Z kraju

Wyjaśnienia MSZ w związku z ustawą o edukacji i nauczaniem w języku polskim na Ukrainie

Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP proces zmian ustawy o edukacji na Ukrainie był znany od początku. Sprawa ta była m.in. poruszana podczas posiedzenia Komisji konsultacyjnej do spraw szkolnictwa mniejszości narodowych w kwietniu 2017 oraz spotkań Ambasadora RP z przedstawicielami Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy – poinformowało MSZ w przesłanym redakcji portalu Prawy.pl oświadczeniu.

„Strona ukraińska podkreślała konsekwentnie, że celem ustawy przyjętej ostatecznie 5 września nie jest rugowanie języków mniejszości narodowych” dodało Biuro Rzecznika resortu.

„Ustawa gwarantuje osobom należącym do grup etnicznych i mniejszości narodowych prawo do nauki w języku narodowym obok nauczania w języku ukraińskim w zakładach przedszkolnych i ogólnej oświaty (tj. szkoła podstawowa i szkoła średnia). Jednocześnie zapis ten zawiera gwarancję dotyczącą prawa uczenia języka narodowego w państwowych i samorządowych zakładach nauki lub przez narodowe stowarzyszenia kulturalno-oświatowej” dodaje.

MSZ deklaruje, iż będzie uważnie obserwować proces wdrożenia ustawy w życie i podejmie wszelkie niezbędne działania, by zapewnić Polakom na Ukrainie dostęp do nauki w języku polskim. „Jesteśmy przekonani, że strona ukraińska dotrzyma zobowiązania do konsultowania z nami ew. regulacji dotyczących używania języków mniejszości narodowych” zaznacza.

Wygląda na to, że polska dyplomacja, w przeciwieństwie do węgierskiej, wierzy w zapewnienia strony ukraińskiej. O ile zatem Węgrzy w sposób zdecydowany sprzeciwili się wprowadzanym na Ukrainie praktykom edukacyjnym, to w tym sprzeciwie pozostali osamotnieni, ponieważ Polska protestować w tej sprawie nie zamierza.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. Slawomir Tomasz Roch

  8 września 2017 at 12:39

  Czyli na Uniwersytetach i w Szkolach Wyzszych juz polskiego jezyk, jak rozumiem nie bedzie ale jeszcze MSZ probuje wyjasniac w bulwersujacej sprawie szkol srednich. No bo w koncu jednak jest ten polski jezyk w szkolach srednich czy go juz nie ma Panie Ministrze Waszczykowski. Dosc macenia, dosc krecenia! Kawa na lawe! Jakie jest prawo?! Nie chrzanic mi tu z zaufaniem do neobanderowcow, bo Ci ktorzy im zaufali, po dzis dzien nie maja nawet prostego krzyza na swojej jamie smierci. Jasne komunikaty zadam!

  • hansi

   8 września 2017 at 13:32

   Domagać się (równie bezskutecznie, jak kamień w wodę) można i od Dudusia.
   Na przykład – CO OBIECAŁ Foxmannowi w polskiej Ambasadzie w Waszyngtonie, że tenże taki był zadowolony ?.. JAKĄ „legislację” w temacie „zwalczania antysemityzmu w Polsce” ? Czy Pan Duda jest Prezydentem POLAKÓW ?..
   Czy ŻYDÓW ? 🙂
   Czy może Pan Duda jest Prezydentem UKRAIŃCÓW ?..
   Bo – jak słyszę – Gdańska Stocznia, która dawno już nią być przestała i usilnie starano się zezłomować, co pozostało, aby nigdy więcej już tam Polacy nie budowali statków, ostatnio przejęta została PONOWNIE przez POLSKĄ Stocznię i zawiązała się tam grupa, z Babą na czele, która ODREMONTOWAŁA i postawiła na nogi, co się dało i ZBUDOWAŁA NAWET STATEK ?..
   A Pan Duduś właśnie – spowodował wywalenie na zbite pyski Polaków, którzy budowali statek i PONOWNIE przekazał teren, tej samej mafii UKRAIŃSKIEJ, która tam robi ZNOWU jakąś „strefę developerską ???..
   Co tu taki Waszczykowski..Podczas, gdy PREZYDENT RP coraz jawniej wydaje się być ZDRAJCĄ STANU ?.. Zasługującym na zwykłe POWIESZENIE GO ? Najpierw za jajca ?…
   Jak tam, Szanowni Czciciele PiS-u ? 🙂
   Shalom i Sława Banderze ! 🙂

 2. Slawomir Tomasz Roch

  8 września 2017 at 13:22

  Ministrze Waszczykowski absolutnie dosc mataczenia! Jezyk polski wykladowy wg nowego prawa w szkolach srednich na Ukrainie jest, czy juz go jednak w praktyce nie ma?! Co oznacza bowiem zapis o gwarancji uczenia jezyka narodowego?! Kto w praktyce wstawi sie za Polakami na Ukrainie?! Zadam jasnych, klarownych odpowiedzi! Precz z wchodzeniem w buty Lecha Walesy TW Bolek, czyli: chce ale nie moge, niechce ale musze albo ostatnio co do roznych interpretacji papieskiej adhortacji „Amoris laetitia”, czyli nie moze cudzoloznik przyjmowac Komunii sw ale zarazem moze. Na milosc Boska, toz to nieszczesne mataczenie, te buty Walesy, to najbardziej rozpoznawalny symbol III RP Pomrocznej. Dosc mataczenia!!!

 3. Daniel Zajcew

  8 września 2017 at 14:03

  Waszczykowski – bierzesz udzial w dozynabiu tych resztek Polakow ktorzy przetrwali I banderowcow I sowietow – czy ty to debilu rozumiesz ????

 4. Greg

  8 września 2017 at 14:08

  D.Z. ma rację.Szkodnicy.

 5. niko

  8 września 2017 at 14:52

  MSZ powinno stanowczo , jasno i klarownie domagac sie od Ukrainy aby jez polski w szkolach w tym kraju byl przywrocony , jak nie to Polski rzad powinien zrobic to samo w polsce dla ukraincow. niech sami poczuja jak to jest. Ukraincy chyba zapominaja ze kij ma dwa konce.

  • jaro7

   8 września 2017 at 16:57

   Nie zapomnieli ale wiedzą że w Polsce rządzą BANDEROFILE i NIC im nie zrobią ,żadnego odwetu taka polityka na kolanach albo pełzająco.

 6. Slawomir Tomasz Roch

  8 września 2017 at 15:46

  Ministrze MSZ Witoldzie Waszczykowski tylko tyle masz do powiedziana?! Wegrzy walcza o swoje prawa, a Polacy jedynie informuja opinie publiczna, ze wiedza co Ukraincy robia, tylko tyle?! Bedziecie patrzec, co Ukraincy beda dalej robic?! Na milosc Boska czy Wy macie nas za idiotow, przeciez za nasze pieniadze tam palacach ministerialnych siedzicie. Poza tym dlaczego Polacy dowiaduja sie te fakty, juz po uchwaleniu przez neobanderowcow nowej ustawy, czyli de facto po fakcie?! Dlaczego nie bylo polskiej, publicznej debaty o tym wczesniej?! Polskiego jezyka wykladowego wszak na Uniwersytetach i w Szkolach Wyzszych na Ukrainie, juz nie ma, a MSZ uspokaja Polakow, ze uwaga….. o wszystkim wie. Co to jest ja sie pytam raz jeszcze?!

 7. Kicia

  8 września 2017 at 16:16

  Oni ciągle zapewniają że coś obserwują a potem d…a .

 8. Slawomir Tomasz Roch

  8 września 2017 at 16:21

  Co Panie Waszczykowski brakuje jeszcze Twojej zdziwki dlaczego sie nie cieszymy co?! 😮 Bierz sie Wasc ostro do roboty, wstydu oszczedz! Zadam opublikowania dokladnego raportu o stanie polskiej oswiaty na wspolczesnej Ukrainie przed ta reforma, bysmy za pare lat mogli sie na tym oprzec, wiedzieli jak Ukraincy dzialaja, jak traktuja naszych rodakow. Do roboty! Chyba nie trzeba zapraszac specjalnie, no nie?!

 9. Slawomir Tomasz Roch

  8 września 2017 at 17:01

  I najwazniejsze! Polska zostala zniewolona na 46 lat komunizmu (1945-1991) i nastepne 24 lata tzw III RP Pomrocznej, gdyz Stalinowi i Hitlerowi udalo sie wymordowac w duzym stopniu polskie elity, ktore wywslczyly nam niepodleglosc i wyrosly w II Rzeczypospolitej Polskiej. Dziela zniszczenia dopelnil Bierut i polscy komunisci, gdy mordowali w ubeckich katowniach Zolnierzy Wykletych. Polacy chca o tym teraz i zawsze pamietac, zatem miejmy swiadomosc, ze te wymordowane elity gdzies wczesniej musialy wzrastac. Otoz wzrastaly na Uniwersytetach i w Szkolach Wyzszych! W tych dniach Ukraincy wyrugowali wlasnie polski jezyk wykladowy z granic swojego panstwa. To teraz powiedzcie mi, jak nowa polska elita na Kresach ma tam sie rozwijac?! Gdzie do cholery w podziemiu?!

 10. next

  8 września 2017 at 22:21

  kierownictwo portalu powinno skierować choć jedna osobę z kolegium redakcyjnego na kurs obsługi google translatora
  (kursy języka ukraińskiego czy rosyjskiego oraz znajomość cyrylicy w stopniu umożliwiającym czytanie są niestety poza zasięgiem intelektualnym „narodowców”)

 11. x

  9 września 2017 at 09:10

  kpina

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra