Felieton

Papież Franciszek wielokrotnie ujmował się za muzułmańskimi imigrantami, ale nie za ich ofiarami

Ta smutna konstatacja nasunęła mi się, kiedy media obiegła informacja o Polce brutalnie zgwałconej przez bandę zwyrodniałych Afrykańczyków, oficjalnie nazwanych „uchodźcami”.

Gwałt dla kobiety jest czymś najgorszym, co może ją spotkać. Tymczasem w mentalności muzułmańskich imigrantów jest wyryte dużymi literami, że każda biała kobieta powinna służyć jako obiekt zaspakajania ich seksualnych żądz. I nie sądzę, żeby papież Franciszek nie zdawał sobie z tego sprawy, nawołując do przyjmowania w państwach Europy rzesz ciemnoskórych potencjalnych terrorystów i gwałcicieli.

Wystarczy spojrzeć na statystyki w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy w Szwecji, aby zrozumieć, że to rzesze barbarzyńców, którzy zamiast wnosić do społeczeństw, które ich przyjmują, wartość dodaną, sieją zgrozę, ból i zniszczenie.

Zgwałconej Polce tego dramatu nie zrekompensuje nikt. Po powrocie do kraju czeka ją długa terapia, zanim będzie w stanie wyjść na plażę, czy na ulicę. Ten ból podzielają rzesze gwałconych przez muzułmańską dzicz Europejek z różnych krajów, ale mimo tego zewsząd, również od niektórych kościelnych hierarchów, a nawet samego papieża słyszymy, że mimo wszystko powinniśmy tych ludzi przyjmować z otwartymi rękami.

Słysząc takie „mądrości” zastanawiam się, w jakiej rzeczywistości przyszło mi żyć, jeżeli głowa Kościoła katolickiego, do którego całym sercem przynależę, zamiast pochylić się nad gwałconymi kobietami, wzrusza się nad rzekomo tragicznym losem ich oprawców. Wygląda na to, że wszystko zostało zwyczajnie postawione na głowie. Z katów robi się ofiary, a prawdziwe ofiary muszą cierpieć w zaciszu swoich domostw, bo za nimi nie ujmie się dosłownie nikt z wielkich tego świata, z głową Kościoła katolickiego włącznie.

Pytam zatem, gdzie tu miłość, miłosierdzie, dobroć, sprawiedliwość? Czy papież i biskupi nawołujący do przyjmowania imigrantów mają chociaż odrobinę miłosierdzia względem kobiet, które ci imigranci skrzywdzą? Smutne, przerażające, ale niestety prawdziwe.

Papież Franciszek wielokrotnie spotykał się z tzw. uchodźcami. Pytam zatem, ile razy spotkał się z kobietami, które padły ofiarą gwałtów ze strony owych muzułmańskich „uchodźców”? Ilu z nich udzielił pomocy?

Sprawa zgwałconej Polki jest bardzo głośna, ale nie jedyna… Rząd Beaty Szydło – i to trzeba mu przyznać – stanął na wysokości zadania odmawiając sprowadzenia do Polski ciemnoskórych nachodźców, ale stanowisko niektórych hierarchów, również polskich, budzi poważne obawy wielu Polek…

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

157 komentarzy

157 Komentarzy

 1. gość

  27 sierpnia 2017 at 21:05

  głową kościoła jest Chrystus

  • wolna-polska.pl

   28 sierpnia 2017 at 10:43

   1-Wojna z chrześcijanstwem,Eustace Mullins.2-Żydzi a narodziny Islamu.3-Oto jak wyglada aukcja kobiet na niewolnice seksualne. Dżihadyści wieźili je nawet w kościołach.4-Pastor Paweł Chojecki-syjonistyczny dywersant.5-Liban polska pomoc najbardziej efektywna.Niemcy,Francuzi,Brytyjczycy-uczcie sie!6-„Nic nam nie zrobicie”

  • karol

   28 sierpnia 2017 at 10:45

   Franciszek,jest pachołkiem żydów i zwyczajna marionetka.

  • gazetawarszawska.com

   28 sierpnia 2017 at 10:51

   Polska:Dwójka muzułmańskich imigrantów podpaliła obore ze swiniami bo obrażały ich ich uczucia religijne!

  • vlask

   30 sierpnia 2017 at 19:21

   … a odbytem Kościoła jest tzw. Franciszek job jewo mać nastajaszczuju bladź na wakzale

 2. kindys

  27 sierpnia 2017 at 21:21

  Anna Wiejak ma obawy , nie ma się czego bać pani nikt nie zgwałci , na taki widok wzwód nie występuje w żadnej rasie ludzkiej .
  Po przeczytaniu tego miernej jakości felietonu wiem takę że kijem też by nikt tego nie zrobił

  • Jolanta

   27 sierpnia 2017 at 21:29

   Ten komentarz jest naprawdę żenujący.

  • Mat

   27 sierpnia 2017 at 22:32

   Kindys,ty pewnie wyglądasz jak Brad Pitt,żałosny lewaku. Obrażania kobiet pewnie uczyłeś się od pijanego tatusia w domu. Mylę się?

  • Piotr W

   27 sierpnia 2017 at 22:36

   żenujący i podły typie zmiataj stąd na onet albo pudelek.pl to twój poziom. My ze swojej strony Polacy i Polki dziękujemy Pani Wiejak za mądre i odważne felietony. Do Autorki: Myślę że musi się Pani zapoznać z przemyśleniami Pana Stanisława Krajskiego , który będąc katolikiem jasno mówi o co chodzi – za wyniesieniem Bergoglio na tron papieski stoi masoneria i nie jest to przypadek , że głowa Kościoła zamiast walczyć o weiarę katolicką głosi farmazony o ociepleniu klimatu i konieczności walki z nim, myje nogi jawnym zboczeńcom czy nizczy tradycjonalistów katlickich. To właśnie celowe działanie by zniszczyć Kościół.

  • Tomasz

   28 sierpnia 2017 at 05:09

   Kindys nie martw się muzułmanie mają listy na których na pierwszym miejscu są lewaccy aktywiści .Sam jesteś miernotą i chamem.

  • Tomasz

   28 sierpnia 2017 at 05:10

   Kindys nie martw się muzułmanie mają listy na których na pierwszym miejscu są lewaccy aktywiści

  • Bona

   28 sierpnia 2017 at 23:54

   do pana kindys; Szanowny Panie jest Pan po prostu chamem. przykro mi, ale taki jest polski słownik. proszę, aby admin sprawił, ze tenże ‚komentator’ przeprosi Autorkę. dość tego.

  • bozka

   30 sierpnia 2017 at 09:22

   kindys ale z pewnoscia tym kijem to ja Tobie bym najpierw glowe otlukla a potem reszte to moze nabralbys rozumu

  • vlask

   30 sierpnia 2017 at 19:11

   kindys zrób mi tę łaskę i wyyyyypieeeeerdaaaaalalaaaj w końcu z tego portalu raz na zawsze zcwelony trollu

 3. nicholai

  27 sierpnia 2017 at 21:29

  Franciszek zwany papiezem wielokrotnie glosil slowo sprzeczne ze Slowem Bozym stad dla kazdego katolika powinno byc jasne ze to antychryst bo dziala i glosi w sprzecznosci do Chrystusa. Katolicy nie bojmy sie nazwac go heretykiem. W przeciwnym razie ten czlowiek zatraci miliony dusz. Uwierzmy w Chrystusa i dajmy sie Mu prowadzic. Z Panem Bogiem

 4. goj

  27 sierpnia 2017 at 21:30

  faktem jest,ze bergoglio nie przejmuje sie chrzesciajanami i ich nie wspiera,ale za to:

  „Franciszek solidaryzuje się i modli za muzułmańskich braci z grupy Rohingya”

  https://www.deon.pl/religia/serwis-papieski/aktualnosci-papieskie/art,6073,franciszek-solidaryzuje-sie-i-modli-za-muzulmanskich-braci-z-grupy-rohingya.html

 5. Tomasz

  28 sierpnia 2017 at 05:16

  Papież Franciszek to mentalny marksista marksizm liberalizm i ideologię potępił Papież Paweł VI .Orędzie Papieża dotyczące „uchodźców’jest polityczne nie dotyczy wiary i obyczajów więc jest nie wiążące dla Ludu Bożego czyli Katolików inaczej Laikatu .

 6. JaF

  28 sierpnia 2017 at 09:07

  Ten gość to żaden papież tylko lewak przebrany za papieża. Jego wypowiedzi są w większości sprzeczne z chrześcijaństwem.

 7. Kicia

  28 sierpnia 2017 at 09:29

  Marian, zgadzam się ! Ja mimo wszystko w tych przemyśleniach ciągle myślę o bezsensownych wielkich ofiarach polskich zrywów narodowych. To jest jakaś nasza narodowa PARANOJA ! W ten sposób pozbyliśmy się ludzi , którzy mogli budować naszą lepszą przyszłość.Mielibyśmy co najmniej tak dobrze pod względem materialnym jak na zachodzie.

  • Marian

   30 sierpnia 2017 at 20:30

   Nie wiem, dlaczego Admin był uprzejmy usunąć mój wpis o zniszczonych rękopisach w Archiwium Głównym Akt Dawnych w Warszawie po Powstaniu jesienią 1944 r. – Znam tę sprawę osobiście, gdyż zbierając materiały do historii mojej rodzinnej parafii powiedziano mi, że dokumenty zostały spalone właśnie w ten sposób.
   A spalona Biblioteka Krasińskich – palili miotaczami leżące na regałach księgi i rękopisy nawet ze średniowiecza – gdy po „wyzwoleniu” weszli tam bibliotekarze zobaczyli stosy popiołu na regałach i dookoła.

   • Marian

    30 sierpnia 2017 at 20:31

    A może nie spalili tylko zwyczajnie ukradli?

 8. kindys

  28 sierpnia 2017 at 16:41

  Papież nie jest papieżem , jest antychrystem , marksistą , francą i kim jeszcze ?
  Prymas Polski też wam nie leży .

  Nie ma nic gorszego w żadnej religii jak fanatyzm , a tu wielu takich
  Wyznanie waszej wiary to stłamsić , zbrukać , zabić .

  Tylko , krótko o tym pamiętacie .
  Jak trwoga to po :
  – Żydowskie tabletki , operacje i sprzęt rehabilitacyjny do U.S.A.
  – Jak samochód to od Niemca lub ciapatego Azjaty za Korei lub Japonii
  – Telewizor , elektronikę oraz ciuchy tylko Azja bo tanio .
  – Po ropę i gaz do Rosji i Kuwejtu .
  – Wczasy super sprawa , kto zaoferuje więcej jak nie Arabowie z Tunezji i Egiptu
  – Sprzedać towar ( od jabłek po traktory ) ładny uśmiech robimy do Rosji , Egiptu i Etiopii
  Czy w tych przypadkach wam to nie przeszkadza , kolor skóry , wyznanie religijne , itp???

  Jak nie wiadomo o co chodzi , to chodzi o kasę .

  Tak wam rydzyk w głowie miesza bo ma obawy że kasa ucieknie mu bokiem , a przecież bidula taki potrzebujący , nawet ostatnio musiał zrezygnować z dwóch ochroniarzy i tylko dwunastu mu zostało .
  Przemyślcie sami czy jak będziemy odwracać się od wszystkich to czy starczy nam na chrust przy ognisku bo na obiad z normalnej kuchni już chyba nie .

  • Robert _K

   28 sierpnia 2017 at 17:40

   Tak, masz racje, ZABIC STRZELAJAC PROSTO W LEB ISLAMSKA EKSTREMISTYCZNA CHALASTRE. Cos ci sie nie spodobalo?

 9. kindys

  28 sierpnia 2017 at 18:04

  Tak , taki rodzaj katolika .

  Sprostowanie
  Nie ciebie nie można nazwać katolikiem , ty jesteś chory z nienawiści .
  Twoi sąsiedzi powinni się ciebie obawiać , nigdy nie wiadomo kiedy w śród nich zobaczysz Żyda albo Araba i polecisz na nich z siekierą jak ten katolik z Kamiennej Góry , który dziecko zabił

  • Robert K

   29 sierpnia 2017 at 03:10

   w doo..pie byles i goo..wno widziales europejczyku za ssrr…ny. Siedzisz smierdzielu w internecie i klikasz w klawiature nie znajac meritum sprawy. Bylbym wdzieczny islamistom gdyby cie pierwszego rozjechali na chodniku.

  • Bd

   31 sierpnia 2017 at 22:14

   Poczytaj siebie dokładniej i z przemyśleniem, co za „wartości” wypisujesz!
   Ty jesteś NIEBEZPIECZNY i to nie tylko dla siebie, ale głównie dla otoczenia!
   Pyszałkowaty awanturniku, lepiej nie mieć z tobą nic wspólnego.

   • Bd

    31 sierpnia 2017 at 22:19

    To powyżej, to do kindysa.

 10. jacek

  28 sierpnia 2017 at 18:06

  Pamiętajmy,że papież jest nieomylny w sprawach wiary i moralności i to jest dogmat.Poza tym jest omylny jak każdy inny człowiek w sprawach innych,takich jak np.polityka,uchodźcy,nachodźcy itd.

 11. Robert K

  29 sierpnia 2017 at 03:13

  apel do posiadaczy broni palnej: jesli bedziecie swiadkami jakiejkolwiek przemocy ze strony islamskich „uchodzcow”; STRZELAC PROSTO W LEB I NIE BRAC JENCOW !

 12. Joanna

  29 sierpnia 2017 at 16:32

  Według mnie tekst pani Anny jest tak tendencyjny, że szkoda gadać… Zajrzałam na ten portal z ciekawości, bo ktoś opublikował jakiś artykuł o księdzu, który się nie wyparł kapłaństwa. Piękny przykład w czasach, gdy tak wielu kapłanów odchodzi… Poza tym — jak zobaczyłam teksty nawołujące do lekceważania nauczania papieża, jak przeczytałam nagłówki o muzułmanach (jakby nie było nauczania Soboru Watykańskiego II, jakby nie było deklaracji „Nostra Aetate”). Nie…. ten portal nosi swoją nazwę na tej samej zasadzie, co sowiecka „Prawda”. Z prawością nie ma nic wspólnego.

  • Robert _K

   29 sierpnia 2017 at 23:00

   gdyby nie postawa papieza , nie byloby tego tekstu co tu jest trudnego w tym do zrozumienia? Sama przynaleznosc Bergoglio do Rotary Club mowi sama za siebie.

 13. kindys

  29 sierpnia 2017 at 16:52

  @Joanna nic dodać nic ująć .
  Ten portal z czasem przerodzi się w szkołę nienawiści , opartej na mega kłamstwie

 14. klioes vel pislamista

  29 sierpnia 2017 at 23:11

  Rozterka lewaka

  I co tu myśleć? Rimini… rozterka!
  Gustav Einarsson ochotnik ośrodka
  Dla imigrantów w Malmö mile zerka
  I stwierdza: „Polskę ta kara znów spotka!
  Zgwałcili Polkę, pobili Polaka
  Goście, bo dla nich Polska jest zła taka…”

  Ale we Włoszech Abid Jee, mediator
  Dla imigrantów ma odwrotne zdanie.
  Stwierdził, że każdy gwałcenia amator
  Nie zemstę czyni, a …uprzyjemnianie!
  „Gwałt nie jest taki straszny dla kobiety.
  Jak się rozluźni, ma zwykłe podniety.”

  Co myśleć?!… Polki grupowe zgwałcenie
  Czym jest w intencjach afrykańskich gości?
  Gustav: „Dla Polski zemsta-ostrzeżenie!”
  Abid: „Kobiety chcą tej przyjemności!”
  Ach wiem już, goście w przyjemny ten sposób
  Dali znać: „W Polsce brak wciąż naszych osób!“

  No ale czemu pobili Polaka?
  (A może …wcale jego nie pobili?!
  To prawicowa jest ustawka taka!!!
  Goście są mili, pewnie z nim wypili
  I stąd butelka pusta…) Czas na zdrową
  Konwencję (w Polsce!) Antyprzemocową.

  • klioes vel pislamista

   31 sierpnia 2017 at 15:13

   Europejski dzień jak co dzień

   W centrum Sztokholmu na Medborgarplatsen
   Przeciw policji „ktoś“ znów użył nóż.
   Ranny policjant. (Podniosą mu płacę?
   Raczej nie. Płace podnoszono już…)

   Podobnie w Niemczech było w Wuppertalu.
   Jeden trup. W Polsce?… Policjant jest tu
   Ranny w Warszawie. Lecz w Fnlandii żalu
   Jest więcej! W Turku zadźganych jest dwu…

   Natomiast sześciu rannych jest w Brukseli,
   Gdzie terrorysta zastrzelony jest.
   A w Rosji, w Surgut „toże uwidieli”
   Trupa ciemnego, ale rannych fest!.

   Ot, dzień jak codzień… Premier Francji rzecze:
   „Trzeba z terrorem żyć nauczyć się.”
   Niech więc da przykład! Słowom ja nie przeczę…
   Żyć bez ochrony, uczy się, czy nie?

 15. Piotr

  30 sierpnia 2017 at 17:48

  Przed naszymi oczami przewija się apokalipsa. Papież Franciszek jest fałszywym prorokiem na ujawnienie Antychrysta czekamy.

  Moi RODZICE

 16. Marvel contest of champions hack

  30 sierpnia 2017 at 23:43

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn?t know who to ask. Glimpse here, and you?ll definitely discover it.

 17. chaingroup review

  31 sierpnia 2017 at 08:00

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. 😉 ?

 18. casino games uk

  31 sierpnia 2017 at 10:18

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 19. recruiting

  1 września 2017 at 06:25

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 20. fashion

  2 września 2017 at 11:34

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 21. Budget Couture

  2 września 2017 at 13:40

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 22. see more

  2 września 2017 at 20:34

  You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will go along with with your website.

 23. see my website

  2 września 2017 at 20:40

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is needed on the web, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet!

 24. check out my website

  3 września 2017 at 19:41

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So good to find any person with some authentic thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this web site is one thing that’s wanted on the web, somebody with a little originality. useful job for bringing one thing new to the web!
  check out my website http://www.forum-kulturystyki.pl/showthread.php?2308-jaki-najlepszy-spalacz-tluszczu

 25. human hair weave

  4 września 2017 at 00:53

  They’re wonderful human hair weave https://www.youtube.com/watch?v=koiFnDsfNPU for work or casual looks terrific with every thing.

 26. check out my website

  4 września 2017 at 11:16

  you have an important blog right here! would you like to make some invite posts on my weblog?
  check out my website http://www.forumneurologiczne.pl/forum/czy-piszecie-zakupy-na-kartce/watek/707107/3.html

 27. maxbet

  4 września 2017 at 19:16

  Can I simply say what a aid to search out someone who really knows what theyre talking about on the internet. You positively know the way to convey an issue to light and make it important. More individuals have to read this and perceive this aspect of the story. I cant consider youre not more common because you positively have the gift.
  maxbet http://www.188maxbet.com

 28. kontol

  4 września 2017 at 19:29

  There is noticeably a bundle to find out about this. I assume you made certain good points in features also.

 29. Saint lucia resorts

  4 września 2017 at 20:03

  very nice submit, i actually love this website, carry on it
  Saint lucia resorts http://sethfxmao.jiliblog.com/4848392/a-secret-weapon-for-caribbean-weddings

 30. cheap vacations all inclusive with airfare

  4 września 2017 at 20:16

  A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing a little evaluation on this. And he in truth purchased me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love studying extra on this topic. If attainable, as you turn out to be expertise, would you thoughts updating your blog with more details? It’s extremely helpful for me. Large thumb up for this weblog post!

 31. full hd

  5 września 2017 at 08:41

  This website online is known as a stroll-by way of for all the data you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll definitely uncover it.

 32. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 22:01

  Awesome! Its really amazing article, I have got much clear
  idea about from this post.

 33. 外汇开户免费赠金

  6 września 2017 at 10:13

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice factors in features also.

 34. professional garage door

  6 września 2017 at 18:17

  Good day very nice website!! Man .. Excellent .. Superb ..
  I’ll bookmark your web site and take the feeds also?
  I’m satisfied to search out so many helpful info right here within the
  submit, we’d like work out extra strategies on this regard, thanks
  for sharing. . . . . .

 35. see my website

  6 września 2017 at 18:49

  Aw, this was a really nice post. In thought I would like to put in writing like this moreover – taking time and precise effort to make an excellent article… however what can I say… I procrastinate alot and not at all seem to get one thing done.

 36. see my website

  6 września 2017 at 21:13

  you’ve got a great blog right here! would you wish to make some invite posts on my blog?

 37. see my website

  6 września 2017 at 21:38

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thanks Nonetheless I’m experiencing difficulty with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting similar rss drawback? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 38. see my website

  6 września 2017 at 22:01

  I’d have to examine with you here. Which isn’t one thing I usually do! I get pleasure from studying a publish that may make individuals think. Also, thanks for permitting me to remark!

 39. check out my website

  7 września 2017 at 07:42

  After research a few of the blog posts in your website now, and I actually like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site checklist and will likely be checking back soon. Pls check out my site as well and let me know what you think.

 40. see my website

  7 września 2017 at 08:29

  Spot on with this write-up, I truly suppose this web site needs way more consideration. I’ll most likely be once more to learn rather more, thanks for that info.

 41. check out my website

  7 września 2017 at 10:37

  Would you be fascinated with exchanging hyperlinks?

 42. check out my website

  7 września 2017 at 11:17

  This web site is mostly a walk-through for the entire info you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll undoubtedly discover it.

 43. WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 44. îöåíêà îáëèãàöèé

  7 września 2017 at 13:40

  There are some interesting time limits on this article but I don’t know if I see all of them middle to heart. There may be some validity however I will take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we would like more! Added to FeedBurner as well

 45. Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So nice to search out anyone with some authentic thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this website is one thing that’s wanted on the net, someone with a little bit originality. helpful job for bringing one thing new to the web!

 46. You made some first rate points there. I seemed on the internet for the difficulty and located most individuals will go along with along with your website.

 47. real estate

  7 września 2017 at 15:22

  Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an email.

  I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.

 48. When I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Is there any approach you may remove me from that service? Thanks!

 49. instagram takipçi sayısı arttırma

  7 września 2017 at 16:39

  Can I simply say what a relief to search out somebody who actually is aware of what theyre speaking about on the internet. You definitely know the right way to bring a problem to light and make it important. Extra folks need to learn this and perceive this aspect of the story. I cant consider youre no more common since you positively have the gift.

 50. Delilah

  7 września 2017 at 23:34

  Hiya! I know this is kinda off topic however I’d figured
  I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a
  blog article or vice-versa? My site addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from
  each other. If you are interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Fantastic blog by
  the way!

 51. This is the precise blog for anybody who desires to seek out out about this topic. You understand a lot its almost onerous to argue with you (not that I actually would need…HaHa). You undoubtedly put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, simply nice!

 52. I’d need to examine with you here. Which isn’t something I usually do! I take pleasure in reading a submit that may make people think. Additionally, thanks for allowing me to remark!

 53. getting education loans

  8 września 2017 at 16:20

  Hello there, You have done a fantastic job.
  I’ll definitely digg it and personally suggest to my friends.
  I’m confident they’ll be benefited from this web site.

 54. hana-dean.com

  8 września 2017 at 21:04

  Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
  Extremely helpful info particularly the final section 🙂 I care for such info a lot.
  I used to be looking for this certain info for a long time.

  Thanks and best of luck.

 55. residential real

  9 września 2017 at 03:33

  Hey! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came
  to take a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to
  my followers! Fantastic blog and excellent design.

 56. rc drones

  9 września 2017 at 10:29

  It’s exhausting to find educated folks on this matter, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 57. pt.wikipedia.org

  10 września 2017 at 05:07

  At this time I am ready to do my breakfast, when having my
  breakfast coming over again to read other news.

 58. real estate players

  10 września 2017 at 22:34

  This post is invaluable. When can I find out more?

 59. Mora

  11 września 2017 at 00:02

  Appreciation to my father who stated to me on the topic of
  this weblog, this webpage is truly remarkable.

 60. education loans

  11 września 2017 at 03:40

  What’s up colleagues, its impressive article regarding cultureand completely explained,
  keep it up all the time.

 61. garage door riding

  11 września 2017 at 21:03

  Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to
  be on the internet the easiest thing to be aware of. I say
  to you, I definitely get irked while people think about worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well
  as defined out the whole thing without having side-effects ,
  people could take a signal. Will probably be back to
  get more. Thanks

 62. overrated interest

  12 września 2017 at 16:13

  Hmm is anyone else having problems with the pictures
  on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if
  it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 63. real estate market

  12 września 2017 at 18:18

  Because the admin of this web page is working, no
  question very shortly it will be renowned, due to its quality contents.

 64. real player

  13 września 2017 at 00:51

  Hello, I enjoy reading all of your post. I wanted to write a little comment to support you.

 65. getting education loans

  13 września 2017 at 08:43

  Usually I do not learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to check out and
  do so! Your writing style has been surprised me. Thank you, very nice article.

 66. right car loan

  13 września 2017 at 09:09

  I am really inspired along with your writing talents and also with the
  structure on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it your self?
  Either way stay up the excellent high quality
  writing, it is uncommon to look a nice blog like this one these days..

 67. penny stocks

  13 września 2017 at 13:20

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly
  donate to this brilliant blog! I guess for now i’ll
  settle for bookmarking and adding your RSS feed to my
  Google account. I look forward to fresh updates and will talk
  about this website with my Facebook group.

  Talk soon!

 68. real estate investment

  13 września 2017 at 14:11

  With havin so much content and articles do you ever run into
  any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a
  lot of exclusive content I’ve either written myself or
  outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my
  permission. Do you know any techniques to help protect
  against content from being stolen? I’d definitely appreciate it.

 69. http://www.kbdmania.net/xe/test_17/10766652

  13 września 2017 at 14:49

  Great website. Plenty of useful info here. I am sending
  it to several friends ans also sharing in delicious.
  And of course, thank you for your effort!

 70. getting education loans

  13 września 2017 at 23:57

  Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to
  my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell
  to her ear and screamed. There was a hermit crab inside
  and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic
  but I had to tell someone!

 71. Lelio Vieira Carneiro Junior

  14 września 2017 at 06:43

  I wanted to thank you for this good read!! I certainly enjoyed every bit of it.
  I’ve got you saved as a favorite to look at new things you post…

 72. new deal

  14 września 2017 at 09:23

  This is the appropriate blog for anybody who wants to search out out about this topic. You notice a lot its virtually laborious to argue with you (not that I really would need…HaHa). You undoubtedly put a new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, simply nice!

 73. how i can invest in cryptocurrency

  14 września 2017 at 10:33

  You made some first rate factors there. I appeared on the web for the difficulty and located most individuals will associate with together with your website.

 74. free sex cams

  14 września 2017 at 12:24

  you’ve a terrific blog here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 75. free live gay cams

  14 września 2017 at 14:34

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a bit evaluation on this. And he in truth bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love studying more on this topic. If attainable, as you grow to be experience, would you mind updating your blog with more particulars? It’s highly helpful for me. Large thumb up for this blog submit!

 76. koojoote.de

  14 września 2017 at 20:18

  Its such as you learn my mind! You appear to grasp
  so much about this, like you wrote the guide in it or
  something. I believe that you simply could do with a few % to force
  the message home a bit, however instead of that, this is
  great blog. A great read. I will certainly be back.

 77. http://vlinne.com/

  15 września 2017 at 06:23

  Thanks to my father who told me regarding
  this blog, this weblog is actually remarkable.

 78. The subsequent time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I know it was my choice to learn, however I truly thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you may repair in case you werent too busy looking for attention.

 79. travel insurance

  15 września 2017 at 21:45

  Hi there just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your post seem to be running off
  the screen in Chrome. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do
  with internet browser compatibility but I thought I’d
  post to let you know. The design and style look great
  though! Hope you get the issue solved soon. Kudos

 80. Claudio

  16 września 2017 at 05:00

  Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us
  have developed some nice procedures and we are looking to trade techniques with other folks, please shoot
  me an e-mail if interested.

 81. showbox movies

  16 września 2017 at 11:24

  A powerful share, I simply given this onto a colleague who was doing just a little evaluation on this. And he in fact purchased me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love reading more on this topic. If attainable, as you become expertise, would you mind updating your blog with extra particulars? It’s extremely useful for me. Big thumb up for this blog put up!

 82. jamesonleadership.com

  16 września 2017 at 19:46

  Great site. Plenty of helpful info here. I am sending it to a
  few buddies ans also sharing in delicious.
  And certainly, thank you to your sweat!

 83. Glory

  16 września 2017 at 22:06

  Whats up very nice site!! Man .. Excellent ..
  Superb .. I will bookmark your blog and take the feeds also?
  I am happy to seek out numerous useful information here in the post, we’d like develop extra strategies in this regard, thanks
  for sharing. . . . . .

 84. best tips travelling

  17 września 2017 at 00:16

  Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I will revisit yet again since I book-marked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 85. beaufort golf course

  17 września 2017 at 02:18

  You’ve made some good points there. I checked on the internet for more information about the issue and found most people
  will go along with your views on this website.

 86. beaufort golf course

  17 września 2017 at 05:29

  Excellent pieces. Keep writing such kind of information on your page.

  Im really impressed by your blog.
  Hey there, You’ve done a fantastic job. I will certainly digg it and in my opinion recommend to my
  friends. I am confident they will be benefited from this
  web site.

 87. adonis golden ratio

  17 września 2017 at 15:25

  I was more than happy to search out this web-site.I needed to thanks for your time for this glorious learn!! I undoubtedly having fun with every little little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you blog post.

 88. beaufort golf course

  17 września 2017 at 16:49

  I blog quite often and I seriously thank you
  for your information. Your article has really peaked my interest.
  I will take a note of your site and keep checking for new details about once a week.
  I opted in for your RSS feed as well.

 89. travel tips

  17 września 2017 at 18:41

  I was curious if you ever considered changing the page layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with
  it better. Youve got an awful lot of text for only having 1
  or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 90. open golf

  18 września 2017 at 00:57

  Hey! This post couldn’t be written any better!
  Reading through this post reminds me of my old room mate!

  He always kept chatting about this. I will forward this page to him.

  Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 91. open golf

  18 września 2017 at 02:02

  Today, I went to the beach front with my children. I found
  a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and
  screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her
  ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 92. My spouse and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be exactly I’m looking for.

  can you offer guest writers to write content to suit your needs?
  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a
  few of the subjects you write regarding here. Again, awesome site!

 93. free songs

  18 września 2017 at 10:00

  This actually answered my drawback, thank you!

 94. cashsmile.net

  19 września 2017 at 05:02

  Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues.

  When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, excellent blog!

 95. cause fatal heart

  19 września 2017 at 15:22

  My brother recommended I may like this blog.
  He was entirely right. This post actually
  made my day. You cann’t consider just how a lot time I had spent for this information!
  Thanks!

 96. The Bavarian Football

  19 września 2017 at 17:04

  There are actually lots of particulars like that to take into consideration. That could be a nice point to carry up. I offer the thoughts above as general inspiration however clearly there are questions just like the one you bring up the place the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round things like that, however I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Each boys and girls really feel the impact of only a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.

 97. Herbert Sim Editor

  19 września 2017 at 22:03

  It’s best to participate in a contest for among the finest blogs on the web. I’ll advocate this site!

 98. oppcat.com

  19 września 2017 at 23:01

  Very energetic post, I liked that bit. Will there be a
  part 2?

 99. You are so awesome! I don’t think I’ve read a single thing like that before.
  So good to find somebody with some unique thoughts on this subject.
  Seriously.. thank you for starting this up.
  This site is one thing that is required on the web, someone with a bit of
  originality!

 100. golf course

  20 września 2017 at 06:00

  Thank you for the good writeup. It in truth was once a amusement account it.
  Look complicated to far brought agreeable from you!
  By the way, how can we keep up a correspondence?

 101. macau tourism presents

  20 września 2017 at 06:34

  fantastic put up, very informative. I ponder why the opposite
  specialists of this sector do not notice this. You should proceed your writing.
  I am sure, you’ve a huge readers’ base already!

 102. best camera bags

  20 września 2017 at 08:48

  I’d should test with you here. Which isn’t one thing I usually do! I enjoy studying a post that may make folks think. Also, thanks for permitting me to remark!

 103. tourism keep

  20 września 2017 at 11:24

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote
  the book in it or something. I think that you can do with a
  few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is great blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

 104. london travel

  20 września 2017 at 14:12

  When someone writes an article he/she maintains the plan of a
  user in his/her mind that how a user can be aware of it.
  Therefore that’s why this post is great. Thanks!

 105. LED grow lights

  20 września 2017 at 15:06

  Spot on with this write-up, I actually assume this website needs much more consideration. I’ll probably be once more to learn rather more, thanks for that info.

 106. Chris

  20 września 2017 at 15:21

  This article will help the internet viewers for creating new
  webpage or even a weblog from start to end.

 107. Debora

  20 września 2017 at 15:44

  My spouse and I stumbled over here from a different page and thought I should
  check things out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to checking out your web page again.

 108. longest paying hyip programs

  20 września 2017 at 23:19

  It’s laborious to search out knowledgeable folks on this matter, however you sound like you know what you’re speaking about! Thanks

 109. Cornell

  21 września 2017 at 00:56

  I was very pleased to find this web site. I need to to thank you for your time for this fantastic read!!

  I definitely enjoyed every bit of it and i also have you saved to fav to check out new
  stuff in your site.

 110. gratis brazil dating

  21 września 2017 at 08:41

  This is a topic that’s near to my heart… Many thanks! Where are your contact details though?

 111. First off I would like to say superb blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts prior
  to writing. I have had a tough time clearing my thoughts in getting
  my thoughts out. I do enjoy writing but
  it just seems like the first 10 to 15 minutes are lost simply
  just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?
  Kudos!

 112. tatoo.rexzetsolutions.com

  21 września 2017 at 16:58

  Good write-up. I definitely appreciate this website.

  Thanks!

 113. Frank

  22 września 2017 at 00:42

  Now I am ready to do my breakfast, afterward having my breakfast coming yet again to read other news.

 114. http://udhec.com.br

  22 września 2017 at 05:47

  First of all I would like to say awesome blog! I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind.

  I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts before writing.
  I’ve had difficulty clearing my mind in getting my ideas out.

  I truly do take pleasure in writing however
  it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just
  trying to figure out how to begin. Any ideas or hints?
  Thank you!

 115. pagalworld

  22 września 2017 at 12:34

  you have an incredible blog here! would you wish to make some invite posts on my blog?

 116. https://sporkforum.com

  22 września 2017 at 14:32

  It’s the best time to make a few plans for the
  future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I may just I wish to suggest you few fascinating issues or tips.

  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I wish to learn even more issues about it!

 117. golf course

  22 września 2017 at 16:09

  Keep on writing, great job!

 118. piano lessons for kids chicago

  22 września 2017 at 17:41

  very nice put up, i definitely love this website, keep on it

 119. buy arsenal soccer

  22 września 2017 at 20:38

  Good day! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog
  article or vice-versa? My website goes over a lot of the same
  subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Superb blog by
  the way!

 120. Grammarly Discount For Students

  22 września 2017 at 22:55

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing slightly analysis on this. And he the truth is bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love studying more on this topic. If attainable, as you become experience, would you mind updating your weblog with extra particulars? It is extremely useful for me. Big thumb up for this blog post!

 121. fazhijingjibao.com

  22 września 2017 at 23:50

  My family all the time say that I am killing my time here at net, however I know I am getting know-how everyday by
  reading such fastidious content.

 122. tourism offers

  23 września 2017 at 01:03

  Hi there would you mind letting me know which webhost you’re working
  with? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers
  and I must say this blog loads a lot quicker then most.

  Can you suggest a good internet hosting provider
  at a honest price? Thanks, I appreciate it!

 123. SLR Camera

  23 września 2017 at 01:12

  Would you be interested in exchanging hyperlinks?

 124. Dominik

  23 września 2017 at 01:51

  Hi would you mind letting me know which hosting
  company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3
  completely different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you recommend a good web hosting provider at a fair price?
  Thank you, I appreciate it!

 125. Oliva

  23 września 2017 at 12:12

  Thanks designed for sharing such a nice thinking, paragraph
  is good, thats why i have read it entirely

 126. diskusari.com

  23 września 2017 at 14:16

  I do not even understand how I stopped up right here, however I assumed
  this publish was once good. I do not realize who you’re however definitely you’re
  going to a famous blogger in the event you aren’t already.
  Cheers!

 127. Limo

  23 września 2017 at 15:23

  After study a few of the blog posts in your web site now, and I actually like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark website record and shall be checking back soon. Pls try my site as effectively and let me know what you think.

 128. I have been browsing online more than three hours today, yet I never
  found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me.
  Personally, if all site owners and bloggers made good content
  as you did, the web will be much more useful than ever before.

 129. departamentos valeria del mar

  23 września 2017 at 19:19

  This is the suitable blog for anybody who wants to seek out out about this topic. You notice so much its nearly exhausting to argue with you (not that I really would want…HaHa). You undoubtedly put a new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, simply great!

 130. jasa view youtube

  23 września 2017 at 21:04

  After examine a number of of the weblog posts on your web site now, and I truly like your manner of blogging. I bookmarked it to my bookmark website checklist and will likely be checking again soon. Pls try my site as effectively and let me know what you think.

 131. hack forums

  23 września 2017 at 23:26

  It is best to participate in a contest for one of the best blogs on the web. I’ll advocate this website!

 132. Becky

  24 września 2017 at 07:14

  We stumbled over here from a different website and thought I might as well check things
  out. I like what I see so now i am following you. Look forward to checking out your web
  page for a second time.

 133. bbs.iliferobot.cn

  24 września 2017 at 08:05

  Thanks for finally writing about >Papież Franciszek wielokrotnie ujmował się za muzułmańskimi imigrantami, ale nie za ich ofiarami – Prawy.pl <Liked it!

 134. http://usachinatraining.com

  24 września 2017 at 09:32

  Every weekend i used to pay a visit this web page, because i want enjoyment, for the reason that this this website
  conations genuinely nice funny material too.

 135. Manie

  25 września 2017 at 01:45

  If some one needs to be updated with most up-to-date
  technologies therefore he must be pay a visit this website and be up to date daily.

 136. 51tooling.net

  25 września 2017 at 02:04

  I don’t even understand how I ended up here, but I thought this submit was once great.

  I don’t understand who you might be however definitely you are
  going to a well-known blogger if you happen to are not already.
  Cheers!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra