Historia

Ofiarował się za innego więźnia. Zamordowali go Niemcy w Dachau

Dziś mija 75. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Adama Bargielskiego zamordowanego w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau, który oddał życie za swojego proboszcza.

Adam Bargielski urodził się 7 stycznia 1903 r. w Kalinowie w województwie podlaskim. W 1924 r. po ukończeniu Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Łomży wstąpił do Szkoły Podchorążych. Wkrótce zrezygnował jednak z kariery w wojsku i rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. W 1929 r. przyjął święcenia kapłańskie.

W październiku tego roku został skierowany na studia prawnicze do Strasburga we Francji. Po powrocie pracował jako wikary w kilku parafiach, m.in. w Suwałkach. W pracy kapłańskiej wykazywał gorliwość, zamiłowanie do pracy z młodzieżą i szacunek do każdego spotkanego człowieka. Pełnego optymizmu i entuzjazmu kapłana w kontaktach z przełożonymi cechowała go pokora i spokój.

W 1939 r. skierowano go do pracy duszpasterskiej w Myszyńcu, gdzie zastała go wojna. W tym samym czasie Niemcy rozpoczęli masowe aresztowania księży. W pierwszych dniach kwietnia 1940 r. aresztowany został ks. Klemens Sawicki – proboszcz parafii Myszyniec. Na wiadomość o tym ks. Bargielski bezzwłocznie udał się do siedziby gestapo z prośbą, by mógł zastąpić w więzieniu 83-letniego kapłana.

Początkowo trafił do obozu koncentracyjnego Soldau w Działdowie, następnie przebywał w Mauthausen-Gusen i ostatecznie od grudnia 1940 r. w Dachau. Zdaniem współwięźniów mężnie znosił wszystkie cierpienia. Mimo tragicznej sytuacji odznaczał się wewnętrznym spokojem i pogodą ducha. Zmarł 8 września 1942 r. wskutek upadku spowodowanego uderzeniem przez niemieckiego dozorcę.

W celu upamiętnienia heroicznego czynu księdza parafianie z Myszyńca ufundowali tablicę, którą umieszczono na ścianie nawy kościoła parafialnego. 13 czerwca 1999 r. ks. Bargielski został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w grupie 108 polskich męczenników z II wojny światowej.

Źródło: kuria.lomza.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. nike air force

    19 września 2017 at 13:04

    Would you be concerned about exchanging links?

  2. adidas ultra boost

    19 września 2017 at 18:22

    I would like to convey my passion for your generosity supporting persons that actually need help with the study. Your real commitment to getting the message all through appears to be particularly interesting and has always empowered associates much like me to arrive at their targets. The informative report entails a lot to me and even further to my office workers. Thanks a lot; from everyone of us.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra