Recenzje

Walki Polaków z islamem przez wieki

Staraniem wydawnictwa zakonu Pijarów eSPe do rąk czytelników trafiła seria syntez historycznych. Prace te z racji na zebranie wielu istnych informacji dotyczących jakiegoś zagadnienia w jednej publikacji maja ogromny walor edukacyjny. Taką właśnie interesującą syntezą jest praca Andrzeja Solaka „Walki Polaków z islamem”.

 

Na kartach pracy Andrzeja Solaka czytelnicy znajdą historie powstania islamu i jego podbojów. Historie islamskiej okupacji półwyspu Iberyjskiego w VIII wieku, zwycięstwa Karola Młota nad islamistami, kolejnych zdobyczy terytorialnych islamistów w Europie, wojen obronnych Europejczyków z islamską agresją czyli krucjat od XI wieku, przyczyn dla których Polacy nie mieli możliwości wzięcia udziału w krucjatach.

„Walki Polaków z islamem” poprzedziły walki Polaków z mongołami w XIII wieku. W XIV wieku mongołowie przyjęli islam. Równocześnie od XIII wieku prymat w świecie islamu przejęła osmańska Turcja. W kolejnych wiekach Polacy walczyli z muzułmanami. Na przeszkodzie wspólnej walki z islamem, stanął od XVI protestantyzm. Nienawiść protestantów do katolicyzmu jest tak wielka, że w celu zniszczenia katolików byli oni skłonni to wspierania Turcji. Terem walk z islamem była Mołdawia, Węgry, Bałkany i Morze Śródziemne.

W XVI wieku Polska była przedmurzem i bastionem katolicyzmu. Walczył z protestantami, schizmatykami i muzułmanami. Turcja wiodąca prym w świecie islamskim miała doskonały korpus saperski, artylerie, broń palną, konnice, piechotę (w tym tę składająca się z janczarów porwanych chrześcijańskich chłopców podanych indoktrynacji).

Tatarzy zależni od Turcji na własną rękę, ale przy akceptacji Turcji, dokonywali nieustanych najazdów na Kresy Rzeczpospolitej. Setki tysięcy mieszkańców Kresów stawało się w ramach porwania w jasyr niewolnikami. Setki tysięcy były mordowane przez tatarów a ich własność była niszczona. Leniwa szlachta z centralnej Polski dbająca o swój interes była obojętna wobec islamskiego zagrożenia.

Tatarzy operujący jako jazda dokonywali wypadów metodą wojny błyskawicznej. Każdy tatar dysponował kilkoma końmi. Celem była natychmiastowa eksterminacja chrześcijańskiej ludności, rabunek, zniszczenie mienia, lub porwanie w niewole. Polacy mogą się pochwalić kilkom spektakularnymi zwycięstwami, nie rozwiązywały one jednak problemu nieustannego zagrożenia ze strony islamistów.

Do historii przeszły zwycięstwa hetmana Stefana Żółkiewskiego i późniejszego króla Jan Sobieskiego. Jednak potencjał Turcji, nie licząc tatarów, był dużo większy niż Rzeczpospolitej. Turcja miała 3 razy większa ludność, była bogatsza, i miała system władzy sprzyjający imperialnej polityce. Turcja miała też fachowe doradztwo wojskowe ze strony Francji i Niemiec. W późniejszych latach Turcję wspierała Anglia i Holandia.

Jednym z największych triumfów była odsiecz wiedeńska 1683 pod wodzą Jana III Sobieskiego. Również i w XVII wieku Tatarzy i Turcy atakowali Polskę.

Relacje Polaków z Turcją zmieniło zagrożenie ze strony Rosji. Konfederacja Barska starała się o pomoc Turcji w walce z Rosją. W czasie gdy Polska była pod zaborem Rosji, Prus i Austrii, z Turcją w XVIII i XIX wieku walczyli Rosjanie, w tym też Polacy wcieleni do rosyjskiej armii. Zdesperowani Polscy patrioci wspierali za to wrogów zaborców, ignorując to, że Francja czy Turcja dokonywały zbrodni. Kiedy polscy patrioci wiązali swoje nadzieje z Turcją, chrzęszczenie zniewoleni przez Turków wiązali swoje nadzieje z Rosją. W konfliktach Rosji z Turcją, na Kaukazie i Bałkanach, w XIX wieku, Polacy byli po jednej i drugiej stronie frontu.

Dość nieznanym rozdziałem walk zachodu z islamem była plaga islamskiego piractwa na morzu śródziemnym. Od XVI wieku islamscy piraci z terenów Europejskiego wybrzeża Morza Śródziemnego porwali 1.250.000 niewolników. Islamscy piraci operowali z Algierii, Maroka, Trypolitanii i Tunezji. Uciążliwość islamskich piratów doprowadziła do wojny USA z Trypolitanią od 1801 do 1805 roku kiedy to amerykańskie statki odmówiły płacenia haraczu islamskim piratom. Islamskie piractwo było powodem ataku Francji na Algierię w 1829 roku.

W XX wieku, Niemcy pacyfikowali Powstanie Warszawskiej wykorzystując jednostki armii niemieckiej i SS składające się z muzułmanów. W szeregach SS i armii niemieckiej walczyli przedstawiciele Azerów, Kirgizów, Tatarów, Uzbeków, Tadżyków, Kazachów, Turkmenów, Turkiezów, Czeczeńców, Osetyńczyków, Inguszów, Kabardyńczyków, Bałkarów. A także Rosjanie, Bośniacy, Albańczycy, Arabowie z Maroka, Algierii, Syrii, Iraku, Palestyny, oraz Persowie, Hindusi, Flamandzie, Duńczycy, Norwegowie, Ukraińcy, Białorusini.

Po II wojnie światowej sympatia Polaków była po stronie muzułmanów walczących z rosyjską okupacją Afganistanu. Po transformacji ustrojowej Polska wzięła udział w globalnej wojnie z islamskim terroryzmem.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

90 komentarzy

90 Komentarzy

 1. rebeliant80

  22 sierpnia 2017 at 15:35

  Potencjał Turcji wcale nie był jakiś olbrzymi, dowodem może być to, że wojska Rzeczypospolitej liczące zaledwie 30tys. ludzi były w stanie wytrzymać napór całej armii Imperium Osmańskiego w czasie oblężenia Chocimia i zmusić go do zawarcia pokoju, a przecież w sukurs tym wojskom mogła przyjść armia dowodzona przez króla, co mogło się wiązać z całkowitą klęską tej wyprawy. Również potencjał co do rekrutów był w Rzeczypospolitej bardzo duży, o czym świadczy Potop szwedzki, gdzie pomimo rozbicia armii regularnej byliśmy w stanie szybko tę armię odtworzyć, co w przypadku Turcji byłoby niemożliwe, bo system polityczny obowiązujący w tym kraju wykluczał istnienie wyszkolonych do walki ludzi poza strukturami państwowymi.

 2. zimny

  22 sierpnia 2017 at 16:51

  Nie zapominajmy również o sojuszniczych państwach – Włochy, Rumunia, Słowacja, Bułgaria, Chorwacja i Węgry.

 3. stan

  22 sierpnia 2017 at 19:12

  Wśród polskich Tatarów (lipków) występował obrzęd pobratymstwa, znany również u Kozaków, tj. zwyczaj tzw. lania wody na szable, wytwarzający pomiędzy osobami niespokrewnionymi (mężczyznami) stosunek braterski, jak wierzono, trwający i po śmierci. Pobratymstwo mogli zawierać wszyscy, niezależnie od narodowości, nawet z wrogich sobie narodów. W sytuacji spotkania na polu bitwy, jako strony walczące ze sobą pobratymcy zobowiązani byli zaniechanie walki, a wzięci do niewoli mogli liczyć na pomoc „brata” z przeciwnego obozu. I tak w XVII w. wielu Polakom tatarscy bracia uratowali życie lub uwolnili z niewoli. U Czeczenów zwyczaj pobratymstwa zwie się kunaczestwo, oznacza to samo, co pokrewieństwo i jest od wieków przekazywany z pokolenia na pokolenie zarówno w przekazach ustnych, jak i twórczości narodowej (bajki, legendy). O tradycjach pobratymstwa Czeczenów pisali mi.in. A. Puszkin, M. Lermontow, L. Tołstoj.
  Zygmunt Gloger w swojej Encyklopedii opowiada o dawnym zwyczaju polskim – zaprzysięgania sobie nawzajem dozgonnej miłości braterskiej przez ludzi niepołączonych z sobą węzłami pokrewieństwa. I był to ślub przyjaźni – uroczysty, piękny, dochowywany wiernie do grobu. Przysięgający stawali się braćmi ślubnymi.

 4. klioes vel pislamista

  30 sierpnia 2017 at 15:29

  Noc żywych trupów
  motto:
  „Związano wieniec z rzeczy przeklętych,
  Lamp pogaszono tysiące świętych,
  Pod jeden topór ludzkość się kładzie,
  Zegary wszystkie stoją na zdradzie,
  Prac przenajświętszych łamie się moc:
  O! wielka noc! o! wielka noc!

  Czujmy — bo kur wnet zapieje trzeci,
  Ciemności wiecznych anioł przeleci…” (Juliusz Słowacki)


  Noc żywych trupów rozpoczęta.
  Zaraza już ogrania świat.
  Gdzie blask oliwa daje święta,
  Nie mogą zombi złamać krat.
  Lecz, nim nastanie znowu brzask,
  „Allahu Akbar!” słychać wrzask.

  Przez fale morza, mur Mellity
  Wdzierają żywe trupy się.
  Ale dla zdrajców, łżeelity
  Robactwo z szamba nie jest „fe”.
  Bo każdy więcej żywy trup
  Jest, jak chrześcijanom nowy grób…

  Nie zombi, ale zdrajcy-wampy
  Zarazie co otwarli drzwi,
  Gdy pogasili święte lampy,
  Wrogami ludzi są. To ci,
  Co gdy zapieje trzeci kur,
  Zapełnią potępieńców chór!

 5. Marvel contest of champions hack

  30 sierpnia 2017 at 23:49

  This really answered my problem, thank you!

 6. check my site

  31 sierpnia 2017 at 19:22

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 7. recruiting

  1 września 2017 at 06:26

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 8. street wear

  2 września 2017 at 11:36

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 9. see more about my site

  3 września 2017 at 19:44

  Aw, this was a really nice post. In thought I would like to put in writing like this moreover – taking time and actual effort to make an excellent article… but what can I say… I procrastinate alot and on no account appear to get something done.
  see more about my site http://www.hotfrog.pl/biznes/dolno%C5%9Bl%C4%85skie/wroc%C5%82aw/benwild_2453826

 10. 188maxbet

  4 września 2017 at 19:18

  There are some fascinating points in time on this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I’ll take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like extra! Added to FeedBurner as well
  188maxbet http://www.188maxbet.com

 11. condom

  4 września 2017 at 19:19

  It’s best to take part in a contest for among the best blogs on the web. I’ll recommend this website!

 12. Saint lucia weather

  4 września 2017 at 20:07

  This site can be a walk-by means of for the entire info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and also you’ll positively discover it.

 13. go movie

  5 września 2017 at 08:32

  Can I simply say what a reduction to seek out somebody who truly is aware of what theyre talking about on the internet. You definitely know methods to carry an issue to mild and make it important. Extra individuals need to read this and understand this aspect of the story. I cant believe youre no more widespread since you positively have the gift.

 14. check more at my website

  5 września 2017 at 10:26

  you’ve an excellent blog right here! would you wish to make some invite posts on my blog?

 15. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 16:28

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering
  what all is needed to get setup? I’m assuming
  having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet smart so I’m not 100% positive.
  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Appreciate it

 16. best deal estate real

  6 września 2017 at 04:13

  Good day! I know this is somewhat off topic
  but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m
  looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of
  a good platform.

 17. garage door controls

  6 września 2017 at 15:40

  These are in fact wonderful ideas in regarding blogging.
  You have touched some pleasant things here. Any way keep up wrinting.

 18. see my website

  6 września 2017 at 18:41

  I’d need to test with you here. Which isn’t something I often do! I take pleasure in studying a publish that may make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 19. check out my website

  6 września 2017 at 21:07

  When I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you may remove me from that service? Thanks!

 20. see my website

  6 września 2017 at 21:32

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you However I’m experiencing challenge with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting similar rss drawback? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 21. see my website

  6 września 2017 at 21:55

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 22. two thousand stocks

  6 września 2017 at 22:53

  It’s nearly impossible to find knowledgeable people about this topic, but you seem like you know what you’re talking about!
  Thanks

 23. download ipod

  7 września 2017 at 06:02

  Hurrah, that’s what I was searching for, what a information!
  present here at this webpage, thanks admin of this site.

 24. see my website

  7 września 2017 at 07:36

  It’s arduous to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you recognize what you’re speaking about! Thanks

 25. check out my website

  7 września 2017 at 08:23

  I’m impressed, I must say. Actually hardly ever do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve got hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the difficulty is something that not enough individuals are speaking intelligently about. I am very pleased that I stumbled throughout this in my search for one thing relating to this.

 26. check out my website

  7 września 2017 at 10:32

  There are certainly loads of particulars like that to take into consideration. That may be a great level to bring up. I provide the ideas above as general inspiration but clearly there are questions just like the one you deliver up the place an important thing might be working in sincere good faith. I don?t know if finest practices have emerged around things like that, however I’m certain that your job is clearly identified as a good game. Both girls and boys really feel the influence of just a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.

 27. see my website

  7 września 2017 at 11:12

  This really answered my downside, thanks!

 28. I am usually to blogging and i actually admire your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your web site and keep checking for brand new information.

 29. door riding

  7 września 2017 at 12:41

  What’s up i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could also make comment due to
  this sensible post.

 30. buying real

  7 września 2017 at 13:05

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book
  in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this
  is great blog. A great read. I will certainly be back.

 31. That is the appropriate blog for anyone who wants to search out out about this topic. You notice so much its nearly onerous to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You undoubtedly put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just nice!

 32. This is the suitable weblog for anyone who needs to seek out out about this topic. You realize so much its nearly onerous to argue with you (not that I actually would need…HaHa). You positively put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, simply great!

 33. That is the right weblog for anyone who wants to seek out out about this topic. You understand so much its virtually onerous to argue with you (not that I actually would need…HaHa). You positively put a new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, just great!

 34. îöåíêà äëÿ íàñëåäñòâà

  7 września 2017 at 15:44

  I’m impressed, I need to say. Really hardly ever do I encounter a blog that’s each educative and entertaining, and let me let you know, you’ve hit the nail on the head. Your thought is outstanding; the difficulty is one thing that not enough individuals are talking intelligently about. I’m very glad that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 35. instagram takipçi sayısı arttırma

  7 września 2017 at 16:33

  It’s laborious to find knowledgeable people on this matter, however you sound like you recognize what you’re speaking about! Thanks

 36. getting education loans

  7 września 2017 at 19:14

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your weblog?
  My blog site is in the very same niche as yours and my users would truly benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this ok with you. Thanks!

 37. problems start

  8 września 2017 at 05:13

  Thanks for sharing such a fastidious thinking, piece of writing is good, thats why i have read it entirely

 38. start up business loans

  8 września 2017 at 12:32

  Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it ;
  ) I may come back once again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 39. оценить дом онлайн

  8 września 2017 at 15:41

  Would you be concerned about exchanging links?

 40. It’s exhausting to search out educated individuals on this matter, however you sound like you recognize what you’re talking about! Thanks

 41. door pops

  8 września 2017 at 16:45

  My family members all the time say that I am wasting my time here at web, but
  I know I am getting experience daily by reading such pleasant articles.

 42. http://landes-eternelles.com

  9 września 2017 at 14:05

  Attractive section of content. I just stumbled upon your
  blog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 43. Monroe

  9 września 2017 at 17:42

  Your style is unique compared to other people I have read stuff from.
  Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess
  I’ll just book mark this site.

 44. Homer

  10 września 2017 at 18:08

  Hi would you mind letting me know which web host you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.

  Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price?
  Many thanks, I appreciate it!

 45. financial loans

  11 września 2017 at 14:27

  If you are going for finest contents like I do, just pay a quick visit this website everyday for the reason that it gives feature contents, thanks

 46. penny stocks yield

  12 września 2017 at 08:59

  This post is priceless. Where can I find out more?

 47. Heya i am for the first time here. I found this board
  and I to find It truly helpful & it helped me out a lot.
  I hope to offer one thing again and aid others like you helped me.

 48. Barrett

  12 września 2017 at 23:50

  I do trust all of the ideas you’ve offered for your post.
  They are very convincing and can certainly work.
  Nonetheless, the posts are too quick for newbies. May you please extend them a bit
  from next time? Thank you for the post.

 49. thousand stocks

  13 września 2017 at 16:08

  hi!,I really like your writing very a lot! share we be
  in contact more approximately your post on AOL?
  I require a specialist in this house to solve my problem.
  May be that’s you! Taking a look ahead to look you.

 50. music video

  13 września 2017 at 18:19

  Thanks for the good writeup. It in truth was once a enjoyment account it.

  Glance advanced to far brought agreeable from you! However,
  how can we be in contact?

 51. car loan

  14 września 2017 at 01:52

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this superb blog!

  I suppose for now i’ll settle for book-marking
  and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will talk about
  this site with my Facebook group. Chat soon!

 52. tech

  14 września 2017 at 09:08

  Would you be eager about exchanging links?

 53. bitcoin credit card

  14 września 2017 at 10:19

  Can I just say what a relief to find somebody who actually knows what theyre speaking about on the internet. You definitely know how to deliver a difficulty to mild and make it important. Extra individuals need to learn this and perceive this side of the story. I cant imagine youre not more common since you definitely have the gift.

 54. mature webcam

  14 września 2017 at 12:09

  Your house is valueble for me. Thanks!…

 55. free gay live

  14 września 2017 at 14:20

  I was very pleased to find this net-site.I needed to thanks on your time for this glorious read!! I positively enjoying each little little bit of it and I’ve you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

 56. Loren

  14 września 2017 at 19:40

  Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.

  I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any recommendations for rookie
  blog writers? I’d certainly appreciate it.

 57. I am typically to running a blog and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your site and hold checking for new information.

 58. international travel tips

  15 września 2017 at 22:58

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point. You clearly know
  what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to
  your site when you could be giving us something informative to read?

 59. showbox on pc

  16 września 2017 at 11:10

  A powerful share, I just given this onto a colleague who was doing a little bit evaluation on this. And he in reality bought me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If attainable, as you turn out to be expertise, would you thoughts updating your blog with extra particulars? It’s highly useful for me. Large thumb up for this weblog submit!

 60. Phillis

  16 września 2017 at 20:16

  Hi to every one, the contents existing at this site are actually remarkable for people knowledge, well, keep up the good work fellows.

 61. international travel tips

  17 września 2017 at 06:28

  I’m gone to inform my little brother, that he should also visit this weblog on regular
  basis to get updated from latest news update.

 62. adonis golden ratio

  17 września 2017 at 15:10

  An fascinating discussion is worth comment. I believe that you need to write extra on this subject, it won’t be a taboo topic however usually persons are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 63. Maybelle

  18 września 2017 at 01:57

  I enjoy what you guys tend to be up too. This type of clever work and exposure!
  Keep up the fantastic works guys I’ve included you
  guys to my personal blogroll.

 64. punjabi songs

  18 września 2017 at 09:46

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 65. Maen Bola!

  19 września 2017 at 16:50

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to search out anyone with some authentic thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is one thing that’s needed on the internet, someone with a bit of originality. helpful job for bringing something new to the internet!

 66. Herbert Huffington Post Writer

  19 września 2017 at 21:49

  You made some decent factors there. I seemed on the internet for the problem and located most individuals will go together with with your website.

 67. best camera bags

  20 września 2017 at 00:08

  Hello! I simply want to give an enormous thumbs up for the great info you will have here on this post. I will probably be coming again to your weblog for more soon.

 68. LED light

  20 września 2017 at 14:52

  Good post. I learn one thing more challenging on different blogs everyday. It should at all times be stimulating to learn content material from other writers and apply slightly something from their store. I’d prefer to make use of some with the content on my weblog whether you don’t mind. Natually I’ll offer you a link in your web blog. Thanks for sharing.

 69. Reyna

  20 września 2017 at 14:53

  Hi there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.

  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very
  techincal but I can figure things out pretty
  fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas
  or suggestions? With thanks

 70. fake view

  20 września 2017 at 17:00

  OEj2Du I think other web site proprietors should take this website as an model, very clean and magnificent user friendly style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 71. longest paying hyip programs

  20 września 2017 at 23:05

  Can I just say what a reduction to seek out somebody who really knows what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know tips on how to carry an issue to mild and make it important. More individuals need to read this and perceive this facet of the story. I cant imagine youre not more fashionable because you undoubtedly have the gift.

 72. Hi there! I could have sworn I’ve been to this website before but after
  looking at a few of the posts I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely happy I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 73. Kali

  21 września 2017 at 22:08

  Good day! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it tough to set up your own blog? I’m not very
  techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking
  about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions?
  Cheers

 74. djpunjab

  22 września 2017 at 12:20

  very nice submit, i actually love this web site, keep on it

 75. Ervin

  22 września 2017 at 14:40

  Just want to say your article is as astounding.
  The clearness to your post is just excellent and that i can assume you are an expert on this subject.
  Well along with your permission let me to grasp your RSS feed to stay up to date with
  coming near near post. Thanks one million and please continue the enjoyable work.

 76. piano lessons for kids chicago

  22 września 2017 at 17:27

  Can I simply say what a relief to find somebody who truly knows what theyre talking about on the internet. You undoubtedly know tips on how to deliver a problem to mild and make it important. More individuals must learn this and understand this facet of the story. I cant consider youre no more well-liked since you definitely have the gift.

 77. http://pasisocialwelfaresociety.com

  22 września 2017 at 19:38

  Fine way of describing, and nice post to
  take facts about my presentation subject matter, which i am going to convey
  in school.

 78. heart disease multiply

  22 września 2017 at 20:06

  Thank you for some other informative web site.
  Where else may just I get that type of info written in such a perfect means?
  I have a challenge that I am just now working on, and I have been on the glance out for such info.

 79. Michele

  22 września 2017 at 22:25

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for
  quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like
  this. Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 80. Grammarly Promo Offer

  22 września 2017 at 22:41

  Can I simply say what a relief to search out somebody who really knows what theyre speaking about on the internet. You positively know how to convey a problem to gentle and make it important. More folks must learn this and perceive this aspect of the story. I cant imagine youre not more common because you positively have the gift.

 81. Latanya

  23 września 2017 at 00:47

  I’m not sure why but this site is loading incredibly
  slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 82. Digital Camera

  23 września 2017 at 00:58

  Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So good to search out any person with some authentic ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this web site is something that is needed on the internet, someone with a bit of originality. helpful job for bringing one thing new to the web!

 83. http://www.photographysandiego.org

  23 września 2017 at 09:12

  I constantly emailed this blog post page to all my contacts, because if like to
  read it after that my links will too.

 84. Limo

  23 września 2017 at 15:09

  I’m impressed, I have to say. Actually hardly ever do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve got hit the nail on the head. Your idea is excellent; the problem is something that not sufficient persons are talking intelligently about. I am very completely happy that I stumbled throughout this in my search for one thing regarding this.

 85. Cornelius

  23 września 2017 at 17:54

  Today, I went to the beachfront with my kids.

  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.”
  She placed the shell to her ear and screamed. There was
  a hermit crab inside and it pinched her ear. She never
  wants to go back! LoL I know this is entirely off topic
  but I had to tell someone!

 86. Garry

  23 września 2017 at 18:35

  Hi, i think that i saw you visited my site so i came to
  return the desire?.I’m trying to in finding things to enhance my web site!I suppose its ok to make
  use of some of your ideas!!

 87. departamentos valeria del mar

  23 września 2017 at 19:10

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you Nonetheless I am experiencing concern with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting an identical rss problem? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 88. jasa viewer

  23 września 2017 at 20:55

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to search out someone with some unique ideas on this subject. realy thanks for starting this up. this web site is something that’s needed on the internet, somebody with a little bit originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!

 89. hacking forum

  23 września 2017 at 23:17

  I’m impressed, I need to say. Really hardly ever do I encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and let me inform you, you might have hit the nail on the head. Your thought is outstanding; the issue is something that not enough people are talking intelligently about. I’m very glad that I stumbled throughout this in my seek for something referring to this.

 90. Lelio Vieira Carneiro Junior

  24 września 2017 at 05:29

  Hey I know this is off topic but I was wondering
  if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe
  you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to
  your new updates.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra