Z zagranicy

Koniec nauczania po polsku w polskich szkołach na Ukrainie!

W środę wieczorem Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę, zgodnie z którą proces nauczania na Ukrainie może odbywać się jedynie w języku ukraińskim. Oznacza to, że język polski może być nauczany jedynie jako język obcy, natomiast nauczanie w języku polskim jest niedopuszczalne.

„Prawo stanowi, że językiem procesu edukacyjnego w instytucjach edukacyjnych jest język państwowy” stwierdza ustawa i to właśnie ten zapis jest dla polskiej ludności najbardziej bolesny.
Przed głosowaniem, po dokonaniu przeglądu poprawek pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji Nauki i Edukacji Oleksandr Spivakovsky, odczytał uzgodnione propozycje dotyczące projektu. Zastępca Ludwika Konstantina Usowa z kolei odczytał tekst artykułu 7 „Język nauczania”, uzgodniony przez frakcje parlamentarne, a także tekst przepisów końcowych.

Ustawodawcy nie ukrywają, iż kładą duży nacisk na edukację, chociaż nie dodają, iż odbywa się ona w duchu neobanderowskim. „Edukacja jest podstawą intelektualnej, duchowej, fizycznej i kulturowego rozwoju jednostki, jego udanej socjalizacji, dobrobytu gospodarczego, kluczem do rozwoju społeczeństwa, zjednoczonego przez wspólne wartości i kultury i państwa” stwierdzają.

Co ciekawe, ustawodawcy przewidują „podnoszenie poziomu wykształcenia narodu w imię zrównoważonego rozwoju Ukrainy i jej europejskiego wyboru”, co oznacza, iż Ukraina również zostanie wpisana w tą zbrodniczą ideologię i to na poziomie ustawowym.

Władze Ukrainy nie kryją zadowolenia z przyjęcia wspomnianej wyżej ustawy, przekonując, iż wprowadza ona równy dostęp do edukacji. Prawda jest jednak taka, że uderza w zamieszkałych na Ukrainie Polaków, jako że stanowi kolejną próbę ich wynarodowienia.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

31 komentarzy

31 Komentarzy

 1. stan

  6 września 2017 at 22:53

  W odwecie okupant Polski wprowadzi język ukraiński w urzędach.

 2. x

  6 września 2017 at 22:54

  Dać im k*rwa kolejny miliard

 3. finka

  6 września 2017 at 23:35

  Powinna być polska odpowiedź, żadnego nauczania w języku ukraińskim, ile rządzący jeszcze będą czekać i udawać, gdy banderowcy plują, że deszcz pada.

  • Arek

   7 września 2017 at 00:04

   Wprawdzie wolgarnie ale na tym polega prawdziwa dyplomacja.

  • klioes vel pislamista

   7 września 2017 at 00:59

   Zwłaszcza wobec pomysłów prezydenta Wrocławia o nauce języka ukraińskiego.

   A swoją drogą, co kogo ochodzi w jakim języku ktoś się uczy, gdzie się uczy i czy w ogóle chodzi do szkoły? Obowiązek oświatowy – tak, obowiązek szkolny i narzucanie przez państwo języka i programu – NIE!!!

   • Obcy78

    7 września 2017 at 08:46

    A przez kogo ma być narzucany program nauczania? Przez panią Hanię? Jak idziesz do szkoły to trzeba wiedzieć jaki ma dziecko program, a nie w każdej szkole jak sobie dyrektor wymyśli.

 4. Polon

  7 września 2017 at 05:55

  Wszystko pięknie ładnie ale PiS powinien zastanowić się co robi w kwestii ukraińskiej.
  Po 1. W interesie Najjasniejszej jest żeby ukraina istniała nie za silna ale jednak. Ok ale bez przesady. Ewa kłamacz dała im 100 mln. Pis nasciagal ich tyle ze u mnie na osiedlu co chwile słyszę ukraiński,na zachodnim w warszawie to już właściwie mały kijów ,u mnie w pracy potrzebują kierowców to co robią? oczywiście sprowadzają zaciągnąć wschodni a co robią Ukraińcy? z ich parlamentu wychodzi Bronek Komoruski a oni uchwalaja ustawę o czczeniu bandery ha ha. Pis musi zrozumieć ze Ukraińcy wcale nie są mili i pozytywnie nastawienie do Polaków. Taka sytuacja – kiedy na dyżurze w dyspozytorni jest więcej Polaków to Ukraińcy siedzą w koncie cicho i się nie odzywają a jak trafiłem na dyżur gdzie byłem sam z jednym kolegą a Ukraińców było sześciu to nagle zpanieli gadali głośno a jeden z nich stanął w drzwiach wyjściowych z kolegą, ja idę a on ani myśli mnie przepuścić i jeszcze patrzy się z pogradliwym usmieszkiem i mówi że nie przejdzie . Dopiero jak powiedziałem – tawarisz to nie ukraina że się mieszka bez drzwi 🙂 to przelazł.
  Cała ta sytuacja Ma to tylko jeden pozytywny aspekt jest to argument w rękach rządu żeby nie przyjmować ciapatych.

 5. myślę sobie że

  7 września 2017 at 08:45

  I co na to „polskie” pisiorowate władze?
  Oczywiście pewnie nic.
  A powinien być głośny protest i zapowiedź tych samych posunięć dla mniejszości ukraińskiej w Polsce.

 6. Nieskurwiony

  7 września 2017 at 09:43

  Coście tak kurwy banderowskie oburzeni ?
  Przecież portal „Prawy” cały czas popierał banderowską Ukraine i te banderowskie kurwy, Prezydentów Komorowskiego i Dudę !
  Brawo banderowcy z Ukrainy żeście pokazali jak należy traktować polskie gówno liżące wam dupę !
  Dziękuję Bogu że zrzekłem się obywatelstwa polskiego i nie mam już z tymi kurwami z Belwederu nic wspólnego.

 7. Slawomir Tomasz Roch

  7 września 2017 at 09:59

  I zobaczcie, ze strony polskiej cisza! Jakies zapytania ze strony Ministra MSZ Witolda Waszczykowskiego?! Nie! Nie slyszalem! Jakas szczegolna troska ze strony Prymasa Wojciecha Polaka z Gniezna?! Nic mi nie wiadomo! Jakies spekulacje polskich sluzb specjalnego przeznaczenia, zanim Ukraincy uchwslili nowe prawo szkolne. Ani be, ani me, ani kukuryku. A wszyscy powyzej jedza nasz polski, rodzimy chleb i maja jeszcze z tego tytulu z naszej pracy duzo, duzo wiecej. Z Panem Bogiem

 8. Mario ze Lwowa

  7 września 2017 at 10:55

  tak się podniecacie tym tekstem a to może być totalna bujda…
  dobry dziennikarz podaje konkrety, żródła itp….

  • Olrob

   7 września 2017 at 11:33

   Fotografia z tablicą głosów wystarczy za dowód.

   • next

    8 września 2017 at 10:15

    tobie wystarczy – normalny człowiek nie łyka fakenewsowej propagandy jak bezmyślna gęś tylko szuka faktów.

    a fakty sa zupełnie inne niż podaje artykuł.

 9. html color

  7 września 2017 at 11:05

  Interesting, I wasn’t aware of that context. I guess it makes some sense, thanks for the history lesson!

 10. z-k

  7 września 2017 at 11:08

  A we wszystkich „STREFACH WOLNEGO SŁOWA”, nic, cisza absolutna, może nawet satysfakcja wielka. Żadne sakiewicze i michniki, muchy, czuchnowskie, szczuki i środziny, blumschtajny i wildschtajny…..ani mru mru. Geremkowe hufce pod waszczykowskim zarządem też milczą. Tylko w tymowych sotniach i kureniach szampany otwierają a czerepachy u adriana szykują gotówkę, którą ten druham i herojam naszym i dozgonnym w prezencie zatacha

 11. Anrzej

  7 września 2017 at 15:31

  Zobaczcie! Wszędzie cisza na temat podejmowanych Polsce,Polakom nieprzychylnych ustaw przez ukraiński parlament.Wszystkie przekaziory milczą.Sądzą,ze w ten sposób mogą nas okłamywać,robić co tylko chcą.Ale za niedługi czas dostaną zapłatę od Ukraińców za tak nieodpowiedzialną wobec nich politykę.Nie ma żadnej ceny,kompromisu dla prawdy historycznej.Należy pamiętać o fakcie z historii,że Ukraińcy są trzecią nacją po Niemcach,Rosji,którzy są nastawieni do nas wrogo.Jeśli obecna ekipa rządząca nie rozumie tego lub próbuje świadomie nas okłamywać,bagatelizować to powinniśmy tej ekipie i każdej następnej po niej wystawić rachunek podczas wyborów bez względu na poglądy polityczne,różnice polityczne.Ta sprawa dotyczy nas wszystkich i obyśmy nie doczekali się takiej sytuacji,jak podczas 2 wojny światowej,że na terenach wschodnich ludność była gotowa do ucieczki,gdyż mordom i bestialstwom band UPA nie było końca.Tego w Warszawie nie chcą słyszeć.

 12. Slawomir Tomasz Roch

  7 września 2017 at 16:47

  Racja! Raz jeszcze wykrzycze: co za obrzydliwa cisza na temat dzialan Ukraincow w demoliberalnych mediach! Co jest z Michnikiem, co z Lisrm, co z Petru, Schetyna i innymi?! Podpoasowalo co robia Ukraincy?! Chyba Podpoasowalo jednak!!!

 13. Mario ze Lwowa

  8 września 2017 at 03:47

  jest cisza, bo to jest kłamstwo.

 14. George

  8 września 2017 at 06:48

  Wywalić wszystkich Ukraińców z Polski, zamknąć granicę z Ukrainą i pozostawić ją swojemu losowi. To przecież nie jest państwo, tylko jakiś korupcyjny i aferalny kabaret.

 15. Grzech

  8 września 2017 at 07:09

  Ten Spiwakowski to zruszczony Polak. Genealodzy wyciągnąć mu jego korzenie.

 16. Zen

  8 września 2017 at 08:49

  Dla tych dzikich prymitywów językiem urzędowym był rosyjski bo te tłumoki nie znają ukraińskiego. Fakt- wyjątkowo obleśny język.

 17. next

  8 września 2017 at 09:49

  Powtarzam od 10 lat – to nie ma sensu – trzeba dokonać totalnej ewakuacji Kresów.
  Każdy Polak lub potomek Polaka zachowujący język i tradycje przodków, gotowy do repolonizacji powinien mieć prawo otrzymania polskiego obywatelstwa i przeprowadzki do Polski.

  z przyczyn technicznych i finansowych proces trzeba rozłożyć na 10 lat.

  Kto czuje się Polakiem – wraca do domu. Kto nie chce – niech zostaje tam i się ukrainizuje lituanizuje i ruSYFikuje na zdrowie. Po upływie 10 lat wstrzymujemy jakąkolwiek pomoc dla naszych w krajach b.ZSRR.

 18. next

  8 września 2017 at 10:12

  to jest typowy fakenews. Wynika z prostego faktu – redaktorzy prawy.pl nie znają ani ukraińskiego ani rosyjskiego ani nawet nie potrafią czytać cyrylicą. a jak się proponuje pomoc – to mają to w d… Polska prawica i narodowcy przegrywają – bo z takimi „kadrami” przegrać muszą.

  O co biega? Ukraina chce zagwarantować na całym terytorium naukę na wszystkich szczeblach w języku ukraińskim. chodzi o to że zwłaszcza na wschodzie (nie mówię tu o strefie ATO) wielu belfrów nadal używa rosyjskiego w pracy bo z ukraińskim u nich kieeeepsko.

  http://life.pravda.com.ua/society/2017/09/7/226317/

  artykuł 7 ustawy konkretyzuje że mniejszości narodowe mają nadal prawo do nauczania swojego języka.

  Корінним народам України гарантують право на навчання в комунальних закладах дошкільної і загальної середньої освіти поряд з державною мовою мовою відповідного корінного народу.

  Особам, які належать до корінних народів, національних меншин України, гарантується право на вивчення мови відповідного корінного народу чи національної меншини в комунальних закладах загальної середньої освіти або через національні культурні товариства.

  jak widzimy de facto ustawa ta wprowadza możliwość zajęć po polsku w przedszkolach – czego wcześniej nie było!!!

  Rumuni i Węgrzy z użhorodzkiej obłasti chcieliby wszystkie lekcje w swoich językach i protestują.

 19. omd

  8 września 2017 at 16:05

  a tu miliony od 50 lat ida na nauczanie ukrainców w szkołach ukrainskich.Pamiętam , jak całe pieniądze warminsko-mazurskiego na oswiate poszło na szkoły podstawowe w Górowie .. były to lata 90 i juz ukrainców uczono za pieniadze polskiego podatnika dwóch nowozytnych jezyków zachodnich od pierwszej klasy podstawówki …dyrektorem lo był niejaki Miron Sycz – …ten który jest dumny ze swojego ojca banderowca skazanego na smierc za mordy na Polakach!!!
  Ukrainskie wydziały na Uniwersytecie warmińsko -Mazurskim..Ukraina rządzi na Warmii i Mazurach prawie kazdy policjant, strazak , wojskowy , nauczyciel ,, no i przede wszystkim urzednik to ukrainiec. Wszystko potomkowie ludzi przywiezionych z Akcji Wisła…tak jak Miron Sycz…

 20. cay-tec

  8 września 2017 at 16:10

  moze juz wystarczy wlazenia w odbyt bez ydla banderowskiej czerni ta republika oligarchow zydowskich niedlugo zdechnie bo wszystko rozkradna

 21. M.i

  10 września 2017 at 12:40

  Już tu wcześniej pisałem ale jak widać jest cenzura i komuś sie nie podobało, więc usunięto wpis. Powiem to jeszcze raz, nauczanie języka obcego w każdym kraju dla mniejszości etnicznych odbywa się na zasadzie wzajemności i Polska nie jest wyjątkiem. Istnieja szkoły w Ukrainie z nauczaniem języka polskiego podobnie jak w Polsce z jezykiem ukraińskim. Innym przykładem jest przygraniczne Leknitz w Niemczech gdzie w szkole jest również nauczany jezyk polski. Więc czemu ma służyć takie szowinistyczne podejście do sprawy?? Jak widać po niektórych wypowiedziach są tacy co uważają że mogą innym narzucać tylko i wyłącznie roszczenia -:) to nie jest właściwe podejście do sprawy.

 22. max

  13 września 2017 at 14:09

  Na Ukrainie gwalcone sa prawa czlowieka w kwestii edukacji mniejszosci etnicznych zamieszkujacy Ukraine I to panstwo za lamanie w/w prawa powinno sie poddac do Strazburga I nalezycie ukarac .Jezeli to nie pomoze zerwac stosunki dyplomatyczne z tym sztycznym panstwem (to jest twor a nie panstwo wiadomo kiedy powstalo i w jaki sposob), I tak samo zakazac nauki jez ukrainskiego w Polsce , I na Wegrzech.trzeba pamietac ze przyslowiowy kij ma dwa konce.

 23. o

  13 września 2017 at 16:22

  W Krakowie banderowcy przecieli brzuchy Polkom kobiecie i mężczyźnie .Widocznie we władzach Wrocławia większość stanowią Ukraińcy .W szkołach wprowadzić wykłady dla Ukraińców w języku polskim.Zmusić Ukraińców do nauki języka polskiego warunek otrzymania pracy w Polsce.

 24. Maia

  19 września 2017 at 15:14

  Get pleasure from MODELLS &THE PHILLIES!!!!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra