Walki Polaków z islamem przez wieki

Staraniem wydawnictwa zakonu Pijarów eSPe do rąk czytelników trafiła seria syntez historycznych. Prace te z racji na zebranie wielu istnych informacji dotyczących jakiegoś zagadnienia w jednej publikacji maja ogromny walor edukacyjny. Taką właśnie interesującą syntezą jest praca Andrzeja Solaka „Walki Polaków z islamem”.

 

Na kartach pracy Andrzeja Solaka czytelnicy znajdą historie powstania islamu i jego podbojów. Historie islamskiej okupacji półwyspu Iberyjskiego w VIII wieku, zwycięstwa Karola Młota nad islamistami, kolejnych zdobyczy terytorialnych islamistów w Europie, wojen obronnych Europejczyków z islamską agresją czyli krucjat od XI wieku, przyczyn dla których Polacy nie mieli możliwości wzięcia udziału w krucjatach.

„Walki Polaków z islamem” poprzedziły walki Polaków z mongołami w XIII wieku. W XIV wieku mongołowie przyjęli islam. Równocześnie od XIII wieku prymat w świecie islamu przejęła osmańska Turcja. W kolejnych wiekach Polacy walczyli z muzułmanami. Na przeszkodzie wspólnej walki z islamem, stanął od XVI protestantyzm. Nienawiść protestantów do katolicyzmu jest tak wielka, że w celu zniszczenia katolików byli oni skłonni to wspierania Turcji. Terem walk z islamem była Mołdawia, Węgry, Bałkany i Morze Śródziemne.

W XVI wieku Polska była przedmurzem i bastionem katolicyzmu. Walczył z protestantami, schizmatykami i muzułmanami. Turcja wiodąca prym w świecie islamskim miała doskonały korpus saperski, artylerie, broń palną, konnice, piechotę (w tym tę składająca się z janczarów porwanych chrześcijańskich chłopców podanych indoktrynacji).

Tatarzy zależni od Turcji na własną rękę, ale przy akceptacji Turcji, dokonywali nieustanych najazdów na Kresy Rzeczpospolitej. Setki tysięcy mieszkańców Kresów stawało się w ramach porwania w jasyr niewolnikami. Setki tysięcy były mordowane przez tatarów a ich własność była niszczona. Leniwa szlachta z centralnej Polski dbająca o swój interes była obojętna wobec islamskiego zagrożenia.

Tatarzy operujący jako jazda dokonywali wypadów metodą wojny błyskawicznej. Każdy tatar dysponował kilkoma końmi. Celem była natychmiastowa eksterminacja chrześcijańskiej ludności, rabunek, zniszczenie mienia, lub porwanie w niewole. Polacy mogą się pochwalić kilkom spektakularnymi zwycięstwami, nie rozwiązywały one jednak problemu nieustannego zagrożenia ze strony islamistów.

Do historii przeszły zwycięstwa hetmana Stefana Żółkiewskiego i późniejszego króla Jan Sobieskiego. Jednak potencjał Turcji, nie licząc tatarów, był dużo większy niż Rzeczpospolitej. Turcja miała 3 razy większa ludność, była bogatsza, i miała system władzy sprzyjający imperialnej polityce. Turcja miała też fachowe doradztwo wojskowe ze strony Francji i Niemiec. W późniejszych latach Turcję wspierała Anglia i Holandia.

Jednym z największych triumfów była odsiecz wiedeńska 1683 pod wodzą Jana III Sobieskiego. Również i w XVII wieku Tatarzy i Turcy atakowali Polskę.

Relacje Polaków z Turcją zmieniło zagrożenie ze strony Rosji. Konfederacja Barska starała się o pomoc Turcji w walce z Rosją. W czasie gdy Polska była pod zaborem Rosji, Prus i Austrii, z Turcją w XVIII i XIX wieku walczyli Rosjanie, w tym też Polacy wcieleni do rosyjskiej armii. Zdesperowani Polscy patrioci wspierali za to wrogów zaborców, ignorując to, że Francja czy Turcja dokonywały zbrodni. Kiedy polscy patrioci wiązali swoje nadzieje z Turcją, chrzęszczenie zniewoleni przez Turków wiązali swoje nadzieje z Rosją. W konfliktach Rosji z Turcją, na Kaukazie i Bałkanach, w XIX wieku, Polacy byli po jednej i drugiej stronie frontu.

Dość nieznanym rozdziałem walk zachodu z islamem była plaga islamskiego piractwa na morzu śródziemnym. Od XVI wieku islamscy piraci z terenów Europejskiego wybrzeża Morza Śródziemnego porwali 1.250.000 niewolników. Islamscy piraci operowali z Algierii, Maroka, Trypolitanii i Tunezji. Uciążliwość islamskich piratów doprowadziła do wojny USA z Trypolitanią od 1801 do 1805 roku kiedy to amerykańskie statki odmówiły płacenia haraczu islamskim piratom. Islamskie piractwo było powodem ataku Francji na Algierię w 1829 roku.

W XX wieku, Niemcy pacyfikowali Powstanie Warszawskiej wykorzystując jednostki armii niemieckiej i SS składające się z muzułmanów. W szeregach SS i armii niemieckiej walczyli przedstawiciele Azerów, Kirgizów, Tatarów, Uzbeków, Tadżyków, Kazachów, Turkmenów, Turkiezów, Czeczeńców, Osetyńczyków, Inguszów, Kabardyńczyków, Bałkarów. A także Rosjanie, Bośniacy, Albańczycy, Arabowie z Maroka, Algierii, Syrii, Iraku, Palestyny, oraz Persowie, Hindusi, Flamandzie, Duńczycy, Norwegowie, Ukraińcy, Białorusini.

Po II wojnie światowej sympatia Polaków była po stronie muzułmanów walczących z rosyjską okupacją Afganistanu. Po transformacji ustrojowej Polska wzięła udział w globalnej wojnie z islamskim terroryzmem.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

9 komentarzy

9 Komentarzy

 1. Pingback: Obat Hpv De Nature

 2. Pingback: beli obat kutil kelamin diSulawesi Selatan ampuh

 3. home security systems near me

  15 listopada 2017 at 23:32

  To secure family members from problems?

 4. Pingback: cara alami atasi ambeien

 5. Pingback: raja singa

 6. Pingback: Obat Kutil Kelamin Di Semarang

 7. Pingback: Obat Kutil Kelamin Di Apotik Umum

 8. Pingback: Obat Kencing Nanah Di Apotik Umum

 9. Pingback: Obat Kutil Kelamin Di Apotik K24

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra