Felieton

Wyszło na nasze

I co? Wygląda na to, że w sprawie imigrantów mieliśmy rację. Ustalenia paryskiego miniszczytu z udziałem przywódców Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch oraz przedstawicieli czarnego lądu – z Czadu, Nigru i Libii – przez których terytoria płynie fala imigrantów, wyraźnie na to wskazują.

Macron i Merkel co prawda nadal pyskują, ile wlezie, ale dziś – dla odwrócenia uwagi – raczej w kwestii praworządności, której podobno w Polsce brakuje, a u nich jest. Ani w głowie im uderzyć się w piersi, przyznać, że zaakceptowali nasz pomysł, by potencjalnym imigrantom pomagać na miejscu, gdzie żyją w poczuciu beznadziei. Mówiliśmy o tym od dawna, że taki powinien być kierunek i w miarę możliwości tam pomagamy.

Podobnie twierdził ks. prof. Waldemar Cisło, którego wypowiedzi w tej kwestii brzmiały identycznie jak premier Szydło i zapewnienia, że Polska na terenie krajów objętych wojną i wstrząsanych konfliktami –niesie pomoc. – Uchodźcy są dla Komisji Europejskiej politycznym biczem na Polskę, Czechy i Węgry – twierdził ks. Cisło.

W jego opinii, wpierw dojść musi do normalizacji życia w tych krajach i podniesienia poziomu życia ludności. Ludzie muszą widzieć dla siebie życiowe perspektywy w miejscu zamieszkania. Problem ma w rzeczywistości związek z globalizacją, rabunkową eksploatacją złóż naturalnych przez ogólnoświatowe koncerny, upokarzająco nisko wynagradzaną pracą lokalnych społeczności, pracujących w urągających godności warunkach.

To o wielką kasę, złoża dóbr naturalnych i polityczne wpływy toczą się wojny, w których cierpią niewinni ludzie. Dziś również kolonializm, w którym swój udział miały europejskie kraje, których szefowie zjechali do Paryża, wystawia Europie Zachodniej rachunek. Nie wszyscy pamiętają, że Francja, dawne mocarstwo kolonialne, dalej ma posiadłości pozaeuropejskie i Unia Europejska obejmuje przez to francuskie obszary na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Azji i Grenlandii. Te posiadłości mają różne statusy, formy autonomii i zależności od Francji. Część z tych terytoriów stanowi integralną część Francji i wchodzi wraz z nią w skład UE. Warto pamiętać, że Francja nadal posiada terytoria zależne w Afryce, Australii i Oceanii, obu Amerykach, a także na wyspach należących do Antarktydy. Departamenty zamorskie są to tzw. Rejony Peryferyjne Unii Europejskiej. Do Francji przynależą Gujana Francuska, Gwadelupa, Martynika, Reunion i Majotta. Istnieją ponadto francuskie zamorskie wspólnoty terytorialne: Polinezja Francuska, Saint-Barthélemy, Saint-Martin, Saint-Pierre i Miquelon, Wallis i Futuna oraz Nowa Kaledonia.

Odrębne kategorie tworzą Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne oraz Wyspa Clippertona – niezamieszkany koralowy atol na Oceanie Spokojnym. Obecność mieszkańców tych rejonów to we Francji już norma. Ale o pomoc i socjal rękę wyciągają też mieszkańcy byłych już terytoriów: Tunezji, Maroka. Algerii, Konga i innych rejonów, na których pokolenia Francuzów zbijały fortuny. Wchodząc do Unii Europejskiej z tej geografii uwikłań krajów postkolonialnych nie zdawaliśmy sobie sprawy, ani z konsekwencji. Wydawało się, że to zamierzchła przeszłość. Do głowy nam nie przyszło, że Wspólnota Europejska będzie musiała za eksploatację tych krajów płacić przyjmowaniem ludzi żądnych lepszego życia i będzie to także wymagane od nas, kraju przez pół wieku odgrodzonego od światowej gospodarki żelazną kurtyną i nadrabiającego od niedawna gorączkowo zaległości.

Teraz chcą, abyśmy za tamtą biedę i zbijane na krzywdzie majątki miliarderów wzięli w ramach solidarności odpowiedzialność. Doprawdy, łajanie społeczeństwa na dorobku, kraju niskich płac i głodowych często emerytur, w którym jeszcze bardzo wiele rodzin żyje na granicy ubóstwa, gdzie niedofinansowana w znaczący sposób pozostaje służba zdrowia i pomoc społeczna, brzmi jak absurd.

Do tych zaszłości postkolonialnych UE dochodzą teraz jeszcze groźne w skutkach różnice kulturowe i wojowniczy islam, opętany dżihadem i chęcią mordu na „niewiernych”. Ile czasu trzeba było znosić obrazę za brak solidarności, ksenofobię i nacjonalizm „tych egoistycznych Polaków”. Im bardziej Zachód nie radził sobie z problemem napływu uchodźców, tym bardziej nas obrażali eurokraci z Brukseli i rodzime lewactwo, jeżdżące do Brukseli ze skargami na własny kraj. Chociaż najwięcej mówiło się o odrzucaniu propozycji unijnych przez Polskę i Węgry, to jakoś milczano o Austrii, której stanowisko w tej sprawie było jeszcze bardziej nieugięte.

Tarmoszona za uszy i grillowana Polska powinna przypomnieć tym, których nauczyliśmy jeść widelcem, że mamy swój rozum i dobre rozeznanie problemu, i od nas też można się czegoś nauczyć.

A propos widelca. Nie robiłam badań, ale reżyser Juliusz Machulski przyznał, że problem zgłębił i zawarł w swoim filmie, bo to nie kpiny, lecz rzeczywiście (przez jakiś czas polski król) Henryk Walezy, który wywiał do Paryża, gdy tylko nadarzyła się okazja, by zostać władcą Francji, po raz pierwszy właśnie u nas zobaczył widelec i nauczył się nim jadać. Tak mu się to spodobało, że po przybyciu do Francji rozpowszechnił ten zwyczaj, bo wcześniej Francuzi widelca nie znali. Do nas widelec miał przybyć z Włoch wraz z Boną Sforza, jak włoszczyzna, więc w jedzeniu widelcem byliśmy od słynących z celebracji jedzenia Francuzów wcześniejsi.

Co tak cicho dziś totalna opozycjo łaknąca w naszym kraju uchodźców jak kania dżdżu? Zrzedły wam miny po ustaleniach paryskich, które tylko potwierdziły słuszność naszych racji? I wy dziś jak Merkel odwracacie uwagę, choć wyszło na nasze, że trzeba pomagać potencjalnym imigrantom na miejscu, inwestując w najbardziej zaniedbane obszary: przemysł, zdrowie, budownictwo, szkolnictwo, naukę, poprawę warunków życia. Przecież teraz Unia ma przeznaczyć miliardy euro, by nakręcić koniunkturę zdemontowanych państw postkolonialnych, które nie radzą sobie z gospodarką i problemami społecznymi. Przy okazji, nakręci koniunkturę własnych firm, które wejdą tam z inwestycjami. Nareszcie zaczęto rozmawiać o problemach radzenia sobie z migracją na tzw. centralnym szlaku śródziemnomorskim.

Rozpatrywano plan ograniczenia imigracji z Libii, przewidujący tworzenie punktów rejestracji imigrantów na terenie Libii, gdzie miałyby być rozpatrywane wnioski o azyl na podstawie kryteriów określonych przez ONZ. Brany był też pod uwagę pomysł przekazania kryzysu migracyjnego krajom sąsiednim, którym się za to zapłaci. Podobnie jak Turcji, która za miliardy euro otrzymane od UE teoretycznie nie zezwala uchodźcom z Syrii na wyprawę do Europy.

Choć nadal nie ma zadowalającego wszystkich rozwiązania w sprawie napływu setek tysięcy ludzi uciekających przed wojnami, biedą oraz polityczną i ekonomiczną niestabilnością w Afryce i na Bliskim Wschodzie, zaczęła rodzić się nadzieja. I świadomość, że bez włączenia się Stanów Zjednoczonych, które wciąż „kręcą lody” na Bliskim Wschodzie i w Afryce Płn., zabezpieczając własne biznesy, Unia Europejska sama nie da rady. Potrzeba Trumpa.

Alicja Dołowska

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

38 komentarzy

38 Komentarzy

 1. Kicia

  30 sierpnia 2017 at 10:08

  Niesamowity, trafny komentarz!

 2. finka

  30 sierpnia 2017 at 10:28

  Na nasze wyszło też, że w ramach łączenia rodzin najeźdźców będzie dużo więcej. Oficjalnie już podano, że 390 tys. migrantów w Niemczech może sprowadzić rodziny, czyli razem osiem.

 3. klioes vel pislamista

  30 sierpnia 2017 at 11:52

  Przeminęło z wiatrami
  (dedykuję red. Janowi Bodakowskiemu)

  Postępy postępu sięgnęły ustępu,
  Powstają wychodki transpłciowe…
  Na rasizm do kina nie będzie też wstępu,
  Szlag filmy niech …niepostępowe!

  Już „Gone With the Wind“ nikt nie będzie oglądał!
  Szlabanu „W Pustyni i w puszczy”
  Polactwo doczeka. Choć nawet, by żądał
  Wyświetleń i Sejm – nie dla tłuszczy!

  Z wiatrami, krów które globociep czyniły
  Przez wielką emisję metanu,
  Przeminie nareszcie rasizmu świat zgniły.
  Nienawiść doczeka się banu!

  Gdy „Gone With the Wind“ już przeminie z wiatrami,
  To będzie prekariat jeść glony.
  Tak zwani normalni już są wariatami…
  A władzę ma, kto był szalony!

  • hansi

   30 sierpnia 2017 at 12:11

   😀

 4. hansi

  30 sierpnia 2017 at 12:10

  A w temacie Banderowni, czyli emigracji Ukraińców z rozpieprzonej im Ojczyzny.. ANI SŁOWA ? 🙂 Właśnie ze strony Niemców, mających jeszcze niedawno tak cholernie żywotne interesy tam ? 🙂
  Ani słowa nigdzie, żadnych danych, ani doniesień 🙂
  A interesowałoby mnie bardzo, ILE Ukraińców wywędrowało z Ukrainy, oraz Z TERENU POLSKI, do Niemiec i dalej na „Zachód”, w momencie zniesienia im WIZ do Ojropy ???.. 😉
  Sporo chyba, bo z tego, co słyszę z terenu Dolnego Śląska i nie tylko, Ukraińcy NIE CHCĄ już pracować za grosze, jak do tej pory, gdy Polacy tracili przez to miejsca pracy, padając ofiarą dumpingu wynagrodzeń u „polskich” „byznesmenów”, krzyczących o dalsze cztery MILIONY „rąk do pracy” z Ukrainy…
  Ukraińscy kierowcy autobusów miejskich w Wałbrzychu, których jest już POŁOWA całej tam kadry, dostają już takie same wynagrodzenia, co polscy kierowcy, a czasem nawet WYŻSZE, w zamian za dość DZIADOWSKĄ ich pracę, bez znajomości języka polskiego, a często nawet umiejętności obsługi powierzonego im autobusu.. Podejrzewam, że nikt nie sprawdza ich kwalifikacji, podczas przyjmowania ich do pracy, w której mają wozić wałbrzyskich pasażerów… A jeżdżą tymi autobusami na zmiany z polskimi kolegami, którzy o „swoje” wozy do tej pory DBALI, czego nie da się powiedzieć o Ukraińskich zmiennikach, którzy wozy niszczą, a polscy kierowcy muszą naprawiać i sprzątać, zastając po ukraińskim zmienniku, burdel, syf i zniszczenia, np, powypalane papierosem dziury na kokpitach…
  Polska ma więc DWA MILIONY (jeśli nie więcej, jak podejrzewam, bo coś cisza panuje..) Ukraińców na garbie, których rodziny niebawem położą definitywnie polski ZUS..
  Ukraińców nie obowiązują oczywiście polskie „szczepienia ochronne”, więc ich dzieci nie są TRUTE… Daje to do zrozumienia, jaki los przeznaczyła POLAKOM, rządząca Polską żydownia w Parszawie…
  DWA MILIONY IMIGRANTÓW.
  Z Ukrainy.
  NIE z Afryki…
  Dlaczego NA TEN temat nie ma ani słowa u Niemców, czy Francuzów ?..
  Albo u bandziorskiej swołoczy greckiej, także złorzeczącej Polakom ?…
  No dobra. Miałem na myśli, że w momencie zniesienia Ukraińcom wiz do Ojropy, na pewno dobre pół miliona wjechało do Niemiec i tam pozostało 🙂 Widzę na drogach niemieckich bardzo dużo ukraińskich rejestracji samochodów 🙂
  No, ale dla Szydło i Dudusia, nie mówiąc już o ich Mocodawcy – jest to najwyraźniej temat TABU 🙂 ..
  Shalom ! 🙂

 5. IGO

  5 września 2017 at 16:38

  Pani Alicja ładnie napisała i co z tego?.Ględzimy dalej?, odkrywamy Amerykę?.Unia nas słucha?,owczarek Timmermans i Juncker z Merkel i Macronem zgadzają się z nami?, przyznali nam rację? pytam się. Lewactwo zmądrzało?.Nie, ględzimy i tłumaczymy się dalej, by nam ulżyło. Ględzenie, tłumaczenie się,( tłumaczy się tylko winny i sam się oskarża )to cała nasza Polska mądrość.No i oczywiście ten widelec, jakże zawstydza Francuzów, wszystkim płoną lica ze wstydu, nie mogą nam Polakom spojrzeć w oczy. Ale nie martwmy się, przed nami świetlana przyszłość, wystarczy poczytać bzdury Pana Kuźmiuka, że wzrastają nam wskaźniki i takie tam duperela, które podają jakieś agencje i skutecznie ogłupiają ekspertów pokroju w/w doktora -propagandzistę. Świat zamarł ze strachu przed polskim tygrysem gospodarczym.Razem z Ameryką i bankiem Morgana, utworzymy Trójmorze i będziemy w upragnionym Raju.Wypada życzyć tylko powodzenia. Co do Trumpa -gdzie Go szukać?.

 6. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 19:00

  hello!,I love your writing so so much! share we be in contact extra about your post on AOL?

  I need an expert on this space to solve my problem. May be that is
  you! Taking a look ahead to see you.

 7. business coach

  7 września 2017 at 03:16

  Normally I do not read article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to check out and do so!

  Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice article.

 8. financial loans

  7 września 2017 at 12:22

  If you are going for best contents like me, simply
  visit this web site all the time because it gives quality contents, thanks

 9. bedanto.ir

  8 września 2017 at 01:02

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time
  a comment is added I get four emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 10. how he fell in love torrent

  8 września 2017 at 23:21

  Hello, google lead me here, keep up great work.

 11. things you need to know about chuck norris

  8 września 2017 at 23:26

  Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?

  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks
  of hard work due to no data backup. Do you have any methods to stop
  hackers?

 12. James Frazer-Mann

  9 września 2017 at 04:58

  Very good post. I certainly appreciate this site. Keep it up!

 13. Laverne

  10 września 2017 at 00:50

  Hi! Someone in my Facebook group shared this website with
  us so I came to check it out. I’m definitely enjoying
  the information. I’m book-marking and will be tweeting this
  to my followers! Fantastic blog and brilliant style
  and design.

 14. board.lost-worlds.net

  10 września 2017 at 05:19

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for debt accrued

 15. Lelio Vieira Carneiro Junior

  10 września 2017 at 21:38

  I could not refrain from commenting. Very well written!

 16. business cards

  12 września 2017 at 21:36

  Hey, I think your website might be having browser compatibility
  issues. When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has
  some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, amazing blog!

 17. script bitsler 2017 gratis

  13 września 2017 at 02:40

  Awesome, this is what I was browsing for in yahoo

 18. how to hack freebitco.in

  13 września 2017 at 07:43

  Ha, here from bing, this is what i was searching for.

 19. camtasia keygen

  13 września 2017 at 13:41

  I like, will read more. Thanks!

 20. mobile phones

  13 września 2017 at 21:53

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a
  comment is added I get three e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?
  Cheers!

 21. macau tourism

  15 września 2017 at 23:49

  Hey there! I’ve been following your website for some time now and finally got the
  courage to go ahead and give you a shout out from Huffman Tx!
  Just wanted to mention keep up the great job!

 22. travel meetup groups

  16 września 2017 at 03:59

  Pretty section of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to claim that I acquire in fact loved account
  your blog posts. Anyway I will be subscribing on your augment
  and even I achievement you get right of entry to persistently rapidly.

 23. Good, this is what I was searching for in yahoo

 24. terrarium tv for linux For MAC OS

  16 września 2017 at 20:55

  Great, yahoo took me stright here. thanks btw for this. Cheers!

 25. travel cover

  17 września 2017 at 04:51

  Thanks for the auspicious writeup. It in reality was a entertainment account it.
  Look complicated to more brought agreeable from you!
  However, how could we keep up a correspondence?

 26. tourism keep

  17 września 2017 at 23:11

  When some one searches for his required thing, therefore he/she wants to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 27. place macau tourism

  18 września 2017 at 11:00

  Good answer back in return of this issue with firm arguments and explaining
  the whole thing regarding that.

 28. Ula

  20 września 2017 at 02:52

  Wow! Can’t be reluctant. This is likely in direction of be remarkable!

 29. http://www.jmdsqy.com/

  21 września 2017 at 11:48

  If some one wants expert view concerning blogging after that i suggest him/her to pay
  a visit this blog, Keep up the fastidious work.

 30. cooking fever cheats

  21 września 2017 at 14:53

  Hi, happy that i saw on this in bing. Thanks!

 31. bitsler script

  22 września 2017 at 01:50

  Hello, glad that i found on this in yahoo. Thanks!

 32. Harriett

  22 września 2017 at 13:21

  I have learn several good stuff here. Definitely value bookmarking for
  revisiting. I surprise how much effort you place to make the sort of fantastic informative web site.

 33. muvizu play+ cracked

  22 września 2017 at 18:54

  Great, google took me stright here. thanks btw for post. Cheers!

 34. Alysa

  23 września 2017 at 05:59

  Hiya very nice site!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally?
  I’m happy to seek out so many useful info right here within the submit, we need
  work out more strategies in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 35. Chris

  23 września 2017 at 13:58

  Admiring the commitment you put into your site and detailed information you offer.
  It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Wonderful read!

  I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google
  account.

 36. Catherine

  24 września 2017 at 14:47

  I don’t even know how I finished up here, but I assumed this
  put up used to be great. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous
  blogger when you are not already. Cheers!

 37. sokvpu.com

  24 września 2017 at 21:38

  What’s up, always i used to check website posts here in the early hours
  in the daylight, as i love to find out more and more.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra