Z zagranicy

Korea Północna zbudowała bombę wodorową

Wszystko wskazuje na to, że Korea Północna zbudowała głowicę wodorową, którą można załadować do nowej międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM).

O sprawie poinformowała w niedzielę rano Koreańska Centralna Agencja Informacyjna (KCNA), która podała, że północnokoreański przywódca Kim Jong-un dokonał inspekcji Instytutu Broni Jądrowych, gdzie obejrzał zbudowane tylko z użyciem krajowych środków bomby wodorowe.

– To termonuklearna broń z super siłą wybuchu zbudowana tylko naszym wysiłkiem i z użyciem naszych technologii. […] Wszystkie komponenty bomby wodorowej były w 100 procentach wykonane w kraju – mówił Kim.

Informację tą podano w okresie, kiedy mamy do czynienia z intensyfikacją napięć w regionie wywołanych prowadzonymi przez Koreę Północną testami dwóch rakiet ICBM (w lipcu) o potencjalnym zasięgu do 10 tys. kilometrów, co oznacza, że mogłyby one sięgnąć Stanów Zjednoczonych.

We wtorek Korea Północna wystrzeliła rakietę Hwasong-12, która – jeżeli wierzyć doniesieniom – jest zdolna do przenoszenia ładunków jądrowych, a która przeleciała prawie 2700 km do Pacyfiku i wywołała alarm w północnej Japonii, nad terytorium której przeleciała.

Jej wystrzelenie spotkało się ze wściekłymi reakcjami Japonii i Stanów Zjednoczonych, jak również z wezwaniem do ograniczenia testów ze strony innych krajów. Spowodowało także zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ na żądanie Waszyngtonu i Tokio, podczas którego wydano potępiającą testy rezolucję.

15 członków Rady Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie wezwało władze Korei Północnej do zaprzestania testów rakietowych oraz wstrzymania programu nuklearnego. Pjongjang oświadczył jednak, że ani jednego ani drugiego nie wstrzyma, chyba że Waszyngton zakończy swoją wrogą wobec Korei Północnej politykę oraz rozwiąże dowodzone przez USA oddziały ONZ w Korei Południowej.

Obecnie zarówno w tej ostatniej, jak i w Japonii stacjonują tysiące amerykańskich żołnierzy.

Źródło: Press TV

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

229 komentarzy

229 Komentarzy

  1. Handyman

    22 grudnia 2017 at 04:29

    Keep functioning ,fantastic job!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra