Kościół

Czuwanie jest umieraniem naszego egoizmu, lecz nie umiera się dla smierci

Medytacje ewangeliczne z dnia 31 SIERPNIA 2017, Czwartek, Mt 24,42-51.

Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie. A to rozumiejcie: Gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie. Któż jest tym sługą wiernym i roztropnym, którego pan ustanowił nad swoją służbą, żeby na czas rozdał jej żywność? Szczęśliwy ów sługa, którego pan, gdy wróci, zastanie przy tej czynności. Zaprawdę, powiadam wam: Postawi go nad całym swoim mieniem. Lecz jeśli taki zły sługa powie sobie w duszy: Mój pan się ociąga, i zacznie bić swoje współsługi, i będzie jadł i pił z pijakami, to nadejdzie pan tego sługi w dniu, kiedy się nie spodziewa, i o godzinie, której nie zna. Każe go ćwiartować i z obłudnikami wyznaczy mu miejsce. Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.

Co to znaczy czuwać? Czuwanie to kochanie ludzi, ale wiee spraw nam w tym bardzo przeszkadza i te sprawy są z nas samych! Czuwanie to nieustanna walka z własnymi zapędami które z powodu naszego egoizmu, mogłyby ranić kogoś! Każdy dzień jest tą walką, tym najpiękniejszym czuwaniem, aby jednak nikogo nie krzywdzić, ale czynic dobrze ludziom, a to wcale nie jest takie proste. Pierwsza batalia jest zawsze ze samym sobą.

To jest umieranie, w wielu momentach, albo wręcz co chwilkę. Pamiętamy? Jeśli ziarno w nas posiane, to znaczy Słowo Boga, które zawsze staje się ciałem, to znaczy namacalną konsekwencja sensu tego Słowa w nas, nie obumrze, to nie przyniesie plonu obfitego!

Stary człowiek w nas nieustannie obumiera, ale nie dla samego przecież umierania! Nic nie umiera dla śmierci, ale dla życia!

Czuwanie jest umieraniem z własnego egoizmu, z tego naszego ściśle poukładanego małego życia, ze złudnego poczucia bezpieczeństwa, którego w tym świecie nie możemy mieć! To wszystko musi umierać, ale nie dla śmierci, lecz dla życia w pełni! Dla życia prawdziwego!

To właśnie jest czuwanie! To droga na przód, to niezawracanie mimo wszystko i nie pozostawanie w miejscu. Choćby nie było gdzie przyłożyć głowy, ani oprzeć, ani odpocząć, idziemy dalej… Pamiętamy? Lisy maja nory, ptaki gniazda, a Syn Człowieczy nie miał nic!

Ale to On właśnie przeżył życie pełnią życia, nieustannym czuwaniem nad nami, kochając każdego z nas najbardziej! I ani przez moment nie jest inaczej, nigdy nie było i nigdy nie będzie.

Z Nim i nam się uda! Ach, to że nie ma się na kim w tym świecie wesprzeć, to normalne…  Żaden człowiek nie może być do końca i w pełni ostoją dla drugiego człowieka. Możemy sobie nawzajem pomagać, siebie rozumieć, ale nie jestesmy dla siebie nawzajem bogami. Wszyscy jesteśmy dokładnie tak samo w drodze.

Oparcie jest jedno. Jezus Chrystus.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

108 komentarzy

108 Komentarzy

  1. reverse phone number lookup

    3 listopada 2017 at 06:29

    Hey very nice blog!

  2. Ridiculous quest there. What occurred after?
    Take care!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra