Z kraju

Władysław Frasyniuk o „Solidarności” – mały związek, agencja ochroniarska rządu

Dzisiaj w Gdańsku doszło do konferencji prasowej KOD-u w której wzięli udział Władysław Frasyniuk i Radomir Szumełda. Ten pierwszy wyzwał „Solidarność” od „małego związku, agencji ochroniarskiej rządu”.
– Z zażenowaniem słucham kolegów z dzisiejszej „Solidarności”, bo oni nie rozumieją, czym była pierwsza „Solidarność”. Była wielkim ruchem obywatelskim, a po 13 grudnia była i po części organizacją polityczną, która walczyła z systemem totalitarnym. Ta decyzja to dowód na to, że wszystkie zmiany, które robi PiS, działają na zasadzie, że kolega Zbyszek, kolega wojewoda, albo kolega poseł będzie decydować, kto ma prawo z kim się spotkać, i jaki przekaz może płynąć dalej w przestrzeń publiczną. Mamy do czynienia z zawłaszczaniem państwa, z dewastacją państwa prawa.  Sierpień 80′ to było miejsce wyjątkowe. Wtedy przyszli tutaj ludzie z różnych stron. Nikt ich nie pytał, skąd jesteście. Wszyscy chcieli zrobić coś pozytywnego dla Polski. „Solidarność” jest własnością polskiego społeczeństwa. Współczesna”Solidarność” jest małym związkiem, a jej ostatnie działania określam słowem pazerne. Jestem za to pełen podziwu dla organizatorów uroczystości sierpniowych w Gdańsk z, Komitetu Obrony Demokracji, bo to właśnie oni wrócili do wielkiej idei, że polskie społeczeństwo jest razem. W sytuacji nieprawdopodobnie rosnącej agresji, w sytuacji ataków poniżej pasa, np. wobec Lecha Wałęsy, jedyne co mamy to polskie słowo „solidarność”, za które szanują nas na całym świecie. A które przez was – koledzy z „Solidarności” – zaczyna być pustym słowem. Zawsze się boję, że jak umrę, to w moim imieniu jacyś idioci będą wygłaszali przemówienia i będą się powoływać na moje słowa. Jestem pewny, że gdyby Lech Kaczyński żył, powiedziałby: „Śniadek, puknij się w głowę!”. Współczesna historia jest w podręcznikach nieobecna, jest jedno zdanie na temat Sierpnia 80′. Może do historii trzeba wpisać polską głupotę i ona powinna nazywać się Śniadek. – mówił Frasyniuk.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

227 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra