Z zagranicy

Seks z psem, kozą, koniem? W Kanadzie już można!

Przerażający lewicowy terror w Kanadzie był tematem niezwykle ciekawej rozmowy, opublikowanej na antenie telewizji Republika, którą Tomasz Terlikowski przeprowadził z pastorem Arturem Pawłowskim z Kościoła Ulicznego w Calgary.

Zdaniem pastora nie ma już chrześcijan w Kanadzie skłonnych do walki o prawdę. W USA jest inaczej, są chrześcijanie skłonni do walki o chrześcijański charakter Ameryki.

Według pastora w Kanadzie 3 mln ludzi żyje w skrajnej nędzy, wyuczeni bezczynności Indianie zamieszkują rezerwaty, 50 tys. uchodźców żyje na koszt kanadyjskiego podatnika, codziennie 500 imigrantów przekracza południową granice Kanady, by dostawać od kanadyjskiego rządu co miesiąc 3 tys. dolarów, dom i jedzenie, bez żadnego wkładu pracy. Podczas gdy ciężko pracujący Kanadyjczycy muszą płacić 50-procentowe podatki.

Pastor nie ukrywa, że kanadyjskie media są totalnie kontrolowane przez lewicę i kreują fałszywy obraz rzeczywistości. Przykładem było to, gdy tysiąc islamistów napadło na kościół krzycząc, że wymordują chrześcijan i zgwałcą chrześcijanki. Kanadyjskie media ukryły fakt i twierdziły, że muzułmanie są za pokojem.

W opinii pastora przykładem prześladowania chrześcijan w Kanadzie jest to, że rząd kanadyjski chce od chrześcijańskiego aktywisty 104 mln dolarów grzywny za rozdawanie chrześcijańskich broszurek na paradzie gejów, oraz to, że Linda Gibbons przesiedziała w Kanadzie w sumie 12 lat za sprzeciwianie się aborcji.

Zdaniem pastora w Kanadzie państwo promuje globalizację, imigrację, aborcję i homoseksualizm. Przeciwnicy tych patologii są szykanowani. Terror państwa wspierają wszystkie media – w Kanadzie nie ma wolnych mediów.

Jak przypomniał pastor, w Kanadzie aborcja jest we wszystkich stanach legalna do 9 miesiąca ciąży, do chwili przecięcia pępowiny. Nienarodzone dzieci nie maja praw. Kanada finansuje aborcje na całym świecie. Dodatkowo wprowadzono tam eutanazję, przy czym nikt nawet nie kontroluje mordowania ludzi starych i niepełnosprawnych.

Po wyborze Donalda Trumpa premier Kanady został bohaterem światowej lewicy, bo wprowadza w życie wszelkie lewicowe patologie krytykowane przez amerykańskiego prezydenta. Upadek Kanady wynika z laicyzacji, wycofania chrześcijan z życia społecznego, z braku ewangelizacji.

Zdaniem pastora systematycznie odbierane są wszelkie wolności Kanadyjczykom. Szkoły chrześcijańskie są zamykane, gdy nie chcą propagować patologii seksualnych. Akceptacja patologii seksualnych jest tak wielka, że w Kanadzie zalegalizowano seks z zwierzętami, za zgodą zwierzęcia [sic!!!].

Alarmuje, że kanadyjscy rodzice pozbawieni są prawa do wychowania dzieci z zgodnie ze swoim światopoglądem. Dzieci zabierane są rodzicom i oddawane homoseksualnym związkom, gdy dziecko neguje swoją biologiczną tożsamość płciową, a rodzice tego nie akceptują.

Pastor stwierdził też, że będący muzułmaninem burmistrz Calgary to pedofil i homoseksualista. Lewicowy totalitaryzm zmusił wielu chrześcijan z Kanady do planowania emigracji do USA, gdzie zapewniona jest większa wolność dla chrześcijan.

Pastor wielokrotnie był karany za nielegalne karmienie bezdomnych, co jest sprzeczne z kreowanym przez rządzącą lewicę wizerunkiem Kanady jako kraju powszechnego dobrobytu, gdzie nie ma problemu bezdomności. Za publiczne czytanie Biblii był zatrzymany i bity przez kanadyjskich policjantów. Na koncie ma już 100 procesów, był 10 aresztowany oraz poddawany inwigilacji i przeszukaniom.

Zdaniem pastora 25% Kanadyjczyków jest non stop pod wpływem legalnych antydepresantów, 25% nadużywa alkoholu i nielegalnych narkotyków, co powoduje, że połowa Kanadyjczyków jest stale otumaniona. Uzależniają się oni, starając się stłumić swoją pustkę duchową, wynikającą z odrzucenia Jezusa.

Pastor uważa, że nie wolno być potulnym wobec zła, należy walczyć ze złem, taki jest obowiązek chrześcijanina. Ta bezkompromisowość sprawiła, że kryminaliści wielokrotnie atakowali pastora i wiernych. Kościół uliczny pastora, kierujący swoje przesłanie do bezdomnych, kryminalistów, alkoholików, narkomanów, prostytutek, handlarzy narkotyków, stanowi wspólną inicjatywę wyznawców różnych kościołów protestanckich.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

178 komentarzy

178 Komentarzy

 1. kowalski

  30 sierpnia 2017 at 09:06

  Jestem wstrząśnięty choć nie zmieszany bo powinno się jasno mówić w czyich łapach są tzw. „kanadyjskie” media i sądownictwo wspierające rozkład białego narodu i chrześcijaństwa.

  • biblia

   30 sierpnia 2017 at 15:46

   List do Rzymian rozdział 1 wers 18 do 32:Grzechy pogan.

   • Paweł

    31 sierpnia 2017 at 00:37

    Gorsze były grzechy żydostwa.

 2. Paweł

  30 sierpnia 2017 at 09:23

  Może najwyższa pora zaprowadzić „normalność” w rasistowskim, szowinistycznym i homofobicznym izraelu? Gdzie ue, gdzie onz?

 3. Paweł

  30 sierpnia 2017 at 09:24

  „[…]opublikowanej na antenie telewizji Republika, którą Tomasz Terlikowski przeprowadził z pastorem Arturem Pawłowskim z Kościoła Ulicznego w Calgary.”

  No proszę: Bodakowski, Terlikowski, republika i pastor. Już bardziej upaść nie można.

  • Zen

   3 września 2017 at 08:32

   Wzniosłes się na wyżyny swojego lewackiego zboczenia umyslowego. Współczuję tw partnerowi, którym pewnie jest czarna koza.

 4. Slawomir Tomasz Roch

  30 sierpnia 2017 at 10:03

  W swietle tego swiadectwa pastora Artura Pawlowskiego zadam od papieza Franciszka natychmiastowej encykliki potepiajacej gender na swiecie, a szczegolnie w Kanadzie i w Europie. Ja nie prosze, ja zadam wobec przesladowania Kosciola w tak gigantycznej skali!!! Papiezu Franciszku to Twoj swiety obowiazek!!! Jesli tego nie zrobisz Twoje zbawienie bedzie stalo pod olbrzymim znakiem zapytania!!! Z Panem Bogiem

  • Andrzej z Balto

   30 sierpnia 2017 at 18:25

   Bergoglio nie zrobi nic w tej sprawie, jest przecież antypapieżem, albo jak kto woli, antychrystem. Jego działania zmierzają do rozbicia Kościoła.

 5. klioes vel pislamista

  30 sierpnia 2017 at 11:49

  Przeminęło z wiatrami
  (dedykuję red. Janowi Bodakowskiemu)

  Postępy postępu sięgnęły ustępu,
  Powstają wychodki transpłciowe…
  Na rasizm do kina nie będzie też wstępu,
  Szlag filmy niech …niepostępowe!

  Już „Gone With the Wind“ nikt nie będzie oglądał!
  Szlabanu „W Pustyni i w puszczy”
  Polactwo doczeka. Choć nawet, by żądał
  Wyświetleń i Sejm – nie dla tłuszczy!

  Z wiatrami, krów które globociep czyniły
  Przez wielką emisję metanu,
  Przeminie nareszcie rasizmu świat zgniły.
  Nienawiść doczeka się banu!

  Gdy „Gone With the Wind“ już przeminie z wiatrami,
  To będzie prekariat jeść glony.
  Tak zwani normalni już są wariatami…
  A władzę ma, kto był szalony!

  • klioes vel pislamista

   31 sierpnia 2017 at 16:38

   Oda do postępu

   O Ty, swojego ojca synu nieodrodny;
   Wespół z rodzeństwem, kłamstwa który nosisz miano!
   (Słusznie, w zwodzeniu bywasz często niezawodny.)
   Ponieważ dosyć Ciebie już nawysławiono,
   Rzekomy cudotwórco; Ty iluzjonisto
   Napiszę na Twój temat tylko prawdę czystą.

   Prawda, gdy ma być czysta, a Ciebie dotyczy,
   Musi o nieczystościach mówić, gdzie nurkujesz.
   Ustęp do Twej ostatniej należy zdobyczy…
   Nad zmianą pewnej myśli tam pilnie pracujesz:
   „Kobietą i mężczyzną stworzył ich.” Postępie
   Tyś stworzył płci sześćdziesiąt w jeszcze szybszym tempie!

   Rozsmakowany w gównie, nic jednak o klapie
   Ustępu nie wiedziałeś… Spadła na Twój zadek!
   Nieubłagany postęp jak więc świat ochlapie?
   Zwłaszcza, że nieszczęśliwy zaistniał wypadek:
   Prawda, jak woda z góry spadła, co oczyszcza!
   U s t ę p u j e mistrz-postęp… czyli „nie ma miszcza”!!!

 6. Alina Patkowska

  30 sierpnia 2017 at 15:59

  Calkowicie sie zgadzam z autorem tego felietonu, mieszkam w Kanadzie od 26 lat i zmiany jakie tu zaszly sa przerazajace. Lewacto sie szerzy a Kanadyjczykom bez wzgledu na to co sie dzieje, powtarza sie kilka razy dziennie, ze zyja w najlepszym kraju na swiecie. Oczywiscie to pracuje. Nalezaloby jeszcze skomentowac i obnazyc slabosci szkolnictwa. Tam dopiero jest wylegarnia lewactwa i produkcja ‚pozytecznych’ idiotow ktorzy nie umieja myslec samodzielnie a co dopiero krytycznie.

  • klioes vel pislamista

   30 sierpnia 2017 at 22:30

   Kanada cuchnąca żywcem

   Nie żywicą, ani piwem,
   Ale żywcem dziś Kanada
   No… nie pachnie, cuchnie… Dziwem
   Stał się kraj ten. Nie wypada
   Nie zachwycić się postępem
   I postępu tego tempem!

   Przez ćwierć wieku z normalności
   Niezbyt wiele już zostało.
   Media lewe są w całości.
   Efekt to wspaniały dało!
   Ludzie wierzą, co streem plecie,
   Że to kraj najlepszy w świecie.

   W raju tym zabijać wolno
   Aż do odpępnienia dzieci.
   Gender dyscypliną szkolną
   Urodzonym jest… (Wyleci
   Nauczyciel, padnie szkoła,
   Co zadaniu nie podoła!)

   Premier i dowódca armii
   Maszerują z pedałami.
   Ale, kto żebraka karmi,
   Niech się liczy ze sankcjami.
   (NIE JAŁMUNIE W SZCZĘŚCIA KRAJU!)
   Pół ludności jest na haju.

   Starych eutanazja czeka.
   A rodziców, co w uznanie
   Nie chcą wierzyć płci człowieka,
   Czeka dzieci odbieranie.
   (Od wpajania nowej wiary
   Są już jednopłciowe pary…)

   Choć to w Danii, w Kopenhadze
   Burdel jest dla zoofili,
   To Kanady mądre władze
   Są i tu w czołówce! Czyli
   Można to, co jest dziś modą…
   „…Za zwierzęcia jednak zgodą.”!

   No, bez zgody nie wypada…
   Przez się samo się rozumie.
   Cuchnie żywcem dziś Kanada
   Pogrążona w światłej dumie.
   Kraj, gdzie życie płynie mile.
   A gdzie Polska? Ciągle w tyle!…

  • BUZZ

   9 września 2017 at 04:05

   To jak to? Lewactwo sie szerzy a najlepszy kraj na swiecie? Pakuw waliszy i spadaj z tego syfu jak najszybciej.DOBRA ZMANA NA CIEBIE CZEKA

 7. Robert _K

  30 sierpnia 2017 at 17:22

  no coz…Kenndy wsadzil czlowieka na ksiezyc, Obama wsadzil faceta do damskiej toalety a Trudeau wsadzil nam zwierze do lozka. Prada jest taka ze kosciol katolicki nie zasnal snem kamiennym w Kanadzie. Ale ku temu wszystkiemu jest powod, mianowicie ksieza kosciola maja rzadowe pensje. A jesli maja rzadowe pensje to juz nie sa ksiezmi tylko platnymi urzednikami panstwowymi. Czy beda sprzeciwiac sie linii rzadzacej partii? Napewno nie, nie podcina sie galezi na ktorej sie siedzi, zaraz by im przypomieli skad im nogi wyrastaja.

 8. myślę sobie że

  30 sierpnia 2017 at 20:16

  Kanadę czeka zagłada i rozpad państwa, prędzej czy później. A jeśli myślący ludzie nie są na tyle liczni, by obalić władzę idiotów, to niech uciekają z tego burdelu, jeśli tylko mogą.

 9. next

  31 sierpnia 2017 at 23:01

  Kanada jest daleko.

  W pobliskiej Szwecji sex ze zwierzętami oraz kazirodztwo zostały zalegalizowane już w 1920 roku.
  Jest to jedyny kraj europejski w którym legalnie możesz poślubić np. przyrodnią siostrę mając z nią jednego wspólnego rodzica.

 10. goj

  2 września 2017 at 14:37

  zastanawiam sie kiedy socjalistyczna sodoma zosatanie zniszcon?Kiedy przelej sie ocena wystepkow i Bog straci cierpliwosc?

 11. niepisior

  4 września 2017 at 17:27

  Mimo wszystko „skrajna nędza” w Kanadzie, to poziom życia ciągle nieosiągalny dla milionów Polaków w Polsce.

 12. klioes vel pislamista

  4 września 2017 at 18:14

  (Kolejny) sukces integracji

  Guerlin Butungu urodził się w Kóngu
  Od Włochów dostał wszystko, co chciał:
  Azyl i zasiłek, i jeszcze osiłek
  Pobytu prawo z pracą też miał.

  Europę pojmował i się zintegrował;
  Bogactwo biedak osiągnął wnet!
  Z zajęcia kelnera odchodzi więc tera…
  I znika! („Tworzyć nie wolno gett.”)

  Tragedia głęboka! Dwóch chłopców z Maroka
  Z Nigeryjczykiem (jak Niemców lud
  Którego podbili naziści…), choć mili
  Ulegli mocy!…. „Bo on ich zwiódł.”

  Jednak integracja – jest to święta racja! –
  Odniosła sukces: sypnęli go.
  Transeksa zgwałcenie toż to zbydlęcenie!!!
  Pojęli chłopcy: „To było zło…”

  Acha, polska para przeszkodzić się stara
  Dziś integracji tych chłopców trzech.
  Abid Jee mediator, zasiłków amator,
  Mądrze rzekł to, że gwałt to nie grzech:

  „Początek choć spóźni, kiedy się rozluźni
  Kobieta może przyjemność mieć.”
  Chłopcy byli mili i Polkę cucili…
  I czego jeszcze dziś od nich chcieć?!

  Mógł Polak pobity czuć orgazm kobity…
  Lecz w uprzedzeniach z pewnością trwa!
  Widać to Rimini: Polska nic nie czyni,
  Gdy integracja znów sukces ma!

 13. Marian

  4 września 2017 at 22:55

  Kanadyjczycy niech sobie tam współżyją z czym chcą. Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.
  Dla Polski w tej chwili najważniejsze są reparacje wojenne od Niemiec. I na tym się skupmy. Bo za 5 lat może być za późno.

 14. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 16:39

  After I initially commented I appear to have clicked on the
  -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time
  a comment is added I get 4 emails with the exact same comment.

  There has to be a means you are able to remove me from that service?
  Appreciate it!

 15. http://thejubril.com

  6 września 2017 at 06:03

  Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that
  I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be
  subscribing to your augment and even I achievement you
  access consistently rapidly.

 16. Lelio Vieira Carneiro Junior

  6 września 2017 at 08:13

  This is a good tip especially to those new to the blogosphere.
  Simple but very accurate info… Appreciate your sharing this one.

  A must read article!

 17. perkins loans

  7 września 2017 at 01:13

  Excellent blog you’ve got here.. It’s hard to find high-quality writing
  like yours nowadays. I honestly appreciate people like you!
  Take care!!

 18. music downloads

  7 września 2017 at 05:40

  I like it when individuals come together and share ideas.
  Great site, continue the good work!

 19. Evelyne

  8 września 2017 at 01:02

  Whats up are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create
  my own. Do you require any html coding knowledge to make your
  own blog? Any help would be greatly appreciated!

 20. potential real

  8 września 2017 at 04:18

  Right now it appears like Drupal is the top blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 21. www.thesun.co.uk

  9 września 2017 at 03:56

  Very great post. I simply stumbled upon your blog and wished to mention that I have really enjoyed surfing around your weblog posts.

  After all I’ll be subscribing in your rss feed and I am hoping you
  write again soon!

 22. Floyd

  9 września 2017 at 07:16

  Hi, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use
  a few of your ideas!!

 23. overrated interest rate

  10 września 2017 at 23:40

  Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was
  just curious if you get a lot of spam comments? If so how do you reduce it,
  any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me
  mad so any assistance is very much appreciated.

 24. Brigida

  11 września 2017 at 06:39

  I’m gone to convey my little brother, that he
  should also pay a quick visit this blog on regular basis to get updated from most up-to-date
  information.

 25. Adw

  11 września 2017 at 14:47

  Polecam zobaczyć montaż kamer warszawa http://wkaczorowski.pl i pooglądać co nie co

 26. thousand stocks

  11 września 2017 at 16:44

  Hi there Dear, are you genuinely visiting this site regularly, if
  so after that you will without doubt get good knowledge.

 27. Lavon

  12 września 2017 at 00:16

  bookmarked!!, I love your website!

 28. stocks available

  12 września 2017 at 01:27

  Keep this going please, great job!

 29. ask potential real

  12 września 2017 at 02:30

  Tremendous things here. I’m very happy to peer your
  post. Thank you so much and I’m taking a look forward to
  touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

 30. gaming strategy

  12 września 2017 at 10:27

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service? Appreciate it!

 31. mobile phones

  12 września 2017 at 15:35

  Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and
  i was just wondering if you get a lot of spam
  comments? If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend?

  I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.

 32. garage door riding

  13 września 2017 at 00:28

  There is certainly a lot to find out about this issue.

  I like all the points you’ve made.

 33. real estate investing

  13 września 2017 at 13:13

  Hey there this is kinda of off topic but I was wanting to
  know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually
  code with HTML. I’m starting a blog soon but have no
  coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 34. builditbids.com

  14 września 2017 at 20:34

  Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give a
  quick shout out and tell you I really enjoy reading
  your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal
  with the same topics? Thanks a ton!

 35. playing golf

  16 września 2017 at 05:03

  Wow, superb blog format! How long have you been blogging for?

  you made running a blog glance easy. The full glance of your site
  is magnificent, let alone the content material!

 36. golf courses

  16 września 2017 at 08:49

  Hi I am so happy I found your weblog, I really found you by mistake, while I was looking
  on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and
  would just like to say cheers for a fantastic post and a all round entertaining blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to go through it all
  at the moment but I have book-marked it and also added
  your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up
  the great jo.

 37. Darcy

  17 września 2017 at 00:00

  Thanks for finally talking about >Seks z psem,
  kozą, koniem? W Kanadzie już można! – Prawy.pl <Liked it!

 38. macau tourism keep

  17 września 2017 at 00:53

  Hmm it seems like your site ate my first comment
  (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote
  and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any helpful hints for first-time blog writers?
  I’d genuinely appreciate it.

 39. open golf

  17 września 2017 at 02:18

  Someone necessarily help to make seriously posts I might state.
  That is the very first time I frequented your web page and up to now?
  I surprised with the analysis you made to make this actual publish extraordinary.
  Great task!

 40. travel cruise starting

  19 września 2017 at 13:42

  When someone writes an paragraph he/she keeps
  the image of a user in his/her mind that how a user
  can know it. Therefore that’s why this paragraph is amazing.
  Thanks!

 41. lateshathompson.co.uk

  20 września 2017 at 10:52

  Ahaa, its nice discussion concerning this piece of
  writing here at this web site, I have read all that, so at this time
  me also commenting here.

 42. Robin

  20 września 2017 at 17:54

  It is really a nice and helpful piece of information. I am glad that you simply shared this useful information with us.
  Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 43. This is very interesting, You’re a very skilled blogger.

  I’ve joined your feed and look forward to seeking
  more of your fantastic post. Also, I’ve shared your website in my social
  networks!

 44. bigger butt workouts

  21 września 2017 at 06:41

  I know this web site offers quality based articles or reviews and extra material, is there any other web page which provides these things
  in quality?

 45. haprodanang.vn

  21 września 2017 at 10:33

  I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.

  Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing,
  it’s rare to see a great blog like this one nowadays.

 46. Ellen

  22 września 2017 at 15:21

  What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I have found
  It positively helpful and it has aided me out loads. I’m hoping to contribute & help other users like its helped me.

  Good job.

 47. oldest golf course

  22 września 2017 at 23:43

  Every weekend i used to pay a quick visit this
  website, because i want enjoyment, for the reason that this this website conations truly fastidious funny data too.

 48. Elyse

  23 września 2017 at 13:09

  Hello, I log on to your new stuff regularly. Your writing style is
  witty, keep doing what you’re doing!

 49. kneeblue.com

  23 września 2017 at 19:50

  Hello, I enjoy reading through your post. I like to write a little comment to
  support you.

 50. Dustin

  24 września 2017 at 11:11

  Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day.

  It will always be exciting to read articles from other writers and use something from their web sites.

 51. Cortez

  24 września 2017 at 19:24

  Appreciate this post. Will try it out.

 52. fiestatravelusa.com

  24 września 2017 at 20:50

  If you wish for to obtain a great deal from this piece of writing then you have to apply such methods to your won webpage.

 53. Zenaida

  25 września 2017 at 13:56

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site provided us with valuable info to work on. You
  have done a formidable job and our entire community will be thankful to
  you.

 54. mhscb.mccmh.net

  25 września 2017 at 20:28

  Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog website?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of
  this your broadcast provided bright clear concept

 55. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  25 września 2017 at 22:51

  Excellent post. I definitely love this site. Continue the good work!

 56. travel news

  26 września 2017 at 05:27

  First of all I would like to say fantastic blog! I had a quick question that
  I’d like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts prior to writing.
  I have had a tough time clearing my mind in getting my ideas out there.

  I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15
  minutes are usually lost simply just trying to figure out how to begin. Any
  suggestions or hints? Thank you!

 57. holiday travel today

  26 września 2017 at 06:37

  Nice respond in return of this matter with genuine arguments and telling all about that.

 58. http://singlecoilsound.com/

  26 września 2017 at 11:50

  When someone writes an piece of writing he/she retains
  the plan of a user in his/her brain that how a user can understand it.
  So that’s why this post is perfect. Thanks!

 59. route travel tips

  26 września 2017 at 13:20

  wonderful post, very informative. I’m wondering why the
  opposite specialists of this sector don’t understand this.
  You must proceed your writing. I am sure, you have a great
  readers’ base already!

 60. tianjiw.com

  27 września 2017 at 12:05

  great issues altogether, you simply received a new reader.
  What could you recommend in regards to your publish that you just made some days in the past?
  Any positive?

 61. I am not sure where you’re getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning more or
  understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this info for
  my mission.

 62. well-known dating

  28 września 2017 at 05:46

  What’s up, I check your blogs daily. Your humoristic style is witty, keep doing what you’re
  doing!

 63. Sergio

  28 września 2017 at 10:52

  I got this web page from my pal who told me about this site and
  now this time I am visiting this web site and reading
  very informative articles or reviews at this
  time.

 64. dating web page

  28 września 2017 at 15:03

  Amazing! Its truly awesome article, I have got much clear idea concerning from this paragraph.

 65. Egli Diana Pinto

  29 września 2017 at 10:08

  Greetings! Very helpful advice within this post!
  It is the little changes that produce the most important changes.
  Thanks a lot for sharing!

 66. Shasta

  29 września 2017 at 10:45

  Hello, I log on to your blogs like every week. Your writing style is awesome, keep up the good work!

 67. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get
  in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment
  and even I achievement you access consistently rapidly.

 68. timex look

  30 września 2017 at 15:54

  Hi there! I could have sworn I’ve been to this site before
  but after checking through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be
  book-marking and checking back often!

 69. Amparo

  2 października 2017 at 03:11

  My family all the time say that I am killing my time here at
  web, however I know I am getting familiarity every day by reading such nice articles.

 70. dating sites

  2 października 2017 at 15:20

  Greetings I am so grateful I found your site, I really found you by accident, while I was looking on Aol for something else, Anyways I am here now and
  would just like to say kudos for a marvelous post and a
  all round entertaining blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read it all at the
  moment but I have bookmarked it and also added your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the excellent work.

 71. Wilton

  2 października 2017 at 18:07

  If some one needs to be updated with latest technologies therefore he must be pay a visit this web site and be up to date every
  day.

 72. arsenal soccer

  3 października 2017 at 03:10

  I’ve been browsing on-line greater than 3 hours these days, but I never discovered any attention-grabbing
  article like yours. It’s lovely value sufficient for me. In my view,
  if all web owners and bloggers made good content material
  as you probably did, the web will be much more helpful than ever before.

 73. web dating guidelines

  3 października 2017 at 07:26

  I absolutely love your site.. Very nice colors &
  theme. Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m hoping
  to create my very own website and would like
  to find out where you got this from or what the theme is named.
  Kudos!

 74. brazil butt

  4 października 2017 at 03:55

  I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays.

 75. plus.google.com

  5 października 2017 at 00:41

  I am really thankful to the holder of this web page who has shared this wonderful paragraph at at this
  time.

 76. arsenal soccer jerseys

  5 października 2017 at 11:20

  Hi there to all, how is everything, I think every one is getting more
  from this website, and your views are fastidious in favor of new users.

 77. well-known dating

  6 października 2017 at 09:48

  Hi there! This article couldn’t be written any better! Reading through
  this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching
  about this. I will forward this information to him. Fairly
  certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 78. brazil butt lift

  7 października 2017 at 00:06

  An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who had been conducting
  a little research on this. And he actually ordered me dinner due to the fact that I stumbled upon it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending time to talk about this topic here on your
  web page.

 79. arsenal soccer

  7 października 2017 at 07:26

  Your style is very unique in comparison to other people I’ve read stuff from.
  I appreciate you for posting when you have the opportunity,
  Guess I will just bookmark this page.

 80. asbestos removal company

  8 października 2017 at 05:52

  Excellent post. Keep posting such kind of info on your site.

  Im really impressed by your site.
  Hey there, You have done a fantastic job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends.
  I’m confident they’ll be benefited from this website.

 81. brazil dating

  8 października 2017 at 08:22

  I do believe all the ideas you have presented for
  your post. They are very convincing and will definitely work.
  Nonetheless, the posts are too quick for novices.
  May just you please lengthen them a bit from next time?
  Thanks for the post.

 82. web dating

  8 października 2017 at 18:51

  hi!,I really like your writing very much! proportion we be in contact extra approximately your post on AOL?
  I require an expert on this area to resolve my problem.
  Maybe that is you! Looking ahead to see you.

 83. globoesporte.globo.com

  8 października 2017 at 22:21

  Greetings! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy
  reading through your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same
  subjects? Appreciate it!

 84. digg.com

  9 października 2017 at 14:29

  Good information. Lucky me I discovered your website by chance (stumbleupon).
  I have book-marked it for later!

 85. developing heart disease

  9 października 2017 at 14:37

  Hey very nice web site!! Guy .. Excellent ..
  Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally?
  I am glad to find a lot of helpful information here in the
  publish, we need develop extra strategies on this
  regard, thanks for sharing. . . . . .

 86. heart attacks

  9 października 2017 at 14:48

  When someone writes an paragraph he/she keeps the idea of
  a user in his/her brain that how a user can understand it.
  So that’s why this article is outstdanding. Thanks!

 87. Gertrude

  9 października 2017 at 21:50

  You actually make it seem really easy along with your presentation however
  I find this topic to be actually something which I feel I might never
  understand. It kind of feels too complex and extremely vast for me.
  I am having a look forward on your next put up, I’ll attempt to get the cling of it!

 88. imagine holiday travel

  10 października 2017 at 23:35

  I loved as much as you will receive carried out right here.

  The sketch is attractive, your authored material stylish.

  nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly
  a lot often inside case you shield this increase.

 89. contract phones reduces

  11 października 2017 at 09:17

  Good way of explaining, and fastidious piece of writing to get facts concerning my presentation subject matter,
  which i am going to present in academy.

 90. travel diary

  11 października 2017 at 17:16

  Hello friends, how is the whole thing, and what you wish for to say on the topic of this
  piece of writing, in my view its really amazing in support of me.

 91. brazil butt

  11 października 2017 at 22:21

  Quality content is the crucial to invite the viewers to visit the web page, that’s what this web site is
  providing.

 92. brazil butt lift

  12 października 2017 at 10:20

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out a lot.
  I hope to give something back and aid others like you aided
  me.

 93. heart attacks

  12 października 2017 at 21:40

  Howdy this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs
  use WYSIWYG editors or if you have to manually code with
  HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge
  so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 94. gratis brazil dating

  13 października 2017 at 15:19

  Yes! Finally something about holiday travel around.

 95. chinevisa.org

  15 października 2017 at 05:24

  Quality articles is the important to invite the users to pay a
  visit the site, that’s what this website is providing.

 96. timex watches

  15 października 2017 at 19:31

  If you want to grow your experience only keep visiting this site
  and be updated with the hottest news update posted here.

 97. website admin

  16 października 2017 at 18:41

  Hello my family member! I want to say that this
  article is awesome, nice written and come with approximately all vital infos.
  I’d like to look more posts like this .

 98. timex observe

  17 października 2017 at 05:52

  Thanks , I’ve just been searching for info approximately this topic for a long time and yours is the best I have discovered so far.
  But, what in regards to the conclusion? Are you
  sure about the source?

 99. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 23:37

  Thank you for some other informative website. The place else could I get that type of information written in such a perfect approach? I’ve a project that I’m just now running on, and I have been on the glance out for such info.|

 100. Lelio Vieira Carneiro

  18 października 2017 at 04:37

  We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your website provided us with helpful information to work on.
  You have done an impressive job and our whole community will
  probably be thankful to you.

 101. Hulda

  18 października 2017 at 09:05

  If some one needs to be updated with newest technologies therefore he must
  be go to see this web site and be up to date everyday.

 102. timex watches make

  18 października 2017 at 23:15

  Spot on with this write-up, I actually think this website
  needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to see
  more, thanks for the info!

 103. Egli Diana Pinto

  19 października 2017 at 00:29

  Fantastic beat ! I would like to apprentice even as you amend your web
  site, how can i subscribe for a weblog web site? The account aided me a applicable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided vivid clear concept

 104. Lelio Vieira Carneiro

  19 października 2017 at 04:37

  Why users still use to read news papers when in this technological globe the whole thing is accessible on web?

 105. Itamar Serpa Fernandes

  19 października 2017 at 07:37

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.|

 106. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 10:08

  Everyone loves what you guys tend to be up too. This kind of clever work and exposure! Keep up the terrific works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll.|

 107. Umanizzare

  19 października 2017 at 12:38

  I got this website from my pal who informed me concerning this website and at the moment this time I am visiting this site and reading very informative articles at this time.|

 108. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  19 października 2017 at 15:04

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!|

 109. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  19 października 2017 at 17:03

  Touche. Outstanding arguments. Keep up the amazing work.|

 110. Carlos Eduardo Correa da Veig

  19 października 2017 at 19:19

  Please let me know if you’re looking for a author for your site. You have some really good posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Kudos!|

 111. Umanizzare

  19 października 2017 at 21:27

  I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is an issue that too few folks are speaking intelligently about. I am very happy I found this in my hunt for something relating to this.|

 112. Grupo Serval presídios

  19 października 2017 at 23:19

  Somebody necessarily lend a hand to make critically articles I’d state.

  This is the very first time I frequented your web page and so far?
  I surprised with the analysis you made to create this particular put up extraordinary.
  Wonderful process!

 113. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 23:21

  Hello! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Superb blog and brilliant style and design.|

 114. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 01:15

  Why users still use to read news papers when in this technological world all is accessible on net?|

 115. Umanizzare presídios

  20 października 2017 at 03:27

  I am actually grateful to the holder of this website who has shared this great paragraph at at this time.|

 116. Itamar Serp

  20 października 2017 at 06:05

  Hello terrific blog! Does running a blog such as this require a massive amount work? I have no knowledge of coding but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any ideas or tips for new blog owners please share. I understand this is off subject nevertheless I just needed to ask. Thank you!|

 117. Lelio Vieira Carneiro Junior

  20 października 2017 at 09:27

  Hi there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 118. Lélio Vieira Carneiro Junio

  20 października 2017 at 17:11

  I’m really inspired together with your writing talents
  as neatly as with the structure on your weblog. Is that this a paid subject or
  did you modify it your self? Either way stay up the excellent high quality writing, it’s uncommon to peer a great blog like this one these days..

 119. Lélio Vieira Carneiro Junior

  21 października 2017 at 00:29

  I enjoy what you guys are usually up too. Such clever work
  and exposure! Keep up the good works guys I’ve you guys to our blogroll.

 120. Carlos Eduardo Correa da Veig

  21 października 2017 at 16:43

  I have been browsing online more than 3 hours as of late, but I never discovered any fascinating
  article like yours. It is pretty worth sufficient for me.
  Personally, if all webmasters and bloggers made just right content as you did, the internet might be much more helpful than ever before.

 121. brazil dating

  21 października 2017 at 21:25

  Thank you for every other wonderful post. The place else
  could anybody get that kind of information in such an ideal way of writing?
  I have a presentation subsequent week, and I am on the look for such info.

 122. contract phones encapsulate

  22 października 2017 at 08:19

  of course like your web site however you have to take a look at the spelling on several of your posts.

  Many of them are rife with spelling problems and I in finding it
  very troublesome to tell the reality nevertheless I will
  surely come again again.

 123. view publisher site

  22 października 2017 at 10:53

  I just want to say I am new to blogs and actually enjoyed this website. Likely I’m want to bookmark your site . You surely come with exceptional articles and reviews. Many thanks for revealing your website page.

 124. Dadado Veig

  22 października 2017 at 16:10

  What’s up, yes this article is really fastidious and I have learned lot of things from it concerning blogging.

  thanks.

 125. http://jimmyl.net/jim/product/board_ZjfA04/377035

  23 października 2017 at 02:17

  Hello to all, as I am really eager of reading this web site’s post to
  be updated on a regular basis. It contains fastidious stuff.

 126. Lelio Vieira Carneiro

  23 października 2017 at 07:04

  Hello! I know this is somewhat off topic
  but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking
  at options for another platform. I would be great if you could point me in the
  direction of a good platform.

 127. Grupo Serval presídios

  23 października 2017 at 14:48

  Hi there, everything is going sound here and ofcourse every one is sharing facts, that’s actually good, keep
  up writing.

 128. Grupo Coral fraude

  24 października 2017 at 06:58

  Outstanding story there. What happened after?
  Take care!

 129. timex observe

  24 października 2017 at 11:06

  Excellent blog you have here but I was curious about if you
  knew of any discussion boards that cover the same
  topics discussed in this article? I’d really like to be a part of online community where I can get opinions from other experienced people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Appreciate it!

 130. Carlos Eduardo Correa da Veig

  24 października 2017 at 17:38

  excellent publish, very informative. I’m wondering why the other specialists of this sector do not realize
  this. You should continue your writing. I’m confident, you have a great readers’ base already!

 131. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  25 października 2017 at 02:10

  This design is steller! You definitely know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved
  to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.

  I really loved what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 132. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 03:27

  Right now it looks like BlogEngine is the top blogging
  platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you
  are using on your blog?

 133. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  25 października 2017 at 09:04

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or
  something. I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that,
  this is great blog. An excellent read. I will definitely be back.

 134. Umanizzare

  26 października 2017 at 06:31

  Hello, Neat post. There’s an issue together with your website in web explorer,
  would check this? IE nonetheless is the market leader and a big part of people will leave
  out your wonderful writing due to this problem.

 135. domain names

  26 października 2017 at 07:49

  Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday.
  It will always be helpful to read articles from other authors
  and practice a little something from other web sites.

 136. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  27 października 2017 at 09:25

  I like the valuable info you supply to your articles.
  I’ll bookmark your weblog and take a look at once more
  here regularly. I am relatively sure I’ll be informed plenty of new stuff right right here!
  Good luck for the following!

 137. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 23:45

  Hi there! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs!
  Just wanted to say I love reading your blog and look
  forward to all your posts! Carry on the superb work!

 138. timex look

  28 października 2017 at 10:59

  Hi, of course this piece of writing is in fact fastidious and I have learned lot of things from it
  on the topic of blogging. thanks.

 139. Grupo Serval presídios

  28 października 2017 at 11:17

  If you desire to take much from this paragraph then you have to apply such methods to your won web site.

 140. Umanizzare presídios

  28 października 2017 at 11:34

  Great beat ! I would like to apprentice while you amend your
  web site, how can i subscribe for a blog site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast
  provided bright clear concept

 141. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  29 października 2017 at 02:14

  Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it ;
  ) I may come back yet again since I book marked it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other
  people.

 142. Maxine

  29 października 2017 at 06:33

  You actually make it appear really easy with your presentation but
  I in finding this matter to be really one thing which I think I
  would never understand. It seems too complex and very
  large for me. I am having a look forward on your subsequent publish, I’ll
  attempt to get the hang of it!

 143. Lelio Vieira Carneiro Junior

  31 października 2017 at 00:26

  I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles
  or blog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I
  at last stumbled upon this web site. Reading this information So
  i’m happy to convey that I have an incredibly just right uncanny feeling I came upon just what I needed.
  I most for sure will make sure to don?t disregard this web site and give it a look regularly.

 144. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  31 października 2017 at 14:55

  Excellent post. I will be going through some of these issues
  as well..

 145. best camera

  31 października 2017 at 17:46

  I believe what you composed made a great deal of sense. However, what about this?
  suppose you added a little content? I am not saying your information isn’t
  solid., but suppose you added a title to possibly grab people’s attention? I mean Seks z psem, kozą,
  koniem? W Kanadzie już można! – Prawy.pl is a little vanilla.
  You ought to peek at Yahoo’s home page and watch how they create news titles to get people to click.
  You might add a related video or a related pic or two to grab readers interested about everything’ve written. Just my opinion, it could make your
  posts a little bit more interesting.

 146. home alarms

  1 listopada 2017 at 01:52

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site provided us with valuable info to work on. You
  have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 147. doku.spiria.me

  1 listopada 2017 at 07:39

  It’s an remarkable article in support of all the web users; they will get benefit from it I am sure.

 148. contract phones encapsulate

  2 listopada 2017 at 13:20

  I all the time used to study paragraph in news papers
  but now as I am a user of web thus from now I am using net
  for articles or reviews, thanks to web.

 149. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  4 listopada 2017 at 01:27

  Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other websites?
  I have a blog based on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my
  viewers would enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 150. Carlos Eduardo Correa da Veig

  4 listopada 2017 at 04:59

  You should take part in a contest for one of the
  highest quality sites on the internet. I’m going to recommend this
  website!

 151. asbestos inside

  4 listopada 2017 at 15:14

  Woah! I’m really digging the template/theme of this site.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that „perfect balance” between user friendliness and appearance.
  I must say you’ve done a excellent job with this.
  Additionally, the blog loads super quick for me on Chrome.
  Excellent Blog!

 152. Umanizzare

  5 listopada 2017 at 00:47

  I know this web page provides quality based articles or reviews and other data, is there any other web page which
  provides these kinds of stuff in quality?

 153. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  5 listopada 2017 at 11:22

  I visit each day a few blogs and websites to read content, but this webpage provides feature based posts.

 154. phones reduces

  5 listopada 2017 at 20:27

  Your style is so unique in comparison to other folks I’ve read
  stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the
  opportunity, Guess I will just book mark this blog.

 155. Lelio Junior

  6 listopada 2017 at 06:43

  What’s up to every , for the reason that I am actually
  eager of reading this web site’s post to be updated regularly.
  It consists of pleasant data.

 156. Grupo Coral

  6 listopada 2017 at 10:08

  For the reason that the admin of this web site is working, no uncertainty very rapidly it will be famous,
  due to its quality contents.

 157. www.realcountrymeat.com

  10 listopada 2017 at 03:02

  I will immediately clutch your rss feed as I can’t in finding your email
  subscription link or newsletter service. Do you have
  any? Please allow me recognise in order that I may subscribe.
  Thanks.

 158. home security systems consumer reports 2015

  11 listopada 2017 at 08:05

  Safeguard family members from injure?

 159. Lelio Vieira Carneiro Junior

  11 listopada 2017 at 15:32

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about a year and am anxious about switching to another
  platform. I have heard fantastic things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any help would be really appreciated!

 160. purchasing timex watches

  13 listopada 2017 at 18:33

  Fastidious answer back in return of this difficulty with genuine
  arguments and telling everything on the topic of that.

 161. home security cameras installation

  15 listopada 2017 at 14:09

  Safeguard family from damage?

 162. home alarm systems denver co

  16 listopada 2017 at 05:42

  Shield your home from deterioration?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra