Wiara

Katolicki filozof został zwolniony z uczelni za słowa „Amoris Laetitia to tykająca bomba”

Znany katolicki filozof dr Josef Seifert powiedział, że „bezpośrednie zobowiązanie” służenia papieżowi i Kościołowi wymaga od niego, aby opublikował krytykę papieskiej adhortacji dotyczącej małżeństwa i rodziny, co spowodowało jego zwolnienie z katolickiego uniwersytetu przez lokalnego arcybiskupa.

Seifert w wywiadzie udzielonym „OnePeterFive” powiedział, że kiedy jego przyjaciel i współpracownik Rocco Buttiglione nakreślił mu, jak papieska adhortacja „Amoris Laetitia” może zostać wykorzystana do wywrócenia do góry nogami katolickiego nauczania o złu tkwiącym we współżyciu z użyciem środków antykoncepcyjnych, dogłębnie nim to wstrząsnęło.

W artykule opublikowanym w zeszłym miesiącu, Seifert nazwał papieską adhortację z 2016 roku tykającą „teologiczną bombą atomową”, która ma zdolność zniszczenia całego katolickiego nauczania o moralności.

W artykule tym filozof przekonywał, że jeżeli papież Franciszek wierzy, że cudzołóstwo – cytując adhortację – „jest tym, o co prosi sam Bóg” pary w „nieuregulowanych” sytuacjach, wówczas nic nie powstrzymuje żadnych innych z gruntu złych aktów, jak antykoncepcja czy homoseksualizm, od usprawiedliwienia.

Podkreślał, iż Kościół katolicki naucza, że użycie antykoncepcji (włącznie z pigułką, kondomem, stosunkiem przerywanym i innymi metodami) jest „z natury rzeczy złe”, co oznacza, że niezależnie od sytuacji stoi to w poważnej sprzeczności z moralnością. Zwrócił uwagę, iż całe nauczanie Kościoła katolickiego w tej sprawie zostało ujęte przez papieża Pawła VI w Encyklice Humanae Vitae, natomiast papież Jan Paweł II wyjaśniał powody tego stanowiska podczas środowych audiencji, które zostały zebrane w książkę „Teologia ciała”.

Seifert stwierdził w wywiadzie, że jeżeli papież Franciszek ma rację i Bóg czasami prosi ludzi o to, aby dokonywali złych czynów, to nie ma żadnych złych czynów, ponieważ każdy da się wytłumaczyć jako część „woli Boga”.

– Jeżeli jacyś zatwardziali cudzołożnicy mogą zostać dopuszczeni do sakramentów, a skoro ich cudzołóstwo może nawet „być tym, czego chce od nich Bóg w złożoności ich sytuacji”, to jak można wykluczyć – idąc tym samym torem myślowym – że niektóre pary, które stosują antykoncepcję, powinny zostać dopuszczone do sakramentów? – pytał.

– A może, że nawet Bóg, w złożoności ich konkretnej sytuacji, chce, aby stosowali antykoncepcję i sterylizację, zamiast czasowej abstynencji od współżycia, ponieważ ta abstynencja może prowadzić męża czy żonę do popełnienia gorszych grzechów? – dodał.

– Jestem przekonany, że czysta logika dyktuje to, że jeżeli papież Franciszek nie cofnie nauczania, które analizuję w moim ostatnim artykule, i nie odpowie na dubia kardynałom, którzy je zgłosili, aby nie było wątpliwości, że to są złe akty, i że te akty nie są usprawiedliwione w żadnej sytuacji, „Humane Vitae” będzie interpretowana jako ideał, którego nie będzie można wymagać od wszystkich, i że, po rozeznaniu, ci, którzy stosują antykoncepcję (z czy bez efektu wczesnoporonnego), mogą przystępować do sakramentów i że sam Bóg, w trudnych sytuacjach, chce, żeby tą antykoncepcję stosowali – wyjaśnił.

Seifert nie ukrywał, że oświadczenie papieża, że Bóg czasem chce zła, wstrząsnęło nim dogłębnie, ponieważ wydawało się udowadniać, że zmiany w nauczaniu Kościoła odnośnie do moralności w „Amoris Laetitia” potencjalnie poszły zdecydowanie dalej niż ktokolwiek we współczesnej debacie (włącznie z papieżem i nim samym) mógłby kiedykolwiek przypuszczać.

– Myśl, że wszystkie te zgodne z prawdą doktryny [dotyczącej seksualnej moralności] mogą zostać odwołane, relatywizowane, czy podkopywane poprzez zwyczajne stawianie pytajnika w postaci „Amoris Laetitia” mocno mnie zakłopotała – tłumaczył.

– Czułem się zobligowany do napisania tego, aby uniknąć moralnie i teologicznie destrukcyjnej bomby atomowej, która mogłaby skruszyć całe nauczanie Kościoła katolickiego w kwestiach moralności. Tym sposobem moją intencją, kiedy stawiałem to pytania z największą możliwą jasnością, było aby stanowić pomoc dla Magisterium papieża Franciszka w celu uniknięcia takiej szkody – wyjaśniał filozof.

Poglądu Seiferta nie podzielił arcybiskup miejsca Javier Martínez Fernández, który 31 sierpnia wydał oświadczenie o usunięciu Seiferta z katedry, co tłumaczył krytykującym „Amoris Laetitia” artykułem. Stwierdził, iż artykuł ten „narusza jedność Kościoła, sieje zamęt wśród wiernych i powoduje nieufność w stosunku do następcy św. Piotra, który w końcu nie służy prawdzie wiary, ale interesom świata [sic!!!]”.

Tymczasem Seifert zapytany, czy dostrzega już jakieś destrukcyjne konsekwencje w Kościele ze względu na zamęt spowodowany „Amoris Laetitia” odpowiedział, iż obawia się, że adhortacja może nawet skutkować potępieniem niektórych dusz. Tłumaczył, że pary w związkach „nieuregulowanych”, które przystępują do sakramentów, popełniają bardzo poważny grzech świętokradztwa, co ma swoje bezpośrednie duchowe konsekwencje i może zaprowadzić dusze prosto do piekła.

– Co więcej, wielką krzywdę wyrządza się duszom, jeżeli teraz niektórzy seminarzyści nie chcą zostać księżmi, ponieważ widzą się zmuszanymi, wbrew własnemu sumieniu, do udzielania sakramentów osobom w nowych, cywilnych związkach, których poprzednie małżeństwo nie zostało uznane przez Kościół za nieważne. Mówi się im, że drzwi do seminarium stoją otworem. Jeżeli nie chcą tego zaakceptować, to powinni odejść. Tym sposobem wielu najlepszych przyszłych księży odchodzi i nie pracuje dla zbawienia dusz – dodał.

Źródło: LifeSiteNews

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

32 komentarze

32 Komentarzy

 1. Slawomir Tomasz Roch

  8 września 2017 at 01:04

  Bog jest swiatloscia i nie ma w nim zadnej ciemnosci! Bog brzydzi sie grzechem! Bog jest przeczysty. Grzech to szatan, to czyste zlo. Bog nikomu nie zezwolil grzeszyc! Bog nienawidzi zla! Kazdy czlowiek wierzacy w Chrystusa Pana ma obowiazek nienawidzic grzechu smiertelnego, zla, szatana! Dlatego wlasnie niedopuszczalne jest czynienie zla, by z niego wynikalo dobro. Kazdy smiertelny grzech wylewa bowiem krew Chrystusa, przybija Chrystusa Pana do krzyza i dlatego nikomu nie wolno zachwalac smiertelnego grzechu cudzolostwa, czy homoseksualizmu, aborcji, czy eutanazji. Papiez Franciszek ma obowiazek bronic swietej wiary katolickiej i jesliby tego nie robil, jesliby nie potepial zla, szatana, jak chocby rozwijajacej sie, rosnacej demonicznej ideologii gender, to z tego bedzie musial zdac pewnego dnia sprawe przed samym Bogiem Najwyzszym. Podobniez ten abp Grenady, ktory czlowieka walczacego o prawde, pozbawil uniwersyteckiej katedry. Z Panem Bogiem

 2. frate

  8 września 2017 at 02:35

  „Amoris Leatitia” to dzieło szatana!!! Katolicy mają obowiązek spalić to!!! Papa francesko to mason działający na zlecanie mafii żydowskiej rządzącej światem, dlatego całkowicie odleciał w głoszeniu swoich głupot!!! NIE dla zboczeń w Kościele Katolickim, pod przykrywką miłosierdzia!!! Nie dajmy się zwieść tym jego majakom, bo tak właśnie będzie się działo w czasach ostatnich!!! Jak wy nawet Apokalipsie i Pismom Świętym nie wierzycie, to o czym w ogóle my tu mówimy!?

  • hansi

   8 września 2017 at 09:35

   100%

   • Slawomir Tomasz Roch

    8 września 2017 at 09:56

    Serwus. Frate skoncentruj sie na czynach papieza Franciszka, a nie na osobie. Wyzywajac go publicznie od masonow, zniwazasz osobe glowy Kosciola. Co prawda ryba psuje sie od glowy, ale podawanie argumentow liberalom jest wlasnie na reke szatanowi. Ludzie patrza na taki emocjonalny wpis i od razu daja posluch, ze to pisza prawicowe, konserwatywne oszolomy. Owszem mamy swiete prawo pisac jasno, klarownie, zdecydowanie, ale pewien prawy poziom dyskusji jest konieczny! Nie mamy prawa dla przykladu sadzic, ze papiez Franciszek jest masonem i chce zniszczyc Kosciol od srodka, bo brak na to dowodow! Mamy jednak prawo domagac sie od Niego, by poprawil bledy, jesli je uczynil, mamy prawo domagac sie by zdecydowanie potepial zlo, jak gender, jak smiertelny grzech wolajacy o pomste do Nieba, czyli czyny homoseksualizmu i cudzolostwa, mamy prawo domagac sie od Niego, by bronil wiary Chrystusowej i ludzi wierzacych. Jesliby zas tego nie czynil,jesliby zapieral sie swojej misji, nie jest On zadna swieta krowa, mamy obowiazek takie postepowanie potepiac i nawet wzywac publicznie papieza Franciszka do koniecznego nawrocenia. Z Panem Bogiem

 3. hansi

  8 września 2017 at 09:34

  „..do góry nogami katolickiego nauczania o złu tkwiącym..”
  O „ŹLE”, Pani Anno, NIE o „złu” 🙂
  O „KIM, CZYM”, a nie o „komu, czemu” 🙂

 4. artik

  8 września 2017 at 10:41

  Jeśli nie wiadomo czy Papieskie działania są dobre czy złe to należy zastosować metodę sprawdzania owoców, a owoce już są widoczne w wielu diecezjach na świecie. Odpowiedzi Papieża na te grzeszne działania diecezji nie ma. Reasumując, cokolwiek Papież buduje jedną ręką to drugą burzy a tego jak mawiał św. Loyola obawiać należy się najbardziej.

 5. Slawomir Tomasz Roch

  8 września 2017 at 10:54

  Papiez Franciszek nie ma wladzy zmienic doktryny Kosciola katolickiego, po prostu nie wladzy zmienic prawa Bozego! To jest 100%pewne. Jesli sa tak rozbiezne interpretacje slow papieza Franciszka, to jest oczywiste, ze w milosci winien temu zaradzic, jednak uparcie tego nie czyni. Sa zarazem ludzie w Kosciele katolickim, ktorzy oskarzaja Tych ktorzy chca jedynie klarownej, jasnej wykladni papieskiej adhortacji, przeciez to jest absurdalne i zle. Tak ma wygladac milosc blizniego?! To jakis absurd! Ludzie maja swiete prawo do prawdy, no na milosc Boska!!!

 6. fgjfd

  8 września 2017 at 11:22

  Komu służy ten papież? Czy nie rabinom sanhedrynu którym w Jerozlimie dłonie całował? Oni mu nie całują.

 7. gfjgk

  8 września 2017 at 11:25

  Francisco Javier Martínez Fernández (ur. 20 grudnia 1947 w Madrycie) – hiszpański duchowny katolicki, arcybiskup Grenady od 2003. Jego zawołanie z herbu to: Veritas liberabit vos – Prawda was wyzwoli.

 8. Slawomir Tomasz Roch

  8 września 2017 at 14:48

  Boze chron Polske i Kosciol katolicki w Polsce przed mataczeniem, ktore jest najstraszniejszym symbolem III RP Pomrocznej. Niestety sytuacja wokol roznych interpretacji papieskiej adhortacji „Amoris laetitia” na szerokim swiecie, coraz bardziej przypomina smierdzace, cuchnace na odleglosc buty Lecha Walesy TW Bolek, ktory mawial: nie chce ale musze, chce ale nie moge, jestem za a nawet przeciw. Sprzeczne bowiem interpretacje zapisow papieza Franciszka, ktory od lat nie chce oficjalnie odpowiedziec na Dubia czterech kardynalow, mozna odbierac po prostu: cudzoloznik absolutnie nie moze przyjmowac Komunii sw. ale zarazem w specjalnych okolicznosciach moze. Dlatego trzeba koniecznie odrzucic grzech smiertelny i wszelkie klamstwo szatana. Precz ze smiertelnym grzechem homoseksualizmu i cudzolostwa, precz z wszelkim mataczeniem, po prostu precz z cywilizacja smierci. Z Panem Bogiem

 9. ben tedavisi

  22 września 2017 at 23:37

  ben tedavi fiyatları

 10. Miguneingzep

  29 września 2017 at 00:36

  Cvs Viagra cialis online Ward Color Cialis Kel Age Gogetpills

 11. Miguneingzep

  3 października 2017 at 03:05

  Child Reaction To Amoxicillin Amoxil Trimox Generic Amoxicillin Propecia Online Us viagra Comprare Viagra Italia Onljne Pharmacies

 12. Miguneingzep

  4 października 2017 at 18:04

  Efecto Del Viagra Cialis Et Yohimbine cheap levitra online Cheap Propecia Generic

 13. Miguneingzep

  5 października 2017 at 22:57

  Louer Levitra Kamagra Kaufen Nachnahme How Can I Buy Warfarin 90 5 Mg cialis buy online Healthyman Viagra Asthma Inhalers Over The Counter

 14. Miguneingzep

  9 października 2017 at 01:34

  Priligy 60 Mg Erfahrung Buy Lasix Canada No Prescription Cialis Generico Prezzo Farmacia viagra prescription Cialis Et Autre Cephalexin 250 Mg 5 Ml

 15. disk defragmenter windows xp

  10 października 2017 at 10:16

  you can get freeware now ,the free key :HFCAE12UCKS3230313731303132QYGMWEMMUCKSAIQYMJFCF,after click the link,get free now,speed up your pc 500%
  disk defragmenter windows xp http://www.airysoftware.com/info/disk-defragmenter-windows-xp.htm

 16. JeffMymn

  11 października 2017 at 11:41

  Viagra E Miopia cialis online Suhagra Spiriva Cheapest Viagra Fast Delivery

 17. Miguneingzep

  13 października 2017 at 20:15

  Cialis Efectos viagra Buy Prednisone 5mg No Prescription Safegenericpills Erection Remedies

 18. Miguneingzep

  17 października 2017 at 01:06

  Amoxicillin Tongue Swelling Pictures Propecia Marca Cialis Dependencia levitra professional Cialis Generique France

 19. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:07

  It’s remarkable to visit this website and reading the views of all mates regarding this piece of writing, while I am also keen of getting experience.|

 20. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 15:51

  Hi, always i used to check blog posts here in the early hours in the break of day, as i like to learn more and more.|

 21. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 16:57

  Fantastic blog you have here but I was curious about if you knew of any discussion boards that cover the same topics discussed here? I’d really love to be a part of online community where I can get opinions from other experienced people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Bless you!|

 22. José Wilame Araújo Rodrigues

  17 października 2017 at 21:35

  Thankfulness to my father who shared with me about this weblog, this website is in fact awesome.|

 23. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 23:28

  Hello! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a extraordinary job!|

 24. mp3 songs free download

  18 października 2017 at 02:13

  I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Fantastic work!|

 25. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 02:35

  Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 26. Browse through millions of mp3 tracks

  18 października 2017 at 03:19

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out much. I am hoping to present one thing again and aid others such as you aided me.|

 27. Grupo Coral

  18 października 2017 at 04:15

  I’m gone to inform my little brother, that he should also go to see this website on regular basis to take updated from newest gossip.|

 28. Dadado Veig

  18 października 2017 at 06:15

  Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out. Please let me know where you got your theme. Appreciate it|

 29. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 07:56

  My partner and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be exactly I’m looking for. can you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a number of the subjects you write concerning here. Again, awesome site!|

 30. MAGA

  18 października 2017 at 09:33

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we communicate?|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra