Z kraju

Sąd umorzył umorzył sprawę bezprawnych internowań w stanie wojennych

Sąd umorzył sprawę byłego chełmskiego komendanta Milicji Obywatelskiej, Henryka K., który został oskarżony przez Instytut Pamięci Narodowej o zbrodnie komunistyczne, stanowiące jednocześnie zbrodnie przeciwko ludzkości. W grudniu 1981 roku, Henryk K. wydał 68 nielegalnych decyzji o internowaniu opozycjonistów. Wyrok sądu w tej sprawie jest nieprawomocny.

 

Sąd w Chełmie umorzył postępowanie, bo zdaniem sędziów sprawa uległa przedawnieniu. Sprawa Henryka K. pomimo aktu oskarżenia nie mogła ruszyć przez wiele miesięcy, ponieważ oskarżony nie stawiał się na wyznaczonych posiedzeniach. Były komendant MO, za każdym razem, wysyłał do sądu zwolnienia lekarskie.

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie 13 grudnia 2016 r. skierował do Sądu Rejonowego w Chełmie – II Wydziału Karnego – akt oskarżenia przeciwko Henrykowi K., byłemu Komendantowi Wojewódzkiemu Milicji Obywatelskiej w Chełmie.

 

Henryk K. został oskarżony o popełnienie zbrodni komunistycznych stanowiących jednocześnie zbrodnie przeciwko ludzkości, które polegały na wydaniu w okresie od 12 do 16 grudnia 1981 r. w Chełmie decyzji o internowaniach 68 działaczy ówczesnej opozycji. Wydając owe decyzje Henryk K. przywoływał jako ich podstawę prawną dekret „o ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego”, choć ten akt prawny nie został opublikowany i według powszechnie przyjętych zasad prawnych nigdy nie obowiązywał. Tym samym Henryk K. bezprawnie pozbawił wolności 68 osób. Za to grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

 

 

Źródło – lublin.radio.pl, ipn.gov.

Adam Białous

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

151 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra