Nadciąga Skynet: USA pracuje nad systemem inwigilacji i wojny

0
0
0
/

Google, Goldman Sachs, agendy rządu USA, Facebook i amerykańskie elity pracują nad bronią oraz inwigilacją.

Analityk firmy zbrojeniowej i badawczej RAND Corporation Bruce H. McClintock za jedną z płaszczyzn przeciwdziałania Rosji w 2017 wskazał cyberoperacje informacyjne. Przy NATO od 2008 funkcjonuje Cooperative Cyber Defense Center of Excellence, a od lat 90. CIA pracuje nad opracowaniem przewagi technologicznej.

Za czasów prezydentury Billa Clintona i George'a Busha Departament Obrony stworzył szkielet. CIA w 1999 utworzyła firmę inwestycyjną In-Q-Tel na rzecz rozwoju technologii przydatnych dla Centralnej Agendy Wywiadowczej. Była ona skutkiem utworzenia tzw. Highlands Forum. Od lat 90. XX wieku zrzesza on elity i łączy ich działania z armią.

Wśród członków Highlands Forum, utworzonego w 1994, znalazł się m. in. Booz Allen Hamilton i Science Applications International Corporation, specjaliści w sprawach wywiadu z sektora prywatnego. Są tzw. "ukrytą społecznością wywiadowczą".

Rozwinięciem ich współpracy z rządem jest m. in. zapowiedziana przez sekretarza obrony Chucka Hagela Defense Innovation Initiative. Zakłada ona, że USA zdobędzie przewagę technologiczną na polach nanotechnologii, robotyki oraz energii. Wprowadza tu jako narzędzie m. in. biotechnologię, co budzi pytanie, czy w przyszłości nie będą rozważane tutaj działania na rzecz doskonalenia żołnierzy za pomocą takich technologii modyfikacji DNA, jak CRISP. Dokument Jamesa Kadtke'a i Linton Wells II pt. "Policy Challenges of Accelerating Technological Change. Security Policy and Strategy Implications of Parallel Scientific Revolutions" ukazuje, że armia USA chce synergii również technologii związanych z medycyną. Swój pomysł nazywa Synergistic Technology Revolutions (s. 7) i rozwinięciem tego pomysłu jest m. in. wcielanie sztucznej inteligencji do armii (s. 8).

Autor cytowanego tekstu Linton Wells za czasów Busha był oficerem odpowiedzialnym za pozyskiwanie danych z NSA oraz agencji szpiegowskich USA. Od 2006 jest członkiem Highlands Forum.

Redaktor Paul Rogers na łamach New Scientist Highland Forum porównał do spotkań w Davos, czy Aspen. Ukazuje, że łączy się ona z bronią wykorzystującą sieć. Wedle naukowca z MIT (Media Lab Human Dynamics Group), autora książki "A Crowd of One", Johna Clippingera, a swego czasu uczestnika zebrań w ramach forum, uczęszczają tutaj przedstawiciele Departamentu Obrony, a także kadra oficerska.

Wedle ustaleń Clippingera założycielem Highland Forum został emerytowany kapitan marynarki Dick O’Neill. Jego inicjatywa jako Highlands Group Inc. zajmuje się m. in. oddziaływaniem na rynki w skali światowej i tworzy sieć razem z St. Michaels Forum, Information Engagement Forum, Singaporean Island Forum oraz wspomnianym już Highlands Forum. Tak tworzy się sieć i np. Island Forum w ramach zmiany systemu obrony Singapuru skorzystało z pomocy m. in. partnera technicznego Microsoft Raya Ozzie, czy prezesa... Walt Disney Parks & Resorts Jamesa Rasulo.

Sieć Highlands Forum obejmuje m. in. Science Applications International Corporation (od 2013 Leidos) powiązanego z NSA o czym pisał dziennikarz śledczy Tim Shorrock w "Spies for Hire". W tym gronie znalazł się m. in. Andrew Marshall, wedle Clippingera nazywanego "Yodą". W latach 70. przewodził Office of Net Assessment (ONA), wewnętrznemu ośrodkowi badawczego USA. Tutaj określano przyszłą politykę Stanów Zjednoczonych w zakresie obrony i wywiadu. Wśród jego protegowanych znaleźli się m. in. przyszły sekretarz obrony Donald Rumsfeld, sekretarz obrony Paul Wolfowitz, czy wiceprezydent Dick Cheney. Serce forum uzupełnia Anthony J. Tether dyrektor Defense Advanced Research and Projects Agency (DARPA).

Dzięki wsparciu Biura Sekretarza Obrony Highlands Forum posiada fundusze na działania. Dzięki połączeniu z firmami prywatnymi ma wpływ na operacje informacyjne w USA. Richard O'Neill jako kryptolog marynarki w US Naval War Colleg pisał o zarządzaniu percepcją w oparciu o wykorzystanie słabości przeciwnika, zdobywanie partnerów i ponoszących koszty operacji cywili.

W raporcie dla prezydenta i kongresu w 1997 Highlands Forum było ukazane jako klucz Departamentu Obrony na rzecz koordynacji operacji informacyjnych. Rok później dla ominięcia przepisów i biurokracji narodziła się Highlands Group. Federal Advisory Committee Act (FACA) nakłada bowiem obowiązek w USA, aby konsultacje pomiędzy członkami rządu a osobami prywatnymi były odnotowywane w General Services Administration.

Przy Highlands Forum (później znane jako Group) pojawili się m. in. badacze DNA w ramach Human Genome Sciences, BBC, General Electric, Disney, PayPal, IBM, Google, AT&T, eBay, twórcy urządzeń sieciowych Cisco, Booz Allen Hamilton. Z mediów pojawili się też redaktor Washington i International Herald Tribune Post David Ignatius, felietonista New York Times Thomas Friedman, jedna z ikon sieciowego komunizmu Steve Levy i inni.

Fundusze Highlands Forum posłużyły do sfinansowania badań twórców Google Sergieja Brina i Larry'ego Page'a. Opiekę nad nimi sprawowali związani z wywiadem USA doktorzy Bhavani Thuraisingham oraz Rick Steinheiser, połączeni z kolei z programem przetwarzania danych oraz bezpieczeństwa informacji. Thuraisingham w latach 90. należała do MITRE Corp. i zarządzała finansowanym przez NSA, CIA oraz Dyrektora Wywiadu programem Massive Digital Data Systems (MDDS). Za cel miał rozwiązanie kluczowego problemu inwigilacji - jak przetwarzać zbiory danych o wielkości do petabajta (a w przyszłości i więcej) - technologię Query Flocks.

Badania Thuraisingham wykorzystano później w zwalczaniu terroryzmu za pomocą maszyn. Wspomniana Query Flocks została użyta przez Google w mechanizmie pozycjonowania treści PageRank. Z Brianem kontaktował się m. in. związany z CIA Rick Steinheiser. W 2015 Google oficjalnie zaprzeczyło, że Sergiej Brin miał powiązania z programem Query Flocks i "żaden z jego projektów nie był finansowany przez organy wywiadu USA". Zarazem szefem biura technologicznego Google została pracowniczka wywiadu w Pentagonie Michele Weslander Quaid. W 2010 Google podpisało kontrakt na udostępnienia usług wizualizacji za pomocą Google Earth dla NSA przez zakup firmy Keyhole, podlegającej własnościowo pod In-Q-Tel.

Dla Pentagonu nad programem MDSS stała w DARPA doktor Anita K. Jones w tym samym czasie, co rodziło się Google tj. latach 1993-1997. Efektem tych działań były narodziny w DARPA Evidence Extraction and Link Detection EELD, czyli jednego z filaru pozyskiwania danych wywiadowczych w ramach pierwowzoru systemu podsłuchu elektronicznego Total Information Awareness (TIA). Umożliwił on modelowanie ludzi i w ten sposób oznaczanie tych, co nie pasują do wzorca np. terrorystów.

Od 2006, jak zauważyła na łamach National Journal Shane Harris, projekt w ramach NSA zmienił nazwę na ExecuteLocus, z budżetem na poziomie miliarda dolarów. Praktyką CIA stało się finansowanie nowych firm z tzw. kopania danych, czyli pozyskiwania ich na masową skalę. W 2007 Facebook przez dyrektora generalnego In-Q-Tel Gilmana Louie otrzymał 12,7 miliona dolarów dofinansowania z Accel Partners. Rok później firma Zuckerberga dostała 27,5 miliona dolarów przez Greylock Venture Capital w którym starszym partnerem jest Howard Cox, wcześniej zasiadający w zarządzie In-Q-Tel. Łącznikiem Facebook z Highlands Island Forum jest z kolei Peter Thiel, współzałożyciel Palantira dostarczającego technologię dla rządu USA, m. in. w zakresie wizualizacji oraz zdobywania danych dla FBI i CIA. Z kolei w ramach powiązanego z Pentagonem MIIS CySec beneficjentem rządowych pieniędzy Amerykanów został starszy partner Goldman Sachs George Lee, zarazem inwestor bankowy. Goldman Sach przekazał do In-Q-Tel pieniądze przez byłego szefa firmy Stephena Friedmana, członka zarządu In-Q-Tel. Ten sam Friedman w 2001 doradzał Bushowi w Biurze Doradczym Wywiadu (IAD).

Na tym sieć powiązań Highland Forum się nie kończy. Tacy członkowie Highlands Forum, jak kierująca MIIS CyberSec doktor Itamara Lochard prowadzą np. szkolenia dla oddziałów specjalnych z wykorzystania systemu masowego szpiegowania dla zyskania przewagi wywiadowczej.

Publiczny raport z Office of the Under Secretary of Defense for Acquisition, Technology and Logistics pt. "Counterinsurgency (COIN) Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance (ISR) Operations" ujawnił, że celem tych działań jest rozwój "głębokiego rozumienia populacji". Za tym hasłem idzie wiedza, co myślimy, czujemy i jak się zachowujemy. Wdrażane systemy pomijają kwestie etyczne na rzecz redukowania człowieka do problemu matematycznego i technicznego. Kryje się tu zagrożenie centralnego planowania i ustalania, co inni będą myśleli, robili oraz czuli przy użyciu odpowiednika "Skynet".

Jacek Skrzypacz

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną