Krótka historia tego jak FSB doszło do swojej dzisiejszej pozycji w Rosji

Nieszczęście Polski polega między innymi na tym, że imperialistyczna polityka Rosji (carskiej, komunistycznej, putinowskiej) determinuje negatywnie losy Polski i Polaków. By sprostać wyzwaniom, Polacy winni, między innymi, zdobywać informacje na temat zagrożeń jakie są wyzwaniem dla naszego kraju. Wiele cennych informacji na temat rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, spadkobierczyni CzeKa, NKWD, KGB, zawiera interesująca praca naukowa „FSB. Gwardia Kremla” autorstwa Mirosława Minkina.

 

Wraz z powstaniem państwa rosyjskiego formacje pełniące funkcje policji politycznej odgrywały ważną role w Rosji. W XVI wieku za czasów Iwana Groźnego Rosjanie byli terroryzowani przez 6000 opryczników. Opricznina wymuszał posłuszeństwo wobec despotyzmu cara za pomocą tortur i masowych mordów (eksterminowano całe miasta). W szeregi służby przyjmowano młodych bojarów z prowincji, którzy musieli zerwać wszelkie kontakty w rodziną.

Kolejni carowie tworzyli kolejne instytucje pełniące funkcje policji politycznej. W XIX wieku synonimem rosyjskiej policji politycznej stała się Ochrana – Oddział ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego. Jej uprawnienia były niezwykle szerokie, mogła tworzyć sieć agenturalną, inwigilować, lustrować korespondencje. Działała poza sądową i parlamentarną kontrolą, kierowała działaniami policji i żandarmerii.

Szerokie uprawnienia Ochrany pozwalały jej na wprowadzenie stanu wyjątkowego. Prowadzenie śledztw, przeszukania, przesłuchania, zatrzymywanie, aresztowanie, osadzanie w więzieniach i zsyłanie.

Demokratyczne reguły, obecne na zachodzie, były obce Rosji. Od wieków w Rosji była władza absolutna. Fundamentem rosyjskiego despotyzmu były rządy mongołów. Chłopi mieli status niewolników. Polityka izolacji odpowiadała za absolutną nieufność wobec cudzoziemców. Kto nie dopełnił obowiązku donoszenia karany był z całą rodziną. Nawet powątpiewanie w słuszność działań władzy było traktowane jako zbrodnia – kary dla wątpiących we władze przewidywał przepisy kodeksów karnych z 1845, 1927 i 1960 roku.

Wyrazem podporządkowania życia carskiej Rosji policji politycznej była nie tylko działanie ochrany ale także to, że zgoda Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wymagana była: działalność gospodarczą, założenie organizacji charytatywnej, podróż dłuższą niż 25 kilometrów, sponsorowanie gazety i wystawianie sztuk.

Prace carskiej policji regulowało aż 5000 przepisów. Policja w carskiej Rosji na prowincji była jedynym regulatorem życia i organem administracji. W carskiej Rosji policja wydawała zgody na budowę łaźni, młócenie zboża nocą, wydawanie recept na określone leki, budowę mostów, realizacje przepisów sanitarnych, wystawianie sztuk. Do zadań carskiej policji należała też kontrola życia religijnego.

Jednak wobec masowego terroru komunistów ingerowanie Ochrany w życie poddanych cara nie było po latach uznawane za dolegliwe.

Z racji na brak poparcia społecznego, by zachować władze bolszewicy stworzyli gigantyczny aparat terroru. Przez dekady zmieniał on nazwy. Do najbardziej popularnych należała CzeKa, GPU, NKWD, KGB. Dziś spadkobierczyni KGB czyli FSB oficjalnie nawiązuje do tradycji czekistów.

Komunistyczny Rosja prześladowała nie tylko swoich przeciwników politycznych ale także całe klasy społeczne jak burżuazje i chłopów. Pierwsze lata komunizmu to czas terroru i ludobójstw rewolucyjnych. W latach trzydziestych władze sowieckiej Rosji z rozmysłem zagłodziły kilkanaście milionów chłopów. Pomimo zbrodni komunistów na Rosjanach, dziś Rosja Putina gloryfikuje swoją komunistyczną przeszłość.

Szpiegomania komunistów, dostrzeganie w każdym cudzoziemcu szpiega, skutecznie odcięło rosyjskich naukowców od zachodniej nauki. Prowokacja i manipulacja stały się jednym z najskuteczniejszych oręży sowieckiej bezpieki. Sowieci tworzyli, podobnie jak Ochrana, podporządkowane przez siebie organizacje opozycyjne służące do wyłapywania przeciwników Moskwy.

Odmiennie od niezależnej dziś FSB, KGB w ZSRR była ściśle podporządkowana partii KPZR. Do zadań KGB należało szpiegostwo, kontrwywiad, ochrona granic, ochrona władz, zwalczanie opozycji i inwigilacja całego życia społecznego, politycznego i gospodarczego.

Transformacja ustrojowa ZSRR, sprawiła, że co sprytniejsi działacze KPZR rozkradli rosyjski majątek narodowy. Do życia w luksusie władze KPZR były już przyzwyczajane w czasach ZSRR – luksusy partyjniaków nie były znane funkcjonariuszom KGB, którzy nie skorzystali tak jak partyjniacy na transformacji ustrojowej. Symbolem zmiany i odrodzenia czekistów stał się Putin.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra