Felieton

Wyszło na nasze

I co? Wygląda na to, że w sprawie imigrantów mieliśmy rację. Ustalenia paryskiego miniszczytu z udziałem przywódców Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch oraz przedstawicieli czarnego lądu – z Czadu, Nigru i Libii – przez których terytoria płynie fala imigrantów, wyraźnie na to wskazują.

Macron i Merkel co prawda nadal pyskują, ile wlezie, ale dziś – dla odwrócenia uwagi – raczej w kwestii praworządności, której podobno w Polsce brakuje, a u nich jest. Ani w głowie im uderzyć się w piersi, przyznać, że zaakceptowali nasz pomysł, by potencjalnym imigrantom pomagać na miejscu, gdzie żyją w poczuciu beznadziei. Mówiliśmy o tym od dawna, że taki powinien być kierunek i w miarę możliwości tam pomagamy.

Podobnie twierdził ks. prof. Waldemar Cisło, którego wypowiedzi w tej kwestii brzmiały identycznie jak premier Szydło i zapewnienia, że Polska na terenie krajów objętych wojną i wstrząsanych konfliktami –niesie pomoc. – Uchodźcy są dla Komisji Europejskiej politycznym biczem na Polskę, Czechy i Węgry – twierdził ks. Cisło.

W jego opinii, wpierw dojść musi do normalizacji życia w tych krajach i podniesienia poziomu życia ludności. Ludzie muszą widzieć dla siebie życiowe perspektywy w miejscu zamieszkania. Problem ma w rzeczywistości związek z globalizacją, rabunkową eksploatacją złóż naturalnych przez ogólnoświatowe koncerny, upokarzająco nisko wynagradzaną pracą lokalnych społeczności, pracujących w urągających godności warunkach.

To o wielką kasę, złoża dóbr naturalnych i polityczne wpływy toczą się wojny, w których cierpią niewinni ludzie. Dziś również kolonializm, w którym swój udział miały europejskie kraje, których szefowie zjechali do Paryża, wystawia Europie Zachodniej rachunek. Nie wszyscy pamiętają, że Francja, dawne mocarstwo kolonialne, dalej ma posiadłości pozaeuropejskie i Unia Europejska obejmuje przez to francuskie obszary na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Azji i Grenlandii. Te posiadłości mają różne statusy, formy autonomii i zależności od Francji. Część z tych terytoriów stanowi integralną część Francji i wchodzi wraz z nią w skład UE. Warto pamiętać, że Francja nadal posiada terytoria zależne w Afryce, Australii i Oceanii, obu Amerykach, a także na wyspach należących do Antarktydy. Departamenty zamorskie są to tzw. Rejony Peryferyjne Unii Europejskiej. Do Francji przynależą Gujana Francuska, Gwadelupa, Martynika, Reunion i Majotta. Istnieją ponadto francuskie zamorskie wspólnoty terytorialne: Polinezja Francuska, Saint-Barthélemy, Saint-Martin, Saint-Pierre i Miquelon, Wallis i Futuna oraz Nowa Kaledonia.

Odrębne kategorie tworzą Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne oraz Wyspa Clippertona – niezamieszkany koralowy atol na Oceanie Spokojnym. Obecność mieszkańców tych rejonów to we Francji już norma. Ale o pomoc i socjal rękę wyciągają też mieszkańcy byłych już terytoriów: Tunezji, Maroka. Algerii, Konga i innych rejonów, na których pokolenia Francuzów zbijały fortuny. Wchodząc do Unii Europejskiej z tej geografii uwikłań krajów postkolonialnych nie zdawaliśmy sobie sprawy, ani z konsekwencji. Wydawało się, że to zamierzchła przeszłość. Do głowy nam nie przyszło, że Wspólnota Europejska będzie musiała za eksploatację tych krajów płacić przyjmowaniem ludzi żądnych lepszego życia i będzie to także wymagane od nas, kraju przez pół wieku odgrodzonego od światowej gospodarki żelazną kurtyną i nadrabiającego od niedawna gorączkowo zaległości.

Teraz chcą, abyśmy za tamtą biedę i zbijane na krzywdzie majątki miliarderów wzięli w ramach solidarności odpowiedzialność. Doprawdy, łajanie społeczeństwa na dorobku, kraju niskich płac i głodowych często emerytur, w którym jeszcze bardzo wiele rodzin żyje na granicy ubóstwa, gdzie niedofinansowana w znaczący sposób pozostaje służba zdrowia i pomoc społeczna, brzmi jak absurd.

Do tych zaszłości postkolonialnych UE dochodzą teraz jeszcze groźne w skutkach różnice kulturowe i wojowniczy islam, opętany dżihadem i chęcią mordu na „niewiernych”. Ile czasu trzeba było znosić obrazę za brak solidarności, ksenofobię i nacjonalizm „tych egoistycznych Polaków”. Im bardziej Zachód nie radził sobie z problemem napływu uchodźców, tym bardziej nas obrażali eurokraci z Brukseli i rodzime lewactwo, jeżdżące do Brukseli ze skargami na własny kraj. Chociaż najwięcej mówiło się o odrzucaniu propozycji unijnych przez Polskę i Węgry, to jakoś milczano o Austrii, której stanowisko w tej sprawie było jeszcze bardziej nieugięte.

Tarmoszona za uszy i grillowana Polska powinna przypomnieć tym, których nauczyliśmy jeść widelcem, że mamy swój rozum i dobre rozeznanie problemu, i od nas też można się czegoś nauczyć.

A propos widelca. Nie robiłam badań, ale reżyser Juliusz Machulski przyznał, że problem zgłębił i zawarł w swoim filmie, bo to nie kpiny, lecz rzeczywiście (przez jakiś czas polski król) Henryk Walezy, który wywiał do Paryża, gdy tylko nadarzyła się okazja, by zostać władcą Francji, po raz pierwszy właśnie u nas zobaczył widelec i nauczył się nim jadać. Tak mu się to spodobało, że po przybyciu do Francji rozpowszechnił ten zwyczaj, bo wcześniej Francuzi widelca nie znali. Do nas widelec miał przybyć z Włoch wraz z Boną Sforza, jak włoszczyzna, więc w jedzeniu widelcem byliśmy od słynących z celebracji jedzenia Francuzów wcześniejsi.

Co tak cicho dziś totalna opozycjo łaknąca w naszym kraju uchodźców jak kania dżdżu? Zrzedły wam miny po ustaleniach paryskich, które tylko potwierdziły słuszność naszych racji? I wy dziś jak Merkel odwracacie uwagę, choć wyszło na nasze, że trzeba pomagać potencjalnym imigrantom na miejscu, inwestując w najbardziej zaniedbane obszary: przemysł, zdrowie, budownictwo, szkolnictwo, naukę, poprawę warunków życia. Przecież teraz Unia ma przeznaczyć miliardy euro, by nakręcić koniunkturę zdemontowanych państw postkolonialnych, które nie radzą sobie z gospodarką i problemami społecznymi. Przy okazji, nakręci koniunkturę własnych firm, które wejdą tam z inwestycjami. Nareszcie zaczęto rozmawiać o problemach radzenia sobie z migracją na tzw. centralnym szlaku śródziemnomorskim.

Rozpatrywano plan ograniczenia imigracji z Libii, przewidujący tworzenie punktów rejestracji imigrantów na terenie Libii, gdzie miałyby być rozpatrywane wnioski o azyl na podstawie kryteriów określonych przez ONZ. Brany był też pod uwagę pomysł przekazania kryzysu migracyjnego krajom sąsiednim, którym się za to zapłaci. Podobnie jak Turcji, która za miliardy euro otrzymane od UE teoretycznie nie zezwala uchodźcom z Syrii na wyprawę do Europy.

Choć nadal nie ma zadowalającego wszystkich rozwiązania w sprawie napływu setek tysięcy ludzi uciekających przed wojnami, biedą oraz polityczną i ekonomiczną niestabilnością w Afryce i na Bliskim Wschodzie, zaczęła rodzić się nadzieja. I świadomość, że bez włączenia się Stanów Zjednoczonych, które wciąż „kręcą lody” na Bliskim Wschodzie i w Afryce Płn., zabezpieczając własne biznesy, Unia Europejska sama nie da rady. Potrzeba Trumpa.

Alicja Dołowska

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

183 komentarze

183 Komentarzy

 1. Kicia

  30 sierpnia 2017 at 10:08

  Niesamowity, trafny komentarz!

 2. finka

  30 sierpnia 2017 at 10:28

  Na nasze wyszło też, że w ramach łączenia rodzin najeźdźców będzie dużo więcej. Oficjalnie już podano, że 390 tys. migrantów w Niemczech może sprowadzić rodziny, czyli razem osiem.

 3. klioes vel pislamista

  30 sierpnia 2017 at 11:52

  Przeminęło z wiatrami
  (dedykuję red. Janowi Bodakowskiemu)

  Postępy postępu sięgnęły ustępu,
  Powstają wychodki transpłciowe…
  Na rasizm do kina nie będzie też wstępu,
  Szlag filmy niech …niepostępowe!

  Już „Gone With the Wind“ nikt nie będzie oglądał!
  Szlabanu „W Pustyni i w puszczy”
  Polactwo doczeka. Choć nawet, by żądał
  Wyświetleń i Sejm – nie dla tłuszczy!

  Z wiatrami, krów które globociep czyniły
  Przez wielką emisję metanu,
  Przeminie nareszcie rasizmu świat zgniły.
  Nienawiść doczeka się banu!

  Gdy „Gone With the Wind“ już przeminie z wiatrami,
  To będzie prekariat jeść glony.
  Tak zwani normalni już są wariatami…
  A władzę ma, kto był szalony!

  • hansi

   30 sierpnia 2017 at 12:11

   😀

 4. hansi

  30 sierpnia 2017 at 12:10

  A w temacie Banderowni, czyli emigracji Ukraińców z rozpieprzonej im Ojczyzny.. ANI SŁOWA ? 🙂 Właśnie ze strony Niemców, mających jeszcze niedawno tak cholernie żywotne interesy tam ? 🙂
  Ani słowa nigdzie, żadnych danych, ani doniesień 🙂
  A interesowałoby mnie bardzo, ILE Ukraińców wywędrowało z Ukrainy, oraz Z TERENU POLSKI, do Niemiec i dalej na „Zachód”, w momencie zniesienia im WIZ do Ojropy ???.. 😉
  Sporo chyba, bo z tego, co słyszę z terenu Dolnego Śląska i nie tylko, Ukraińcy NIE CHCĄ już pracować za grosze, jak do tej pory, gdy Polacy tracili przez to miejsca pracy, padając ofiarą dumpingu wynagrodzeń u „polskich” „byznesmenów”, krzyczących o dalsze cztery MILIONY „rąk do pracy” z Ukrainy…
  Ukraińscy kierowcy autobusów miejskich w Wałbrzychu, których jest już POŁOWA całej tam kadry, dostają już takie same wynagrodzenia, co polscy kierowcy, a czasem nawet WYŻSZE, w zamian za dość DZIADOWSKĄ ich pracę, bez znajomości języka polskiego, a często nawet umiejętności obsługi powierzonego im autobusu.. Podejrzewam, że nikt nie sprawdza ich kwalifikacji, podczas przyjmowania ich do pracy, w której mają wozić wałbrzyskich pasażerów… A jeżdżą tymi autobusami na zmiany z polskimi kolegami, którzy o „swoje” wozy do tej pory DBALI, czego nie da się powiedzieć o Ukraińskich zmiennikach, którzy wozy niszczą, a polscy kierowcy muszą naprawiać i sprzątać, zastając po ukraińskim zmienniku, burdel, syf i zniszczenia, np, powypalane papierosem dziury na kokpitach…
  Polska ma więc DWA MILIONY (jeśli nie więcej, jak podejrzewam, bo coś cisza panuje..) Ukraińców na garbie, których rodziny niebawem położą definitywnie polski ZUS..
  Ukraińców nie obowiązują oczywiście polskie „szczepienia ochronne”, więc ich dzieci nie są TRUTE… Daje to do zrozumienia, jaki los przeznaczyła POLAKOM, rządząca Polską żydownia w Parszawie…
  DWA MILIONY IMIGRANTÓW.
  Z Ukrainy.
  NIE z Afryki…
  Dlaczego NA TEN temat nie ma ani słowa u Niemców, czy Francuzów ?..
  Albo u bandziorskiej swołoczy greckiej, także złorzeczącej Polakom ?…
  No dobra. Miałem na myśli, że w momencie zniesienia Ukraińcom wiz do Ojropy, na pewno dobre pół miliona wjechało do Niemiec i tam pozostało 🙂 Widzę na drogach niemieckich bardzo dużo ukraińskich rejestracji samochodów 🙂
  No, ale dla Szydło i Dudusia, nie mówiąc już o ich Mocodawcy – jest to najwyraźniej temat TABU 🙂 ..
  Shalom ! 🙂

 5. IGO

  5 września 2017 at 16:38

  Pani Alicja ładnie napisała i co z tego?.Ględzimy dalej?, odkrywamy Amerykę?.Unia nas słucha?,owczarek Timmermans i Juncker z Merkel i Macronem zgadzają się z nami?, przyznali nam rację? pytam się. Lewactwo zmądrzało?.Nie, ględzimy i tłumaczymy się dalej, by nam ulżyło. Ględzenie, tłumaczenie się,( tłumaczy się tylko winny i sam się oskarża )to cała nasza Polska mądrość.No i oczywiście ten widelec, jakże zawstydza Francuzów, wszystkim płoną lica ze wstydu, nie mogą nam Polakom spojrzeć w oczy. Ale nie martwmy się, przed nami świetlana przyszłość, wystarczy poczytać bzdury Pana Kuźmiuka, że wzrastają nam wskaźniki i takie tam duperela, które podają jakieś agencje i skutecznie ogłupiają ekspertów pokroju w/w doktora -propagandzistę. Świat zamarł ze strachu przed polskim tygrysem gospodarczym.Razem z Ameryką i bankiem Morgana, utworzymy Trójmorze i będziemy w upragnionym Raju.Wypada życzyć tylko powodzenia. Co do Trumpa -gdzie Go szukać?.

 6. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 19:00

  hello!,I love your writing so so much! share we be in contact extra about your post on AOL?

  I need an expert on this space to solve my problem. May be that is
  you! Taking a look ahead to see you.

 7. business coach

  7 września 2017 at 03:16

  Normally I do not read article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to check out and do so!

  Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice article.

 8. financial loans

  7 września 2017 at 12:22

  If you are going for best contents like me, simply
  visit this web site all the time because it gives quality contents, thanks

 9. bedanto.ir

  8 września 2017 at 01:02

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time
  a comment is added I get four emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 10. how he fell in love torrent

  8 września 2017 at 23:21

  Hello, google lead me here, keep up great work.

 11. things you need to know about chuck norris

  8 września 2017 at 23:26

  Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?

  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks
  of hard work due to no data backup. Do you have any methods to stop
  hackers?

 12. James Frazer-Mann

  9 września 2017 at 04:58

  Very good post. I certainly appreciate this site. Keep it up!

 13. Laverne

  10 września 2017 at 00:50

  Hi! Someone in my Facebook group shared this website with
  us so I came to check it out. I’m definitely enjoying
  the information. I’m book-marking and will be tweeting this
  to my followers! Fantastic blog and brilliant style
  and design.

 14. board.lost-worlds.net

  10 września 2017 at 05:19

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for debt accrued

 15. Lelio Vieira Carneiro Junior

  10 września 2017 at 21:38

  I could not refrain from commenting. Very well written!

 16. business cards

  12 września 2017 at 21:36

  Hey, I think your website might be having browser compatibility
  issues. When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has
  some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, amazing blog!

 17. script bitsler 2017 gratis

  13 września 2017 at 02:40

  Awesome, this is what I was browsing for in yahoo

 18. how to hack freebitco.in

  13 września 2017 at 07:43

  Ha, here from bing, this is what i was searching for.

 19. camtasia keygen

  13 września 2017 at 13:41

  I like, will read more. Thanks!

 20. mobile phones

  13 września 2017 at 21:53

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a
  comment is added I get three e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?
  Cheers!

 21. macau tourism

  15 września 2017 at 23:49

  Hey there! I’ve been following your website for some time now and finally got the
  courage to go ahead and give you a shout out from Huffman Tx!
  Just wanted to mention keep up the great job!

 22. travel meetup groups

  16 września 2017 at 03:59

  Pretty section of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to claim that I acquire in fact loved account
  your blog posts. Anyway I will be subscribing on your augment
  and even I achievement you get right of entry to persistently rapidly.

 23. Good, this is what I was searching for in yahoo

 24. terrarium tv for linux For MAC OS

  16 września 2017 at 20:55

  Great, yahoo took me stright here. thanks btw for this. Cheers!

 25. travel cover

  17 września 2017 at 04:51

  Thanks for the auspicious writeup. It in reality was a entertainment account it.
  Look complicated to more brought agreeable from you!
  However, how could we keep up a correspondence?

 26. tourism keep

  17 września 2017 at 23:11

  When some one searches for his required thing, therefore he/she wants to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 27. place macau tourism

  18 września 2017 at 11:00

  Good answer back in return of this issue with firm arguments and explaining
  the whole thing regarding that.

 28. Ula

  20 września 2017 at 02:52

  Wow! Can’t be reluctant. This is likely in direction of be remarkable!

 29. http://www.jmdsqy.com/

  21 września 2017 at 11:48

  If some one wants expert view concerning blogging after that i suggest him/her to pay
  a visit this blog, Keep up the fastidious work.

 30. cooking fever cheats

  21 września 2017 at 14:53

  Hi, happy that i saw on this in bing. Thanks!

 31. bitsler script

  22 września 2017 at 01:50

  Hello, glad that i found on this in yahoo. Thanks!

 32. Harriett

  22 września 2017 at 13:21

  I have learn several good stuff here. Definitely value bookmarking for
  revisiting. I surprise how much effort you place to make the sort of fantastic informative web site.

 33. muvizu play+ cracked

  22 września 2017 at 18:54

  Great, google took me stright here. thanks btw for post. Cheers!

 34. Alysa

  23 września 2017 at 05:59

  Hiya very nice site!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally?
  I’m happy to seek out so many useful info right here within the submit, we need
  work out more strategies in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 35. Chris

  23 września 2017 at 13:58

  Admiring the commitment you put into your site and detailed information you offer.
  It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Wonderful read!

  I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google
  account.

 36. Catherine

  24 września 2017 at 14:47

  I don’t even know how I finished up here, but I assumed this
  put up used to be great. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous
  blogger when you are not already. Cheers!

 37. sokvpu.com

  24 września 2017 at 21:38

  What’s up, always i used to check website posts here in the early hours
  in the daylight, as i love to find out more and more.

 38. hack whatsapp

  25 września 2017 at 13:25

  Ha, here from bing, this is what i was looking for.

 39. Marti

  25 września 2017 at 18:10

  We’re a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your website provided us with helpful information to work on. You have done an impressive task
  and our entire group shall be grateful to you.

 40. Frederico de Almeida Vieira Carneiro

  26 września 2017 at 06:29

  Great info. Lucky me I found your website by accident (stumbleupon).
  I’ve bookmarked it for later!

 41. Ronrhip

  26 września 2017 at 16:20

  Amoxicillin And Methadone cialis Viagra Frau Wirkung What Is Ic Cephalexin Teva Cerazette Clomid

 42. Wilda

  27 września 2017 at 12:44

  Excellent way of describing, and fastidious piece of writing to obtain data concerning my presentation focus, which i am going to present in university.

 43. Sandra

  27 września 2017 at 19:29

  I am sure this piece of writing has touched all the internet people, its really really good article on building up new blog.

 44. developing heart disease

  27 września 2017 at 21:19

  Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read
  this article i thought i could also make comment due to this sensible post.

 45. imagine holiday travel

  28 września 2017 at 00:12

  I just like the helpful info you supply to your articles.
  I’ll bookmark your blog and take a look at once more right here frequently.
  I’m relatively sure I will be told a lot of new stuff proper here!
  Best of luck for the next!

 46. best dating

  28 września 2017 at 04:39

  If you are going for best contents like me, simply go to see this website every day since
  it presents feature contents, thanks

 47. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 września 2017 at 11:06

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am experiencing troubles with your RSS.

  I don’t know why I cannot subscribe to it.
  Is there anybody having the same RSS problems? Anyone that knows the answer
  will you kindly respond? Thanx!!

 48. Walker Bulcao

  29 września 2017 at 15:43

  Great, this is what I was searching for in bing

 49. Lanny Vanauker

  29 września 2017 at 18:27

  Great, google took me stright here. thanks btw for this. Cheers!

 50. Nathanial Guidos

  29 września 2017 at 19:18

  Great, this is what I was browsing for in yahoo

 51. Adrianne

  30 września 2017 at 10:20

  I visited multiple web pages except the audio feature for audio songs current at this web site is truly superb.

 52. Iola

  30 września 2017 at 17:18

  Fantastic beat ! I wish to apprentice at the same
  time as you amend your web site, how could i subscribe for
  a weblog web site? The account aided me a appropriate deal.
  I were a little bit acquainted of this your broadcast
  offered vivid transparent idea

 53. paradise bay cheat iphone

  30 września 2017 at 22:04

  This helps. Cheers!

 54. travel magazine

  1 października 2017 at 04:01

  Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I
  clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say great blog!

 55. dating web page

  1 października 2017 at 04:40

  My partner and I stumbled over here different website and thought I might as well check things out.
  I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to finding out about your web page for a second
  time.

 56. youtube.com

  1 października 2017 at 06:54

  Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to
  “return the favor”.I am trying to find things to enhance my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 57. Ronrhip

  1 października 2017 at 12:14

  Where To Buy Doxycycline For Dogs Priligy Australia Approval cialis price Viagra Precio En La Farmacia Kamagra By Ajanta Pharma Brand Female Viagra

 58. dating web page

  2 października 2017 at 09:37

  The other day, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and
  tested to see if it can survive a forty foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83
  views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 59. Angela

  3 października 2017 at 16:34

  Hey very interesting blog!

 60. having holiday travel

  4 października 2017 at 01:36

  What’s up everyone, it’s my first pay a quick visit at
  this web page, and piece of writing is actually fruitful in support of
  me, keep up posting these types of posts.

 61. http://dadadoveiga.info

  4 października 2017 at 11:40

  I do believe all the concepts you’ve introduced on your post.
  They are really convincing and will definitely work. Still, the posts are too short for
  novices. Could you please prolong them a little from next time?
  Thanks for the post.

 62. Ronrhip

  4 października 2017 at 19:47

  Controindicazioni Viagra levitra plus Euro Med Cialis Viagra Ohne Rezept

 63. developing heart disease

  5 października 2017 at 00:51

  Admiring the dedication you put into your blog and detailed information you present.
  It’s nice to come across a blog every once
  in a while that isn’t the same old rehashed material. Fantastic read!
  I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my
  Google account.

 64. cause fatal heart

  5 października 2017 at 18:46

  Hello! I’ve been following your web site for a while now and finally
  got the bravery to go ahead and give you a shout out from New Caney Texas!
  Just wanted to tell you keep up the fantastic job!

 65. travel diary

  5 października 2017 at 20:12

  Good day! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a
  community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a outstanding job!

 66. http://wiki.piesdokwadratu.pl

  5 października 2017 at 23:37

  Hello! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
  There’s a lot of people that I think would really enjoy your content.

  Please let me know. Many thanks

 67. Elvira

  6 października 2017 at 04:18

  I visited multiple sites except the audio quality for audio songs current at
  this site is really superb.

 68. well-known dating sites

  6 października 2017 at 13:02

  It’s actually very difficult in this active life to listen news on Television, so I
  only use the web for that purpose, and obtain the most up-to-date information.

 69. domain name registrar

  6 października 2017 at 21:23

  Somebody essentially lend a hand to make seriously articles I’d state.
  This is the very first time I frequented your web page and so far?
  I surprised with the analysis you made to make this
  actual publish extraordinary. Great activity!

 70. brazil dating

  7 października 2017 at 06:35

  Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you
  if that would be okay. I’m definitely enjoying
  your blog and look forward to new posts.

 71. Ronrhip

  7 października 2017 at 07:04

  Kamagra Now.Co.Uk cheap cialis Buying Macrobid 100mg Free Shipping In Internet Buy Cialas In Canada

 72. domain names

  7 października 2017 at 08:26

  This post is priceless. How can I find out
  more?

 73. bigger butt

  7 października 2017 at 20:28

  Very great post. I just stumbled upon your weblog and
  wished to say that I have really enjoyed browsing your blog posts.
  After all I’ll be subscribing in your feed and I hope you write once more very soon!

 74. custom soccer jerseys

  8 października 2017 at 02:43

  Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple adjustements would
  really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme.
  With thanks

 75. aiswiki.wustl.edu

  8 października 2017 at 06:06

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your website is fantastic,
  as well as the content!

 76. travel close

  8 października 2017 at 16:19

  When someone writes an paragraph he/she keeps the plan of a user in his/her mind that
  how a user can know it. Thus that’s why this article is perfect.
  Thanks!

 77. fatal heart attacks

  8 października 2017 at 18:59

  Wonderful post! We are linking to this great post on our website.
  Keep up the good writing.

 78. make holiday travel

  9 października 2017 at 02:54

  If some one wishes expert view concerning running a blog afterward i suggest him/her to
  pay a quick visit this web site, Keep up the pleasant work.

 79. Ronrhip

  10 października 2017 at 05:09

  Flagyl Generic Form Finasteride Finpecia Generic Propecia Commande Cialis 20 Mg [url=http://viafreetrial.com]buy viagra online[/url] Propecia Achat France Purchasing Discount Zentel In Internet With Free Shipping

 80. Ronrhip

  10 października 2017 at 16:48

  Order Cipro Online [url=http://leviprices.com]levitra plus[/url] Cialis 100mg Dosage Propecia Gestazione

 81. For mac os

  11 października 2017 at 03:26

  Ha, here from bing, this is what i was browsing for.

 82. soccer jersey

  11 października 2017 at 11:04

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for custom soccer jerseys

 83. Ronrhip

  14 października 2017 at 09:50

  Prix Levitra En Parapharmacie Buy Hczt Comprare Viagra In Thailandia [url=http://bestviaonline.com]viagra[/url] Propecia Andropel Achat Du Levitra 10 Mg

 84. resort asbestos

  15 października 2017 at 01:43

  I’m really loving the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any internet browser compatibility issues?

  A few of my blog visitors have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Opera.
  Do you have any ideas to help fix this issue?

 85. Terrence

  16 października 2017 at 02:32

  Hi there, all the time i used to check blog posts here early in the daylight, as i like to
  gain knowledge of more and more.

 86. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:08

  Hey just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.|

 87. unibeast high sierra

  17 października 2017 at 15:54

  This is good. Cheers!

 88. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 16:02

  I will right away clutch your rss as I can not in finding your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please let me realize so that I could subscribe. Thanks.|

 89. Umanizzare

  17 października 2017 at 16:57

  I like what you guys are up too. This kind of clever work and exposure! Keep up the good works guys I’ve added you guys to my own blogroll.|

 90. Lelio Vieira Carneiro Junior

  17 października 2017 at 18:42

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

 91. Lelio Vieira Carneiro

  17 października 2017 at 21:36

  Howdy I am so grateful I found your web site, I really found you by accident, while I was researching on Google for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic b.|

 92. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  17 października 2017 at 22:39

  I believe this is one of the most significant information for me. And i’m happy studying your article. But wanna commentary on some common issues, The site style is wonderful, the articles is really nice : D. Just right activity, cheers|

 93. download free music online

  17 października 2017 at 23:28

  Appreciating the time and effort you put into your website and in depth information you present. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Great read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 94. Ronrhip

  18 października 2017 at 00:20

  Tomar Levitra Caducada Amoxicillin Interaction With Sertraline [url=http://costofcial.com]cialis[/url] Cephalexin Side Effects Cats Amoxicillin And Clavul

 95. Dadado Veig

  18 października 2017 at 00:50

  Hmm it seems like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips for novice blog writers? I’d genuinely appreciate it.|

 96. Taylor Swift Look What You Made Me Do mp3

  18 października 2017 at 01:25

  After looking into a few of the articles on your web site, I really appreciate your way of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my website too and let me know what you think.|

 97. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 02:24

  Normally I don’t learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do so! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very nice post.|

 98. Umanizzare presídios

  18 października 2017 at 05:34

  It’s actually a great and useful piece of information. I am happy that you shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.|

 99. Luiz Gastão Bittencourt

  18 października 2017 at 07:16

  Remarkable! Its actually amazing piece of writing, I have got much clear idea concerning from this article.|

 100. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 08:02

  It’s great that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our discussion made at this time.|

 101. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 08:29

  Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it expand over time.|

 102. Umanizzare

  18 października 2017 at 08:58

  I all the time used to read paragraph in news papers but now as I am a user of web therefore from now I am using net for articles, thanks to web.|

 103. MAGA

  18 października 2017 at 09:33

  A motivating discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you need to write more about this subject, it may not be a taboo matter but usually people do not talk about these topics. To the next! Many thanks!!|

 104. Lelio Vieira Carneiro Junior

  18 października 2017 at 10:44

  Amazing! This blog looks exactly like my old one! It’s on a completely different subject but it has pretty much the same page layout and design. Superb choice of colors!|

 105. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  18 października 2017 at 12:29

  I’m gone to say to my little brother, that he should also go to see this webpage on regular basis to get updated from hottest gossip.|

 106. Itamar Serp

  18 października 2017 at 14:16

  Howdy! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?|

 107. timex observe

  18 października 2017 at 14:23

  Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have
  developed some nice procedures and we are looking to exchange
  methods with others, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 108. Lelio Junior

  18 października 2017 at 16:27

  Hi there I am so grateful I found your blog, I really found you by mistake, while I was browsing on Yahoo for something else, Anyways I am here now and would just like to say kudos for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the excellent job.|

 109. Itamar Serpa Fernandes

  19 października 2017 at 06:52

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog?
  My blog site is in the very same niche as yours and my users
  would truly benefit from some of the information you provide here.
  Please let me know if this okay with you. Thanks!

 110. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 07:21

  An interesting discussion is worth comment. There’s no doubt that that you need to write more about this issue, it might not be a taboo matter but usually people don’t speak about these subjects. To the next! Cheers!!|

 111. Carlos Eduardo Correa da Veig

  19 października 2017 at 09:53

  Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit once again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.|

 112. tercio borlenghi jr

  19 października 2017 at 12:23

  Hi there, I discovered your site by the use of Google even as looking for a comparable subject, your site came up, it looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 113. tercio borlenghi junior

  19 października 2017 at 14:50

  Remarkable things here. I am very happy to look your post. Thank you a lot and I am taking a look forward to touch you. Will you please drop me a e-mail?|

 114. Lélio Vieira Carneiro Junio

  19 października 2017 at 16:51

  Keep on writing, great job!|

 115. Carlos Eduardo Veiga

  19 października 2017 at 19:07

  Appreciating the dedication you put into your site and in depth information you provide. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.|

 116. Luiz Gastão Bittencourt

  19 października 2017 at 21:57

  This article will assist the internet viewers
  for creating new web site or even a weblog from start to end.

 117. Grupo Coral presidios

  19 października 2017 at 23:09

  Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.|

 118. Grupo Coral presidios

  20 października 2017 at 01:04

  Everyone loves what you guys are usually up too. This kind of clever work and exposure! Keep up the great works guys I’ve added you guys to our blogroll.|

 119. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 03:11

  This info is priceless. When can I find out more?|

 120. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  20 października 2017 at 05:50

  Fantastic post however , I was wondering if you could write a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit more. Many thanks!|

 121. Itamar Serp

  20 października 2017 at 08:27

  Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!|

 122. Itamar Serp

  20 października 2017 at 09:55

  First off I want to say wonderful blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to know how you center yourself and clear your
  mind prior to writing. I’ve had a difficult time clearing my mind in getting my
  ideas out. I truly do take pleasure in writing but it just seems
  like the first 10 to 15 minutes are wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or
  hints? Cheers!

 123. Dadado Veig

  20 października 2017 at 11:03

  Incredible points. Sound arguments. Keep up the great spirit.|

 124. Carlos Eduardo Veiga

  20 października 2017 at 13:02

  Awesome post.

 125. Grupo Coral presidios

  20 października 2017 at 13:35

  you are in point of fact a just right webmaster. The web site loading pace is amazing. It seems that you are doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece. you’ve performed a fantastic process on this subject!|

 126. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 16:50

  I must thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I am hoping to see the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal blog now ;)|

 127. Itamar Serp

  21 października 2017 at 01:37

  Thank you for another informative site. Where else could I am getting that kind of information written in such a perfect method? I’ve a challenge that I’m simply now running on, and I’ve been on the look out for such info.|

 128. Dadado Veig

  21 października 2017 at 02:02

  Hi! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward
  to all your posts! Keep up the excellent work!

 129. Lelio Vieira Carneiro Junior

  21 października 2017 at 06:39

  Hey! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 130. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  21 października 2017 at 10:27

  My partner and I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be precisely what I’m looking for. can you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a number of the subjects you write about here. Again, awesome blog!|

 131. Lelio Junior

  21 października 2017 at 19:16

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site offered us with valuable info to work on. You have done a formidable job and our whole community will be thankful to you.|

 132. Carlos Eduardo Veiga

  22 października 2017 at 03:47

  Very good blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed .. Any suggestions? Many thanks!|

 133. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  22 października 2017 at 12:45

  My brother recommended I might like this web site. He used to be entirely right. This submit actually made my day. You can not consider just how so much time I had spent for this information! Thank you!|

 134. forum.cashtactics.net

  22 października 2017 at 13:36

  Informative article, exactly what I was looking for.

 135. original site

  22 października 2017 at 21:18

  I simply want to say I am newbie to weblog and really liked your web site. Probably I’m planning to bookmark your blog . You amazingly have amazing writings. Many thanks for revealing your blog site.

 136. Umanizzare presidios

  23 października 2017 at 02:31

  I am really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any web browser compatibility problems?
  A number of my blog visitors have complained about my site not operating correctly in Explorer
  but looks great in Safari. Do you have any recommendations to help fix this
  issue?

 137. Egli Diana Pinto

  23 października 2017 at 02:48

  Thank you, I have recently been searching for info about this topic for ages and yours is the greatest I’ve discovered till now.

  However, what about the conclusion? Are you certain about the supply?

 138. Ronrhip

  23 października 2017 at 07:49

  Kamagra Cialis Generika Propecia Largo Plazo Baclofen France [url=http://cheapviapills.com]viagra[/url] Fluoxetine 40mg Over Night Viagra And Cialis Non Perscription Tadalafil Cialis Generico

 139. Lelio Vieira Carneiro Junior

  23 października 2017 at 22:15

  It’s an awesome post in support of all the web visitors; they will take advantage from it I am sure.

 140. Luiz Gastão Bittencourt

  25 października 2017 at 01:19

  I like the valuable information you provide for your articles.
  I will bookmark your blog and test again right
  here frequently. I am rather sure I will be told plenty of new stuff proper right here!
  Good luck for the next!

 141. https://girlsonhousearrest.com/activity/p/123190

  25 października 2017 at 05:35

  I am genuinely thankful to the holder of this site who has shared this wonderful piece of writing at here.

 142. Itamar Serp

  25 października 2017 at 05:49

  Thanks for sharing your thoughts. I really
  appreciate your efforts and I am waiting for your next write
  ups thank you once again.

 143. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  25 października 2017 at 15:58

  After I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve four emails with the same
  comment. Is there a way you are able to remove
  me from that service? Appreciate it!

 144. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 06:17

  Thanks in favor of sharing such a nice opinion, article is nice,
  thats why i have read it entirely

 145. Ronrhip

  27 października 2017 at 12:22

  Propecia 4 Month Amoxicillin Without Rx Buy Fluconazole Indiana [url=http://genericviabuy.com]viagra[/url] Amoxicillin And Sore Tooth

 146. domain availability

  27 października 2017 at 21:09

  Very shortly this web site will be famous amid all blog users, due to it’s fastidious
  content

 147. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 22:05

  I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my view, if all
  website owners and bloggers made good content
  as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 148. website design

  27 października 2017 at 23:32

  Hi there to every one, the contents existing at this web site are really amazing for people experience, well, keep up the nice work fellows.

 149. Ashly

  28 października 2017 at 13:05

  Good day! I simply would like to offer you a
  big thumbs up for your great information you’ve
  got right here on this post. I’ll be returning to your blog for more soon.

 150. Ronrhip

  28 października 2017 at 13:07

  Propecia Y Dutasteride [url=http://mailordervia.com]viagra[/url] Cialis Levitra Y Viagra

 151. Dadado Veig

  28 października 2017 at 13:57

  Howdy would you mind letting me know which web
  host you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog
  loads a lot quicker then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a reasonable price?
  Cheers, I appreciate it!

 152. imvucreditshack

  31 października 2017 at 05:21

  Intresting, will come back here again.

 153. security business

  31 października 2017 at 16:33

  Thanks for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I am waiting
  for your next post thanks once again.

 154. Ronrhip

  31 października 2017 at 19:14

  Zithromax Second Dose Acquistare Cialis Generico Tadalis Sx Soft Ligne Avec Ordonnance [url=http://howtogetvia.com]generic viagra[/url] Macrobid 100mg Tablets Mastercard Alaska Want To Buy Direct Macrobid Low Price Viagra Prescription Medicale

 155. smart phone

  31 października 2017 at 23:50

  What i do not realize is if truth be told how you’re not really a lot more smartly-preferred than you might be right now.
  You’re very intelligent. You already know therefore significantly on the subject of
  this subject, made me for my part imagine it
  from so many numerous angles. Its like women and men aren’t interested until it’s one thing to do with Woman gaga!
  Your personal stuffs excellent. At all times maintain it up!

 156. platinum hack no survey }

  1 listopada 2017 at 00:55

  Hi, here from baidu, i enjoyng this, i will come back again.

 157. Itamar Serp

  1 listopada 2017 at 02:27

  Saved as a favorite, I really like your blog!

 158. website admin allows

  1 listopada 2017 at 08:19

  Hi there, I wish for to subscribe for this web site to take most recent updates,
  therefore where can i do it please help out.

 159. Good answer back in return of this matter with genuine arguments and explaining the
  whole thing regarding that.

 160. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  2 listopada 2017 at 01:00

  Great post! We will be linking to this great article on our site.

  Keep up the great writing.

 161. tercio borlenghi junior

  2 listopada 2017 at 05:01

  Link exchange is nothing else except it is only placing the other person’s web site link on your page at suitable place and other person will also do
  similar in support of you.

 162. Itamar Serpa Fernandes

  2 listopada 2017 at 15:00

  What’s up, I log on to your new stuff regularly.
  Your humoristic style is witty, keep up the good work!

 163. world series of poker free chips

  2 listopada 2017 at 18:02

  Great, this is what I was searching for in bing

 164. conan exiles activation key

  4 listopada 2017 at 02:33

  Deference to op , some superb selective information .

 165. fortnite battle royale aimbot

  4 listopada 2017 at 11:39

  Enjoyed examining this, very good stuff, thanks .

 166. Itamar Serp

  5 listopada 2017 at 08:03

  Very nice post. I absolutely love this site. Stick with it!

 167. show me how

  6 listopada 2017 at 16:58

  Good, this is what I was searching for in bing

 168. Ronrhip

  8 listopada 2017 at 01:25

  Acheter Viagra Generique En France Tadacip 20mg Online Review [url=http://sildenafbuy.com]viagra online pharmacy[/url] Cialis A Que Edad Propecia Epilobio Andorra Boutique Levitra Generique

 169. fantastic post, very informative. I wonder why the other specialists
  of this sector do not understand this. You must proceed your writing.
  I’m sure, you have a great readers’ base already!

 170. tercio borlenghi junior

  11 listopada 2017 at 04:21

  I used to be suggested this blog through my cousin.
  I’m no longer positive whether or not this post is written by him
  as nobody else know such distinctive about my difficulty.
  You are incredible! Thank you!

 171. home security systems diy wired

  11 listopada 2017 at 11:17

  Is sliding patio door in your abode?

 172. Ronrhip

  12 listopada 2017 at 16:30

  Viagra Kleine Menge Generic Viagra Shipped To Po Box [url=http://cheapcheapvia.com]viagra[/url] Levitra Se Necesita Receta Cialis Acquisto Sicuro Cialis Comprar Generico

 173. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  13 listopada 2017 at 07:57

  Great post.

 174. cell phone numbers lookup

  14 listopada 2017 at 09:54

  Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering if you
  knew where I could find a captcha plugin for my comment form?

  I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems
  finding one? Thanks a lot!

 175. pron best

  14 listopada 2017 at 15:56

  cqQ4gg wow, awesome blog post.Really thank you! Fantastic.

 176. samsung home security cameras amazon

  15 listopada 2017 at 07:43

  Have you occupied with your loved ones?

 177. child pornography

  15 listopada 2017 at 23:39

  There are positively a lot of particulars like that to engage addicted to consideration. To facilitate may ensue a nice point to convey.

 178. amateur porn

  16 listopada 2017 at 01:20

  I truly enjoy studying on this site, it contains excellent blog posts. Don at put too fine a point to your wit for fear it should get blunted. by Miguel de Cervantes.

 179. Discount Codes

  18 listopada 2017 at 22:14

  Say, you got a nice post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 180. ihackgames run 3

  20 listopada 2017 at 14:00

  Hello, here from yanex, i enjoyng this, will come back soon.

 181. ez battery system

  20 listopada 2017 at 15:37

  This submit truly made my day. You can not consider simply how a lot time

 182. Pronostic

  20 listopada 2017 at 17:17

  Right here is the right webpage for anybody who wishes to understand this topic.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra