Z kraju

Szukają żołnierzy Bartka

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji oraz Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach IPN prowadzi prace poszukiwawczo-ekshumacyjne szczątków żołnierzy Niezłomnych na cmentarzu przy ul. Panewnickiej w Katowicach.

Celem prac jest odnalezienie szczątków ofiar straconych w grudniu 1946 r. w katowickim więzieniu przy ul. Mikołowskiej: Jan Kwiczala ps. Emil, Ernest Kozubek ps. Grom, Władysław Guzdek ps. Wilk, Józef Kołodziej ps. Wichura, Józef Olszar ps. Ojciec, Bolesław Palarz ps. Ogień, Franciszek Skrobol i Gerhard Szczurek ps. Ryś i Erg.

Śledztwa w sprawie mordów sądowych popełnionych na w/w członkach Narodowych Sił Zbrojnych Oddziału Bartka oraz Konspiracyjnego Wojska Polskiego prowadzone były przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach.

Prowadzący poszukiwania Pracownicy IPN podejrzewają, że na cmentarzu w Katowicach mogą znajdować się szczątki ośmiu straconych 71 lat temu osób. Wśród nich może być m.in. Jan Kwiczała, ps. Emil, który raz z Henrykiem Flame „Bartkiem” zakładał grupę Narodowych Sił Zbrojnych w Czechowicach. Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach skazał go na karę śmierci, a wyrok wykonano 31 grudnia 1946 r. Straceni zostali wówczas także inni członkowie grupy „Bartka”: Ernest Kozubek, ps. Grom, Władysław Guzdek, ps. Wilk, Józef Kołodziej, ps. Wichura, Józef Olszar, ps. Ojciec, i Bolesław Palarz, ps. Ogień. Ich szczątki mają znajdować się na katowickim cmentarzu.

Symbolem mordów, których UB dokonało jesienią 1946 r. na żołnierzach NSZ z oddziału Bartka jest tzw. polana śmierci k. Barutu (Opolskie), nazywana też uroczyskiem Hubertus czy Śląskim Katyniem. Zdaniem badaczy IPN kilkudziesięciu ludzi Bartka zostało tam zamordowanych,

Według ustaleń IPN żołnierzy „Bartka” – wśród których nie było jego samego – przewieziono na Opolszczyznę w trzech transportach we wrześniu 1946 r. pod pretekstem organizowanego przerzutu na Zachód. Jedną z trzech grup umieszczono w budynku w pobliżu polany śmierci, gdzie podano im kolację, alkohol ze środkami nasennymi, a nad ranem rozbrojono, umieszczono w niewielkim budynku, tzw. baraniarni, i wysadzono w powietrze. Resztki fundamentów baraniarni są do dziś na polanie śmierci. Była to jedna z najkrwawszych egzekucji UB. Różni badacze podają różne liczby żołnierzy Bartka, którzy mieli być zamordowani w 1946 r. przez UB – od 90 osób, przez ok. 150 po 200 osób

Źródło: ipn.gov.pl, AB

Adam Białous

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. Danka

  7 września 2017 at 09:31

  Szukaja, wykopuja, znajduja -bardzo chwalebnie.Podawaliscie, ze od 2012 r wykopano szczatki ok.800 ofiar II konspiracji. Ilu pochowano? Gdzie szczatki pozostalych i dlaczego, jesli sa NN, nie pobiera sie materialu DNA i nie organizuje sie Im pogrzebow.”Zmarlych pochowac”. Nie ma na to pieniedzy? Czy celowo sie profanuje szczatki Niezlomnych-Wykletych?

 2. junooniyat full movie kickass

  8 września 2017 at 22:14

  I like, will read more. Cheers!

 3. active bandicam

  13 września 2017 at 14:10

  Great, yahoo took me stright here. thanks btw for info. Cheers!

 4. hhttp://bit.ly/29fm28q For MAC

  16 września 2017 at 16:13

  Awesome, this is what I was looking for in yahoo

 5. Somer

  19 września 2017 at 19:46

  Hello there Tanya,The dealer record consists of not nevertheless been produced, still remain tuned!Because of,Jillian

 6. telecharger phpstorm avec crack

  22 września 2017 at 14:54

  I enjoying, will read more. Cheers!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra