Z kraju

MON chce, aby Święty Krzyż stał się sanktuarium Wojska Polskiego

Podczas wizyty w Bazylice Drzewa Krzyża Świętego szef resortu obrony Antoni Macierewicz powiedział, że Ministerstwo Obrony Narodowej chce objąć szczególną opieką Święty Krzyż, który miałby stać się sanktuarium Wojska Polskiego.

– Rozpoczęte rozmowy mają doprowadzić do oficjalnych, formalnych decyzji, ustanawiających Św. Krzyż miejscem duchowej opieki dla wojska – powiedział szef MON Antoni Macierewicz – Będę robił wszystko, co możliwe, żeby ta obecność wojska była tu trwała, by ten klasztor głęboko zakorzeniony u samych źródeł polskiej historii i związany ściśle z walką o polską niepodległość stał się najświętszym sanktuarium Wojska Polskiego. Będę dążył do tego, żeby było to miejsce, w którym odbywają się najważniejsze uroczystości wojska – oświadczył minister.

Obecny na spotkaniu na Świętym Krzyżu senator PiS Jarosław Rusiecki podkreśla, że pomysł ustanowienia tego miejsca kultu sanktuarium WP wynika z historii, w której związki państwa polskiego ze Św. Krzyżem zawsze miały ogromne znaczenie. – Sanktuarium było miejscem duchowego umocnienia dla królów i rycerzy chociażby przed bitwą pod Grunwaldem – przypomina Jarosław Rusiecki. – Myśl o zacieśnieniu relacji między sanktuarium, a współczesnymi żołnierzami narodziła się także w kontekście tego, co dzieje się we współczesnym świecie. Wielu żołnierzy i dowódców uważa, że takie duchowe wsparcie jest niezbędne – zaznacza senator.

Superior klasztoru na Św. Krzyżu o. Zygfryd Wiecha przyznaje, że plany Ministerstwa Obrony Narodowej wpisują się w dziedzictwo Świętego Krzyża, ale we wszystkich ustaleniach muszą uczestniczyć i wyrażać zgodę zwierzchnicy diecezji sandomierskiej oraz Zakonu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Za Św. Krzyż jest bowiem odpowiedzialny cały zakon, a nie świętokrzyska wspólnota zakonna. W planach są kolejne spotkania, które miałyby określić szczegóły współpracy Św. Krzyża z Wojskiem Polskim.

Święty Krzyż jest najstarszym polskim sanktuarium. W dawnych wiekach był na ziemiach polskich miejscem pielgrzymkowym o randze, jaką dziś ma Jasna Góra. Pielgrzymowali tu królowie, magnaci i zwykli ludzie.

Źródło: radio.kielce.pl

Adam Białous

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

18 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra