Z zagranicy

Koniec nauczania po polsku w polskich szkołach na Ukrainie!

W środę wieczorem Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę, zgodnie z którą proces nauczania na Ukrainie może odbywać się jedynie w języku ukraińskim. Oznacza to, że język polski może być nauczany jedynie jako język obcy, natomiast nauczanie w języku polskim jest niedopuszczalne.

„Prawo stanowi, że językiem procesu edukacyjnego w instytucjach edukacyjnych jest język państwowy” stwierdza ustawa i to właśnie ten zapis jest dla polskiej ludności najbardziej bolesny.
Przed głosowaniem, po dokonaniu przeglądu poprawek pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji Nauki i Edukacji Oleksandr Spivakovsky, odczytał uzgodnione propozycje dotyczące projektu. Zastępca Ludwika Konstantina Usowa z kolei odczytał tekst artykułu 7 „Język nauczania”, uzgodniony przez frakcje parlamentarne, a także tekst przepisów końcowych.

Ustawodawcy nie ukrywają, iż kładą duży nacisk na edukację, chociaż nie dodają, iż odbywa się ona w duchu neobanderowskim. „Edukacja jest podstawą intelektualnej, duchowej, fizycznej i kulturowego rozwoju jednostki, jego udanej socjalizacji, dobrobytu gospodarczego, kluczem do rozwoju społeczeństwa, zjednoczonego przez wspólne wartości i kultury i państwa” stwierdzają.

Co ciekawe, ustawodawcy przewidują „podnoszenie poziomu wykształcenia narodu w imię zrównoważonego rozwoju Ukrainy i jej europejskiego wyboru”, co oznacza, iż Ukraina również zostanie wpisana w tą zbrodniczą ideologię i to na poziomie ustawowym.

Władze Ukrainy nie kryją zadowolenia z przyjęcia wspomnianej wyżej ustawy, przekonując, iż wprowadza ona równy dostęp do edukacji. Prawda jest jednak taka, że uderza w zamieszkałych na Ukrainie Polaków, jako że stanowi kolejną próbę ich wynarodowienia.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

147 komentarzy

147 Komentarzy

 1. stan

  6 września 2017 at 22:53

  W odwecie okupant Polski wprowadzi język ukraiński w urzędach.

 2. x

  6 września 2017 at 22:54

  Dać im k*rwa kolejny miliard

 3. finka

  6 września 2017 at 23:35

  Powinna być polska odpowiedź, żadnego nauczania w języku ukraińskim, ile rządzący jeszcze będą czekać i udawać, gdy banderowcy plują, że deszcz pada.

  • Arek

   7 września 2017 at 00:04

   Wprawdzie wolgarnie ale na tym polega prawdziwa dyplomacja.

  • klioes vel pislamista

   7 września 2017 at 00:59

   Zwłaszcza wobec pomysłów prezydenta Wrocławia o nauce języka ukraińskiego.

   A swoją drogą, co kogo ochodzi w jakim języku ktoś się uczy, gdzie się uczy i czy w ogóle chodzi do szkoły? Obowiązek oświatowy – tak, obowiązek szkolny i narzucanie przez państwo języka i programu – NIE!!!

   • Obcy78

    7 września 2017 at 08:46

    A przez kogo ma być narzucany program nauczania? Przez panią Hanię? Jak idziesz do szkoły to trzeba wiedzieć jaki ma dziecko program, a nie w każdej szkole jak sobie dyrektor wymyśli.

 4. Polon

  7 września 2017 at 05:55

  Wszystko pięknie ładnie ale PiS powinien zastanowić się co robi w kwestii ukraińskiej.
  Po 1. W interesie Najjasniejszej jest żeby ukraina istniała nie za silna ale jednak. Ok ale bez przesady. Ewa kłamacz dała im 100 mln. Pis nasciagal ich tyle ze u mnie na osiedlu co chwile słyszę ukraiński,na zachodnim w warszawie to już właściwie mały kijów ,u mnie w pracy potrzebują kierowców to co robią? oczywiście sprowadzają zaciągnąć wschodni a co robią Ukraińcy? z ich parlamentu wychodzi Bronek Komoruski a oni uchwalaja ustawę o czczeniu bandery ha ha. Pis musi zrozumieć ze Ukraińcy wcale nie są mili i pozytywnie nastawienie do Polaków. Taka sytuacja – kiedy na dyżurze w dyspozytorni jest więcej Polaków to Ukraińcy siedzą w koncie cicho i się nie odzywają a jak trafiłem na dyżur gdzie byłem sam z jednym kolegą a Ukraińców było sześciu to nagle zpanieli gadali głośno a jeden z nich stanął w drzwiach wyjściowych z kolegą, ja idę a on ani myśli mnie przepuścić i jeszcze patrzy się z pogradliwym usmieszkiem i mówi że nie przejdzie . Dopiero jak powiedziałem – tawarisz to nie ukraina że się mieszka bez drzwi 🙂 to przelazł.
  Cała ta sytuacja Ma to tylko jeden pozytywny aspekt jest to argument w rękach rządu żeby nie przyjmować ciapatych.

 5. myślę sobie że

  7 września 2017 at 08:45

  I co na to „polskie” pisiorowate władze?
  Oczywiście pewnie nic.
  A powinien być głośny protest i zapowiedź tych samych posunięć dla mniejszości ukraińskiej w Polsce.

 6. Nieskurwiony

  7 września 2017 at 09:43

  Coście tak kurwy banderowskie oburzeni ?
  Przecież portal „Prawy” cały czas popierał banderowską Ukraine i te banderowskie kurwy, Prezydentów Komorowskiego i Dudę !
  Brawo banderowcy z Ukrainy żeście pokazali jak należy traktować polskie gówno liżące wam dupę !
  Dziękuję Bogu że zrzekłem się obywatelstwa polskiego i nie mam już z tymi kurwami z Belwederu nic wspólnego.

 7. Slawomir Tomasz Roch

  7 września 2017 at 09:59

  I zobaczcie, ze strony polskiej cisza! Jakies zapytania ze strony Ministra MSZ Witolda Waszczykowskiego?! Nie! Nie slyszalem! Jakas szczegolna troska ze strony Prymasa Wojciecha Polaka z Gniezna?! Nic mi nie wiadomo! Jakies spekulacje polskich sluzb specjalnego przeznaczenia, zanim Ukraincy uchwslili nowe prawo szkolne. Ani be, ani me, ani kukuryku. A wszyscy powyzej jedza nasz polski, rodzimy chleb i maja jeszcze z tego tytulu z naszej pracy duzo, duzo wiecej. Z Panem Bogiem

 8. Mario ze Lwowa

  7 września 2017 at 10:55

  tak się podniecacie tym tekstem a to może być totalna bujda…
  dobry dziennikarz podaje konkrety, żródła itp….

  • Olrob

   7 września 2017 at 11:33

   Fotografia z tablicą głosów wystarczy za dowód.

   • next

    8 września 2017 at 10:15

    tobie wystarczy – normalny człowiek nie łyka fakenewsowej propagandy jak bezmyślna gęś tylko szuka faktów.

    a fakty sa zupełnie inne niż podaje artykuł.

 9. html color

  7 września 2017 at 11:05

  Interesting, I wasn’t aware of that context. I guess it makes some sense, thanks for the history lesson!

 10. z-k

  7 września 2017 at 11:08

  A we wszystkich „STREFACH WOLNEGO SŁOWA”, nic, cisza absolutna, może nawet satysfakcja wielka. Żadne sakiewicze i michniki, muchy, czuchnowskie, szczuki i środziny, blumschtajny i wildschtajny…..ani mru mru. Geremkowe hufce pod waszczykowskim zarządem też milczą. Tylko w tymowych sotniach i kureniach szampany otwierają a czerepachy u adriana szykują gotówkę, którą ten druham i herojam naszym i dozgonnym w prezencie zatacha

 11. Anrzej

  7 września 2017 at 15:31

  Zobaczcie! Wszędzie cisza na temat podejmowanych Polsce,Polakom nieprzychylnych ustaw przez ukraiński parlament.Wszystkie przekaziory milczą.Sądzą,ze w ten sposób mogą nas okłamywać,robić co tylko chcą.Ale za niedługi czas dostaną zapłatę od Ukraińców za tak nieodpowiedzialną wobec nich politykę.Nie ma żadnej ceny,kompromisu dla prawdy historycznej.Należy pamiętać o fakcie z historii,że Ukraińcy są trzecią nacją po Niemcach,Rosji,którzy są nastawieni do nas wrogo.Jeśli obecna ekipa rządząca nie rozumie tego lub próbuje świadomie nas okłamywać,bagatelizować to powinniśmy tej ekipie i każdej następnej po niej wystawić rachunek podczas wyborów bez względu na poglądy polityczne,różnice polityczne.Ta sprawa dotyczy nas wszystkich i obyśmy nie doczekali się takiej sytuacji,jak podczas 2 wojny światowej,że na terenach wschodnich ludność była gotowa do ucieczki,gdyż mordom i bestialstwom band UPA nie było końca.Tego w Warszawie nie chcą słyszeć.

 12. Slawomir Tomasz Roch

  7 września 2017 at 16:47

  Racja! Raz jeszcze wykrzycze: co za obrzydliwa cisza na temat dzialan Ukraincow w demoliberalnych mediach! Co jest z Michnikiem, co z Lisrm, co z Petru, Schetyna i innymi?! Podpoasowalo co robia Ukraincy?! Chyba Podpoasowalo jednak!!!

 13. Mario ze Lwowa

  8 września 2017 at 03:47

  jest cisza, bo to jest kłamstwo.

 14. George

  8 września 2017 at 06:48

  Wywalić wszystkich Ukraińców z Polski, zamknąć granicę z Ukrainą i pozostawić ją swojemu losowi. To przecież nie jest państwo, tylko jakiś korupcyjny i aferalny kabaret.

 15. Grzech

  8 września 2017 at 07:09

  Ten Spiwakowski to zruszczony Polak. Genealodzy wyciągnąć mu jego korzenie.

 16. Zen

  8 września 2017 at 08:49

  Dla tych dzikich prymitywów językiem urzędowym był rosyjski bo te tłumoki nie znają ukraińskiego. Fakt- wyjątkowo obleśny język.

 17. next

  8 września 2017 at 09:49

  Powtarzam od 10 lat – to nie ma sensu – trzeba dokonać totalnej ewakuacji Kresów.
  Każdy Polak lub potomek Polaka zachowujący język i tradycje przodków, gotowy do repolonizacji powinien mieć prawo otrzymania polskiego obywatelstwa i przeprowadzki do Polski.

  z przyczyn technicznych i finansowych proces trzeba rozłożyć na 10 lat.

  Kto czuje się Polakiem – wraca do domu. Kto nie chce – niech zostaje tam i się ukrainizuje lituanizuje i ruSYFikuje na zdrowie. Po upływie 10 lat wstrzymujemy jakąkolwiek pomoc dla naszych w krajach b.ZSRR.

 18. next

  8 września 2017 at 10:12

  to jest typowy fakenews. Wynika z prostego faktu – redaktorzy prawy.pl nie znają ani ukraińskiego ani rosyjskiego ani nawet nie potrafią czytać cyrylicą. a jak się proponuje pomoc – to mają to w d… Polska prawica i narodowcy przegrywają – bo z takimi „kadrami” przegrać muszą.

  O co biega? Ukraina chce zagwarantować na całym terytorium naukę na wszystkich szczeblach w języku ukraińskim. chodzi o to że zwłaszcza na wschodzie (nie mówię tu o strefie ATO) wielu belfrów nadal używa rosyjskiego w pracy bo z ukraińskim u nich kieeeepsko.

  http://life.pravda.com.ua/society/2017/09/7/226317/

  artykuł 7 ustawy konkretyzuje że mniejszości narodowe mają nadal prawo do nauczania swojego języka.

  Корінним народам України гарантують право на навчання в комунальних закладах дошкільної і загальної середньої освіти поряд з державною мовою мовою відповідного корінного народу.

  Особам, які належать до корінних народів, національних меншин України, гарантується право на вивчення мови відповідного корінного народу чи національної меншини в комунальних закладах загальної середньої освіти або через національні культурні товариства.

  jak widzimy de facto ustawa ta wprowadza możliwość zajęć po polsku w przedszkolach – czego wcześniej nie było!!!

  Rumuni i Węgrzy z użhorodzkiej obłasti chcieliby wszystkie lekcje w swoich językach i protestują.

 19. omd

  8 września 2017 at 16:05

  a tu miliony od 50 lat ida na nauczanie ukrainców w szkołach ukrainskich.Pamiętam , jak całe pieniądze warminsko-mazurskiego na oswiate poszło na szkoły podstawowe w Górowie .. były to lata 90 i juz ukrainców uczono za pieniadze polskiego podatnika dwóch nowozytnych jezyków zachodnich od pierwszej klasy podstawówki …dyrektorem lo był niejaki Miron Sycz – …ten który jest dumny ze swojego ojca banderowca skazanego na smierc za mordy na Polakach!!!
  Ukrainskie wydziały na Uniwersytecie warmińsko -Mazurskim..Ukraina rządzi na Warmii i Mazurach prawie kazdy policjant, strazak , wojskowy , nauczyciel ,, no i przede wszystkim urzednik to ukrainiec. Wszystko potomkowie ludzi przywiezionych z Akcji Wisła…tak jak Miron Sycz…

 20. cay-tec

  8 września 2017 at 16:10

  moze juz wystarczy wlazenia w odbyt bez ydla banderowskiej czerni ta republika oligarchow zydowskich niedlugo zdechnie bo wszystko rozkradna

 21. M.i

  10 września 2017 at 12:40

  Już tu wcześniej pisałem ale jak widać jest cenzura i komuś sie nie podobało, więc usunięto wpis. Powiem to jeszcze raz, nauczanie języka obcego w każdym kraju dla mniejszości etnicznych odbywa się na zasadzie wzajemności i Polska nie jest wyjątkiem. Istnieja szkoły w Ukrainie z nauczaniem języka polskiego podobnie jak w Polsce z jezykiem ukraińskim. Innym przykładem jest przygraniczne Leknitz w Niemczech gdzie w szkole jest również nauczany jezyk polski. Więc czemu ma służyć takie szowinistyczne podejście do sprawy?? Jak widać po niektórych wypowiedziach są tacy co uważają że mogą innym narzucać tylko i wyłącznie roszczenia -:) to nie jest właściwe podejście do sprawy.

 22. max

  13 września 2017 at 14:09

  Na Ukrainie gwalcone sa prawa czlowieka w kwestii edukacji mniejszosci etnicznych zamieszkujacy Ukraine I to panstwo za lamanie w/w prawa powinno sie poddac do Strazburga I nalezycie ukarac .Jezeli to nie pomoze zerwac stosunki dyplomatyczne z tym sztycznym panstwem (to jest twor a nie panstwo wiadomo kiedy powstalo i w jaki sposob), I tak samo zakazac nauki jez ukrainskiego w Polsce , I na Wegrzech.trzeba pamietac ze przyslowiowy kij ma dwa konce.

 23. o

  13 września 2017 at 16:22

  W Krakowie banderowcy przecieli brzuchy Polkom kobiecie i mężczyźnie .Widocznie we władzach Wrocławia większość stanowią Ukraińcy .W szkołach wprowadzić wykłady dla Ukraińców w języku polskim.Zmusić Ukraińców do nauki języka polskiego warunek otrzymania pracy w Polsce.

 24. Maia

  19 września 2017 at 15:14

  Get pleasure from MODELLS &THE PHILLIES!!!!

 25. HaroLiavaife

  26 września 2017 at 21:14

  How Long Does Vardenafil Last Viagra 50 Mg Reviews Propecia To Increase Facial Hair online pharmacy Viagra Preise In Deutschland Lasix Pas Cher

 26. HaroLiavaife

  4 października 2017 at 23:33

  Propecia Itchy Scalp Buy Kamagra Oral Jelly Online buy viagra online Kamagra Oral Jelly Kaufen Deutschland

 27. HaroLiavaife

  7 października 2017 at 04:25

  Costo Cialis In Italia Amoxicillin To Treat Lyme Achat Kamagra Gel whoesale levitra pills Levitra Bayer Se Puede Comprar Viagra Sin Receta En Farmacias Viagra O Cialis Forum

 28. HaroLiavaife

  9 października 2017 at 03:04

  Cialis 20mg Euro Will Amoxicillin Hurt Pets buy viagra online Cialis Generico Pagamento In Contrassegno Viagra Britain

 29. HaroLiavaife

  10 października 2017 at 03:40

  24 Hour Amoxicillin viagra Zithromax Inhaler Cialis Sale Us Pharmacy Antabuse Without Scrip Discount

 30. you can get freeware now ,the free key :HFCAE12UCKS3230313731303132QYGMWEMMUCKSAIQYMJFCF,after click the link,get free now,speed up your pc 500%
  error 1500 another installation is in progress windows 10 http://www.airysoftware.com/info/error-1500-another-installation-is-in-progress-windows-10.htm

 31. HaroLiavaife

  12 października 2017 at 14:30

  Use Of Keflex For Dogs Viagra For Sale Online Where Can I Find Real Viagra viagra online prescription Precio Levitra Bucodispersable

 32. HaroLiavaife

  15 października 2017 at 15:08

  Keflex Kidney Infection Clomid Mal De Nombril order levitra on line Finasteride Direct Sildenafil Citrate 100mg Prices

 33. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:08

  Thanks , I’ve just been searching for info about this topic for a while and yours is the best I have discovered so far. But, what concerning the conclusion? Are you certain concerning the source?|

 34. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  17 października 2017 at 16:58

  What’s up to all, the contents existing at this website are in fact remarkable for people knowledge, well, keep up the good work fellows.|

 35. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 18:08

  Hey there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my good old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!|

 36. Grupo Serval presídios

  17 października 2017 at 19:25

  Good day! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thanks|

 37. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  17 października 2017 at 21:36

  For hottest information you have to pay a visit world wide web and on web I found this web site as a best web site for most recent updates.|

 38. download free music online

  17 października 2017 at 23:01

  Usually I don’t read article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to check out and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, very nice article.|

 39. Lelio Vieira Carneiro

  17 października 2017 at 23:13

  I believe this is one of the such a lot important info for me. And i am glad reading your article. But want to statement on few general issues, The site style is great, the articles is in reality nice : D. Good activity, cheers|

 40. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 01:28

  I am regular visitor, how are you everybody? This post posted at this web site is actually nice.|

 41. Itamar Serp

  18 października 2017 at 03:59

  It’s awesome for me to have a site, which is helpful in favor of my experience. thanks admin|

 42. Umanizzare

  18 października 2017 at 06:03

  Excellent post. Keep writing such kind of information on your blog. Im really impressed by your blog.

 43. Grupo Serval escandalo

  18 października 2017 at 07:45

  This paragraph is genuinely a fastidious one it helps new internet users, who are wishing in favor of blogging.|

 44. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 08:39

  Magnificent goods from you, man. I have consider your stuff prior to and you’re just extremely great. I really like what you have got right here, really like what you are saying and the way in which during which you assert it. You are making it enjoyable and you continue to care for to keep it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific web site.|

 45. Carlos Eduardo Veiga

  18 października 2017 at 09:30

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Bless you!|

 46. Luiz Gastão Bittencourt

  18 października 2017 at 11:13

  I’ll immediately snatch your rss as I can not to find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me know so that I could subscribe. Thanks.|

 47. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  18 października 2017 at 12:59

  It’s fantastic that you are getting thoughts from this piece of writing as well as from our argument made at this place.|

 48. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 14:17

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.|

 49. Carlos Eduardo Correa da Veig

  18 października 2017 at 14:52

  Excellent way of describing, and pleasant paragraph to get data regarding my presentation subject, which i am going to deliver in college.|

 50. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 15:17

  I used to be suggested this website by way of my cousin. I’m no longer sure whether this post is written via him as no one else know such targeted approximately my difficulty. You are wonderful! Thanks!|

 51. Dadado Veig

  18 października 2017 at 17:01

  I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back down the road. All the best|

 52. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:55

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!|

 53. Lélio Vieira Carneiro Junio

  19 października 2017 at 07:29

  Thanks very interesting blog!|

 54. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 10:00

  I have been browsing online greater than three hours as of late, yet I never discovered any interesting article like yours. It’s lovely value sufficient for me. Personally, if all site owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the net will likely be a lot more useful than ever before.|

 55. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 12:30

  Hi I am so happy I found your blog, I really found you by mistake, while I was looking on Bing for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a fantastic post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb job.|

 56. Dadado Veig

  19 października 2017 at 16:56

  Fantastic blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed .. Any ideas? Bless you!|

 57. Carlos Eduardo Correa da Veig

  19 października 2017 at 19:13

  Today, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!|

 58. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  19 października 2017 at 21:21

  Incredible quest there. What happened after? Good luck!|

 59. Umanizzare presidios

  19 października 2017 at 23:15

  I could not resist commenting. Exceptionally well written!|

 60. Grupo Serval escandalo

  20 października 2017 at 01:09

  Aw, this was a really nice post. Taking the time and actual effort to make a top notch article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never manage to get nearly anything done.|

 61. Lelio Vieira Carneiro

  20 października 2017 at 03:19

  This is my first time pay a visit at here and i am really pleassant to read all at single place.|

 62. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  20 października 2017 at 05:57

  Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing in your feed and I hope you write again very soon!|

 63. Dadado Veig

  20 października 2017 at 08:35

  It is perfect time to make a few plans for the long run and it is time to be happy. I’ve learn this put up and if I may I desire to suggest you few interesting issues or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article. I want to learn even more issues approximately it!|

 64. Carlos Eduardo Correa da Veig

  20 października 2017 at 13:43

  Pretty! This has been a really wonderful post. Many thanks for supplying these details.|

 65. Lelio Vieira Carneiro Junior

  20 października 2017 at 17:16

  If you desire to take a good deal from this post then you have to apply these strategies to your won web site.|

 66. HaroLiavaife

  20 października 2017 at 22:00

  Viagra Prix Reduit Cialis Con Red Bull viagra online Dose Of Amoxicillin Tretinoin Cream Uk

 67. Lelio Junior

  21 października 2017 at 02:00

  I think this is among the most vital info for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The web site style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers|

 68. Itamar Serpa Fernandes

  21 października 2017 at 10:53

  These are truly wonderful ideas in about blogging. You have touched some pleasant points here. Any way keep up wrinting.|

 69. Carlos Eduardo Veiga

  21 października 2017 at 19:40

  I constantly emailed this web site post page to all my friends, since if like to read it afterward my contacts will too.|

 70. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  22 października 2017 at 04:13

  I’m not sure exactly why but this blog is loading very slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.|

 71. Lelio Vieira Carneiro

  22 października 2017 at 13:12

  Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog based on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my readers would value your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an email.|

 72. Tuxx.pl

  22 października 2017 at 14:58

  To niestety nic innego jak kolejna propaganda, próbująca skłócić nasze stosunki z Ukrainą – które i tak są bardzo kiepskie, a lawina Ukrainców zalewająca Polskę i zabierająca pracę dla rodowitych Polaków nie polepsza tej sytuacji również. Nie winię tutaj Ukraińców w żaden sposób – bo za co? Każdy chciałby godnie żyć i przecież to samo od dobrych kilku lat Polacy robią w UK, Irlandii, Holandii, Niemczech czy Hiszpanii.

 73. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  22 października 2017 at 22:14

  Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any helpful hints for novice blog writers? I’d definitely appreciate it.|

 74. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  23 października 2017 at 07:37

  Hi there, after reading this remarkable post i am also happy to share my familiarity here with friends.|

 75. Grupo Coral fraude

  23 października 2017 at 16:55

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution & assist other customers like its aided me. Good job.|

 76. HaroLiavaife

  23 października 2017 at 19:05

  Dapoxetina Ebay canadian levitra Buy Cialis Europe Vente Lioresal En Canada Achat De Viagra Prix

 77. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  24 października 2017 at 03:25

  I have read so many articles or reviews regarding the blogger lovers however this article is genuinely a nice article, keep it up.|

 78. Carlos Eduardo Correa da Veig

  24 października 2017 at 12:18

  What i don’t realize is in truth how you’re no longer actually much more smartly-appreciated than you might be now. You are so intelligent. You already know thus considerably in the case of this topic, made me for my part believe it from numerous various angles. Its like men and women aren’t fascinated until it’s one thing to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs excellent. At all times handle it up!|

 79. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  24 października 2017 at 22:23

  Magnificent site. A lot of useful information here. I’m sending it to several friends ans also sharing in delicious. And certainly, thank you on your effort!|

 80. tercio borlenghi junior

  25 października 2017 at 18:02

  I was excited to find this site. I need to to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely liked every bit of it and I have you book marked to check out new stuff in your website.|

 81. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 20:05

  Hi there everyone, it’s my first pay a quick visit at this website, and paragraph is in fact fruitful designed for me, keep up posting these articles.|

 82. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 22:27

  Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.|

 83. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 23:41

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and it has aided me out loads. I am hoping to give a contribution & aid other users like its aided me. Great job.|

 84. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 00:50

  I do agree with all the ideas you’ve offered for your post. They’re really convincing and will certainly work. Still, the posts are too short for starters. May you please extend them a little from subsequent time? Thanks for the post.|

 85. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 02:01

  What’s up to every , for the reason that I am genuinely keen of reading this blog’s post to be updated regularly. It contains good data.|

 86. Lelio Junior

  26 października 2017 at 03:21

  Hi there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Wonderful blog and great design and style.|

 87. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 03:33

  Please let me know if you’re looking for a author for your blog. You have some really great posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an email if interested. Many thanks!|

 88. HaroLiavaife

  26 października 2017 at 03:36

  Buy Vardenafil 40 Mg Malaysia Como Conseguir Cytotec En Usa levitra online overnight delivery Levitra Wikipedia

 89. Lelio Junior

  26 października 2017 at 04:42

  It’s truly very complicated in this active life to listen news on Television, thus I just use web for that reason, and obtain the most recent news.|

 90. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 05:58

  Very great post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly loved browsing your weblog posts. After all I’ll be subscribing for your rss feed and I hope you write once more soon!|

 91. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 07:11

  I am really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any web browser compatibility issues? A couple of my blog visitors have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any tips to help fix this problem?|

 92. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 08:24

  When I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I get four emails with the same comment. Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service? Appreciate it!|

 93. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 09:38

  Wow, this article is nice, my sister is analyzing these kinds of things, thus I am going to convey her.|

 94. Lelio Junior

  26 października 2017 at 10:55

  My brother suggested I would possibly like this website. He was entirely right. This put up truly made my day. You cann’t believe simply how much time I had spent for this information! Thanks!|

 95. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 13:35

  Amazing things here. I am very happy to peer your post. Thanks a lot and I am having a look forward to contact you. Will you please drop me a e-mail?|

 96. Itamar Serpa Fernandes

  26 października 2017 at 14:13

  Hello there, I found your website by way of Google while searching for a related subject, your site came up, it appears to be like great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 97. Lelio Junior

  26 października 2017 at 14:56

  Hi there! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Thanks!|

 98. Lelio Junior

  26 października 2017 at 16:13

  Wonderful post! We will be linking to this great content on our website. Keep up the great writing.|

 99. Lelio Junior

  26 października 2017 at 17:29

  There is certainly a lot to know about this topic. I love all the points you made.|

 100. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 18:42

  Its not my first time to go to see this site, i am browsing this web site dailly and take nice data from here daily.|

 101. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 19:55

  Wow, this article is nice, my younger sister is analyzing such things, so I am going to convey her.|

 102. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 22:17

  A motivating discussion is definitely worth comment. I do think that you should publish more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people do not talk about these issues. To the next! Best wishes!!|

 103. Lelio Junior

  26 października 2017 at 23:31

  Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Opera. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The layout look great though! Hope you get the issue resolved soon. Cheers|

 104. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 00:45

  Hi there, You’ve done a fantastic job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this website.|

 105. Lelio Junior

  27 października 2017 at 01:58

  It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!|

 106. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 04:40

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!|

 107. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 06:00

  Its not my first time to go to see this site, i am browsing this web site dailly and obtain fastidious data from here every day.|

 108. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 07:16

  My brother recommended I might like this website. He was entirely right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!|

 109. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 08:29

  I am really enjoying the theme/design of your website. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A small number of my blog visitors have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any ideas to help fix this problem?|

 110. Lelio Junior

  27 października 2017 at 09:41

  This post is actually a good one it assists new internet visitors, who are wishing in favor of blogging.|

 111. Carlos Eduardo Veiga

  27 października 2017 at 09:52

  I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else encountering issues with your site. It looks like some of the text in your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my web browser because I’ve had this happen previously. Cheers|

 112. Lelio Junior

  27 października 2017 at 10:59

  I am actually delighted to glance at this web site posts which carries plenty of helpful information, thanks for providing such information.|

 113. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 13:36

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.|

 114. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 14:54

  What’s up to every body, it’s my first go to see of this website; this weblog includes remarkable and genuinely fine stuff in support of visitors.|

 115. Lelio Junior

  27 października 2017 at 17:19

  Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.|

 116. Lelio Junior

  27 października 2017 at 18:28

  What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely helpful and it has aided me out loads. I hope to give a contribution & assist different customers like its helped me. Good job.|

 117. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 19:38

  I’ve read several excellent stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how a lot effort you set to create one of these excellent informative website.|

 118. Carlos Eduardo Correa da Veig

  27 października 2017 at 20:11

  First of all I would like to say wonderful blog! I had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to know how you center yourself and clear your head before writing. I’ve had difficulty clearing my thoughts in getting my thoughts out there. I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be lost just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Thank you!|

 119. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 21:58

  My brother suggested I may like this website. He used to be totally right. This put up truly made my day. You cann’t imagine simply how so much time I had spent for this information! Thanks!|

 120. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 23:09

  Thanks for every other excellent post. The place else could anyone get that type of information in such a perfect manner of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I am at the look for such info.|

 121. Lelio Vieira Carneiro

  28 października 2017 at 00:19

  Definitely imagine that which you stated. Your favourite justification seemed to be on the internet the easiest thing to take note of. I say to you, I certainly get annoyed even as folks think about issues that they just do not realize about. You controlled to hit the nail upon the top and also defined out the entire thing with no need side effect , folks can take a signal. Will likely be again to get more. Thanks|

 122. Lélio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 01:28

  Greetings! Very useful advice within this post! It’s the little changes that will make the greatest changes. Thanks a lot for sharing!|

 123. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 02:39

  Heya i am for the primary time here. I found this board and I to find It really helpful & it helped me out much. I hope to provide something again and help others like you helped me.|

 124. Lelio Junior

  28 października 2017 at 03:51

  You can definitely see your enthusiasm in the work you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always follow your heart.|

 125. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 05:08

  Very energetic blog, I liked that bit. Will there be a part 2?|

 126. HaroLiavaife

  29 października 2017 at 16:17

  Valtrex Viagra Vente viagra Topical Propecia 5 Alpha Reductase Vendita Viagra Internet

 127. wireless sensors

  31 października 2017 at 18:26

  Awesome post.

 128. reverse phone lookup

  3 listopada 2017 at 08:17

  Greetings, I think your site could possibly be having browser compatibility problems.
  When I take a look at your site in Safari, it looks fine however,
  if opening in I.E., it has some overlapping issues.
  I simply wanted to provide you with a quick heads up!
  Aside from that, wonderful website!

 129. find asbestos inside

  4 listopada 2017 at 23:54

  Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due
  to no backup. Do you have any solutions to stop hackers?

 130. phones encapsulate

  7 listopada 2017 at 04:26

  I am truly pleased to read this blog posts which consists of tons of valuable information,
  thanks for providing such data.

 131. HaroLiavaife

  7 listopada 2017 at 20:00

  Alldaychemist Com Cialis Anwendung Zeitraum viagra online Concorsi Levitra Viagra Rezeptfrei China Effetti Collaterali Propecia

 132. suba buba

  8 listopada 2017 at 18:17

  mUPBr8 Thank you ever so for you blog.Much thanks again.

 133. http://avord.org/

  8 listopada 2017 at 23:25

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up plus the
  rest of the site is very good.

 134. asbestos removal company

  9 listopada 2017 at 11:39

  If you would like to grow your familiarity only
  keep visiting this site and be updated with the newest news update posted here.

 135. Heya this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

  I’m starting a blog soon but have no coding skills
  so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 136. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  12 listopada 2017 at 18:19

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to
  tell someone!

 137. Itamar Serp

  12 listopada 2017 at 18:43

  If some one desires expert view regarding running a blog afterward i suggest him/her to pay
  a visit this blog, Keep up the pleasant job.

 138. Umanizzare presídios

  13 listopada 2017 at 10:38

  Admiring the persistence you put into your site and detailed information you offer.
  It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed
  information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 139. Discount Codes

  18 listopada 2017 at 22:24

  Thanks for sharing, this is a fantastic article. Fantastic.

 140. http://miniho.dothome.co.kr

  19 listopada 2017 at 13:11

  Nice post. I learn something new and challenging
  on websites I stumbleupon on a daily basis.
  It’s always useful to read through articles from
  other writers and use a little something from
  their websites.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra