Z zagranicy

Ukraińscy archeolodzy dostali zakaz pracy z Polakami

Ukraińska firma archeologiczna dostała od przedstawiciela władz tego państwa zakaz pracy z polskim IPN. To wielka strata, gdyż w sierpniu firma ta wraz z IPN odnalazła  zbiorową mogiłę żołnierzy Legionów Polskich poległych w roku 1915 w bitwie w rejonie miejscowości Jabłonka. Odkryto też cmentarz legionistów w we wsi Kaszówka. 

 

Ukraińska firma, która zaprosiła IPN do poszukiwań legionistów polskich, dostała od Międzyresortowej Komisji ds. Wojen i Represji Politycznych, która działa przy gubernatorze wołyńskim w Łucku, „zakaz pracy z Polakami”.  – To znaczy, że po 74 latach Polacy nie mają prawa, nie mamy przyzwolenia na pochowanie swoich obywateli. (…) Nie mamy prawa ich poszukać, ekshumować i upamiętnić krzyżem. Nie jesteśmy w stanie wojny z Ukrainą. Nie stawiamy jej przeszkód w poszukiwaniach, ekshumacjach, czy upamiętnieniach. Zachęcamy ich, ofiarujemy pomoc, oczywiście wszystko zgodnie z literą prawa. Nie wyrażamy zgody na gloryfikację UPA, podobnie jak nie wyrażamy zgody na upamiętnianie SS czy NKWD – odniósł się do tego zakazu Leon Popek naczelnik Wydziału Kresowego w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

 

W dniach 12-19 sierpnia 2017 r. specjaliści Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na zaproszenie ukraińskiej firmy archeologicznej „Wołyńskie Starożytności” wzięli udział w poszukiwawczych pracach archeologicznych grobów polskich legionistów m.in. Kostiuchnówce na Ukrainie. Głównym organizatorem prac była Chorągiew Łódzka Związku Harcerstwa Polskiego, która od wielu lat opiekuje się grobami żołnierzy I Brygady Legionów Polskich poległych w 2016 r. pod Kostiuchnówką. Tegoroczne prace poszukiwawcze były realizowane przez ZHP w ramach projektu Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Prace poszukiwawcze grobów legionistów w Kostiuchnówce na Wołyniu polegały na przebadaniu wytypowanego terenu z użyciem georadaru oraz dokonaniu szeregu odwiertów. Choć w Kostiuchnówce szczątek ludzkich nie odkryto, to ekipa poszukiwawcza z dużym sukcesem przeprowadziła prace poszukiwawcze grobów legionistów, którzy zginęli w październiku 1915 r. w bitwie pod Jabłonką. W miejscowości Jabłonka została odnaleziona zbiorowa mogiła. W trzech jamach grobowych ujawniono szczątki dziewięciu legionistów. Odnaleziono fragmenty umundurowania, butów, guziki, różaniec, medalik i krzyżyki. Nad grobami legionistów odprawiono krótkie nabożeństwo i poświecono szczątki. Nie planuje się przeniesienia grobów w inne miejsce.

Podczas pobytu polskich ekspertów na Ukrainie podjęto również próbę odnalezienia cmentarza legionowego z 1916 r. w miejscowości Gaj (obecnie Kaszówka). Próba ta została przeprowadzona z sukcesem. Na terenie leśnym odnaleziono około 25 mogił legionistów.
Wraz z harcerzami i wolontariuszami uporządkowano inny dawny cmentarz legionowy w lesie koło Kaszówki. Poza legionistami na spoczywają na nim również Ukraińcy, Rosjanie, Węgrzy i Austriacy. W 1943 r. miejscowa ludność ukraińska pochowała na nim część ofiar UPA zamordowanych 30 sierpnia 1943 r. w Gaju.

 

Adam Białous

 

Źródło – poszukiwania.ipn.gov.pl

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

93 komentarze

93 Komentarzy

 1. Umanizzare presidios

  5 listopada 2017 at 16:26

  Good post. I will be going through some of these issues as
  well..

 2. home alarm systems denver co

  16 listopada 2017 at 05:47

  To protect family members from injure?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra