Kultura

Poznańska Piątka. „O tym, co nas czeka, wie tylko Bóg. Jemu ufamy”

Dziś mija 75. rocznica męczeńskiej śmierci Poznańskiej Piątki – pięciu młodych wychowanków Salezjańskiego Oratorium świętego Jana Bosko w Poznaniu zamordowanych przez Niemców. Zostali zgilotynowani 24 sierpnia 1942 r.

Czesław Jóźwiak urodził się 7 września 1919 r. w Łażynie k. Bydgoszczy. Uczęszczał do Gimnazjum im. św. Jana Kantego w Poznaniu. Już od 10. roku życia związany był z oratorium przy ulicy Wronieckiej, pełniąc tam obowiązki animatora grup młodzieżowych. Organizował zawody sportowe, występował w przedstawieniach, śpiewał w chórze. Pełnił też funkcję prezesa Towarzystwa Niepokalanej. Jako jedynemu z „Piątki” udało mu się zaciągnąć do wojska podczas kampanii wrześniowej. Po jej klęsce działał w konspiracji jako szef jednego z oddziałów Narodowej Organizacji Bojowej.

Edward Kaźmierski przyszedł na świat 1 października 1919 r. w Poznaniu w rodzinie ubogiego szewca. Ze względu na trudną sytuację rodzinną w wieku 17 lat przerwał naukę i zaczął pracować, najpierw jako „chłopiec na posyłki” w sklepie dekoracyjnym, a później jako pomocnik w warsztacie samochodowym. Obdarzony nieprzeciętnym talentem muzycznym brał udział w przedstawieniach oratoryjnych, grał na fortepianie i skrzypcach, komponował i śpiewał w chórze.

Franciszek Kęsy urodził 13 listopada 1920 r. w Berlinie, rok później zamieszkał wraz z rodziną w Poznaniu. Pragnął wstąpić do nowicjatu salezjanów, jako jedyny z całej „Piątki” myślał o powołaniu kapłańskim. Plany pokrzyżowała okupacja, rozpoczął więc pracę w zakładzie przemysłowym. W oratorium był animatorem życia religijnego, codziennie służył do Mszy św. i przystępował do Komunii św., wieczorami odmawiał różaniec.

Edward Klinik przyszedł na świat 21 lipca 1919 r. w Bochum. Po ukończeniu 4-letniego Gimnazjum Salezjańskiego w Oświęcimiu, w 1939 r. zdał maturę w gimnazjum im. Bergera w Poznaniu. Był prezesem Sodalicji Mariańskiej oraz przewodniczącym samorządu uczniowskiego. W czasach okupacyjnych pracował w firmie konstrukcyjnej.

Jarogniew Wojciechowski, najmłodszy z „Piątki”, urodził się 5 listopada 1922 r. w Poznaniu. Z powodów materialnych już po roku musiał zaprzestać nauki w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza. W oratorium był ministrantem, grał na fortepianie, na wyjazdach opiekował się młodszymi kolegami.

Kilka miesięcy po rozpoczęciu II wojny światowej cała grupa wstąpiła do konspiracyjnej organizacji Wojsko Ochotnicze Ziem Zachodnich działającej w Wielkopolsce i na Pomorzu. We wrześniu 1940 r., po wpadce całej organizacji, wychowankowie oratorium zostali zadenuncjowani przez Polaka – konfidenta gestapo.

Jaki pierwszy z Piątki 21 września 1940 r. został aresztowany Edward Klinik, któremu postawiono zarzuty przygotowywania zamachu stanu. Dwa dni później w więzieniu gestapowskim w Domu Żołnierza znalazła się cała „Piątka”. W następnych miesiącach grupa była przenoszona z jednego więzienia do kolejnego, gdzie poddawani byli przesłuchaniom, a w ich trakcie szykanom i torturom.

Mimo tragicznego położenia, mając oparcie w Bogu, zachowywali spokój i niespotykaną pogodę ducha. Odmawiali różaniec i odprawiali nowenny przed ważnymi świętami kościelnymi. Ostrzegający ich więzień, gdy wspólnie modlili się w celi, na uwagę: „Czy wiecie, co was czeka?”, usłyszał odpowiedź: „O tym, co nas czeka, wie tylko Bóg. Jemu ufamy. Cokolwiek się stanie, będzie to Jego wola”.

Początkowo osadzeni byli w Forcie VII, następnie w więzieniu przy ulicy Młyńskiej. W listopadzie 1940 r. przeniesiono ich do Wronek, gdzie cierpieli dodatkowo z powodu zimna i głodu. W kwietniu 1941 r. znaleźli się więzieniu w Berlinie, gdzie warunki były znośniejsze, pozwolono im nawet wspólnie modlić się i śpiewać. W maju 1942 r. umieszczono ich w Zwickau, w więzieniu dla „politycznych”, gdzie oczekiwali na proces.

Podczas rozprawy, która miała miejsce w na początku sierpnia 1942 r., piątkę przyjaciół oskarżono o zdradę stanu i skazano na śmierć. Każdy z nich tuż przed śmiercią napisał list, w którym żegnał się z rodziną, wyrażając jednocześnie radość z powodu mającego wkrótce nastąpić spotkania z Bogiem.

24 sierpnia 1942 r. na dziedzińcu więzienia w Dreźnie pięciu salezjańskich wychowanków zostało pozbawionych życia poprzez zgilotynowanie.

Papież Jan Paweł II beatyfikował młodych męczenników podczas swojej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1999 r.

Źródła: opoka.org.pl, bosko.pl

Więcej o Poznańskiej Piątce Męczenników na www.wiernidokonca.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

32 komentarze

32 Komentarzy

 1. Pingback: Cara Menyembuhkan Kondiloma

 2. Pingback: Penyebab Dan Cara Mengobati Kutil Kelamin

 3. Pingback: Obat Hpv Di Apotik

 4. burn fat

  11 listopada 2017 at 02:24

  Have been taking little over a month.

 5. Pingback: Nama Penyakit Kutil Kelamin

 6. Pingback: obat kutil untuk ayam

 7. Pingback: obat kutil ampuh

 8. Pingback: Gejala Pertama Kutil Kelamin}

 9. Pingback: Penyakit Kutil Pada Kemaluan Laki Laki

 10. Pingback: Apa Itu Penyakit Kondiloma Akuminata DiEmpat Lawang

 11. Pingback: Obat Kutil Resep Dokter

 12. Pingback: Fakta Kutil Kelamin

 13. Pingback: Cara Menghilangkan Kutil Kelamin Pria

 14. Pingback: Obat Alami Atasi Kutil Kelamin DiDharmasraya

 15. Pingback: Nama Salep Kutil Kelamin DiKota Batam

 16. Pingback: Kutil Kelamin Pada Ibu Hamil DiBantul

 17. Pingback: Cara Menghilangkan Kutil Di Kemaluan Wanita Secara Alami

 18. Pingback: Bagaimana Cara Menghilangkan Virus Hpv DiJeneponto

 19. Pingback: Nama Penyakit Kutil Kelamin

 20. Pingback: Penyebab Kutil Pada Kemaluan Wanita DiBone

 21. Pingback: obat wasir hemoroid

 22. Pingback: Jerawat Di Miss V

 23. Pingback: Jenis Obat Kutil Kelamin Di Apotik

 24. Pingback: Obat Wasir Ambeien Berdarah Luar Alami Ampuh Bojong Gede Jawa Barat

 25. RajaTechGuide

  6 lutego 2018 at 04:08

  BEst informeto for all of us thanks for this

 26. Pingback: Obat Sipilis Di Apotik Bandung

 27. Pingback: cara menghilangkan kutil di kelamin pria

 28. Pingback: bintik putih pada kemaluan wanita

 29. Pingback: cara mengobati kutil di kemaluan pria secara alami

 30. Pingback: salep kutil di apotik

 31. Pingback: Jual Obat Kutil Kelamin

 32. Pingback: Obat{kelamin

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra