Z zagranicy

Ukraina oburzona wizytą Putina na Krymie

Wczoraj Władimir Putin w towarzystwie premiera Dmitrija Miedwiediewa przybył na zaanektowany przez Rosję Krym. Tymczasem Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy przekazało Moskwie notę protestacyjną uważając taką sytuacją za niedopuszczalną. – Jest to brutalne naruszenie ukraińskiej suwerenności – oświadczyła Ukraina.

 

Władimir Putin udał się na Krym w towarzystwie premiera Dmitrija Miedwiediewa, przedstawiciela prezydenta w południowym okręgu federalnym Rosji Władimira Ustinowa i minister oświaty Olgi Wasiliewej.

– Strona ukraińska uważa wizytę w tymczasowo okupowanej Autonomicznej Republice Krymu i w Sewastopolu za brutalne naruszenie suwerenności państwowej i jedności terytorialnej Ukrainy. Składając nielegalne w świetle ukraińskiego prawa wizyty na zaanektowanym Krymie, Rosjanie cynicznie i demonstracyjnie okazują swój stosunek do ogólnie obowiązujących norm prawa międzynarodowego. Krym i Sewastopol są i pozostaną nieodłączną częścią Ukrainy. Uznawane jest to przez cały cywilizowany świat, który ocenił nielegalne działania Federacji Rosyjskiej m.in. wprowadzając przeciwko niej sankcje – napisano w komentarzu ukraińskiego MSZ-u.

Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku, po referendum, które jednak zostało uznane za nielegalne zarówno przez władze Ukrainy, jak i państwa Zachodu.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

123 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra