Z kraju

Janusz Korwin-Mikke poucza Rosjan

Od wielu lat Janusz Korwin-Mikke stara się przekonać Polaków, że nie można utożsamiać ZSRR z Rosją. Robi to jednak wbrew oficjalnej polityce Rosji, która za część swojego dziedzictwa, obok caratu, uznaje i komunizm. Jednak prezes partii Wolność wie lepiej od Rosjan co należy do ich tożsamości a co nie należy.

Swoim niezmiennym przekonaniom Janusz Korwin-Mikke dał wyraz w swoim poście na Facebooku w którym skrytykował działacza partii Zmiana za utożsamianie Rosji i ZSRR.

Według europosła „Tow. Bartosz Tomassi, z partii „ZMIANA”, przed Olimpiadą w Rio pozwolił sobie na żarcik: „Chciałbym wystartować w konkurencji „Strzał w tył głowy w lesie katyńskim”. Właśnie dopadła go „nierychliwa sprawiedliwość” [postępowanie wobec niego wszczęła prokuratura – przyp. red.]- co TVP-INFO skomentowała: „dopuścił się czynu propagowania totalitarnego ustroju Związku Radzieckiego. Mężczyzna zamieścił na swoim profilu na Facebooku zdjęcie oznaczone czerwoną flagą z sierpem i młotem. W ten sposób zadeklarował, komu kibicuje podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro””.

W swoim poście prezes partii Wolność zwrócił uwagę, że „na Prawicy mówimy: „Związek Sowiecki””. Warto tu dopowiedzieć do opinii prezesa, że sowiet to po rosyjsku rada, i dlatego zamiast ZSRS mówi się ZSRR, a radziecki odznacza to samo co sowiecki.

W kontekście flagi ZSRR prezes przypomniał, że „ZSRS w Rio nie startował”. Jest to jednak ze strony europosła nie przyjmowanie do wiadomości faktu, że rosyjscy kibice za swoje rosyjskie symbole uznają symbole sowieckie, co zresztą sam pan europoseł musiał widzieć kiedy spotkał rosyjskich kibiców z sowieckimi flagami w czasie Euro przed Muzeum Narodowym.

Zdaniem Janusza Korwin-Mikkego „”ZMIANA” jest partią prosowiecką, a nie prorosyjską, i najchętniej zesłałaby na Sybir tego zgniłka Putina, który buduje w Rosji kapitalizm, a o Katyniu powiedział: <<Nasz naród, który przeszedł przez tragedię wojny domowej, narzuconą kolektywizację, przez masowe represje lat 30-tych – bardzo dobrze, a może nawet lepiej, rozumie co dla wielu polskich rodzin oznaczają Katyń, Miednoje, Piatichatka…>>. Jak można tak bezczelnie krytykować tak światłe pomysły tow. Stalina jak kolektywizacja i likwidacja wrogów ZSRS!”.

Wbrew opinii europosła partia Zmiana jest niezwykle pozytywnie nastawiona do Putina, Putin uważa tradycję sowiecką za część tożsamości rosyjskiej, a rosyjskie media doceniają aktywność polityczną partii Zmiana w Polsce.

Moim zdaniem trzeba przyjąć do wiadomości szokującą dla nas, Polaków, decyzję Rosjan odnośnie do ich współczesnej tożsamości, a nie próbować zaklinać rzeczywistość. Jeżeli uznali, że komunizm jest równorzędną częścią ich tradycji jak carat i prawosławie, to nie należy wbrew Rosjanom negować związku komunizmu i Rosji. Bolszewia, komunizm, sowieci, są postrzegane przez Rosjan – o zgrozo – jako pozytywna część ich dziedzictwa i tożsamości.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

57 komentarzy

57 Komentarzy

 1. vetus

  30 sierpnia 2017 at 13:44

  Drogi Panie Bodakowski: wszystko to prawda,lecz zgodzi się Pan chyba,iż lepiej byłoby i dla Rosjan i dla Polaków, gdyby ci pierwsi szukali swoich korzeni jednak w czasach imperium carów, zaś dystansowali się od epoki komunistycznej. Co do określeń „radziecki” i „sowiecki”: Określenie „radziecki” znane było w staropolszczyźnie jako odnoszące się do samorządu miejskiego – rady i rajców. Wskazywało mieszkańców grodu w jakiś sposób zajmujących się zarządem tego miasta, „radzących” nad jego sprawami, członków rady jednym słowem. Zakładało też jakąś ich nobilitację. „Sowiecki” zaś to semantyczny sygnał obcej nam cywilizacji, jakiegoś oszustwa, towarzyszy udających reprezentantów, „łże elitę”, „nową klasę” skoncentrowaną na zdobyciu i utrzymaniu władzy.

 2. Masław

  30 sierpnia 2017 at 14:44

  I znowu Banderowski bez poprawnej znajomości polszczyzny się produkuje.
  A jaka jest aktywność Zmiany w Polsce? I jakie media rosyjskie to dostrzegają? proszę o źródła. Jak zwykle żenujący poziom Iwanka Banderowskiego.

  • MacGregor

   30 sierpnia 2017 at 15:11

   chłopak w istocie reprezentuje poziom absolwenta gimnazjum – coś wie, coś czytał, ale jeszcze nie potrafi w całość logicznie poskładać

 3. Paweł

  30 sierpnia 2017 at 16:24

  Rosja jako partner Polski jest zdecydowanie lepsza od USA i Niemiec.

 4. Art

  30 sierpnia 2017 at 17:00

  @Paweł
  Może jakieś szczegóły?

  • Paweł

   31 sierpnia 2017 at 00:31

   @Art

   Mam na myśli stricte moralne strony. USA jest w stanie wojny od bodajże 200 lat, wspiera nielegalny izrael. Niemcy z kolei niszczą Europę.

 5. Szpok

  30 sierpnia 2017 at 17:10

  A, ten jak zwykle odgrzewa stare kotlety i zajada sie. W pecynie tego osobnika w miejscu gdzie powinien byc mozg jest carat, rozbiory,Katyn, zsrr, cerwone,komunizm,itp.Chory czlowiek z twarza imbecyla.
  Zeby w Polsce nie bylo takich bodakowskich, benzyna bylaby tansza niz na Bialorusi.
  Cena benzyny 95 oktanow na Bialorusi okolo 2,3o zl za litr, w Polsce 4,70zl za litr.
  Prawdopodobnie najdrozsza na swiecie.

 6. wiesscar

  30 sierpnia 2017 at 17:20

  troche ogladam tv rosyjska, programy publicystyczne, niestety ale wiekszosc Rosjan uznaje dziedzictwo komunizmu jako pozytywne, sa Rosjanie krytykujacy komunizm radziecki ale jest ich mniej, wiekszosc Rosjan i Putin darza ten okres sentymentem, wtedy byli supermocarstwem a teraz sa tylko mocarstwem, ja mowie i pisze ZSRR i radziecki a nie sowiecki z jednym wyjatkiem sowieci czyli ludzie radzieccy uzywam naprzemiennie bo nie mamy w polskim radzieci, sowiecki to ruscyzm,

  • wiesscar

   30 sierpnia 2017 at 17:31

   ludzie radzieccy uwazaja ze za Stalina byl szybki rozwoj ZSRR: w statystykach do 20% rocznie wzrastalo PKB, rozwinieto przemysl ciezki pod produkcje zbrojeniowa na tyle szybko ze w momencie ataku III Rzeszy panstwo radzieckie moglo dorownac ilosciowo a potem przewyzszyc produkcje Niemcow, jakosc gorsza produkcji ale ZSRR mogl sobie pozwolic na ekstensywna gospodarke bo mial zasobow ile chcial a Niemcy intensyfikowali produkcje bo zasobow mieli na styk,

 7. myślę sobie że

  30 sierpnia 2017 at 20:10

  Tutaj, jak nie przepadam za Mikke, tak muszę mu przyznać świętą rację.
  Rosjanie popierający system sowiecki to zapewne ten sam sort, co część kodziarzy w Polsce.
  Ludzie systemu komunistycznego.
  A że są też oligarchią i mają media, robią Rosjanom wodę z mózgu.

  Bo jak można pozytywnie myśleć o komunizmie, jeśli zbrodniarze komunistyczni wymordowali co najmniej 60 mln Rosjan?
  Tak jak ofiary Rzezi Wołyńskiej przewracają się w grobach z powodu polityki milczenia PISu, tak podobnie rosyjskie ofiary zbrodniarzy komunistycznych obracają się w grobach z powodu zakłamania władz Rosji.

  • cyprian

   31 sierpnia 2017 at 21:55

   a za kim przepadasz – za Petru ?

   • myślę sobie że

    4 września 2017 at 11:13

    Jasne, to ten sam poziom, z tym że Mikke jest zdecydowanie inteligentniejszy.

    Np. bardzo cenię A. Gwiazdę.
    Jeden z niewielu ludzi opozycji antykomunistycznej, który jest autentyczny i nie jest cwaniakiem sprzeniewierzającym się temu, co głosiła pierwsza Solidarność.

 8. Marvel contest of champions hack online

  30 sierpnia 2017 at 23:48

  It?s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you?re talking about! Thanks

 9. klioes vel pislamista

  31 sierpnia 2017 at 00:21

  Ballada o wyższości UE nad Rosją

  Czasem się zdarza, że niektórzy
  Uciekinierzy nieszczęśliwi
  Drą krok spomiędzy pań odnóży.
  Ich zachowanie wszak nie dziwi;
  Wciąż nie zintegrowali się.
  (Nie wiedzą „nie“ że znaczy „nie“.)

  Mocna reakcja zachwyciła!
  Europejczycy z kobietami
  Są solidarni, więc nosiła
  Część z nich spódniczki. I kwiatami
  Obdarowały panie tych…
  Uciekinierów z krajów ich.

  A w Rosji ksenofobia kwitnie!
  Uciekinierzy w dyskotece
  Rosjanki wyróżnili szczytnie.
  Reakcja Rosjan… Ach, dalece
  Odległa od standardów jest!
  Uciekinierów …stłukli fest.

  Wśród pięćdziesięciu osiemnastu
  Znalazło azyl swój w szpitalu.
  (Murmańsk – nie damy temu miastu
  Gender nagrody i medalu!)
  Co też o Rosji świadczy źle? –
  Milicja znów spóźniła się!…

  Dlatego nie wykryto sprawców
  Tego wybryku – tfu! – rasizmu.
  Według Instytut-Soros znawców
  Brak w Rosji wciąż tolerastyzmu!
  Rosja nie spełnia norm ni rusz,
  Choć dobry przykład jest tuż-tuż:

  Ci, którzy w Niemczech w internecie
  Pisali o „molestowaniu”,
  Przed sąd trafili już w komplecie
  I są poddani wychowaniu.
  O Polsko Ty na Unię licz,
  Bo w Rosji …rasistowska dzicz!

 10. kindys

  31 sierpnia 2017 at 00:52

  @ klioes vel pislamista
  Znowu nie brałeś tabletek i grafomania góruje nad tobą

 11. chain group scam

  31 sierpnia 2017 at 08:02

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 12. gieptil

  31 sierpnia 2017 at 17:53

  Tekst jest zawiły i dla mnie za trudny. Więc napiszę co wiem jako znający rosyjski i bywalec rosyjskich portali. Tam obok siebie płynął dwie rzeki. Jedna rzeka to carat i prawosławie, Mikołaj II jest tam świętym. Druga rzeka, to Rosja radziecka, tam na świętego powoli wychodzi Stalin. Mało te rzeki między sobą polemizują, tak czasem. No cóż, mają tam demokrację i każdy może mówić co uważa, i tak mówią. A co z tego wyniknie, to ja nie wiem.

 13. check my site

  31 sierpnia 2017 at 19:21

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 14. career exploration

  1 września 2017 at 06:26

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 15. fashion

  2 września 2017 at 11:35

  Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 16. college life

  2 września 2017 at 13:42

  I?d have to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 17. see my site

  2 września 2017 at 20:30

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 18. click on my website

  2 września 2017 at 20:36

  After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 19. check out my website

  3 września 2017 at 19:43

  Nice post. I learn one thing tougher on different blogs everyday. It’ll all the time be stimulating to learn content material from different writers and practice somewhat one thing from their store. I’d desire to use some with the content material on my blog whether or not you don’t mind. Natually I’ll give you a hyperlink on your net blog. Thanks for sharing.
  check out my website http://www.forum.biolog.pl/member83721.html

 20. 360 frontal

  4 września 2017 at 03:09

  360 frontal https://www.youtube.com/watch?v=ny8rUpI_98I are not able to wait to weaar them. They are really quite trend.

 21. maxbet

  4 września 2017 at 19:17

  There are actually a number of details like that to take into consideration. That could be a nice point to deliver up. I offer the thoughts above as common inspiration but clearly there are questions just like the one you carry up the place a very powerful factor can be working in trustworthy good faith. I don?t know if finest practices have emerged round things like that, but I’m positive that your job is clearly recognized as a fair game. Each girls and boys really feel the influence of just a second’s pleasure, for the remainder of their lives.
  maxbet http://www.188maxbet.com

 22. st lucia vacations all inclusive

  4 września 2017 at 20:04

  Whats up! I simply wish to give a huge thumbs up for the great info you have got right here on this post. I might be coming again to your weblog for more soon.
  st lucia vacations all inclusive https://vianbuzztech.wordpress.com/2017/06/23/vacation-rental-st-lucia/

 23. check more at my website

  5 września 2017 at 10:59

  I was very happy to find this internet-site.I needed to thanks on your time for this wonderful read!! I positively enjoying every little little bit of it and I’ve you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

 24. 外汇开户哪家好

  6 września 2017 at 10:36

  Can I just say what a relief to find somebody who truly knows what theyre talking about on the internet. You definitely know methods to carry a difficulty to light and make it important. Extra people have to read this and understand this aspect of the story. I cant imagine youre not more well-liked since you positively have the gift.

 25. see my website

  6 września 2017 at 19:12

  There is noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure nice points in options also.

 26. check out my website

  6 września 2017 at 22:15

  I’d have to examine with you here. Which isn’t one thing I usually do! I get pleasure from studying a put up that may make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 27. see my website

  7 września 2017 at 07:56

  you could have an amazing weblog here! would you like to make some invite posts on my weblog?

 28. check out my website

  7 września 2017 at 08:43

  very good put up, i definitely love this website, keep on it

 29. check out my website

  7 września 2017 at 10:51

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 30. see my website

  7 września 2017 at 11:31

  After research a couple of of the blog posts in your web site now, and I truly like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and shall be checking again soon. Pls take a look at my web page as nicely and let me know what you think.

 31. There are definitely numerous details like that to take into consideration. That is a nice level to bring up. I supply the thoughts above as basic inspiration however clearly there are questions just like the one you convey up the place crucial thing will be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round issues like that, however I’m positive that your job is clearly recognized as a fair game. Both boys and girls really feel the influence of only a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.

 32. Spot on with this write-up, I actually think this website needs rather more consideration. I’ll probably be again to read rather more, thanks for that info.

 33. technology

  9 września 2017 at 10:30

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to search out any person with some authentic thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is one thing that is needed on the net, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the web!

 34. bitcoin news

  14 września 2017 at 11:11

  very good post, i actually love this web site, carry on it

 35. live free gay sex

  14 września 2017 at 15:12

  Your home is valueble for me. Thanks!…

 36. Can I just say what a relief to seek out someone who truly is aware of what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know the right way to convey an issue to gentle and make it important. More people have to learn this and perceive this side of the story. I cant consider youre no more popular since you positively have the gift.

 37. showbox app android

  16 września 2017 at 12:02

  Spot on with this write-up, I really think this web site wants rather more consideration. I’ll in all probability be once more to learn rather more, thanks for that info.

 38. adonis golden ratio

  17 września 2017 at 16:03

  There are some fascinating closing dates in this article however I don’t know if I see all of them heart to heart. There is some validity however I’ll take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like extra! Added to FeedBurner as effectively

 39. bollywood songs

  18 września 2017 at 10:38

  you will have a terrific weblog here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 40. Huffington Post Writer

  19 września 2017 at 22:40

  That is the fitting weblog for anybody who wants to find out about this topic. You realize a lot its virtually onerous to argue with you (not that I truly would need…HaHa). You positively put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, just great!

 41. Shana

  20 września 2017 at 04:33

  Good. It is optimistic toward comprehend that there are a ton of conditioning groups aid in this article for free of charge. Conditioning is vital and this is just one course in the direction of inspire Those people in the direction of are living suit.

 42. suba buba

  20 września 2017 at 08:45

  nMzRZO Looking forward to reading more. Great article.Thanks Again. Will read on

 43. best camera backpacks

  20 września 2017 at 09:08

  I was more than happy to find this web-site.I wished to thanks in your time for this wonderful learn!! I undoubtedly having fun with every little little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 44. LED grow lights

  20 września 2017 at 15:42

  I’m usually to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your web site and hold checking for brand spanking new information.

 45. Best Hyip monitoring website

  20 września 2017 at 23:56

  you’ve gotten an awesome blog here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 46. gimbal camera

  21 września 2017 at 21:08

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 47. djpunjb

  22 września 2017 at 13:11

  There are certainly a variety of details like that to take into consideration. That could be a nice level to convey up. I provide the thoughts above as common inspiration however clearly there are questions just like the one you carry up the place an important thing will be working in sincere good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round things like that, however I’m certain that your job is clearly identified as a fair game. Each boys and girls really feel the impression of only a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.

 48. Grammarly Edu Discount

  22 września 2017 at 23:32

  After I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a remark is added I get four emails with the same comment. Is there any manner you possibly can remove me from that service? Thanks!

 49. Digital Camera

  23 września 2017 at 01:49

  you’ve an incredible blog right here! would you prefer to make some invite posts on my blog?

 50. Limo

  23 września 2017 at 16:00

  I’d have to verify with you here. Which is not something I normally do! I take pleasure in reading a put up that will make people think. Also, thanks for allowing me to remark!

 51. jasa viewer

  23 września 2017 at 21:27

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting an identical rss drawback? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 52. hacking forum

  23 września 2017 at 23:48

  There are some interesting points in time on this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity however I will take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like extra! Added to FeedBurner as properly

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra