PRAWY.TV

Beata Szydło: Nie ma mowy o Polexicie

Staliśmy się aktywnymi uczestnikami debaty nad przyszłością Unii Europejskiej i daliśmy nowy impuls do rozwoju współpracy regionalnej w wielu dziedzinach – podkreślała premier Beata Szydło podczas czwartkowej narady z ambasadorami RP. Jej zdaniem nie ma mowy o wyjściu Polski ze struktur wspólnoty.

– Aktywność Grupy Wyszehradzkiej zmieniła krajobraz polityczny Europy. Jako region przestaliśmy być biernymi peryferiami – mówiła szefowa rządu. W ocenie premier w ciągu dwóch ostatnich lat polskiej polityce zagranicznej została przywrócona podmiotowość i obywatelski charakter.

– Tym, co w sferze zagranicznej pozostaje najpoważniejszym dylematem dla Polski, jest przyszłość Unii Europejskiej. Do niedawna panowało przekonanie, że projekt europejski może zmierzać wyłącznie w kierunku ściślejszej integracji. Dzisiaj wiemy, że tak nie jest. Unia znalazła się w punkcie zwrotnym – mówiła premier.

Szefowa rządu odniosła się również do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jej zdaniem decyzja Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Wspólnoty jest wydarzeniem bez precedensu, które zamyka pewien rozdział w historii projektu europejskiego. Premier oświadczyła, że Polska jest gotowa do trudnej, ale potrzebnej dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej. – Nie ma mowy o Polexicie, jak próbują budować narrację niektóre środowiska. Rząd nigdy nie zgodzi się na to, by rozmawiać o opuszczeniu przez Polskę Unii Europejskiej – podkreśliła Beata Szydło

Premier przekonywała, że Polska chce wewnętrznej reformy Unii Europejskiej, zgodnie z traktatami i interesem wszystkich państw członkowskich. Zaznaczała, że polski rząd chce wzmocnić UE, ponieważ z troską myśli o jej przyszłości. – Uważamy, że obecny stan powoduje, że przynajmniej część państw członkowskich jest traktowana w sposób, który może zaburzyć zasady, które są fundamentem Unii Europejskiej – mówiła Beata Szydło.

Zdaniem szefowej polskiego rządu część polityków europejskich, zwłaszcza w instytucjach unijnych, nie jest gotowa do ważnej rozmowy o przyszłości Unii. W jej ocenie taka debata jest niezbędna dla rozwoju i trwałości naszego kraju w UE, co jest obecnie celem rządu. – Polska opowiada się za wzmocnieniem roli parlamentów narodowych w ramach Unii Europejskich- powiedziała Beata Szydło. Podkreśliła, że Polska jest sceptyczna wobec koncepcji twardego jądra, dwóch prędkości, czy małych Unii. – Uważamy, że takie rozwiązania sprzyjałyby raczej dezintegracji Unii Europejskiej, aniżeli jej wzmocnieniu – oświadczyła.

Źródło: KPRM

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. Maciek

  7 września 2017 at 20:52

  Jako „dyplomatyczne” stanowisko jak najbardziej do przyjęcia . Natomiast ,tak jak by móc uniknąć wojny trzeba być do niej gotowym ,tak by UE się nie rozpadła trzeba nie wykluczać scenariuszy np. wyrzucenia Polski , wystąpienia w wyniku referendum PLexit , dezintegracji w wyniku głupich decyzji eurokratów . Tylko w ten sposób może coś dotrze do tych zakutych łbów w PE/KE/ETS .
  W końcu nie znamy dnia ani godziny 🙂 …

  • Maciek

   7 września 2017 at 20:58

   A w UK ,to ani kierownictwo laburzystów ,ani torysów wcale tak bardzo nie cieszyło się z wyniku plebiscytu … uroki demokracji …

 2. Kwal

  7 września 2017 at 21:07

  To bardzo źle, że Pani tak mówi…

 3. Robert _K

  7 września 2017 at 21:13

  O TYM CZY POWINNISMY POZOSTAC W UE POWINIEN DECYDOWAC NAROD POLSKI!!!! Unia europejska- TAK – ALE!!!- bez hegemonii germanskiej!!! Inaczej nie widze miejsca Polski w Unii, bedziemy zawsze mniej wartosciowym plemieniem slowianskim poniewieranym, laicyzowanym i wynaradawianym. Tak trudno to zrozumiec?

  • hansi

   8 września 2017 at 07:18

   Owszem.. Referendum (nie SFAŁSZOWANE !..I NIE z narodem już tak ogłupionym, jak POLSKI !..) winno decydować już o WSTĄPIENIU Polski do Czwartej Rzeszy ongiś (a Tusk powiedział, że tekstu Traktatu lesbijskiego NAWET NIE CZYTAŁ..).
   I przede wszystkim, Panie „Robert K”.
   Unia – NIE !!.. Zdaje się, że Pan SAM niewiele z tego rozumie 🙂
   NIE MA czegoś takiego, jak „Unia” „bez hegemonii niemieckiej” 🙂
   To jest po prostu CZWARTA RZESZA, więc CO Polska ma w niej do szukania, przepraszam ? 🙂
   I Polska OPUŚCI ten twór, jeśli ten 0 SAM się nie rozpadnie wcześniej.
   Szydło jednak NIE MOŻE mówić (kłamać) inaczej, na TYM ETAPIE 🙂
   Docelowo Polska jest pod kuratelą USraelską, a NIE niemiecką i stworzy niebawem „Międzymorze”. Podległe USraelowi. A NIE Berlinowi 🙂
   Stanowiące bufor, pomiędzy Czwartą Rzeszą (i tak skazaną na zagładę, jako nawóz pod Kalifat :), a ROSJĄ :).
   Ale DZISIAJ – Polska NIE MOŻE jeszcze opuścić UE, bo została zbyt katastrofalnie zniszczona przez Niemcy i uzależniona pod każdym względem.
   „Wyjście z Unii” oznacza TERAZ dla polski po prostu katastrofę i zapaść..
   A GDYBAĆ to sobie możemy.. Na temat instytucji referendum, już nierealnej u Polaków.. Polacy, to nie Szwajcarzy, posiadający inną zupełnie historię…
   U Szwajcarów funkcjonuje od stuleci instytucja referendum i jest to właściwie JEDYNY kraj, gdzie istnieje i funkcjonuje DEMOKRACJA BEZPOŚREDNIA 🙂
   No, jeszcze może Islandai :).. Ale ona jest malutka i biedna, którą nawet żydostwo banksterskie się nie interesuje 🙂 Interesowało się, ale Islandczycy powsadzali tę swołocz do więzienia 🙂
   Shalom ! 🙂

 4. stan

  7 września 2017 at 22:57

  Już byli tacy, co bronili socjalizmu bram; mówili, że nigdy nie zejdziemy z socjalistycznej drogi. I się okupanci przewieźli. Nowy okupant idzie tym samym tropem (zd)radzieckiego niewolnika. Przeszkolona w USA opowiada podbitej ludności lewacką mantrę.

  • hansi

   8 września 2017 at 07:24

   Owszem. Opowiada rozmaite głupoty, jak każdy „polityk” kłamliwy 🙂
   Od tego ona jest i w tym została wyszkolona (we wspomnianym Waszyngtonie 🙂 )
   Nie ma co, tego nawet słuchać, bo od kiedy to Płemieł, jaki by nie był, opowiada Ludowi PRAWDĘ ??? 🙂
   Patrzeć trzeba na RĘCE, na CZYNY, po których ich poznacie 🙂 ..
   Prezio opowiada, jaki to z niego patriota i „prawicowiec” 😀 …
   Ale – popatrzmy na CZYNY ICH, czyli na podpisane i błyskawicznie wdrożone USTAWY 🙂
   Czy TAK postępuje PATRIOTA POLSKI ? (już raczej żydowski, c.b.d.o.).
   Czy postępowanie PiS ma COKOLWIEK wspólnego z PRAWICĄ ? 🙂
   No ! 😀 …
   Shalom ! 🙂

 5. niko

  7 września 2017 at 23:09

  w Ue sa panstwa rowne I rowniesze dlatego polski rzad powinien dazyc do tego aby UE traktowala wszystkie kraje unijne jak rowny z rownym , a nie jak dotychczas polske jak tzw chlopca do bicia , no I przedewszystkim aby niemcy w kregu panstw unijnych nie wywyzszaly sie ponad stan jak to mowia , unia powinna byc rowna dla wszystkich czlonkowskich krajow.a niezaleznie od unii Polska powinna rozmawiac i wzmacniac grupe wyszechradzka , gdyz to jest dobry kierunek w obecnych czasach.

 6. Marian

  8 września 2017 at 00:35

  „Chcesz pokoju, bądź gotów do wojny” – mawiali starożytni Rzymianie.

 7. Maciej Mystkowski

  8 września 2017 at 06:08

  Unia Europejska nie jest tworem, który powstał by realizować marzenia Polaków, lecz tworem będącym narzędziem Niemiec, do realizacji ich celów metodami pokojowymi (o czym wielokrotnie pisał mistrz S. Michalkiewicz). Mówienie więc o tym, że dla Polski nie ma opcji w postaci opuszczenia tej na wskroś niszczycielskiej struktury jaką jest UE i to w chwili, gdy się Polskę szatażuje podjęciem działań na Jej szkodę, to dowód na to, że w Polsce nie będzie realizowana polityka narodowa i prawdziwie polska, co widać też choćby w celowo i metodycznie realizowanym zalewaniu naszej Ojczyzny milionami niestety w dużej mierze wrogich nam Ukraińców. Szkoda, że wielu rodaków tego nie widzi lub nie może pojąć, a przez to wciąż nabiera się na to, iż PiS to „patrioci”, stąd już tylko krok do zgubnego marszu za dźwiękami fujarki szczurołapa, który poprowadzi nas do zguby …

  • Kwal

   8 września 2017 at 07:24

   I to jest właściwa odpowiedź…niestety tych co to rozumieją jest mniejszość i to znaczna !

 8. Anna

  8 września 2017 at 14:12

  Szkoda.

 9. Lawerence

  19 września 2017 at 15:49

  What a Terrific posting- and straight upon! LaB is the friendliest, optimum enjoyment route in the direction of shell out a Tuesday everywhere!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra