Kultura

Ofiarował się za innego więźnia. Zamordowali go Niemcy w Dachau

Dziś mija 75. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Adama Bargielskiego zamordowanego w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau, który oddał życie za swojego proboszcza.

Adam Bargielski urodził się 7 stycznia 1903 r. w Kalinowie w województwie podlaskim. W 1924 r. po ukończeniu Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Łomży wstąpił do Szkoły Podchorążych. Wkrótce zrezygnował jednak z kariery w wojsku i rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. W 1929 r. przyjął święcenia kapłańskie.

W październiku tego roku został skierowany na studia prawnicze do Strasburga we Francji. Po powrocie pracował jako wikary w kilku parafiach, m.in. w Suwałkach. W pracy kapłańskiej wykazywał gorliwość, zamiłowanie do pracy z młodzieżą i szacunek do każdego spotkanego człowieka. Pełnego optymizmu i entuzjazmu kapłana w kontaktach z przełożonymi cechowała go pokora i spokój.

W 1939 r. skierowano go do pracy duszpasterskiej w Myszyńcu, gdzie zastała go wojna. W tym samym czasie Niemcy rozpoczęli masowe aresztowania księży. W pierwszych dniach kwietnia 1940 r. aresztowany został ks. Klemens Sawicki – proboszcz parafii Myszyniec. Na wiadomość o tym ks. Bargielski bezzwłocznie udał się do siedziby gestapo z prośbą, by mógł zastąpić w więzieniu 83-letniego kapłana.

Początkowo trafił do obozu koncentracyjnego Soldau w Działdowie, następnie przebywał w Mauthausen-Gusen i ostatecznie od grudnia 1940 r. w Dachau. Zdaniem współwięźniów mężnie znosił wszystkie cierpienia. Mimo tragicznej sytuacji odznaczał się wewnętrznym spokojem i pogodą ducha. Zmarł 8 września 1942 r. wskutek upadku spowodowanego uderzeniem przez niemieckiego dozorcę.

W celu upamiętnienia heroicznego czynu księdza parafianie z Myszyńca ufundowali tablicę, którą umieszczono na ścianie nawy kościoła parafialnego. 13 czerwca 1999 r. ks. Bargielski został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w grupie 108 polskich męczenników z II wojny światowej.

Źródło: kuria.lomza.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

154 komentarze

154 Komentarzy

  1. Regena

    9 listopada 2017 at 00:39

    Great post.

  2. Raas

    17 listopada 2017 at 13:05

    Zobacz najnowsza oferta na wynajem busa warszawa http://mtbus.pl sprawdź nas

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra