Z zagranicy

Żydowski totalitaryzm cały czas w natarciu

Wynika z jednego z artykułów zamieszczonych w żydowskiej, najpoczytniejszej anglojęzycznej gazecie, odnoszącego się do ostatnich wyborów na Węgrzech. W komentarzu do wydania „The Jerusalem Post” z 17 kwietnia 2014 r. redakcja oskarżyła Węgrów o faszystowskie resentymenty i nie szczędziła słów potępienia dla wzrostu węgierskiego patriotyzmu.

 

 

Społeczność żydowska, i to nie tylko na Węgrzech, najwyraźniej nie potrafi pogodzić się ze stopniem poparcia, jakim cieszy się konserwatywny Fidesz. „Kiedy kraje takie, jak Węgry dokonują antydemokratycznych i antyliberalnych zwrotów, to żydzi są tymi, którzy jako pierwsi czują płomienie pod stopami” – uznał autor artykułu, niepodpisany z imienia i nazwiska, co nie powinno dziwić, gdyż tak grubymi nićmi szyta propaganda to powód do wstydu.
 

Należy przy tym podkreślić, że mianem antydemokratycznych posunięć pewne wymienione tu grupy określają np. wymianę sędziów o komunistycznym rodowodzie na osoby niezwiązane z dawnym systemem, czy totalitarną w ich mniemaniu ustawę o przekazaniu rządowi kontroli nad zabezpieczeniem poufności danych węgierskich obywateli. Co ciekawe, zdecydowanie chętniej same gromadzą dane, które później są wielokrotnie przetwarzane bez wiedzy osób, do których należą.
 

Autor artykułu ubolewał przy tym, iż jeden na pięć głosów w kwietniowych wyborach został oddany na ultranacjonalistyczną partię Jobbik, której zarzucił, iż korzeniami tkwi w ideologii nazistowskiej. Żydowskie środowiska finansowe, w tym bankierzy oraz ekonomiści zapowiedzieli – oznajmiła „The Jerusalem Post” – że wyniki wyborów, stanowiące zupełne zaskoczenie, odbiją się w sposób negatywny na węgierskiej gospodarce.
Przesłanie to jest aż nadto czytelne: jeżeli nie popieracie naszych kandydatów, reprezentujących nasze interesy, zrobimy wszystko, aby zaszkodzić waszej gospodarce. Bank Goldman Sachs miał poinformować, iż reelekcja Viktora Orbana oznacza „nieprzewidywalne” polityki ekonomiczne, które powstrzymają rozwój kraju. Warto w tym momencie przypomnieć, że to właśnie rząd Orbana doprowadził do znaczącej poprawy w węgierskiej gospodarce i m.in. z tego powodu – mimo oszczerstw rzucanych przez jego nie zawsze węgierskich adwersarzy – wygrał zaufanie w postaci kolejnej kadencji. W tym kontekście deklaracje banku Goldman Sachs należy uznać za pogróżki.
 

Korzystając z okazji „The Jerusalem Post” potępiła plan uroczystości oraz wydarzeń związanych z 70. rocznicą niemieckiej inwazji na Węgry. „Faszystowski rząd Węgier odegrał główną rolę w anihilacji pół miliona żydów. Fakt ten będzie zmarginalizowany, a może nawet usunięty” napisał autor, „zapominając” najwyraźniej, że dzięki odwadze i poświęceniu węgierskiego polityka Józsefa Antalla seniora (odznaczonego medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata) oraz Polaka, Henryka Sławika, którzy z narażeniem życia organizowali systematyczną pomoc dla żydowskiej ludności ówczesnych Węgier, wielu żydów dostało szansę na przeżycie.
 

To charakterystyczne dla społeczności żydowskiej. Bardzo chętnie doszukują się wszędzie działań antysemickich, a nawet gdy ich nie ma, to imputują ich istnienie w sposób przypominający Goebbelsowską propagandę, natomiast nie chcą mówić o dobroci, której doświadczyli od innych nacji, czym zresztą sami psują wizerunek swojego narodu, odbieranego w wielu kręgach, jako zakłamany, niewdzięczny i podstępny.
 

Anna Wiejak

 

©WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

259 komentarzy

259 Komentarzy

 1. jaro

  23 kwietnia 2014 at 07:42

  no cóż, prawda w oczy kole żydomasonerię; taka sama wściekła reakcja była w ONZ, jak przemawiał poprzedni prezydent Iranu, który po imieniu nazwał działania Izraela na Bliskim Wschodzie i w ogóle; i jak tu się z nim nie zgodzić, że jest to państwo ze wszech miar czerpiące z doświadczeń swoich ciemiężycieli w czasie drugiej wojny światowej – Niemiec hitlerowskich, m.in. z dorobku Gestapo, SS i samego szefa Hitlera; czyżby mięli wiadomy syndrom? i czy tylko? a Węgrom to tylko życzyć jak najlepiej i brać od nich to co najlepsze w polityce;

 2. Ela

  23 kwietnia 2014 at 08:11

  Swietny artykul,wszystkieko najlepszego dla Wieger!!!! Jedna malutka poprawka do artykulu…..’CI ZYDZI” co tak glosno szkaluja NIE sa prawdziwimy zydami………” oto ze zboru szatana wysle tych co sie zwia zydami a nie sa lecz klamia:….(Apokalipa Sw Jaja) …Mamy czrno na bialo co sie w tej chwili dzieje na swiecie….Wreszcie nazywajmy rzeczy po imieniu….Wszystko zlo jest dzisiaj nazywane tolerancja I demokracja a w rzeczywistosci to jest zlo ktore wszystko I wszystkich niszczy….Pan Orban zorientowal sie w pore….Niech go Bog prowadzi….

 3. Wolny

  23 kwietnia 2014 at 11:14

  Sami sa szowinistycznie patriotyczni, a innych gania za patriotyzm? Oczywiscie, nie wszystkich innych, np. takich Chinczykow nie gania, prawda?

 4. jacek

  23 kwietnia 2014 at 11:17

  Żydowscy szowiniści i szwindlarze uważają,że są nadludźmi i wszyscy goje są po to aby ich okradać i oszukiwać.Pan Jezus powiedział im,że ich ojcem jest diabeł.

 5. Wolny

  23 kwietnia 2014 at 11:58

  Jednak polska (i inna) zydofobia jest rownie glupia i szkodliwa co zydowska polonofobia, wegrofobia itp. Nalezy opierac swoje opinie na jakikolwiek temat, w tym na temat nacji, na faktach, nie na urojeniach.

 6. mas

  23 kwietnia 2014 at 12:33

  „Policjanci żydowscy byli bardzo często okrutniejsi od Niemców” Emanuel Ringelblum, żydowski kronikarz Getta Warszawskiego

  “Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.” Antoni Słonimski, poeta żydowski

 7. mas

  23 kwietnia 2014 at 12:34

  „Miałeś rację, kiedy napisałeś, że współcześni Żydzi mają w sobie element samobójczy. Taki Żyd nie umie żyć bez antysemityzmu – jeśli go nie ma, gotów jest go stworzyć. Musi krwawić za całą ludzkość – walczyć z reakcjonistami, martwić się o Chińczyków, Mandżurów, Rosjan, nietykalnych w Indiach i Murzynów w Ameryce. Głosi rewolucję, a jednocześnie pragnie dla siebie wszelkich przywilejów kapitalistycznych. Usiłuje zniszczyć nacjonalizm w innych ludziach, ale sam szczyci się tym, że należy do narodu Wybranego. Jak takie plemię może istnieć wśród obcych?” noblista Isaac Bashevis Singer „Żyd współczesny nie może żyć bez antysemityzmu. Jeśli antysemityzm gdzieś nie istnieje, on go stworzy.”

  „Dla Żydów rola, jaką przywódcy żydowscy odegrali w unicestwieniu własnego narodu, stanowi niewątpliwie najczarniejszy rozdział całej tej ponurej historii.” Hannah Arendt

 8. mas

  23 kwietnia 2014 at 12:35

  Najbardziej krytykowaną jest druga książka Finkelsteina Przedsiębiorstwo Holocaust. Sugeruje w niej m.in., że duża część środowisk żydowskich nagłaśnia tragedię swego narodu głównie po to, by uzyskiwać w ten sposób środki finansowe i wpływy polityczne. Twierdzi, że w historii XX w. istniały zarówno podobne, jak i gorsze tragedie narodowe, jednak żadna z nich nie jest tak nagłaśniana jak Holocaust i żadna nie doczekała się bezprecedensowej ochrony prawnej dotyczącej badań naukowych (instytucja kłamstwa oświęcimskiego)

 9. Wolny

  23 kwietnia 2014 at 13:42

  [quote name=”mas”]Najbardziej krytykowaną jest druga książka Finkelsteina Przedsiębiorstwo Holocaust. Sugeruje w niej m.in., że [/quote]

  Finkelstein to tez Zyd (w istocie Amerykanin pochodzenia polsko-zydowskiego). Zatem chyba nie wszyscy Zydzi tacy zli jak niektorzy wydaja sie tu uwazac? Jak sadzisz? Przy okazji, Antoni Slonimski to nie „poeta zydowski,” tylko poeta i felietonista POLSKI pochodzenia zydowskiego. Dowod: pisal po polsku, nie po hebrajsku czy w jidysz.

 10. Kamil

  23 kwietnia 2014 at 15:43

  @Wolny – nie ma czegoś takiego jak polski żyd – tak samo jak nie ma angielskiego-francuza ani niemieckiego-włocha. Albo jesteś się Polakiem albo żydem – można ewentualnie być Polakiem wyznającym judaizm – ale to też nie oznacza że jest się polskim żydem – Żyd to nacja nie różniąca się niczym od innych nacji. Sformułowanie polski-żyd zostało stworzone aby żydzi mogli wyciągać z polski ich „rzekome majątki”. A tak naprawdę nic im się nie należy – nawet złotówka.

 11. Wolny

  23 kwietnia 2014 at 16:09

  [quote name=”Kamil”]@Wolny – nie ma czegoś takiego jak polski żyd – tak samo jak nie ma angielskiego-francuza ani niemieckiego-włocha. Albo jesteś się Polakiem albo żydem – można ewentualnie być Polakiem wyznającym judaizm – ale to też nie oznacza że jest się polskim żydem – Żyd to nacja nie różniąca się niczym od innych nacji. Sformułowanie polski-żyd zostało stworzone aby żydzi mogli wyciągać z polski ich „rzekome majątki”. A tak naprawdę nic im się nie należy – nawet złotówka.[/quote]
  A czy masz jakies dowody, fakty, na prawdziwosc swoich powyzszych twierdzen? Wiec niby m.in. wielcy Feldman,Aszkenazy, Hirszfeld, Lesmian,Tuwim to nie byli polscy Zydzi, i niby oni wyciagali z polski (sic) jakies majatki? Jakies dowody w tej sprawie?

 12. władek

  23 kwietnia 2014 at 16:48

  Żydzi póki nie uwierzą w Chrystusa w zwycięstwo dobra nad złem będą nam wrogami,wojna cywilizacji trwa.

 13. moherowy beret

  23 kwietnia 2014 at 18:02

  Prof.Finkelstein jest przyzwoitym człowiekiem i dlatego Żydzi go nienawidzą.Chciał odwiedzić Izrael kilka lat temu i co go spotkało na lotnisku na miejscu?Otóż został aresztowany przez uzbrojonych izraelskich żołnierzy,spisany i wsadzony z powrotem do samolotu z zakazem wstępu do Izraela do końca swoich dni.To jeszcze nie wszystko co go spotkało w życiu.W USA został wyrzucony z uczelni i ma problem ze znalezieniem pracy na jakiejkolwiek uczelni.Czy można bardziej prześladować człowieka przez swoich pobratymców?

 14. Wolny

  23 kwietnia 2014 at 19:09

  [quote name=”władek”]Żydzi póki nie uwierzą w Chrystusa w zwycięstwo dobra nad złem będą nam wrogami,wojna cywilizacji trwa.[/quote] A nie moze i nie powinno byc tak, ze niech zydzi, chrzescijanie, muzulmanie, i wszyscy inni, wierza w to co chca, i niech nie usiluja nachalnie nawracac sie nawzajem? Religia – sprawa osobista i osobisty wybor. Mozna tak, czy nie?

 15. z-k

  24 kwietnia 2014 at 06:39

  To może by przypomnieć (patrz rozdział 2.8 I.T Lisiak – Żydowscy kolaboranci Hitlera) umowę węgierskiego syjonisty Kastnera z Eichmannem. W zamian za zgodę na wyjazd 2 tys. bogatych żydów do Palestyny żydowskie przywództwo zorganizuje sprawny i bezproblemowy wyjazd 500 tys. węgierskich i słowackich żydów do obozów zagłady. Umowa została zrealizowana – wstrząsające

 16. Wolny

  24 kwietnia 2014 at 08:58

  [quote name=”z-k”] W zamian za zgodę na wyjazd 2 tys. bogatych żydów do Palestyny żydowskie przywództwo zorganizuje sprawny i bezproblemowy wyjazd 500 tys. węgierskich i słowackich żydów do obozów zagłady. Umowa została zrealizowana – wstrząsające[/quote] Wstrzasajaca jest tu straszliwa sytuacja w ktorej znalezli sie Zydzi, w tym ci zmuszeni poswiecic czesc swoich, tak zeby wszyscy nie wygineli. My Polacy tez poswiecalismy swoich, ale w odroznieniu od Zydow czesto glupio i bez potrzeby, np. wpakowanie sie w Druga Wojne, Powstanie Warszawskie. A to dzisiejsze wyludnianie Polski przez rzadzace tu „elyty” spod ciemnej gwiazdy, calkowite nie dbanie o los tych Polakow, pozwalanie na ich eksploatacje i ucisk przez obcych? O, Izrael nie pozwala na takie traktowanie swoich! A dzis, ktory narod bardziej dba o swoich – Polacy czy Zydzi? Ktory narod bardziej szanuje sie wzajemnie – Polacy czy Zydzi? Krytykujmy nasze polskie wielkie wady, zamiast odwracac od nich uwage krytykowaniem innych.

 17. Wolny

  24 kwietnia 2014 at 09:14

  [quote name=”z-k”]To może by przypomnieć (patrz rozdział 2.8 I.T Lisiak – Żydowscy kolaboranci Hitlera) umowę węgierskiego syjonisty Kastnera z Eichmannem. W zamian za zgodę na wyjazd 2 tys. bogatych żydów do Palestyny żydowskie przywództwo zorganizuje sprawny i bezproblemowy wyjazd 500 tys. węgierskich i słowackich żydów do obozów zagłady. Umowa została zrealizowana – wstrząsające[/quote] Czytajac twoj wpis, pomyslalem sobie, ze my Polacy – nie wszyscy, ale w wiekszosci – jestesmy narodem zimnym emocjonalnie i bezlitosnym wobec siebie samych. Czy brak tej cieplej emocjonalnosci, wspolczucia dla siebie (i skutkiem tego dla innych), to wynik naszych nieszczesc historycznych, czy raczej ich powod? Co bylo najpierw? Czy inne narody tez sa takie? Co zrobic, zeby przestac byc zimnym i bezlitosnym, i zamiast tego byc serdecznym i wspolczujacym?

 18. Csaba

  24 kwietnia 2014 at 09:59

  Typowe przedstawienie teatralne. Orban ma silne poparcie żydowskich finansistów, dlatego wygrał. I, żeby zapewnić mu poparcie ludu, ci sami atakuja go w swoich mediach. W rządzie Orbana za wydanie pieniędzy odpowiada Nemethne, straszna żydowska jędza, wyszkolona w Leumi Bank w Izraelu. Pierwsza córka Orbana to Rachela, druga Sara. Naprawdę nietypowe imiona dziś na Węgrzech, z wyjątkiem węgierskich żydów. Orban ze strony matki ma żydowskich krewnych, jest całkowita cisza o pochodzeniu jego matki. Często go nazywaja cyganem, to albo pomyłka, albo fakt ze strony ojca. Bez większego znaczeni, chyba że jakis powód do ukrytej frustracji i ochoty zemsty. I nezmiernej ambicjy do władzy. Jedno jest pewne, to, że ktoś jest utalentowany, jeszcze nie znaczy, że będzie królem. Jak mowa o Hitlerze, uliczny malarz też nie zostałby przywódcą jednego z najważniejszych państw świata, jeżeli główne kręgi finansowe (tj. żydowskie) nie chcieliby tego… Wyrażnie chcieli.

 19. Wolny

  24 kwietnia 2014 at 10:46

  [quote name=”Csaba”]Typowe przedstawienie teatralne. Orban ma silne poparcie żydowskich finansistów, dlatego wygrał… W rządzie Orbana za wydanie pieniędzy odpowiada Nemethne, straszna żydowska jędza …Jedno jest pewne, to, że ktoś jest utalentowany, jeszcze nie znaczy, że będzie królem. Jak mowa o Hitlerze, uliczny malarz też nie zostałby przywódcą jednego z najważniejszych państw świata, jeżeli główne kręgi finansowe (tj. żydowskie) nie chcieliby tego… [/quote]

  Twierdzisz, ze Orban cos udaje? Co? Jakies dowody na to? Twierdzisz, ze Orban zdobyl wladze dzieki Zydom, i ze Zydzi popieraja go w jakichs niecnych, antywegierskich celach? Jakies dowody na to? Nazywasz Nemethe „straszna zydowska jedza” – czemu? Co ona takiego zlego zrobila? Podaj fakty. Wiec twierdzisz, ze Orban jest jak Hitler? Na jakiej podstawie? Podobnie, zdaje sie, twierdza nienawidzacy go lewacy na Wegrzech, prawda? 🙂

 20. Csaba

  24 kwietnia 2014 at 11:04

  [quote name=”Wolny”]Twierdzisz, ze Orban cos udaje?[/quote]
  Orban jest postaczą mityczną. Wbrew pozorom nie ma dwóch mitów, tylko jednego. Jako bohater tego samego mitu, dla liberalnej lewicy (i dla aktorów grających tą rolę!) jest Antychrystem, dla prawicy Zbawcą. Oczywiście że często udaje, prawie zawsze. Buduje swoją władzę, królestwo i dla ludności kraju to może być nawet korzystne. Silne państwo, silna władza centralna to dar dla ludu. Orban zawsze wybiera to, co jest dobre dla niego, jeżeli to jest dobre także dla większości społeczeństwa, to jeszcze lepiej, jeżeli to jest sprzeczne z interesem narodowym, to szkoda. Ale robi swoje. Orban rozpoczął swoją karierę jako pupil Sorosa. Wtedy był typowym aroganckim młodym liberałem, potem zmienił kurs, bo na rynku był większy popyt na patriotyzm. Z Hitlerem tyle ma wspólnego, ile każdy, który zostaje królem mimo że był całkiem nikim.

 21. Csaba

  24 kwietnia 2014 at 11:09

  [quote name=”Wolny”] Nazywasz Nemethe „straszna zydowska jedza” – czemu? Co ona takiego zlego zrobila? Podaj fakty. [/quote]
  Némethné?
  http://www.mnnsz.hu/wp-content/uploads/2014/04/nemethne_.jpg
  Ten facet z Izraela udaje kobietę… 🙂

 22. Wolny

  24 kwietnia 2014 at 11:14

  [quote name=”Csaba”][quote name=”Wolny”] Nazywasz Nemethe „straszna zydowska jedza” – czemu? Co ona takiego zlego zrobila? Podaj fakty. [/quote]
  Némethné?
  http://www.mnnsz.hu/wp-content/uploads/2014/04/nemethne_.jpg
  Ten facet z Izraela udaje kobietę… :-)[/quote] Wiec to, ze rzekomo udaje kobiete, jest tym domniemanym zlem, ktore on czy ona rzekomo czyni?

 23. Csaba

  24 kwietnia 2014 at 11:32

  [quote name=”Wolny”] Wiec to, ze rzekomo udaje kobiete, jest tym domniemanym zlem, ktore on czy ona rzekomo czyni?[/quote]
  Ciebie interesują fakty, czy po prostu chcesz wierzyć w swojej ulubionej bajkę? Mogę szukać konkrety, życiorys, kontrowersyjne decyzje, ale na pociątek twarz mówi bardzo dużo. Między innymi o polityce personalnej Orbana, o ile o stanowisku głównego dysponującego nad pieniędzmy on decyduje.

  Kampaniami wyborczymi Orbana kieruje Finkelstein i Birnbaum, eksperci Likudu z Izraela. Orban wielokrotnie nazywał Likud bratnią partią Fideszu.

 24. moherowy beret

  24 kwietnia 2014 at 12:36

  Ludzie,dajcie spokój Orbanowi.Nikomu nie darujecie,w każdym widzicie wady,ale spójrzcie na siebie lepiej.W ten sposób nigdy nie znajdziecie nikogo kto odpowiadałby Wam.Jesteście jak stare prowincjonalne plotkary w maglu.Znosicie tylko różne smakowite ploteczki,półprawdy czy nawet prawdy.Orban jest wielki i jestem pewna,że nawet stado żydowskich finansistów nie oskubie go.Orban przeszedł na patriotyzm,bo dojrzał do tego i zobaczył co się dzieje z narodem bez tych najwyższych wartości(chodzi o miłowanie ojczyzny).Co zaś do pochodzenia Orbana,to nie jest w jego wypadku istotne.Nie sprzedaje wrogom Węgry(jak znani nam politycy),dba o o swoje państwo,a to jest najważniejsze.Co zaś do imion dzieci,to spotkałam się z biblijnymi imionami w Polsce np.Dawid.Na Kresach to imię używali tylko Żydzi.A imię Tankred,też dziwaczne.Ponoć z jakichś wojen punickich czy coś w tym rodzaju.Nie szukajcie igły w stogu siana.

 25. Wolny

  24 kwietnia 2014 at 16:23

  [quote name=”moherowy beret”]Ludzie,dajcie spokój Orbanowi[/quote] Te, moherowy, wiec twierdzisz, ze tu kilka osob czepia sie Orbana, nie jedna osoba, czyli osobnik podpisujacy sie Csaba? A kto jeszcze oprocz Csaby czepia sie Orbana? „Ludzie dajcie spokoj…” – typowe polskie ple,ple,ple.

 26. leszek

  24 kwietnia 2014 at 18:49

  Brawo Wegrzy,kiedy my ?

 27. Csaba

  24 kwietnia 2014 at 18:53

  [quote name=”Wolny”] typowe polskie ple,ple,ple.[/quote] Moherowy beret to tylko jeden Polak, czyli ty bardziej przesadziłeś z tym „typowym polskim”, niż on… 🙂 Widzę, że niektórym kolorowe sny są bardziej miłe, niż rzeczywistość, ale inni mogą się zainteresować faktamy.

 28. Wolny

  24 kwietnia 2014 at 22:58

  [quote name=”Csaba”][quote name=”Wolny”] typowe polskie ple,ple,ple.[/quote] Moherowy beret to tylko jeden Polak, czyli ty bardziej przesadziłeś z tym „typowym polskim”, niż on… 🙂 Widzę, że niektórym kolorowe sny są bardziej miłe, niż rzeczywistość, ale inni mogą się zainteresować faktamy.[/quote] W jakiej sprawie i jak konkretnie rzekomo przesadzilem? Moze i widzisz, ze niektorym kolorowe sny sa „bardziej mile,” ale czemu mnie o tym informujesz?

 29. Wolny

  24 kwietnia 2014 at 23:00

  [quote name=”leszek”]Brawo Wegrzy,kiedy my ?[/quote]
  No wlasnie,kiedy my? Co konkretnie zrobic, zeby my tez?

 30. Marek

  6 maja 2014 at 15:20

  [quote name=”Wolny”][quote name=”leszek”]Brawo Wegrzy,kiedy my ?[/quote]
  No wlasnie,kiedy my? Co konkretnie zrobic, zeby my tez?[/quote]

  No własnie, Wolny, kiedy ty? Bo nie sądzisz chyba, ze my to również ty. A jeśli tak sądzisz, że ty też, to podaj jakieś argumenty? POtrafisz, czy tylko tak sobie, z nudów piszesz? więc?

 31. Augusto de Arruda Botelho

  16 marca 2017 at 19:23

  What’s up Dear, are you genuinely visiting this web page daily, if so then you
  will definitely obtain fastidious knowledge.

 32. Anton

  19 marca 2017 at 13:58

  There’s certainly a lot to know about this topic.
  I love all of the points you made.

 33. Silvia Odete Morani Massad

  20 marca 2017 at 07:43

  This piece of writing provides clear idea in support of the
  new viewers of blogging, that truly how to do blogging and site-building.

 34. Marco

  20 marca 2017 at 08:37

  Hi this is somewhat of off topic but I was wanting to know
  if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually
  code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone
  with experience. Any help would be greatly appreciated!

 35. Dante

  20 marca 2017 at 09:51

  I have read so many articles about the blogger
  lovers however this post is genuinely a nice piece of
  writing, keep it up.

 36. Neal

  20 marca 2017 at 14:43

  If some one needs expert view on the topic of blogging and site-building afterward i propose him/her to pay a visit this web
  site, Keep up the pleasant work.

 37. business coaching

  20 marca 2017 at 21:18

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your
  website, how could i subscribe for a blog website?
  The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 38. Danielle

  20 marca 2017 at 22:14

  Hello there, You have done a fantastic job. I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends.
  I’m confident they will be benefited from this site.

 39. Eleanore

  20 marca 2017 at 23:37

  It’s going to be ending of mine day, but before finish I am reading
  this fantastic article to increase my know-how.

 40. Julio

  20 marca 2017 at 23:44

  Asking questions are actually fastidious thing
  if you are not understanding anything entirely, but this piece
  of writing presents nice understanding yet.

 41. Itamar Serpa Fernandes

  21 marca 2017 at 01:16

  Hello there! Quick question that’s totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My weblog looks weird when browsing from my apple iphone.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this problem.
  If you have any suggestions, please share.
  Thanks!

 42. prospecting network marketing

  21 marca 2017 at 10:11

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 43. Francisca

  21 marca 2017 at 11:14

  Greetings from Los angeles! I’m bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break.
  I enjoy the info you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m surprised at how fast your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, great blog!

 44. sales life

  22 marca 2017 at 08:51

  Greetings! I’ve been following your blog for some time now and finally got
  the courage to go ahead and give you a shout out from Porter
  Tx! Just wanted to tell you keep up the fantastic job!

 45. retirement investing advisor

  22 marca 2017 at 14:01

  you are truly a good webmaster. The website loading pace is amazing.
  It seems that you are doing any unique trick. Also, The contents
  are masterpiece. you’ve done a excellent activity in this topic!

 46. Francisco

  23 marca 2017 at 05:48

  Hello are using WordPress for your site platform?

  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 47. financial experts

  23 marca 2017 at 07:12

  I’m not sure why but this website is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 48. financial advisors stands

  23 marca 2017 at 07:54

  Spot on with this write-up, I actually believe that this
  website needs a great deal more attention. I’ll probably be returning to read through
  more, thanks for the information!

 49. Loreen

  23 marca 2017 at 09:35

  constantly i used to read smaller content which also clear their motive,
  and that is also happening with this article
  which I am reading here.

 50. Amanda

  23 marca 2017 at 20:41

  It’s perfect time to make a few plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I may just I desire to counsel you some attention-grabbing things or tips.
  Maybe you can write subsequent articles referring to this
  article. I wish to learn even more issues about it!

 51. car computer exchange

  24 marca 2017 at 00:12

  Hey there, You’ve done an excellent job. I will definitely digg
  it and personally recommend to my friends. I’m confident
  they’ll be benefited from this site.

 52. cartoon network

  24 marca 2017 at 00:58

  Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?

  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no data backup.
  Do you have any methods to stop hackers?

 53. Augusto de Arruda Botelho

  24 marca 2017 at 19:26

  Hurrah! Finally I got a website from where I be capable of in fact get
  valuable information concerning my study and knowledge.

 54. Augusto de Arruda Botelho

  24 marca 2017 at 23:59

  We stumbled over here different web page and thought I might check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look forward to finding out about
  your web page repeatedly.

 55. small business

  25 marca 2017 at 05:05

  Thank you a bunch for sharing this with all of us you really recognize what you are talking
  approximately! Bookmarked. Please additionally talk over with my web site =).
  We can have a link alternate contract between us

 56. Neal

  26 marca 2017 at 10:18

  Wow, this paragraph is nice, my sister is analyzing these kinds of things, thus I am going to tell her.

 57. Fausto

  26 marca 2017 at 22:09

  My brother recommended I might like this blog. He was entirely
  right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how
  much time I had spent for this info! Thanks!

 58. Reggie

  27 marca 2017 at 10:38

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a
  comment is added I get several emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?
  Thanks a lot!

 59. security products

  28 marca 2017 at 09:20

  This is my first time go to see at here and i am really happy to read all at single place.

 60. Egli Diana Pinto

  28 marca 2017 at 17:51

  Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end or
  if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 61. Egli Diana Pinto

  29 marca 2017 at 06:15

  Great post but I was wondering if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very grateful if you could elaborate a
  little bit more. Many thanks!

 62. Itamar Serpa Fernandes

  29 marca 2017 at 07:31

  When someone writes an post he/she retains the idea of a user in his/her
  mind that how a user can understand it. Thus that’s
  why this piece of writing is great. Thanks!

 63. Itamar Serpa Fernandes

  29 marca 2017 at 15:05

  It’s very easy to find out any topic on net
  as compared to books, as I found this post at this
  website.

 64. body shaping system

  30 marca 2017 at 06:34

  Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Chrome, it
  looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 65. Silvia Odete Morani Massad

  30 marca 2017 at 15:27

  This page really has all of the information and facts I needed about this subject
  and didn’t know who to ask.

 66. spinning cycle

  30 marca 2017 at 15:50

  You can certainly see your skills within the work you
  write. The arena hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to
  mention how they believe. All the time follow your heart.

 67. way google

  31 marca 2017 at 10:00

  I am really impressed with your writing skills as well as with
  the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a
  great blog like this one nowadays.

 68. Egli Diana Pinto

  31 marca 2017 at 13:57

  I am sure this article has touched all the internet people,
  its really really nice paragraph on building up new blog.

 69. Lawanna

  1 kwietnia 2017 at 21:01

  It’s genuinely very complex in this busy life to listen news on TV, therefore I simply use web for that purpose,
  and get the newest information.

 70. hiit workouts

  2 kwietnia 2017 at 01:03

  I do consider all the ideas you’ve presented for your post.
  They’re really convincing and can certainly work. Still, the posts are very short for beginners.
  Could you please extend them a little from subsequent time?
  Thanks for the post.

 71. Itamar Serpa Fernandes

  3 kwietnia 2017 at 22:12

  Woah! I’m really digging the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that „perfect balance”
  between superb usability and appearance. I must
  say you have done a great job with this. Additionally, the blog loads super
  quick for me on Safari. Exceptional Blog!

 72. car computer chip

  5 kwietnia 2017 at 03:33

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never
  understand. It seems too complex and very broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang
  of it!

 73. Augusto de Arruda Botelho

  5 kwietnia 2017 at 11:45

  Thanks for every other informative website.
  The place else could I am getting that kind of info written in such an ideal approach?
  I have a venture that I’m simply now operating on, and I’ve been at the look out for such info.

 74. search engines

  5 kwietnia 2017 at 21:03

  Everything is very open with a very clear clarification of the challenges.

  It was really informative. Your site is useful. Many
  thanks for sharing!

 75. traffic bandits

  6 kwietnia 2017 at 10:38

  I am sure this post has touched all the internet users, its really really fastidious paragraph on building up new web site.

 76. Alfred

  7 kwietnia 2017 at 01:56

  Amazing things here. I’m very happy to look your post.
  Thanks a lot and I am having a look forward to contact you.
  Will you please drop me a mail?

 77. Alex

  8 kwietnia 2017 at 06:00

  I am really grateful to the owner of this site who has shared this enormous paragraph at at this
  time.

 78. Minda

  8 kwietnia 2017 at 22:09

  It’s remarkable for me to have a web site, which is beneficial designed for my know-how.
  thanks admin

 79. Selina

  8 kwietnia 2017 at 23:04

  I know this web page gives quality based articles and extra data, is there any other web page which offers these kinds of information in quality?

 80. Carri

  8 kwietnia 2017 at 23:30

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our
  community. Your web site offered us with valuable info to
  work on. You have done a formidable job and our entire community will be grateful
  to you.

 81. Lyndon

  9 kwietnia 2017 at 03:38

  I got this web site from my friend who informed me about this website
  and at the moment this time I am visiting this web page and reading very informative content at this
  place.

 82. Zella

  9 kwietnia 2017 at 16:32

  What a material of un-ambiguity and preserveness of precious know-how concerning unpredicted emotions.

 83. Lavonda

  9 kwietnia 2017 at 16:37

  It’s truly very complex in this active life to listen news on Television, thus I only use the web for
  that reason, and obtain the latest news.

 84. Federico

  9 kwietnia 2017 at 18:58

  Hey there! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My website looks weird when browsing from my iphone4.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this problem.
  If you have any recommendations, please share.
  Thank you!

 85. Nicole

  9 kwietnia 2017 at 23:29

  Howdy are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get
  started and create my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 86. Myrtle

  10 kwietnia 2017 at 07:37

  It’s an amazing post in favor of all the internet
  people; they will get benefit from it I am sure.

 87. Glenna

  11 kwietnia 2017 at 09:18

  Thank you for the good writeup. It in fact was a
  amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you!
  By the way, how could we communicate?

 88. Mellisa

  11 kwietnia 2017 at 11:10

  Hey there! Would you mind if I share your blog with my
  zynga group? There’s a lot of people that I
  think would really appreciate your content. Please let me know.
  Cheers

 89. Alina

  11 kwietnia 2017 at 13:04

  It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or suggestions.
  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 90. Joseph

  11 kwietnia 2017 at 17:16

  Amazing things here. I’m very happy to see your
  post. Thanks so much and I am having a look ahead to contact you.

  Will you kindly drop me a mail?

 91. Augusto de Arruda Botelho

  12 kwietnia 2017 at 04:15

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright
  infringement? My blog has a lot of exclusive
  content I’ve either written myself or outsourced but it appears
  a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know
  any methods to help protect against content from being ripped
  off? I’d genuinely appreciate it.

 92. Roger

  12 kwietnia 2017 at 15:29

  Awesome post.

 93. Rosemarie

  12 kwietnia 2017 at 20:19

  I am curious to find out what blog platform you happen to be utilizing?
  I’m having some minor security issues with my latest blog and I’d like to find something more secure.
  Do you have any suggestions?

 94. http://dragonball.xyz/User:Xavier71C364923

  13 kwietnia 2017 at 02:31

  Excellent goods from you, man. I’ve consider your stuff previous to and you’re just extremely magnificent.
  I really like what you’ve obtained right here, really like what you’re stating and the way in which
  wherein you are saying it. You are making it enjoyable and
  you still care for to stay it smart. I cant wait to
  read much more from you. That is really a great web site.

 95. supplyconceptsinc.com

  13 kwietnia 2017 at 11:21

  Remarkable things here. I am very glad to see your article.
  Thank you a lot and I am taking a look ahead to touch you. Will
  you please drop me a e-mail?

 96. Dominick

  13 kwietnia 2017 at 11:27

  It is the best time to make some plans for the future and
  it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to
  suggest you some interesting things or tips.
  Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I want to read more things about it!

 97. Janet

  13 kwietnia 2017 at 13:02

  I pay a visit daily some sites and websites to read articles, but this blog provides quality
  based articles.

 98. Bridgett

  13 kwietnia 2017 at 14:29

  It’s going to be end of mine day, however before
  end I am reading this fantastic post to increase my experience.

 99. Egli Diana Pinto

  14 kwietnia 2017 at 01:39

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively useful and it has helped me out loads.
  I hope to contribute & aid different customers like its aided me.
  Good job.

 100. Bernadette

  15 kwietnia 2017 at 14:11

  Hello! I’m at work browsing your blog from my new iphone!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the excellent work!

 101. foto-653807

  15 kwietnia 2017 at 14:47

  After I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new
  comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment.
  There has to be a means you are able to remove me from that service?
  Kudos!

 102. foto-653807

  15 kwietnia 2017 at 14:47

  After I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new
  comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment.
  There has to be a means you are able to remove me from that service?
  Kudos!

 103. Kaylene

  15 kwietnia 2017 at 21:12

  I think that what you published made a bunch of sense.

  However, what about this? suppose you composed a catchier title?
  I mean, I don’t wish to tell you how to run your blog,
  but suppose you added a title that makes people want more?
  I mean Żydowski totalitaryzm cały czas w natarciu –
  Prawy.pl is kinda plain. You could look at Yahoo’s home page and
  see how they create post headlines to get viewers to open the links.

  You might try adding a video or a related pic or two to grab readers excited about everything’ve written. In my opinion, it
  might bring your blog a little bit more interesting.

 104. Kerri

  16 kwietnia 2017 at 04:45

  Thanks for sharing your thoughts on all-state soccer.

  Regards

 105. Latashia

  16 kwietnia 2017 at 07:33

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you
  relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about,
  why waste your intelligence on just posting videos to
  your weblog when you could be giving us something enlightening
  to read?

 106. Augusto de Arruda Botelho

  16 kwietnia 2017 at 11:58

  I all the time used to read post in news papers but now as I am a user of web thus from now
  I am using net for articles or reviews, thanks
  to web.

 107. Bennie

  16 kwietnia 2017 at 17:42

  This excellent website certainly has all of the information and facts I needed concerning this subject and didn’t know
  who to ask.

 108. Augusto de Arruda Botelho

  16 kwietnia 2017 at 23:03

  Hey I know this is off topic but I was wondering
  if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like
  this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward
  to your new updates.

 109. hydrogen kits for cars

  18 kwietnia 2017 at 23:47

  It’s great that you are getting thoughts from this article as well as from our discussion made at this place.

 110. Gladys

  19 kwietnia 2017 at 16:45

  I have been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as
  you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 111. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  19 kwietnia 2017 at 20:44

  I am regular visitor, how are you everybody?
  This post posted at this web site is truly pleasant.

 112. Augusto de Arruda Botelho

  20 kwietnia 2017 at 10:17

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely helpful
  and it has helped me out loads. I’m hoping to contribute & aid other users like its helped me.
  Great job.

 113. Cedric

  21 kwietnia 2017 at 00:06

  No matter if some one searches for his vital thing, thus he/she needs to be
  available that in detail, so that thing is maintained over
  here.

 114. Maynard

  21 kwietnia 2017 at 07:00

  whoah this weblog is fantastic i really like studying your articles.
  Keep up the great work! You understand, many persons are hunting
  round for this information, you can help them greatly.

 115. Martina

  21 kwietnia 2017 at 09:47

  Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Cheers

 116. make money in 48 hours

  22 kwietnia 2017 at 17:25

  Why viewers still make use of to read news papers when in this technological
  world the whole thing is presented on net?

 117. Itamar Serpa Fernandes

  23 kwietnia 2017 at 05:48

  Heya are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to
  get started and create my own. Do you require any html coding
  expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 118. Karri

  23 kwietnia 2017 at 08:19

  My brother suggested I might like this website.
  He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time
  I had spent for this information! Thanks!

 119. PhyllisGlups

  24 kwietnia 2017 at 15:22

 120. Itamar Serpa Fernandes

  27 kwietnia 2017 at 09:04

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that make the most significant changes.
  Thanks for sharing!

 121. self motivation

  27 kwietnia 2017 at 20:04

  Great site. A lot of helpful information here. I am sending it to a
  few pals ans also sharing in delicious. And certainly, thank you in your effort!

 122. www.haitiboncoin.com

  28 kwietnia 2017 at 01:19

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from
  PHP. I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various websites for about a year and am anxious about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be really appreciated!

 123. Chadwick

  28 kwietnia 2017 at 07:50

  My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less.
  I’ve been using Movable-type on various websites for about a year
  and am anxious about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress posts
  into it? Any kind of help would be really
  appreciated!

 124. rental company

  1 maja 2017 at 02:46

  Great blog here! Additionally your website quite a bit up fast!
  What host are you using? Can I get your associate hyperlink for your host?
  I desire my web site loaded up as quickly as yours lol

 125. Ashton

  1 maja 2017 at 23:39

  It is appropriate time to make a few plans for the longer term and it’s time to be happy.
  I have read this put up and if I may I want to counsel you few attention-grabbing issues or tips.

  Perhaps you can write subsequent articles referring to this article.
  I wish to learn even more issues about it!

 126. indian remy hair

  2 maja 2017 at 16:42

  At this time it looks like Movable Type is the top blogging
  platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 127. www.clankang.com

  2 maja 2017 at 19:16

  Wonderful post! We will be linking to this particularly great post on our site.
  Keep up the good writing.

 128. Roslyn

  6 maja 2017 at 19:19

  You can definitely see your expertise within the work you write.

  The sector hopes for more passionate writers like you who are not afraid to
  mention how they believe. Always go after your heart.

 129. politica.estadao.com.br

  8 maja 2017 at 23:38

  Hi, There’s no doubt that your website may be having web browser compatibility
  problems. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening
  in I.E., it’s got some overlapping issues. I just
  wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, fantastic site!

 130. glam seamless review

  9 maja 2017 at 01:18

  Great post.

 131. hair loss concealer

  9 maja 2017 at 03:43

  I was able to find good information from your content.

 132. Lien

  9 maja 2017 at 10:20

  Thank you for another fantastic article.
  Where else may anybody get that kind of information in such an ideal means of writing?
  I’ve a presentation next week, and I’m at the search for such information.

 133. pt.wikipedia.org

  10 maja 2017 at 22:22

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for
  ig

 134. hey

  11 maja 2017 at 01:30

  This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your feed and look forward to seeking more of your great post.
  Also, I have shared your site in my social networks!

 135. menu sehat untuk anak anak

  11 maja 2017 at 01:42

  Hi there! This is my first comment here so I just wanted
  to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading through your blog posts.

  Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics?
  Thank you!

 136. luscious indian wave

  11 maja 2017 at 21:40

  That is very attention-grabbing, You’re a very skilled blogger.

  I have joined your feed and sit up for seeking
  extra of your magnificent post. Also, I’ve shared your website in my social networks

 137. Ned

  13 maja 2017 at 13:15

  Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot
  you an email. I’ve got some creative ideas for your
  blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to
  seeing it develop over time.

 138. I’m gone to inform my little brother, that he should also visit this
  webpage on regular basis to get updated from latest gossip.

 139. You really make it appear so easy along with your presentation but I in finding this matter to be actually one thing that I think I
  would by no means understand. It seems too complicated and very huge for me.
  I am taking a look ahead on your subsequent submit, I will attempt to get the hang of it!

 140. capital one credit card

  16 maja 2017 at 01:54

  If some one desires expert view on the topic of blogging afterward
  i suggest him/her to pay a quick visit this weblog,
  Keep up the nice work.

 141. remy hair

  16 maja 2017 at 08:24

  I read this article completely about the comparison of
  latest and earlier technologies, it’s amazing article.

 142. Lottie

  16 maja 2017 at 16:05

  Good answers in return of this query with solid arguments
  and describing the whole thing concerning that.

 143. money today

  16 maja 2017 at 19:35

  Hello, yes this post is genuinely pleasant and
  I have learned lot of things from it regarding blogging.
  thanks.

 144. Silvia Odete Morani Massad

  18 maja 2017 at 01:26

  Good post however I was wondering if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.

  Many thanks!

 145. Augusto de Arruda Botelho

  18 maja 2017 at 01:59

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative.
  I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate
  if you continue this in future. A lot of people
  will be benefited from your writing. Cheers!

 146. Mauro Zamprogno

  18 maja 2017 at 06:36

  I love what you guys are usually up too. This kind of clever work and exposure!
  Keep up the wonderful works guys I’ve included you guys to blogroll.

 147. Augusto de Arruda Botelho

  18 maja 2017 at 16:43

  We’re a bunch of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your web site provided us with useful information to work on. You have
  performed an impressive activity and our entire group might be grateful to you.

 148. Silvia Odete Morani Massad

  18 maja 2017 at 19:12

  Definitely consider that which you said. Your favourite justification appeared to be on the internet the easiest thing to understand of.
  I say to you, I certainly get annoyed even as folks think about
  concerns that they plainly don’t recognize about. You controlled to hit the nail upon the top and also
  defined out the entire thing without having side-effects , people could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 149. Minda

  19 maja 2017 at 14:41

  What’s up to every body, it’s my first go to see of this weblog; this webpage carries amazing
  and truly good information in support of readers.

 150. Colin

  19 maja 2017 at 17:32

  You made some really good points there. I checked on the net
  for more info about the issue and found most
  people will go along with your views on this web site.

 151. car computer exchange

  20 maja 2017 at 05:48

  Please let me know if you’re looking for a article author for your
  site. You have some really good posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely
  love to write some articles for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please blast me an e-mail if interested.
  Thanks!

 152. car computer exchange

  20 maja 2017 at 13:35

  I absolutely love your blog and find many of your post’s to be exactly I’m looking for.
  can you offer guest writers to write content to suit your needs?
  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a number of the subjects you write with
  regards to here. Again, awesome web site!

 153. Dawn

  20 maja 2017 at 20:11

  I just like the valuable information you provide on your articles.
  I will bookmark your blog and take a look at again right here frequently.
  I’m relatively sure I’ll be informed many new stuff proper right here!
  Best of luck for the next!

 154. www2.thaisp.org

  21 maja 2017 at 07:04

  I’d like to find out more? I’d care to find out some additional information.

 155. family court determines

  21 maja 2017 at 09:07

  Hello it’s me, I am also visiting this website regularly, this
  web site is genuinely fastidious and the users are actually sharing nice thoughts.

 156. Wow, awesome blog structure! How lengthy have you been running a
  blog for? you made running a blog glance easy. The entire look of your site is excellent, let alone the content material!

 157. Elvia

  21 maja 2017 at 11:19

  It’s in reality a great and helpful piece of info.
  I’m happy that you just shared this helpful information with us.
  Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 158. www.orscelikkapi.com

  21 maja 2017 at 11:50

  It’s impressive that you are getting ideas from this post as well as
  from our discussion made here.

 159. blog.hackav.com

  21 maja 2017 at 16:12

  Howdy! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading through your articles.

  Can you suggest any other blogs/websites/forums that go
  over the same topics? Thanks!

 160. broadband deals comparison

  22 maja 2017 at 07:12

  Please let me know if you’re looking for a author for your weblog.
  You have some really great posts and I think I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really
  like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an e-mail if interested. Kudos!

 161. Mason

  22 maja 2017 at 11:20

  Wow! This blog looks exactly like my old one! It’s on a completely different
  topic but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors!

 162. resorts network offers

  22 maja 2017 at 19:52

  Hi there, i read your blog occasionally and i own a
  similar one and i was just curious if you get a lot of spam comments?
  If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me insane so any help is
  very much appreciated.

 163. work on cruise shi

  22 maja 2017 at 21:55

  I loved as much as you will receive carried out right here.

  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.

  nonetheless, you command get got an edginess over
  that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the
  same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 164. Deidre

  23 maja 2017 at 04:57

  What’s up, just wanted to mention, I loved this post.
  It was practical. Keep on posting!

 165. share global resorts

  23 maja 2017 at 07:01

  It’s remarkable to pay a quick visit this site and reading the views of all friends on the topic of this paragraph, while I am also zealous of getting know-how.

 166. Marcella

  23 maja 2017 at 07:41

  whoah this weblog is wonderful i love reading your articles.

  Keep up the good work! You recognize, a lot of persons are searching round for this info,
  you can help them greatly.

 167. gadgetgirl.ru

  23 maja 2017 at 12:27

  Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well
  written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your
  useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 168. wiki.mrmoseley.co.uk

  23 maja 2017 at 12:28

  Hello superb website! Does running a blog such as this require
  a great deal of work? I have very little expertise in computer programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any ideas or tips
  for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I simply had to ask.
  Thanks!

 169. cruise vacation planning

  23 maja 2017 at 15:51

  This is really interesting, You’re a very skilled
  blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post.
  Also, I have shared your web site in my social networks!

 170. Elvin

  23 maja 2017 at 18:18

  Hurrah! In the end I got a webpage from where I be
  able to truly obtain useful information concerning my study and knowledge.

 171. Kaylene

  24 maja 2017 at 02:24

  We stumbled over here by a different website and thought I should check
  things out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to looking into your web page again.

 172. Julian

  24 maja 2017 at 06:37

  Just desire to say your article is as astonishing.
  The clearness in your post is just nice and i could assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your feed to keep up to
  date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 173. William

  24 maja 2017 at 08:05

  I am regular visitor, how are you everybody? This article
  posted at this site is genuinely pleasant.

 174. credit card generator

  24 maja 2017 at 09:13

  Greetings! Very helpful advice in this particular post!

  It’s the little changes which will make the most significant changes.
  Thanks for sharing!

 175. compare fibre broadband

  24 maja 2017 at 12:27

  I visited various web sites except the audio quality for audio songs existing at
  this site is actually wonderful.

 176. android car pc

  25 maja 2017 at 00:38

  Exceptional post however , I was wanting to know if
  you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further.

  Bless you!

 177. Robby

  25 maja 2017 at 01:12

  whoah this weblog is excellent i love studying your articles.
  Stay up the great work! You already know, many people are searching
  round for this information, you can aid them greatly.

 178. Superb, what a website it is! This blog provides helpful data to us, keep it up.

 179. www.totalfreewebcams.com

  25 maja 2017 at 02:47

  It’s really very difficult in this active life
  to listen news on Television, so I just use web for that purpose, and obtain the most up-to-date information.

 180. pt-br.facebook.com

  25 maja 2017 at 06:59

  My partner and I absolutely love your blog and find many of
  your post’s to be precisely what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content to suit your needs?
  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on many of the subjects you write about here.
  Again, awesome site!

 181. Merry

  25 maja 2017 at 08:52

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious know-how concerning unpredicted emotions.

 182. safari vacation

  25 maja 2017 at 10:35

  What a data of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity on the topic of unexpected feelings.

 183. Shela

  25 maja 2017 at 14:35

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this
  is fantastic blog. A fantastic read. I will definitely be back.

 184. Angie

  25 maja 2017 at 19:06

  You ought to be a part of a contest for one of the
  highest quality blogs on the net. I most certainly will
  recommend this web site!

 185. Carl

  25 maja 2017 at 20:44

  I visited various web sites but the audio feature for audio songs present at this web site is
  in fact excellent.

 186. best broadband and phone deal

  26 maja 2017 at 00:42

  Every weekend i used to pay a quick visit this web site, for
  the reason that i want enjoyment, since this this web site conations in fact good funny data too.

 187. new.excelfence.com

  26 maja 2017 at 08:51

  A person necessarily assist to make seriously articles I’d
  state. That is the very first time I frequented your
  website page and thus far? I amazed with the analysis you made to make this actual
  post amazing. Fantastic process!

 188. card reader

  26 maja 2017 at 10:30

  I have been browsing online more than 2 hours today, yet I never found any
  interesting article like yours. It’s pretty worth
  enough for me. Personally, if all website owners and
  bloggers made good content as you did, the net will be much
  more useful than ever before.

 189. http://www.desire6688.com/

  26 maja 2017 at 11:58

  Hi my friend! I wish to say that this article is amazing, great written and come with approximately all
  vital infos. I would like to look more posts like this .

 190. travel companies

  27 maja 2017 at 02:24

  This site was… how do you say it? Relevant!! Finally I have found something
  which helped me. Kudos!

 191. africa travel tips

  27 maja 2017 at 03:10

  I pay a quick visit every day a few web sites and websites to read articles, but this weblog presents quality based content.

 192. Jaxon

  27 maja 2017 at 05:40

  This information is worth everyone’s attention. Where can I find out more?

 193. Venus

  27 maja 2017 at 05:50

  Definitely believe that that you said. Your favorite reason appeared to be on the net the easiest
  thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed at the
  same time as other folks consider concerns that they plainly do not know about.
  You controlled to hit the nail upon the top as well as defined out the entire thing
  without having side-effects , other people could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thank you

 194. www.badmoon-racing.jp

  27 maja 2017 at 17:40

  A person essentially help to make critically articles I might state.
  This is the very first time I frequented your website page
  and so far? I amazed with the research you made to
  create this actual put up incredible. Excellent activity!

 195. glam seamless review

  27 maja 2017 at 18:09

  This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.
  I really loved what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 196. hire amount

  28 maja 2017 at 15:32

  magnificent issues altogether, you just won a emblem new reader.

  What might you suggest in regards to your put up that you just made some days in the
  past? Any certain?

 197. value global resorts

  28 maja 2017 at 17:41

  Hey there would you mind letting me know which webhost you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different web
  browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you recommend a good web hosting provider at a fair price?

  Thanks, I appreciate it!

 198. car computer exchange

  29 maja 2017 at 00:24

  I’m not that much of a online reader to be honest but your
  blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to
  come back later. Cheers

 199. travel insurance

  29 maja 2017 at 06:59

  Greate post. Keep writing such kind of information on your page.
  Im really impressed by your blog.
  Hi there, You’ve done a great job. I’ll certainly digg it and for my part recommend to my friends.
  I’m sure they will be benefited from this web site.

 200. resorts network opportunity

  31 maja 2017 at 15:31

  Hey are using WordPress for your blog platform?

  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 201. resorts network compensation

  1 czerwca 2017 at 15:40

  I will immediately clutch your rss feed as I can’t in finding your e-mail subscription hyperlink or newsletter
  service. Do you’ve any? Please permit me recognize so that
  I may just subscribe. Thanks.

 202. travel light

  3 czerwca 2017 at 08:30

  Hi, yeah this paragraph is really fastidious and I have learned
  lot of things from it about blogging. thanks.

 203. car hydrogen generator

  3 czerwca 2017 at 10:15

  Just want to say your article is as astounding. The clarity in your post is just great and i can assume you are an expert on this subject.
  Fine with your permission let me to grab your feed to keep
  updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying
  work.

 204. best fabric

  3 czerwca 2017 at 13:09

  Thank you for every other informative web site. The place else may I get
  that kind of information written in such an ideal way?

  I’ve a challenge that I’m simply now working on, and I’ve been on the look out
  for such info.

 205. diagnostics automobile diagnostics

  3 czerwca 2017 at 16:10

  I’m gone to tell my little brother, that he should also go to see this web site
  on regular basis to obtain updated from hottest reports.

 206. Shannan

  4 czerwca 2017 at 00:06

  I think the admin of this site is genuinely working hard for his web page,
  as here every material is quality based stuff.

 207. hire online

  4 czerwca 2017 at 02:43

  Hi there, You’ve done an incredible job.
  I’ll definitely digg it and personally suggest to my friends.
  I am sure they’ll be benefited from this website.

 208. fibre broadband deals

  4 czerwca 2017 at 04:21

  What’s up, I read your new stuff daily. Your writing style is witty,
  keep up the good work!

 209. resorts network opportunity

  4 czerwca 2017 at 18:32

  What’s up, just wanted to say, I enjoyed this article.
  It was helpful. Keep on posting!

 210. winter fashion

  4 czerwca 2017 at 22:20

  Please let me know if you’re looking for a writer for
  your blog. You have some really good articles and I believe I would be a good
  asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like
  to write some articles for your blog in exchange for a link
  back to mine. Please blast me an email if interested. Regards!

 211. Leonardo

  5 czerwca 2017 at 10:45

  This paragraph will help the internet users for building
  up new website or even a blog from start to end.

 212. Aegis Law Firm

  6 czerwca 2017 at 00:06

  I enjoy your blog posts, saved to my bookmarks!

 213. thejubril.com

  6 czerwca 2017 at 17:56

  Your method of explaining everything in this piece of writing
  is truly fastidious, every one can easily know it, Thanks a lot.

 214. Maxine

  7 czerwca 2017 at 21:23

  I’d like to find out more? I’d like to find out more details.

 215. Alexis

  8 czerwca 2017 at 14:54

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you
  create this website yourself or did you hire someone to do it for you?

  Plz respond as I’m looking to construct my own blog and would like to find out
  where u got this from. thanks a lot

 216. Dalene

  8 czerwca 2017 at 19:29

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video
  to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence
  on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?

 217. car computer exchange

  9 czerwca 2017 at 05:30

  Hey! This post couldn’t be written any better! Reading through this
  post reminds me of my previous room mate! He always kept
  talking about this. I will forward this write-up to
  him. Pretty sure he will have a good read.
  Many thanks for sharing!

 218. pt.wikipedia.org

  10 czerwca 2017 at 10:43

  Hey! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or
  vice-versa? My website discusses a lot of the same subjects as yours
  and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you are interested feel free to shoot me an e-mail.

  I look forward to hearing from you! Superb blog by
  the way!

 219. android car pc

  10 czerwca 2017 at 19:02

  I blog quite often and I really appreciate your
  content. This article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your website and keep checking
  for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 220. run your car with water review

  11 czerwca 2017 at 10:45

  Thanks for sharing your thoughts about run car water.

  Regards

 221. car computer exchange

  13 czerwca 2017 at 07:21

  Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up
  what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole
  thing. Do you have any recommendations for
  first-time blog writers? I’d definitely appreciate it.

 222. Jay

  13 czerwca 2017 at 08:31

  I would like to thank you for the efforts you have put in writing this site.
  I really hope to check out the same high-grade
  blog posts from you later on as well. In truth, your
  creative writing abilities has encouraged me to get
  my own blog now 😉

 223. maybe money

  13 czerwca 2017 at 18:41

  naturally like your web-site but you need to test the spelling on several of your posts.
  Several of them are rife with spelling problems and I to find
  it very bothersome to tell the reality on the other hand I will
  certainly come back again.

 224. Project Wreckless

  15 czerwca 2017 at 09:21

  Howdy! I simply wish to give a huge thumbs up for the great information you have here on this post. I will be coming again to your weblog for extra soon.

 225. Public Works SF

  15 czerwca 2017 at 16:17

  When we look at these issues, we know that they are the key ones for our time.

 226. legal outsourcing

  16 czerwca 2017 at 06:45

  It’s difficult to find experienced people for this subject, but you seem like you know what you’re talking about!

  Thanks

 227. www.smartmylife.fr

  16 czerwca 2017 at 15:21

  Cool blog! Is your theme custom made or did you download
  it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really
  make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Kudos

 228. Amber

  16 czerwca 2017 at 17:25

  Thank you for every other excellent post. The place else may just anyone get that kind of info in such an ideal way of writing?
  I’ve a presentation subsequent week, and I’m at the search for such info.

 229. credit card debt

  17 czerwca 2017 at 07:34

  Wow, that’s what I was seeking for, what a information! existing here at this weblog, thanks admin of this website.

 230. www.oppcat.com

  17 czerwca 2017 at 15:07

  Hello would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different
  then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 231. Shanel

  17 czerwca 2017 at 20:23

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thank you

 232. download songs

  18 czerwca 2017 at 10:18

  These are truly fantastic ideas in on the topic of blogging.
  You have touched some fastidious things here.
  Any way keep up wrinting.

 233. mymodestwedding

  18 czerwca 2017 at 14:33

  He used these: You can get them elsewhere besides adafruit, just look for ws2812

 234. scene haircuts

  19 czerwca 2017 at 02:47

  Hey There. I discovered your blog using msn. That is a very smartly written article.
  I’ll make sure to bookmark it and come back to learn extra of
  your useful info. Thank you for the post. I will definitely comeback.

 235. Sherman

  19 czerwca 2017 at 05:30

  Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
  Extremely helpful information specially the last part 🙂 I care for
  such information much. I was seeking this certain information for a very long time.
  Thank you and best of luck.

 236. Jeanett

  19 czerwca 2017 at 06:33

  Thank you, I’ve just been searching for info about this
  subject for a long time and yours is the best I’ve discovered till now.
  But, what concerning the bottom line? Are you certain concerning the
  source?

 237. front wigs last

  19 czerwca 2017 at 14:59

  bookmarked!!, I really like your blog!

 238. car computer exchange

  20 czerwca 2017 at 15:39

  I used to be recommended this website through
  my cousin. I’m not positive whether or not this submit is written by means of him as no
  one else recognize such designated about my trouble. You are
  incredible! Thank you!

 239. wine produced especially

  20 czerwca 2017 at 21:24

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your site provided us with valuable information to work on. You have done
  a formidable job and our whole community will be thankful to
  you.

 240. computer paper holder

  20 czerwca 2017 at 21:24

  It’s difficult to find experienced people in this particular topic, however, you seem like you
  know what you’re talking about! Thanks

 241. Data Recovery

  21 czerwca 2017 at 03:57

  I’ll check back after you publish more articles.

 242. Desert Data Recovery

  21 czerwca 2017 at 06:40

  I really like your writing style, excellent info , thanks for putting up : D.

 243. diagnostics automobile diagnostics

  21 czerwca 2017 at 12:59

  Wonderful items from you, man. I’ve remember your stuff prior to and you are just too excellent.
  I actually like what you have got right here, really like what
  you are stating and the best way wherein you are saying it.
  You are making it enjoyable and you still care for to stay it wise.

  I can’t wait to learn much more from you. That is actually a terrific site.

 244. digital label

  22 czerwca 2017 at 04:29

  Hi there everyone, it’s my first pay a quick visit at this web page, and post is in fact fruitful designed for me, keep up posting these types of articles.

 245. https://pt.wikipedia.org

  22 czerwca 2017 at 13:53

  Hey there, You’ve done an incredible job.
  I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends.
  I’m confident they will be benefited from this site.

 246. label printing templates

  22 czerwca 2017 at 22:52

  Remarkable issues here. I am very glad to look your article.
  Thank you so much and I am looking forward to contact
  you. Will you kindly drop me a e-mail?

 247. http://apps.alus.co

  23 czerwca 2017 at 07:47

  Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and all. But imagine if you
  added some great graphics or video clips to give your posts more, „pop”!
  Your content is excellent but with images and clips, this site could certainly be one of
  the greatest in its field. Fantastic blog!

 248. nk.haj.ir

  23 czerwca 2017 at 11:18

  Howdy! I’m at work surfing around your blog from my new iphone!
  Just wanted to say I love reading through your blog and
  look forward to all your posts! Carry on the outstanding work!

 249. Penney

  23 czerwca 2017 at 11:36

  What’s up, I desire to subscribe for this web
  site to obtain latest updates, thus where can i do
  it please help.

 250. reliable banks

  23 czerwca 2017 at 18:39

  Hi, this weekend is fastidious in support of me, for the
  reason that this moment i am reading this impressive educational post here at my residence.

 251. Nannie

  24 czerwca 2017 at 04:15

  It’s very straightforward to find out any matter on web as
  compared to textbooks, as I found this paragraph at this web page.

 252. Archer

  24 czerwca 2017 at 06:15

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really
  useful & it helped me out much. I’m hoping to give something again and aid others such as you aided me.

 253. swiss.cx

  25 czerwca 2017 at 02:50

  I was recommended this website by my cousin. I’m not sure whether this
  post is written by him as no one else know such detailed about my problem.

  You are incredible! Thanks!

 254. car computer exchange

  25 czerwca 2017 at 04:51

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
  you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to
  your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 255. laser labels

  25 czerwca 2017 at 10:06

  Hello to all, the contents present at this website are truly remarkable for people experience, well,
  keep up the nice work fellows.

 256. Karolyn

  25 czerwca 2017 at 17:27

  Greetings! Very helpful advice in this particular article!

  It is the little changes that produce the most significant
  changes. Thanks a lot for sharing!

 257. micro bead hair

  26 czerwca 2017 at 02:41

  I do not even know how I stopped up here, however I believed this publish used to be good.
  I do not realize who you might be but definitely you are
  going to a famous blogger should you are not already.

  Cheers!

 258. printing along

  26 czerwca 2017 at 04:34

  Hi, i believe that i noticed you visited my blog thus i came to return the want?.I’m trying to
  find things to enhance my website!I assume its ok to use some of your ideas!!

 259. home security services

  26 czerwca 2017 at 13:09

  Hello, I log on to your blog like every week. Your humoristic style is
  awesome, keep it up!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra