Felieton

Nieletni krzywdzeni przez polskie prawo

Wkrótce z osiedlowych placów zabaw znikną liczne gromadki wesołych dzieci, nie będzie widać również młodzieży włóczącej się bez jasno określonego celu i coraz rzadziej spotkać będzie można spacerujące rodziny.

Dlaczego? Może z obawy przed imigrantami pozamykają się w czterech ścianach? A może to wynik kryzysu demograficznego? A może program 500+ jest po prostu medialną wydmuszką? Nic bardziej mylnego! To ogólnonarodowe spustoszenie spowodowane będzie powszechnym obowiązkiem szkolnym. Wpajamy dzieciom od najmłodszych lat wiarę w to, że muszą chodzić do przedszkola lub szkoły, bo to ich obowiązek. Ale czy tak powinno być?

Kardynalny błąd

Polski ustawodawca sprawił, że w pięknym kraju nad Wisłą wyolbrzymiono obowiązek szkolny a do jego cienia zepchnięto bardzo ważny – obowiązek nauki. Ten ostatni jest ważniejszy, a co istotniejsze, bardziej pociągający, gdyż każde dziecko w naturalny sposób chce poznawać świat. Ktoś kiedyś błędnie (a może świadomie) zaczął „podporządkowywać” obowiązek szkolny obowiązkowi nauki. Wielu nawet nie wie, że między tymi oboma pojęciami istnieje zasadnicza różnica. Niestety, w obecnym systemie szkolnictwa obowiązek nauki, czyli edukacja i zdobywanie wiedzy wydają się być pewnego rodzaju przywilejem. W znacznej mierze skierowany jest on do elitarnych szkół i rodziców samodzielnie uczących swoje dzieci. Natomiast obowiązek szkolny oznacza, że do szkoły musi chodzić każdy, a uczą się niestety tylko nieliczni. Dlatego należałoby te dwa obowiązki: szkolny i nauki, lepiej zrozumieć i nie utożsamiać ich ze sobą.

Szkoła czy edukacja?

Czy nie ważniejsza w życiu każdego człowieka powinna być nauka a nie szkoła? Mam wrażenie, że edukacja została zepchnięta na margines przez szkołę i zasady w niej panujące. Szkoła w walce z nauką wygrywa. W obecnym systemie szkolnictwa ważniejsze jest, aby dziecko chodziło do szkoły, miało dzień wypełniony od rana do późnego popołudnia. Istotniejsze jest, aby rodzice zdążyli pójść i wrócić z pracy, niż aby dziecko zdobywało wiedzę, rozwijało swoje zainteresowania, ba (!) żeby w ogóle zaczęło się czymś interesować! Przecież w szkole, w której wszyscy mają te same podręczniki, mają przeczytać te same lektury i wszyscy mają ten sam program nauczania, trudno jest mieć jakiekolwiek zainteresowanie. Najlepiej jest dla wszystkich, by nikt się nie wyróżniał, wszyscy myśleli i robili to samo, by każdy był przewidywalny. W przeciwnym razie, jak nauczyciel mógłby opanować ponad dwudziestoosobową grupę uczniów?

Przede wszystkim nauka

Czy obowiązek szkolny i obowiązek nauki to ten sam obowiązek? Czy jeden bez drugiego może być realizowany? Oczywiście, że tak. Można nawet dojść do wniosku, że łatwiej jest je wypełnić, gdy będzie się je realizowało osobno. Jeśli szkoła ma być miejscem, gdzie dzieci i młodzież mają przebywać pod nieobecność rodziców, to niech tak będzie. Jeśli ma być miejscem, w którym mogą miło bądź nie miło, ale z własnej i nieprzymuszonej woli spędzać czas, to niech tak będzie. Nie udawajmy, że ma być inaczej, że szkoła ma uczyć i poszerzać horyzonty. To konkretni ludzie tacy jak nauczyciele, trenerzy, rodzice, czy dziadkowie inspirują i pomagają rozwijać się młodym ludziom. Odrzućmy obowiązek szkolny. Jeśli dzieckiem chcą się zająć w domu rodzice, to pozwólmy im na to. Szkoła nie ma monopolu na naukę i do edukacji nie jest niezbędna. Może nawet przeszkadzać, ograniczając i zawężając horyzonty. Znieśmy obowiązek szkolny, a połóżmy nacisk na obowiązek nauki.

Bo czy można nauczyć się życia z podręcznika? Czy można zachwycić się jego smakiem z opowiadań nauczyciela, który go nigdy nie skosztował? Każdy sam musi odpowiedzieć sobie na te pytania.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

271 komentarzy

271 Komentarzy

 1. brat małoletniego

  2 września 2017 at 19:42

  I przez polskie sądy.
  Uczyć się samodzielnie myśleć, też im NIE WOLNO.

  http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1067064,etpc-prawo-do-informacji-publicznej.html

 2. brat małoletniego

  2 września 2017 at 19:45

 3. angol

  2 września 2017 at 19:56

  No, Ameryki Pani tu NIE odkryła…
  Ale warto ten temat przypominać…
  Choć to wiele nie pomoże…
  To nie czasy PRL-u, gdzie można było jeszcze cokolwiek zdziałać…
  Bo funkcjonowały pewne POZORY, na które można było się skutecznie powoływać..
  Dzisiaj zasłony opadają i wyłania się przeraźliwa prawda…
  Okupująca Polskę żydownia nie ma żadnego interesu w kształceniu dzieci Gojów.. Wręcz przeciwnie..
  Truje im neurotoksynami mózgi już zaraz po urodzeniu..
  Likwiduje dzieciom Rodzinę i ogłupia, demoralizuje (np. Owsiak..) na wszelkie sposoby…
  Dzieci Gojów mają wyrosnąć możliwie słabe, chore i głupie..
  Mają zaledwie jako tako liczyć do tysiąca i jako tako pisać i czytać..
  Horror, gdy się słucha, czy czyta dzisiejszych maturzystów, czy nawet absolwentów „wyższych studiów”…
  Jest to tragiczny skutek celowego i planowego działania..
  Za które to działanie, wielu (żydowskich) „działaczy”, po dziś dzień aktywnych w polskiej Władzy, winno ZAWISNĄĆ NA SZUBIENICY…
  Warto o tym pamiętać na przyszłość…
  Bo jednak NIE CAŁĄ młodzież zdołano nam zniszczyć, na przestrzeni zaledwie trzech pokoleń… Niestety – WIĘKSZOŚĆ…
  Jedyne, co pozostaje, to nie dopuszczenie, żeby tę resztkę świadomej i patriotycznej młodzieży polskiej nam nie WYMORDOWANO wkrótce, gdy Macierewicz ją powoła w kamasze CYNICZNIE do spełnienia „patriotycznego obowiązku obrony Ojczyzny”…
  No cóż, Pani Magdo ?..
  Pozostają „tajne komplety”, choć trudno się w dzisiejszej dobie ukryć przed wszędobylskim okiem Wielkiego (żydowskiego) Brata…
  Pozdrawiam…

 4. stan

  2 września 2017 at 20:17

  Przymus szkolny i tresura – oto priorytety okupanta w dziedzinie kształcenia. Doniosłość tej metody docenili już ojcowie Rewolucji Antyfrancuskiej.

 5. Tomek

  2 września 2017 at 23:50

  No to co pani proponuje w zamian? Powrót do czasów sprzed paruset lat, gdzie obowiązku szkolnego nie było? Czy może kształcenie dzieci samodzielnie przez rodziców? Już to widzę. Taki np. były SBek będzie uczył dzieci, że PRL było cacy, taki np. angol, co tu się wypowiada, będzie dziecku kładł do głowy te jego pierdoły o gojach, Chazarach czy inne bajki, w jakie on wierzy, a kolejny „inteligent” będzie uczył dziecko, że Ziemia jest płaska. O rodzicach z patologicznych rodzin, które w ogóle niczego nie zrobią, nie wspomnę. Po to jest szkoła, że dziecko ma mieć kontakt z pewnym minimum uznanej na świecie wiedzy i stworzyć mu możliwość obiektywnego poznania świata. Rodzic z czymś się nie zgadza, chce jakoś uzupełnić edukację dziecka? W czym problem? Przecież ma dziecko w domu, wychowuje je, odrabia z nim lekcje. Nie ma żadnych ograniczeń, jak chce mu przekazać swoje poglądy albo wiedzę, jego zdaniem, dla dziecka istotną.

  • m

   3 września 2017 at 08:35

   No właśnie!

  • and justice for all

   3 września 2017 at 09:14

   Tomek, ty tak na serio?

 6. hansi

  3 września 2017 at 10:30

  Tomek jest po prostu kretynem i szkoda na niego słów 🙂
  W dodatku nie ma własnych dzieci (nas szczęście.. 🙂 ).

 7. Soroka

  3 września 2017 at 10:47

  „Bo czy można nauczyć się życia z podręcznika? Czy można zachwycić się jego smakiem z opowiadań nauczyciela, który go nigdy nie skosztował? Każdy sam musi odpowiedzieć sobie na te pytania.”
  To jest najmądrzejsze zdanie z całego tekstu pani Magdaleny!
  Przymus szkolny, to tylko jedna i nie najważniejsza przyczyna pogłębiającej się głupoty młodych pokoleń.
  Nauka, to narzędzie poznawania prawdy. Obecnie w szkołach się nie uczy, tylko przekazuje informacje, a te dzieciom jedną stroną wchodzą, a drugą wychodzą. Podejrzewam że nie lepiej pod tym względem jest w tzw. nauczaniu domowym.
  Najważniejszą przyczyną pogłębiania się głupoty u młodych, jest obecny konsumpcyjny styl życia i brak relacji poznawczych pomiędzy wykonywaną pracą, a możliwością zaspokajania potrzeb życiowych.
  Obecnie nie ma już ludzi, którzy rozumieją i znają szersze procesy zaspokajania ludzkich potrzeb. Specjalizacja jest posunięta do granic absurdu i gdy się to wszystko zwali, a w tej sytuacji jest to nieuniknione, to większość ludzkości się pozabija przy wydzieraniu sobie resztek, a reszta umrze z głodu, bo nie będzie wiedziała jak zdobyć środki do życia.

 8. JARO

  3 września 2017 at 15:25

  bardzo dobrze się stało, że taki artykuł się pojawił; wszędobylska głupota zakładająca, że tylko państwowa przymusowa szkoła wychowa ludzi mądrych jest błędna już w swoim założeniu; szkoła państwowa była i jest nadal potrzebna do ogłupiania ludzi od najmłodszych lat pod dyktando lewactwa; lewactwa, chociaż w początkach tak się ono nie nazywało; jak się widzi w działaniu i słucha niektórych piewców dobrobytu szkolnictwa państwowego, to najzwyczajniej w świecie nóż otwiera się w kieszeni;

 9. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 19:12

  This post provides clear idea for the new viewers of blogging,
  that in fact how to do running a blog.

 10. Lelio Vieira Carneiro Junior

  6 września 2017 at 13:51

  It’s going to be end of mine day, however before end I am reading this
  impressive piece of writing to increase my experience.

 11. This paragraph will assist the internet people for building up
  new web site or even a blog from start to end.

 12. personal loan

  7 września 2017 at 00:18

  I just couldn’t leave your web site prior to
  suggesting that I really enjoyed the usual info a person supply in your visitors?

  Is gonna be back continuously to check up on new
  posts

 13. Sherlyn

  7 września 2017 at 03:17

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be
  thankful to you.

 14. things you need to know about chuck norris

  7 września 2017 at 20:22

  Thanks for every other great post. Where else may just anyone get that type of information in such an ideal way of writing?
  I have a presentation next week, and I am on the look for such information.

 15. real estate investing

  8 września 2017 at 08:21

  I am not sure where you are getting your information, but
  good topic. I needs to spend some time learning much
  more or understanding more. Thanks for magnificent info I
  was looking for this information for my mission.

 16. Adele

  8 września 2017 at 19:23

  You’re so cool! I do not think I’ve truly read through anything like this before.

  So nice to discover somebody with a few unique thoughts on this issue.
  Seriously.. many thanks for starting this up. This site is something that’s needed on the
  web, someone with some originality!

 17. problems start

  8 września 2017 at 19:29

  Have you ever thought about including a little
  bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all.
  Nevertheless think of if you added some great visuals
  or videos to give your posts more, „pop”! Your content
  is excellent but with images and videos, this website could definitely be one of
  the greatest in its field. Great blog!

 18. www.thesun.co.uk

  9 września 2017 at 06:06

  Pretty! This was an extremely wonderful post.
  Thank you for supplying this info.

 19. garage doors

  9 września 2017 at 10:30

  Hey very nice website!! Man .. Excellent .. Superb ..

  I’ll bookmark your blog and take the feeds also?
  I’m glad to search out so many useful info right here in the post, we want work out extra strategies in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 20. mgmptikbekasi.org

  9 września 2017 at 20:33

  I think the admin of this web page is in fact working hard in favor of his web page, since here every data is
  quality based data.

 21. venue-services.com

  9 września 2017 at 23:19

  Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert
  that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access
  consistently rapidly.

 22. Karina

  10 września 2017 at 01:45

  May I simply just say what a relief to discover a person that
  genuinely knows what they are talking about on the web. You certainly realize how to bring a
  problem to light and make it important. More people
  ought to check this out and understand this side of your story.

  I was surprised that you’re not more popular given that you definitely possess
  the gift.

 23. Mohamed

  10 września 2017 at 10:27

  Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Anyways,
  just wanted to say great blog!

 24. wiki.griffins.com

  10 września 2017 at 13:12

  These are truly impressive ideas in concerning blogging.
  You have touched some pleasant points here. Any way keep up wrinting.

 25. real estate school

  10 września 2017 at 16:10

  excellent post, very informative. I ponder why the other specialists of this sector don’t realize this.

  You should proceed your writing. I am sure,
  you’ve a huge readers’ base already!

 26. Margart

  10 września 2017 at 19:06

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging
  for? you made blogging look easy. The overall look of your site
  is excellent, as well as the content!

 27. Nila

  10 września 2017 at 22:43

  Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you
  knew where I could find a captcha plugin for my comment form?

  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty
  finding one? Thanks a lot!

 28. double interest

  11 września 2017 at 05:43

  Thanks for finally talking about >Nieletni krzywdzeni przez polskie prawo – Prawy.pl <Liked it!

 29. www.ilsleda.org

  11 września 2017 at 12:16

  Hey there! I realize this is kind of off-topic however
  I needed to ask. Does building a well-established blog like yours
  require a massive amount work? I’m completely new to operating a blog but I do write in my diary on a
  daily basis. I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and feelings online.
  Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring blog owners.
  Thankyou!

 30. http://jahandigital.ir/

  11 września 2017 at 16:41

  Hi Dear, are you genuinely visiting this web site daily, if so afterward you will absolutely take good knowledge.

 31. real player

  12 września 2017 at 04:14

  Hi my family member! I want to say that this post is amazing, great written and include
  almost all important infos. I’d like to peer more posts like
  this .

 32. door pops

  12 września 2017 at 05:17

  Terrific post but I was wondering if you could write a litte more on this subject?

  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.

  Thank you!

 33. real estate market

  12 września 2017 at 07:32

  Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came
  to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking
  and will be tweeting this to my followers! Great blog and brilliant design.

 34. valeranes

  12 września 2017 at 07:35

  cialis quoi ser

  [url=https://cialisols.com/]cialis for sale[/url]

  buy cialis

  theres no cialis generic

 35. ask potential real

  12 września 2017 at 08:01

  It’s actually a great and helpful piece
  of information. I’m satisfied that you shared this helpful info with us.
  Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 36. business plan

  12 września 2017 at 09:05

  Hiya! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest
  writing a blog post or vice-versa? My site goes over a lot of the same subjects as yours and I think we could
  greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 37. Moisesnes

  12 września 2017 at 09:58

  how long till viagra works

  [url=http://viagraferx.com/]cheap viagra[/url]

  viagra coupons

  nome de generico do viagra.

 38. Moisesnes

  12 września 2017 at 11:32

  viagra orosolubile costo

  [url=http://viagraferx.com/]buy viagra online[/url]

  viagra coupons

  viagra del canada generici

 39. cards double interest

  12 września 2017 at 11:59

  Appreciate this post. Will try it out.

 40. Lelio Vieira Carneiro Junior

  12 września 2017 at 20:14

  I read this piece of writing fully about the difference of
  latest and earlier technologies, it’s remarkable article.

 41. valeranes

  12 września 2017 at 22:18

  singapore cialis street sales

  [url=https://cialisols.com/]cialis price[/url]

  cialis online

  prix cialis pharmacie andorr

 42. cell phones

  13 września 2017 at 00:45

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see
  if it can survive a twenty five foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she
  has 83 views. I know this is entirely off topic but I had
  to share it with someone!

 43. getting education loans

  13 września 2017 at 01:53

  You could definitely see your expertise in the article you write.
  The sector hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how
  they believe. Always follow your heart.

 44. mobile phone nokia

  13 września 2017 at 02:16

  This website was… how do I say it? Relevant!!
  Finally I’ve found something that helped me. Many thanks!

 45. residential real

  13 września 2017 at 02:18

  Howdy! This blog post could not be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I am going to forward this article to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 46. Moisesnes

  13 września 2017 at 02:26

  free or low cost brand viagra

  [url=http://viagraferx.com/]buy viagra online[/url]

  viagra coupons

  tijuana viagra where to buy

 47. Deneen

  13 września 2017 at 03:19

  I have read some good stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting.
  I wonder how much attempt you place to make one of these magnificent informative web
  site.

 48. handy mobile

  13 września 2017 at 03:29

  I read this paragraph fully concerning the difference of latest
  and preceding technologies, it’s remarkable
  article.

 49. Moisesnes

  13 września 2017 at 05:25

  viagra sale manila

  [url=http://viagraferx.com/]viagra coupons[/url]

  cheap viagra

  viagra and woman

 50. Moisesnes

  14 września 2017 at 06:08

  forum sur le viagra

  [url=http://fedviagra.com/]buy viagra[/url]

  viagra coupons

  online pharmacy viagra us

 51. Moisesnes

  14 września 2017 at 18:38

  que significa viagra

  [url=http://fedviagra.com/]viagra online[/url]

  viagra coupons

  prescribed viagra uk

 52. Roberto

  14 września 2017 at 23:13

  I wanted to thank you for this great read!! I absolutely enjoyed every little bit of
  it. I have got you book-marked to check out new stuff you post…

 53. con-ciencia.cl

  15 września 2017 at 03:49

  Good day! This is my first visit to your blog!

  We are a collection of volunteers and starting a new
  initiative in a community in the same niche. Your blog
  provided us valuable information to work on. You have done a wonderful job!

 54. Jetta

  15 września 2017 at 04:00

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about,
  why waste your intelligence on just posting videos to your site when you
  could be giving us something informative to read?

 55. Moisesnes

  15 września 2017 at 06:54

  comprar viagra en espana

  [url=http://fedviagra.com/]buy viagra online[/url]

  buy cheap viagra

  addiction to viagra recovery

 56. HaroLiavaife

  15 września 2017 at 10:27

  Como Tomar El Kamagra [url=http://cialtobuy.com ]cialis[/url] Flagyl 500
  Priligy Capsulas Propecia Saw Palmetto
  Buy Viagra With Mastercard generic cialis High Dose Of Amoxicillin Precautions

 57. Veranes

  15 września 2017 at 11:03

  acheter cialis 5mg

  [url=http://pillsqlcialisonline.com/]generic cialis[/url]

  cialis

  cialis kaufen duisbur

 58. Solones

  16 września 2017 at 07:50

  payday loan corpus christi

  [url=http://soloadvance.com/]payday loans[/url]

  payday loans online

  payday loan coupon codes

 59. planning travel

  16 września 2017 at 19:37

  Hi there this is somewhat of off topic but I was wondering
  if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted
  to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 60. Ylosnes

  17 września 2017 at 00:06

  can buy viagra mexico

  [url=http://viagragche.com/]viagra[/url]

  viagra coupons

  low cost herbal viagra

 61. macau tourism

  17 września 2017 at 07:47

  I just could not leave your web site prior to suggesting
  that I really enjoyed the standard info an individual supply on your guests?
  Is going to be back frequently in order to check out new posts

 62. Ylosnes

  17 września 2017 at 11:51

  costo de viagra en chile

  [url=http://viagragche.com/]cheap viagra[/url]

  viagra

  viagra oder levitra

 63. Filomena

  17 września 2017 at 17:10

  I’m excited to uncover this page. I wanted to thank you for ones time just for this fantastic read!!

  I definitely appreciated every bit of it and i also have you bookmarked to look at new stuff in your site.

 64. Ylosnes

  18 września 2017 at 03:49

  can u take viagra every day

  [url=http://viagragche.com/]viagra[/url]

  buy cheap viagra

  research on generic viagra

 65. place macau tourism

  18 września 2017 at 13:53

  Hi there, I enjoy reading through your article.
  I wanted to write a little comment to support you.

 66. Ylosnes

  18 września 2017 at 19:46

  costo cialis viagra

  [url=http://viagragche.com/]buy viagra[/url]

  viagra

  viagra-power tablette

 67. Ashleigh

  19 września 2017 at 20:14

  What a best party this will be!

 68. Jkosnes

  20 września 2017 at 14:56

  cialis da 10 mg

  [url=http://cialisolas.com/]cialis price[/url]

  cialis for sale

  20mg generic cialis cheapest

 69. Marsha

  20 września 2017 at 17:54

  Excellent web site you’ve got here.. It’s difficult to find
  excellent writing like yours these days. I truly appreciate individuals like
  you! Take care!!

 70. dating web site

  20 września 2017 at 18:46

  Hello to every one, for the reason that I am
  actually eager of reading this webpage’s post to be updated
  regularly. It includes nice information.

 71. Jkosnes

  21 września 2017 at 05:38

  30 mg liquid injectable cialis

  [url=http://cialisolas.com/]buy cialis online[/url]

  cialis online

  vente cialis le r-u

 72. Fedyanes

  21 września 2017 at 10:08

  precio de cipla viagra

  [url=http://viagralpo.com/]canadian viagra[/url]

  cheap viagra

  viagra soft online in usa

 73. Virgil

  21 września 2017 at 11:14

  It’s really a cool and helpful piece of information. I’m glad that you just shared this helpful info with us.
  Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 74. Fedyanes

  21 września 2017 at 12:12

  online viagra usa pharmacy

  [url=http://viagralpo.com/]viagra[/url]

  viagra

  viagra canada achat paypal

 75. Cathern

  22 września 2017 at 02:56

  Your method of explaining the whole thing in this post is really fastidious, every
  one be capable of simply know it, Thanks a lot.

 76. Fedyanes

  22 września 2017 at 04:36

  look there buy original viagra

  [url=http://viagralpo.com/]viagra canada[/url]

  viagra

  australian viagra prices

 77. macau tourism keep

  22 września 2017 at 10:11

  I read this piece of writing completely on the
  topic of the comparison of most up-to-date and preceding technologies, it’s
  awesome article.

 78. good golf course

  22 września 2017 at 21:15

  Please let me know if you’re looking for a article
  writer for your weblog. You have some really great posts and
  I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of
  the load off, I’d love to write some content for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please blast me an e-mail if interested.
  Thank you!

 79. http://admission.hcu.ac.th

  23 września 2017 at 10:08

  When I initially commented I appear to have clicked the -Notify
  me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive 4 emails
  with the exact same comment. Is there a means you are able
  to remove me from that service? Many thanks!

 80. Jay

  23 września 2017 at 13:23

  It’s very simple to find out any matter on net as compared to
  textbooks, as I found this post at this web page.

 81. www.l2baron.com

  25 września 2017 at 10:51

  These are in fact fantastic ideas in concerning blogging.
  You have touched some pleasant things here. Any way keep
  up wrinting.

 82. backpacking travel

  26 września 2017 at 00:45

  I do not even know the way I ended up here, but I thought this submit was once good.
  I do not recognize who you are however certainly you are going to a famous blogger for
  those who aren’t already. Cheers!

 83. tits tits tits

  26 września 2017 at 18:52

  AAmPdN Perfect work you have done, this site is really cool with good information.

 84. forum.tmntactionfigurecollectorslounge.com

  26 września 2017 at 22:42

  Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a
  lot of spam feedback? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me mad so any support
  is very much appreciated.

 85. gratis brazil dating

  27 września 2017 at 14:45

  Hi there, I discovered your web site by way of Google while
  searching for a similar matter, your website
  came up, it seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just was aware of your blog through Google, and
  found that it’s truly informative. I’m going to watch out for brussels.
  I will appreciate when you proceed this in future.
  Numerous people will be benefited out of your writing.

  Cheers!

 86. soccer shoes

  27 września 2017 at 16:19

  Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve
  had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.

  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 87. Excellent post! We are linking to this particularly great content on our website.
  Keep up the good writing.

 88. http://119.46.144.74

  28 września 2017 at 00:54

  Heya! I just wanted to ask if you ever have
  any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and
  I ended up losing months of hard work due to no back up.
  Do you have any methods to stop hackers?

 89. Cesqenes

  29 września 2017 at 05:25

  i recommend purchasing cialis

  [url=http://orderascialis.com/]cialis coupon[/url]

  buy cialis online

  cialis bestellen kamagra

 90. equassy

  30 września 2017 at 01:17

  who is viagra girl
  [url=http://viagrabrx.com/]cheap viagra online[/url]
  buy viagra online without prescription
  buy viagra

 91. http://g1.globo.com/

  30 września 2017 at 05:38

  Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other
  websites? I have a blog based upon on the same topics you discuss and
  would really like to have you share some stories/information. I know my audience would enjoy your
  work. If you’re even remotely interested, feel free
  to send me an email.

 92. Vernenes

  30 września 2017 at 23:22

  buy viagra australia online

  [url=http://canadianviagrats.com/]viagra[/url]

  cheap viagra

  viagra femme naturelle

 93. Nerkones

  30 września 2017 at 23:44

  dove comprare viagra sicur

  [url=http://viagragenericsj.com/]viagra generic[/url]

  viagra generic

  viagra generico en el peru

 94. Carlos Eduardo Correa da Veiga

  1 października 2017 at 01:07

  WOW just what I was searching for. Came here by searching
  for travel close

 95. Shirleen

  1 października 2017 at 04:37

  Remarkable things here. I am very satisfied to
  see your article. Thank you so much and I am looking ahead to contact you.
  Will you kindly drop me a mail?

 96. Louise

  1 października 2017 at 08:47

  Wow, this post is fastidious, my sister is analyzing these kinds of things,
  thus I am going to let know her.

 97. Nerkones

  1 października 2017 at 14:43

  i use it viagra online order

  [url=http://viagragenericsj.com/]viagra generic[/url]

  buy viagra

  cheapest viagra tablet uk

 98. Vernenes

  1 października 2017 at 15:15

  viagra rezeptfrei nurnberg

  [url=http://canadianviagrats.com/]cheap viagra[/url]

  viagra online

  viagra mixed with other drugs

 99. soccer jerseys

  1 października 2017 at 18:08

  Whats up are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get
  started and set up my own. Do you require any coding expertise to make your own blog?

  Any help would be really appreciated!

 100. Johnson

  1 października 2017 at 18:38

  I am curious to find out what blog system you are working with?

  I’m experiencing some small security issues with my latest website and I would like to
  find something more secure. Do you have any solutions?

 101. best butt

  1 października 2017 at 20:13

  This post is in fact a fastidious one it helps new net
  people, who are wishing in favor of blogging.

 102. RoyaRe

  1 października 2017 at 21:36

  http:// viagradrx.com
  viagra femenino
  [url=http:// viagradrx.com/]generic viagra online[/url]
  coupons for viagra
  cheap viagra

 103. Smootte

  2 października 2017 at 03:58

  http:// viagradrx.com
  kamagra vs viagra
  [url=http:// viagradrx.com/]generic viagra online[/url]
  cheap viagra online canadian pharmacy
  cheap viagra

 104. suclite

  2 października 2017 at 04:53

  http:// viagradrx.com
  who is the woman in the viagra commercial
  [url=http:// viagradrx.com/]buy viagra[/url]
  get viagra prescription
  generic viagra online

 105. Nerkones

  2 października 2017 at 06:02

  viagra in pattaya

  [url=http://viagragenericsj.com/]buy cheap viagra[/url]

  viagra generic

  pill price viagra users group

 106. Vernenes

  2 października 2017 at 07:24

  soft generic viagra

  [url=http://canadianviagrats.com/]viagra[/url]

  viagra canada

  viagra tablets where to buy

 107. lostand2d.com

  2 października 2017 at 09:04

  It’s difficult to find educated people about this topic,
  however, you sound like you know what you’re talking about!
  Thanks

 108. HaroLiavaife

  2 października 2017 at 21:23

  Precio De Propecia 1 Mg Mail Order Macrobid Urinary Tract Infections Amoxicillin Clavulanate Potassium Web Md [url=http://tadalaf20mg.com]buy cialis[/url] Cialis Livraison Rapide Forum

 109. toned butt

  3 października 2017 at 08:33

  Aw, this was an extremely good post. Spending some time and actual effort
  to produce a top notch article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t manage to get
  nearly anything done.

 110. https://www.youtube.com

  3 października 2017 at 10:59

  I like it whenever people come together and share thoughts.
  Great site, keep it up!

 111. Piper

  3 października 2017 at 12:44

  I have read so many articles on the topic of the blogger lovers however this article
  is in fact a pleasant piece of writing, keep it up.

 112. Miloones

  3 października 2017 at 13:58

  generic viagra online cheap

  [url=http://buygfviagraonline.com/]buy viagra[/url]

  cheap viagra

  can you get viagra at cvs

 113. Miloones

  4 października 2017 at 06:19

  preis viagra deutschland

  [url=http://buygfviagraonline.com/]viagra generic[/url]

  buy viagra

  viagra toronto price

 114. soccer jersey

  4 października 2017 at 11:55

  Aw, this was a very nice post. Taking the time and actual effort to make a very good
  article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never manage to get
  nearly anything done.

 115. Everette

  4 października 2017 at 15:29

  Somebody necessarily assist to make significantly posts
  I would state. This is the very first time I frequented your web page and so far?
  I surprised with the analysis you made to create this particular put up incredible.
  Magnificent job!

 116. dating web site

  5 października 2017 at 15:06

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site
  when you could be giving us something enlightening to read?

 117. soccer jersey

  5 października 2017 at 21:56

  I savour, lead to I found just what I used to be taking
  a look for. You have ended my 4 day lengthy hunt!
  God Bless you man. Have a great day. Bye

 118. ynnopharma.com.vn

  6 października 2017 at 05:12

  Hi there to all, the contents existing at this site are really amazing for people experience, well,
  keep up the good work fellows.

 119. brazil butt lift

  6 października 2017 at 06:50

  I read this post completely concerning the comparison of most recent and
  previous technologies, it’s amazing article.

 120. Gerhanes

  6 października 2017 at 12:03

  cialis average cost

  [url=http://buycheapkcialis.com/]cialis cheap[/url]

  generic cialis

  no rx cialis

 121. Moisesnes

  6 października 2017 at 15:53

  does viagra work yahoo answers

  [url=http://cheapviagraik.com/]viagra generic[/url]

  cheap viagra

  costo viagra en farmacia

 122. right timex look

  6 października 2017 at 21:28

  I have to thank you for the efforts you have put in writing this
  site. I’m hoping to check out the same high-grade content from you later on as well.
  In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now 😉

 123. Gerhanes

  7 października 2017 at 07:04

  cheap 2 5 mg cialis

  [url=http://buycheapkcialis.com/]cialis[/url]

  buy cialis

  soft flavoured cialis best

 124. Moisesnes

  7 października 2017 at 10:04

  viagra 50mg price walmart

  [url=http://cheapviagraik.com/]viagra[/url]

  buy cheap viagra

  i use it viagra alternatives

 125. jordan soccer

  7 października 2017 at 10:24

  It’s impressive that you are getting thoughts from this piece of writing as well as from our discussion made at this time.

 126. web dating guidelines

  7 października 2017 at 17:50

  Hello to every one, it’s genuinely a good for me to pay a quick visit
  this web page, it includes valuable Information.

 127. Gerhanes

  7 października 2017 at 20:52

  cialis adverse reactions

  [url=http://buycheapkcialis.com/]generic cialis online[/url]

  cialis

  reputable online cialis phy

 128. heart disease multiply

  8 października 2017 at 00:50

  I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your site?
  Its very well written; I love what youve got
  to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.

  Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures.
  Maybe you could space it out better?

 129. fatal heart attacks

  8 października 2017 at 06:01

  Hi there, You’ve done an incredible job. I will definitely digg it and personally suggest to my friends.
  I am sure they’ll be benefited from this website.

 130. holiday travel around

  8 października 2017 at 18:55

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to
  get listed in Yahoo News? I’ve been trying
  for a while but I never seem to get there! Appreciate it

 131. dating guidelines

  9 października 2017 at 02:57

  Hello there, I discovered your website by the use of Google at the same time as looking for a comparable matter,
  your site got here up, it looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply changed into alert to your blog thru Google, and located that it’s
  really informative. I am gonna be careful for brussels.
  I will appreciate when you proceed this in future.
  Numerous other folks will probably be benefited out of your writing.
  Cheers!

 132. gratis brazil dating

  9 października 2017 at 18:26

  A motivating discussion is worth comment. I think that you
  need to write more on this subject matter, it might not be a taboo subject
  but generally people do not speak about these issues. To the next!

  Many thanks!!

 133. hey

  10 października 2017 at 01:30

  I’m gone to inform my little brother, that he should also visit this
  weblog on regular basis to get updated from hottest reports.

 134. soccer sweat shirts

  10 października 2017 at 07:48

  Everyone loves what you guys are usually up too.
  This type of clever work and reporting! Keep up the amazing works guys I’ve you guys to blogroll.

 135. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  10 października 2017 at 17:14

  First off I would like to say terrific blog!
  I had a quick question in which I’d like to ask if you
  do not mind. I was interested to know how you
  center yourself and clear your mind before writing. I have had a hard time clearing my thoughts in getting my thoughts out there.

  I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes
  are generally lost simply just trying to figure out how to
  begin. Any recommendations or tips? Cheers!

 136. bigger butt

  11 października 2017 at 22:41

  Hi! I just wanted to ask if you ever have any trouble with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and
  I ended up losing many months of hard work due to no
  backup. Do you have any methods to stop hackers?

 137. best dating

  11 października 2017 at 23:54

  At this moment I am ready to do my breakfast, after
  having my breakfast coming yet again to read further news.

 138. timex watch

  13 października 2017 at 06:24

  You really make it seem so easy with your presentation but I
  find this matter to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post,
  I’ll try to get the hang of it!

 139. Sammy

  13 października 2017 at 07:34

  This paragraph gives clear idea in support of the new people of blogging, that genuinely how to
  do blogging and site-building.

 140. heart disease

  13 października 2017 at 07:40

  Very shortly this web page will be famous amid
  all blogging and site-building viewers, due to it’s nice articles

 141. http://noithathonviet.com

  13 października 2017 at 08:14

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I have joined your feed and look forward to seeking more of your
  excellent post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 142. japanese sex videos

  13 października 2017 at 15:14

  Major thankies for the post.Thanks Again. Really Cool.

 143. HaroLiavaife

  13 października 2017 at 17:17

  Buy Amoxicillin Antibiotic Online [url=http://bestviaonline.com]viagra[/url] Lasik Furosemide Purchase Order

 144. video sex indo mp4

  13 października 2017 at 19:14

  Im thankful for the article post.Much thanks again. Want more.

 145. This is a topic which is close to my heart Thank you! Exactly where are your contact details though?

 146. free logo creator

  14 października 2017 at 07:27

  Very good blog.Really looking forward to read more. Cool.

 147. Irving

  14 października 2017 at 09:58

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful
  & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like
  you aided me.

 148. Fitness center

  14 października 2017 at 11:37

  Im obliged for the blog.Really looking forward to read more.

 149. Nationwide Real Estate Investing

  14 października 2017 at 15:45

  I value the post.Much thanks again. Great.

 150. GYM School

  14 października 2017 at 19:52

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!. Thanks For Your article about sex.

 151. The Perfect Fitness Center

  15 października 2017 at 08:20

  This is a really good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very precise info Thank you for sharing this one. A must read article!

 152. closest dispensary to me

  16 października 2017 at 20:54

  some money on their incredibly very own, particularly considering of the very

 153. asbestos removal company

  17 października 2017 at 01:01

  Hi! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to
  make your site mobile friendly? My weblog looks weird when browsing from my
  iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this problem.
  If you have any recommendations, please share. Appreciate
  it!

 154. How To Lose 10 Pounds In A Week Without Exercise

  17 października 2017 at 09:06

  Thanks so much for the article. Really Cool.

 155. dispensary

  17 października 2017 at 13:11

  Yay google is my king aided me to find this great web site !.

 156. Nursing scarf

  18 października 2017 at 01:25

  Im grateful for the blog.Thanks Again. Awesome.

 157. structual

  18 października 2017 at 10:29

  You certainly know how to bring a problem to light and make it important.

 158. Itamar Serp

  18 października 2017 at 17:16

  Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account
  your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I
  achievement you access consistently rapidly.

 159. Carlos Eduardo Correa da Veig

  18 października 2017 at 20:39

  Greetings from Idaho! I’m bored at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break.
  I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to
  take a look when I get home. I’m surprised at how
  fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyhow, great site!

 160. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 21:03

  Hi there would you mind letting me know which hosting company you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different internet
  browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you recommend a good web hosting provider at a reasonable price?
  Cheers, I appreciate it!

 161. awesome christian t-shirts

  18 października 2017 at 22:29

  I think this is a real great post.Thanks Again. Keep writing.

 162. tercio borlenghi jr

  19 października 2017 at 01:17

  You made some good points there. I looked on the net for additional information about the issue and found most people
  will go along with your views on this web site.

 163. a course in miracles online

  19 października 2017 at 02:30

  This is one awesome article.Really looking forward to read more. Great.

 164. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 05:13

  Hi there, yup this article is in fact nice and I have
  learned lot of things from it about blogging. thanks.

 165. Itamar Serpa Fernandes

  19 października 2017 at 05:51

  Hello, I think your blog might be having internet browser compatibility issues.
  When I take a look at your site in Safari, it looks fine but when opening
  in Internet Explorer, it has some overlapping issues.
  I merely wanted to give you a quick heads up! Aside from that, wonderful blog!

 166. HarryAndLouise's Website

  19 października 2017 at 18:58

  I wished to compose you one particular extremely little remark to finally say thanks when far more over the

 167. timex look

  19 października 2017 at 21:41

  Hi! I could have sworn I’ve been to your blog before but
  after browsing through a few of the posts I realized it’s new to me.

  Nonetheless, I’m definitely pleased I discovered it
  and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 168. Lélio Vieira Carneiro Junior

  19 października 2017 at 23:22

  I’m curious to find out what blog platform you are working with?

  I’m having some small security problems with my latest website and I’d like to find something more secure.
  Do you have any suggestions?

 169. mAadhaar

  20 października 2017 at 03:17

  I think, that you commit an error. Let as discuss it.

 170. legrand

  20 października 2017 at 07:27

  This very blog is without a doubt entertaining as well as amusing. I have picked up many helpful advices out of this amazing blog. I ad love to go back again soon. Thanks!

 171. Egli Diana Pinto

  20 października 2017 at 10:29

  Good day I am so glad I found your blog, I really found you
  by accident, while I was browsing on Bing for something else,
  Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a tremendous post and a all round
  exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it
  all at the moment but I have bookmarked it
  and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up
  the great work.

 172. Scotttok

  20 października 2017 at 15:35

  [url=http://wigsforwomensn.com/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigsforwomensn.com/]Wigs[/url]
  [url=http://wigsforswomen.com/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://lacefrontwigsz.com/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigsforblackwomenz.com/]Wigs[/url]
  [url=http://wigsforblackwomensx.com/]Wigs For Black Women[/url]
  [url=http://wigshx.com/]Wigs[/url]
  [url=http://wigshx.com/]Wigs For Black Women[/url]
  [url=http://wigsnforwomen.com/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigsnforwomen.com/]Wigs[/url]
  [url=http://wigsforxwomen.com/]Wigs For Black Women[/url]
  [url=http://wigsforxwomen.com/]Wigs[/url]
  [url=http://wigsforwomenbuy.com/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigsforwomenbuy.com/]Buy Wigs[/url]
  [url=http://lacefrontwigs.org/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://lacefrontwigs.org/]Lace Front wigs[/url]
  [url=http://indanhairwigs.com/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://indanhairwigs.com/]Wigs[/url]
  [url=http://africanamericans-wigs.com/]African American Wigs[/url]
  [url=http://africanamericans-wigs.com/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigs-forblackwomenus.com/]Wigs For Black Women[/url]
  [url=http://wigs-forblackwomenus.com/]Wigs For Women[/url]

 173. دانلود فیلم رگ خواب

  20 października 2017 at 15:41

  Im grateful for the blog post.Much thanks again. Awesome.

 174. Lelio Junior

  20 października 2017 at 16:14

  If you want to obtain much from this piece of writing then you have
  to apply these techniques to your won website.

 175. Mixed Cake Delivery Online

  21 października 2017 at 00:25

  Really enjoyed this article.Thanks Again. Really Great.

 176. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  21 października 2017 at 00:31

  What’s up everyone, it’s my first go to see at this web page, and
  article is genuinely fruitful for me, keep up posting such articles.

 177. Pingback: obat hpv untuk wanita

 178. Lelio Vieira Carneiro

  21 października 2017 at 09:17

  I every time used to read piece of writing in news papers but
  now as I am a user of net so from now I am using net for
  posts, thanks to web.

 179. Carlos Eduardo Correa da Veig

  21 października 2017 at 10:40

  Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your
  web site, how could i subscribe for a blog web site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been a little
  bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 180. Dewa Poker Terpercaya

  21 października 2017 at 12:46

  Wow, wonderful weblog format! How long have you been blogging for? you make running a blog look easy. The total look of your website is wonderful, let alone the content material!

 181. Itamar Serp

  21 października 2017 at 16:57

  hello there and thank you for your information – I’ve certainly picked
  up something new from right here. I did however expertise some technical issues using
  this website, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish
  loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your quality score if ads and
  marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS
  to my e-mail and could look out for much more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again very soon.

 182. Lelio Vieira Carneiro Junior

  21 października 2017 at 19:01

  It’s fantastic that you are getting thoughts from this paragraph as well as from our argument made here.

 183. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  21 października 2017 at 21:12

  For most up-to-date news you have to pay a visit web and on the web
  I found this website as a best web site for latest updates.

 184. Umanizzare presidios

  21 października 2017 at 23:11

  I was curious if you ever considered changing
  the page layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or two images.

  Maybe you could space it out better?

 185. Grupo Serval presídios

  22 października 2017 at 01:57

  Hello mates, nice piece of writing and pleasant urging commented at this place, I
  am really enjoying by these.

 186. Grupo Serval escandalo

  22 października 2017 at 03:36

  Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it ;
  ) I may revisit yet again since I book-marked it. Money and
  freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to
  help others.

 187. Umanizzare

  22 października 2017 at 13:09

  I’m not certain where you are getting your info, however good topic.
  I must spend some time studying more or understanding more.

  Thanks for excellent info I used to be searching for this info for
  my mission.

 188. short websites

  22 października 2017 at 14:32

  Hi there mates, fastidious piece of writing and good arguments commented
  here, I am actually enjoying by these.

 189. Luiz Gastão Bittencourt

  22 października 2017 at 18:03

  Right here is the right web site for anyone who wants to understand this topic.
  You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa).
  You certainly put a new spin on a topic which has been discussed for many years.
  Excellent stuff, just great!

 190. Lelio Junior

  22 października 2017 at 20:58

  Simply desire to say your article is as amazing.
  The clarity on your submit is just spectacular and i could suppose you are a professional on this subject.
  Well together with your permission allow me to seize
  your RSS feed to keep up to date with approaching post.
  Thanks 1,000,000 and please keep up the rewarding work.

 191. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  22 października 2017 at 21:34

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so
  she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 192. tercio borlenghi jr

  22 października 2017 at 22:28

  I got this web page from my buddy who shared
  with me on the topic of this web site and at the moment this time I am visiting this site and reading very informative posts
  at this time.

 193. Egli Diana Pinto

  23 października 2017 at 01:00

  Very great post. I simply stumbled upon your blog
  and wished to say that I have truly loved browsing your blog
  posts. After all I will be subscribing in your feed and I’m hoping you write again soon!

 194. Egli Diana Pinto

  23 października 2017 at 02:24

  Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could
  find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

 195. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  23 października 2017 at 08:27

  This is my first time pay a visit at here and i am truly happy
  to read everthing at one place.

 196. Carlos Eduardo Correa da Veig

  23 października 2017 at 09:39

  Your style is really unique in comparison to other folks I have read
  stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I
  will just bookmark this blog.

 197. Lélio Vieira Carneiro Junio

  23 października 2017 at 17:11

  Excellent way of describing, and pleasant paragraph to take data on the topic of my presentation subject,
  which i am going to convey in college.

 198. Dadado Veig

  23 października 2017 at 19:26

  I’ve read a few excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for
  revisiting. I wonder how a lot effort you place to create the sort of
  wonderful informative web site.

 199. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  23 października 2017 at 23:49

  Hey! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?

  My site looks weird when viewing from my iphone4. I’m trying
  to find a theme or plugin that might be able to
  fix this problem. If you have any suggestions, please share.
  Appreciate it!

 200. smart phones

  24 października 2017 at 01:26

  I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own blog and was wondering what all is needed to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would
  cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% positive.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Appreciate it

 201. website admin

  24 października 2017 at 08:11

  Hi there! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?

  My web site looks weird when browsing from my iphone. I’m trying to
  find a template or plugin that might be able to correct this problem.
  If you have any suggestions, please share. Many thanks!

 202. timex wearers

  24 października 2017 at 12:13

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added”
  checkbox and now each time a comment is added I get four emails
  with the same comment. Is there any way you can remove
  me from that service? Thanks!

 203. RobertRar

  24 października 2017 at 18:32

  [url=http://lace-wigs.net/]Wigs[/url]
  [url=http://lace-wigs.net/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigshumanhair.us.com/]Wigs[/url]
  [url=http://wigshumanhair.us.com/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigsforblackwomen.org/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigsforblackwomen.org/]Wigs For Black Women[/url]
  [url=http://wigforwomen.com/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigforwomen.com/]Wig[/url]
  [url=http://wigshumanhair.org/]Human Hair Wigs[/url]
  [url=http://wigshumanhair.org/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigsforzwomen.com/]Wigs[/url]
  [url=http://wigsforzwomen.com/]Wigs[/url]
  [url=http://wigsforwomene.com/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigsforwomene.com/]Wigs[/url]
  [url=http://wigsfortwomen.com/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigsfortwomen.com//]Wigs[/url]
  [url=http://wigsforblackwomenbuy.com/]Wigs[/url]
  [url=http://wigsforblackwomenbuy.com/]Wigs For Black Women[/url]
  [url=http://humanhair-wigs.org/]Wigs[/url]
  [url=http://humanhair-wigs.org/]Human Hair Wigs[/url]
  [url=http://lace-wigs.org/]Wigs[/url]
  [url=http://lace-wigs.org/]Lace Front Wigs[/url]
  [url=http://fulllacefront-wigs.com/]Full Lace Front Wigs[/url]
  [url=http://fulllacefront-wigs.com/]Wigs[/url]
  [url=http://lacefront-wigs.com/]Lace Front Wigs[/url]
  [url=http://lacefront-wigs.com/]Lace Front Wigs[/url]

 204. Dadado Veig

  24 października 2017 at 22:05

  Fantastic web site. A lot of helpful info here.
  I am sending it to some buddies ans also sharing in delicious.
  And obviously, thank you for your effort!

 205. Jay

  24 października 2017 at 22:41

  I visited multiple web pages but the audio feature for audio songs existing at this web site
  is genuinely wonderful.

 206. Luiz Gastão Bittencourt

  24 października 2017 at 22:55

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up and
  the rest of the site is very good.

 207. Itamar Serpa Fernandes

  25 października 2017 at 02:04

  I was able to find good info from your content.

 208. Grupo Serval escandalo

  25 października 2017 at 21:09

  I’ve been browsing online greater than 3 hours these
  days, but I never discovered any interesting article
  like yours. It is beautiful worth sufficient for me.

  In my opinion, if all webmasters and bloggers made excellent content material as you probably did, the internet might be much more useful than ever before.

 209. find asbestos inside

  25 października 2017 at 23:48

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like
  you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is great
  blog. An excellent read. I will certainly be back.

 210. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  26 października 2017 at 02:26

  Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be
  ok. I’m absolutely enjoying your blog and look
  forward to new updates.

 211. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  26 października 2017 at 07:57

  A fascinating discussion is definitely worth comment.
  I do think that you need to publish more on this topic, it might
  not be a taboo matter but usually folks don’t speak about these topics.

  To the next! Kind regards!!

 212. Carlos Eduardo Correa da Veig

  26 października 2017 at 08:00

  At this time I am going away to do my breakfast, when having my breakfast
  coming again to read more news.

 213. José Wilame Araújo Rodrigues

  27 października 2017 at 06:36

  Greetings! Very helpful advice in this particular
  post! It’s the little changes that will make the biggest changes.

  Thanks for sharing!

 214. HaroLiavaife

  28 października 2017 at 03:21

  Amoxicillin Viral Infection Comprar Cialis Bilbao [url=http://genericviabuy.com]viagra[/url] Get Elocon 0.1% In Canada

 215. José Wilame Araújo Rodrigues

  28 października 2017 at 04:04

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your blog.
  You have some really good posts and I believe I would be a good
  asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely
  love to write some material for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please blast me an email if interested.
  Many thanks!

 216. Grupo Coral fraude

  28 października 2017 at 07:56

  Just desire to say your article is as amazing.
  The clarity on your submit is just great and i could think you’re knowledgeable on this subject.
  Well along with your permission let me to take hold of your feed
  to keep updated with imminent post. Thank you
  one million and please continue the gratifying
  work.

 217. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 14:02

  I simply could not go away your web site before suggesting that I extremely enjoyed the standard information an individual provide to your visitors?
  Is gonna be back incessantly to investigate cross-check new posts

 218. Carlos Eduardo Correa da Veig

  28 października 2017 at 19:07

  Greate post. Keep writing such kind of information on your site.
  Im really impressed by your blog.
  Hi there, You have performed a fantastic job. I will certainly digg it and in my view recommend to my friends.
  I am confident they will be benefited from this site.

 219. Dadado Veig

  28 października 2017 at 19:49

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I
  provide credit and sources back to your website? My website is in the
  very same niche as yours and my visitors would really
  benefit from a lot of the information you provide
  here. Please let me know if this okay with you. Regards!

 220. Lelio Vieira Carneiro

  29 października 2017 at 00:41

  Hello it’s me, I am also visiting this web site on a regular basis, this site is in fact fastidious and the users are actually
  sharing good thoughts.

 221. contract phones encapsulate

  29 października 2017 at 02:52

  Thanks for the auspicious writeup. It in truth used to be a entertainment account it.
  Look advanced to more delivered agreeable from you! By the
  way, how could we keep in touch?

 222. right timex look

  29 października 2017 at 02:23

  With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog
  has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is
  popping it up all over the internet without my agreement.

  Do you know any techniques to help stop content from being ripped off?
  I’d truly appreciate it.

 223. Hectorkex

  29 października 2017 at 19:02

  [url=https://sexpill.store/antipsychotic-treatment/risperdal-generic]online risperdal[/url]

  [url=https://sexpill.store/heart-cholesterol/zocor-generic]buying zocor online[/url]

  pharmacy school requirements

  [url=https://sexpill.store/ed-trial-packs/optimum-performance-ed-pack]buy cheap optimum performance ed pack[/url]

  osco pharmacy

  [url=https://sexpill.store/women-s-sexual-health/female-viagra]buy female viagra online[/url]

  accredo specialty pharmacy

  [url=https://sexpill.store/antibiotics/flagyl-generic]flagyl no prescription[/url]

  benzer pharmacy

  [url=https://sexpill.store/men-s-sexual-health/sildenafil-citrate]buying sildenafil citrate online[/url]

 224. obat jengger ayam

  31 października 2017 at 00:47

  It’s actually veгy ϲomplicated іn this active life to lisen news on Television,
  so I only use web for that reason, and obtain the most up-to-date news.

 225. mlbperfectinninglivehack

  31 października 2017 at 09:59

  Intresting, will come back here more often.

 226. Lélio Vieira Carneiro Junior

  31 października 2017 at 10:29

  This is a topic that is close to my heart…

  Thank you! Exactly where are your contact details though?

 227. Umanizzare

  31 października 2017 at 10:41

  Hi everyone, it’s my first go to see at this web site, and paragraph
  is really fruitful in support of me, keep up
  posting these types of posts.

 228. messenger hourglass generator }

  31 października 2017 at 23:04

  This is interesting!

 229. Itamar Serp

  1 listopada 2017 at 01:58

  I’m not certain where you’re getting your information,
  however good topic. I must spend a while finding
  out more or figuring out more. Thank you for fantastic information I
  used to be looking for this info for my mission.

 230. Grupo Coral presidios

  1 listopada 2017 at 11:35

  Heya i am for the primary time here. I came across this board and I
  to find It really useful & it helped me out a lot. I am hoping to give one thing again and aid others like you helped me.

 231. domain name registrar

  1 listopada 2017 at 13:11

  This is really interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward
  to seeking more of your great post. Also, I’ve shared your website
  in my social networks!

 232. security business

  1 listopada 2017 at 14:10

  Helpful info. Lucky me I found your website
  unintentionally, and I am shocked why this coincidence did not happened earlier!

  I bookmarked it.

 233. Some truly wonderful content on this web site , appreciate it for contribution.

 234. Itamar Serpa Fernandes

  2 listopada 2017 at 03:14

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an edginess over that you
  wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since
  exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 235. Carlos Eduardo Correa da Veig

  2 listopada 2017 at 03:37

  A fascinating discussion is definitely worth comment.

  There’s no doubt that that you need to write more about this
  subject matter, it might not be a taboo subject
  but generally folks don’t speak about such issues.
  To the next! Kind regards!!

 236. tercio borlenghi junior

  2 listopada 2017 at 04:38

  I pay a visit each day a few web pages and blogs to read content, but this web
  site presents feature based articles.

 237. HaroLiavaife

  2 listopada 2017 at 11:17

  Real Hydrochlorothiazide Internet Overseas Amex Accepted Association Cialis Viagra [url=http://cheapvia50mg.com]viagra[/url] Cialis Reliable Supplier Propecia Salud Propecia Efectivo Caida

 238. Grupo Coral presidios

  2 listopada 2017 at 21:45

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I to find It really helpful &
  it helped me out much. I am hoping to provide something back
  and aid others like you aided me.

 239. wsop free hack tool

  2 listopada 2017 at 23:12

  Ha, here from yahoo, this is what i was searching for.

 240. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  3 listopada 2017 at 11:59

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this brilliant blog!
  I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will share this website with my Facebook group.
  Chat soon!

 241. Lélio Vieira Carneiro Junio

  3 listopada 2017 at 19:25

  Its like you learn my mind! You seem to grasp a lot approximately this, such as you wrote the guide
  in it or something. I think that you just could do with some percent to
  pressure the message home a little bit, however other than that,
  this is magnificent blog. An excellent read.
  I’ll definitely be back.

 242. conan exiles hacks

  4 listopada 2017 at 06:14

  Intresting, will come back here again.

 243. aimbot fortnite

  4 listopada 2017 at 15:19

  I like this website its a master peace ! Glad I found this on google .

 244. Pingback: obat sipilis dan kecing nanah

 245. Lelio Vieira Carneiro Junior

  5 listopada 2017 at 09:37

  I used to be able to find good advice from your blog posts.

 246. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  6 listopada 2017 at 16:34

  Thanks for ones marvelous posting! I quite enjoyed reading it,
  you are a great author.I will always bookmark your blog and will eventually come back at some point.
  I want to encourage you to definitely continue your
  great writing, have a nice morning!

 247. Pingback: Obat Kutil Kelamin Pria Herbal Di Bali

 248. pay monthly phone

  7 listopada 2017 at 14:28

  It’s remarkable in favor of me to have a site, which is good in favor of my know-how.

  thanks admin

 249. website design company

  9 listopada 2017 at 22:27

  This blog was… how do you say it? Relevant!! Finally
  I have found something which helped me. Thanks!

 250. José Wilame Araújo Rodrigues

  11 listopada 2017 at 11:01

  Thank you for any other informative website.
  The place else could I am getting that kind of info written in such an ideal means?
  I’ve a mission that I am just now operating on, and I have been on the glance out for such info.

 251. Pingback: obat kutil selain callusol

 252. Dadado Veig

  12 listopada 2017 at 18:59

  Hi to all, for the reason that I am genuinely eager of reading this website’s post to be
  updated on a regular basis. It consists of fastidious data.

 253. HaroLiavaife

  13 listopada 2017 at 03:45

  Generic Fda Propecia Dosage Nasonex Levitra Why So Exspensive [url=http://levibuying.com]generic levitra 20mg[/url] Can You Take Amoxicillin With Food Brand Name Cialis For Sale

 254. Dadado Veig

  13 listopada 2017 at 06:41

  I love reading an article that can make men and women think.
  Also, thank you for permitting me to comment!

 255. best pron

  14 listopada 2017 at 12:22

  HXZHfc Thanks for sharing, this is a fantastic article.Really thank you! Great.

 256. Pingback: obat kutil kelamin}

 257. Pingback: Penularan Penyakit Kondiloma Akuminata

 258. Hobart Escorts

  15 listopada 2017 at 19:41

  your site. You have some really great posts and I feel I would be

 259. pussy bleeding rape

  15 listopada 2017 at 21:22

  Thank you for your post.Much thanks again. Will read on

 260. anal training

  16 listopada 2017 at 00:44

  wow, awesome blog post.Thanks Again. Cool.

 261. Pingback: Obat Wasir Di Bogor

 262. manifest

  16 listopada 2017 at 04:09

  Thanks for sharing this fine post. Very inspiring! (as always, btw)

 263. Pingback: Obat Khusus Kondiloma Akuminata Di Taiwan

 264. Pingback: wasir berdarah

 265. this website

  17 listopada 2017 at 08:32

  I truly appreciate this post. I’а†ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again

 266. click for more

  17 listopada 2017 at 09:35

  Looking around While I was surfing yesterday I saw a great post concerning

 267. click here

  17 listopada 2017 at 10:36

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, let alone the content!. Thanks For Your article about sex.

 268. Sample Papers 2018

  17 listopada 2017 at 16:52

  There is certainly a great deal to learn about this topic. I like all the points you made.

 269. Previous Papers 2018

  17 listopada 2017 at 17:51

  Me English no excellent, but had to say me like what you say. Thank you from me.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra