Felieton

Czego lewacy nie darują Polakom

Bycie katolikiem wyklucza bycie Polakiem, ponieważ Polacy nie wyznają katolicyzmu, ale „religię etniczną” – taki obraz wyłania się ze słów niemłodej już adeptki pióra i obelgi Manueli Gretkowskiej, która w rozmowie z Jarosławem Kuźniarem po raz kolejny „błysnęła intelektem”.

Trzeba przyznać, że należy ona do osób, które zaprasza się do mediów nie po to, żeby mówiły z sensem, ale żeby po prostu cokolwiek mówiły, zapewne przy ogromnym zdumieniu samych słów, które gdyby nawet miały wyobraźnię dużo większą niż człowiek, nie byłyby w stanie wyobrazić sobie takich figur retorycznych, zestawień pojęciowych, peryfraz, porównań czy nawet onomatopei…

– Mieliśmy epokę oświecenia i romantyzmu, a teraz epokę debilizmu grzmiała jaśnie oświecona zwolenniczka zabijania dzieci poczętych, dla której ochrona życia ludzkiego to ciemnogród, a aborcja – wolność. – Od niemal 300 lat graniczymy z Niebem i mamy już koronowanego Jezusa Króla i mamy już dokąd pójść. To nie jest droga do współczesności, to jest pielgrzymka na kolankach w drugą stronę. (…) To jest myślenie sarmackie, to jest myślenie o religii i państwie. Myślę, że problemem Polski był i jest katolicyzm – stwierdziła, zaliczając najwyraźniej myślenie o państwie i religii jako zarezerwowane dla wszystkich oprócz Polaków.

Rzeczywiście katolicyzm jest obok patriotyzmu najgorszą zmorą wszelkiej maści lewactwa, bo nie pozwala topić w kloace największych dla społeczeństwa wartości. I tak gdyby nie katolicyzm i patriotyzm profanujący pomniki polskich bohaterów pracownicy knajpy „Bułka z masłem” beztrosko „zaliczaliby” kolejne pomniki, a tu problem – nie pozwalają i jeszcze grożą wymierzeniem sprawiedliwości. Gdyby nie patriotyzm i katolicyzm nie byłoby pospolitego ruszenia w obronie Powstańców Warszawskich i producent Tigera mógłby nadal bez konsekwencji szargać ich dobre imię i pamięć. Koniec końców, gdyby nie ten katolicyzm i patriotyzm można byłoby wcisnąć Polakom każdą ohydę i okrzyknąć ją pięknem w czystej postaci. Nic zatem dziwnego, że lewactwo ma z tymi pojęciami naprawdę poważny problem, stanowią bowiem barykady nie do przezwyciężenia przez tęczowo-aborcyjne lobby.

Ale wróćmy do Gretkowskiej i jej pożal się Boże analiz sytuacji w Polsce. Otóż wydaje się ona tak nienawidzić polskich katolików, że zaprzecza ich przynależności do Kościoła katolickiego, a nawet do całego chrześcijaństwa.

– Myślę, że w Polsce chrześcijaństwo się w ogóle nie przyjęło. To jest smutne, bo jak poskrobać, to nie jest to katolicyzm. Papież udzielił wywiadu, po którym polscy katolicy będą kompletnie w problemie, bo papież Franciszek powiedział, że chodził na psychoanalizę, bo nie wystarczał mu konfesjonał, a dodatkowo miał kontakty z dziewczynami i z nimi rozmawiał. Jak poskrobać głębiej, to jest to religia etniczna, katolicyzm w Polsce przez ostatnie 300 lat służył jedynie do wyrażania opinii politycznych. Im mocniejszy jest Kościół, to tym religijność w Polsce jest płytsza i to jest program endecji sprzed 100 lat – perorowała Gretkowska. Z całego tego pseudointelektualnego wywodu wyłania się, obok jawnej nienawiści do Polaków i katolików, skrajna ideologizacja myśli, których nieszczęsna nie potrafi nawet ułożyć w zrozumiały dla odbiorcy sposób. Zresztą nie musi ich układać, a w zasadzie nie może, ponieważ tylko w braku logiki w wywodzie może ona ukryć tak wielkie nagromadzenie kłamstw. Zauważmy, że nie tylko ona stosuje ten chwyt, ale zdecydowana większość lewaków i lewaczek, często tak zapętlających się w swoich słowociągach, że dochodzących do granic absurdu.

Dalej Gretkowska przekonuje: „Polska nie może być samodzielnym krajem, to są bzdury, to co oni opowiadają. Każdy kraj musi być w koalicji we współczesnej Europy, jeżeli nie ma Europy, to mamy Eurazję”. Gretkowskiej – podobnie jak i większości lewaków mających kolektywizację wpisaną w DNA – zwyczajnie nie mieści się w głowie, że Polska może być niepodległa i samodzielnie funkcjonować na arenie międzynarodowej. Jej nienawiść do niepodległości Polski i sarmatyzmu, który niewątpliwie wyróżniał Polaków na tle innych narodów, jest wprost zwierzęca, natomiast umiłowanie rozpasanej, genderowej Europy tak wielkie, że w 2015 roku oskarżała Rosjan (a nie eurokratów) o spowodowanie napływu imigrantów do Europy. Wyrażała wówczas przekonanie, że fala migracji to moskiewski plan i wynik sprzeciwu świata wobec przejęcia przez Rosję Ukrainy. – Kurek z imigrantami syryjskimi odkręcają Rosjanie. Za te sankcje, które Europa nałożyła, dostała emigrantów – przekonywała wówczas Gretkowska.

To, czego lewacy nigdy Polakom nie darują, to umiłowanie polskości. Manuela Gretkowska nie stanowi w tej materii żadnego wyjątku. Należy jedynie żałować, iż Polacy dopuszczają do sytuacji, w której to właśnie takie osoby są zapraszane na salony największych telewizorni, a plecione przez nie androny – przedstawiane jako głębokie analizy. Warto by zrobić bojkot wszystkich promujących lewactwo i antypolonizmy stacji telewizyjnych – nagły spadek oglądalności poważnie nadszarpnąłby żyjące z reklam budżety. Ale może jesteśmy zbyt tolerancyjni i zbyt mało asertywni, aby tym razem też się postawić…

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

42 komentarze

42 Komentarzy

 1. klioes vel pislamista

  5 września 2017 at 21:30

  Czerscy superbohaterzy

  Superbohaterzy… Wyborczej ktoś nie wierzy?
  No chyba faszyści tyko… (Antysemici!!!)
  Gdy Natalia Przybysz nagrodę swą już mierzy,
  Siostra jej, Palina Facebook wpisem zaszczyci:
  „Peace and love… Przybysze mają się dobrze.” (Jasne!
  Mają wszak mieszkanko ciut ciasne, ale własne.)

  Lecz czy bohaterce wypada żyć w rozterce?
  No nie… A więc zdanie „Wierzymy, że ta mała
  Dusza jest tam, gdzie jej dobrze.” zbyt męczy serce.
  Superbohaterka to zdanie wymazała.
  Wie każdy, kto poznał już blask Czerskiego Słońca:
  Superbohaterka nie może być wierząca.

  Lecz superbohater, jeżeli (naser mater!)
  Wierzy?… Może wierzyć. Religia mojżeszowa
  Jest dla intelektu, jak wulkaniczny krater.
  Socjologa czeka sława… sława światowa,
  Jako …historyka. „Stawia jego odwaga…”
  (Dokąd wykopalisk brak jemu dopomaga.)

  A człowiek honoru? Pytanie to z pozoru
  Łatwe było… Pogrzeb. A potem, po pogrzebie,
  Dramat niespodziany, prawdziwy czas horroru!
  Czas Apokalipsy nastąpił w Czerskim niebie!!!…
  Wniosek: Rodem z Czerskiej gdy superbohaterzy
  Umrą, po pogrzebie nikt w nich już nie uwierzy.

  • Marian

   6 września 2017 at 04:59

   @klioes vel pislamista, wiesz, czasem niedosyt jest lepszy niż przesyt.
   To, że nauczyłeś się kilu sztuczek technicznych nie znaczy, że każdy Twój wiersz jest arcydziełem. Niektóre może i są, inne chyba piszesz dla zabawy, dla popisu warsztatem – te ostatnie to bicie piany.
   Kiedyś czytałem pamiętniki polskich malarzy z XIX w. – bardzo byłem zaskoczony, jak ci ludzie byli oczytani w literaturze polskiej, obcej, krytycznie śledzili kierunki w sztuce itd.
   Wierszokletów bywa tysiące, poetów bywa dziesiątki.
   Czy wiesz, że Nicolas Davila szlifował swoje „Aforyzmy” przez całe życie?

   • taki sobie

    6 września 2017 at 08:39

    Szanowny Marianie. Nie każdy musi być Majakowskim czy Szymborską. Tak łatwo krytykować a tak trudno pisać. Spróbuj sam coś napisać i poddać pod publiczny osąd.

    • klioes vel pislamista

     6 września 2017 at 09:25

     Dziękuję.
     Ale właściwie to pan Marian ma wiele racji… 🙂
     Tyle tylko, że jak pan to słusznie ujął „Nie każdy musi być Majakowskim czy Szymborską” i nie każdy chce! (Nota bene nie są to moje ideały.)

     Prawdziwe poezje pisuję również, ale ich (tutaj) nie publikuję.
     W zasadzie te moje tutejsze wierszyki to rymowane komentarze, tzw. proza poetyzowana.

     Muszę przyznać, że pan Marian nieźle wyczuł moje intencje: zabawa i ćwiczenie.
     A przy okazji rozrywka i okazja do refleksji dla czytelników.
     Ponieważ niedługo nie będę mieć tyle czasu, więc ostatnio „nadrabiam”…

     Mogę powtórzyć per analogiam za Rossinim: „Dajcie mi kwit z pralni, a ułożę do niego wierszyk!”
     Pozdrawiam obu Panów!

  • marylka

   7 września 2017 at 18:02

   narzucanie swojego światopoglądu to jest fanatyzm. Nie dla wszystkich zarodek jest czlowiekiem. Zarodek nie ma układu kostnego, układu nerwowego a przestaje byc zarodkiem kiedy ogon przestaje rosnąć. Zabicie człowieka jest naduzyciem i nie wiem czemu ma służyć. Moim zdaniem kazdy sam za siebie odpowiada. Jezeli ktos nie jest na siłach wycowywać dziecko to lepiej jak go nie ma. I to ze względu na tą niewinną istotę. Teraz jest tyle pokus, ze nie kazdy ma powołanie wychowywac dzieci.Takie dziecko może okazać się przeszkodą. Wóczas bywa poniewierane bite itd a bywa, że jest mordowane. Jestem za świadomym pełnym miłości macierzyństwem Nie narzucacie swoich komus przekonań Was tez nikt nie zmusza do aborcji. Wasza wola Ludzie są różni i mają pełne prawo do swoich poglądów i zachowań jeżeli mieszczą się w granicy prawa. Jak chca to niech kochaja się kobiety z kobietami a faceci z faetami. Ja czekam kiedy Kościól Katolicki w Polsce zostanie rozliczony z pedofili? To jest problem

 2. klioes vel pislamista

  5 września 2017 at 21:40

  Pani Aniu!
  Dobry artykuł, z którym się całkowicie zgadzam.
  Ale jedna uwaga lingwistyczna: „koniec końców” to rusycyzm („w kańce kańcow”), którego należy się wystrzegać.
  Pozdrawiam!

 3. kindys

  5 września 2017 at 22:45

  @klioes vel pislamista
  Dla ciebie medycyna jest bezradna

 4. Danka

  6 września 2017 at 00:31

  A co tam te Gretkowskie…Szkoda czasu. A co do rusycyzmow, to faktycznie, mozna uzyc polskiego „w koncu”.
  Wczoraj minela 5-ta rocznica tragicznej smierci prof
  Szaniawskiego,czlowieka ewangelicznej mowy:” Tak, tak; nie, nie”, prawdziwego antykomunisty, trzymanego do grudnia 89 w wiezieniu.
  Pamietajmy! Czesc Jego Pamieci! Duzo sie z jego artykulow dowiedzialam o Polsce, jak to bylo po 80 r.W jakims stopniu mnie politycznie oswiecil;)
  http://www.radiomaryja.pl/informacje/5-rocznica-smierci-prof-jozefa-szaniawskiego/

  • klioes vel pislamista

   6 września 2017 at 01:32

   10/10


   Źle, gorzej, najgorzej

   Źle, źle bardzo, że Grecja Husseina
   Wypuściła. Ofara przeżyła
   Pchnięcie w przepaść na Korfu. Kolejna
   Zbrodnia zatem kwestią czasu była.
   Z lat dziesięciu kary, parę latek
   Tylko siedział Hussein „nastolatek”.

   Gorzej, dużo gorzej, że Afganiec
   Wepchnął Marię zgwałconą do rzeki
   Nieprzytomną. Już Niemiec mieszkaniec
   Dusił, zgwałcił i zabił… „Brał leki.”
   Laudenburger Maria medycyny
   Już nie skończy. Spytam: z czyjej winy?

   Bo najgorzej, że przed Marii trumną
   Na „uchodźców” wciąż datki jej tata
   Zbierał, mowę wygłosiwszy szumną –
   Laudenburger Clemens – eurokrata!
   Z Schulzem głosi lewacka hołota:
   „Są uchodźcy cenniejsi od złota.”

 5. Marian

  6 września 2017 at 05:06

  Co do p. Gretkowskiej, to kolejny przypadek pisarki, która nie zna literatury. Bo gdyby czytała takiego Szpotańskiego, to iluż głupstw udałoby się jej uniknąć.
  Weźmy na przykład często cytowany przez Michalkiewicza fragment „Bonji w Paryżu”:

  „Znalazłszy się w tych sferach Bonja

  do celu prostą drogą zdąża.

  Przez łóżek sto przechodzi szparko,

  stając się damą i pisarką,

  ozdobą ekskluzywnych zebrań,

  przyczyną ciągłych męskich żebrań

  o uśmiech, całus i spotkanie,

  którym odmawia wyszukanie,

  gdyż już kobietą jest świadomą,

  która nie daje byle komu.

  Choć wielu z względów jej korzysta,

  lecz każdy z nich to komunista

  albo co najmniej lewicowiec.

  Liberał nigdy się nie dowie,

  co znaczy rozkosz w jej łożnicy,

  bo nazbyt blisko jest prawicy.

  W Bonjy na dźwięk słowa „prawica”

  budzi się rozjuszona lwica,

  co prędzej pożre własne ciało,

  niżby reakcji służyć miało.

  „Faszyzm nie przejdzie przez to łoże!

  Ja się z faszyzmem nie położę!”

  Niezłomne to postanowienie

  oczarowało monde szalenie.”

  Janusz Szpotański, Banja w Paryżu

  http://literat.ug.edu.pl/szpot/bania.htm

  • klioes vel pislamista

   6 września 2017 at 09:29

   10/10

   „Najważniejszą cechą lewactwa jest nieuctwo.” (prof. Bogusław Wolniewicz)

   • marylka

    7 września 2017 at 18:20

    lewactwo nie ulega bezmyślnym pogladom tak jak skrajna prawica. Kaczyński powie, ze byl zamach w Smoleńsku i mu wierzą chociaż wszyscy naukowcy udawadniają , że to nieprawda. Macierewicz musiał stworzyć podkomisję bo w komisji muszą zasiadać ludzie kompetentni a takich co w jego paanoje wierzą wrsód naukowców od lotnictwa nie znalazł.
    Wałęsa to donosiciel powiedział Kaczyński i mu wierzą Inteligentni ludzie nie oceniają przzedwcześnie musi być sąd mają wątpliwości tylko głupcy nie wątpią są pewni siebie jak nasza skrajna prawica.
    PO to złodzieje był calodzienny audyt o rządzie PO i czas płynie a zarzuty nie są przez prokuraturę postawione
    Sędziowie to zlodzieje itd. Ale nie ma danych procentowo ile sędziów było nieuczciwych? Nie dokonano badań Ja mogę oprzeć się na badaniach przeprowadzonych przez UE i nasze sądy tak żle na tle innych państw nie wypadły
    Emigranci to przestępcy a ja pytam jaki procent z wszystkich emigrantów to przestępcy? Pamiętajmy, że po europie grasują gangi albańskie a to europejczycy
    niemcy mają zapłacić odszkodowanie i wszyscy na hura przytakują a nie znają prawa miedzynarodowego i zapisów
    To, że UE może wtrącać się do naszego kraju to traktat Lizboński w konsultacji z Jarosławem podpisał Lech Kaczyński i działa od 2009 r
    skrajna prawica nie myśli samodzielnie za skrajną prawicę myśli Jarosław Oni bez krytycyzmu bez wiedzy podstawowej przytakują

 6. Czesław

  6 września 2017 at 06:18

  Pani Gretkowska to jest taki homosowietikus, to jest stuprocentowa realizacja działalności J.Stalina, który po to przecież sprowadził komunistów narodowości żydowskiej do Polski by wspólnie z renegatami – komunistami polskimi, wprowadzali tu komunizm i szkodzili Polsce na arenie międzynarodowej a te „nacjonalistyczne, zaściankowe, antyżydowskie, konserwatywne, zacofane, kołtuńskie, katolickie i parafialne społeczeństwo polskie”, jak głosiła ówczesna propaganda, zamienili „w socjalistyczne, postępowe, oświecone, otwarte na świat, internacjonalistyczne, miłujące Związek Radziecki i pokój a nienawidzące imperialistów amerykańskich, nowoczesne ateistyczne społeczeństwo”. Pani Gretkowska i inne lewactwo ma tylko problem z obecną Rosją, która odbudowuje etos chrześcijańskiego prawosławia i nie akceptuje sodomitów ale lewactwo jest elastyczne i „zawsze trzyma sztandar wysoko, żeby kierunek wiatru czuć” więc nie ma problemu „wczoraj służyli Moskwie dziś Brukseli” a raczej Berlinowi.

 7. turbo-mx

  6 września 2017 at 10:58

  obawiam się, że ta pani cierpi na syndrom braku czarnego bolca dzikiego nachodźcy z afryki, jak i cała reszta lewaków z femkami na czele

 8. hansi

  6 września 2017 at 12:43

  „Trzeba przyznać, że należy ona do osób, które zaprasza się do mediów nie po to, żeby mówiły z sensem, ale żeby po prostu cokolwiek mówiły, zapewne przy ogromnym zdumieniu samych słów, które gdyby nawet miały wyobraźnię dużo większą niż człowiek, nie byłyby w stanie wyobrazić sobie takich figur retorycznych, zestawień pojęciowych, peryfraz, porównań czy nawet onomatopei…”
  No, bomba ! 🙂
  Świetne, Pani Anno 🙂 Bardzo zgrabnie to pani wyjszło 🙂
  Temat Gretkowskiej i jej ostatnich bredni gdzieś tu obok już przeleciał…

 9. o

  11 września 2017 at 12:21

  Lewactwo atakuje wulgarnie bo nie ma nic do zaaferowania tylko zgnilizna moralna.

 10. Faszysta

  12 września 2017 at 11:37

  Wole Eurazje od Eurabii.

 11. Tuyet

  19 września 2017 at 13:17

  Owing for the point out!! The Blind Pig contains practically 60 choice can beers in direction of select against.

 12. JeffMymn

  27 września 2017 at 08:25

  Casas Propecia Propecia Espuma Amoxicillin 500mg Walmart Proces cialis price Xenical Effets Secondaires Cephalexin When Pregant Comprar Viagra Espana Farmacia Online

 13. Ronrhip

  29 września 2017 at 14:26

  Canada Pharmacy On Line Strattera viagra cialis Doxycycline Isotretin Best Website Propecia Heart Problems

 14. Ronrhip

  3 października 2017 at 12:29

  Buying Antibiotics Online From The Uk Buy Viagra Jelly Online cialis online Alternative Medicine For Propecia Cialisonline4all Online Pharmacy Review Accutane Online For Sale

 15. Ronrhip

  6 października 2017 at 07:20

  Viagra In Der Apotheke Purchase Cialis From North America Tadalafil Tadacip cialis Priligy Generika (Dapoxetine) 60mg Achat Viagra Ligne France

 16. Ronrhip

  6 października 2017 at 12:37

  Keflex To Treat Arthritis viagra online prescription Cialis Y La Comida

 17. Ronrhip

  8 października 2017 at 18:13

  buy accutane online reviews Cialis And Dapoxetine cialis Lioresal Sans Ordonnance Frontal Baldness Propecia Approved

 18. freecleaner

  10 października 2017 at 11:55

  nice posts, the good article haha! the free key :HFCAE12UCKS3230313731303132QYGMWEMMUCKSAIQYMJFCF,download free pc cleaner now , speed up your pc 500%
  freecleaner http://www.airysoftware.com/info/freecleaner.htm

 19. Ronrhip

  12 października 2017 at 20:17

  Does Amoxicillin Treat Urine Infections Proscar Order Best On Line Pharmacy Venta De Viagra En Farmacia viagra online pharmacy Il Farmacista Online Cialis Canada Keflex Decrease Milk

 20. Ronrhip

  16 października 2017 at 01:45

  Sexulay Trasmited Infections Treated W3ith Keflex Cephalexin For Sinus Infection Cialis 20 Mg Composizione viagra Fedex Shipping Progesterone Mail Order

 21. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:08

  I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.|

 22. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 15:41

  Your style is so unique in comparison to other folks I have read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this web site.|

 23. Grupo Serval presidios

  17 października 2017 at 19:25

  Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anyone else having identical RSS problems? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanks!!|

 24. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 19:28

  I’m extremely pleased to discover this website. I want to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely loved every bit of it and i also have you book-marked to look at new stuff on your site.|

 25. Grupo Coral

  17 października 2017 at 21:36

  What’s up, I check your new stuff on a regular basis. Your writing style is witty, keep it up!|

 26. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 23:22

  It’s very trouble-free to find out any topic on web as compared to books, as I found this article at this website.|

 27. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  17 października 2017 at 23:25

  Hi my friend! I want to say that this post is amazing, nice written and come with approximately all important infos. I would like to see more posts like this .|

 28. Lélio Vieira Carneiro Junio

  18 października 2017 at 01:42

  Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips for beginner blog writers? I’d genuinely appreciate it.|

 29. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  18 października 2017 at 04:12

  Wonderful blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed .. Any tips? Bless you!|

 30. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  18 października 2017 at 06:13

  I feel this is among the such a lot significant info for me. And i’m glad studying your article. But want to statement on some basic issues, The website taste is great, the articles is in reality nice : D. Good process, cheers|

 31. Grupo Coral presidios

  18 października 2017 at 07:54

  Howdy would you mind stating which blog platform you’re using? I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!|

 32. MAGA

  18 października 2017 at 09:33

  Hello, i believe that i saw you visited my site thus i came to return the choose?.I am trying to find things to improve my website!I suppose its adequate to make use of a few of your ideas!!|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra