Felieton

Bieganie parami nie pomoże

No proszę, Angela Merkel zapewne uodporniła się już na gwizdy i okrzyki o zdradzie narodu, ale musiała być zaskoczona, gdy na wiecu w Heidelbergu obrzucono ją pomidorami.

Karny dotychczas naród niemiecki, akceptujący zasadę politycznej poprawności, zaczyna się buntować, zwłaszcza że Merkel nie zamierza przyznać się do błędu w swojej polityce migracyjnej. Coraz wyraźniej jednak Niemcy dają jej znać o swoim niezadowoleniu.

Trzeba przyznać, że wkurzają się również na narzędzie władzy, jakim w każdym kraju jest policja, gdy wykazuje ona większą wyrozumiałość wobec łamiących prawo tzw. uchodźców, niż dbałość o bezpieczeństwo własnych obywateli. Kolejny raz się okazało, że policja nie ma specjalnie ochoty stanąć okoniem wobec swoich mocodawców, zwłaszcza, że ci powodowani lewacką miłością do muzułmańskich imigrantów nadal traktują ich jak drogocenne złoto.

Ostatnio doniesiono z Lipska, że ciemnoskóry i ciemnowłosy mężczyzna wieku 25-35 lat zgwałcił i brutalnie pobił 50-letnią kobietę, która w parku Rosentala uprawiała jogging. Poszkodowana trafiła do szpitala i przeszła operację, ale z ust rzecznika lipskiej policji nie słychać było słów potępienia oprawcy. „Usta” policji stwierdziły za to, że …kobiety powinny biegać parami i bardziej uważać na osoby, koło których się biegnie.

Gwałty się mnożą i pewnie od dawna były, tylko z lęku przed reakcją społeczeństwa ich nie ujawniano, podobnie jak bardzo długo trwał nacisk na milczenie niemieckich mediów w sprawie napastowania przez uchodźców kobiet w Kolonii podczas sylwestrowej nocy dwa lata temu. Teraz wyposzczeni seksualnie młodzi mężczyźni dopuszczają się już nie tylko molestowania, ale gwałtów zbiorowych na plażach w Hiszpanii, czy Włoch. A z relacji zamieszczanych przez turystów na Youtube wynika, że w Grecji i Bawarii uchodźcy bezczelnie biorą ze sklepowych półek towar za darmo, kierując się zasadą, że im się to należy. Sprzedawcy ze strachu nawet nie pisną, kontentując się częściowymi rekompensatami, wypłacanymi przez gminy.

Uzupełnianie własnych niedoborów demograficznych stepowymi ludami z Afryki, bez żadnych kwalifikacji, o kompletnie odmiennej kulturze i mentalności wystawia słony rachunek. Lipska policja przyznaje, że nie jest zdolna – w stanie obecnej liczebności – zapewnić swoim obywatelom (utrzymującym ją z podatków) należytego bezpieczeństwa. Miastu w ciągu ostatnich dziesięciu lat przybyło sto tysięcy mieszkańców, podczas gdy w tym samym czasie zmniejszyła się liczba stróżów prawa. Na uchodźców państwo niemieckie przeznacza ogromne środki, na policję skąpi, narażając na szwank bezpieczeństwo swoich obywateli.

Ciekawe, czym zakończy się proces tej „postępowej” cywilizacji Zachodu, tym bardziej, że jesteśmy od długiego czas świadkami chocholego tańca wokół uchodźczego problemu, z którym zniewieściała Unia nie umie sobie poradzić, opowiadając głodne kawałki. Chcą rozwodnić zagrożenie, bo dane o dżihadystach są niepokojące. Wytropiono ich 35 tys. w Wielkiej Brytanii, 18 tys. w Belgii, 2 tys. we Francji i są to obywatele tych państw, często w drugim, czy trzecim pokoleniu. Podrzucają więc to „złoto” na zasadzie gorącego kartofla, wmawiając cynicznie, że problemu nie ma.

Wczoraj Komisja Europejska postawiła Polsce, Węgrom i Czechom ultimatum, grożąc że w razie odmowy otwarcia bram w ciągu najbliższych tygodni dla przydzielonej puli imigrantów, sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu. A potem? Będą forsować sankcje.

Słowacja, która dzielnie trwała przy odmowie, a nawet w 2015 roku poszła z Brukselą na noże, zaskarżając Komisję Europejską i Radę Europejską za przyjęty mechanizm kwotowy, rozdzielający imigrantów, pękła po pogróżkach i werdykcie Trybunału UE, który oznajmił, że kwoty są wiążące. Rada Europejskiej nakazała premierowi Robertowi Fico przyjęcie 800 uchodźców z tych, którzy dostali się do Włoch i Grecji. Fico zgodził się na 200 osób. Tym samym uniknął krytyki. Również Rumunia, która nie chciała imigrantów, by uniknąć sankcji, przyjmie prawie 2 tysiące.

Węgry i Polska pozostają nieugięte, chcą same decydować o strukturze swojego społeczeństwa. A Unia chce wziąć nas pod but. Niewykluczone, że narzuci jeszcze model dwóch prędkości. Zamiast dialogu – wydano rozkaz: wykonać!

Zaraz, zaraz, jak brzmiał ten kultowy cytat Hansa Klossa w „Stawce większej niż życie”? „Nie z nami te numery, Brunner”. Warto o nim pamiętać.

Alicja Dołowska

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

144 komentarze

144 Komentarzy

 1. hansi

  7 września 2017 at 16:49

  Spokojnie. Polska nie przyjmie żadnych ciapatych z „relokacji”.
  Owszem – przyjmuje, ale PRAWDZIWYCH uchodźców, którzy chcą się socjalizować w Polsce i po prostu żyć. NIE przyjmie natomiast przestępczej dziczy młodocianej, wywalonej z Afryki, a potem przez Niemców, czy Włochów, bo to sama bandziornia i analfabeci, którzy potem pociągną za sobą „rodziny” (20-osobowe) na nas socjal, którego w POslce nie ma 🙂
  Timmermansowi trzeba odebrać polski order, jaki mu jakaś swołocz, bodajże Bul-Komorowski dała, JEST PETYCJA, podpisujcie :), choć to mały pieseczek jest, order, to trzeba odebrać SZEWACHOWI WEISSOWI 🙂 Który mu pieprzony „nasz” Duduś dał, BEZCZESZCZĄC tym samym ten order 🙂 i totalnie dewaluując jego wartość…
  Ale do POlski żadnej „relokacji” nie będzie.Bo w Polsce Chabad-Lubavicz ich nie chce. Nie zasieje przecież na własnym polu kąkolu ! 🙂
  Wystarczy w Polsce 2 miliony uchodźców z Ukrainy.. TEGO „Unia” i Merkel – NIE WIDZI ? 🙂 A będzie więcej. I to na polskim ZUS-ie, identycznie, jak ciapate w Rzeszy.
  Tak samo Węgry nie przyjmą ani jednego, bo ICH służby służą WĘGROM, a nie Niemcom i Żydom, jak u nas 🙂
  Może chodzi w tym cyrku :”relokacyjnym” wyłącznie właśnie o ZERWANIE SOLIDARNOŚCI kolejnego, zawiązującego się porozumienia „Pentagonale”, jak przed rozpadem Jugosławii, który to rozpad TAK SAMO spowodowali NIEMCY…
  O ROZBICIE JEDNOŚCI frontu przeciw Cwartej Rzeszy.. I Niemcy ZNOWU są skuteczni !.. Jak widać… Pękła Słowacja ?..
  No, dopóki nie pęknie Orban (i nie dadzą rady go ukatrupić), to Polska właściwie może spać spokojnie… W razie czego – ZNOWU „Tajemnicza Ręka” (Usraelaska..) pociągnie rączkę hamulca :)..
  I owczarki niemieckie zamilkną ponownie 🙂 ..

 2. Cynik dyżurny

  7 września 2017 at 17:00

  Przecież możemy przyjąć każdą liczbę uchodźców, byle ich rozlokować w otwartych ośrodkach aklimatyzacyjnych nie dalej niż kilometr od niemieckiej granicy. Sami będą wiedzieli, co robić.

  • Marian

   7 września 2017 at 18:48

   Pomysł niezły.
   W ośrodkach rozmawiać z nimi wyłącznie po niemiecku, niemiecka telewizja, gazety, nauka j. niemieckiego za darmo, mapy Niemiec, oraz bezpłatny dojazd klimatyzowanym autokarem do Odry a przy brzegu bezpańskie pontony. No i pół litra wódki na drogę.
   Pieniędzy bym nie dawał, bo przecież na germańskim brzegu z miejsca dostaną 5 tys. euro na głowę.

 3. Egzorcysta

  7 września 2017 at 17:28

  Przestepstw w Niemczch i Francji, tych o ktorych sie mowi i jakims cudem dostana sie do mediow, glownie internetowych to tylko ok 10 procent wszystkich jakie maja miejsce.Do codziennosci najeza gwalty, na zgloszenia ktorych juz nawet Policja nie reaguje, ok co godzine jeden na terenie Niemiec, na drugim miejscu to samobsluga w sklepach i domach nawet w obecnosci ludzi ktorzy tam mieszkaja,rozboje, handel narkotykami i wandalizm.Robienie kup na ulicach i placach zabaw dla dzieci jak pies, jest najmniejszym problemem.To bogactwo kulturowe wrecz z innej planety, media Zydowskie opiewaja jako sam cymes.W koncu to narody tej samej cywilizacji z tego samego regionu.A i ideologia Talmudu i Koranu jest poza malymi odstempstwami wrecz identyczna.Co chyba od samego poczatku czyli poczynan Mahometa, bylo z jakiegos powodu opisane przez Zydow.Widac to po pismie.Wiele ludzi sadzi, ze to co sie dzieje, to czysty spontan.Byc moze brak wyobrazni i spostrzegawczosci, nie pozwala widziec wiecej.
  Z policji w niemczch kazdy ucieka kto tylko moze, bo nie wzial kredytow.Nie dlatego ze sie boi czegos, ale dlatego ze mimo ze widzi przestepstwo, wobec innoskorych nie wolno mu nawet go tknac i cala nienawisc czesem splywa na niczemu niewinnych bialych ludzi.Awszystko to sluzy likwidacji Europy jako kolebki cywilizacji prawosci, wsrod ktorej prymitywizm chazrsko-mongolsko-arabski nie ma racji bytu.Ale to tez zaden spontan, tylko od dziesiecioleci zaplanowany koniec.Nie stalo sie to w 1945 jedynie dlatego, ze system polityczno-gospodarczy-bankowy 13 rodzin bankierskich pod nadzorem Jezuitow, uznal ze moga smialo jeszcze wykorzystac narody Europy do powiekszenia swoich wplywow na swiecie, co uznano za dobry pomysl.Az do upadku durnego systemu kredytowania i oprocentowania kolorowych papierkow drukowanych prez siebie za ,ktore drukarze beda kupowac sobie cale panstwa i ich tereny i bogactwa naturalne.Dzis kiedy niewolnicy stali sie zbedni, dzieki technologiom i drukarkom pieniedzy,mozna smialo nas wszystkich unicestwic, dlatego zgodnie z planem przemieszcza sie „uchodzcow z Syrii”, do Europy.Dyskutujac nad malymi szczegolami ich przestepstw, tracimy z oczu „slonia w menagerii”.A co do wladz Niemiec czy Francji, nie wykluczam kiedy na nich patrze, dzialania narkotykow, alkoholu, hipnozy i Mk -Ultra.Co czyni ich zwyklymi robatmi, bo nie sadze ,ze najlupsi na tej Ziemii psychopaci, byliby gotowi do prowadzenia tak zgubnej dla siebie takze, i swoich bliskich polityki.To juz nie sa ludzie.A tak wyglada juz kazde wystapienie Merkel, gdzie media utrzymuja, ze ma wiekszosc glosow za swoja kandydatura.https://www.youtube.com/watch?v=k_6f9xP0KAA

 4. delphi 2014.3 keygen download

  8 września 2017 at 23:22

  Ha, here from bing, this is what i was looking for.

 5. camtasia 2

  13 września 2017 at 13:33

  Great, yahoo took me stright here. thanks btw for this. Cheers!

 6. Great, yahoo took me stright here. thanks btw for info. Cheers!

 7. Carolin

  20 września 2017 at 02:57

  What dayshours is the market place open up

 8. dvdfab 9 qt.zip

  22 września 2017 at 16:43

  Good Morning, yahoo lead me here, keep up good work.

 9. hack pubg free

  25 września 2017 at 13:58

  yahoo brought me here. Thanks!

 10. Sterling Houseal

  29 września 2017 at 18:27

  I like, will read more. Cheers!

 11. For Mac OS X

  11 października 2017 at 01:30

  Cheers, here from bing, i enjoyng this, i will come back again.

 12. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:07

  I don’t even know how I stopped up here, however I believed this put up was good. I do not understand who you’re however certainly you’re going to a well-known blogger if you are not already. Cheers!|

 13. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 15:18

  I really like what you guys are up too. This type of clever work and reporting! Keep up the superb works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll.|

 14. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 16:13

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up and the rest of the website is extremely good.|

 15. jailbreak ios 10.3.3

  17 października 2017 at 18:08

  bing bring me here. Thanks!

 16. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  17 października 2017 at 19:25

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, as well as the content!|

 17. Lelio Vieira Carneiro

  17 października 2017 at 21:36

  Hi, after reading this awesome piece of writing i am also glad to share my know-how here with colleagues.|

 18. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 22:42

  Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the issue resolved soon. Cheers|

 19. Grupo Serval escandalo

  17 października 2017 at 23:09

  Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It’s always useful to read content from other writers and use something from other websites. |

 20. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 23:46

  Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was curious about your situation; we have developed some nice practices and we are looking to swap methods with other folks, please shoot me an e-mail if interested.|

 21. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 03:55

  When some one searches for his required thing, thus he/she wants to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.|

 22. tercio borlenghi junior

  18 października 2017 at 06:00

  Peculiar article, just what I needed.|

 23. Umanizzare presidios

  18 października 2017 at 07:42

  This design is steller! You definitely know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 24. Itamar Serp

  18 października 2017 at 09:26

  Wow, this post is fastidious, my younger sister is analyzing such things, therefore I am going to let know her.|

 25. MAGA

  18 października 2017 at 09:33

  Hey there exceptional blog! Does running a blog such as this take a lot of work? I’ve no expertise in programming but I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off topic however I simply needed to ask. Appreciate it!|

 26. Grupo Coral fraude

  18 października 2017 at 11:10

  Hello friends, nice post and fastidious urging commented here, I am in fact enjoying by these.|

 27. tercio borlenghi jr

  18 października 2017 at 12:56

  After going over a handful of the articles on your site, I seriously appreciate your technique of blogging. I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and let me know what you think.|

 28. Umanizzare

  18 października 2017 at 14:48

  I do not even know how I stopped up here, but I assumed this publish was once good. I do not recognise who you are but certainly you are going to a famous blogger in the event you aren’t already. Cheers!|

 29. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:55

  Definitely believe that that you stated. Your favourite justification seemed to be on the web the simplest factor to keep in mind of. I say to you, I definitely get irked even as people consider issues that they just do not recognize about. You managed to hit the nail upon the top as neatly as outlined out the entire thing without having side effect , folks can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 30. Grupo Serval presídios

  19 października 2017 at 08:26

  Howdy! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job!|

 31. Egli Diana Pinto

  19 października 2017 at 10:55

  My brother recommended I might like this website. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!|

 32. Umanizzare presídios

  19 października 2017 at 13:24

  My partner and I stumbled over here by a different web page and thought I should check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking at your web page again.|

 33. Lélio Vieira Carneiro Junio

  19 października 2017 at 17:46

  Thank you for another fantastic post. Where else may anybody get that type of information in such a perfect means of writing? I have a presentation subsequent week, and I’m at the look for such information.|

 34. Lelio Junior

  19 października 2017 at 20:02

  Awesome! Its really awesome piece of writing, I have got much clear idea about from this article.|

 35. José Wilame Araújo Rodrigues

  19 października 2017 at 22:02

  Hey! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!|

 36. Lelio Vieira Carneiro

  19 października 2017 at 23:53

  Hello, its pleasant paragraph about media print, we all know media is a enormous source of data.|

 37. Grupo Serval presídios

  20 października 2017 at 01:48

  Thank you a lot for sharing this with all of us you really realize what you are talking about! Bookmarked. Kindly also consult with my site =). We will have a hyperlink change arrangement between us|

 38. Grupo Coral presidios

  20 października 2017 at 04:22

  I’m very pleased to discover this website. I want to to thank you for ones time just for this fantastic read!! I definitely appreciated every little bit of it and I have you saved to fav to look at new things on your blog.|

 39. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  20 października 2017 at 06:53

  You actually make it appear really easy along with your presentation but I to find this matter to be actually one thing that I believe I’d by no means understand. It kind of feels too complicated and very large for me. I’m looking ahead in your subsequent submit, I’ll attempt to get the hang of it!|

 40. Umanizzare

  20 października 2017 at 09:31

  Hi! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Appreciate it!|

 41. Itamar Serp

  20 października 2017 at 12:05

  Very nice post. I simply stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve truly loved surfing around your weblog posts. After all I’ll be subscribing in your feed and I hope you write once more soon!|

 42. Itamar Serp

  20 października 2017 at 14:35

  Hello There. I discovered your blog using msn. This is a really well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your helpful info. Thanks for the post. I will definitely return.|

 43. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  20 października 2017 at 20:23

  I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Studying this info So i am happy to exhibit that I have an incredibly good uncanny feeling I found out just what I needed. I so much without a doubt will make certain to do not overlook this website and give it a look on a continuing basis.|

 44. tercio borlenghi junior

  21 października 2017 at 05:05

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any help would be really appreciated!|

 45. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  21 października 2017 at 13:56

  }

 46. tercio borlenghi jr

  21 października 2017 at 22:48

  It’s an amazing post in favor of all the internet users; they will take advantage from it I am sure.|

 47. Grupo Coral

  22 października 2017 at 07:20

  I have been surfing online greater than 3 hours these days, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours. It’s lovely worth sufficient for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the internet will be a lot more helpful than ever before.|

 48. Egli Diana Pinto

  22 października 2017 at 16:27

  You’ve made some good points there. I looked on the internet for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.|

 49. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  23 października 2017 at 01:24

  It’s genuinely very complex in this active life to listen news on Television, thus I just use web for that reason, and obtain the most up-to-date information.|

 50. Itamar Serpa Fernandes

  23 października 2017 at 11:11

  Wow, that’s what I was seeking for, what a data! present here at this web site, thanks admin of this web site.|

 51. Umanizzare

  23 października 2017 at 21:30

  Hi there, this weekend is fastidious for me, for the reason that this moment i am reading this fantastic informative paragraph here at my house.|

 52. José Wilame Araújo Rodrigues

  24 października 2017 at 06:43

  Hi there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.|

 53. Grupo Coral fraude

  24 października 2017 at 16:19

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks|

 54. Carlos Eduardo Veiga

  25 października 2017 at 01:43

  Appreciation to my father who informed me on the topic of this web site, this webpage is actually amazing.|

 55. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  25 października 2017 at 11:26

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!|

 56. Lelio Junior

  25 października 2017 at 20:01

  Very nice blog post. I definitely love this site. Keep it up!|

 57. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 21:13

  Can I simply just say what a comfort to uncover an individual who genuinely knows what they’re talking about on the net. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. More and more people need to look at this and understand this side of your story. It’s surprising you’re not more popular since you definitely possess the gift.|

 58. Carlos Eduardo Correa da Veig

  25 października 2017 at 21:22

  Good answer back in return of this query with real arguments and telling the whole thing on the topic of that.|

 59. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 22:23

  hello!,I really like your writing so a lot! percentage we communicate extra about your post on AOL? I require a specialist in this house to resolve my problem. May be that is you! Looking forward to look you. |

 60. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 23:38

  I couldn’t resist commenting. Very well written!|

 61. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 00:46

  Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.|

 62. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 01:57

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% certain. Any tips or advice would be greatly appreciated. Cheers|

 63. Lelio Junior

  26 października 2017 at 03:17

  Definitely consider that which you said. Your favorite reason seemed to be at the net the simplest factor to take note of. I say to you, I certainly get irked while other people think about concerns that they plainly don’t realize about. You controlled to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , other people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 64. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 04:37

  Hello! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? Many thanks|

 65. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 07:06

  I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is an issue that too few folks are speaking intelligently about. I am very happy I came across this in my search for something relating to this.|

 66. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  26 października 2017 at 07:19

  Hiya! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when browsing from my iphone4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Cheers!|

 67. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 08:19

  Simply wish to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply cool and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.|

 68. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 09:33

  Your method of describing the whole thing in this paragraph is truly pleasant, all be capable of simply know it, Thanks a lot.|

 69. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 10:50

  I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I’m quite certain I will learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next!|

 70. Lelio Junior

  26 października 2017 at 12:09

  Thanks for the good writeup. It in reality was a leisure account it. Glance complicated to far delivered agreeable from you! However, how could we keep up a correspondence?|

 71. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 13:31

  I’m gone to convey my little brother, that he should also pay a visit this web site on regular basis to take updated from most recent information.|

 72. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 14:52

  With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My site has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement. Do you know any ways to help stop content from being ripped off? I’d really appreciate it.|

 73. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 16:09

  For hottest news you have to visit internet and on the web I found this site as a most excellent site for most up-to-date updates.|

 74. Lelio Junior

  26 października 2017 at 17:24

  Spot on with this write-up, I seriously feel this website needs much more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the information!|

 75. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 18:38

  What’s up, its fastidious article about media print, we all know media is a wonderful source of information.|

 76. Lelio Junior

  26 października 2017 at 19:50

  Hi! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no backup. Do you have any methods to protect against hackers?|

 77. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 21:02

  I really like it when folks get together and share thoughts. Great blog, keep it up!|

 78. Lelio Junior

  26 października 2017 at 22:13

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog? My blog is in the very same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Thanks!|

 79. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 23:27

  At this time I am ready to do my breakfast, afterward having my breakfast coming yet again to read more news.|

 80. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 01:54

  Wonderful goods from you, man. I’ve be aware your stuff previous to and you’re just too magnificent. I actually like what you have acquired right here, really like what you’re stating and the best way by which you assert it. You’re making it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I can’t wait to learn much more from you. That is really a great site.|

 81. Lelio Junior

  27 października 2017 at 03:11

  I have read so many content about the blogger lovers but this piece of writing is really a pleasant post, keep it up.|

 82. Umanizzare

  27 października 2017 at 03:28

  When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Thank you!|

 83. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 04:35

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!|

 84. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 05:56

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this blog with my Facebook group. Talk soon!|

 85. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 08:25

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very useful info specifically the closing phase 🙂 I handle such info a lot. I was looking for this particular information for a very long time. Thanks and best of luck. |

 86. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 09:37

  Incredible! This blog looks just like my old one! It’s on a completely different subject but it has pretty much the same page layout and design. Superb choice of colors!|

 87. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 10:55

  Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!|

 88. Lelio Junior

  27 października 2017 at 12:14

  Great post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit more. Cheers!|

 89. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 13:31

  Hello there, You’ve done an excellent job. I’ll certainly digg it and in my opinion recommend to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this site.|

 90. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 14:49

  Amazing! Its genuinely awesome article, I have got much clear idea regarding from this article.|

 91. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 16:03

  Aw, this was an extremely nice post. Finding the time and actual effort to create a great article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.|

 92. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 17:14

  I relish, cause I discovered just what I was having a look for. You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye|

 93. Lelio Junior

  27 października 2017 at 18:24

  Hi everyone, it’s my first pay a visit at this site, and paragraph is genuinely fruitful designed for me, keep up posting such posts.|

 94. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 19:34

  Hi there to every , because I am really keen of reading this website’s post to be updated regularly. It consists of fastidious data.|

 95. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 20:43

  It’s nearly impossible to find educated people about this subject, but you seem like you know what you’re talking about! Thanks|

 96. Lelio Junior

  27 października 2017 at 21:54

  Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. Nevertheless think about if you added some great images or videos to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with pics and clips, this blog could undeniably be one of the very best in its field. Amazing blog!|

 97. Lelio Junior

  27 października 2017 at 23:05

  This site really has all the information and facts I wanted about this subject and didn’t know who to ask. |

 98. Grupo Serval presídios

  27 października 2017 at 23:22

  Nice blog here! Also your site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol|

 99. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 00:15

  Paragraph writing is also a excitement, if you be acquainted with afterward you can write if not it is complex to write.|

 100. Lelio Vieira Carneiro

  28 października 2017 at 01:24

  Good answers in return of this difficulty with genuine arguments and describing everything about that.|

 101. Lelio Junior

  28 października 2017 at 02:35

  Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog. You have some really great posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an email if interested. Cheers!|

 102. Lelio Junior

  28 października 2017 at 03:47

  You really make it appear really easy along with your presentation however I to find this topic to be actually one thing that I believe I’d never understand. It sort of feels too complex and extremely vast for me. I’m taking a look forward on your subsequent put up, I will attempt to get the cling of it!|

 103. Lelio Junior

  28 października 2017 at 05:04

  Very quickly this web page will be famous among all blogging and site-building users, due to it’s pleasant content|

 104. Dadado Veig

  28 października 2017 at 08:52

  hello!,I love your writing very so much! percentage we keep in touch more about your article on AOL? I require an expert on this space to solve my problem. Maybe that’s you! Looking ahead to peer you. |

 105. Carlos Eduardo Correa da Veig

  28 października 2017 at 17:37

  Hello to all, it’s actually a good for me to go to see this web site, it consists of helpful Information.|

 106. Umanizzare presidios

  29 października 2017 at 02:20

  Thank you for some other informative blog. The place else may I am getting that type of info written in such an ideal approach? I’ve a challenge that I’m just now operating on, and I have been on the look out for such information.|

 107. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  29 października 2017 at 09:50

  Hi to every one, since I am genuinely keen of reading this web site’s post to be updated on a regular basis. It contains nice information.|

 108. Grupo Serval escandalo

  29 października 2017 at 18:12

  {

 109. Carlos Eduardo Correa da Veig

  30 października 2017 at 02:41

  It’s going to be ending of mine day, however before ending I am reading this fantastic article to increase my knowledge.|

 110. Carlos Eduardo Veiga

  30 października 2017 at 12:02

  Hey! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue. If you have any recommendations, please share. Many thanks!|

 111. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  30 października 2017 at 21:45

  Very good post. I definitely love this site. Keep it up!|

 112. tercio borlenghi junior

  31 października 2017 at 07:04

  Thanks for the good writeup. It if truth be told was a leisure account it. Glance complex to more added agreeable from you! However, how could we be in contact?|

 113. tercio borlenghi jr

  31 października 2017 at 17:30

  Aw, this was an extremely nice post. Finding the time and actual effort to produce a really good article… but what can I say… I procrastinate a lot and never manage to get anything done.|

 114. cheap homeowner insurance policy

  31 października 2017 at 17:43

  What’s up to all, it’s actually a fastidious for me to pay a
  quick visit this web page, it contains useful Information.

 115. stories you play free diamonds }

  31 października 2017 at 22:29

  Cheers, here from bing, me enjoyng this, i will come back again.

 116. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  1 listopada 2017 at 02:52

  Very descriptive post, I loved that a lot. Will there be a part 2?|

 117. find asbestos

  1 listopada 2017 at 11:13

  Great weblog right here! Additionally your web site a lot
  up very fast! What host are you the usage of? Can I am getting your affiliate
  hyperlink for your host? I want my web site loaded up as quickly as yours lol

 118. Carlos Eduardo Correa da Veig

  1 listopada 2017 at 12:03

  Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.|

 119. Itamar Serp

  1 listopada 2017 at 22:40

  It is in reality a great and useful piece of info. I’m glad that you just shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.|

 120. José Wilame Araújo Rodrigues

  2 listopada 2017 at 08:31

  Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam remarks? If so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.|

 121. world series of poker hack

  2 listopada 2017 at 17:56

  Appreciate it for this howling post, I am glad I observed this internet site on yahoo.

 122. Umanizzare presidios

  2 listopada 2017 at 19:23

  I was recommended this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You’re amazing! Thanks!|

 123. Grupo Serval presídios

  3 listopada 2017 at 05:26

  I was suggested this website by way of my cousin. I’m not sure whether or not this submit is written by means of him as no one else understand such specified approximately my problem. You’re wonderful! Thanks!|

 124. motion sensor camera

  3 listopada 2017 at 15:15

  Its such as you learn my mind! You appear to grasp a lot about this,
  such as you wrote the ebook in it or something. I believe that you just could do
  with some percent to power the message house a little bit, but other than that, that is magnificent blog.
  An excellent read. I’ll certainly be back.

 125. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  3 listopada 2017 at 15:52

  I am in fact grateful to the owner of this website who has shared this fantastic piece of writing at at this place.|

 126. free hax team

  4 listopada 2017 at 02:29

  I like this site because so much useful stuff on here : D.

 127. fortnite battle royale hacks

  4 listopada 2017 at 15:50

  I consider something really special in this site.

 128. Lelio Vieira Carneiro

  4 listopada 2017 at 20:28

  Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It’s always useful to read through content from other authors and practice a little something from their sites. |

 129. Umanizzare presidios

  5 listopada 2017 at 06:58

  Hello, just wanted to mention, I loved this blog post. It was helpful. Keep on posting!|

 130. Grupo Coral fraude

  5 listopada 2017 at 18:00

  I’m really inspired along with your writing abilities as neatly as with the format to your blog. Is this a paid subject matter or did you customize it your self? Either way keep up the excellent high quality writing, it’s rare to peer a nice weblog like this one nowadays..|

 131. Itamar Serp

  6 listopada 2017 at 04:22

  I am actually thankful to the owner of this site who has shared this great post at at this time.|

 132. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  6 listopada 2017 at 14:53

  {

 133. Tell me how videos

  6 listopada 2017 at 16:54

  I truly enjoy looking through on this web site , it holds superb content .

 134. José Wilame Araújo Rodrigues

  7 listopada 2017 at 13:03

  Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next write ups thanks once again.|

 135. www.accademiagoccediluce.it

  9 listopada 2017 at 05:40

  I was recommended this blog by my cousin. I’m no longer positive whether this publish is written by him as
  nobody else realize such unique about my trouble.
  You are wonderful! Thanks!

 136. Itamar Serp

  11 listopada 2017 at 10:48

  What i don’t understood is in truth how you’re now not actually
  a lot more well-liked than you might be right now. You are very intelligent.
  You already know therefore considerably in relation to this matter,
  made me in my opinion consider it from so many varied angles.
  Its like men and women aren’t involved unless it is something
  to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs outstanding.
  All the time take care of it up!

 137. chief operating officer salary law firm

  12 listopada 2017 at 20:07

  Harley appoints important functioning policeman.

 138. home security camera reviews canada

  12 listopada 2017 at 20:54

  Are you currently concerned your family?

 139. home security cameras best buy

  14 listopada 2017 at 05:15

  To maintain your belongings in safety?

 140. apple id with nba 2k17

  18 listopada 2017 at 04:31

  Awesome, this is what I was looking for in bing

 141. kaspersky total security 2017 key generator

  21 listopada 2017 at 05:39

  Thanks for this website. I definitely agree with what you are saying.

 142. Veda

  21 listopada 2017 at 18:41

  I truly enjoy looking through on this web site , it holds superb content .

 143. Brenton Mulaney

  23 listopada 2017 at 16:50

  I truly enjoy looking through on this web site , it holds superb content .

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra