Z zagranicy

Jobbik domaga się od Fideszu ostrzejszych kroków wobec Ukrainy

Węgierski Jobbik wydał specjalne oświadczenie odnośnie do zmian w ukraińskim prawie oświatowym, zakazującym szkołom średnim i wyższym nauczania w języku mniejszości narodowych. Stwierdza w nim, że Ukraina decydując się na takie kroki dopuszcza się pogwałcenia międzynarodowych zobowiązań oraz Węgiersko-Ukraińskiego Traktatu.

W ocenie Jobbiku nowe prawo oświatowe na Ukrainie jest skandaliczne i nie do przyjęcia, ponieważ doprowadzi do eliminacji języka węgierskiego w szkołach średnich oraz w szkolnictwie wyższym.

Z informacji, które przedstawicielom tego ugrupowania udało się uzyskać od mniejszości węgierskiej na Ukrainie wynika, że wielu węgierskich rodziców zamierza zabrać dzieci z ukraińskich szkół i wywieźć je na Węgry. Jobbik nie ma wątpliwości, że jeżeli do tego dojdzie, będzie to stanowiło ostateczny cios zadany zakarpackiej społeczności węgierskiej, która już została mocno osłabiona przez trwającą na Ukrainie wojnę oraz gospodarczy upadek Ukrainy.

Przedstawiciele Ruchu Jobbiku dla Lepszych Węgier z zadowoleniem przyjęli protest największych zakarpackich organizacji węgierskich. Wyrazili również radość, że sekretarz stanu ds. polityki wobec społeczności węgierskich poza granicami kraju Árpád János Potápi wydał specjalne oświadczenie, w którym krytykuje rząd Ukrainy, zarzucając mu szowinizm.

Zdaniem polityków Jobbiku fakt, iż na Ukrainie doszło do przegłosowania wspomnianej wyżej ustawy dowodzi „klęski polityki zagranicznej Fideszu, robiącego jednostronne gesty w stronę sąsiada”. Dowodzili oni, że obecny rząd Węgier w stosunku do Ukrainy prowadzi dokładnie taką samą politykę, jaką prowadzili socjaliści. „Działania węgierskiego rządu w ostatnich latach można określić jako z jednej strony wzrost funduszy przekazywanych żyjącym poza naszymi granicami społecznościom węgierskim, przy jednoczesnym zlekceważeniu rosnącego pogwałcania praw mniejszości węgierskiej w relacjach dwustronnych” podsumowali politykę gabinetu Viktora Orbana w specjalnie wydanym oświadczeniu.

Zarzucili szefowi węgierskiej dyplomacji Péterowi Szijjártó, iż zawsze bronił „integralności terytorialnej Ukrainy” i bezwarunkowo wspierał Kijów na drodze do akcesji do UE. Wytknęli mu przy tym, że Węgry lobbowały za wprowadzeniem ruchu bezwizowego z Ukrainą oraz porozumień stowarzyszeniowych, ale ukraiński rząd odmawia pójścia w zamian na najmniejsze ustępstwa, a wręcz przeciwnie – „dyskryminuje i depcze prawa etnicznych społeczności mieszkających na terytorium Ukrainy”.

Przedstawiciele Jobbiku zapowiedzieli, że jeżeli uda im się dojść do władzy w 2018 roku, to problemy węgierskich mniejszości narodowych mieszkających w sąsiednich krajach będą stanowiły priorytet podejmowanych przez nich działań. „Powtarzamy po raz kolejny: nie zamierzamy wspierać akcesji do Unii Europejskiej ani Ukrainy, ani Serbii, chyba że zaczną traktować mieszkające w ich granicach społeczności etniczne jako tworzące państwo narody i zamiast notorycznie gwałcić ich prawa, zaczną je rozszerzać” napisali w oświadczeniu, dodając, iż „euroatlantycka integracja jest w interesie Węgier, ale nie każdym kosztem”.

Jobbik oczekuje, że rząd Viktora Orbana zajmie kategoryczne i ostre stanowisko przeciwko poprawce wprowadzonej do ukraińskiego prawa oświatowego i zapobiegnie wprowadzeniu jej w życie.

„Fidesz powinien nie tylko walczyć z Brukselą, kiedy UE krytykuje wprowadzane przez niego prawo jako budujące państwo autorytarne, ale również wówczas, kiedy sytuacja węgierskich społeczności żyjących na terytoriach oderwanych od Węgier domaga się ochrony ze strony Macierzy” skonstatowali, zaznaczając, iż oczekują zorganizowania ogólnoeuropejskiej akcji przeciwko Ukrainie.

Źródło: DailyNewsHungary

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. Slawomir Tomasz Roch

  7 września 2017 at 17:40

  Brawo Bracia Wegrzy! Wegierski Jobbik broniac praw Wegrow na Rusi Zakarpackiej postepuje slusznie, wobec coraz bardziej neobanderowskiej Ukrainy. Zadam adekwatnych krokow Pawla Kukiza, ktory wielokrotnie, publicznie zapowiadal czynna obrone praw Kresowian. Pytam gdzie jest teraz Pawel Kukiz i Jego ludzie?! Co sie z nimi stalo?! Zadam stanowczej postawy Prawa i Sprawiedliwosci, dosc ustepstw na rzecz nieprzyjaznej nam wlasciwie Ukrainy! Dosc tego! Pytam takze gdzie jest Kosciol katolicki, ktory rowniez winien bronic prostych, biednych Polakow na Kresach, prosze o stanowcze dzialanie hierarchow Kosciola! Z Panem Bogiem

  • Stefan

   7 września 2017 at 20:50

   Polski Kościół Katolicki pod wezwaniem abp Gądeckiego zaczytany jest w Talmudzie, wspiera religię Islamu, zakochany w lewactwie
   „Wszak to abp Gądecki zainicjował w Polsce Dzień Judaizmu. Jest autorem ponad 600 artykułów z zakresu biblistyki i dialogu z judaizmem, a w 1994 r. został przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Niemalże co drugie zdanie w jego życiorysie wiąże się z jakąś fascynacją narodem wybranym”.
   https://warszawskagazeta.pl/kraj/item/3840-natrectwa-arcybiskupa-gadeckiego-co-sie-dzieje-z-polskim-kosciolem
   Łaska od Pana Boga, że nie wszyscy, są nieliczne wyjątki. Można ich odnaleźć jedynie w internecie bowiem nie jest im dane głosić naukę Jezusa Chrystusa na tzw. salonach. No cóż, ewangeliczny czas nadchodzi.
   Ważne słowa Ks. Stanisława Małkowskiego – Rodacy w kraju i za granicą: ducha nie gaście, proroctw nie lekceważcie!

 2. Marian

  8 września 2017 at 00:40

  Milczenie polskiego MSZ w tej sprawie jest haniebne.

 3. Czesław

  8 września 2017 at 06:08

  http://kresy.pl/…/michnik-chce-polsko-ukrainskiego…/
  18 września 2009 r.
  Marzę byśmy potrafili razem zbudować coś wspólnego. Jeżeli zrobilibyśmy wspólny twór państwowy, coś na kształt Beneluxu – na przykład POLUKR lub UKR-POL, to będziemy państwem z którym będzie musiał się liczyć każdy i na Wschodzie i na Zachodzie – powiedział „Kurierowi Galicyjskiemu” Adam Michnik.
  – To jest olbrzymia szansa. Oczywiście ona nie jest na jutro, ona jest na „za jakiś czas”, ale ona jest realna. Teraz pytanie: co to pokolenie, które dzisiaj dochodzi do władzy na Ukrainie i w Polsce potrafi z tą szansą uczynić? – dodał.
  Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” gościł w Iwano-Frankowsku (dawny Stanisławów) na Ukrainie z okazji promocji ukraińskiego wydania polskich książek: „W poszukiwaniu wolności” – Adama Michnika, „Rozmów z katem” – Kazimierza Moczarskiego oraz „Wołyń: dwie pamięci” – wybór tekstów z Gazety Wyborczej, dokonany przez dziennikarza tejże gazety Marcina Wojciechowskiego.
  W wywiadzie udzielonym „Kurierowi Galicyjskiemu” Adam Michnik wspominał także swoje związki z tymi ziemiami: – Ja mam z Ukrainą więzi sentymentalne. Mój ojciec urodził się we Lwowie, mój przyjaciel Jacek Kuroń też się urodził we Lwowie. (…) W Stanisławowie, dzisiaj nazywanym Iwano-Frankowskiem jestem pierwszy raz w życiu, ale dla mnie to miasto nadal pozostaje Stanisławowem. Przed wojną, przez jakiś czas, mieszkała tu moja mama.

 4. jacek

  8 września 2017 at 15:27

  Brawo Jobbik!!!Kiedy w Polsce powstanie taka Lepsza Partia,na prawo od PIS-u?

 5. overwatch key free no survey

  8 września 2017 at 23:25

  Good Day, happy that i found on this in google. Thanks!

 6. keygen abbyy finereader 14

  13 września 2017 at 15:40

  This i like. Thanks!

 7. football manager 2017 serial For MAC

  16 września 2017 at 17:16

  Good Morning, glad that i stumble on this in bing. Thanks!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra