Wiara

Katolicki filozof został zwolniony z uczelni za słowa „Amoris Laetitia to tykająca bomba”

Znany katolicki filozof dr Josef Seifert powiedział, że „bezpośrednie zobowiązanie” służenia papieżowi i Kościołowi wymaga od niego, aby opublikował krytykę papieskiej adhortacji dotyczącej małżeństwa i rodziny, co spowodowało jego zwolnienie z katolickiego uniwersytetu przez lokalnego arcybiskupa.

Seifert w wywiadzie udzielonym „OnePeterFive” powiedział, że kiedy jego przyjaciel i współpracownik Rocco Buttiglione nakreślił mu, jak papieska adhortacja „Amoris Laetitia” może zostać wykorzystana do wywrócenia do góry nogami katolickiego nauczania o złu tkwiącym we współżyciu z użyciem środków antykoncepcyjnych, dogłębnie nim to wstrząsnęło.

W artykule opublikowanym w zeszłym miesiącu, Seifert nazwał papieską adhortację z 2016 roku tykającą „teologiczną bombą atomową”, która ma zdolność zniszczenia całego katolickiego nauczania o moralności.

W artykule tym filozof przekonywał, że jeżeli papież Franciszek wierzy, że cudzołóstwo – cytując adhortację – „jest tym, o co prosi sam Bóg” pary w „nieuregulowanych” sytuacjach, wówczas nic nie powstrzymuje żadnych innych z gruntu złych aktów, jak antykoncepcja czy homoseksualizm, od usprawiedliwienia.

Podkreślał, iż Kościół katolicki naucza, że użycie antykoncepcji (włącznie z pigułką, kondomem, stosunkiem przerywanym i innymi metodami) jest „z natury rzeczy złe”, co oznacza, że niezależnie od sytuacji stoi to w poważnej sprzeczności z moralnością. Zwrócił uwagę, iż całe nauczanie Kościoła katolickiego w tej sprawie zostało ujęte przez papieża Pawła VI w Encyklice Humanae Vitae, natomiast papież Jan Paweł II wyjaśniał powody tego stanowiska podczas środowych audiencji, które zostały zebrane w książkę „Teologia ciała”.

Seifert stwierdził w wywiadzie, że jeżeli papież Franciszek ma rację i Bóg czasami prosi ludzi o to, aby dokonywali złych czynów, to nie ma żadnych złych czynów, ponieważ każdy da się wytłumaczyć jako część „woli Boga”.

– Jeżeli jacyś zatwardziali cudzołożnicy mogą zostać dopuszczeni do sakramentów, a skoro ich cudzołóstwo może nawet „być tym, czego chce od nich Bóg w złożoności ich sytuacji”, to jak można wykluczyć – idąc tym samym torem myślowym – że niektóre pary, które stosują antykoncepcję, powinny zostać dopuszczone do sakramentów? – pytał.

– A może, że nawet Bóg, w złożoności ich konkretnej sytuacji, chce, aby stosowali antykoncepcję i sterylizację, zamiast czasowej abstynencji od współżycia, ponieważ ta abstynencja może prowadzić męża czy żonę do popełnienia gorszych grzechów? – dodał.

– Jestem przekonany, że czysta logika dyktuje to, że jeżeli papież Franciszek nie cofnie nauczania, które analizuję w moim ostatnim artykule, i nie odpowie na dubia kardynałom, którzy je zgłosili, aby nie było wątpliwości, że to są złe akty, i że te akty nie są usprawiedliwione w żadnej sytuacji, „Humane Vitae” będzie interpretowana jako ideał, którego nie będzie można wymagać od wszystkich, i że, po rozeznaniu, ci, którzy stosują antykoncepcję (z czy bez efektu wczesnoporonnego), mogą przystępować do sakramentów i że sam Bóg, w trudnych sytuacjach, chce, żeby tą antykoncepcję stosowali – wyjaśnił.

Seifert nie ukrywał, że oświadczenie papieża, że Bóg czasem chce zła, wstrząsnęło nim dogłębnie, ponieważ wydawało się udowadniać, że zmiany w nauczaniu Kościoła odnośnie do moralności w „Amoris Laetitia” potencjalnie poszły zdecydowanie dalej niż ktokolwiek we współczesnej debacie (włącznie z papieżem i nim samym) mógłby kiedykolwiek przypuszczać.

– Myśl, że wszystkie te zgodne z prawdą doktryny [dotyczącej seksualnej moralności] mogą zostać odwołane, relatywizowane, czy podkopywane poprzez zwyczajne stawianie pytajnika w postaci „Amoris Laetitia” mocno mnie zakłopotała – tłumaczył.

– Czułem się zobligowany do napisania tego, aby uniknąć moralnie i teologicznie destrukcyjnej bomby atomowej, która mogłaby skruszyć całe nauczanie Kościoła katolickiego w kwestiach moralności. Tym sposobem moją intencją, kiedy stawiałem to pytania z największą możliwą jasnością, było aby stanowić pomoc dla Magisterium papieża Franciszka w celu uniknięcia takiej szkody – wyjaśniał filozof.

Poglądu Seiferta nie podzielił arcybiskup miejsca Javier Martínez Fernández, który 31 sierpnia wydał oświadczenie o usunięciu Seiferta z katedry, co tłumaczył krytykującym „Amoris Laetitia” artykułem. Stwierdził, iż artykuł ten „narusza jedność Kościoła, sieje zamęt wśród wiernych i powoduje nieufność w stosunku do następcy św. Piotra, który w końcu nie służy prawdzie wiary, ale interesom świata [sic!!!]”.

Tymczasem Seifert zapytany, czy dostrzega już jakieś destrukcyjne konsekwencje w Kościele ze względu na zamęt spowodowany „Amoris Laetitia” odpowiedział, iż obawia się, że adhortacja może nawet skutkować potępieniem niektórych dusz. Tłumaczył, że pary w związkach „nieuregulowanych”, które przystępują do sakramentów, popełniają bardzo poważny grzech świętokradztwa, co ma swoje bezpośrednie duchowe konsekwencje i może zaprowadzić dusze prosto do piekła.

– Co więcej, wielką krzywdę wyrządza się duszom, jeżeli teraz niektórzy seminarzyści nie chcą zostać księżmi, ponieważ widzą się zmuszanymi, wbrew własnemu sumieniu, do udzielania sakramentów osobom w nowych, cywilnych związkach, których poprzednie małżeństwo nie zostało uznane przez Kościół za nieważne. Mówi się im, że drzwi do seminarium stoją otworem. Jeżeli nie chcą tego zaakceptować, to powinni odejść. Tym sposobem wielu najlepszych przyszłych księży odchodzi i nie pracuje dla zbawienia dusz – dodał.

Źródło: LifeSiteNews

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

155 komentarzy

155 Komentarzy

 1. Slawomir Tomasz Roch

  8 września 2017 at 01:04

  Bog jest swiatloscia i nie ma w nim zadnej ciemnosci! Bog brzydzi sie grzechem! Bog jest przeczysty. Grzech to szatan, to czyste zlo. Bog nikomu nie zezwolil grzeszyc! Bog nienawidzi zla! Kazdy czlowiek wierzacy w Chrystusa Pana ma obowiazek nienawidzic grzechu smiertelnego, zla, szatana! Dlatego wlasnie niedopuszczalne jest czynienie zla, by z niego wynikalo dobro. Kazdy smiertelny grzech wylewa bowiem krew Chrystusa, przybija Chrystusa Pana do krzyza i dlatego nikomu nie wolno zachwalac smiertelnego grzechu cudzolostwa, czy homoseksualizmu, aborcji, czy eutanazji. Papiez Franciszek ma obowiazek bronic swietej wiary katolickiej i jesliby tego nie robil, jesliby nie potepial zla, szatana, jak chocby rozwijajacej sie, rosnacej demonicznej ideologii gender, to z tego bedzie musial zdac pewnego dnia sprawe przed samym Bogiem Najwyzszym. Podobniez ten abp Grenady, ktory czlowieka walczacego o prawde, pozbawil uniwersyteckiej katedry. Z Panem Bogiem

 2. frate

  8 września 2017 at 02:35

  „Amoris Leatitia” to dzieło szatana!!! Katolicy mają obowiązek spalić to!!! Papa francesko to mason działający na zlecanie mafii żydowskiej rządzącej światem, dlatego całkowicie odleciał w głoszeniu swoich głupot!!! NIE dla zboczeń w Kościele Katolickim, pod przykrywką miłosierdzia!!! Nie dajmy się zwieść tym jego majakom, bo tak właśnie będzie się działo w czasach ostatnich!!! Jak wy nawet Apokalipsie i Pismom Świętym nie wierzycie, to o czym w ogóle my tu mówimy!?

  • hansi

   8 września 2017 at 09:35

   100%

   • Slawomir Tomasz Roch

    8 września 2017 at 09:56

    Serwus. Frate skoncentruj sie na czynach papieza Franciszka, a nie na osobie. Wyzywajac go publicznie od masonow, zniwazasz osobe glowy Kosciola. Co prawda ryba psuje sie od glowy, ale podawanie argumentow liberalom jest wlasnie na reke szatanowi. Ludzie patrza na taki emocjonalny wpis i od razu daja posluch, ze to pisza prawicowe, konserwatywne oszolomy. Owszem mamy swiete prawo pisac jasno, klarownie, zdecydowanie, ale pewien prawy poziom dyskusji jest konieczny! Nie mamy prawa dla przykladu sadzic, ze papiez Franciszek jest masonem i chce zniszczyc Kosciol od srodka, bo brak na to dowodow! Mamy jednak prawo domagac sie od Niego, by poprawil bledy, jesli je uczynil, mamy prawo domagac sie by zdecydowanie potepial zlo, jak gender, jak smiertelny grzech wolajacy o pomste do Nieba, czyli czyny homoseksualizmu i cudzolostwa, mamy prawo domagac sie od Niego, by bronil wiary Chrystusowej i ludzi wierzacych. Jesliby zas tego nie czynil,jesliby zapieral sie swojej misji, nie jest On zadna swieta krowa, mamy obowiazek takie postepowanie potepiac i nawet wzywac publicznie papieza Franciszka do koniecznego nawrocenia. Z Panem Bogiem

 3. hansi

  8 września 2017 at 09:34

  „..do góry nogami katolickiego nauczania o złu tkwiącym..”
  O „ŹLE”, Pani Anno, NIE o „złu” 🙂
  O „KIM, CZYM”, a nie o „komu, czemu” 🙂

 4. artik

  8 września 2017 at 10:41

  Jeśli nie wiadomo czy Papieskie działania są dobre czy złe to należy zastosować metodę sprawdzania owoców, a owoce już są widoczne w wielu diecezjach na świecie. Odpowiedzi Papieża na te grzeszne działania diecezji nie ma. Reasumując, cokolwiek Papież buduje jedną ręką to drugą burzy a tego jak mawiał św. Loyola obawiać należy się najbardziej.

 5. Slawomir Tomasz Roch

  8 września 2017 at 10:54

  Papiez Franciszek nie ma wladzy zmienic doktryny Kosciola katolickiego, po prostu nie wladzy zmienic prawa Bozego! To jest 100%pewne. Jesli sa tak rozbiezne interpretacje slow papieza Franciszka, to jest oczywiste, ze w milosci winien temu zaradzic, jednak uparcie tego nie czyni. Sa zarazem ludzie w Kosciele katolickim, ktorzy oskarzaja Tych ktorzy chca jedynie klarownej, jasnej wykladni papieskiej adhortacji, przeciez to jest absurdalne i zle. Tak ma wygladac milosc blizniego?! To jakis absurd! Ludzie maja swiete prawo do prawdy, no na milosc Boska!!!

 6. fgjfd

  8 września 2017 at 11:22

  Komu służy ten papież? Czy nie rabinom sanhedrynu którym w Jerozlimie dłonie całował? Oni mu nie całują.

 7. gfjgk

  8 września 2017 at 11:25

  Francisco Javier Martínez Fernández (ur. 20 grudnia 1947 w Madrycie) – hiszpański duchowny katolicki, arcybiskup Grenady od 2003. Jego zawołanie z herbu to: Veritas liberabit vos – Prawda was wyzwoli.

 8. Slawomir Tomasz Roch

  8 września 2017 at 14:48

  Boze chron Polske i Kosciol katolicki w Polsce przed mataczeniem, ktore jest najstraszniejszym symbolem III RP Pomrocznej. Niestety sytuacja wokol roznych interpretacji papieskiej adhortacji „Amoris laetitia” na szerokim swiecie, coraz bardziej przypomina smierdzace, cuchnace na odleglosc buty Lecha Walesy TW Bolek, ktory mawial: nie chce ale musze, chce ale nie moge, jestem za a nawet przeciw. Sprzeczne bowiem interpretacje zapisow papieza Franciszka, ktory od lat nie chce oficjalnie odpowiedziec na Dubia czterech kardynalow, mozna odbierac po prostu: cudzoloznik absolutnie nie moze przyjmowac Komunii sw. ale zarazem w specjalnych okolicznosciach moze. Dlatego trzeba koniecznie odrzucic grzech smiertelny i wszelkie klamstwo szatana. Precz ze smiertelnym grzechem homoseksualizmu i cudzolostwa, precz z wszelkim mataczeniem, po prostu precz z cywilizacja smierci. Z Panem Bogiem

 9. ben tedavisi

  22 września 2017 at 23:37

  ben tedavi fiyatları

 10. Miguneingzep

  29 września 2017 at 00:36

  Cvs Viagra cialis online Ward Color Cialis Kel Age Gogetpills

 11. Miguneingzep

  3 października 2017 at 03:05

  Child Reaction To Amoxicillin Amoxil Trimox Generic Amoxicillin Propecia Online Us viagra Comprare Viagra Italia Onljne Pharmacies

 12. Miguneingzep

  4 października 2017 at 18:04

  Efecto Del Viagra Cialis Et Yohimbine cheap levitra online Cheap Propecia Generic

 13. Miguneingzep

  5 października 2017 at 22:57

  Louer Levitra Kamagra Kaufen Nachnahme How Can I Buy Warfarin 90 5 Mg cialis buy online Healthyman Viagra Asthma Inhalers Over The Counter

 14. Miguneingzep

  9 października 2017 at 01:34

  Priligy 60 Mg Erfahrung Buy Lasix Canada No Prescription Cialis Generico Prezzo Farmacia viagra prescription Cialis Et Autre Cephalexin 250 Mg 5 Ml

 15. disk defragmenter windows xp

  10 października 2017 at 10:16

  you can get freeware now ,the free key :HFCAE12UCKS3230313731303132QYGMWEMMUCKSAIQYMJFCF,after click the link,get free now,speed up your pc 500%
  disk defragmenter windows xp http://www.airysoftware.com/info/disk-defragmenter-windows-xp.htm

 16. JeffMymn

  11 października 2017 at 11:41

  Viagra E Miopia cialis online Suhagra Spiriva Cheapest Viagra Fast Delivery

 17. Miguneingzep

  13 października 2017 at 20:15

  Cialis Efectos viagra Buy Prednisone 5mg No Prescription Safegenericpills Erection Remedies

 18. Miguneingzep

  17 października 2017 at 01:06

  Amoxicillin Tongue Swelling Pictures Propecia Marca Cialis Dependencia levitra professional Cialis Generique France

 19. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:07

  It’s remarkable to visit this website and reading the views of all mates regarding this piece of writing, while I am also keen of getting experience.|

 20. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 15:51

  Hi, always i used to check blog posts here in the early hours in the break of day, as i like to learn more and more.|

 21. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 16:57

  Fantastic blog you have here but I was curious about if you knew of any discussion boards that cover the same topics discussed here? I’d really love to be a part of online community where I can get opinions from other experienced people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Bless you!|

 22. José Wilame Araújo Rodrigues

  17 października 2017 at 21:35

  Thankfulness to my father who shared with me about this weblog, this website is in fact awesome.|

 23. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 23:28

  Hello! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a extraordinary job!|

 24. mp3 songs free download

  18 października 2017 at 02:13

  I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Fantastic work!|

 25. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 02:35

  Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 26. Browse through millions of mp3 tracks

  18 października 2017 at 03:19

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out much. I am hoping to present one thing again and aid others such as you aided me.|

 27. Grupo Coral

  18 października 2017 at 04:15

  I’m gone to inform my little brother, that he should also go to see this website on regular basis to take updated from newest gossip.|

 28. Dadado Veig

  18 października 2017 at 06:15

  Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out. Please let me know where you got your theme. Appreciate it|

 29. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 07:56

  My partner and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be exactly I’m looking for. can you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a number of the subjects you write concerning here. Again, awesome site!|

 30. MAGA

  18 października 2017 at 09:33

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we communicate?|

 31. tercio borlenghi junior

  18 października 2017 at 09:42

  You are so cool! I do not think I have read through anything like that before. So nice to find someone with unique thoughts on this issue. Really.. thanks for starting this up. This site is one thing that is needed on the web, someone with a little originality!|

 32. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  18 października 2017 at 11:25

  Excellent beat ! I would like to apprentice even as you amend your website, how could i subscribe for a weblog website? The account helped me a applicable deal. I have been a little bit acquainted of this your broadcast offered brilliant transparent concept|

 33. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  18 października 2017 at 13:12

  These are in fact wonderful ideas in on the topic of blogging. You have touched some pleasant points here. Any way keep up wrinting.|

 34. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 15:07

  Awesome! Its truly amazing paragraph, I have got much clear idea concerning from this piece of writing.|

 35. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 16:44

  May I just say what a relief to find somebody that truly knows what they’re talking about online. You actually understand how to bring an issue to light and make it important. More people ought to read this and understand this side of the story. I was surprised that you aren’t more popular given that you definitely possess the gift.|

 36. tercio borlenghi junior

  18 października 2017 at 17:15

  Exceptional post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Kudos!|

 37. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:55

  May I just say what a comfort to find someone who truly knows what they are discussing online. You definitely understand how to bring a problem to light and make it important. More people must check this out and understand this side of the story. It’s surprising you aren’t more popular since you certainly have the gift.|

 38. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 20:33

  Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely useful info specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this particular information for a long time. Thank you and best of luck.|

 39. Umanizzare

  19 października 2017 at 09:09

  Hi! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Thanks!|

 40. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  19 października 2017 at 11:38

  Thanks for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I am waiting for your further write ups thanks once again.|

 41. Grupo Coral fraude

  19 października 2017 at 14:06

  What’s up, the whole thing is going sound here and ofcourse every one is sharing information, that’s truly good, keep up writing.|

 42. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 16:17

  Paragraph writing is also a excitement, if you be acquainted with then you can write or else it is complicated to write.|

 43. Itamar Serp

  19 października 2017 at 18:24

  Hello there! This article couldn’t be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I am going to send this article to him. Fairly certain he’s going to have a good read. Many thanks for sharing!|

 44. Itamar Serp

  19 października 2017 at 20:37

  I’d like to thank you for the efforts you have put in penning this site. I really hope to see the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now ;)|

 45. Umanizzare presídios

  19 października 2017 at 22:35

  Usually I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very compelled me to check out and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, very nice article.|

 46. Lelio Vieira Carneiro

  20 października 2017 at 00:29

  }

 47. José Wilame Araújo Rodrigues

  20 października 2017 at 02:25

  I’ve been browsing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.|

 48. Umanizzare presídios

  20 października 2017 at 05:05

  Good day! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!|

 49. tercio borlenghi jr

  20 października 2017 at 07:38

  Article writing is also a fun, if you be familiar with afterward you can write or else it is difficult to write.|

 50. Lelio Junior

  20 października 2017 at 10:16

  Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance” between superb usability and visual appeal. I must say you have done a excellent job with this. Also, the blog loads extremely quick for me on Chrome. Excellent Blog!|

 51. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 12:47

  I’m excited to discover this web site. I want to to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely appreciated every part of it and I have you bookmarked to check out new stuff in your website.|

 52. Lélio Vieira Carneiro Junio

  20 października 2017 at 15:18

  I am not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic info I was looking for this information for my mission.|

 53. Grupo Serval presídios

  20 października 2017 at 23:08

  It’s very simple to find out any matter on net as compared to books, as I found this piece of writing at this site.|

 54. Miguneingzep

  21 października 2017 at 03:55

  Prix Viagra Officiel France cialis Accutane Buy Online Canada Propecia Generico Farmacia

 55. Lelio Vieira Carneiro

  21 października 2017 at 07:34

  Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.|

 56. Carlos Eduardo Veiga

  21 października 2017 at 16:35

  Hi there, I discovered your web site via Google even as searching for a comparable topic, your site came up, it appears to be like great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 57. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  22 października 2017 at 01:16

  It’s fantastic that you are getting thoughts from this article as well as from our discussion made at this time.|

 58. Grupo Serval presidios

  22 października 2017 at 10:02

  I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Studying this info So i’m satisfied to convey that I have an incredibly excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed. I most unquestionably will make certain to don?t forget this site and provides it a glance on a continuing basis.|

 59. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  22 października 2017 at 19:06

  Very rapidly this website will be famous amid all blogging and site-building people, due to it’s fastidious articles|

 60. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  23 października 2017 at 04:16

  Spot on with this write-up, I actually think this site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the info!|

 61. Itamar Serpa Fernandes

  23 października 2017 at 13:44

  My brother suggested I might like this web site. He used to be totally right. This put up truly made my day. You can not imagine simply how a lot time I had spent for this information! Thanks!|

 62. tercio borlenghi jr

  24 października 2017 at 00:16

  Remarkable! Its truly awesome article, I have got much clear idea on the topic of from this article.|

 63. Grupo Coral fraude

  24 października 2017 at 09:13

  I every time spent my half an hour to read this blog’s posts daily along with a cup of coffee.|

 64. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  24 października 2017 at 19:12

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!|

 65. Grupo Coral presidios

  25 października 2017 at 04:26

  Spot on with this write-up, I truly feel this site needs much more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the info!|

 66. Umanizzare presidios

  25 października 2017 at 14:13

  I have read so many posts about the blogger lovers except this paragraph is truly a good piece of writing, keep it up.|

 67. Lelio Junior

  25 października 2017 at 19:09

  My partner and I stumbled over here by a different website and thought I might check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to finding out about your web page again.|

 68. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 20:22

  hi!,I really like your writing so a lot! percentage we keep up a correspondence extra about your article on AOL? I require an expert on this space to unravel my problem. May be that’s you! Having a look ahead to peer you. |

 69. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 21:33

  Everything is very open with a really clear explanation of the issues. It was really informative. Your website is very helpful. Thanks for sharing!|

 70. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 23:57

  I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future. Many thanks|

 71. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 01:07

  I think the admin of this web site is really working hard in support of his website, since here every material is quality based data.|

 72. Lelio Junior

  26 października 2017 at 02:20

  Good way of explaining, and nice post to get facts regarding my presentation topic, which i am going to deliver in school.|

 73. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 05:00

  Wow, incredible weblog format! How long have you been running a blog for? you made running a blog look easy. The full look of your website is fantastic, let alone the content!

 74. Lelio Junior

  26 października 2017 at 06:16

  It’s going to be finish of mine day, except before end I am reading this fantastic article to increase my knowledge.|

 75. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 07:28

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!|

 76. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 08:41

  What’s up, just wanted to mention, I enjoyed this article. It was inspiring. Keep on posting!|

 77. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 09:56

  Having read this I thought it was really enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!|

 78. Umanizzare presidios

  26 października 2017 at 10:16

  Just wish to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply nice and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.|

 79. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 11:13

  Marvelous, what a webpage it is! This blog presents valuable facts to us, keep it up.|

 80. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 12:32

  Greetings! Very helpful advice in this particular post! It is the little changes that produce the greatest changes. Many thanks for sharing!|

 81. Lelio Junior

  26 października 2017 at 13:54

  I know this site offers quality dependent articles and extra information, is there any other web site which gives these information in quality?|

 82. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 15:15

  Appreciate this post. Let me try it out.|

 83. Lelio Junior

  26 października 2017 at 17:46

  My brother suggested I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!|

 84. Lelio Junior

  26 października 2017 at 18:59

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up plus the rest of the website is also really good.|

 85. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 20:12

  Keep on writing, great job!|

 86. José Wilame Araújo Rodrigues

  26 października 2017 at 20:44

  This is the perfect webpage for everyone who hopes to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that has been written about for ages. Excellent stuff, just great!|

 87. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 21:22

  Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.|

 88. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 22:35

  What’s up to every , because I am truly eager of reading this weblog’s post to be updated regularly. It carries fastidious data.|

 89. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 23:49

  Hi, after reading this amazing post i am too cheerful to share my experience here with colleagues.|

 90. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 01:02

  For most recent news you have to go to see internet and on web I found this web page as a finest web site for latest updates.|

 91. Lelio Junior

  27 października 2017 at 02:16

  Hello there! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My blog discusses a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!|

 92. Lelio Junior

  27 października 2017 at 03:36

  Ahaa, its pleasant conversation regarding this post at this place at this weblog, I have read all that, so now me also commenting here.|

 93. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 04:58

  Someone necessarily help to make severely posts I might state. This is the first time I frequented your website page and so far? I surprised with the research you made to make this actual submit incredible. Wonderful task!|

 94. Lelio Junior

  27 października 2017 at 06:19

  {

 95. Egli Diana Pinto

  27 października 2017 at 06:40

  What’s up, this weekend is pleasant in favor of me, since this point in time i am reading this enormous informative article here at my residence.|

 96. Lelio Junior

  27 października 2017 at 07:33

  An interesting discussion is worth comment. There’s no doubt that that you should publish more on this topic, it might not be a taboo matter but typically folks don’t discuss such issues. To the next! All the best!!|

 97. Lelio Junior

  27 października 2017 at 08:46

  Definitely believe that which you stated. Your favourite justification seemed to be on the net the simplest thing to bear in mind of. I say to you, I certainly get irked while folks think about issues that they just do not understand about. You managed to hit the nail upon the highest and defined out the entire thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be again to get more. Thank you|

 98. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 10:00

  Hi there, just wanted to mention, I liked this blog post. It was funny. Keep on posting!|

 99. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 12:37

  We absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be just what I’m looking for. can you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a few of the subjects you write about here. Again, awesome site!|

 100. Miguneingzep

  27 października 2017 at 13:14

  Pacific Care Prescriptions cheap cialis Amoxicillin And Methadone

 101. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 13:54

  It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you can write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!|

 102. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 15:11

  Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the issue fixed soon. Thanks|

 103. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 16:24

  Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told was a leisure account it. Look complicated to far delivered agreeable from you! By the way, how could we keep in touch?|

 104. Itamar Serp

  27 października 2017 at 16:59

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later on. Cheers|

 105. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 19:54

  Very shortly this web page will be famous amid all blogging and site-building people, due to it’s fastidious content|

 106. Lelio Junior

  27 października 2017 at 21:04

  you are in reality a excellent webmaster. The website loading speed is amazing. It seems that you’re doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you have performed a great process on this subject!|

 107. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 22:14

  If some one wants to be updated with most up-to-date technologies afterward he must be pay a visit this site and be up to date every day.|

 108. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 23:26

  Keep on writing, great job!|

 109. Lelio Junior

  28 października 2017 at 00:35

  Hello, i believe that i noticed you visited my blog thus i came to go back the choose?.I’m attempting to in finding things to enhance my web site!I guess its good enough to use a few of your ideas!!|

 110. Lelio Vieira Carneiro

  28 października 2017 at 01:45

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I to find It truly useful & it helped me out much. I hope to give one thing again and aid others like you aided me.|

 111. Itamar Serpa Fernandes

  28 października 2017 at 01:53

  Hello to every one, the contents existing at this website are in fact amazing for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.|

 112. Lélio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 02:56

  Wow, this post is nice, my sister is analyzing these things, so I am going to tell her.|

 113. Lelio Junior

  28 października 2017 at 04:09

  I needed to thank you for this great read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have you book-marked to check out new stuff you post…|

 114. Lelio Vieira Carneiro

  28 października 2017 at 05:26

  Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and all. Nevertheless think about if you added some great pictures or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this blog could certainly be one of the best in its field. Excellent blog!|

 115. Lélio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 06:46

  Greetings! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my apple iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue. If you have any recommendations, please share. Thanks!|

 116. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  28 października 2017 at 11:29

  What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively helpful and it has aided me out loads. I hope to contribute & aid different customers like its helped me. Great job.|

 117. Umanizzare presídios

  28 października 2017 at 20:11

  It’s actually a nice and useful piece of info. I am happy that you just shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.|

 118. José Wilame Araújo Rodrigues

  29 października 2017 at 03:45

  I think the admin of this website is in fact working hard in favor of his web site, since here every data is quality based material.|

 119. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  29 października 2017 at 12:11

  hello!,I love your writing very so much! percentage we be in contact extra about your article on AOL? I need an expert on this house to unravel my problem. May be that’s you! Having a look forward to look you. |

 120. Umanizzare

  29 października 2017 at 20:36

  Marvelous, what a webpage it is! This webpage provides useful facts to us, keep it up.|

 121. Itamar Serpa Fernandes

  30 października 2017 at 05:11

  Remarkable! Its actually awesome paragraph, I have got much clear idea about from this post.|

 122. tercio borlenghi junior

  30 października 2017 at 14:52

  Greetings! Very helpful advice in this particular article! It is the little changes that will make the largest changes. Many thanks for sharing!|

 123. Miguneingzep

  30 października 2017 at 20:19

  Acheter Cialis Espagne viagra Levitra Generique Zentel Tablet No Prescription Amex Store Cephalexin For Sinus Infection

 124. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  31 października 2017 at 00:22

  I have read so many posts about the blogger lovers however this piece of writing is in fact a nice article, keep it up.|

 125. José Wilame Araújo Rodrigues

  31 października 2017 at 09:50

  Thanks for a marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you could be a great author. I will always bookmark your blog and will come back later on. I want to encourage one to continue your great job, have a nice evening!|

 126. home alarm system

  31 października 2017 at 14:54

  Hi my friend! I want to say that this article is amazing,
  nice written and include approximately all significant infos.
  I’d like to see extra posts like this .

 127. website numbers

  1 listopada 2017 at 04:25

  Fine way of telling, and fastidious article to
  get information on the topic of my presentation subject matter, which i am going to convey in academy.

 128. Miguneingzep

  1 listopada 2017 at 08:31

  Como Tomar Cialis Kamagra Rezeptfrei Amoxicillin Nutrient Interaction how to buy levitra Propecia Generic United States

 129. ip camera

  1 listopada 2017 at 13:00

  Hi there, the whole thing is going well here and ofcourse every one is sharing facts, that’s genuinely
  fine, keep up writing.

 130. mini security cameras

  3 listopada 2017 at 18:47

  Wonderful beat ! I wish to apprentice even as you amend your website, how can i subscribe for a weblog
  site? The account aided me a applicable deal.
  I have been a little bit familiar of this your broadcast offered vibrant transparent idea

 131. Miguneingzep

  7 listopada 2017 at 19:08

  Best Generic Viagra Manufacturers cialis Discount Fedex Shipping Macrobid Furadantin Website Low Price Buy Xenical Online New Zealand Propecia Order Online

 132. asbestos study first

  9 listopada 2017 at 13:16

  Hi! I realize this is somewhat off-topic but I needed to
  ask. Does building a well-established website like yours take
  a lot of work? I am completely new to operating a blog
  but I do write in my diary every day. I’d like to start a blog so I will
  be able to share my personal experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for
  brand new aspiring bloggers. Thankyou!

 133. Agustin

  9 listopada 2017 at 13:50

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several
  e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me
  from that service? Appreciate it!

 134. contract phones

  10 listopada 2017 at 02:12

  What a data of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity regarding unpredicted emotions.

 135. besting timex

  11 listopada 2017 at 02:14

  Everything is very open with a very clear explanation of the challenges.
  It was really informative. Your site is very useful.
  Thanks for sharing!

 136. Dadado Veig

  11 listopada 2017 at 13:30

  Ahaa, its pleasant conversation concerning this post at this place at
  this website, I have read all that, so now me also commenting here.

 137. purchasing timex watches

  11 listopada 2017 at 14:28

  Remarkable! Its really amazing post, I have
  got much clear idea concerning from this article.

 138. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  11 listopada 2017 at 17:28

  I have been exploring for a bit for any high-quality articles
  or weblog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web
  site. Studying this info So i am happy to convey that I’ve
  an incredibly just right uncanny feeling I discovered exactly what I needed.
  I so much undoubtedly will make certain to don?t disregard
  this website and give it a look regularly.

 139. chief operating officer resume

  12 listopada 2017 at 23:37

  Harley appoints leading functioning policeman.

 140. home security systems denver co

  13 listopada 2017 at 01:00

  Can you carve out falling porch entry at your house?

 141. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  13 listopada 2017 at 08:41

  Heya i’m for the primary time here. I found this board and I in finding It truly
  helpful & it helped me out a lot. I am hoping to provide one thing again and
  help others such as you helped me.

 142. home security camera reviews 2016

  15 listopada 2017 at 22:51

  Generate sliding terrace structure in your abode?

 143. imperia.net.ua

  19 listopada 2017 at 04:55

  First of all I would like to say terrific blog! I had a quick question in which I’d like
  to ask if you do not mind. I was curious to know how
  you center yourself and clear your head before writing.
  I have had a hard time clearing my mind in getting my ideas out.
  I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to
  15 minutes are generally wasted simply just trying to
  figure out how to begin. Any recommendations or hints?

  Thank you!

 144. Miguneingzep

  21 listopada 2017 at 17:28

  Zithromax While Pregnant [url=http://cheapvia100mg.com]viagra[/url] Lowest Cost Viagra 100mg Generic Viagra Sildenafil Citrate

 145. proffinfo.com

  22 listopada 2017 at 03:29

  Hello my friend! I wish to say that this post is awesome, great written and come with almost all vital infos.

  I’d like to look more posts like this .

 146. Miguneingzep

  22 listopada 2017 at 10:46

  Buy Fluconazole No Perscription What Is Priligy Cystone [url=http://howmuchisvia.com]viagra prescription[/url] Buy Pet Chlorampheticol

 147. bigger website designing

  23 listopada 2017 at 07:32

  Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and
  I was wanting to know your situation; we have created some nice methods and we are looking
  to trade solutions with others, why not shoot me an e-mail
  if interested.

 148. Merlin

  24 listopada 2017 at 17:13

  My partner and I stumbled over here by a different website and thought I may as well check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look forward to finding
  out about your web page for a second time.

 149. https://www.afinifi.com/

  26 listopada 2017 at 23:21

  Good day! I could have sworn I’ve been to your blog
  before but after going through some of the posts I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely happy I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking
  back often!

 150. website whenever

  27 listopada 2017 at 10:25

  Highly energetic post, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?

 151. Noella

  30 listopada 2017 at 00:12

  Hi, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I
  am attempting to find things to improve my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 152. tslivegirls.com

  1 grudnia 2017 at 01:42

  This website was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped
  me. Appreciate it!

 153. Laurence

  2 grudnia 2017 at 03:22

  Awesome blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option?
  There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed ..
  Any tips? Many thanks!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra