Z zagranicy

Korea Północna zbudowała bombę wodorową

Wszystko wskazuje na to, że Korea Północna zbudowała głowicę wodorową, którą można załadować do nowej międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM).

O sprawie poinformowała w niedzielę rano Koreańska Centralna Agencja Informacyjna (KCNA), która podała, że północnokoreański przywódca Kim Jong-un dokonał inspekcji Instytutu Broni Jądrowych, gdzie obejrzał zbudowane tylko z użyciem krajowych środków bomby wodorowe.

– To termonuklearna broń z super siłą wybuchu zbudowana tylko naszym wysiłkiem i z użyciem naszych technologii. […] Wszystkie komponenty bomby wodorowej były w 100 procentach wykonane w kraju – mówił Kim.

Informację tą podano w okresie, kiedy mamy do czynienia z intensyfikacją napięć w regionie wywołanych prowadzonymi przez Koreę Północną testami dwóch rakiet ICBM (w lipcu) o potencjalnym zasięgu do 10 tys. kilometrów, co oznacza, że mogłyby one sięgnąć Stanów Zjednoczonych.

We wtorek Korea Północna wystrzeliła rakietę Hwasong-12, która – jeżeli wierzyć doniesieniom – jest zdolna do przenoszenia ładunków jądrowych, a która przeleciała prawie 2700 km do Pacyfiku i wywołała alarm w północnej Japonii, nad terytorium której przeleciała.

Jej wystrzelenie spotkało się ze wściekłymi reakcjami Japonii i Stanów Zjednoczonych, jak również z wezwaniem do ograniczenia testów ze strony innych krajów. Spowodowało także zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ na żądanie Waszyngtonu i Tokio, podczas którego wydano potępiającą testy rezolucję.

15 członków Rady Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie wezwało władze Korei Północnej do zaprzestania testów rakietowych oraz wstrzymania programu nuklearnego. Pjongjang oświadczył jednak, że ani jednego ani drugiego nie wstrzyma, chyba że Waszyngton zakończy swoją wrogą wobec Korei Północnej politykę oraz rozwiąże dowodzone przez USA oddziały ONZ w Korei Południowej.

Obecnie zarówno w tej ostatniej, jak i w Japonii stacjonują tysiące amerykańskich żołnierzy.

Źródło: Press TV

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

162 komentarze

162 Komentarzy

 1. Ewiak Ryszard

  3 września 2017 at 14:17

  Jak widać, także Korea Północna przygotowuje się do globalnej wojny jądrowej. Niestety, jest ona nieuchronna jak śmierć. Księga Objawienia ostrzega: „I wyszedł inny koń barwy ognia, a siedzącemu na nim dano odebrać ziemi pokój, by się wzajemnie ludzie zabijali – i dano mu wielki miecz [w tym kontekście oznacza broń jądrową]. A gdy otworzył pieczęć trzecią, usłyszałem trzecie Zwierzę, mówiące: ‚Przyjdź!’ I ujrzałem: a oto czarny koń, a siedzący na nim miał w ręce wagę [żywność będzie racjonowana]. I usłyszałem jakby głos w pośrodku czterech Zwierząt, mówiący: ‚Kwarta pszenicy [ok. litr] za denara [dniówka] i trzy kwarty jęczmienia za denara, a nie krzywdź oliwy i wina! [te gatunki odporne są na długotrwałą suszę]'” (6:4-6). O tej wojnie mówił też Jezus (Mateusza 24:7). Jest o niej mowa także w Księdze Daniela (11:29b,30a). Pisał o niej już Mojżesz w Księdze Liczb (24:23,24). Ostatnim znakiem przed tą wojną będzie powrót, występującej w roli „króla północy” – Rosji (Daniela 11:29a). Na razie więc możemy jeszcze spać spokojnie.

  • hansi

   3 września 2017 at 17:49

   „Nie znasz dnia, ani godziny” – zaprawdę, powiadam Ci 😀 …

 2. Robert B.

  3 września 2017 at 14:37

  Straszne! A co z bezcennym Izraelem? Bezcenny Izrael musi się bronić? Tylko on?

  • Tomek

   3 września 2017 at 14:59

   Izrael, zdaje się, nie grozi poszczególnym krajom, ze zbombarduje ich miasta, nie wystrzeliwuje rakiet nad terytorium innych krajów, nie mówiąc o tym, że masowo nie morduje swoich obywateli. Ale ty tego nie zrozumiesz, nawet jak ci ta bomba wodorowa Kima na głowę spadnie – taki jesteś intelektualny beton…

   • Satyr

    3 września 2017 at 16:30

    Tumaniu, widać ze jesteś neokonserwatywnym osłem. Izrael cały czas grozi Iranowi i Syrii, więc nie pisz idiotyzmów.

    • Tomek

     3 września 2017 at 20:12

     Proszę zatem o dowód wypowiedzi, w której Izrael grozi wyprzedzającym atakiem jądrowym na Syrię lub Iran, tak jak to czyni Kim:) Poszukasz i zaskoczysz mnie?

     Swoją drogą, kto oficjalnie odmawia drugiemu państwu prawa do istnienia? Iran Izraelowi czy Izrael Iranowi:)? Kto finansuje terrorystyczne bojówki, żeby atakowały terytorium tego drugiego kraju. Iran finansuje Hezbollah, czy może Izrael finansuje jakieś ugrupowanie militarne żeby rakietami w Iran nawalało?

     Macie niektórzy takiego p…..lca na punkcie Żydów, że najprostszych faktów nie możecie ogarnąć.

     • Satyr

      3 września 2017 at 20:40

      Israeli PM Netanyahu ‚ready’ to order strike on Iran By Yolande Knell BBC News, Jerusalem The Israeli Prime Minister, Benjamin Netanyahu, has said he is ready to order a strike on Iran if international sanctions do not stop its nuclear programme.

      „I am, of course, ready to press the button if necessary,” he said.

      Speaking on Israeli television, Mr Netanyahu also indicated Israel was prepared to act unilaterally.

   • Paweł

    3 września 2017 at 17:52

    @Tomek

    Z księżyca spadłeś Tomuś? Izrael grozi wszystkim dokoła a szczególnie Iranowi. Ponadto masowo morduje Palestyńczyków i okupuje ich ziemię. Widać wyraźnie z kogo jest intelektualny beton. Żydowski okupant, terrorystyczny izrael i bomba atomowa to niebezpieczne połączenie. Mam nadzieję, że Iran zrobi z tym syfem porządek.

    • Tomek

     3 września 2017 at 20:14

     Jak wyżej, Pawełku – podaj mi przykład wypowiedzi, w której Izrael grozi Iranowi wyprzedzającym atakiem jądrowym, tak, jak to czyni Iran. Podaj mi przykład finansowania przez Izrael organizacji militarnej, która nawalałaby rakietami w Iran, tak, jak czyni to Iran finansując Hezbollah. Ciekaw jestem, gdzie coś takiego znajdziesz:)

     • Paweł

      4 września 2017 at 00:07

      @Tomek

      Tomuś, chyba każdy pamięta jak izrael nawoływał do ataku na Iran? Żydówa Clintonowa im w tym wtórowała. Nie mówiłem o ataku jądrowym więc nie wiem skąd taki pomysł? Odnośnie organizacji najlepszym przykładem jest isis, które zniszczyło Europę Zachodnią. Podobnie i w tym wypadku każdy wie, że izrael ich sponsoruje.

     • Paweł

      4 września 2017 at 00:10

      israelvideonetwork.com/this-is-the-reason-israel-will-attack-iran-soon/

      Proponuję podejść z ogromnym dystansem, bo można umrzeć ze śmiechu:

      „If Israel doesn’t defend herself and all of humanity who will? A strong and crucial message.”

      To raczej przed tymi żydowskimi parchami trzeba obronić ludzkość. Chyba się tym sk*rwielom coś pomieszało.

   • Robert B.

    4 września 2017 at 11:41

    Do @Tomek:

    Owszem, Izrael grozi innym państwom. Jeżeli jednak Izrael kiedykolwiek wystrzeli cokolwiek, to Izraela nie będzie w ciągu minuty. A wtedy… A wtedy rozliczona zostanie ekspozytura Izraela, jego siatka szpiegowska, czyli diaspora, do cna…

  • hansi

   3 września 2017 at 17:22

   Bezcenny Izrael przecież cały czas wymachuje, jak ogon – psem, polityką i siłami USA.
   Przykro patrzeć na minę, całkowicie „spacyfikowanego” Trumpa, z uśmieszkiem jego zięcia w tle 🙂
   A za kilka lat, Izrael zmieni swe geograficzne położenie.. Głównie z powodu WODY, jak wiemy.. Więc niby PO CO to wszystko ? Skoro I TAK zamierzają się przesiedlić z Palestyny – DO NAS ?..
   Na szczęście, ta swołocz NIE JEST jednolita, lecz frakcje i poszczególne bandy Chabad-Lubavicz leją się pomiędzy sobą 🙂
   Z pozoru więc nielogicznym i bezcelowym zdaje się być niszczenie przez Izrael wszystkiego dookoła (z wyjątkiem Saudyjczyków, gdzie nikt jakoś nie usiłuje „obalać tyrana”, czy „zaprowadzać demokracji” 🙂 ). Bo skoro – sami się stamtąd WYNOSZĄ wkrótce ?.. A pomimo to – rękami Sorosa, wysiedlają ze swego dotychczasowego pobliża w Palestynie miliony zdolnych do walki chłopaków, zamieniwszy całą Północną Afrykę w zgliszcza ?.. Jaki SENS ?… 🙂
   Te miliony oszołomionych Islamem chłopaków afro-arabskich wysyła Izrael DO OJROPY..
   W celu jej zaorania całkowitego…
   Wszystko opisano w „Protokołach Mędrców Syjonu”, obojętnie, czy prawdziwych, czy sfałszowanych, bo opisują AKTUALNIE SIĘ DZIEJĄCE RZECZY 🙂
   Toczka w toczkę się zgadza 🙂
   Oraz – w licznych przepowiedniach, w tym – biblijnych i ichnich – syjonistycznych.
   Oni to po prostu i zwyczajnie REALIZUJĄ 🙂
   Takie – samo się realizujące przepowiednie 🙂
   Ale ad rem.
   Ciekawe, czy Koreańczyk działa tylko w swoim własnym imieniu ? 😀 …
   Odwaliło człekowi ? 🙂 Czy też za tym TEŻ stoi Syjon, żeby zrobić tę wojnę, taką NAPRAWDĘ tym razem ŚWIATOWĄ,przy której ostatnia, 2-ga, to mały Pikuś będzie ? 🙂
   A jedna skuteczna rakieta Kima Dzonga może tę lawinę przewracających się kloców Domina zacząć.. I to niekoniecznie zaraz jądrową… Żyd chce mieć przecież Ziemię i pracujących na niej Gojów, w ilości 600 milionów,
   NIENARUSZONĄ, A NIE „zimę atomową” na globie !..
   Ta chora kasta Rothschildów, to może maniacy, ale nie IDIOCI !..
   A biorąc pod uwagę coraz liczniejsze, fajne zabawki, latające masowo na przeróżnych orbitach dookoła nas, w tym mocno zaawansowana już technicznie scheda po Nikoli TESLI.. To włos się na głowie jeży, co oni wszyscy są w stanie nam uczynić, i to „chirurgicznie”, na wybranych obszarach, co nieuchronnie wymknie się spod kontroli i przejdzie w ogólnoziemski kataklizm SIŁ NATURALNYCH (kłania się Apokalipsa i wszystkie znane nam przepowiednie..)…
   A na tym wszystkim, czy to się „Tomkowi” 🙂 podoba, czy nie – trzyma łapę bezcenny i „bezbronny” Izrael, którego nie obowiązują ŻADNE, ale to ŻADNE konwencje międzynarodowe, żadne nakazy, żadne zakazy, żadne ustalenia, ani umowy (no, może z wyjątkiem umowy z Arabami Saudyjskimi 🙂 )..
   Wszystkie bez wyjątku umowy – dotyczą GOJÓW 🙂
   Bezcenny Izrael jest PONAD wszelkim prawem 🙂
   JEST tak, czy NIE JEST tak ? 🙂
   Czy może TO TEŻ – jest tylko „teorią spiskową” ? 🙂
   W TYM sensie, stare i strywializowane, aż po wymioty powiedzonko,
   że „Wszystko przez żydów !” – nabiera nowego, ŚWIEŻEGO, w dodatku PRAWDZIWEGO wydźwięku 🙂
   Bo, zaprawdę, TRUDNO znaleźć cokolwiek złego na Ziemi,
   żeby NIE BYŁO „przez żydów” 😀 …
   W takim sensie – ponawiam na koniec nieśmiałe, bo nie poparte żadnymi sensownymi faktami przypuszczenie, że i Kiom Dzong działa na smyczy IZRAELA 😀 …
   😀 …
   Shalom ! 😀
   Całkiem, jak pejsy w polskiej (?..) Parszawie, pociągający za sznurki „bezimiennie” z tła i z tylnego fotela, tak i Pan Bibi Netanjahu jest szarą eminencją (fasadą City of London) na scenie tego teatrzyku

   • Paweł

    3 września 2017 at 18:13

    @hansi

    Protokoły nie zostały sfałszowane. To żydowska propaganda. Poniżej ten sam duch protokołów:

    Na zjeździe syjonistycznym, odbytym w r. 1920 w Londynie zapadły następujące uchwały: („Myśl Niepodległa”, nr 524, art. „Wojna żydów z Polską”).

    1. Wydać poufny manifest, wzywający żydów świata całego do walki z Polską celem zmuszenia tego państwa do zabezpieczenia żydom praw narodowych i żeby się Polacy pogodzili z faktem istnienia na ziemiach polskich licznego narodu żydowskiego, mającego takie same prawa do tych ziem, jak i naród polski. Akcja przeciwko Polsce ma być wszędzie przeprowadzona we wszystkich państwach Europy, Azji, Ameryki.

    2. Założyć komitety, któreby się zajęły zbieraniem wszystkich zarzutów obciążających Polskę i zniesławiających ją w oczach świata cywilizowanego.

    3. Zorganizować stałych korespondentów, którzy z podróży po Polsce, pisaliby do najpoczytniejszych dzienników świata najnieprzychylniej.

    4. Użyć wszelkich wpływów, aby granice państwa polskiego były jak najszczuplejsze. Utrudniać odbycie się plebiscytu na Śląsku i ujściu Wisły do morza.

    5. Starać się usilnie o to, by w Polsce rządzili ludzie żydom najzupełniej oddani. Chodzi tu o ministerium spraw zagranicznych i wojskowych.

    6. Wpływać na to, żeby Polskę złączyć z Niemcami, a rozbić jej przymierze z Francją.

    7. Użyć wszelkich środków, aby marka polska spadła na rynkach świata i żeby nic nie była warta a przez to zmusić Polaków do zaciągnięcia pożyczki u bankierów żydowskich w zamian za polityczne i finansowe ustępstwa i przywileje dla żydów w Polsce.

    8. Popierać i szerzyć w Polsce komunizm (!).

    Z polskich żydów byli: I. Grunbaum, poseł na Sejm warszawski oraz J. Jackan, redaktor żargonówki warszawskiej „Hajnt”.

 3. Satyr

  3 września 2017 at 14:39

  Korea Pólnocna ma prawo do samoobrony, tym bardziej, ze USA ma ochotę wprowadzić tam „demokrację”. Koreanczycy widzieli co USA robi z panstwami nie mogącymi się bronić jak Irak, Libia czy Syria i wyciagneli wnioski.

  • Tomek

   3 września 2017 at 14:57

   Śmieszek z ciebie, prawdziwy Satyr:)

   • Paweł

    3 września 2017 at 17:54

    @Tomek

    Lepiej być śmiesznym, aniżeli żałosnym. USA wara od Korei i innych państw. Widać, że Tomuś na smyczy usraela.

  • hansi

   3 września 2017 at 17:47

   Tam chodzi po prostu i zwyczajnie, o jakieś BOGACTWA NATURALNE, na których żydownia chce położyć łapę, jak i wszędzie indziej na świecie, np. w Rosji, ale nie mają siły, poza tm – tam TEZ siedzi ten sam Chabad-Lubavicz, choć inna banda 🙂 i przy okazji WRESZCIE rozbełtać, rękami USA, świat w kierunku wojny, żeby wreszcie zaczęła się „utylizować” naprodukowana broń i zaczęte (kolejny raz) być brane KREDYTY u żydowni, na cele wojenne, których – jak zawsze – żydy będą udzielać WSZELKIM walczącym stronom… W TYM – Koreańczykom, jednocześnie rabując im ich bogactwa naturalne, jak w całej Afryce i Ameryce Południowej, gdzie tylko USrael wetknie swoje zbrodnicze łapy, „broniąc demokracji” i „wyzwalając lud spod każdorazowego tyrana”…

 4. hansi

  3 września 2017 at 16:47

  Żydolubny, nieprzejednany, ślepy orędownik pejsów – „Tomek” – powrócił był definitywnie z urlopu 🙂
  Proponuję nie zwracać nań uwagi i nie reagować na jego debilne wstawki 🙂
  SHALOM ! 🙂

 5. adas

  3 września 2017 at 19:24

  Znalazłem ciekawy serwis z aukcjami gdzie wszystko jest od 1zł

  http://www.itsssl.com/bidfire

  ———
  Polecam, póki co mało znany i łatwo coś zgarnąć:)
  ==============
  Ja wylicytowałem nowego Laptopa za 240zł

 6. JARO

  4 września 2017 at 06:05

  czytając artykuł i wpisy pod nim doszedłem do wniosku, że jednak warto mieć taką „zabawkę” u siebie; nie wiedzieć czemu i dlaczego, ale od razu wszyscy wokół zaczynają traktować cię wtedy poważnie; i pomyśleć, że mieliśmy naukowca co nad tym pracował, ale ponieważ nie chciał się swoimi pracami podzielić, wtedy z ZSRR, to taktownie umarł; to może Antoni kupi taką, choćby jedną, „zabawkę” u tych Koreańczyków? założę się, że zaraz zaczną na nas szczekać, ale poza nasze ogrodzenie się nie wysuną, a raczej wsuną do środka; taką to ci ma siłę taka „zabawka”, że nawet jak nie jest uruchomiona, to zatrzymuje szereg innych w działaniu; oj, przydałaby się, przydała; choćby tylko na pokaz, na defiladę naszej niezwyciężonej … itd.;

 7. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 21:56

  Hi my loved one! I wish to say that this article is amazing, great written and
  include almost all vital infos. I would like to see more posts like this .

 8. real estate loans

  7 września 2017 at 06:40

  Hi, i think that i saw you visited my site thus i came to go
  back the want?.I’m trying to find things to improve my site!I suppose its ok to
  use some of your concepts!!

 9. mortgage loan

  7 września 2017 at 08:58

  Appreciate this post. Will try it out.

 10. thousand stocks

  8 września 2017 at 00:12

  Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read
  this article i thought i could also create comment due to this good piece of writing.

 11. www.moodlesocial.com

  9 września 2017 at 21:41

  I’m gone to say to my little brother, that he should also go to
  see this web site on regular basis to get updated from latest reports.

 12. decisions regarding real

  10 września 2017 at 02:20

  Hello great blog! Does running a blog such as this require a large amount of work?
  I’ve very little knowledge of computer programming but I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have
  any suggestions or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off topic nevertheless I just needed to ask.

  Thank you!

 13. Lelio Vieira Carneiro Junior

  10 września 2017 at 06:43

  This is my first time go to see at here and i am truly impressed to read everthing at alone place.

 14. Grazyna

  10 września 2017 at 10:05

  This piece of writing is truly a good one it assists new internet people,
  who are wishing in favor of blogging.

 15. personal loan

  10 września 2017 at 13:41

  Its such as you read my mind! You appear to know so much approximately this, such
  as you wrote the guide in it or something. I believe that you simply can do
  with some % to force the message house a bit, however other than that, that is excellent blog.
  A great read. I’ll certainly be back.

 16. Kathie

  10 września 2017 at 16:19

  I will right away grasp your rss as I can not find your email subscription link or newsletter service.
  Do you’ve any? Please permit me understand so that
  I may subscribe. Thanks.

 17. estate agent

  12 września 2017 at 03:36

  Saved as a favorite, I like your website!

 18. all these things that i've done

  12 września 2017 at 09:27

  Hello, of course this piece of writing is truly nice and I have learned lot of things from it concerning blogging.

  thanks.

 19. Angeline

  12 września 2017 at 17:19

  Post writing is also a fun, if you know then you can write or else it is complicated to write.

 20. Makayla

  13 września 2017 at 03:19

  Helpful info. Fortunate me I discovered your web site unintentionally, and
  I’m stunned why this twist of fate did not took place earlier!
  I bookmarked it.

 21. Lelio Vieira Carneiro Junior

  13 września 2017 at 03:28

  Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have
  developed some nice procedures and we are looking to swap solutions with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 22. oldest golf course

  15 września 2017 at 19:41

  Great blog you have here but I was curious if you knew of any message boards that
  cover the same topics talked about here? I’d really love to be
  a part of community where I can get feed-back from
  other knowledgeable individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Thanks!

 23. beaufort golf

  16 września 2017 at 05:08

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.

  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo
  News? I’ve been trying for a while but I never seem to get
  there! Thank you

 24. tourism presents

  17 września 2017 at 01:53

  I’ve been exploring for a bit for any high quality articles
  or weblog posts in this sort of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website.

  Studying this information So i am happy to express that I’ve an incredibly good uncanny feeling I found out just what I needed.
  I most definitely will make sure to don?t put out
  of your mind this website and provides it a glance on a constant
  basis.

 25. open golf

  17 września 2017 at 17:47

  Heya exceptional blog! Does running a blog like this require a lot of
  work? I’ve absolutely no understanding of programming but I had been hoping
  to start my own blog in the near future. Anyways, should
  you have any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off topic but I simply wanted to
  ask. Thank you!

 26. Jamika

  19 września 2017 at 15:35

  This blog was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something that helped me.
  Appreciate it!

 27. Millard

  19 września 2017 at 18:38

  If yourself put on’t seem to be which include powering into the town monitor out The Desmond Lodge in just Malvern. Serving a Terrific Xmas supper this calendar year beginning at 3pm. Reservations essential.

 28. Lawanna

  20 września 2017 at 08:02

  Hello there! I know this is kind of off topic but I was wondering
  if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 29. Brandon

  20 września 2017 at 12:56

  Simply want to say your article is as astounding.
  The clearness to your put up is just excellent and i could
  think you are a professional on this subject. Well together with your permission let me to take hold of your RSS feed to
  stay updated with drawing close post. Thank you a
  million and please keep up the rewarding work.

 30. having holiday travel

  20 września 2017 at 21:33

  I am actually glad to read this weblog posts which carries
  lots of valuable information, thanks for providing these data.

 31. 211.110.229.114

  21 września 2017 at 08:17

  Hi it’s me, I am also visiting this web site regularly, this website is genuinely nice and the viewers
  are genuinely sharing pleasant thoughts.

 32. http://ask.brant.us

  21 września 2017 at 12:19

  My family members all the time say that I am killing my time here at web, but I
  know I am getting familiarity everyday by reading such pleasant posts.

 33. Malcolm

  21 września 2017 at 21:16

  For newest information you have to visit web and on the
  web I found this web page as a finest website for hottest
  updates.

 34. www.cot66.com

  23 września 2017 at 22:07

  My brother suggested I might like this website.
  He was entirely right. This post truly made my day.
  You cann’t imagine simply how much time I had spent for
  this info! Thanks!

 35. Lupita

  23 września 2017 at 23:11

  Saved as a favorite, I like your web site!

 36. rojanmezon.com

  24 września 2017 at 01:59

  Please let me know if you’re looking for a author for your
  weblog. You have some really good articles and I feel I would be
  a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some
  content for your blog in exchange for a link back to mine.

  Please send me an e-mail if interested. Cheers!

 37. xw.cba.pl

  24 września 2017 at 15:01

  I have fun with, result in I discovered just what I was looking for.
  You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day.
  Bye

 38. vanjariworld.in

  24 września 2017 at 22:39

  You have made some decent points there. I checked on the web for additional information about the issue
  and found most individuals will go along with your views on this website.

 39. Cleo

  25 września 2017 at 02:26

  I’m now not positive the place you’re getting your info, but great
  topic. I needs to spend some time finding out more or figuring out more.
  Thanks for wonderful info I was in search of this info for
  my mission.

 40. wcmovie.cn

  25 września 2017 at 08:45

  Hello would you mind sharing which blog platform
  you’re working with? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m
  having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different
  then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 41. Todd

  25 września 2017 at 19:39

  I every time spent my half an hour to read this weblog’s articles
  or reviews everyday along with a cup of coffee.

 42. Malinda

  26 września 2017 at 03:43

  I always used to study piece of writing in news papers
  but now as I am a user of web therefore from now I am using net for articles, thanks to web.

 43. travel close

  26 września 2017 at 04:38

  certainly like your web site but you have to check the spelling on quite a
  few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I find it
  very bothersome to inform the truth however I will definitely come again again.

 44. admission.hcu.ac.th

  26 września 2017 at 22:11

  Touche. Solid arguments. Keep up the amazing work.

 45. web dating guidelines

  27 września 2017 at 12:27

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now
  each time a comment is added I get four e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?
  Cheers!

 46. Esteban

  27 września 2017 at 20:15

  It’s hard to come by educated people on this subject, however,
  you seem like you know what you’re talking about! Thanks

 47. Kina

  27 września 2017 at 21:22

  Spot on with this write-up, I honestly believe this amazing site needs
  a great deal more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the info!

 48. Ronrhip

  28 września 2017 at 02:16

  Uso Viagra Ninos Acquisto Levitra Free [url=http://cialgeneri.com ]viagra cialis[/url] Viagra Tablets For Sale Levitra Dosis Good Sites To Buy Viagra

 49. www.crazymcu.com

  29 września 2017 at 12:58

  hey there and thank you for your information – I have certainly
  picked up something new from right here. I did however expertise several technical points using this web site, as I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not that
  I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high-quality score if ads
  and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and could look
  out for a lot more of your respective intriguing content.
  Ensure that you update this again very soon.

 50. Felicia

  29 września 2017 at 22:50

  I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts on this sort of house .
  Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site.
  Studying this information So i’m satisfied to express that I’ve a very just right uncanny feeling I found out just what I needed.
  I most for sure will make certain to do not omit this
  site and provides it a look on a continuing basis.

 51. Pat

  30 września 2017 at 14:00

  Wow, marvelous weblog layout! How lengthy have you been blogging for?
  you make blogging glance easy. The whole look of your website is wonderful, let alone the
  content material!

 52. best butt

  1 października 2017 at 01:28

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and
  was curious what all is required to get set up? I’m assuming
  having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% certain. Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Appreciate it

 53. https://carloseduardoveiga.jusbrasil.com.br

  1 października 2017 at 01:40

  It is really a nice and useful piece of information. I am satisfied that you shared this
  useful information with us. Please keep us up to date
  like this. Thanks for sharing.

 54. soccer jerseys

  1 października 2017 at 12:13

  Hey I know this is off topic but I was wondering if
  you knew of any widgets I could add to my blog
  that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite
  some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 55. Ronrhip

  1 października 2017 at 23:12

  Safe To Buy Cialis Online [url=http://tadalaf20mg.com]online pharmacy[/url] Propecia Acheter France Cialis Levitra Insieme Generic Zentel Tablets By Money Order

 56. Ronrhip

  2 października 2017 at 04:45

  5mg Cialis 360 Day Supply Genuine Viagra 100 M [url=http://costofcial.com]cheap cialis[/url] Alcool Levitra 10 Mg Comprar Cialis Internet

 57. heart attacks

  2 października 2017 at 11:24

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful
  & it helped me out much. I hope to give something back
  and aid others like you helped me.

 58. butt muscles

  2 października 2017 at 20:02

  Hey! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.

  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out
  pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin.
  Do you have any ideas or suggestions? Cheers

 59. Clement

  3 października 2017 at 07:11

  Today, I went to the beach with my children. I
  found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed
  the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell
  someone!

 60. Ronrhip

  5 października 2017 at 01:02

  Propecia Homeopathic [url=http://cheapestcial.com]cialis[/url] Viagra Y Oxido Nitrico Free Pharmacy Paypal Accepted

 61. www.globo.com

  5 października 2017 at 10:33

  I got this site from my buddy who shared with
  me regarding this site and at the moment this time I am visiting
  this site and reading very informative articles or reviews here.

 62. heart attacks

  5 października 2017 at 13:43

  What’s up to every body, it’s my first pay a visit of this
  weblog; this website carries amazing and really excellent stuff in favor
  of readers.

 63. travel news

  5 października 2017 at 15:34

  I’ve been surfing online greater than 3 hours today, but
  I by no means found any interesting article like yours.
  It’s lovely worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made
  good content material as you did, the net might be a lot more helpful
  than ever before.

 64. www.roixfarm.com

  6 października 2017 at 05:08

  It’s very effortless to find out any matter on net as compared to textbooks, as I found this article at this web page.

 65. holiday travel trip

  7 października 2017 at 02:33

  This is my first time visit at here and i am really pleassant to
  read everthing at alone place.

 66. Ronrhip

  7 października 2017 at 10:41

  Zovirax No Prescription Canada Amoxicillin Treat Abscess Buy Doxycycline Forum [url=http://orderlevi.com]levitra withouth prescription[/url] Where Can I Buy Alli Weight Loss Pills Isotretinoin 20mg Acheter Tadalafil Canada

 67. holiday travel trip

  8 października 2017 at 17:54

  Hi there mates, nice article and good arguments commented at
  this place, I am actually enjoying by these.

 68. timex watches make

  8 października 2017 at 18:42

  Great post. I am going through many of these issues as well..

 69. brazil dating

  8 października 2017 at 22:59

  bookmarked!!, I really like your blog!

 70. make holiday travel

  9 października 2017 at 02:03

  An interesting discussion is worth comment. I do think that you should publish more on this topic, it may not be a taboo subject but usually
  folks don’t speak about such issues. To the next!
  Cheers!!

 71. dating sites

  9 października 2017 at 08:45

  Every weekend i used to visit this web site,
  because i want enjoyment, for the reason that
  this this website conations actually good funny stuff too.

 72. make holiday travel

  9 października 2017 at 17:38

  Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Appreciate it

 73. find asbestos inside

  9 października 2017 at 19:23

  What’s up, everything is going nicely here and ofcourse every one is
  sharing information, that’s actually fine, keep up writing.

 74. jordan soccer jersey

  9 października 2017 at 20:36

  I am really enjoying the theme/design of your site.
  Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
  A handful of my blog visitors have complained about my site not operating correctly in Explorer but
  looks great in Chrome. Do you have any suggestions
  to help fix this problem?

 75. Ronrhip

  10 października 2017 at 21:47

  Canada Rx Viagra Pastilla Azul [url=http://levibuyus.com]levitra reimport[/url] Viagra Pillola Blu Achat Cialis En Allemagne Viagra Generikum Forum

 76. brazil dating

  10 października 2017 at 23:49

  Yes! Finally someone writes about travel tips.

 77. Ronrhip

  11 października 2017 at 13:08

  No Prescription Estrofem [url=http://leviinusa.com]levitra samples overnight[/url] Where To Order Finasteride Uk Meds Online

 78. best dating

  13 października 2017 at 06:33

  What’s up, for all time i used to check web site posts here early in the break of day, since i
  like to find out more and more.

 79. website designing agencies

  13 października 2017 at 16:14

  This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post.

  Also, I’ve shared your website in my social networks!

 80. Ronrhip

  14 października 2017 at 20:23

  Comprare Cialis Italia [url=http://tadalaf20mg.com]cialis[/url] Comprar Cialis En Farmacia Online

 81. Lélio Vieira Carneiro Junior

  16 października 2017 at 08:24

  you’re truly a just right webmaster. The website
  loading speed is incredible. It sort of feels that you’re
  doing any distinctive trick. Moreover, The contents are
  masterwork. you’ve done a excellent activity on this subject!

 82. monthly phone

  17 października 2017 at 14:33

  I am really pleased to read this blog posts which carries tons of useful data, thanks for
  providing these kinds of data.

 83. Umanizzare presidios

  17 października 2017 at 17:14

  I just like the helpful info you supply to your articles.
  I will bookmark your blog and take a look at again here frequently.
  I am fairly sure I’ll learn many new stuff right here! Good luck for the
  next!

 84. José Wilame Araújo Rodrigues

  17 października 2017 at 17:41

  Hello to every , since I am genuinely eager of reading this web
  site’s post to be updated daily. It carries pleasant stuff.

 85. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  18 października 2017 at 23:30

  You are so cool! I don’t believe I have read through
  anything like this before. So wonderful to discover someone with
  some genuine thoughts on this subject. Seriously..
  thanks for starting this up. This site is something that
  is required on the web, someone with a little originality!

 86. Grupo Serval escandalo

  19 października 2017 at 03:48

  Hi there, its nice post about media print, we all understand media is a fantastic source of information.

 87. Ronrhip

  20 października 2017 at 21:44

  Keflex And Flushing [url=http://levitrial.com]reputable online levitra[/url] Viagra 6 Free Sample

 88. Umanizzare

  21 października 2017 at 13:02

  I all the time used to read post in news papers but now as I
  am a user of net thus from now I am using net for posts, thanks to web.

 89. Itamar Serp

  22 października 2017 at 13:11

  I am really happy to glance at this blog posts which carries plenty of useful information,
  thanks for providing such data.

 90. Itamar Serp

  22 października 2017 at 14:16

  It’s truly a great and helpful piece of info. I’m happy
  that you shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this.
  Thank you for sharing.

 91. Itamar Serp

  22 października 2017 at 16:20

  I am curious to find out what blog platform you have been using?
  I’m experiencing some small security issues
  with my latest blog and I would like to find something more secure.
  Do you have any recommendations?

 92. look at here now

  22 października 2017 at 18:12

  I simply want to say I’m all new to blogs and really savored you’re blog site. Probably I’m likely to bookmark your blog post . You definitely come with outstanding well written articles. With thanks for sharing your web-site.

 93. Lélio Vieira Carneiro Junior

  23 października 2017 at 02:12

  I am in fact delighted to glance at this web site posts which
  contains tons of valuable data, thanks for providing these information.

 94. asbestos spores

  23 października 2017 at 03:14

  Appreciate this post. Will try it out.

 95. asbestos removal

  23 października 2017 at 11:44

  It’s an amazing piece of writing in favor of all the web users;
  they will take advantage from it I am sure.

 96. tercio borlenghi junior

  23 października 2017 at 12:03

  Hello, i believe that i noticed you visited my weblog thus i got here to return the
  prefer?.I’m attempting to in finding things to enhance my web site!I
  assume its ok to make use of a few of your ideas!!

 97. Egli Diana Pinto

  23 października 2017 at 17:47

  It’s very trouble-free to find out any matter on web as compared to textbooks, as
  I found this paragraph at this site.

 98. Grupo Serval presidios

  23 października 2017 at 23:26

  Actually when someone doesn’t be aware of after that
  its up to other visitors that they will assist, so here
  it occurs.

 99. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  24 października 2017 at 03:11

  If you are going for finest contents like myself, just pay a visit this
  web page daily because it gives quality contents, thanks

 100. Umanizzare presidios

  24 października 2017 at 03:48

  Hi, I do believe your site might be having web browser compatibility problems.

  When I look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it has some overlapping issues.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, wonderful site!

 101. Carlos Eduardo Veiga

  24 października 2017 at 04:55

  Howdy! This post could not be written much better!
  Going through this post reminds me of my
  previous roommate! He always kept talking about this. I most certainly will forward this article to him.
  Pretty sure he’s going to have a good read. Thank you for
  sharing!

 102. website designing agencies

  24 października 2017 at 21:27

  It’s remarkable for me to have a site, which is beneficial for
  my knowledge. thanks admin

 103. Ronrhip

  24 października 2017 at 22:02

  Paxil On The Internet Gleevec [url=http://cheapviafast.com]online pharmacy[/url] Discount On Methylprednisolone 60 4 Mg Unterschied Zwischen Propecia Und Proscar Priligy Crema

 104. Itamar Serpa Fernandes

  24 października 2017 at 22:49

  Hello it’s me, I am also visiting this site regularly, this web page is genuinely fastidious
  and the viewers are actually sharing good thoughts.

 105. find asbestos

  25 października 2017 at 02:14

  It’s hard to find well-informed people about this topic, however,
  you sound like you know what you’re talking about!

  Thanks

 106. Grupo Coral presidios

  25 października 2017 at 02:52

  Thanks for sharing such a good opinion, post is nice, thats why i
  have read it completely

 107. José Wilame Araújo Rodrigues

  25 października 2017 at 03:31

  Does your blog have a contact page? I’m having
  a tough time locating it but, I’d like to shoot you an email.
  I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.

 108. Egli Diana Pinto

  25 października 2017 at 07:38

  I visited multiple websites except the audio quality for audio songs current at
  this web page is really superb.

 109. find asbestos inside

  25 października 2017 at 17:31

  Hi there, I wish for to subscribe for this webpage to obtain latest updates, so where can i do it please
  assist.

 110. Itamar Serp

  26 października 2017 at 03:32

  Thanks for finally talking about >Korea Północna zbudowała bombę wodorową – Prawy.pl <Liked it!

 111. asbestos study

  26 października 2017 at 08:00

  Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic.
  I actually like what you have acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still care for to
  keep it smart. I can’t wait to read far more from you. This is really a terrific website.

 112. website designing agencies

  26 października 2017 at 09:12

  Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m
  inspired! Extremely useful info specially the closing part 🙂 I deal
  with such information much. I used to be looking for this certain information for a very lengthy time.
  Thanks and best of luck.

 113. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 11:50

  What’s up Dear, are you truly visiting this website daily, if so then you will absolutely
  take good know-how.

 114. Dadado Veig

  26 października 2017 at 20:08

  For the reason that the admin of this website is working,
  no question very shortly it will be renowned, due to its feature contents.

 115. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  26 października 2017 at 20:45

  Hi there, its good paragraph on the topic of media print,
  we all be familiar with media is a wonderful source of information.

 116. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 19:14

  Thanks for ones marvelous posting! I truly enjoyed reading it,
  you might be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will eventually come back
  down the road. I want to encourage you to definitely continue your great writing, have a
  nice morning!

 117. Harry

  28 października 2017 at 05:58

  I’m gone to tell my little brother, that he should also go
  to see this web site on regular basis to take
  updated from newest news.

 118. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  28 października 2017 at 07:07

  Excellent article. Keep posting such kind of
  info on your page. Im really impressed by your blog.

  Hey there, You have done a fantastic job. I’ll definitely digg it and in my view recommend to my friends.
  I am sure they’ll be benefited from this website.

 119. Ronrhip

  28 października 2017 at 16:03

  Levitra 5 Mg Nebenwirkungen How To Order Domperidone Without Script Private Prescription For Ciprofoxacin [url=http://cheapvia25mg.com]buy viagra online[/url] Medicament Lioresal

 120. Ronrhip

  28 października 2017 at 23:25

  Priligy Kostet [url=http://sildenafdosage.com]buy viagra[/url] Amoxicillin Dosage For Adults

 121. asbestos study first

  29 października 2017 at 18:22

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but definitely you’re going to a
  famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 122. timex watch

  30 października 2017 at 13:56

  Greetings! I’ve been following your site for a while now and finally got
  the bravery to go ahead and give you a shout out from Austin Texas!
  Just wanted to mention keep up the excellent work!

 123. Itamar Serp

  31 października 2017 at 10:10

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 124. travelnstay.in

  31 października 2017 at 22:08

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if
  it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube
  sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
  I know this is totally off topic but I had to share it
  with someone!

 125. home security camera

  1 listopada 2017 at 09:47

  Hi there Dear, are you in fact visiting this web page regularly, if so afterward you will without doubt get fastidious know-how.

 126. Ronrhip

  2 listopada 2017 at 11:27

  Buy Viagra 100 From Walmart Generique Cialis Par Internet Topamax [url=http://buygenericvia.com]viagra prescription[/url] Propecia A 10 Dias Furosemide Cheap Levitra

 127. cell phone numbers lookup

  3 listopada 2017 at 16:14

  Hi Dear, are you really visiting this web page on a regular basis, if so after that you will definitely take good knowledge.

 128. smart phones

  3 listopada 2017 at 23:45

  Good post! We are linking to this particularly great content on our
  site. Keep up the great writing.

 129. security devices

  4 listopada 2017 at 03:16

  I have fun with, result in I found exactly what I used to be looking for.
  You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day.
  Bye

 130. timex watches

  4 listopada 2017 at 11:56

  We are a bunch of volunteers and starting a new scheme in our community.

  Your site offered us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our
  whole neighborhood can be grateful to you.

 131. Grupo Coral fraude

  5 listopada 2017 at 06:59

  I read this piece of writing completely on the topic of the comparison of
  most up-to-date and previous technologies, it’s remarkable article.

 132. Itamar Serp

  5 listopada 2017 at 11:24

  It’s awesome designed for me to have a web site, which is beneficial in support of my
  know-how. thanks admin

 133. Egli Diana Pinto

  6 listopada 2017 at 08:46

  As the admin of this website is working, no question very rapidly it
  will be well-known, due to its feature contents.

 134. Grupo Coral fraude

  6 listopada 2017 at 12:57

  An intriguing discussion is definitely worth comment. There’s no
  doubt that that you ought to publish more on this issue, it might not be a taboo matter but typically
  people don’t talk about these issues. To the next!
  All the best!!

 135. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  6 listopada 2017 at 13:01

  Hey! Someone in my Facebook group shared this website with us so I
  came to look it over. I’m definitely enjoying the
  information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Exceptional blog and fantastic style and design.

 136. website whenever

  7 listopada 2017 at 19:06

  Very quickly this website will be famous among all
  blogging users, due to it’s fastidious content

 137. find asbestos

  11 listopada 2017 at 22:38

  This website was… how do you say it? Relevant!! Finally I have found something
  which helped me. Thank you!

 138. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  12 listopada 2017 at 05:00

  Hey I know this is off topic but I was wondering if
  you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was
  hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 139. craiglikesathing.com

  12 listopada 2017 at 11:44

  First off I would like to say awesome blog! I had a
  quick question in which I’d like to ask if you do not mind.

  I was curious to know how you center yourself and clear your mind before writing.

  I have had difficulty clearing my mind in getting my thoughts
  out there. I truly do enjoy writing however it just seems like
  the first 10 to 15 minutes are generally lost just trying
  to figure out how to begin. Any ideas or tips?

  Many thanks!

 140. domain registration

  12 listopada 2017 at 16:30

  Very energetic article, I loved that a lot. Will there be a part 2?

 141. Ronrhip

  12 listopada 2017 at 21:05

  Levitra Dosage 40 Mg Que Es La Propecia Comprar Levitra 10 Mg [url=http://cheapestcial.com]cialis buy online[/url] Viagra Ohne Rezept In Berlin

 142. Dadado Veig

  13 listopada 2017 at 05:11

  I have been surfing online more than 3 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as
  you did, the net will be much more useful than ever before.

 143. timex observe

  13 listopada 2017 at 18:43

  I’m not sure exactly why but this blog is loading extremely slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a issue on my
  end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 144. smart phones

  14 listopada 2017 at 02:23

  Hi to every single one, it’s in fact a nice for me to go to see this website,
  it contains useful Information.

 145. Raleigh

  15 listopada 2017 at 17:55

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a
  friend who had been conducting a little homework on this.
  And he in fact ordered me dinner due to the fact that
  I found it for him… lol. So allow me to reword this….
  Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this subject here on your web page.

 146. domain registrars

  16 listopada 2017 at 02:52

  As the admin of this web site is working, no hesitation very quickly it will be well-known, due to its quality contents.

 147. Ronrhip

  16 listopada 2017 at 19:42

  Zithromax Allergy Penicillin [url=http://mailordervia.com]viagra prescription[/url] Online Paharmacy Kamagra Paypal Uk Cephalexin With A Chocolate Malt

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra