Z kraju

Minister Ziobro: Gdyby gwałciciele z Rimini byli sądzeni w Polsce, otrzymaliby niższe wyroki niż we Włoszech!

Zleciłem stosowne analizy prawne i nie ulega najmniejszej wątpliwości i nie ulega najmniejszej wątpliwości, że sprowadzenie tych sprawców do Polski byłoby dla nich korzystniejszym rozwiązaniem – mówił Zbigniew Ziobro podczas czwartkowej konferencji prasowej przed posiedzeniem Rady Ministrów, tłumacząc, iż byłoby to wprowadzenie ich do korzystniejszego systemu prawnej odpowiedzialności, który przewiduje niższe rygory odpowiedzialności niż włoski.

– Jeden z nich uniknąłby odpowiedzialności, ponieważ we Włoszech odpowiedzialność zaczyna się w wieku 16 lat, a w Polsce mamy granicę wyżej postawioną – zauważył Ziobro. – Również jeżeli chodzi o zagrożenia karne, we Włoszech grozi kara w dolnej granicy od 6 lat pozbawienia wolności, w Polsce – 3 lata pozbawienia wolności. Górna granica przy kumulatywnej kwalifikacji we Włoszech to jest 20 lat pozbawienia wolności, w Polsce 15 lat pozbawienia wolności. Również jeśli chodzi o badanie orzekania sądów włoskich są one bardziej surowsze od sądów polskich.

Minister Ziobro oświadczył, iż po otrzymaniu tych analiz do sprowadzenia do Polski sprawców owego gwałtu go nic nie namówi.

Zbigniew Ziobro zapowiedział jednocześnie zasadnicze zmiany w kodeksie karnym i zaostrzenie kar za tego typu przestępstwa.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

46 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra