Felieton

Nieletni krzywdzeni przez polskie prawo

Wkrótce z osiedlowych placów zabaw znikną liczne gromadki wesołych dzieci, nie będzie widać również młodzieży włóczącej się bez jasno określonego celu i coraz rzadziej spotkać będzie można spacerujące rodziny.

Dlaczego? Może z obawy przed imigrantami pozamykają się w czterech ścianach? A może to wynik kryzysu demograficznego? A może program 500+ jest po prostu medialną wydmuszką? Nic bardziej mylnego! To ogólnonarodowe spustoszenie spowodowane będzie powszechnym obowiązkiem szkolnym. Wpajamy dzieciom od najmłodszych lat wiarę w to, że muszą chodzić do przedszkola lub szkoły, bo to ich obowiązek. Ale czy tak powinno być?

Kardynalny błąd

Polski ustawodawca sprawił, że w pięknym kraju nad Wisłą wyolbrzymiono obowiązek szkolny a do jego cienia zepchnięto bardzo ważny – obowiązek nauki. Ten ostatni jest ważniejszy, a co istotniejsze, bardziej pociągający, gdyż każde dziecko w naturalny sposób chce poznawać świat. Ktoś kiedyś błędnie (a może świadomie) zaczął „podporządkowywać” obowiązek szkolny obowiązkowi nauki. Wielu nawet nie wie, że między tymi oboma pojęciami istnieje zasadnicza różnica. Niestety, w obecnym systemie szkolnictwa obowiązek nauki, czyli edukacja i zdobywanie wiedzy wydają się być pewnego rodzaju przywilejem. W znacznej mierze skierowany jest on do elitarnych szkół i rodziców samodzielnie uczących swoje dzieci. Natomiast obowiązek szkolny oznacza, że do szkoły musi chodzić każdy, a uczą się niestety tylko nieliczni. Dlatego należałoby te dwa obowiązki: szkolny i nauki, lepiej zrozumieć i nie utożsamiać ich ze sobą.

Szkoła czy edukacja?

Czy nie ważniejsza w życiu każdego człowieka powinna być nauka a nie szkoła? Mam wrażenie, że edukacja została zepchnięta na margines przez szkołę i zasady w niej panujące. Szkoła w walce z nauką wygrywa. W obecnym systemie szkolnictwa ważniejsze jest, aby dziecko chodziło do szkoły, miało dzień wypełniony od rana do późnego popołudnia. Istotniejsze jest, aby rodzice zdążyli pójść i wrócić z pracy, niż aby dziecko zdobywało wiedzę, rozwijało swoje zainteresowania, ba (!) żeby w ogóle zaczęło się czymś interesować! Przecież w szkole, w której wszyscy mają te same podręczniki, mają przeczytać te same lektury i wszyscy mają ten sam program nauczania, trudno jest mieć jakiekolwiek zainteresowanie. Najlepiej jest dla wszystkich, by nikt się nie wyróżniał, wszyscy myśleli i robili to samo, by każdy był przewidywalny. W przeciwnym razie, jak nauczyciel mógłby opanować ponad dwudziestoosobową grupę uczniów?

Przede wszystkim nauka

Czy obowiązek szkolny i obowiązek nauki to ten sam obowiązek? Czy jeden bez drugiego może być realizowany? Oczywiście, że tak. Można nawet dojść do wniosku, że łatwiej jest je wypełnić, gdy będzie się je realizowało osobno. Jeśli szkoła ma być miejscem, gdzie dzieci i młodzież mają przebywać pod nieobecność rodziców, to niech tak będzie. Jeśli ma być miejscem, w którym mogą miło bądź nie miło, ale z własnej i nieprzymuszonej woli spędzać czas, to niech tak będzie. Nie udawajmy, że ma być inaczej, że szkoła ma uczyć i poszerzać horyzonty. To konkretni ludzie tacy jak nauczyciele, trenerzy, rodzice, czy dziadkowie inspirują i pomagają rozwijać się młodym ludziom. Odrzućmy obowiązek szkolny. Jeśli dzieckiem chcą się zająć w domu rodzice, to pozwólmy im na to. Szkoła nie ma monopolu na naukę i do edukacji nie jest niezbędna. Może nawet przeszkadzać, ograniczając i zawężając horyzonty. Znieśmy obowiązek szkolny, a połóżmy nacisk na obowiązek nauki.

Bo czy można nauczyć się życia z podręcznika? Czy można zachwycić się jego smakiem z opowiadań nauczyciela, który go nigdy nie skosztował? Każdy sam musi odpowiedzieć sobie na te pytania.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

82 komentarze

82 Komentarzy

 1. brat małoletniego

  2 września 2017 at 19:42

  I przez polskie sądy.
  Uczyć się samodzielnie myśleć, też im NIE WOLNO.

  http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1067064,etpc-prawo-do-informacji-publicznej.html

 2. brat małoletniego

  2 września 2017 at 19:45

 3. angol

  2 września 2017 at 19:56

  No, Ameryki Pani tu NIE odkryła…
  Ale warto ten temat przypominać…
  Choć to wiele nie pomoże…
  To nie czasy PRL-u, gdzie można było jeszcze cokolwiek zdziałać…
  Bo funkcjonowały pewne POZORY, na które można było się skutecznie powoływać..
  Dzisiaj zasłony opadają i wyłania się przeraźliwa prawda…
  Okupująca Polskę żydownia nie ma żadnego interesu w kształceniu dzieci Gojów.. Wręcz przeciwnie..
  Truje im neurotoksynami mózgi już zaraz po urodzeniu..
  Likwiduje dzieciom Rodzinę i ogłupia, demoralizuje (np. Owsiak..) na wszelkie sposoby…
  Dzieci Gojów mają wyrosnąć możliwie słabe, chore i głupie..
  Mają zaledwie jako tako liczyć do tysiąca i jako tako pisać i czytać..
  Horror, gdy się słucha, czy czyta dzisiejszych maturzystów, czy nawet absolwentów „wyższych studiów”…
  Jest to tragiczny skutek celowego i planowego działania..
  Za które to działanie, wielu (żydowskich) „działaczy”, po dziś dzień aktywnych w polskiej Władzy, winno ZAWISNĄĆ NA SZUBIENICY…
  Warto o tym pamiętać na przyszłość…
  Bo jednak NIE CAŁĄ młodzież zdołano nam zniszczyć, na przestrzeni zaledwie trzech pokoleń… Niestety – WIĘKSZOŚĆ…
  Jedyne, co pozostaje, to nie dopuszczenie, żeby tę resztkę świadomej i patriotycznej młodzieży polskiej nam nie WYMORDOWANO wkrótce, gdy Macierewicz ją powoła w kamasze CYNICZNIE do spełnienia „patriotycznego obowiązku obrony Ojczyzny”…
  No cóż, Pani Magdo ?..
  Pozostają „tajne komplety”, choć trudno się w dzisiejszej dobie ukryć przed wszędobylskim okiem Wielkiego (żydowskiego) Brata…
  Pozdrawiam…

 4. stan

  2 września 2017 at 20:17

  Przymus szkolny i tresura – oto priorytety okupanta w dziedzinie kształcenia. Doniosłość tej metody docenili już ojcowie Rewolucji Antyfrancuskiej.

 5. Tomek

  2 września 2017 at 23:50

  No to co pani proponuje w zamian? Powrót do czasów sprzed paruset lat, gdzie obowiązku szkolnego nie było? Czy może kształcenie dzieci samodzielnie przez rodziców? Już to widzę. Taki np. były SBek będzie uczył dzieci, że PRL było cacy, taki np. angol, co tu się wypowiada, będzie dziecku kładł do głowy te jego pierdoły o gojach, Chazarach czy inne bajki, w jakie on wierzy, a kolejny „inteligent” będzie uczył dziecko, że Ziemia jest płaska. O rodzicach z patologicznych rodzin, które w ogóle niczego nie zrobią, nie wspomnę. Po to jest szkoła, że dziecko ma mieć kontakt z pewnym minimum uznanej na świecie wiedzy i stworzyć mu możliwość obiektywnego poznania świata. Rodzic z czymś się nie zgadza, chce jakoś uzupełnić edukację dziecka? W czym problem? Przecież ma dziecko w domu, wychowuje je, odrabia z nim lekcje. Nie ma żadnych ograniczeń, jak chce mu przekazać swoje poglądy albo wiedzę, jego zdaniem, dla dziecka istotną.

  • m

   3 września 2017 at 08:35

   No właśnie!

  • and justice for all

   3 września 2017 at 09:14

   Tomek, ty tak na serio?

 6. hansi

  3 września 2017 at 10:30

  Tomek jest po prostu kretynem i szkoda na niego słów 🙂
  W dodatku nie ma własnych dzieci (nas szczęście.. 🙂 ).

 7. Soroka

  3 września 2017 at 10:47

  „Bo czy można nauczyć się życia z podręcznika? Czy można zachwycić się jego smakiem z opowiadań nauczyciela, który go nigdy nie skosztował? Każdy sam musi odpowiedzieć sobie na te pytania.”
  To jest najmądrzejsze zdanie z całego tekstu pani Magdaleny!
  Przymus szkolny, to tylko jedna i nie najważniejsza przyczyna pogłębiającej się głupoty młodych pokoleń.
  Nauka, to narzędzie poznawania prawdy. Obecnie w szkołach się nie uczy, tylko przekazuje informacje, a te dzieciom jedną stroną wchodzą, a drugą wychodzą. Podejrzewam że nie lepiej pod tym względem jest w tzw. nauczaniu domowym.
  Najważniejszą przyczyną pogłębiania się głupoty u młodych, jest obecny konsumpcyjny styl życia i brak relacji poznawczych pomiędzy wykonywaną pracą, a możliwością zaspokajania potrzeb życiowych.
  Obecnie nie ma już ludzi, którzy rozumieją i znają szersze procesy zaspokajania ludzkich potrzeb. Specjalizacja jest posunięta do granic absurdu i gdy się to wszystko zwali, a w tej sytuacji jest to nieuniknione, to większość ludzkości się pozabija przy wydzieraniu sobie resztek, a reszta umrze z głodu, bo nie będzie wiedziała jak zdobyć środki do życia.

 8. JARO

  3 września 2017 at 15:25

  bardzo dobrze się stało, że taki artykuł się pojawił; wszędobylska głupota zakładająca, że tylko państwowa przymusowa szkoła wychowa ludzi mądrych jest błędna już w swoim założeniu; szkoła państwowa była i jest nadal potrzebna do ogłupiania ludzi od najmłodszych lat pod dyktando lewactwa; lewactwa, chociaż w początkach tak się ono nie nazywało; jak się widzi w działaniu i słucha niektórych piewców dobrobytu szkolnictwa państwowego, to najzwyczajniej w świecie nóż otwiera się w kieszeni;

 9. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 19:12

  This post provides clear idea for the new viewers of blogging,
  that in fact how to do running a blog.

 10. Lelio Vieira Carneiro Junior

  6 września 2017 at 13:51

  It’s going to be end of mine day, however before end I am reading this
  impressive piece of writing to increase my experience.

 11. This paragraph will assist the internet people for building up
  new web site or even a blog from start to end.

 12. personal loan

  7 września 2017 at 00:18

  I just couldn’t leave your web site prior to
  suggesting that I really enjoyed the usual info a person supply in your visitors?

  Is gonna be back continuously to check up on new
  posts

 13. Sherlyn

  7 września 2017 at 03:17

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be
  thankful to you.

 14. things you need to know about chuck norris

  7 września 2017 at 20:22

  Thanks for every other great post. Where else may just anyone get that type of information in such an ideal way of writing?
  I have a presentation next week, and I am on the look for such information.

 15. real estate investing

  8 września 2017 at 08:21

  I am not sure where you are getting your information, but
  good topic. I needs to spend some time learning much
  more or understanding more. Thanks for magnificent info I
  was looking for this information for my mission.

 16. Adele

  8 września 2017 at 19:23

  You’re so cool! I do not think I’ve truly read through anything like this before.

  So nice to discover somebody with a few unique thoughts on this issue.
  Seriously.. many thanks for starting this up. This site is something that’s needed on the
  web, someone with some originality!

 17. problems start

  8 września 2017 at 19:29

  Have you ever thought about including a little
  bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all.
  Nevertheless think of if you added some great visuals
  or videos to give your posts more, „pop”! Your content
  is excellent but with images and videos, this website could definitely be one of
  the greatest in its field. Great blog!

 18. www.thesun.co.uk

  9 września 2017 at 06:06

  Pretty! This was an extremely wonderful post.
  Thank you for supplying this info.

 19. garage doors

  9 września 2017 at 10:30

  Hey very nice website!! Man .. Excellent .. Superb ..

  I’ll bookmark your blog and take the feeds also?
  I’m glad to search out so many useful info right here in the post, we want work out extra strategies in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 20. mgmptikbekasi.org

  9 września 2017 at 20:33

  I think the admin of this web page is in fact working hard in favor of his web page, since here every data is
  quality based data.

 21. venue-services.com

  9 września 2017 at 23:19

  Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert
  that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access
  consistently rapidly.

 22. Karina

  10 września 2017 at 01:45

  May I simply just say what a relief to discover a person that
  genuinely knows what they are talking about on the web. You certainly realize how to bring a
  problem to light and make it important. More people
  ought to check this out and understand this side of your story.

  I was surprised that you’re not more popular given that you definitely possess
  the gift.

 23. Mohamed

  10 września 2017 at 10:27

  Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Anyways,
  just wanted to say great blog!

 24. wiki.griffins.com

  10 września 2017 at 13:12

  These are truly impressive ideas in concerning blogging.
  You have touched some pleasant points here. Any way keep up wrinting.

 25. real estate school

  10 września 2017 at 16:10

  excellent post, very informative. I ponder why the other specialists of this sector don’t realize this.

  You should proceed your writing. I am sure,
  you’ve a huge readers’ base already!

 26. Margart

  10 września 2017 at 19:06

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging
  for? you made blogging look easy. The overall look of your site
  is excellent, as well as the content!

 27. Nila

  10 września 2017 at 22:43

  Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you
  knew where I could find a captcha plugin for my comment form?

  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty
  finding one? Thanks a lot!

 28. double interest

  11 września 2017 at 05:43

  Thanks for finally talking about >Nieletni krzywdzeni przez polskie prawo – Prawy.pl <Liked it!

 29. www.ilsleda.org

  11 września 2017 at 12:16

  Hey there! I realize this is kind of off-topic however
  I needed to ask. Does building a well-established blog like yours
  require a massive amount work? I’m completely new to operating a blog but I do write in my diary on a
  daily basis. I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and feelings online.
  Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring blog owners.
  Thankyou!

 30. http://jahandigital.ir/

  11 września 2017 at 16:41

  Hi Dear, are you genuinely visiting this web site daily, if so afterward you will absolutely take good knowledge.

 31. real player

  12 września 2017 at 04:14

  Hi my family member! I want to say that this post is amazing, great written and include
  almost all important infos. I’d like to peer more posts like
  this .

 32. door pops

  12 września 2017 at 05:17

  Terrific post but I was wondering if you could write a litte more on this subject?

  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.

  Thank you!

 33. real estate market

  12 września 2017 at 07:32

  Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came
  to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking
  and will be tweeting this to my followers! Great blog and brilliant design.

 34. valeranes

  12 września 2017 at 07:35

  cialis quoi ser

  [url=https://cialisols.com/]cialis for sale[/url]

  buy cialis

  theres no cialis generic

 35. ask potential real

  12 września 2017 at 08:01

  It’s actually a great and helpful piece
  of information. I’m satisfied that you shared this helpful info with us.
  Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 36. business plan

  12 września 2017 at 09:05

  Hiya! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest
  writing a blog post or vice-versa? My site goes over a lot of the same subjects as yours and I think we could
  greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 37. Moisesnes

  12 września 2017 at 09:58

  how long till viagra works

  [url=http://viagraferx.com/]cheap viagra[/url]

  viagra coupons

  nome de generico do viagra.

 38. Moisesnes

  12 września 2017 at 11:32

  viagra orosolubile costo

  [url=http://viagraferx.com/]buy viagra online[/url]

  viagra coupons

  viagra del canada generici

 39. cards double interest

  12 września 2017 at 11:59

  Appreciate this post. Will try it out.

 40. Lelio Vieira Carneiro Junior

  12 września 2017 at 20:14

  I read this piece of writing fully about the difference of
  latest and earlier technologies, it’s remarkable article.

 41. valeranes

  12 września 2017 at 22:18

  singapore cialis street sales

  [url=https://cialisols.com/]cialis price[/url]

  cialis online

  prix cialis pharmacie andorr

 42. cell phones

  13 września 2017 at 00:45

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see
  if it can survive a twenty five foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she
  has 83 views. I know this is entirely off topic but I had
  to share it with someone!

 43. getting education loans

  13 września 2017 at 01:53

  You could definitely see your expertise in the article you write.
  The sector hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how
  they believe. Always follow your heart.

 44. mobile phone nokia

  13 września 2017 at 02:16

  This website was… how do I say it? Relevant!!
  Finally I’ve found something that helped me. Many thanks!

 45. residential real

  13 września 2017 at 02:18

  Howdy! This blog post could not be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I am going to forward this article to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 46. Moisesnes

  13 września 2017 at 02:26

  free or low cost brand viagra

  [url=http://viagraferx.com/]buy viagra online[/url]

  viagra coupons

  tijuana viagra where to buy

 47. Deneen

  13 września 2017 at 03:19

  I have read some good stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting.
  I wonder how much attempt you place to make one of these magnificent informative web
  site.

 48. handy mobile

  13 września 2017 at 03:29

  I read this paragraph fully concerning the difference of latest
  and preceding technologies, it’s remarkable
  article.

 49. Moisesnes

  13 września 2017 at 05:25

  viagra sale manila

  [url=http://viagraferx.com/]viagra coupons[/url]

  cheap viagra

  viagra and woman

 50. Moisesnes

  14 września 2017 at 06:08

  forum sur le viagra

  [url=http://fedviagra.com/]buy viagra[/url]

  viagra coupons

  online pharmacy viagra us

 51. Moisesnes

  14 września 2017 at 18:38

  que significa viagra

  [url=http://fedviagra.com/]viagra online[/url]

  viagra coupons

  prescribed viagra uk

 52. Roberto

  14 września 2017 at 23:13

  I wanted to thank you for this great read!! I absolutely enjoyed every little bit of
  it. I have got you book-marked to check out new stuff you post…

 53. con-ciencia.cl

  15 września 2017 at 03:49

  Good day! This is my first visit to your blog!

  We are a collection of volunteers and starting a new
  initiative in a community in the same niche. Your blog
  provided us valuable information to work on. You have done a wonderful job!

 54. Jetta

  15 września 2017 at 04:00

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about,
  why waste your intelligence on just posting videos to your site when you
  could be giving us something informative to read?

 55. Moisesnes

  15 września 2017 at 06:54

  comprar viagra en espana

  [url=http://fedviagra.com/]buy viagra online[/url]

  buy cheap viagra

  addiction to viagra recovery

 56. HaroLiavaife

  15 września 2017 at 10:27

  Como Tomar El Kamagra [url=http://cialtobuy.com ]cialis[/url] Flagyl 500
  Priligy Capsulas Propecia Saw Palmetto
  Buy Viagra With Mastercard generic cialis High Dose Of Amoxicillin Precautions

 57. Veranes

  15 września 2017 at 11:03

  acheter cialis 5mg

  [url=http://pillsqlcialisonline.com/]generic cialis[/url]

  cialis

  cialis kaufen duisbur

 58. Solones

  16 września 2017 at 07:50

  payday loan corpus christi

  [url=http://soloadvance.com/]payday loans[/url]

  payday loans online

  payday loan coupon codes

 59. planning travel

  16 września 2017 at 19:37

  Hi there this is somewhat of off topic but I was wondering
  if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted
  to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 60. Ylosnes

  17 września 2017 at 00:06

  can buy viagra mexico

  [url=http://viagragche.com/]viagra[/url]

  viagra coupons

  low cost herbal viagra

 61. macau tourism

  17 września 2017 at 07:47

  I just could not leave your web site prior to suggesting
  that I really enjoyed the standard info an individual supply on your guests?
  Is going to be back frequently in order to check out new posts

 62. Ylosnes

  17 września 2017 at 11:51

  costo de viagra en chile

  [url=http://viagragche.com/]cheap viagra[/url]

  viagra

  viagra oder levitra

 63. Filomena

  17 września 2017 at 17:10

  I’m excited to uncover this page. I wanted to thank you for ones time just for this fantastic read!!

  I definitely appreciated every bit of it and i also have you bookmarked to look at new stuff in your site.

 64. Ylosnes

  18 września 2017 at 03:49

  can u take viagra every day

  [url=http://viagragche.com/]viagra[/url]

  buy cheap viagra

  research on generic viagra

 65. place macau tourism

  18 września 2017 at 13:53

  Hi there, I enjoy reading through your article.
  I wanted to write a little comment to support you.

 66. Ylosnes

  18 września 2017 at 19:46

  costo cialis viagra

  [url=http://viagragche.com/]buy viagra[/url]

  viagra

  viagra-power tablette

 67. Ashleigh

  19 września 2017 at 20:14

  What a best party this will be!

 68. Jkosnes

  20 września 2017 at 14:56

  cialis da 10 mg

  [url=http://cialisolas.com/]cialis price[/url]

  cialis for sale

  20mg generic cialis cheapest

 69. Marsha

  20 września 2017 at 17:54

  Excellent web site you’ve got here.. It’s difficult to find
  excellent writing like yours these days. I truly appreciate individuals like
  you! Take care!!

 70. dating web site

  20 września 2017 at 18:46

  Hello to every one, for the reason that I am
  actually eager of reading this webpage’s post to be updated
  regularly. It includes nice information.

 71. Jkosnes

  21 września 2017 at 05:38

  30 mg liquid injectable cialis

  [url=http://cialisolas.com/]buy cialis online[/url]

  cialis online

  vente cialis le r-u

 72. Fedyanes

  21 września 2017 at 10:08

  precio de cipla viagra

  [url=http://viagralpo.com/]canadian viagra[/url]

  cheap viagra

  viagra soft online in usa

 73. Virgil

  21 września 2017 at 11:14

  It’s really a cool and helpful piece of information. I’m glad that you just shared this helpful info with us.
  Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 74. Fedyanes

  21 września 2017 at 12:12

  online viagra usa pharmacy

  [url=http://viagralpo.com/]viagra[/url]

  viagra

  viagra canada achat paypal

 75. Cathern

  22 września 2017 at 02:56

  Your method of explaining the whole thing in this post is really fastidious, every
  one be capable of simply know it, Thanks a lot.

 76. Fedyanes

  22 września 2017 at 04:36

  look there buy original viagra

  [url=http://viagralpo.com/]viagra canada[/url]

  viagra

  australian viagra prices

 77. macau tourism keep

  22 września 2017 at 10:11

  I read this piece of writing completely on the
  topic of the comparison of most up-to-date and preceding technologies, it’s
  awesome article.

 78. good golf course

  22 września 2017 at 21:15

  Please let me know if you’re looking for a article
  writer for your weblog. You have some really great posts and
  I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of
  the load off, I’d love to write some content for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please blast me an e-mail if interested.
  Thank you!

 79. http://admission.hcu.ac.th

  23 września 2017 at 10:08

  When I initially commented I appear to have clicked the -Notify
  me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive 4 emails
  with the exact same comment. Is there a means you are able
  to remove me from that service? Many thanks!

 80. Jay

  23 września 2017 at 13:23

  It’s very simple to find out any matter on net as compared to
  textbooks, as I found this post at this web page.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra