Z kraju

Środowiska kresowe nokautują prezydenta Dudę! Czy to spowoduje zmianę polityki wobec Ukrainy?

fot. flickr.com

Na brak konsekwencji w działaniu, liczne sprzeczności i nierówne traktowanie ofiar II wojny światowej przez prezydenta Andrzeja Dudę i innych polityków Prawa i Sprawiedliwości zwrócili uwagę w specjalnym liście do niego przedstawiciele organizacji kresowych w Żarach.

„Budowanie sztucznej przyjaźni polsko-ukraińskiej na fundamencie kłamstwa wołyńskiego, będzie równie skuteczne jak przyjaźń polsko-radziecka na gruncie kłamstwa katyńskiego” zauważyli. „Uprzejmie prosimy, by nie dzielić polskich ofiar II wojny światowej na te „słuszne” zastrzelone niemiecką czy sowiecką kulą i te „mniej poprawne polityczne” zatłuczone ukraińską siekierą” dodali.

Ze względu na mocną wymowę listu publikujemy go w całości:

Żary, 03.09.2017 r.
Kresowe Towarzystwo Turystyczno -Krajoznawcze
im. Orląt Lwowskich
Klub Tarnopolan
Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch.
Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów Oddział Żary

ul. Bohaterów Getta 22 „B”
68-200 Żary, woj. lubuskie

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Pan Andrzej Duda
ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa

dotyczy: wniosek o pomoc w umożliwieniu godnego pochówku ofiar ukraińskiego ludobójstwa oraz pomoc prawną w uzyskaniu zadośćuczynienia od Rządu Ukrainy za straty materialne i niematerialne poniesione podczas zorganizowanego przez OUN-UPA ludobójstwa ludności polskiej

Szanowny Panie Prezydencie,

środowiska kresowe z wielką radością przyjęły wystąpienia przedstawicieli najwyższych władz RP (Pana Prezydenta i Pani Premier) wygłoszone podczas obchodów 78. rocznicy agresji Niemiec na Polskę. Szczególnie ważne słowa padły w Wieluniu, gdzie Pan Prezydent Andrzej Duda mówił o trzech niezbędnych fundamentach właściwej polityki historycznej: dbaniu o pamięć zbudowaną na prawdzie a nie relatywizacji wydarzeń z przeszłości, zadośćuczynieniu za popełnione zbrodnie, czego skutkiem powinno być przebaczenie. Cieszy fakt, że po prawie 30 latach znaleźli się w końcu politycy, którzy mają tyle odwagi, by podnieść tę kwestię w odniesieniu do Niemiec.
Niestety jako środowiska kresowe musimy zauważyć, że w tym kontekście w sposób niezwykle czytelny widać niezmierną słabość polskiej polityki prowadzonej przez obecny Rząd (podobnie jak wszystkie poprzednie) w odniesieniu do Ukrainy. Jest to polityka „na kolanach” (może nawet „pełzająca”), choć w obietnicach wyborczych słyszeliśmy o „wstawaniu z kolan”. Z wielką przykrością musimy stwierdzić, że nasz Rząd w stosunkach dwustronnych z partnerem ukraińskim łamie wszelkie zasady postulowane przez Pana Prezydenta.
Pan Prezydent powiedział w Wieluniu: „…trzeba wiedzieć i pamiętać, kto był ofiarą, a kto mordercą (…) I nie wolno dopuścić do tego, by ta elementarna prawda była zamazywana przez czas, poprzez machinacje różnego rodzaju historyków czy też, jak kto woli, pseudohistoryków…”. Jak w kontekście tych słów odczytać brak oficjalnego i stanowczego protestu polskiego Rządu wobec tworzenia na Ukrainie setek pomników i upamiętnień Stepana Bandery, Romana Szuchewycza i innych ludobójców narodu polskiego?! Jak mamy rozumieć brak polskiego sprzeciwu wobec uznania przez Ukrainę za bohaterów banderowskich rezunów z UPA wyrzynających polskie wsie na Kresach Wschodnich?! Co znaczy pokorne milczenie polskiego Rządu wobec totalnego fałszowania historii przez szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wiatrowycza, słusznie nazywanego w naszym środowisku „ukraińskim Goebbelsem”?! Jak mamy postrzegać stałą, olbrzymią daninę finansową dla Ukrainy z kieszeni polskiego podatnika, w sytuacji gdy państwo to kolejny raz zakazuje nam ekshumacji i godnego pochówku dziesiątek tysięcy Polaków zamordowanych przez Ukraińców i do chwili obecnej spoczywających w dołach, jamach, na śmietniskach, bez grobu i znaku krzyża?
Pan Prezydent powiedział w Wieluniu także inne ważne słowa: „…Ale potrzebne jest także przebaczenie, bo ono kładzie grunt pod dobre stosunki sąsiedzkie (…) I potrzebne jest w związku z tym zadośćuczynienie…”. W pełni podzielamy w tej sprawie pogląd Pana Prezydenta i apelujemy, aby rządzący naszym krajem analogicznie jak do Niemiec zachowywali się w stosunku do Ukrainy. Przypominamy, iż ukraińscy nacjonaliści wymordowali od 150 do ponad 200 tysięcy Polaków (dane szacunkowe, bo Ukraińcy uniemożliwiają ekshumacje), ograbili ich z całego majątku, wiele polskich miejscowości zniszczyli do fundamentów. Stopień okrucieństwa ukraińskich rezunów przekroczył wszystko, co zdarzyło się podczas ostatniej wojny (rozpruwanie ciężarnych kobiet, nadziewanie niemowlaków na sztachety od płotu, zbiorowe gwałty, ćwiartowanie przy użyciu siekier, kos, wideł i młotów do zabijania świń itp.), w porównaniu z banderowcami nawet plugawi oprawcy z Brygady Dirlewangera wydają się „humanitarnymi mordercami”. Do wybaczenia potrzebne jest wyznanie win, skrucha, postanowienie poprawy i zadośćuczynienie. Współczesne władze Ukrainy gloryfikujące zbrodniarzy z OUN-UPA nigdy nie przyznały się do zbrodni ani nie przeprosiły za ich dokonanie, na zakłamanym obrazie najgorszych okrutników i zbirów budują swoją państwowość, całkowicie zakłamując prawdę o masowych mordach dokonanych na Polakach (także Żydach, Rosjanach, Ormianach, Węgrach, Czechach, Słowakach, Cyganach i Sprawiedliwych Ukraińcach). W sposób absolutnie haniebny uniemożliwiają godny pochówek ich ofiar i zaśmiecają przestrzeń publiczną i umysłowość młodych Ukraińców upiorami zbrodniczej przeszłości. Domagamy się od Rządu RP, godnie z postulatami Pana Prezydenta, przeprowadzenia wszelkich niezbędnych analiz do oszacowania strat materialnych i niematerialnych, celem oceny wysokości zadośćuczynienia jakie winna zapłacić Ukraina. Jednocześnie domagamy się bardzo stanowczych działań naszego Rządu w celu umożliwienia nam godnego pochówku naszych krewnych, którzy już ponad 70 lat spoczywają jak dzikie, padłe zwierzęta. To najgorsza hańba dla naszego Państwa godzić się na takie traktowanie swoich własnych obywateli!!!
Pan Prezydent raczył także wygłosić w Wieluniu następujące zdanie: „Mam wielką nadzieję, że ta straszna wojna była także lekcją dla świata do czego prowadzą nienawiść, buta, nieokiełznane w żaden sposób okrucieństwo…”. Odnosimy wrażenie, że niestety lekcji tej nie odrobił ani Rząd Ukrainy w Kijowie, który nieokiełznanym okrutnikom i ludobójcom buduje pomniki; ani Rząd w Warszawie, który nie protestuje dostatecznie stanowczo wobec tych postępków. Pobłażliwość dla budowania kultu ludobójców narodu polskiego prowadzi prostą ścieżką do powtórzenia tragicznej historii naszych krewnych, szczególnie w kontekście napływu do Polski olbrzymiej ilości imigrantów ekonomicznych z Ukrainy wychowywanych w kulcie zbrodniarzy wojennych i morderców Polaków.
Reasumując, prosimy Pana Prezydenta i Panią Premier o wszczęcie wszelkich niezbędnych kroków w celu:
– rzetelnego wyliczenia należnego nam od Ukrainy zadośćuczynienia za straty materialne i niematerialne poniesione podczas akcji ludobójstwa ludności polskiej zorganizowanej i przeprowadzonej przez OUN-UPA
– umożliwienia ekshumacji i godnego pochówku tysięcy polskich ofiar ukraińskich ludobójstwa!!!!!!!!!
– skutecznego powstrzymania zorganizowanej przez władze Ukrainy akcji masowego fałszowania historii i gloryfikacji ukraińskich zbrodniarzy wojennych
– zaprzestania absurdalnie wysokiej pomocy finansowej z kieszeni polskiego podatnika na rzecz Ukrainy, do czasu zaniechania przez ten kraj haniebnego procederu gloryfikowania ukraińskich ludobójców narodu polskiego
– zapewnienia bezpłatnej pomocy prawnej dla rodzin ofiar ukraińskiego ludobójstwa występujących z roszczeniami wobec Ukrainy.
Budowanie sztucznej przyjaźni polsko-ukraińskiej na fundamencie kłamstwa wołyńskiego, będzie równie skuteczne jak przyjaźń polsko-radziecka na gruncie kłamstwa katyńskiego. Uprzejmie prosimy, by nie dzielić polskich ofiar II wojny światowej na te „słuszne” zastrzelone niemiecką czy sowiecką kulą i te „mniej poprawne politycznie” zatłuczone ukraińską siekierą.

Łączymy wyrazy najwyższego szacunku,

Otrzymują:
1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda
2. Premier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Pani Beata Szydło
3. Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Fot. Flickr.com

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

243 komentarze

243 Komentarzy

 1. Slawomir Tomasz Roch

  5 września 2017 at 17:29

  Panie Prezydencie RP Andrzeju Duda to Kresowianie przez ostatnie 27 lat III RP Pomrocznej nieustannie przypominali, pisali, mowili, wreszcie wielokrotnie krzyczeli publicznie to slynne nagle, powtarzane teraz wszedzie: trzeba wiedziec kto byl katem, a kto ofiara! Ten powyzszy List Kresowian z Zar z Ziemi Lubuskiej o tym dobitnie przypomina! Lecz co Polska dla Tych Kresowian zrobila? Dzis na Ukrainie Cerkiew grecko-katolicka z abp Szewczukiem na czele oraz wladze panstwowe oficjalnie stawiaja pomniki najbardziej odrazajacym zbrodniarzom z OUN-UPA! Precz z szatanem! Precz z klamstwem i z szyderstwem! Precz z gloryfikowaniem odrazajacych zbrodniarzy wszechczasow mianowicie Bandery, Szuchewycza, Diaczenki i innych demonicznych zbrodniarzy z OUN-UPA na Ukrainie! Banderyzm zasluguje na potepienie! Banderyzm przegral i banderyzm winny ludobojstwa nie przyjdzie! Z Panem Bogiem

  • podolak

   6 września 2017 at 21:29

   Z Karczewskim ustalił.
   „Спикер Верховной рады Андрей Парубий заявил, что власти Польши не будут размещать на государственных паспортах изображение часовни-ротонды, расположенной в украинском городе Львове.

   «Я выразил свои замечания по поводу изображений на паспортах. Хочу сказать, что эти изображения не появятся, их не будет в паспортах», — сказал Парубий по итогам встречи с главой сената Польши Станиславом Карчевским.”

 2. stan

  5 września 2017 at 17:56

  Oczywiście, że PAD spełni wszystkie postulaty wołających na puszczy Kresowian. Przecież jest prezydentem wszystkich Polaków. O niczym innym nie marzy.

 3. warszawiANKA

  5 września 2017 at 18:19

  Obawiam się, że Pan prezydent Duda nie spełni oczekiwań Kresowian i nas reszty Polaków. Amerykański ambasador pogrozi mu palcem i Pan prezydent Duda „zapomni” o ludobójstwie na Wołyniu przy okazji kolejnych rocznic i Jego wystąpień wówczas. Tak działa „suwerenność ograniczona” made in USA&Soros et consortes. Przy tym zaprzaństwie polityków musimy my, zwykli ludzie pamiętać o ofiarach ludobójstwa na Wołyniu i ciągle przypominać o tym.

 4. moherowy beret

  5 września 2017 at 18:23

  Prezydent Duda jest na stanowisku już jakiś czas,ale wykazuje się głównie jako wasal USA i Ukrainy.Naobiecywał przed wyborami cuda-niewida,powrót do odkłamywania historii i co?Zatrzymał się na Rosji i jej zbrodniach(o czym my już dawno wiemy).Natomiast z uporem godnym podziwu chroni zbrodniarzy UPA i banderowców z czasów wojny.Tak samo udaje”greka” i nie widzi kultu UPA i Bandery w obecnej Ukrainie.Był na Ukrainie i to nie raz,ale uparcie unikał złożenia kwiatka na bezymiennej mogile w rowie,w lesie czy w jakichś krakach.Czy tak postępuje Prezydent polski?A może gardzi Kresowiakami(Polakami gorszego sortu)?
  W następnych wyborach nie pójdę na wybory i tyle.

  • NeapolNowy

   12 września 2017 at 01:49

   Ukraina to jakby Usa – US army ma na terenach Ukrów tajne laboratoria wojskowe gdzie tworzą broń biologiczną. Dlatego USA tak broni spraw Upadliny – bo to tak na prawde w ich interesie. Nie dlatego ze kochaja ukraine ale tam maja swoj interes. Drugim interesem (domniemanym i jeszcze nie pewnym) jest chęć żydow do przeniesienia swojego państewka na wieksze i spokojniejsze tereny obecnej Ukrainy. Rosja jak widać nie chce im dać Krymu o ktory sie starali więc będą wbijać prawdop. na tereny około-Lwowskie. Nasza lokalizacja nie jest szczesliwa – nie dosc ze rosja i niemcy to jeszcze malo przychylne nam ludy – ukry i litwiny! Jak dojdą żydy to nic tylko się ciąć!

 5. Slawomir Tomasz Roch

  5 września 2017 at 18:31

  Moherowy berecie jak w nastepnych wyborach zostaniesz w domu, to tym samym sprawisz mega radoche neobanderowcom i genderystom. Nie! Trzeba brac teraz Prezydenta RP Andrzeja Dude za jaja i domagac sie ostro tego wszystkiego, co publicznie obiecywal. Czas na Jego minki i deklamacje przed kamerami sie skonczyl Panie Duda! Do roboty! Nasz chleb jesz i dobrze bys o tym pamietal, by Ci czasem dnia pewnego w gardle nie stanal. Pozdrawiamy Kresowianie

  • KochającaPolskę

   5 września 2017 at 21:56

   Sławomir Tomasz Roch – jasno i czytelnie ,
   ale co to da ? on nie ma honoru , nie tylko zresztą on .

  • marju73

   5 września 2017 at 23:07

   Miał człowiek szansę i jej nie wykorzystał.Za jaja to go trzyma kto inny, nie naròd polski.Zresztą już przed wyborami wymowny był fakt jak po otrzymaniu pytania o udział w Knesecie w Krakowie od pytającego rodaka w Anglii odwròcił się na pięcie i zmył się. I do tego ta żydowska Unia Wolności.

 6. Felix

  5 września 2017 at 18:53

  Duda odsłania prawdziwą twarz – twarz zdrajcy tym niebezpieczniejszego, że uwodzącego naród płomiennymi mowami, zdrajcy z ludzką twarzą, w wersji ‚soft’. Skutki małżeństwa z Żydówką? Pisał o tym – i rysował – jeszcze Witkacy… Boli mnie strasznie, bo na niego w II turze głosowałem, jako jedynego realnego kandydata zdolnego wygrać z gajowym z ruskiej budy. Czyżby SS znów miały „swojego człowieka pod żyrandolem”?? Groza, proszę Państwa!

  • IGO

   10 września 2017 at 21:56

   Cały czas mają, a Kaczyński tylko to żyruje, ot i cała prawda.

 7. Art

  5 września 2017 at 19:43

  Moje postulaty do PADa:
  1) opublikować obiecany Aneks
  2) Ogolić Łapińskiego
  3) Wyrzucić strażaka Solocha
  Mam więcej,ale to na dziś.

 8. Hania

  5 września 2017 at 19:57

  Nie po to prezes wrzeszczał na majdanie
  – slawa Ukrainie!

  By teraz wystrugany z banana koleś miałby się panom rzeźbiarzom narażać. Ludzie cośta!
  Kresowianie zostali sami jak zwykle. Przed wyborami będą znowu się kręcić…
  Byłam na spotkaniu z kandydatami, a co oni nie wygadywali, a co oni nie zrobią…a jacy oni patryjotyczni i prawi…
  Nie chcę wymieniać ale kilku z tych kłamczuchów pobiera poselskie pensyjki. I co panowie p-osłowie myślicie, że nie pamiętamy?
  …pamiętamy…pamiętamy…

  • Kwal

   5 września 2017 at 20:33

   Proszę ich wymienić…

 9. Hania

  5 września 2017 at 21:05

  Proszę obejrzeć ten film:

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=PcDHE_jGWNE

  przestraszony senator, przestraszeni posłowie… rzygać się chce!

 10. Hania

  5 września 2017 at 21:11

  Tyle warty jest PIS ze swoim prezydentem!

  https://www.youtube.com/watch?v=Z5bg8Lx7Oso

  Naprawdę warto obejrzeć, szczególnie polecam radio-maryjnym niefrasobliwym patriotom.
  Oni za tę partię ogolą sobie głowy.
  ( bo tak chce o dyrektor)

 11. Kicia

  5 września 2017 at 21:12

  Moim skromnym zdaniem o szeroko pojęty interes narodowy i o sprawy kresowe dba poseł Robert Winnicki i cały ruch narodowy. W Częstochowie na tegorocznym zjeździe Kresowian mówił jak zawsze mądre i odważne rzeczy. Jestem pod wielkim wrażeniem tego listu.Pozdrawiam Sławomira Rocha! 22.09.17 będę we Lwowie !!!

 12. sternik2

  5 września 2017 at 22:25

  Po dwóch latach obecnej prezydentury jak również działania tego rządu z całą pewnością można powiedzieć jedno:gdyby nie bardzo silna presja środowisk kresowych wspartych przez kilku posłów(ale nie z ławy rządowej) i ks. Isakowicza-Zaleskiego to nawet forma uchwały odnośnie 11 lipca nie zostałaby wprowadzona! Jednak dziwne, upiorne wręcz milczenie rządzących (włącznie z prezydentem) na setki apeli od Kresowiaków dotyczących poruszenia wreszcie REALNIE sprawy potwornego ludobójstwa i związanych z tym możliwości godnych pochówków ,reparacji itp przestaje być właściwie dziwnym jeżeli DOBRZE przyjrzymy się(posłuchamy uważnie) co najmniej kilku (i to na samym świeczniku) ludziom z obecnej ekipy rządowej. Ale z tego powodu nie można założyć rąk i udawać że nie ma problemu. Każdy taki apel do którego i ja się przyłączam ma jak najbardziej sens i nie może być zignorowany przez rząd. To by po prostu oznaczało bardzo krótki żywot tej ekipy, która jakby nie patrzeć pod wieloma względami jest nieporównywalna na + do poprzedniej stricte bandyckiej kliki. Ale presję należy wywierać aż do skutku w sprawie tak tragicznej a leżącej każdemu Polakowi na sercu w niełatwej przecież historii całego Narodu Polskiego.

 13. Codreanu

  5 września 2017 at 22:42

  Przecież dla Dudy są ważniejsi żydzi. Samo gloryfikowanie Polaków ratujących żydów jest pluciem Wołyniakom w twarze, niestety są trochę naiwni wierząc że Duda-Kornhauser coś dla nich zrobi. Już dla Rządu RP na Uchodźstwie, jak i polskiego podziemia priorytetem była pomoc dla żydów, kosztem m.in Wołyniaków mordowanych przez banderowców, to czego spodziewać się po tej pacynce Dudzie? Swoją drogą Wołyniacy powinni zbojkotować kult Polaków ratujących żydów jako traktowanie ich (Wołyniaków) jako gorszych…..

  • podolak

   6 września 2017 at 13:36

   Uwaga !To manipulant zmierzający do przesterowania uwagiPolaków z zaprzańcow narodowych z władz RP w sprawie Genocidum Atrox na Żydów.
   Polacy nie są tacy durni jak to się manipulantowi(używającemu nazwiska rumuńskiego nazisty)
   wydaje.
   I nie są nazistami, ludobójcami lub ich sympatykami.

   • Codreanu

    9 września 2017 at 09:12

    A na czyich sznurkach są władze RP? Pomyśl zanim zaczniesz oskarżać. A ja właśnie zwracam uwagę na to, że pośrednią, bierną winę za tak dużą liczbę ofiar rzezi na Wołyniu.
    https://wpolityce.pl/historia/355665-ambasada-rp-w-bernie-przypomina-o-zapomnianych-polskich-bohaterach-ratujacych-zydow
    Ratując żydów poświęcono Polaków na Wołyniu. Uważasz że to czyn sprawiający powód do dumy?

   • Pola Kowalska

    3 października 2017 at 08:52

    Nie tylko ogladac jak ladnie ale sluchac sluchac i jeszcze raz sluchac to samo ci sie na usta wcisnie TO NIE PREZYDENT POLSKI to ZYD OSADZONY NA POLSKIEGO PREZYDENTA.NIE ZNAJACY HISTORII plujacy na polske calujacy w dupe ZYDA. WAZELINIARZ SPIOCH ZYDOWSKI ktoremu jest wszystkiego malo nawet pensje dla ZONY chce z polskiego Podatnika.To co zawsze bylo chwala chce zmienic na ETAT.jak go niestac na utrzymanie zony niech zostanie w domu jej nikt nie wybieral a on jest znow pomylka

 14. Robert _K

  5 września 2017 at 23:32

  NO WLASNIE..A Z TYCH PIENIEDZY NA uKRAINE Z KIESZENI PODATNIKA TRAFIA KASA DO „SLUPOW” W KANADZIE GDZIE „SLUPY W KANADZIE BUDUJA DOMY ZA KILKA MILIONOW DOLAROW.

 15. creditos rapidos y faciles

  6 września 2017 at 04:49

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and
  now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

  creditos rapidos online sin aval (Fred)
  http://xcgqxx.com/comment/html/index.php?page=1&id=48611

 16. jok

  6 września 2017 at 05:58

  Dlaczego mialby zmienic, pod wplywem listu? To nie wie co robi i zostal przez list oswiecony?

  Jak mi sie zdaje, jedynie wtedy moglaby polityka ulec zmianie, gdyby „banderowcy” (czyli sredniowyzszy szczebel rzadowy i okolorzadowy na Ukr) z jakichs powodow i przy jakichś okolicznosciach, zaczęli zrzucac najwyzszy szczebel rzadowy, a przede wszystkim pozarządowy, czystego lub troche zmieszanego żydowskiego pochodzenia.

  Wtedy jak sądzę -wielbiciele Bandery mogliby sie „okazac” wskrzescicielami demonów przeszlosci, a gazetki/media „patriotyczne” oraz „prounijne”, zaczelyby wyliczać obok mordow Polakow, mordy Zydow dokonane przez UPA i okolice.

  No chyba, ze jeszcze padlby rozkaz udzielania przez krotki czas wsparcia (tj.do „unormowania” sytuacji, tj. ponownego przejecia wladzy i miodu przez właściwą nację), bo potrzebne to do „atakowania Rosji”

 17. Adam

  6 września 2017 at 07:11

  Nie tylko środowiska kresowe nokałtują Prezydenta Dudę ale i byłe zacne Radio Maryjne (obecnie przemilczane wykluczone) http://jerzyrnowak.blogspot.com/2017/ Profesor Jerzy Robert Nowak zadał PiS kilkadziesiąt niezwykle niewygodnych pytań Jan Bodakowski Opublikowano 9 października 2016.

 18. Barbara

  6 września 2017 at 13:39

  Dudzie nie ma się co dziwić.Podobno ma żydowskie i ukraińskie korzenie.Poza tym wywodzi się z Unii Wolności.Po PIS i Dudzie niczego dobrego się nie spodziewam.Dobrze,że Radio Maryja i Telewizja Trwam
  zmieniły hurra optymizm odnośnie PIS.

 19. Wojciech

  6 września 2017 at 16:01

  Podpisuję się pod apelem Kresowian

 20. Silvia Odete Morani Massad

  6 września 2017 at 16:08

  Hey very nice blog!

  • Danka

   7 września 2017 at 13:29

   Silvia! ,come and dont worry be happy!

 21. lolo

  6 września 2017 at 17:22

  Maliniak to Maliniak….napuszy się ,skóra mu stężeje na twarzy i zacznie pieprzyć jak na capstrzyku 1-wszo majowym…Nie liczmy na takiego prezydenta,który odmówił patronatu na 74-ta rocznicę Ludobójstwa na Wołyniu i Polsce Południowo_Wschodniej.On Wolał wybrać patronat nad żydami w Kielcach …i co tu komentować?…Zapewne już się szykuje do świeczek Chanukowych w Boże Narodzenie.To pajac!….Tzw.rząd ,to nierząd ! Tym stoi! Szkoda pisać protesty czy też listy.Bliższy jest im banderland i szastanie naszymi pieniędzmi aby wspomagać potomków UPAdlińców. Należy założyć partię Kresowian i wówczas możemy mówić o pamięci wymordowanych polaków.

  • vlask

   9 września 2017 at 21:55

   Wszystko dobrze, ale piszemy Polaków.

 22. myślę sobie że

  6 września 2017 at 18:14

  „Czekaj, tatka, latka, aż kobyłę wilcy zjedzą”

  Obyśmy my nie byli kobyłą zjedzoną przez bandersynów.

 23. podolak

  6 września 2017 at 20:47

  Charakterystyczne różnice w liczbie szkół i reakcji, polskiej i węgierskiej.

  http://kresy.pl/wydarzenia/reforma-oswiaty-ukrainie-polskie-szkoly-zagrozone/

 24. Pingback: Budowanie sztucznej przyjaźni polsko-ukraińskiej na fundamencie kłamstwa wołyńskiego | forumemjot dla Polski

 25. Danka

  7 września 2017 at 12:50

  Nie traccie energii na wrzutki do kosza przez kancelistow Glowy Panstwa, bo pewnie tego nawet nie przelecial wzrokiem.Budujcie ODDOLNIE! struktury nowej partii ogolnopolskiej o charakterxe: opcji polskiej-takiej OP!
  http://m.niezalezna.pl/201335-tajni-doradcy-prezydenta

 26. Danka

  7 września 2017 at 13:13

 27. personal loan providers

  7 września 2017 at 19:07

  It is not my first time to pay a visit this web site, i am browsing this web page dailly and take pleasant facts from here
  daily.

 28. student education loans

  7 września 2017 at 19:21

  I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for
  you? Plz reply as I’m looking to design my
  own blog and would like to know where u got this from.
  thanks a lot

 29. https://www.thesun.co.uk

  9 września 2017 at 02:27

  We absolutely love your blog and find the
  majority of your post’s to be just what I’m looking for.
  Does one offer guest writers to write content for you?
  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a number of the
  subjects you write with regards to here. Again,
  awesome website!

 30. potomek rusinki

  9 września 2017 at 14:25

  Tak lansuje się w swojej tubie medialnej na dorobku Boimów, szef lvivskich paserów, grabieżców i wielbicieli banderowskich ludobójców.
  Wciska kit że że po nich, też coś podobnego zostanie.
  ŁZE gdy po tych paserach i grabieżcach zostanie jedynie smród obrzydliwy.
  Пригадую, одного разу приїхали дуже інтелігентні гості до Львова, оглядали місто, вони були тут перший раз, і сказали прості слова – «які красиві люди жили тут 100 -200 років тому, бо лише красиві люди можуть творити таку божественну архітектуру». Сьогодні цікаво, що будуть про нас говорити через 100-200 років. А будуть говорити те, як ми сьогодні живемо, як ми вміємо цей діамант зберегти, як ми вміємо тішити людей новими пам’ятками архітектури.
  Сьогодні особливий день – ми поринаємо в історію, реставруємо ці прекрасні двері. Я часто сюди запрошую поважних гостей в цю каплицю. Життя швидко пливе і треба після себе хоч щось лишити – хоча би таку красу», – сказав міський голова Львова Андрій Садовий.

  https://zaxid.net/u_lvovi_vidkrili_vidrestavrovanu_bramu_kaplitsi_boyimiv_n1435915

 31. vlask

  9 września 2017 at 21:47

  Rezydent Andrzej Juda niech spada na drzewo, pseudopolak, a naprawdę antypolak, dwużydzian Polaka, liżący nadobną sempiternę swej chazarskiej małżonki.

 32. Trista

  10 września 2017 at 06:34

  Heya i am for the first time here. I found this board and I in finding
  It really helpful & it helped me out a lot.
  I’m hoping to present something back and aid others like you helped me.

 33. It’s an remarkable paragraph in support of all the online viewers; they will
  take advantage from it I am sure.

 34. small business coaching

  10 września 2017 at 15:32

  Amazing! Its in fact awesome piece of writing, I have got much clear
  idea about from this post.

 35. https://pt.wikipedia.org/

  11 września 2017 at 06:02

  Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
  I will be sure to bookmark it and come back to
  read more of your useful information. Thanks for
  the post. I will certainly return.

 36. Michael

  11 września 2017 at 19:49

  When someone writes an article he/she maintains the idea of a user
  in his/her brain that how a user can be aware of it.
  So that’s why this paragraph is outstdanding. Thanks!

 37. Sheree

  13 września 2017 at 21:46

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great.

  I do not know who you are but certainly you are going to a famous
  blogger if you are not already 😉 Cheers!

 38. regarding real estate

  13 września 2017 at 23:01

  Why users still use to read news papers when in this technological globe the whole thing is existing
  on web?

 39. Lelio Vieira Carneiro Junior

  15 września 2017 at 07:22

  Hey there, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening
  in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a
  quick heads up! Other then that, excellent blog!

 40. travel insurance

  16 września 2017 at 01:59

  Sweet blog! I found it while searching on Yahoo
  News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Many thanks

 41. travel tips

  16 września 2017 at 10:55

  For the reason that the admin of this website is working,
  no hesitation very soon it will be well-known, due to its feature contents.

 42. old golf course

  17 września 2017 at 00:07

  What a information of un-ambiguity and preserveness of valuable
  know-how regarding unexpected feelings.

 43. good golf course

  17 września 2017 at 01:42

  continuously i used to read smaller articles or reviews which as well clear their
  motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading now.

 44. Chloe

  17 września 2017 at 02:28

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I have joined your feed and look forward to seeking
  more of your wonderful post. Also, I have shared your site in my
  social networks!

 45. macau tourism offers

  17 września 2017 at 03:34

  Hey, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!

 46. tourism keep

  17 września 2017 at 04:32

  It’s genuinely very complicated in this busy life to listen news
  on TV, so I just use world wide web for that purpose, and take the most recent news.

 47. www.advancedrace.com

  17 września 2017 at 07:53

  fantastic points altogether, you just won a logo new
  reader. What may you suggest in regards to your put up that you made some
  days ago? Any certain?

 48. travel insurance

  17 września 2017 at 17:48

  Attractive section of content. I just stumbled upon your website
  and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 49. usachinatraining.com

  18 września 2017 at 00:56

  It’s an amazing paragraph in support of all the online users; they will get
  advantage from it I am sure.

 50. air travel

  18 września 2017 at 02:07

  Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and everything. However imagine
  if you added some great pictures or videos to give your posts
  more, „pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this site could
  undeniably be one of the best in its field.
  Excellent blog!

 51. best tips travelling

  18 września 2017 at 10:41

  You could certainly see your skills within the work you write.
  The world hopes for more passionate writers like
  you who aren’t afraid to mention how they believe.
  Always go after your heart.

 52. Stacia

  19 września 2017 at 12:53

  I was recommended this website by my cousin. I’m
  not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty.
  You are wonderful! Thanks!

 53. traveling wilburys

  19 września 2017 at 14:26

  Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that „perfect balance” between superb
  usability and appearance. I must say you have done a amazing job with this.
  In addition, the blog loads super fast for me on Firefox.
  Exceptional Blog!

 54. Violette

  20 września 2017 at 04:06

  Simply wish to say your article is as surprising.
  The clarity in your post is just excellent and
  i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.

  Thanks a million and please continue the enjoyable
  work.

 55. heart muscle

  20 września 2017 at 07:42

  I am now not sure the place you’re getting your information, but good
  topic. I needs to spend a while studying much more or
  figuring out more. Thank you for fantastic information I used to
  be on the lookout for this information for my mission.

 56. Lonny

  20 września 2017 at 13:13

  When someone writes an paragraph he/she keeps the idea of a user in his/her brain that how a
  user can be aware of it. Thus that’s why this piece of
  writing is perfect. Thanks!

 57. www.l2baron.com

  21 września 2017 at 08:56

  I was suggested this blog by my cousin. I am now not positive whether this post is written via
  him as no one else understand such unique approximately my difficulty.
  You are amazing! Thank you!

 58. Reda

  21 września 2017 at 09:38

  Hi there to every single one, it’s actually a pleasant for
  me to visit this site, it contains useful Information.

 59. Lawerence

  21 września 2017 at 11:23

  Quality posts is the secret to attract the people to visit the web site,
  that’s what this site is providing.

 60. blackhatclerks.com

  21 września 2017 at 17:13

  Link exchange is nothing else but it is only placing the other person’s
  webpage link on your page at proper place and other
  person will also do similar in favor of you.

 61. simplemachines.tylerstauss.com

  22 września 2017 at 01:02

  This post is invaluable. How can I find out more?

 62. air travel

  22 września 2017 at 01:58

  Hello there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you
  using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another
  platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 63. Tomoko

  22 września 2017 at 13:49

  Its like you learn my thoughts! You seem to understand so much about
  this, like you wrote the e-book in it or something.

  I believe that you simply can do with some p.c.

  to force the message house a little bit, but other than that, this is wonderful blog.
  A great read. I will certainly be back.

 64. Carlton

  22 września 2017 at 22:21

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your site provided us with valuable info to work on.
  You have done a formidable job and our whole community will be grateful to you.

 65. purworejokita.com

  22 września 2017 at 22:22

  Hi, of course this paragraph is truly nice and I have learned
  lot of things from it on the topic of blogging.
  thanks.

 66. international travel

  23 września 2017 at 00:00

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious experience regarding unpredicted feelings.

 67. http://stage.kashmirawareness.org

  24 września 2017 at 08:43

  Hey there I am so glad I found your weblog, I really found you by mistake, while I was researching on Google for something else, Anyhow I am here now and would just
  like to say thanks a lot for a remarkable post and a all
  round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute
  but I have saved it and also added your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read much more, Please do keep
  up the awesome b.

 68. hkuf.no

  24 września 2017 at 11:00

  Great goods from you, man. I’ve be aware your stuff previous to and you’re just
  too fantastic. I really like what you’ve bought right here,
  certainly like what you are stating and the way by which you assert it.
  You are making it entertaining and you still care for
  to keep it wise. I cant wait to read far more from you.
  That is actually a tremendous web site.

 69. Edwardo

  24 września 2017 at 21:15

  It’s nearly impossible to find well-informed people in this particular topic, but you seem like you know what you’re talking about!

  Thanks

 70. apogeesystems.com

  25 września 2017 at 08:05

  I know this web site presents quality dependent articles and other information, is there any other
  site which presents these data in quality?

 71. Jordan

  25 września 2017 at 09:55

  Quality posts is the important to invite the viewers to go to see the site, that’s what this website is providing.

 72. Kindra

  25 września 2017 at 13:36

  Hi there, I found your blog via Google even as searching for a similar
  topic, your website got here up, it seems to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply was alert to your blog via Google, and found that it’s truly informative.
  I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you happen to continue this in future.
  A lot of other folks will probably be benefited out of your writing.
  Cheers!

 73. Reggie

  25 września 2017 at 17:10

  Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Many thanks!

 74. Glenn

  25 września 2017 at 19:36

  Aw, this was a really good post. Taking a few minutes and actual effort to generate a good article… but what can I say… I put
  things off a whole lot and never manage to get anything done.

 75. best dating

  26 września 2017 at 02:08

  hi!,I really like your writing so much! percentage we communicate
  more about your post on AOL? I require an expert on this space to solve my problem.
  Maybe that is you! Looking ahead to look you.

 76. soccer jersey

  26 września 2017 at 08:10

  This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look ahead to seeking more of your excellent post.

  Additionally, I’ve shared your website in my social networks

 77. bbs.rrsjk.com

  26 września 2017 at 11:37

  Hi there to all, because I am genuinely keen of reading this website’s post
  to be updated on a regular basis. It consists of fastidious material.

 78. Maybell

  26 września 2017 at 19:18

  Unquestionably imagine that which you said.
  Your favourite justification seemed to be at the
  internet the easiest thing to take into account of. I say to you, I definitely get irked even as other people think about issues that they just don’t know about.
  You controlled to hit the nail upon the top and outlined out
  the entire thing with no need side-effects , folks
  could take a signal. Will probably be again to get
  more. Thanks

 79. achievementmantra.com

  27 września 2017 at 16:17

  Hi there to every one, it’s in fact a pleasant for
  me to pay a visit this web page, it includes precious Information.

 80. Abe

  27 września 2017 at 19:20

  Simply desire to say your article is as astonishing.

  The clarity in your publish is simply excellent and i could suppose you are knowledgeable in this subject.
  Fine with your permission allow me to clutch your RSS feed to stay updated with coming near
  near post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 81. ie.ieie.cc

  28 września 2017 at 02:43

  Heya are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog
  world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 82. Earlene

  28 września 2017 at 08:49

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I find It
  truly useful & it helped me out a lot. I’m hoping to provide something again and help
  others like you helped me.

 83. tamanduahosting.com

  28 września 2017 at 11:21

  My brother suggested I would possibly like this web site.
  He was entirely right. This submit truly made my day.
  You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 84. http://sorsoreabi.ir/

  28 września 2017 at 18:10

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for
  ig

 85. Emery

  29 września 2017 at 03:46

  Do you mind if I quote a few of your posts as long
  as I provide credit and sources back to your webpage?
  My blog site is in the exact same niche as yours and my visitors would
  truly benefit from a lot of the information you provide here.
  Please let me know if this alright with you. Cheers!

 86. Corina

  29 września 2017 at 11:00

  Wonderful items from you, man. I’ve bear in mind your
  stuff previous to and you’re just extremely wonderful.
  I really like what you have received here, really like what you are stating and the
  best way through which you are saying it. You are making it entertaining and you still take
  care of to keep it smart. I cant wait to learn much more from you.
  That is really a wonderful website.

 87. www.velestravel.ru

  29 września 2017 at 14:50

  At this moment I am ready to do my breakfast, once having my breakfast coming over again to read other news.

 88. Cathryn

  30 września 2017 at 12:58

  I blog quite often and I genuinely thank you for your information. This article
  has really peaked my interest. I’m going to take a note of your website and keep checking for new details about once per week.
  I opted in for your RSS feed as well.

 89. butt workout

  30 września 2017 at 23:01

  If some one wishes expert view concerning running a blog after that i suggest him/her to pay a
  quick visit this website, Keep up the pleasant job.

 90. www.techtudo.com.br

  1 października 2017 at 01:07

  I’m not that much of a internet reader to be honest
  but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back in the future.
  Many thanks

 91. soccer shoes

  1 października 2017 at 05:32

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity concerning unpredicted emotions.

 92. Latashia

  1 października 2017 at 06:40

  I’ve been browsing online more than 4 hours today, yet I never found any
  interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  In my opinion, if all web owners and bloggers made good content
  as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 93. holiday travel today

  2 października 2017 at 09:39

  Hi to every one, the contents present at this web site are really awesome for people experience,
  well, keep up the nice work fellows.

 94. confer heart protection

  2 października 2017 at 10:28

  I need to to thank you for this very good read!!
  I certainly loved every bit of it. I’ve got you bookmarked to check out new
  things you post…

 95. heart disease multiply

  2 października 2017 at 11:31

  Hurrah, that’s what I was exploring for, what a data!
  present here at this website, thanks admin of this website.

 96. brazil dating

  2 października 2017 at 14:32

  Hello! I know this is sort of off-topic but I needed to
  ask. Does managing a well-established blog like yours require a
  large amount of work? I’m brand new to operating a blog however I do write in my diary everyday.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and feelings
  online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring blog owners.
  Appreciate it!

 97. Silvia Odete Morani Massad

  2 października 2017 at 23:30

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really enjoyed
  surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing
  in your rss feed and I hope you write once more very soon!

 98. fatal heart

  3 października 2017 at 01:08

  If you desire to improve your familiarity just keep visiting this
  web page and be updated with the most recent gossip posted here.

 99. Amelia

  3 października 2017 at 12:36

  Thanks for the auspicious writeup. It actually was once a
  leisure account it. Glance advanced to far added agreeable from you!
  By the way, how could we be in contact?

 100. travel magazine

  3 października 2017 at 14:51

  Hi, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I’m
  attempting to find things to improve my site!I suppose its
  ok to use a few of your ideas!!

 101. brazil butt

  3 października 2017 at 17:31

  Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating
  it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got
  some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it expand over time.

 102. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  4 października 2017 at 18:22

  Hi to all, the contents existing at this web page are really awesome for people experience, well, keep up
  the good work fellows.

 103. Pingback: Środowiska kresowe nokautują prezydenta Dudę! – List środowisk Kresowych – Czy to spowoduje zmianę polityki wobec Ukrainy? | forumemjot dla Polski

 104. travel guides

  5 października 2017 at 00:03

  Good response in return of this difficulty with solid arguments and explaining the whole thing
  regarding that.

 105. tercio borlenghi jr

  5 października 2017 at 13:03

  Hi, i think that i saw you visited my website so i
  came to “return the favor”.I am attempting to find things
  to improve my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 106. Tiffiny

  6 października 2017 at 01:24

  When someone writes an post he/she keeps the plan of
  a user in his/her brain that how a user can understand it.
  Therefore that’s why this piece of writing is outstdanding.
  Thanks!

 107. soccer shoes pattern

  6 października 2017 at 01:34

  An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been conducting a
  little research on this. And he actually ordered me breakfast due to the fact that I found it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanks for spending some time to discuss
  this matter here on your internet site.

 108. bigger butt workouts

  6 października 2017 at 03:57

  hello there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right here.
  I did however expertise a few technical points using this site,
  as I experienced to reload the website a lot of times
  previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining,
  but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and
  could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a
  lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again soon.

 109. Adelaida

  6 października 2017 at 04:04

  Truly when someone doesn’t be aware of then its up to other viewers
  that they will help, so here it takes place.

 110. Hi there! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My website looks weird when viewing from my iphone.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to
  fix this problem. If you have any recommendations, please share.
  Many thanks!

 111. confer heart

  7 października 2017 at 16:28

  I’m not that much of a internet reader to be honest
  but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead
  and bookmark your website to come back in the future.
  Cheers

 112. Linette

  8 października 2017 at 00:34

  Hello There. I found your blog using msn. This is a very well
  written article. I will be sure to bookmark it and return to
  read more of your useful info. Thanks for the post.
  I will certainly comeback.

 113. fatal heart

  8 października 2017 at 04:51

  Whats up this is somewhat of off topic but I was wanting
  to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone
  with experience. Any help would be greatly appreciated!

 114. travel cruise starting

  8 października 2017 at 05:16

  Every weekend i used to visit this web page, as i wish for enjoyment, since
  this this website conations actually good funny stuff too.

 115. dating sites frequently

  8 października 2017 at 07:24

  Everything is very open with a precise clarification of the issues.
  It was really informative. Your website is very useful.
  Thanks for sharing!

 116. dating web page

  8 października 2017 at 12:28

  Hi! I’ve been following your website for some time now and finally got the bravery to go ahead and give
  you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to say
  keep up the fantastic work!

 117. dating web page

  8 października 2017 at 13:50

  Great article. I will be dealing with many of these issues as well..

 118. travel diary

  8 października 2017 at 19:53

  Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger,
  and I was curious about your situation; we have
  created some nice procedures and we are looking to swap strategies with
  other folks, why not shoot me an email if interested.

 119. bigger butt workouts

  9 października 2017 at 00:42

  Nice post. I used to be checking continuously this weblog and I am
  inspired! Extremely helpful information particularly the remaining phase 🙂
  I care for such info much. I was seeking this certain information for a long time.

  Thank you and best of luck.

 120. heart disease

  9 października 2017 at 09:26

  Hello everyone, it’s my first go to see at this web site, and paragraph is really fruitful
  in favor of me, keep up posting such articles or reviews.

 121. travel news

  9 października 2017 at 14:18

  Very soon this web site will be famous among all blogging users, due
  to it’s fastidious posts

 122. www.memorytoday.com

  10 października 2017 at 01:49

  I really like it when folks come together and share ideas.
  Great blog, keep it up!

 123. Albert

  10 października 2017 at 03:08

  Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I
  am attempting to find things to improve my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 124. brazil butt

  10 października 2017 at 04:34

  Very nice post. I certainly appreciate this website.
  Thanks!

 125. heart muscle

  10 października 2017 at 08:02

  I like the valuable information you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and check again here
  regularly. I am quite sure I’ll learn many new stuff right here!

  Good luck for the next!

 126. Margery

  10 października 2017 at 14:07

  I’m extremely impressed with your writing talents
  and also with the structure in your blog. Is that this a paid subject matter or did you modify it
  yourself? Anyway stay up the nice quality writing, it is rare to
  look a great blog like this one nowadays..

 127. traveling jobs

  10 października 2017 at 21:02

  This website was… how do I say it? Relevant!!

  Finally I’ve found something that helped me. Thanks a
  lot!

 128. Darrin

  11 października 2017 at 02:56

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your site?
  My blog site is in the very same niche as yours and my visitors would certainly benefit from some of the information you provide here.
  Please let me know if this ok with you. Regards!

 129. Rolland

  11 października 2017 at 07:41

  If you wish for to increase your know-how just keep visiting this
  website and be updated with the most up-to-date information posted
  here.

 130. domain registrar

  11 października 2017 at 12:21

  What a information of un-ambiguity and preserveness of valuable experience about unexpected emotions.

 131. traveling wilburys

  11 października 2017 at 17:49

  It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting
  things or advice. Maybe you can write next articles referring
  to this article. I desire to read more things about it!

 132. holiday travel today

  12 października 2017 at 02:38

  Very nice article, exactly what I was looking for.

 133. phones encapsulate

  15 października 2017 at 16:27

  Excellent article. Keep posting such kind
  of information on your site. Im really impressed by your site.

  Hey there, You have performed an excellent job. I’ll definitely digg it and in my
  view recommend to my friends. I am sure they’ll
  be benefited from this website.

 134. make certain asbestos

  16 października 2017 at 00:55

  Wonderful beat ! I would like to apprentice at the same time as
  you amend your website, how can i subscribe for a blog web site?
  The account aided me a applicable deal. I had been tiny bit acquainted of
  this your broadcast offered shiny transparent concept

 135. website design

  16 października 2017 at 02:00

  You need to take part in a contest for one of the greatest sites online.
  I will recommend this website!

 136. Anton

  17 października 2017 at 06:58

  bookmarked!!, I really like your site!

 137. Grupo Serval presídios

  18 października 2017 at 02:55

  Hi! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal
  but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about
  setting up my own but I’m not sure where to start. Do you
  have any tips or suggestions? Appreciate it

 138. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  18 października 2017 at 05:08

  It’s really a great and helpful piece of information. I’m satisfied that you just shared this useful information with us.

  Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 139. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  18 października 2017 at 12:04

  Spot on with this write-up, I actually feel this site needs far more attention. I’ll probably
  be returning to see more, thanks for the advice!

 140. Luiz Gastão Bittencourt

  18 października 2017 at 19:34

  I will immediately take hold of your rss feed as I can’t find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you have any? Kindly allow me understand in order that I may subscribe.
  Thanks.

 141. Dadado Veig

  18 października 2017 at 23:31

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no data backup.
  Do you have any solutions to stop hackers?

 142. Carlos Eduardo Correa da Veig

  19 października 2017 at 03:36

  I think the admin of this website is actually working hard in support of his web page, because here every stuff is quality
  based data.

 143. Lelio Vieira Carneiro

  19 października 2017 at 18:37

  Spot on with this write-up, I really think this
  web site needs a lot more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the info!

 144. Umanizzare presidios

  20 października 2017 at 00:29

  It’s very effortless to find out any matter on web as compared
  to books, as I found this post at this web site.

 145. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 04:35

  I always spent my half an hour to read this blog’s posts daily along with a cup of coffee.

 146. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  20 października 2017 at 06:04

  I got this site from my pal who told me concerning this web site
  and now this time I am visiting this website and reading very informative
  posts here.

 147. Itamar Serp

  20 października 2017 at 07:13

  fantastic submit, very informative. I ponder why the other specialists of this sector don’t understand this.
  You should proceed your writing. I am confident, you have a great readers’ base
  already!

 148. Marko

  20 października 2017 at 09:48

  Amazing! This blog looks exactly like my old one!
  It’s on a completely different topic but it has pretty much the same layout and design. Superb choice of colors!

 149. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 12:32

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for hello

 150. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  20 października 2017 at 19:26

  Hello I am so delighted I found your web site, I really found you by accident, while I was browsing on Bing for
  something else, Anyhow I am here now and would just like to say thank
  you for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to look over it all at the moment but I have bookmarked it and also included your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do
  keep up the great job.

 151. Grupo Coral fraude

  20 października 2017 at 23:53

  Excellent beat ! I wish to apprentice whilst you amend your website, how
  could i subscribe for a blog web site? The account aided me a appropriate
  deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast offered bright clear concept

 152. domain names

  21 października 2017 at 01:24

  I’m really enjoying the theme/design of your weblog.
  Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
  A couple of my blog readers have complained about my site not operating correctly in Explorer but
  looks great in Safari. Do you have any suggestions to help
  fix this problem?

 153. Itamar Serp

  21 października 2017 at 03:28

  I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside
  case you shield this hike.

 154. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  21 października 2017 at 03:30

  Have you ever considered about including a little bit more than just your
  articles? I mean, what you say is valuable and
  all. Nevertheless imagine if you added some great images or videos to give your posts more, „pop”!
  Your content is excellent but with pics and clips,
  this site could undeniably be one of the very
  best in its field. Excellent blog!

 155. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  21 października 2017 at 07:49

  Right now it appears like Movable Type is the best blogging platform out there right now.

  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 156. Lelio Vieira Carneiro

  21 października 2017 at 14:31

  Hi there mates, its fantastic piece of writing about educationand entirely explained, keep it up all
  the time.

 157. Itamar Serp

  21 października 2017 at 14:48

  I pay a visit every day a few web sites and blogs to read articles,
  except this blog gives feature based posts.

 158. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  21 października 2017 at 20:30

  Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam remarks?

  If so how do you protect against it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any support is
  very much appreciated.

 159. brazil butt lift

  22 października 2017 at 04:36

  Hello there! I could have sworn I’ve visited this web site before but after looking at a few of the articles I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m certainly happy I found it and I’ll be book-marking it
  and checking back regularly!

 160. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  22 października 2017 at 09:46

  Hi there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha
  plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours
  and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 161. Umanizzare presidios

  22 października 2017 at 14:26

  You really make it seem so easy with your
  presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me.
  I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 162. Lélio Vieira Carneiro Junior

  22 października 2017 at 21:19

  What’s Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely helpful and it has aided me out loads.
  I am hoping to give a contribution & help different users like its aided me.
  Good job.

 163. Dadado Veig

  22 października 2017 at 21:52

  Spot on with this write-up, I absolutely believe this site needs much more attention.
  I’ll probably be back again to read more, thanks for the info!

 164. Lelio Vieira Carneiro Junior

  23 października 2017 at 02:37

  Pretty component of content. I simply stumbled upon your site
  and in accession capital to claim that I acquire in fact loved account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing for your feeds or even I achievement you
  get entry to persistently quickly.

 165. Umanizzare

  23 października 2017 at 02:40

  Have you ever considered writing an ebook or guest
  authoring on other blogs? I have a blog based upon on the same subjects you
  discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my
  audience would enjoy your work. If you are even remotely
  interested, feel free to shoot me an e-mail.

 166. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  23 października 2017 at 02:47

  Your style is very unique compared to other folks I have read stuff from.
  I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity,
  Guess I’ll just book mark this site.

 167. Dadado Veig

  23 października 2017 at 09:27

  Thanks for any other fantastic post. Where else
  may anyone get that type of info in such a perfect means of writing?
  I have a presentation subsequent week, and I’m at the search for such information.

 168. Lelio Vieira Carneiro

  23 października 2017 at 12:18

  Hey there! I’ve been reading your site for some time now and
  finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Huffman Texas!
  Just wanted to mention keep up the great work!

 169. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  23 października 2017 at 16:45

  Usually I don’t learn article on blogs, but I wish to say
  that this write-up very forced me to try and do it!
  Your writing style has been amazed me. Thanks, quite great post.

 170. Umanizzare presídios

  23 października 2017 at 23:03

  Hello Dear, are you truly visiting this site on a regular basis, if so
  afterward you will without doubt get pleasant experience.

 171. Lelio Vieira Carneiro Junior

  24 października 2017 at 04:20

  Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your theme.
  With thanks

 172. Lelio Vieira Carneiro Junior

  24 października 2017 at 16:00

  I am not sure where you are getting your info, but good topic.

  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for magnificent information I was looking for
  this info for my mission.

 173. monthly phone

  24 października 2017 at 21:28

  I was very happy to find this web site. I want to to thank you for ones time for this
  particularly wonderful read!! I definitely appreciated every little bit of it and i
  also have you bookmarked to see new things on your web site.

 174. find asbestos inside

  25 października 2017 at 04:16

  Hi to all, as I am truly keen of reading this blog’s post to be updated regularly.
  It carries fastidious stuff.

 175. Umanizzare presidios

  25 października 2017 at 04:53

  Good info. Lucky me I discovered your site by accident
  (stumbleupon). I have book-marked it for later!

 176. website design company

  25 października 2017 at 06:46

  Great blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost
  on everything. Would you suggest starting with a free platform
  like WordPress or go for a paid option? There are so
  many options out there that I’m completely overwhelmed ..
  Any ideas? Thanks!

 177. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 00:27

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker who has been conducting a little homework on this.
  And he actually bought me lunch because I discovered it for
  him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanx for spending the time to discuss this issue here on your web
  page.

 178. Carlos Eduardo Veiga

  26 października 2017 at 02:00

  Can you tell us more about this? I’d love to find out
  more details.

 179. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 03:36

  I’ve been browsing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting
  article like yours. It is pretty worth enough for me.
  In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be
  a lot more useful than ever before.

 180. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  26 października 2017 at 08:53

  hello there and thank you for your info –
  I have definitely picked up something new from right
  here. I did however expertise some technical issues using
  this site, as I experienced to reload the website many times previous to I
  could get it to load correctly. I had been wondering if your web
  host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect
  your placement in google and could damage your high-quality score if advertising
  and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for much
  more of your respective exciting content. Ensure that you update this again soon.

 181. domain name

  26 października 2017 at 10:41

  After exploring a handful of the articles on your web site, I truly like
  your way of blogging. I book-marked it to my bookmark webpage list
  and will be checking back in the near future. Please check out my web
  site too and let me know what you think.

 182. My brother recommended I would possibly like this
  web site. He was once totally right. This post actually
  made my day. You can not believe just how a
  lot time I had spent for this information! Thank you!

 183. Lélio Vieira Carneiro Junio

  26 października 2017 at 23:00

  An interesting discussion is definitely worth comment.
  I do think that you should write more about this subject matter,
  it might not be a taboo subject but usually folks don’t talk
  about such subjects. To the next! Best wishes!!

 184. José Wilame Araújo Rodrigues

  26 października 2017 at 23:30

  I am sure this post has touched all the internet users,
  its really really fastidious paragraph on building up new web site.

 185. tercio borlenghi jr

  27 października 2017 at 03:00

  Hello my friend! I wish to say that this article is amazing, great written and include almost
  all important infos. I’d like to peer extra posts like this .

 186. Umanizzare presídios

  27 października 2017 at 03:29

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find
  It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you
  helped me.

 187. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  27 października 2017 at 06:09

  It’s awesome in support of me to have a web page, which is
  helpful for my experience. thanks admin

 188. Grupo Coral

  27 października 2017 at 14:26

  These are genuinely great ideas in concerning blogging.
  You have touched some nice things here. Any way keep up wrinting.

 189. Harold

  27 października 2017 at 16:01

  For newest information you have to go to see internet
  and on internet I found this website as a most excellent site
  for most up-to-date updates.

 190. timex wearers

  27 października 2017 at 16:49

  If you are going for most excellent contents like I do, only pay a visit
  this site everyday because it presents quality contents,
  thanks

 191. Luiz Gastão Bittencourt

  27 października 2017 at 17:15

  Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other blogs?
  I have a blog based on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my readers
  would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel
  free to shoot me an e mail.

 192. timex watch

  27 października 2017 at 19:16

  I think that everything composed made a great
  deal of sense. However, what about this? suppose you
  composed a catchier title? I ain’t suggesting your content isn’t solid., however what if
  you added something to possibly grab folk’s attention? I mean Środowiska kresowe nokautują prezydenta Dudę!

  Czy to spowoduje zmianę polityki wobec Ukrainy?
  – Prawy.pl is kinda vanilla. You could peek at Yahoo’s home page and watch
  how they write article headlines to grab viewers to open the links.

  You might add a related video or a related picture or two to grab people excited about
  everything’ve got to say. Just my opinion, it would make your website a little bit more
  interesting.

 193. Egli Diana Pinto

  28 października 2017 at 13:56

  Why viewers still use to read news papers when in this technological globe all is available on net?

 194. Dadado Veig

  28 października 2017 at 15:29

  I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post is
  written by him as no one else know such detailed about
  my difficulty. You’re incredible! Thanks!

 195. domain registrars

  28 października 2017 at 15:30

  I am actually grateful to the owner of this website who has shared this fantastic post
  at at this place.

 196. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  28 października 2017 at 16:02

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post
  and also the rest of the site is also very good.

 197. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 19:56

  continuously i used to read smaller articles or reviews which also clear their motive, and that is also happening with
  this post which I am reading now.

 198. asbestos study

  28 października 2017 at 22:10

  Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow
  you if that would be ok. I’m definitely enjoying your blog and
  look forward to new updates.

 199. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  29 października 2017 at 00:30

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each
  time a comment is added I get three emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?

  Appreciate it!

 200. website designing agencies

  30 października 2017 at 08:17

  We are a bunch of volunteers and opening a new scheme
  in our community. Your site offered us with
  helpful information to work on. You’ve done a formidable
  task and our entire community shall be grateful to
  you.

 201. Lélio Vieira Carneiro Junior

  30 października 2017 at 09:00

  I read this piece of writing completely about the comparison of newest
  and previous technologies, it’s remarkable article.

 202. Itamar Serp

  1 listopada 2017 at 04:59

  Hi, always i used to check weblog posts here in the early hours in the dawn, for the
  reason that i like to learn more and more.

 203. Carlos Eduardo Correa da Veig

  1 listopada 2017 at 11:25

  Wow! This blog looks exactly like my old one!
  It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same page layout and design. Outstanding choice
  of colors!

 204. website admin

  2 listopada 2017 at 17:18

  I love it when individuals come together and share thoughts.
  Great website, keep it up!

 205. certain asbestos

  3 listopada 2017 at 12:18

  I think this is one of the such a lot important information for me.
  And i am happy reading your article. However wanna statement on few basic issues, The web site
  taste is ideal, the articles is in reality great : D. Excellent activity, cheers

 206. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  4 listopada 2017 at 14:26

  Aw, this was a very nice post. Spending some time and actual effort
  to make a good article… but what can I say… I hesitate a lot and
  don’t seem to get nearly anything done.

 207. Umanizzare presídios

  4 listopada 2017 at 23:46

  Awesome! Its genuinely amazing piece of writing, I have got
  much clear idea on the topic of from this paragraph.

 208. Luiz Gastão Bittencourt

  5 listopada 2017 at 05:30

  Thanks for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I
  will be waiting for your further write ups thank you once
  again.

 209. reverse phone directory

  6 listopada 2017 at 02:28

  Thankfulness to my father who told me regarding this
  weblog, this blog is actually amazing.

 210. Grupo Serval presídios

  6 listopada 2017 at 11:28

  Usually I don’t learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me
  to try and do it! Your writing style has been surprised
  me. Thank you, very nice post.

 211. reverse phone directory

  7 listopada 2017 at 03:22

  Fastidious answers in return of this matter with solid arguments and telling the whole thing about that.

 212. nokia contract phones

  7 listopada 2017 at 14:28

  I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph posted at this website is genuinely
  good.

 213. Janine

  8 listopada 2017 at 05:33

  excellent issues altogether, you just gained a new reader.
  What might you recommend about your submit that you simply made
  a few days ago? Any positive?

 214. asbestos inside

  9 listopada 2017 at 14:41

  I know this web site provides quality dependent
  articles or reviews and additional stuff, is there any other website
  which gives these information in quality?

 215. Larzews

  10 listopada 2017 at 08:43

  Levitra Generico Prezzo [url=http://cheapvia50mg.com]viagra[/url] Vip Transaction Pharmacy Propecia Ovulacion Priligy Dapoxetina Comprar

 216. www.festivalfuochidanzanti.com

  10 listopada 2017 at 09:19

  Every weekend i used to go to see this site, as i want enjoyment, since this
  this web site conations actually good funny information too.

 217. nokia contract phones

  12 listopada 2017 at 14:59

  Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering if
  you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 218. home security systems at home depot

  12 listopada 2017 at 21:40

  To keep your family from danger?

 219. home security system

  14 listopada 2017 at 11:23

  Have you been currently concerned about the ones you
  love?

 220. fake view

  14 listopada 2017 at 15:05

  ZaDNaq Would love to incessantly get updated great web site!.

 221. norton setup

  15 listopada 2017 at 12:43

  Quality and also high-class. Shirt is a similar method revealed.

 222. visit website

  16 listopada 2017 at 10:23

  Thanks for the article post.Much thanks again. Want more.

 223. free ebooks pdf

  16 listopada 2017 at 18:52

  This website is known as a stroll-by way of for the entire data you wished about this and didn?t know who to ask. Glimpse right here, and also you?ll positively uncover it.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra