Kultura

Mjr Władysław Dybowski „Przemyski” – adiutant gen. Hallera

31 sierpnia 1947 r., w więzieniu mokotowskim w Warszawie, straceni zostali mjr. Władysław Dybowski – działacz Organizacji Polskiej i oficer NSZ, oraz jego syn Konrad – w czasie okupacji żołnierz AK. Komunistyczny sąd oskarżył ich o działalność przeciwko władzy ludowej i szpiegostwo. Wyroki unieważniono w 1993 r.

Władysław Dybowski urodził się 17 maja 1892 r. w Warszawie. Po zdaniu matury w szkole realnej, w latach 1912-1917 studiował w Kijowskim Instytucie Handlowym. Wiosną 1917 r. zmobilizowany do armii rosyjskiej, trafił do Kijowskiej Szkoły Wojennej z przydziałem do 4. Pułku Strzelców Polskich, z którym walczył na froncie austriackim.

Od sierpnia 1917 r. w Korpusie Wschodnim gen. J. Dowbór-Muśnickiego, brał udział w walkach z Niemcami jako dowódca kompanii i adiutant pułku. Gdy korpus został zlikwidowany, przedarł się do Rumunii. Po powrocie do Polski osiadł w Stanisławowie.

Brał udział w wojnie z bolszewikami. Po kolejnych awansach za zasługi w walkach m.in. pod Czortkowem i Husiatynem został adiutantem gen. Józefa Hallera.

Po wojnie pozostał w wojsku. Odbył szkolenie w Centrum Szkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Po kolejnych awansach został dowódcą szwadronu 6 Pułku Strzelców Konnych w stopniu rotmistrza, a następnie adiutantem pułku.

Po przeniesieniu w stan spoczynku w 1928 r. zamieszkał wraz z rodziną w Opatowie Kieleckim. W latach 30. podjął działalność polityczną w Organizacji Polskiej – tajnej, zhierarchizowanej strukturze obozu narodowego.

W czasie okupacji niemieckiej przeniósł się do Krakowa, gdzie podjął pracę w Zakładach Zieleniewskiego. Wciąż związany z OP, jako oficer w stopniu majora znalazł się w strukturach Narodowych Sił Zbrojnych. W 1942 był twórcą i dowódcą Krakowskiej Brygady Obrony Narodowej.

Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Krakowa wstąpił do PPR, gdzie zajmował działalnością szpiegowską na rzecz OP oraz Zrzeszenia WiN. W sierpniu 1945 r. na polecenia władz komunistycznych przeniósł się do Legnicy, gdzie został wiceprezydentem miasta odpowiedzialnym za sprawy administracyjne.

Swoje stanowisko wykorzystywał do działalności wywiadowczej. W jej ramach udało mu się pozyskać do współpracy dwóch radzieckich oficerów ze sztabu Północnej Grupy Wojsk Radzieckich. Zdobyte informacje przekazywał do krakowskiej komórki WiN, która wysyłała je do Londynu.

Jesienią 1946 r. UB rozpracował krakowskie, warszawskie i legnickie struktury WiN. Wśród aresztowanych znaleźli się Władysław Dybowski i jego syn Konrad, w czasie wojny żołnierz AK, a później aktywny członek podziemia antykomunistycznego w Krakowie. Przewieziono ich do aresztu śledczego na warszawskim Mokotowie.

Oskarżono ich o działalność przeciwko Polsce Ludowej i szpiegostwo. 16 czerwca 1947 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie pod przewodnictwem ppłk. Jana Hryckowiana skazał obu na karę śmierci. Wyrok wykonano 31 sierpnia 1947 r. w więzieniu mokotowskim. Zwłoki pochowano w nieznanym miejscu.

W 1993 r. Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego unieważnił wyroki skazujące. Symboliczne groby mjr. Władysława Dybowskiego i jego syna znajdują się na Cmentarzu Powązkowskim w Kwaterze „Na Łączce”.

Źródło: spchd.lca.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

11 komentarzy

11 Komentarzy

 1. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Lampung Utara

 2. Pingback: obat kutil wajah alami

 3. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Bone Bolango

 4. Pingback: Obat Kutil Kelamin Permanen

 5. Pingback: ciri2 kutil kelamin

 6. Pingback: Obat Kutil Herbal

 7. VIP Financing Solutions Reviews

  20 grudnia 2017 at 11:12

  Search engine optimization, link management services is one of the

 8. Pingback: Gejala Penyakit Kutil Kelamin Pada Wanita DiKepulauan Sula

 9. Pingback: Obat kutil kelamin

 10. Pingback: Berapa harga imiquimod krim di apotik

 11. Pingback: Obat Kutil Kelamin Tiens

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra