumowiny w Wirginii nienawidzą mnie i mojego kraju. Ale oni należą do przeszłości. Ich rasa wymiera – tłumaczył. – Jednakże bandyci z Antify i ruchu Black Lives Matter, którzy nienawidzą mojego kraju (i, w mojej ocenie, Ameryki także) rosną w siłę i stają się super dominującymi na amerykańskich uniwersytetach i w życiu publicznym – dodał.

Do zamieszek w miasteczku studenckim w Wirginii doszło w zeszłą sobotę. Wówczas to neonaziści i zwolennicy supremacji białej rasy zorganizowali wiec w Charlottesville w proteście przeciwko planowanemu przez władze miejskie usunięciu pomnika generała Roberta E. Lee, dowódcy wojsk Konfederacji w czasie wojny secesyjnej (1861–1865). Demonstracja odbywała się pod hasłem: „Zjednoczyć prawicę”. Kiedy spotkali kontrmanifestantów z grup lewicowych, doszło do starć, które zakończyły się rozlewem krwi, kiedy 20-letni James Fields, podejrzewany o sympatie nazistowskie, wjechał samochodem w tłum protestujących lewaków, wskutek czego jedna kobieta straciła życie, a 19 osób zostało rannych.

Źródło: Times of Israel

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

162 komentarze

162 Komentarzy

 1. becia

  18 sierpnia 2017 at 09:53

  Lewactwo trzeba z grubej rury…

  • niepisior

   18 sierpnia 2017 at 11:55

   Dwe kwestie:
   1) Nawet w portalu „prawy.pl” zmiękczenie redaktorskich mózgów osiągnęło poziom szmatławca z Czerskiej! Jak można, na prawicowym portalu pisać o NEONAZISTACH (czyli narodowych SOCJALISTACH!) że to ruch PRAWICOWY????!!!!! Widać, że kontakt z fb skutecznie pozbawia najprostszej refleksji i czujności!
   2) Polska prawica (którą reprezentuje TYLKO JKM, bo PiS to przecież również partia narodowo SOCJALISTYCZNA!), od dawna buduje poprawne relacje ze środowiskami żydowskimi, których poglądy wyraził młody Netanjahu. I to trzeba kontynuować, bo nie wszyscy Żydzi nienawidzą Polski i Polaków, i nie wszyscy Żydzi to żydokomuna! Pamiętajmy o tym!

  • you-tube

   18 sierpnia 2017 at 12:41

   Zbignew Stonoga-Odpowiedz na zarzuty ,Dominika Duda.(3 minuta: co mowi Stonoga o Kaczynskim i dlaczego chce go ukarać za „zydów”)

   • marju73

    18 sierpnia 2017 at 20:15

    Na stronie Dakowskiego jest info że w środę Kaczyński miał spotkanie z żydostwem.

 2. Maciek

  18 sierpnia 2017 at 09:58

  Ależ tutaj chyba obowiązuje geometria okręgu . Neonaziści i neomarksiści znajdują się po sąsiedzku obok . Bardziej niebezpieczni od nich są funkcjonariusze Mossad , FSB , CIA . Zresztą tu także zdaje się zachowano model przypominający działania carskiej Ochrany ,tzn. radykalne młodzieżówki są źródłem ,narybku werbowanego do „poważnych” „służb” . I tak to się kręci .

 3. Slawomir Tomasz Roch

  18 sierpnia 2017 at 11:27

  Yair Netanyahu ma calkowita racje i dobrze wie co mowi bowiem Zydzi w USA maja b. liczna i b. wplywowa diaspore i maja swietne informacje. Lewactwo wszystkimi silami i srodkami wprowadza teraz gdzie sie tylko da demoniczna ideologia gender. Ma juz b. wiele sukcesow! To b. niebezpieczna, totalitarna ideologia, jak komunizm i nazizm! Zydzi maja wiec powody sie jej obawiac. Nie tylko Zydzi, my Polacy absolutnie rowniez, gdyz to ideologia, ktora niszczy rodzine i wszelkie rodzinne wartosci. Gender chce ustanowic totalna anarchie! Gender chce po prostu piekla na ziemi! Gender to cywilizacja smierci! Precz z gender! Precz ze smiertelnym grzechem homoseksualizmu i cudzolostwa! Precz z szatanem!

  • Paweł

   18 sierpnia 2017 at 12:13

   Bredzisz gościu. Za lewactwem stoją właśnie żydzi.

   Jakób Appenszlak („Myśl żydowska” 1917).

   „Rozproszenie żydowskie utkało właściwie sieć duchową w Europie, rodzaj systemu krwionośnego w łonie ludzkości, bez względu na granice narodów. I jak dziś wszystko to wygląda? Przyjrzyjcie się wszystkim partiom liberalnym, demokratycznym, mieszczańskim, konstytucyjnym, masońskim lożom, obozom opozycji – wszędzie tam są żydzi, wysuwają Aryjczyków, a sami często ukrywają się za nimi; sypią swoje złoto dla podsycania obcych ideałów, poruszają sprężynę i stoją za plecami budowniczych. Czynią tak, bo mają w tem cel swój. Są wszędzie, gdzie się coś rodzi, tworzy, bogaci, wywyższa, doskonali. Lecz nie ma ich tam, gdzie się podpisuje wyroki śmierci, gdzie broń szczęka, krew płynie i ludzie mordują się i gryzą, jak wilcy”.

   • Slawomir Tomasz Roch

    18 sierpnia 2017 at 14:41

    Naturalnie bo wtedy nie bylo panstwa Izrael dlatego m.in Zydzi popierali komunistow. Dzis nie maja wyjscia, gdyz nowa lewica nienawidzi takze judaizmu. To tyle w temacie. Trzymaj sie faktow i nie powoluj sie na teksty sprzed I wojny swiatowej.

    • Paweł

     18 sierpnia 2017 at 15:03

     Owe teksty są cały czas aktualne i bezpośrednio dotyczą Polski i Chrześcijan. Jest czarno na białym, kto odpowiada za I i II wojnę światową. Stworzyli potwora niech się teraz martwią. Nowa lewica kocha judaizm, bo dał jej życie. Ps. może mam się powoływać na teksty sprzed 4 i 2 tysięcy lat?

    • Paweł

     18 sierpnia 2017 at 15:06

     Mało tego. Nie tyle popierali komunistów co stworzyli komunę i wymordowali miliony Słowian. Napisałeś to tak jakby nic to nie znaczyło. Ot, taki drobny incydent. Temat zakończymy, gdy zapłacą za wszystkie zbrodnie, których się dopuścili, oddadzą okupowane tereny w ręce Palestyńczyków lub sami ich podpijemy – wszak izrael jest nielegalną polską kolonią.

     • Paweł

      18 sierpnia 2017 at 15:08

      podbijemy* – żydowska cecha mi się udzieliła.

  • Paweł

   18 sierpnia 2017 at 12:25

   Semi Abraham. Od żyda do chrześcijanina. 1912.

   „Tak będą wychowywane dzieci żydowskie: nienawiść do wszystkiego co chrześcijańskie, będzie im wszczepiana od wczesnego dzieciństwa”.

   Moritz Cohn. W „Księdze win Judy”. Str. 123.

   „Nie dawszy się wessać, duch żydowski panuje dziś tam, gdzie dawniej był zaledwie cierpiany. Nie mamy potrzeby z pokorą średniowieczną ukrywać, że oddawna posiadamy władzę nam przyobiecaną. Bez nas żaden potentant świata nie może nic przedsięwziąć, bo panujemy nad rynkiem pieniężnym. Żaden wyraz, którego sobie nie życzymy, nie dostanie się do publiczności, bo panujemy nad prasą. Żadna myśl nam niemiła nie dojdzie do koła wykształconych, bo panujemy nad książkami… Duch żydowski podbił świat”.

   • Slawomir Tomasz Roch

    18 sierpnia 2017 at 14:50

    Czemu sie dziwisz?! Przeciez wsrod Zydow po dzis dzien nikt z Synagogi nie odwolal, fundamentalnej w mniemaniu Zydow prawdy, ze Jezus Chrystus to oszust, ktory oglosil sie Bogiem i za to wlasnie zostal skazany na najwyzszy wymiar kary. Dla Zydow chrzescijanie to biedaki, idace za oszustem!!! Tymczasem my chrzescijanie gleboko wierzymy, ze to wlasnie Zydzi sa w b. tragicznym bledzie, nie rozpoznali bowiem Mesjasza, ktory przyszedl w Chrystusie Panu. Pomimo tej ogromnej roznicy trzeba jakos obok siebie zyc, by sie nie pozabijac. Tymczasem gender to wrog kazdej rodziny! Ot i wszystko.

    • Paweł

     18 sierpnia 2017 at 15:00

     Problem w tym, że nie ma możliwości, żeby współistnieć. Nie może być na tym świecie miejsca dla rasistów i szowinistów.

  • internet

   18 sierpnia 2017 at 12:44

   Gender to oni wprowadzili w kibucach.

 4. Paweł

  18 sierpnia 2017 at 12:14

  Szkoda, że synek nie wspomniał o swoim tatusiu terroryście.

 5. Dante

  18 sierpnia 2017 at 14:20

  Diabeł ubrał się w ornat i ogonem na mszę dzwoni.

  Ciekaw jednak jestem, na jakiej podstawie uważa, że biały człowiek umiera. Tata coś wspomniał o tym przy kolacji? Czy jest to zwykły przejaw żydowskiego szowinizmu, zapisanego Talmudzie?

  Nawet jeśli Talmud pisał sam Lucyfer, to nic to nie da jego wyznawcom. Zbawiciel rzekł bowiem – „na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą”.

 6. Karol

  18 sierpnia 2017 at 14:24

  Żydowskie teksty należy czytać z należną rozwagą i w wspak!
  «nie tak, jak by należało»

 7. klioes vel pislamista

  18 sierpnia 2017 at 16:44

  Szczerze do premiera Francji

  Musze niestety komus dokuczyc:
  Nie mam ochoty wcale „sie uczyc,
  Jak zyc z terrorem”. Francji premierze!
  Jest pan idiota, mowiac tak szczerze.

 8. Janusz

  18 sierpnia 2017 at 17:43

  A co powiedział pies Netanyahu?

 9. new business adviser

  25 sierpnia 2017 at 01:30

  I am impressed, I have to say. good job on this article! A lot of information to take into consideration. Your write up is really useful to me.

 10. Queen Creek Marijuana

  26 sierpnia 2017 at 09:11

  Incredible! This blog looks just like my old one I enjoyed your page.

 11. Jesse Grillo

  28 sierpnia 2017 at 12:34

  Incredible. I needed this. I really love your article but, I am a terrible reader. Do you have you tube videos on the topic?

 12. startup investor

  28 sierpnia 2017 at 23:57

  Thumbs up! This is so helpful! Hey, that is a clever way of thinking about it. Just wanted to say fantastic page!

 13. dispensaries near me

  29 sierpnia 2017 at 02:00

  Your writing style reminds me of my teacher. Your points are well formed. Colors seem brighter when you are around.

 14. 420 app

  30 sierpnia 2017 at 01:08

  I truly think this posts needs much more consideration. I will probably be again to read much more, thanks for that info. I am impressed, I have to say. I shared this on my blog and 88 people have already read it. Your write up reminds me of my bestie. Your points are well formed.

 15. online casino app

  31 sierpnia 2017 at 08:53

  After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 16. street wear

  2 września 2017 at 11:53

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 17. Budget Shopping

  2 września 2017 at 14:00

  Your place is valueble for me. Thanks!?

 18. click on my site

  2 września 2017 at 21:00

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 19. see my site

  2 września 2017 at 21:11

  I?m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that?s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 20. see my website

  2 września 2017 at 21:20

  There are some interesting points in time in this article but I don?t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well

 21. porn

  4 września 2017 at 19:39

  Good post. I learn something tougher on completely different blogs everyday. It can all the time be stimulating to read content material from other writers and observe a bit something from their store. I’d desire to make use of some with the content on my weblog whether you don’t mind. Natually I’ll offer you a link in your net blog. Thanks for sharing.
  porn http://www.188maxbet.com

 22. vacation rentals

  4 września 2017 at 20:27

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So good to seek out somebody with some authentic thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this website is something that is needed on the web, someone with somewhat originality. helpful job for bringing something new to the internet!
  vacation rentals http://gobo-monogram41627.alltdesign.com/details-fiction-and-caribbean-weddings-4526878

 23. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:07

  My brother suggested I may like this blog. He was once entirely right. This submit truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!|

 24. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  17 października 2017 at 16:57

  I like the helpful information you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I am quite certain I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!|

 25. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 19:21

  Hi mates, how is all, and what you wish for to say regarding this post, in my view its actually remarkable for me.|

 26. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  17 października 2017 at 19:25

  It is not my first time to go to see this web page, i am browsing this web site dailly and obtain fastidious data from here every day.|

 27. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 19:48

  Hey! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when viewing from my iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this issue. If you have any suggestions, please share. Appreciate it!|

 28. my link

  17 października 2017 at 23:18

  Spot on with this write-up, I absolutely feel this site needs far more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the information!|

 29. Egli Diana Pinto

  17 października 2017 at 23:30

  If you desire to get a great deal from this article then you have to apply these techniques to your won webpage.|

 30. Carlos Eduardo Veiga

  18 października 2017 at 01:47

  I’ve learn some excellent stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you put to create any such wonderful informative site.|

 31. free mp3 songs download

  18 października 2017 at 01:49

  What’s up mates, how is the whole thing, and what you would like to say regarding this article, in my view its in fact remarkable for me.|

 32. Lelio Vieira Carneiro Junior

  18 października 2017 at 04:18

  What’s up, I check your blog on a regular basis. Your writing style is awesome, keep it up!|

 33. tercio borlenghi jr

  18 października 2017 at 06:17

  Hey there, You have done an excellent job. I will definitely digg it and in my view suggest to my friends. I’m sure they will be benefited from this site.|

 34. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 07:34

  Hello there! I could have sworn I’ve been to your blog before but after looking at many of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly happy I found it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!|

 35. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 07:50

  I am sure this article has touched all the internet people, its really really nice post on building up new web site.|

 36. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 07:58

  Magnificent items from you, man. I’ve take into accout your stuff prior to and you’re simply extremely great. I actually like what you’ve received here, certainly like what you are saying and the way in which in which you are saying it. You are making it entertaining and you still care for to keep it sensible. I can not wait to learn far more from you. This is actually a wonderful site.|

 37. MAGA

  18 października 2017 at 09:33

  Hey there! I could have sworn I’ve been to this site before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!|

 38. Lélio Vieira Carneiro Junio

  18 października 2017 at 09:44

  I always used to read article in news papers but now as I am a user of net so from now I am using net for articles, thanks to web.|

 39. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  18 października 2017 at 11:27

  Aw, this was an extremely good post. Finding the time and actual effort to make a great article… but what can I say… I put things off a lot and don’t seem to get anything done.|

 40. Umanizzare presídios

  18 października 2017 at 15:09

  I know this website presents quality based content and other stuff, is there any other web site which offers such stuff in quality?|

 41. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  18 października 2017 at 17:17

  Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this short article together. I once again find myself spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!|

 42. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:56

  Why users still use to read news papers when in this technological world the whole thing is available on web?|

 43. Lélio Vieira Carneiro Junio

  19 października 2017 at 09:00

  Hi, Neat post. There is an issue along with your site in internet explorer, would check this? IE still is the marketplace chief and a big component to folks will omit your magnificent writing due to this problem.|

 44. Carlos Eduardo Correa da Veig

  19 października 2017 at 11:28

  This article offers clear idea for the new viewers of blogging, that in fact how to do blogging.|

 45. Lelio Junior

  19 października 2017 at 13:56

  Howdy! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Appreciate it!|

 46. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  19 października 2017 at 16:09

  Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!|

 47. José Wilame Araújo Rodrigues

  19 października 2017 at 18:15

  Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing in your feed and I am hoping you write again very soon!|

 48. Umanizzare

  19 października 2017 at 20:29

  Thanks for the auspicious writeup. It actually was once a enjoyment account it. Look advanced to more introduced agreeable from you! By the way, how could we keep in touch?|

 49. Grupo Coral fraude

  19 października 2017 at 22:27

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your website in my social networks!|

 50. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  20 października 2017 at 02:15

  I every time used to study paragraph in news papers but now as I am a user of web thus from now I am using net for content, thanks to web.|

 51. Carlos Eduardo Veiga

  20 października 2017 at 04:56

  At this time I am ready to do my breakfast, later than having my breakfast coming again to read more news.|

 52. José Wilame Araújo Rodrigues

  20 października 2017 at 07:28

  What’s up, after reading this awesome post i am as well delighted to share my familiarity here with colleagues.|

 53. Lelio Vieira Carneiro Junior

  20 października 2017 at 10:06

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to stop hackers?|

 54. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 12:37

  This post will assist the internet visitors for setting up new weblog or even a blog from start to end.|

 55. Luiz Gastão Bittencourt

  20 października 2017 at 15:08

  I believe what you published was actually very reasonable. However, consider this, what if you were to write a killer post title? I mean, I don’t want to tell you how to run your blog, but what if you added something that makes people desire more? I mean %BLOG_TITLE% is a little plain. You ought to look at Yahoo’s home page and see how they write news titles to get people to open the links. You might add a related video or a picture or two to get readers interested about everything’ve got to say. In my opinion, it could bring your website a little livelier.|

 56. Grupo Coral presidios

  20 października 2017 at 22:28

  Its like you read my thoughts! You seem to know so much about this, like you wrote the ebook in it or something. I feel that you just can do with some % to power the message home a little bit, however instead of that, that is wonderful blog. An excellent read. I will definitely be back.|

 57. tercio borlenghi junior

  21 października 2017 at 06:57

  I read this paragraph fully on the topic of the resemblance of most up-to-date and earlier technologies, it’s awesome article.|

 58. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  21 października 2017 at 15:56

  Hi there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? With thanks|

 59. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  22 października 2017 at 00:41

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!|

 60. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  22 października 2017 at 09:25

  I am curious to find out what blog platform you are utilizing? I’m having some small security issues with my latest website and I would like to find something more safe. Do you have any solutions?|

 61. Lelio Junior

  22 października 2017 at 18:28

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!|

 62. Grupo Coral fraude

  23 października 2017 at 03:25

  My partner and I absolutely love your blog and find most of your post’s to be precisely what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content in your case? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a number of the subjects you write related to here. Again, awesome weblog!|

 63. Patricia

  23 października 2017 at 05:59

  Do you have to’re trying to think about present methods
  to your partner or girlfriend, you possibly can must ponder a jewellery box or necklace hanger.

 64. joma jewellery fifi bracelet

  23 października 2017 at 08:03

  Ideal for almost any utility, silver clay (PMC can be out there in gold)
  is an ideal way to make intricate silver
  findings, silver beads or even silver rings.

 65. Egli Diana Pinto

  23 października 2017 at 13:10

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is excellent, let alone the content!|

 66. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  23 października 2017 at 23:41

  Do you have any video of that? I’d love to find out more details.|

 67. José Wilame Araújo Rodrigues

  24 października 2017 at 08:38

  I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something not enough folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I came across this during my hunt for something relating to this.|

 68. tercio borlenghi jr

  24 października 2017 at 18:36

  Wow, fantastic blog format! How lengthy have you ever been running a blog for? you make running a blog glance easy. The total look of your web site is excellent, as neatly as the content!

 69. Luiz Gastão Bittencourt

  25 października 2017 at 03:47

  Right here is the right site for anyone who hopes to understand this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that’s been discussed for decades. Great stuff, just great!|

 70. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  25 października 2017 at 13:32

  Nice weblog right here! Additionally your web site lots up fast! What host are you using? Can I get your affiliate hyperlink for your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol|

 71. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 20:00

  It’s an remarkable post for all the online visitors; they will take benefit from it I am sure.|

 72. Lelio Junior

  25 października 2017 at 22:22

  Thanks for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I will be waiting for your next write ups thanks once again.|

 73. Grupo Coral fraude

  25 października 2017 at 23:21

  Greetings! Very helpful advice within this post! It is the little changes that will make the biggest changes. Many thanks for sharing!|

 74. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 23:37

  Simply wish to say your article is as amazing. The clearness to your publish is just spectacular and that i could assume you are an expert on this subject. Well along with your permission let me to seize your feed to stay up to date with impending post. Thanks one million and please keep up the rewarding work.|

 75. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 00:46

  Very nice article. I definitely appreciate this site. Stick with it!|

 76. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 03:16

  Hi! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.|

 77. Lelio Junior

  26 października 2017 at 04:37

  Whoa! This blog looks exactly like my old one! It’s on a totally different topic but it has pretty much the same page layout and design. Great choice of colors!|

 78. Lelio Junior

  26 października 2017 at 05:53

  I have been browsing online more than three hours these days, yet I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It’s pretty price sufficient for me. Personally, if all webmasters and bloggers made just right content as you did, the web might be much more useful than ever before.|

 79. Lelio Junior

  26 października 2017 at 07:06

  I just could not leave your website before suggesting that I extremely loved the usual information an individual provide in your guests? Is gonna be again regularly to check out new posts|

 80. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 08:19

  Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.|

 81. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 09:33

  I read this piece of writing fully concerning the comparison of hottest and previous technologies, it’s remarkable article.|

 82. Lelio Junior

  26 października 2017 at 10:50

  Hey! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a wonderful job!|

 83. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 12:09

  This is a topic that is near to my heart… Thank you! Exactly where are your contact details though?|

 84. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 13:30

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 85. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 14:51

  Informative article, just what I wanted to find.|

 86. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 17:24

  I love it whenever people come together and share thoughts. Great website, stick with it!|

 87. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 18:37

  Heya are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 88. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 19:50

  Saved as a favorite, I love your web site!|

 89. Itamar Serp

  26 października 2017 at 20:06

  It’s very easy to find out any topic on net as compared to textbooks, as I found this article at this website.|

 90. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 21:01

  Hmm it looks like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any points for novice blog writers? I’d really appreciate it.|

 91. Lelio Junior

  26 października 2017 at 22:13

  Hi there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions? Appreciate it|

 92. Lelio Junior

  26 października 2017 at 23:27

  My partner and I stumbled over here different page and thought I might check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking at your web page repeatedly.|

 93. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 00:40

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this brilliant blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this site with my Facebook group. Talk soon!|

 94. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 01:53

  Great article, totally what I was looking for.|

 95. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 03:11

  Hi there to every one, it’s genuinely a nice for me to pay a visit this web site, it consists of useful Information.|

 96. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 04:35

  Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice methods and we are looking to trade strategies with other folks, be sure to shoot me an email if interested.|

 97. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 05:55

  It is in reality a great and helpful piece of information. I am glad that you simply shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.|

 98. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 07:11

  If some one desires to be updated with latest technologies then he must be go to see this web page and be up to date every day.|

 99. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 08:24

  Keep this going please, great job!|

 100. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 09:36

  Why viewers still use to read news papers when in this technological world the whole thing is presented on net?|

 101. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 10:54

  Hi there it’s me, I am also visiting this web site on a regular basis, this web site is really fastidious and the visitors are actually sharing nice thoughts.|

 102. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 12:13

  I am no longer sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time studying more or working out more. Thanks for fantastic info I was searching for this info for my mission.|

 103. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 13:30

  We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community. Your website offered us with useful info to work on. You have done a formidable task and our whole neighborhood shall be grateful to you.|

 104. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 14:49

  bookmarked!!, I like your web site!|

 105. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 16:02

  Aw, this was an exceptionally nice post. Taking a few minutes and actual effort to create a superb article… but what can I say… I put things off a whole lot and never manage to get nearly anything done.|

 106. Grupo Serval presídios

  27 października 2017 at 16:24

  constantly i used to read smaller content that as well clear their motive, and that is also happening with this paragraph which I am reading at this place.|

 107. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 17:14

  Very nice post. I certainly love this website. Stick with it!|

 108. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 18:24

  Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no backup. Do you have any solutions to protect against hackers?|

 109. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 19:33

  Hi I am so thrilled I found your website, I really found you by accident, while I was looking on Aol for something else, Anyways I am here now and would just like to say kudos for a incredible post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the superb work.|

 110. Lelio Junior

  27 października 2017 at 20:43

  Thanks for the good writeup. It actually was once a amusement account it. Look complicated to more introduced agreeable from you! By the way, how could we keep up a correspondence?|

 111. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 21:53

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for %keyword%|

 112. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 23:05

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.|

 113. Lelio Junior

  28 października 2017 at 00:15

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me.|

 114. Lelio Junior

  28 października 2017 at 01:19

  I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Studying this info So i am glad to exhibit that I have a very excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I such a lot certainly will make sure to do not disregard this web site and give it a glance on a relentless basis.|

 115. Lelio Junior

  28 października 2017 at 01:24

  Great article, totally what I was looking for.|

 116. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 03:47

  I read this paragraph completely about the difference of newest and previous technologies, it’s awesome article.|

 117. Lelio Junior

  28 października 2017 at 05:03

  Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the issue resolved soon. Thanks|

 118. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  28 października 2017 at 10:54

  Hi there Dear, are you actually visiting this site daily, if so after that you will without doubt obtain good experience.|

 119. security applications

  31 października 2017 at 16:32

  Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just
  wondering if you get a lot of spam responses? If so how
  do you stop it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much appreciated.

 120. home security cameras systems

  2 listopada 2017 at 06:17

  Hi! Someone in my Myspace group shared this website with
  us so I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking
  and will be tweeting this to my followers! Great blog and terrific design and style.

 121. asbestos removal

  3 listopada 2017 at 13:22

  Hi! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking through some of the post I realized it’s new to
  me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking
  and checking back often!

 122. phones allow

  3 listopada 2017 at 19:46

  Definitely imagine that that you said. Your favourite reason seemed to be on the internet the simplest factor to take into account of.
  I say to you, I definitely get irked at the same time as folks consider concerns that they plainly don’t realize about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as outlined out the whole thing without having side effect , other folks can take a signal.
  Will probably be again to get more. Thank you

 123. timex watch

  5 listopada 2017 at 09:59

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme
  in our community. Your site provided us with valuable
  information to work on. You have done an impressive job and our entire community will
  be grateful to you.

 124. griffithzone.com

  7 listopada 2017 at 22:14

  I read this article completely about the difference of most
  up-to-date and earlier technologies, it’s amazing article.

 125. pron best

  8 listopada 2017 at 14:33

  ZYP6kh Very good post. I certainly appreciate this website. Continue the good work!

 126. domain name registrar

  10 listopada 2017 at 02:03

  I do accept as true with all of the concepts you’ve
  introduced on your post. They are really convincing
  and can definitely work. Nonetheless, the posts are
  too quick for beginners. Could you please prolong them a
  bit from next time? Thanks for the post.

 127. Dadado Veig

  11 listopada 2017 at 13:14

  Thanks for the auspicious writeup. It in truth was once a entertainment account it.
  Look complicated to more delivered agreeable from
  you! However, how could we keep up a correspondence?

 128. bigger website designing

  11 listopada 2017 at 18:40

  Hello, Neat post. There is a problem together with your web site in internet explorer, may check this?
  IE nonetheless is the marketplace chief and a good component of people will leave out
  your wonderful writing because of this problem.

 129. make certain asbestos

  11 listopada 2017 at 21:49

  I just could not go away your site before suggesting that I
  extremely loved the standard information an individual supply on your guests?
  Is going to be again continuously to investigate cross-check new posts

 130. reverse phone number lookup

  12 listopada 2017 at 15:16

  whoah this blog is great i like reading your posts.

  Keep up the great work! You recognize, lots of people are hunting round for this information, you
  could help them greatly.

 131. contract phones encapsulate

  12 listopada 2017 at 15:19

  Hi my family member! I want to say that this post is
  awesome, great written and come with approximately all vital infos.
  I would like to look more posts like this .

 132. home security systems denver co

  12 listopada 2017 at 22:42

  Do you experience feeling all of them is often more ensure at your residence?

 133. tercio borlenghi junior

  13 listopada 2017 at 10:21

  Nice blog here! Additionally your web site lots up fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate hyperlink to your host?
  I want my web site loaded up as fast as yours lol

 134. contract phones reduces

  13 listopada 2017 at 20:51

  I was extremely pleased to uncover this web site.
  I need to to thank you for your time due to this fantastic read!!

  I definitely liked every little bit of it and i also have you book marked to check out new stuff in your
  website.

 135. https://racelanecentral.com

  14 listopada 2017 at 15:05

  Please let me know if you’re looking for a
  writer for your site. You have some really great posts and I believe I would be a good
  asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write
  some articles for your blog in exchange for a link back to
  mine. Please shoot me an email if interested.

  Many thanks!

 136. anal massage

  16 listopada 2017 at 01:01

  Woah! I am really enjoying the template/theme of this blog. It as simple, yet effective. A lot of times it as tough to get that perfect balance between usability and visual appearance.

 137. home security systems reviews cnet

  16 listopada 2017 at 01:21

  Thinking about focused on your loved ones?

 138. Kitchens Middleton

  16 listopada 2017 at 06:08

  wow, awesome article.Really looking forward to read more. Cool.

 139. In order to safeguard your family from injury?

 140. more info

  17 listopada 2017 at 09:52

  There is definately a lot to learn about this subject. I love all of the points you have made.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra