Z zagranicy

200 tysięcy obywateli Ukrainy przekroczyło bez wizy granice UE

Jak informuje Państwowa Służba Graniczna Ukrainy już 200 tysięcy Ukraińców skorzystało z bezwizowych odwiedzin krajów Unii Europejskiej od momentu wejścia w życie liberalizacji wizowej.

 

Według informacji resortu, ponad 76 tysięcy obywateli Ukrainy podróżując, wykorzystało transport lotniczy, a reszta z nich przekroczyła granicę z UE na przejściach drogowych i kolejowych. W ramach trybu bezwizowego z krajami UE najwięcej Ukraińców odwiedziło Polskę i Węgry – 90 tysięcy osób. Od początku liberalizacji wizowej z UE odnotowano 57 odmów w przekroczeniu granicy, zdecydowana większość wydano z powodu nie potwierdzenie celu podróży i zakłócenie europejskiego ustawodawstwa migracyjnego, podczas poprzednich podróży.

Obywatele Ukrainy od 11 czerwca bieżącego roku mogą wjechać na teren Unii Europejskiej bez wizy w celach biznesowych, turystycznych bądź rodzinnych. Oficjalnie nie moą podjąć pracy zarobkowej, jednak z całą pewnością ją podejmują, z powodu fatalnego stanu budżetów domowych Ukraińców. Wielu polityków UE obawiało się, że zniesienie wiz przez Parlament Europejski dla Ukraińców, może spowodować masową migrację zarobkową do krajów Europy Zachodniej. Wygląda na to, że ich obawy się sprawdzają (200 tys. wjazdów do UE od czerwca). Sprawdzają się też przewidywania się, że po zniesieniu wiz, Polska przestanie być dla Ukraińców głównym krajem, gdzie mogą znaleźć zatrudnienie i zarobek. Obecnie szacuje się że w naszym kraju może pracować nawet około 1, 2 mln Ukraińców.

źródło- zik.ua, AB

 Adam Białous

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

88 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra