Felieton

W przededniu narodzin nowego ruchu

Jak wiadomo, za komuny Służba Bezpieczeństwa werbowała agenturę w rozmaitych środowiskach, również wśród duchowieństwa. W czasach stalinowskich przybrało to nawet postać masowego ruchu tzw. „księży patriotów”, do którego bezpieka werbowała różnych księży; zarówno takich, którzy opinię św. Pawła jakoby wszelka władza pochodziła od Boga, pojmowali dosłownie, jak i takich, którzy zostali tak poobijani podczas niemieckiej okupacji, że nie mieli już odwagi ponownie wejść na drogę męczeństwa i wreszcie takich, którzy zwęszyli w tym szansę na osobiste kariery i tak zwane „życie ułatwione” przy komunistach.

Oczywiście komuniści też nie byli w ciemię bici, więc za obietnicę „życia ułatwionego” żądali wykonywania zadań zmierzających do destrukcji Kościoła i w ogóle – chrześcijaństwa w Polsce. „Księża-patrioci” dopieszczani byli na wszelkie możliwe sposoby przez ówczesne władze, w imieniu których czynności organizatorskie sprawowało Stowarzyszenie PAX. Charakterystyczną postacią tego ruchu był przewielebny ksiądz Leonard Świderski, wykształcony filozof i teolog, już przed wojną cieszący się reputacją „Rasputina”, który w roku 1947 został konfidentem UB. Proces destrukcji Kościoła nie poszedł w Polsce tak daleko, jak w samym Związku Sowieckim, gdzie bolszewicy, po wymordowaniu albo zesłaniu do łagrów tamtejszego duchowieństwa, zorganizowali tzw. „Żywą Cerkiew” złożoną z poprzebieranych agentów GPU, ale w tym właśnie kierunku zmierzał.

Niewiele to jednak pomogło, bo tak zwani ludzie prości szybko na podstępie się poznali. Pamiętam z dzieciństwa scenę z jednego z lubelskich kościołów, do którego zabrała mnie ze sobą matka. Był to czas przed Wielkanocą i przed konfesjonałami uformowały się kolejki penitentów. Wtem przed jednym konfesjonałem stanął jakiś mężczyzna i zawołał: „ludzie, to ksiądz patriota!” Kolejki przed tym konfesjonałem zniknęły w jednej chwili, jakby zdmuchnęło je tornado, a po chwili z konfesjonału wyszedł ksiądz czerwony jak bolszewicka flaga. Reakcja ludzi była całkowicie zrozumiała; spowiadanie się u księdza-patrioty było uważane za karygodną lekkomyślność, bo było wysoce prawdopodobne, że o wyznaniach penitenta jeszcze tego samego dnia może dowiedzieć się UB. Toteż kiedy tylko po śmierci Stalina rozpoczęła się tak zwana „odwilż” („a może sławny wspominać Październik, gdy nas skołował chytry stary piernik…”), ruch „księży patriotów z dnia na dzień zaczął usychać, smrodem swego rozkładu zatruwając atmosferę aż do lat 70-tych.

Spostrzegawczość tzw. „prostych ludzi” miała mocnego sojusznika w postaci nieugiętości Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który cieszył się zaufaniem opinii katolickiej w Polsce. Oczywiście nie wszystkich, bo tacy filuci, jak np. przewielebny ksiądz Mieczysław Maliński wyrażali się o nim lekceważąco, jako o „organiściuchu” – bo ojciec Prymasa był organistą, a w stosunku do organistów przewielebny ksiądz Maliński poczucie wyższości odziedziczył „po królu, swoim ojcu”. Ale fortuna kołem się toczy i pysznych poniża, toteż przyszła kryska i na niego, bo kiedy z dokumentów IPN okazało się, że był konfidentem SB o pseudonimie operacyjnym „Delta”, wielce skonfundowany bąkał, że jeśli nawet coś tam i palił, to się nie zaciągał, a kontakty z ubekami utrzymywał po to, by dzielić się z nimi „radościami z papieskich pielgrzymek”. Otóż prymas Wyszyński był przez takich pięknoduchów krytykowany za forsowanie w Polsce tzw. „katolicyzmu ludowego”, którego zawodowi katolicy, za pozwoleniem bezpieki jeżdżący na ekumeniczne sympozjony, na których pili sobie nawzajem z dzióbków z rozmaitymi „braćmi odłączonymi”, trochę się wstydzili. Któryś z nich pewnego razu zagadnął prymasa, dlaczego właściwie to robi. W odpowiedzi usłyszał od Prymasa, że w miarę swoich możliwości stara się naśladować Pana Jezusa. No a cóż Pan Jezus? Ano zadawał się z jakimiś rybakami, z jakimiś celnikami, nawet z nierządnicami – ale starannie unikał towarzystwa ówczesnych intelektualistów, czyli faryzeuszy, którym wymyślał od „plemienia żmijowego” i „grobów pobielanych”.

Wspominam o tych wszystkich historiach, bo obawiam się, że tylko patrzeć, jak za sprawą starych kiejkutów, którzy w naszym nieszczęśliwym kraju wykonują zadania – na tym etapie zlecane przez Naszą Złotą Panią Adolfinę – odtworzy się ruch księży – może tym razem już nie „patriotów”, ale na przykład – „ postępowych demokratów”, którzy będą krzewić nieubłagany postęp nie tylko na ziemi, ale również – lansować przemianę Królestwa Niebieskiego w Socjalistyczną Republikę Niebieską. Według wszelkiego prawdopodobieństwa trzon tego ruchu będą stanowili przewielebni zwerbowani przez Wojskowe Służby Informacyjne już w tzw. „wolnej Polsce”, którzy z tego powodu nie muszą obawiać się żadnej lustracji – no a za nimi pociągną również ci, którym też podoba się „życie ułatwione”, którego z chrześcijańską ortodoksją pogodzić niepodobna bez potężnego dysonansu poznawczego. Ponieważ instytucje Unii Europejskiej zostały zaangażowane w komunistyczną rewolucję, to jestem pewien, że ruch „postępowych demokratów”, zaangażowany w dodatku w przemianę Królestwa Niebieskiego w Socjalistyczną Republikę Niebieską, będzie szczodrze subwencjonowany, no i oczywiście – wychwalany pod niebiosa przez żydowskie lobby polityczne w Polsce, które na tym etapie kolaboruje z Niemcami z gorliwością, jakiej nie powstydziłby się Chaim Rumkowski.

Stanisław Michalkiewicz

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

38 komentarzy

38 Komentarzy

 1. klioes vel pislamista

  6 września 2017 at 10:47

  „(…)ruch „postępowych demokratów”, zaangażowany w dodatku w przemianę Królestwa Niebieskiego w Socjalistyczną Republikę Niebieską(…)”

  GENIALNE! Jak cały z resztą tekst.
  Przenikliwość umysłu pana Stanisława i jego pełne prawdziwej erudycji poczucie humoru wywołuje mój kolejny zachwyt. Zgadzając się z panem redaktorem, powtarzam: Powinniśmy się cieszyć, kiedy ZDRAJCY w Kościele ulegają dekonspiracji i wydaleniu z Niego!


  Do (s)exprałata Charamsy

  (S)exeminencjo, czy jak Cię zowią!
  Przepraszam, trzeba powiedzieć twardo:
  Choć się cechujesz mądrością sowią,
  To błądzisz wiążąc sie wciąż z Eduardo!

  „Cudze chwalicie, ale nie znacie
  Swojego.” – Popatrz, jest (s)exwikary,
  Co w Słupsku odda Ci, (s)exprałacie
  Siebie – gdy złożysz wyznanie wiary:

  „Wierzę w lewicę i parytety,
  I w to, co o mnie „Wybiórcza” pisze.
  W Grodzkiej przemianę – mężczyzn w kobiety.
  I że przejechał Bul przeoryszę!”

  Kiedy wypowiesz te światłe słowa,
  Biedroń na wieki Twoim zostanie.
  Kościół do kruchty się wreszcie schowa
  I za sakrament uzna onanię.

  Aby w Kościele był postęp wszędzie,
  LGBTystów sobie dobierzem;
  RobcioTwą żoną-prałatem będzie,
  Ty – kardynałem, Michnik – papieżem!

  • Maciek

   6 września 2017 at 11:45

   (Re)socjalizacja Królestwa Niebieskiego , metodą na Bronka zaczerpnięta z „Przygód dobrego wojaka Szwejka” tzn. „Lewa,lewa, lewa-tywa ,to dobrze robi na głowę” :-).
   Oj chyba się im to tym razem nie uda ,bo są różne czasy i różne duchy 🙂

   htttp://tujek.linuxpl.info/tworczosc/wiersze/duch-czasu/

   • Maciek

    6 września 2017 at 14:45

    Nad polskim piekiełkiem powinien być napis „Porzućcie wszelką nadzieję ,którzy tu wchodzicie ” 🙂

 2. Soroka

  6 września 2017 at 12:23

  Ciekawe kiedy ludzie zrozumieją, że nie mieliśmy do czynienia z żadnym komunizmem, tylko z ruską okupacją, a ci tzw komuniści, to kukułcza banda utworzona w okupowanej przez ruskiego okupanta Polsce, która miała wykończyć naród polski i zająć jego miejsce, której ruski okupant nadał status panów nad Polakami.
  Ta banda kukułcza panoszy się w Polsce do dzisiaj, a że PiS trochę ogranicza jej przywileje, to wierzga.

  • hansi

   6 września 2017 at 12:39

   Mała poprawka.
   PiS NIE ogranicza niczyich przywilejów..
   To tylko takie jasełka, na które się Waść dajesz nabierać, hej 🙂 ..
   Jak niestety – prawie cała Polska..
   Jeszcze do niedawna.. Bo już zaczyna się budzić z tej pomyłki 🙂
   Niestety – i tak za późno..
   PiS dokładnie kolaboruje i kontynuuje „dzieło”..
   NAWET czyniony hałas o reparacje wojenne, to tylko takie „makagigi” (powiedzonko S.Michalkiewicza) dla naszego Ludu…
   Podobnie, jak temat aborcji..
   I inne 500-plusy i zapowiadane następne rozdawnictwa…
   Jasełka, odwracające uwagę od rzeczy ISTOTNYCH…
   Tyle, że bardziej finezyjne, niż czyni to hałastra schetyńska i SLD-owska za nią, w tle 🙂
   PiS należy dokładnie do tej samej „kukułczej bandy”, Panie „Soroka” 🙁
   Tyle, że służy nieco innemu okupantowi.
   Nie ruskiemu, nie niemieckiemu, lecz USraelskiemu przecież…
   POLSCE – nie służy NIKT z nich…

   • Maciek

    6 września 2017 at 12:53

    Proszę się tak nie niecierpliwić . PiS idzie w zdecydowanie lepszym kierunku ,niż POprzednicy ,zwrot też zdaje się jest właściwy ,a i pierwiastek z iloczynu skalarnego wektora z samym sobą też niczego sobie. A gdzie dojdą ,pewnie jak zwykle … w maliny 🙂 .

   • Maciek

    6 września 2017 at 13:53

    Naprawdę wygląda to obiecująco :

    htttp://tujek.linuxpl.info/tworczosc/wiersze/wyschniete-strumienie/

    🙂

   • Soroka

    6 września 2017 at 14:11

    A odebranie ubekom astronomicznych emerytur? A dobieranie się do korzenia ruskiej okupacji Polski, czyli sądów? A tama w kradzieży publicznych pieniędzy przez VAT i jeszcze parę innych, takich jak zwrot niesłusznie wypłacenie grubych milionów Kulczykom?

  • romanq

   6 września 2017 at 17:57

   Anthony Sutton angielski historyk w swojej publikacji „Wall Street i Związek Radziecki” przedstawia mało znaną historię powstania związku sowieckiego . Według danych bankowych w usa powstanie związku sowieckiego to efekt działalności agentów z wall street . Przebieg utrwalania się bolszewickiego terroru jak i przebieg drugiej wojny światowej wskazuje na silne powiązanie „komunistów” z kapitałem światowym . Pan Stanisław jest jedynym znanym mi politologiem który racjonalnie tłumaczy całą „pierestrojkę” . To tłumaczenie nie byłoby możliwe gdyby nie oparcie opisu funkcjonowania mocarstw światowych na faktach i realnych siłach . Jasność , prostota i spójność tego opisu odebrała mowę (bo rozum dawno stracili w stalinowskich kołchozach akademickich ) wszelkiej maści uniwersyteckim stalinowskim historykom i politologom w polsce . A banda kukułcza nie jest żadnych „wypierdkiem” historii tylko dobrze zorganizowaną agenturą prowadzoną przez znakomitych fachowców służb specjalnych podległych centrali w Moskwie . Oczywiście jak wszystkie służby specjalne działają one w głębokiej konspiracji co dodatkowo wzmacnia ich zabójczą skuteczność . Tych prawdziwych służb nie należy mylić z tym „harcerstwem” które jest w dyspozycji „rządzących” państwem które płk Bartłomiej Sienkiewicz były minister scharakteryzował jak prawdziwy oficer krótko i dosadnie .

 3. Kazimierz

  6 września 2017 at 13:57

  Jak zwykle dobry artykuł.Dziękuję.
  W obecnych czasach,nie brakuje księży patriotów ,lub którzy wypowiadają się jak bałwany.
  Można wymienić niby księży i zakonników Lemański, Gużyński Kramer ,Sowa,Boniecki,Pieronek.To,że są jeszcze księżmi jest,,zasługą” Episkopatu i Zakonów.
  Są jeszcze wielcy ludzie Kościoła,prawdziwi pasterze ,ale jest o Nich zbyt cicho.

 4. Wojciech

  6 września 2017 at 15:59

  Bardzo dziękuje za felieton ,a z tą przemianą kleru przynajmniej u części może się udać , no bo jak papieżą Franciszka nauczała komunistka …..

 5. gta 5 ped dropper

  13 września 2017 at 07:49

  Good Morning, bing lead me here, keep up great work.

 6. kaspersky 2017 serial key

  13 września 2017 at 12:45

  I enjoying, will read more. Thanks!

 7. bowmaster prelude hacked For MAC

  16 września 2017 at 15:20

  Ha, here from yahoo, this is what i was searching for.

 8. Hedy

  22 września 2017 at 16:14

  Wonderful undertaking upon the publish up! I be expecting towards look at go through added in opposition to yourself!

 9. descargar ezmix 2 full mega

  22 września 2017 at 17:08

  Great, bing took me stright here. thanks btw for info. Cheers!

 10. tut checkpass 2017

  25 września 2017 at 14:37

  Great, yahoo took me stright here. thanks btw for info. Cheers!

 11. HaroLiavaife

  26 września 2017 at 11:06

  Comprar Cialis Sin Receta En Farmacia Kamagra Kaufen Erfahrungen Propecia Pve buy cialis Viagra Nebenwirkungen Alkohol Viagra O Similari Order Prednisone Online From India

 12. Dean Debelak

  29 września 2017 at 19:19

  Hey, happy that i saw on this in bing. Thanks!

 13. HaroLiavaife

  1 października 2017 at 12:17

  Rx Drug Sotre Amoxicillin Tablets Food Interactions cialis Priligy Junto Con Cialis Zithromax For Strep Nolvadex Achat

 14. HaroLiavaife

  4 października 2017 at 19:50

  Prezzo Levitra 10 Mg 20mg Cialis Pastilla Cialis Pericoloso viagra Wholesale Viagra China Qualityrxpharmacy

 15. HaroLiavaife

  8 października 2017 at 14:45

  buy accutane online forum Levaquin Medicine Without A Script Overseas Delivered On Saturday Macrobid Best Website viagra Cephalexin And Side Effects

 16. HaroLiavaife

  9 października 2017 at 23:51

  Medicine Without Perscription Cialis Generico 20 Mg cialis Cialis Prix Pharmacie Maroc Buy Doxycycline Hyclate 100mg Achat Cialis Fr

 17. For mac

  11 października 2017 at 00:38

  Hello, here from bing, i enjoyng this, i will come back again.

 18. HaroLiavaife

  12 października 2017 at 11:08

  Maxman Buy Propecia In The Uk Propecia Buy Prescription viagra cialis Cialis Y Losartan Propecia Efectos Zentel Pills Nashville

 19. HaroLiavaife

  15 października 2017 at 11:33

  Propecia Canada Pharmacy cialis Cialis En Angleterre Where To Buy Diflucan Prezzo Levitra In Medicina

 20. moe ninja girl cheats

  17 października 2017 at 18:57

  This is good. Cheers!

 21. HaroLiavaife

  19 października 2017 at 04:51

  Cialis Pas Cher Belgique Canadian Vegga 100 Zithromax Ingredients viagra Get Doctor To Prescribe Azithromycin

 22. HaroLiavaife

  23 października 2017 at 01:07

  Macrobid Free Doctor Consultation Propecia Covered By Insurance viagra Buy Accutane Canada Selegiline Provera Internet Low Price

 23. HaroLiavaife

  26 października 2017 at 00:02

  Buy Name Brand Viagra Cialis Online For sale shipped ups isotretinoin acne discount medicine Best Generic Viagra Overnight viagra online prescription Will Amoxicillin Hurt Pets Acheter Cialis Original En France Levitra Vom Arzt Verschreiben Lassen

 24. HaroLiavaife

  29 października 2017 at 12:50

  Propecia 15 Rebate Cialis 5 Mg Dosis viagra Finasteride Andorra Comprar Propecia Sirve Comprar Propecia En

 25. rangers legacy wars hack }

  1 listopada 2017 at 01:28

  Morning, here from google, i enjoyng this, i will come back again.

 26. This does interest me

 27. wsop hack

  2 listopada 2017 at 16:49

  Yeah bookmaking this wasn’t a risky decision outstanding post! .

 28. raid world war 2 hack

  4 listopada 2017 at 01:41

  bing got me here. Thanks!

 29. HaroLiavaife

  4 listopada 2017 at 03:00

  Hair Growth Propecia Men viagra Joint Aches From Amoxicillin

 30. chaturbate.com token hack key

  4 listopada 2017 at 13:03

  Appreciate it for this howling post, I am glad I observed this internet site on yahoo.

 31. HaroLiavaife

  7 listopada 2017 at 15:42

  Arimidex For Sale Us Viagra Fur Den Mann Kaufen cialis buy online Cialis Rezeptfrei Preis

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra