Z kraju

Janusz Korwin-Mikke poucza Rosjan

Od wielu lat Janusz Korwin-Mikke stara się przekonać Polaków, że nie można utożsamiać ZSRR z Rosją. Robi to jednak wbrew oficjalnej polityce Rosji, która za część swojego dziedzictwa, obok caratu, uznaje i komunizm. Jednak prezes partii Wolność wie lepiej od Rosjan co należy do ich tożsamości a co nie należy.

Swoim niezmiennym przekonaniom Janusz Korwin-Mikke dał wyraz w swoim poście na Facebooku w którym skrytykował działacza partii Zmiana za utożsamianie Rosji i ZSRR.

Według europosła „Tow. Bartosz Tomassi, z partii „ZMIANA”, przed Olimpiadą w Rio pozwolił sobie na żarcik: „Chciałbym wystartować w konkurencji „Strzał w tył głowy w lesie katyńskim”. Właśnie dopadła go „nierychliwa sprawiedliwość” [postępowanie wobec niego wszczęła prokuratura – przyp. red.]- co TVP-INFO skomentowała: „dopuścił się czynu propagowania totalitarnego ustroju Związku Radzieckiego. Mężczyzna zamieścił na swoim profilu na Facebooku zdjęcie oznaczone czerwoną flagą z sierpem i młotem. W ten sposób zadeklarował, komu kibicuje podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro””.

W swoim poście prezes partii Wolność zwrócił uwagę, że „na Prawicy mówimy: „Związek Sowiecki””. Warto tu dopowiedzieć do opinii prezesa, że sowiet to po rosyjsku rada, i dlatego zamiast ZSRS mówi się ZSRR, a radziecki odznacza to samo co sowiecki.

W kontekście flagi ZSRR prezes przypomniał, że „ZSRS w Rio nie startował”. Jest to jednak ze strony europosła nie przyjmowanie do wiadomości faktu, że rosyjscy kibice za swoje rosyjskie symbole uznają symbole sowieckie, co zresztą sam pan europoseł musiał widzieć kiedy spotkał rosyjskich kibiców z sowieckimi flagami w czasie Euro przed Muzeum Narodowym.

Zdaniem Janusza Korwin-Mikkego „”ZMIANA” jest partią prosowiecką, a nie prorosyjską, i najchętniej zesłałaby na Sybir tego zgniłka Putina, który buduje w Rosji kapitalizm, a o Katyniu powiedział: <<Nasz naród, który przeszedł przez tragedię wojny domowej, narzuconą kolektywizację, przez masowe represje lat 30-tych – bardzo dobrze, a może nawet lepiej, rozumie co dla wielu polskich rodzin oznaczają Katyń, Miednoje, Piatichatka…>>. Jak można tak bezczelnie krytykować tak światłe pomysły tow. Stalina jak kolektywizacja i likwidacja wrogów ZSRS!”.

Wbrew opinii europosła partia Zmiana jest niezwykle pozytywnie nastawiona do Putina, Putin uważa tradycję sowiecką za część tożsamości rosyjskiej, a rosyjskie media doceniają aktywność polityczną partii Zmiana w Polsce.

Moim zdaniem trzeba przyjąć do wiadomości szokującą dla nas, Polaków, decyzję Rosjan odnośnie do ich współczesnej tożsamości, a nie próbować zaklinać rzeczywistość. Jeżeli uznali, że komunizm jest równorzędną częścią ich tradycji jak carat i prawosławie, to nie należy wbrew Rosjanom negować związku komunizmu i Rosji. Bolszewia, komunizm, sowieci, są postrzegane przez Rosjan – o zgrozo – jako pozytywna część ich dziedzictwa i tożsamości.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

181 komentarzy

181 Komentarzy

 1. vetus

  30 sierpnia 2017 at 13:44

  Drogi Panie Bodakowski: wszystko to prawda,lecz zgodzi się Pan chyba,iż lepiej byłoby i dla Rosjan i dla Polaków, gdyby ci pierwsi szukali swoich korzeni jednak w czasach imperium carów, zaś dystansowali się od epoki komunistycznej. Co do określeń „radziecki” i „sowiecki”: Określenie „radziecki” znane było w staropolszczyźnie jako odnoszące się do samorządu miejskiego – rady i rajców. Wskazywało mieszkańców grodu w jakiś sposób zajmujących się zarządem tego miasta, „radzących” nad jego sprawami, członków rady jednym słowem. Zakładało też jakąś ich nobilitację. „Sowiecki” zaś to semantyczny sygnał obcej nam cywilizacji, jakiegoś oszustwa, towarzyszy udających reprezentantów, „łże elitę”, „nową klasę” skoncentrowaną na zdobyciu i utrzymaniu władzy.

 2. Masław

  30 sierpnia 2017 at 14:44

  I znowu Banderowski bez poprawnej znajomości polszczyzny się produkuje.
  A jaka jest aktywność Zmiany w Polsce? I jakie media rosyjskie to dostrzegają? proszę o źródła. Jak zwykle żenujący poziom Iwanka Banderowskiego.

  • MacGregor

   30 sierpnia 2017 at 15:11

   chłopak w istocie reprezentuje poziom absolwenta gimnazjum – coś wie, coś czytał, ale jeszcze nie potrafi w całość logicznie poskładać

 3. Paweł

  30 sierpnia 2017 at 16:24

  Rosja jako partner Polski jest zdecydowanie lepsza od USA i Niemiec.

 4. Art

  30 sierpnia 2017 at 17:00

  @Paweł
  Może jakieś szczegóły?

  • Paweł

   31 sierpnia 2017 at 00:31

   @Art

   Mam na myśli stricte moralne strony. USA jest w stanie wojny od bodajże 200 lat, wspiera nielegalny izrael. Niemcy z kolei niszczą Europę.

 5. Szpok

  30 sierpnia 2017 at 17:10

  A, ten jak zwykle odgrzewa stare kotlety i zajada sie. W pecynie tego osobnika w miejscu gdzie powinien byc mozg jest carat, rozbiory,Katyn, zsrr, cerwone,komunizm,itp.Chory czlowiek z twarza imbecyla.
  Zeby w Polsce nie bylo takich bodakowskich, benzyna bylaby tansza niz na Bialorusi.
  Cena benzyny 95 oktanow na Bialorusi okolo 2,3o zl za litr, w Polsce 4,70zl za litr.
  Prawdopodobnie najdrozsza na swiecie.

 6. wiesscar

  30 sierpnia 2017 at 17:20

  troche ogladam tv rosyjska, programy publicystyczne, niestety ale wiekszosc Rosjan uznaje dziedzictwo komunizmu jako pozytywne, sa Rosjanie krytykujacy komunizm radziecki ale jest ich mniej, wiekszosc Rosjan i Putin darza ten okres sentymentem, wtedy byli supermocarstwem a teraz sa tylko mocarstwem, ja mowie i pisze ZSRR i radziecki a nie sowiecki z jednym wyjatkiem sowieci czyli ludzie radzieccy uzywam naprzemiennie bo nie mamy w polskim radzieci, sowiecki to ruscyzm,

  • wiesscar

   30 sierpnia 2017 at 17:31

   ludzie radzieccy uwazaja ze za Stalina byl szybki rozwoj ZSRR: w statystykach do 20% rocznie wzrastalo PKB, rozwinieto przemysl ciezki pod produkcje zbrojeniowa na tyle szybko ze w momencie ataku III Rzeszy panstwo radzieckie moglo dorownac ilosciowo a potem przewyzszyc produkcje Niemcow, jakosc gorsza produkcji ale ZSRR mogl sobie pozwolic na ekstensywna gospodarke bo mial zasobow ile chcial a Niemcy intensyfikowali produkcje bo zasobow mieli na styk,

 7. myślę sobie że

  30 sierpnia 2017 at 20:10

  Tutaj, jak nie przepadam za Mikke, tak muszę mu przyznać świętą rację.
  Rosjanie popierający system sowiecki to zapewne ten sam sort, co część kodziarzy w Polsce.
  Ludzie systemu komunistycznego.
  A że są też oligarchią i mają media, robią Rosjanom wodę z mózgu.

  Bo jak można pozytywnie myśleć o komunizmie, jeśli zbrodniarze komunistyczni wymordowali co najmniej 60 mln Rosjan?
  Tak jak ofiary Rzezi Wołyńskiej przewracają się w grobach z powodu polityki milczenia PISu, tak podobnie rosyjskie ofiary zbrodniarzy komunistycznych obracają się w grobach z powodu zakłamania władz Rosji.

  • cyprian

   31 sierpnia 2017 at 21:55

   a za kim przepadasz – za Petru ?

   • myślę sobie że

    4 września 2017 at 11:13

    Jasne, to ten sam poziom, z tym że Mikke jest zdecydowanie inteligentniejszy.

    Np. bardzo cenię A. Gwiazdę.
    Jeden z niewielu ludzi opozycji antykomunistycznej, który jest autentyczny i nie jest cwaniakiem sprzeniewierzającym się temu, co głosiła pierwsza Solidarność.

 8. Marvel contest of champions hack online

  30 sierpnia 2017 at 23:48

  It?s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you?re talking about! Thanks

 9. klioes vel pislamista

  31 sierpnia 2017 at 00:21

  Ballada o wyższości UE nad Rosją

  Czasem się zdarza, że niektórzy
  Uciekinierzy nieszczęśliwi
  Drą krok spomiędzy pań odnóży.
  Ich zachowanie wszak nie dziwi;
  Wciąż nie zintegrowali się.
  (Nie wiedzą „nie“ że znaczy „nie“.)

  Mocna reakcja zachwyciła!
  Europejczycy z kobietami
  Są solidarni, więc nosiła
  Część z nich spódniczki. I kwiatami
  Obdarowały panie tych…
  Uciekinierów z krajów ich.

  A w Rosji ksenofobia kwitnie!
  Uciekinierzy w dyskotece
  Rosjanki wyróżnili szczytnie.
  Reakcja Rosjan… Ach, dalece
  Odległa od standardów jest!
  Uciekinierów …stłukli fest.

  Wśród pięćdziesięciu osiemnastu
  Znalazło azyl swój w szpitalu.
  (Murmańsk – nie damy temu miastu
  Gender nagrody i medalu!)
  Co też o Rosji świadczy źle? –
  Milicja znów spóźniła się!…

  Dlatego nie wykryto sprawców
  Tego wybryku – tfu! – rasizmu.
  Według Instytut-Soros znawców
  Brak w Rosji wciąż tolerastyzmu!
  Rosja nie spełnia norm ni rusz,
  Choć dobry przykład jest tuż-tuż:

  Ci, którzy w Niemczech w internecie
  Pisali o „molestowaniu”,
  Przed sąd trafili już w komplecie
  I są poddani wychowaniu.
  O Polsko Ty na Unię licz,
  Bo w Rosji …rasistowska dzicz!

 10. kindys

  31 sierpnia 2017 at 00:52

  @ klioes vel pislamista
  Znowu nie brałeś tabletek i grafomania góruje nad tobą

 11. chain group scam

  31 sierpnia 2017 at 08:02

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 12. gieptil

  31 sierpnia 2017 at 17:53

  Tekst jest zawiły i dla mnie za trudny. Więc napiszę co wiem jako znający rosyjski i bywalec rosyjskich portali. Tam obok siebie płynął dwie rzeki. Jedna rzeka to carat i prawosławie, Mikołaj II jest tam świętym. Druga rzeka, to Rosja radziecka, tam na świętego powoli wychodzi Stalin. Mało te rzeki między sobą polemizują, tak czasem. No cóż, mają tam demokrację i każdy może mówić co uważa, i tak mówią. A co z tego wyniknie, to ja nie wiem.

 13. check my site

  31 sierpnia 2017 at 19:21

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 14. career exploration

  1 września 2017 at 06:26

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 15. fashion

  2 września 2017 at 11:35

  Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 16. college life

  2 września 2017 at 13:42

  I?d have to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 17. see my site

  2 września 2017 at 20:30

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 18. click on my website

  2 września 2017 at 20:36

  After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 19. check out my website

  3 września 2017 at 19:43

  Nice post. I learn one thing tougher on different blogs everyday. It’ll all the time be stimulating to learn content material from different writers and practice somewhat one thing from their store. I’d desire to use some with the content material on my blog whether or not you don’t mind. Natually I’ll give you a hyperlink on your net blog. Thanks for sharing.
  check out my website http://www.forum.biolog.pl/member83721.html

 20. 360 frontal

  4 września 2017 at 03:09

  360 frontal https://www.youtube.com/watch?v=ny8rUpI_98I are not able to wait to weaar them. They are really quite trend.

 21. maxbet

  4 września 2017 at 19:17

  There are actually a number of details like that to take into consideration. That could be a nice point to deliver up. I offer the thoughts above as common inspiration but clearly there are questions just like the one you carry up the place a very powerful factor can be working in trustworthy good faith. I don?t know if finest practices have emerged round things like that, but I’m positive that your job is clearly recognized as a fair game. Each girls and boys really feel the influence of just a second’s pleasure, for the remainder of their lives.
  maxbet http://www.188maxbet.com

 22. st lucia vacations all inclusive

  4 września 2017 at 20:04

  Whats up! I simply wish to give a huge thumbs up for the great info you have got right here on this post. I might be coming again to your weblog for more soon.
  st lucia vacations all inclusive https://vianbuzztech.wordpress.com/2017/06/23/vacation-rental-st-lucia/

 23. check more at my website

  5 września 2017 at 10:59

  I was very happy to find this internet-site.I needed to thanks on your time for this wonderful read!! I positively enjoying every little little bit of it and I’ve you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

 24. 外汇开户哪家好

  6 września 2017 at 10:36

  Can I just say what a relief to find somebody who truly knows what theyre talking about on the internet. You definitely know methods to carry a difficulty to light and make it important. Extra people have to read this and understand this aspect of the story. I cant imagine youre not more well-liked since you positively have the gift.

 25. see my website

  6 września 2017 at 19:12

  There is noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure nice points in options also.

 26. check out my website

  6 września 2017 at 22:15

  I’d have to examine with you here. Which isn’t one thing I usually do! I get pleasure from studying a put up that may make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 27. see my website

  7 września 2017 at 07:56

  you could have an amazing weblog here! would you like to make some invite posts on my weblog?

 28. check out my website

  7 września 2017 at 08:43

  very good put up, i definitely love this website, keep on it

 29. check out my website

  7 września 2017 at 10:51

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 30. see my website

  7 września 2017 at 11:31

  After research a couple of of the blog posts in your web site now, and I truly like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and shall be checking again soon. Pls take a look at my web page as nicely and let me know what you think.

 31. There are definitely numerous details like that to take into consideration. That is a nice level to bring up. I supply the thoughts above as basic inspiration however clearly there are questions just like the one you convey up the place crucial thing will be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round issues like that, however I’m positive that your job is clearly recognized as a fair game. Both boys and girls really feel the influence of only a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.

 32. Spot on with this write-up, I actually think this website needs rather more consideration. I’ll probably be again to read rather more, thanks for that info.

 33. technology

  9 września 2017 at 10:30

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to search out any person with some authentic thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is one thing that is needed on the net, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the web!

 34. bitcoin news

  14 września 2017 at 11:11

  very good post, i actually love this web site, carry on it

 35. live free gay sex

  14 września 2017 at 15:12

  Your home is valueble for me. Thanks!…

 36. Can I just say what a relief to seek out someone who truly is aware of what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know the right way to convey an issue to gentle and make it important. More people have to learn this and perceive this side of the story. I cant consider youre no more popular since you positively have the gift.

 37. showbox app android

  16 września 2017 at 12:02

  Spot on with this write-up, I really think this web site wants rather more consideration. I’ll in all probability be once more to learn rather more, thanks for that info.

 38. adonis golden ratio

  17 września 2017 at 16:03

  There are some fascinating closing dates in this article however I don’t know if I see all of them heart to heart. There is some validity however I’ll take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like extra! Added to FeedBurner as effectively

 39. bollywood songs

  18 września 2017 at 10:38

  you will have a terrific weblog here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 40. Huffington Post Writer

  19 września 2017 at 22:40

  That is the fitting weblog for anybody who wants to find out about this topic. You realize a lot its virtually onerous to argue with you (not that I truly would need…HaHa). You positively put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, just great!

 41. Shana

  20 września 2017 at 04:33

  Good. It is optimistic toward comprehend that there are a ton of conditioning groups aid in this article for free of charge. Conditioning is vital and this is just one course in the direction of inspire Those people in the direction of are living suit.

 42. suba buba

  20 września 2017 at 08:45

  nMzRZO Looking forward to reading more. Great article.Thanks Again. Will read on

 43. best camera backpacks

  20 września 2017 at 09:08

  I was more than happy to find this web-site.I wished to thanks in your time for this wonderful learn!! I undoubtedly having fun with every little little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 44. LED grow lights

  20 września 2017 at 15:42

  I’m usually to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your web site and hold checking for brand spanking new information.

 45. Best Hyip monitoring website

  20 września 2017 at 23:56

  you’ve gotten an awesome blog here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 46. gimbal camera

  21 września 2017 at 21:08

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 47. djpunjb

  22 września 2017 at 13:11

  There are certainly a variety of details like that to take into consideration. That could be a nice level to convey up. I provide the thoughts above as common inspiration however clearly there are questions just like the one you carry up the place an important thing will be working in sincere good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round things like that, however I’m certain that your job is clearly identified as a fair game. Each boys and girls really feel the impression of only a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.

 48. Grammarly Edu Discount

  22 września 2017 at 23:32

  After I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a remark is added I get four emails with the same comment. Is there any manner you possibly can remove me from that service? Thanks!

 49. Digital Camera

  23 września 2017 at 01:49

  you’ve an incredible blog right here! would you prefer to make some invite posts on my blog?

 50. Limo

  23 września 2017 at 16:00

  I’d have to verify with you here. Which is not something I normally do! I take pleasure in reading a put up that will make people think. Also, thanks for allowing me to remark!

 51. jasa viewer

  23 września 2017 at 21:27

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting an identical rss drawback? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 52. hacking forum

  23 września 2017 at 23:48

  There are some interesting points in time on this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity however I will take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like extra! Added to FeedBurner as properly

 53. instagram follower kaufen

  25 września 2017 at 10:15

  After I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a remark is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any way you may take away me from that service? Thanks!

 54. Blockchain Jobs at Banks

  25 września 2017 at 12:05

  This is the suitable blog for anyone who desires to seek out out about this topic. You understand a lot its almost arduous to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You positively put a new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, simply nice!

 55. cours de theatre

  26 września 2017 at 10:12

  I appreciate you sharing this blog post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 56. yopute momde

  26 września 2017 at 19:11

  kvBjyv Really informative article.Thanks Again. Really Cool.

 57. love quotes for her

  27 września 2017 at 11:27

  I am typically to running a blog and i really admire your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and hold checking for brand spanking new information.

 58. how make an leo man fall in love

  27 września 2017 at 13:22

  Nice post. I be taught something more challenging on completely different blogs everyday. It is going to at all times be stimulating to read content from other writers and practice a little bit one thing from their store. I’d want to make use of some with the content material on my blog whether or not you don’t mind. Natually I’ll provide you with a link on your net blog. Thanks for sharing.

 59. make him fall in love with me

  27 września 2017 at 20:36

  Can I simply say what a aid to seek out somebody who truly is aware of what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know tips on how to deliver a problem to mild and make it important. More people have to learn this and perceive this aspect of the story. I cant imagine youre not more widespread since you positively have the gift.

 60. tips to make him want you bad

  28 września 2017 at 01:12

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 61. commit to relationship

  28 września 2017 at 09:52

  This really answered my downside, thanks!

 62. gemini man and gemini woman love match

  28 września 2017 at 16:02

  Would you be considering exchanging hyperlinks?

 63. After examine just a few of the blog posts on your web site now, and I truly like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site listing and will be checking again soon. Pls check out my web page as properly and let me know what you think.

 64. love signs compatibility free download

  28 września 2017 at 21:28

  It’s arduous to search out knowledgeable individuals on this matter, but you sound like you understand what you’re speaking about! Thanks

 65. free shipping shoes

  29 września 2017 at 00:28

  You made some decent points there. I regarded on the internet for the issue and located most individuals will go together with together with your website.

 66. I’m impressed, I must say. Actually rarely do I encounter a blog that’s each educative and entertaining, and let me let you know, you might have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not sufficient people are talking intelligently about. I am very joyful that I stumbled throughout this in my search for something regarding this.

 67. free android porn

  1 października 2017 at 19:04

  That is the fitting weblog for anybody who needs to seek out out about this topic. You realize so much its virtually hard to argue with you (not that I really would want…HaHa). You undoubtedly put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just nice!

 68. leo male in love with capricorn woman

  1 października 2017 at 21:06

  I found your blog site on google and examine a couple of of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just extra up your RSS feed to my MSN News Reader. In search of ahead to studying more from you in a while!…

 69. jual view youtube

  2 października 2017 at 08:22

  You should take part in a contest for the most effective blogs on the web. I’ll recommend this website!

 70. Larzews

  2 października 2017 at 10:59

  Where Is Priligy Sold Achat Kamagra Voir Le Profil Purchase Bupropian Online cialis Mannerpille Priligy Cialis Pas Cher Paiement Securis

 71. visit

  2 października 2017 at 12:34

  Would you be curious about exchanging links?

 72. bulk sms abudhabi

  2 października 2017 at 15:13

  very good put up, i certainly love this website, keep on it

 73. very good post, i definitely love this website, keep on it

 74. I discovered your blog website on google and examine a couple of of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. Looking for forward to studying more from you afterward!…

 75. sms service abudhabi

  2 października 2017 at 22:42

  A powerful share, I just given this onto a colleague who was doing just a little analysis on this. And he in actual fact purchased me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love reading more on this topic. If attainable, as you change into expertise, would you thoughts updating your blog with extra details? It is extremely useful for me. Huge thumb up for this weblog publish!

 76. love match percentage calculator

  3 października 2017 at 12:05

  A formidable share, I just given this onto a colleague who was doing slightly analysis on this. And he the truth is bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If doable, as you turn into experience, would you mind updating your blog with extra particulars? It’s extremely useful for me. Large thumb up for this blog publish!

 77. love compatibility pisces woman and gemini man

  3 października 2017 at 15:34

  very nice post, i certainly love this web site, carry on it

 78. UK Best Essays

  3 października 2017 at 18:01

  This website online is mostly a walk-via for all the data you wished about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and you’ll positively discover it.

 79. how to use dropbox

  3 października 2017 at 23:19

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So good to search out somebody with some unique thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this website is one thing that is needed on the web, someone with somewhat originality. useful job for bringing something new to the internet!

 80. rigassatiksme

  4 października 2017 at 01:03

  Can I simply say what a relief to seek out somebody who really is aware of what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know how you can carry an issue to gentle and make it important. More individuals have to learn this and perceive this side of the story. I cant imagine youre no more widespread since you definitely have the gift.

 81. car upholstery cleaning london

  5 października 2017 at 16:04

  Would you be excited by exchanging links?

 82. floristeria en Argentina

  6 października 2017 at 00:01

  Hiya! I simply wish to give a huge thumbs up for the great info you have got here on this post. I might be coming again to your weblog for more soon.

 83. Larzews

  6 października 2017 at 00:39

  Want To Buy Cheap Levitra Amoxil Feline Side Effects cheap cialis Viagra Generika Levitra Viagra Blu

 84. deepawali 2017 images

  6 października 2017 at 09:11

  You made some first rate points there. I seemed on the web for the issue and located most individuals will go together with along with your website.

 85. Yeast Infection No More

  6 października 2017 at 13:20

  You must participate in a contest for top-of-the-line blogs on the web. I will advocate this website!

 86. https://www.ukbestessays.com

  6 października 2017 at 15:05

  You must participate in a contest for among the best blogs on the web. I’ll suggest this site!

 87. UK best essays discount code

  6 października 2017 at 17:50

  That is the correct weblog for anyone who wants to search out out about this topic. You realize a lot its virtually hard to argue with you (not that I truly would want…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, simply nice!

 88. thiet ke website ban hang

  6 października 2017 at 19:29

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 89. certified collision repair

  8 października 2017 at 11:21

  „we prefer to honor a lot of other online internet sites around the web, even when they aren”

 90. Larzews

  9 października 2017 at 16:54

  Isotretinoin Cod Accepted Website Zithromax 500mg Price buy viagra Usa

 91. Do SEO in your way

  9 października 2017 at 23:25

  Good post. I learn one thing tougher on totally different blogs everyday. It’s going to all the time be stimulating to learn content material from other writers and apply slightly something from their store. I’d choose to use some with the content on my weblog whether or not you don’t mind. Natually I’ll provide you with a hyperlink in your net blog. Thanks for sharing.

 92. uninstall microsoft office

  10 października 2017 at 09:25

  nice posts, the good article haha! the free key :HFCAE12UCKS3230313731303132QYGMWEMMUCKSAIQYMJFCF,download free pc cleaner now , speed up your pc 500%
  uninstall microsoft office http://www.airysoftware.com/info/uninstall-microsoft-office.htm

 93. make gemini man fall for you

  10 października 2017 at 10:14

  I was more than happy to search out this internet-site.I wished to thanks on your time for this excellent learn!! I undoubtedly enjoying each little little bit of it and I’ve you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 94. buy hacklinks

  10 października 2017 at 11:52

  Nice post. I learn one thing tougher on totally different blogs everyday. It’ll all the time be stimulating to read content from different writers and apply a little something from their store. I’d choose to make use of some with the content material on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll provide you with a hyperlink in your internet blog. Thanks for sharing.

 95. leather sofa cleaning london

  10 października 2017 at 18:44

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 96. youtube networks for small channels

  11 października 2017 at 02:23

  This is the precise blog for anybody who needs to find out about this topic. You understand so much its virtually exhausting to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You undoubtedly put a new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, simply great!

 97. inkaexpress

  11 października 2017 at 11:43

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 98. Buy illegal backlinks

  11 października 2017 at 23:13

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 99. Larzews

  12 października 2017 at 16:04

  Letrozole Without Prescription Buy Zithromax At Walgreens cialis Discount Order Direct Provera No Rx Viagra Professional 100mg Cephalexin Description

 100. Alarmanlagen Berlin

  12 października 2017 at 19:39

  Well I definitely liked studying it. This post procured by you is very useful for proper planning.

 101. Closest Dispensary

  12 października 2017 at 23:36

  What a fun pattern! It as great to hear from you and see what you ave sent up to. All of the projects look great! You make it so simple to this. Thanks

 102. Larzews

  12 października 2017 at 23:58

  Order Discount Propecia viagra online prescription Did Propecia Work For You Can I Purchase Fedex Acticin 30gm Mastercard Accepted

 103. download video jepang

  13 października 2017 at 11:22

  Major thanks for the blog article. Really Cool.

 104. film bokep jav asian

  13 października 2017 at 19:18

  Thank you ever so for you article. Cool.

 105. binary option robot

  13 października 2017 at 23:19

  Lovely site! I am loving it!! Will come back again. I am taking your feeds also

 106. The text in your content seem to be running off the screen in Opera.

 107. free logo creator

  14 października 2017 at 07:33

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up and also the rest of the site is also very good.

 108. Fitness blog

  14 października 2017 at 11:42

  My brother recommended I would possibly like this website.

 109. Real Estate Investing

  14 października 2017 at 15:50

  Muchos Gracias for your article.Really thank you! Really Cool.

 110. Gym Guide

  14 października 2017 at 19:58

  Thanks a lot for sharing this with all of us you really know what you are talking about! Bookmarked. Kindly also visit my web site =). We could have a link exchange arrangement between us!

 111. studio table

  14 października 2017 at 21:39

  There are actually plenty of particulars like that to take into consideration. That is a nice level to convey up. I offer the thoughts above as normal inspiration but clearly there are questions just like the one you carry up the place crucial factor can be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I’m positive that your job is clearly identified as a good game. Both girls and boys feel the impression of only a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.

 112. obat kutil kelamin

  15 października 2017 at 00:05

  I’а†ve read several good stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I surprise how so much effort you place to create the sort of great informative website.

 113. Thanks so much for the blog post.Really thank you! Cool.

 114. Gym Expert

  15 października 2017 at 08:26

  You have got some real insight. Why not hold some sort of contest for your readers?

 115. Larzews

  15 października 2017 at 12:39

  Buy Alli Orlistat Online Us Pharmacy Cialis Ocupa Receta Medica viagra vs cialis vs levitra reviews Canadian Pharmacy Mall Canada Pharmacy Mail Order

 116. Nancy Pelosi salary

  15 października 2017 at 23:50

  you’ve gotten an excellent weblog right here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 117. free musically followers

  16 października 2017 at 09:30

  This really answered my drawback, thank you!
  free musically followers http://freemusicallyfollowers.site/

 118. traditional british sofa

  16 października 2017 at 12:55

  That is a good tip particularly to those new to the blogosphere. Simple but very precise info Thanks for sharing this one. A must read post!

 119. longboard

  16 października 2017 at 16:58

  Really informative post.Really looking forward to read more. Will read on

 120. Investing

  16 października 2017 at 17:49

  Aw, this was a really nice post. In idea I wish to put in writing like this additionally – taking time and precise effort to make an excellent article… but what can I say… I procrastinate alot and in no way appear to get one thing done.
  Investing https://www.universallearningacademy.com/

 121. closest dispensary to me

  16 października 2017 at 20:59

  It as hard to find experienced people for this topic, however, you seem like you know what you are talking about! Thanks

 122. kiteboarding school squamish

  17 października 2017 at 01:02

  Really enjoyed this article post.Really thank you! Fantastic.

 123. Buy Weed Online

  17 października 2017 at 05:04

  Informative and precise Its hard to find informative and accurate information but here I found

 124. Phoenix One Bangalore West

  17 października 2017 at 08:41

  Spot on with this write-up, I actually think this web site needs way more consideration. I’ll most likely be once more to read much more, thanks for that info.
  Phoenix One Bangalore West https://goo.gl/6GXoXh

 125. to discover his goal then the achievements will be

 126. dispensary

  17 października 2017 at 13:16

  Just Browsing While I was browsing today I noticed a great post about

 127. ring

  17 października 2017 at 16:49

  After examine just a few of the blog posts in your web site now, and I actually like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark website record and will probably be checking back soon. Pls check out my website online as nicely and let me know what you think.
  ring https://www.fanmerchstore.com/fidget-finger-tri-spinner-darts-naruto-kunai-metal-batman-hand-spinner-cosplay-rotatable-weapon/

 128. Hostgator Black Friday DISCOUNT

  17 października 2017 at 17:07

  Aw, this was a very nice post. In idea I want to put in writing like this moreover – taking time and actual effort to make a very good article… however what can I say… I procrastinate alot and under no circumstances seem to get something done.
  Hostgator Black Friday DISCOUNT https://hostgatorblackfriday.xyz

 129. Shopping cart cover

  17 października 2017 at 17:22

  particularly wonderful read!! I definitely appreciated every little

 130. shadowfight2hackmod

  17 października 2017 at 17:28

  Your home is valueble for me. Thanks!…
  shadowfight2hackmod http://shadowfight2hackmod.com

 131. Free Bitcoins

  17 października 2017 at 18:37

  There’s noticeably a bundle to learn about this. I assume you made certain nice factors in options also.
  Free Bitcoins http://www.thebitcoinegg.com/thebitcoineggofferwall

 132. love compatibility horoscope libra and gemini

  17 października 2017 at 19:32

  There are some attention-grabbing closing dates in this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There may be some validity however I’ll take maintain opinion till I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well

 133. Infant car seat canopy

  18 października 2017 at 01:30

  Thanks a lot for the article post.Really thank you! Fantastic.

 134. Car seat canopy

  18 października 2017 at 06:26

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, let alone the content!

 135. building inspection

  18 października 2017 at 10:35

  This blog is no doubt educating additionally diverting. I have discovered a lot of helpful stuff out of this amazing blog. I ad love to come back over and over again. Cheers!

 136. Uber promo code

  18 października 2017 at 14:38

  Well I sincerely liked reading it. This article offered by you is very useful for accurate planning.

 137. juegos friv

  18 października 2017 at 18:38

  Really appreciate you sharing this article.Really thank you! Really Cool.

 138. christian graphic tees

  18 października 2017 at 22:34

  Wonderful article! We are linking to this great content on our site. Keep up the good writing.

 139. a course in miracle

  19 października 2017 at 02:35

  Looking forward to reading more. Great article post.Really thank you! Awesome.

 140. نهنگ عنبر

  19 października 2017 at 06:43

  Looking around While I was surfing yesterday I saw a excellent post about

 141. iptv m3u playlist

  19 października 2017 at 10:52

  Wohh exactly what I was searching for, regards for putting up. Be nice to everyone on your way to the top because you pass them all on the way down. by Fred Hufnagel, Sr..

 142. HarryAndLouise's Website

  19 października 2017 at 19:03

  whoah this blog is great i love reading your posts. Keep up the good work! You know, many people are looking around for this information, you can help them greatly.

 143. Financial Inclusion

  20 października 2017 at 03:23

  This website was how do I say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Thanks!

 144. green building in malaysia

  20 października 2017 at 07:32

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I ave shared your web site in my social networks!

 145. دانلود فیلم رگ خواب

  20 października 2017 at 15:46

  Sources Wow! Thank you! I continually wanted to write on my site something like that. Can I take a portion of your post to my website?

 146. web design cleveland Ohio

  20 października 2017 at 17:00

  „Im obliged for the article post.Really looking forward to read more. Want more.”

 147. Teds Woodworking

  20 października 2017 at 19:59

  Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I am waiting for your

 148. Birthday Mixed Fruit Cake

  21 października 2017 at 00:34

  Wow, great blog post. Really Great.

 149. Pingback: obat herbal untuk penyakit kutil kelamin

 150. 3D metal puzzles

  21 października 2017 at 04:24

  Very informative blog article.Much thanks again. Keep writing.

 151. try here

  21 października 2017 at 08:38

  Precisely what I was looking for, thanks for posting.

 152. Judi Poker Online Terpercaya

  21 października 2017 at 12:52

  pretty practical material, overall I think this is well worth a bookmark, thanks

 153. Dr Kantor EuroJewCong

  21 października 2017 at 17:07

  Very good blog.Really looking forward to read more. Really Cool.

 154. Larzews

  22 października 2017 at 20:41

  Nebenwirkungen Cialis 5mg Fast Shipping Viagra Generic Viagra In United States [url=http://costofcial.com]cialis online[/url] Can Cephalexin Raise Blood Sugar 500 Mg Amoxicillin Side Effects Viagra Online Kaufen Aber Wo

 155. Perumahan first Residence

  23 października 2017 at 17:50

  Thanks-a-mundo for the article.Thanks Again. Want more.

 156. Larzews

  27 października 2017 at 23:04

  Zithromax Suspension Storage [url=http://howmuchisvia.com]viagra[/url] Buy Amoxicillin For Dogs

 157. Larzews

  28 października 2017 at 19:03

  Zithromax Dosing By Weight Cialis Danger [url=http://mailordervia.com]viagra[/url] Purchase Isotretinoin Price Conseguir Viagra

 158. eventtechnik mГјnchen verleih

  29 października 2017 at 18:32

  „Muchos Gracias for your blog post. Will read on…”

 159. Getriebemotoren

  29 października 2017 at 18:48

  „A round of applause for your blog post.Really thank you! Want more.”

 160. Getriebemotoren

  29 października 2017 at 19:00

  „I think other website proprietors should take this website as an model, very clean and wonderful user genial style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!”

 161. Larzews

  31 października 2017 at 13:38

  On sale discount isotretinoin tablets online visa accepted Online Pharmacy Montreal [url=http://mailordervia.com]viagra[/url] Cialis En Precio

 162. Oven Cleaning London

  3 listopada 2017 at 22:18

  There’s noticeably a bundle to learn about this. I assume you made certain good factors in options also.

 163. Pingback: Kutil Kelamin Tidak Sembuh

 164. Larzews

  7 listopada 2017 at 20:09

  Cialis Prices In The United States Propecia Canada Pharmacy Online No 1 Pharmacy [url=http://orderlevi.com]get online levitra prescription[/url] Zithromax For Babies Cialis Senza Ricetta

 165. karaj

  8 listopada 2017 at 04:07

  very few internet sites that happen to become comprehensive below, from our point of view are undoubtedly very well worth checking out

 166. Pingback: Obat Sipilis Di Tangerang

 167. Larzews

  13 listopada 2017 at 14:39

  No Script Lasix [url=http://levibuyus.com]best prices for legal levitra[/url] Amoxicillin Side Effects Sexual Excitement

 168. Pingback: obat kutil kulit kelamin}

 169. Pingback: obat kutil kelamin dengan cuka apel

 170. Pingback: Cara Menyembuhkan Penyakit Hpv

 171. Pingback: bat Wasir Atau Ambeien Di Bandung

 172. Pingback: Obat Herbal Kondiloma Akuminata Di Malaysia

 173. used jeep ct

  18 listopada 2017 at 11:04

  „I am continually invstigating online for tips that can assist me. Thx!”

 174. Accelerator

  18 listopada 2017 at 11:44

  „It’s really very complex in this active life to listen news on TV, therefore I just use web for that reason, and obtain the most up-to-date news.”

 175. http://www.linux.net

  19 listopada 2017 at 07:53

  Уou possibly can play iit anytіme you want.?
  Daddy answered. ?Because speaking about һow gгeat God is makes him hаppy annd its worship.
  Play it earlier tha you go to sleep tоnight and if yοu get up in the
  morning and Godd might bе closse to you аll day long.

 176. Pingback: Mengobati Wasir Internal

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra