Z kraju

Polscy biskupi apelują do rządu PiS o „nieniweczenie zaufania między stroną polską a niemiecką”

Zgromadzonego przez lata kapitału dobra we wzajemnych relacjach między społeczeństwami, narodami i państwami nie wolno zmarnować ani roztrwonić – napisali polscy hierarchowie w liście otwartym do rządu.

„Kapitał pojednania i więzi trzeba chronić, umacniać i pomnażać dla dobra naszych Ojczyzn, które mają misję do spełnienia – jest to misja dawania świadectwa pojednanych wobec niepojednanych w Europie i świecie. Dlatego ogromne znaczenie ma sposób, w jaki traktowane są niezałatwione sprawy w relacjach obu państw. Należy je podejmować na płaszczyźnie roztropnej dyplomacji, by podtrzymać z trudem osiągnięte zaufanie, a nie niweczyć poprzez wzbudzanie negatywnych emocji społecznych w którejkolwiek ze stron” stwierdzili.

„[…] wyrażamy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za nasz kraj i relacje międzynarodowe, mając na uwadze dokonane już procesy pojednania, będą budowały na tym kapitale i w oparciu o jego wielopłaszczyznową wartość. Jesteśmy przekonani, że nadal mogą one być tworzone w dwustronnym dialogu pełnym troski o pokojową przyszłość naszych społeczeństw” dodali.

Komentarz Prawy.pl:

Zapewne nie jest przypadkiem, że wszyscy sygnatariusze poniższego apelu opowiadają się za przyjmowaniem do Polski muzułmańskich imigrantów, czego z kolei domagają się od nas Niemcy. Czy to oznacza, że zdaniem wspomnianych hierarchów odmowa przyjmowania islamistów to „niweczenie zaufania między stroną polską a niemiecką”? O jakim wzajemnym zaufaniu może być w tej sytuacji mowa, jeżeli Niemcy uwzięły się z zacięciem godnym lepszej sprawy wymóc na nas destrukcję naszego własnego społeczeństwa? Dlaczego relacje między społeczeństwami polskim i niemieckim zostały przez hierarchów przeniesione na grunt polityczny? Przecież, jak wskazują najnowsze badania aż 50 proc. Niemców jest przeciwnych przyjmowaniu muzułmańskich imigrantów…

Warto, żeby sygnatariusze poniższego apelu zdali sobie w końcu sprawę z tego, że dialog jest możliwy jedynie przy obopólnej dobrej woli, tymczasem zachowanie strony niemieckiej, wprowadzającej wobec Polski dyktat, z góry wyklucza jakiekolwiek prowadzenie dialogu.

 

Poniżej całość apelu polskich hierarchów:
Apel Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec

Pojednanie to słowo, które od ponad ćwierćwiecza określa relacje polsko-niemieckie. To wielka wartość, którą udało się osiągnąć i którą podtrzymujemy dzięki wysiłkowi nie tylko polityków, ale licznych ludzi dobrej woli po obu stronach granicy. Mamy jednak świadomość, że łatwo można ją utracić przez nieprzemyślane decyzje, a nawet przez zbyt pochopnie wypowiadane słowa. Równocześnie pamiętamy, że patriotycznym obowiązkiem jest „angażowanie się w dzieło społecznego pojednania poprzez przypominanie prawdy o godności każdego człowieka, łagodzenie nadmiernych politycznych emocji, wskazywanie i poszerzanie pól możliwej i niezbędnej dla Polski współpracy ponad podziałami oraz ochronę życia publicznego przed zbędnym upolitycznianiem” („Chrześcijański kształt patriotyzmu”).

Proces pojednania, który wspólnie pojęliśmy i konsekwentnie realizowaliśmy w minionych latach, jest wzorem dla wielu innych państw na świecie. Trzeba przypomnieć, że został on zainicjowany ponad 50 lat temu listem polskich biskupów do biskupów niemieckich, sygnowanym m.in. przez kard. Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupów Karola Wojtyłę i Bolesława Kominka, w którym znalazły się pamiętne słowa „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”. Nie straciły one swej wagi i aktualności. Przebaczenie nie jest decyzją koniunkturalną, zależną od uwarunkowań, lecz nieodwracalnym aktem miłosierdzia, które nie zaprzecza sprawiedliwości, lecz ją dopełnia.

W minionych dziesięcioleciach również ze strony niemieckiej doświadczyliśmy wielu gestów zmierzających do pojednania obydwu narodów oraz przezwyciężenia skutków tragicznych i pełnych cierpienia wydarzeń, wypełniających historię obu narodów. Trwałe miejsce znajdują w niej wypowiedziane w Krzyżowej, dwa dni po upadku muru berlińskiego, słowa Helmuta Kohla: „Odejdźmy od ołtarza w kierunku dobrej, pokojowej, błogosławionej przez Boga przyszłości dla naszych narodów, dla narodu polskiego i niemieckiego, dla nas wszystkich w Europie”. Takich gestów i słów nie wolno zapominać, ani lekceważyć, bo one ostatecznie utorowały nam drogę do narodów zjednoczonej Europy i są zobowiązujące.

Wspominając bolesne chwile naszych dziejów i wzajemnych relacji mamy również obowiązek pamiętać i przypominać, że w mrocznych czasach stanu wojennego w Polsce to właśnie niemieckie społeczeństwo znalazło się w czołówce tych, którzy na różne sposoby udzielali bardzo konkretnej, moralnej i materialnej pomocy, gdy nasz kraj znalazł się na progu humanitarnej katastrofy. Jesteśmy świadomi, że to wtedy dochodziło do spotkania nie polityków, lecz społeczeństw, to wówczas na podstawowym poziomie miała miejsce odbudowa wzajemnych relacji i rodziły się trwające do dziś więzi życzliwości i przyjaźni. Kontynuowane są one w kolejnych pokoleniach, czego przykładem mogą być spotkania młodych Niemców i Polaków w czasie ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w polskich diecezjach i w Krakowie.

Zgromadzonego przez lata kapitału dobra we wzajemnych relacjach między społeczeństwami, narodami i państwami nie wolno zmarnować ani roztrwonić. Kapitał pojednania i więzi trzeba chronić, umacniać i pomnażać dla dobra naszych Ojczyzn, które mają misję do spełnienia – jest to misja dawania świadectwa pojednanych wobec niepojednanych w Europie i świecie. Dlatego ogromne znaczenie ma sposób, w jaki traktowane są niezałatwione sprawy w relacjach obu państw. Należy je podejmować na płaszczyźnie roztropnej dyplomacji, by podtrzymać z trudem osiągnięte zaufanie, a nie niweczyć poprzez wzbudzanie negatywnych emocji społecznych w którejkolwiek ze stron.

W tym kontekście wyrażamy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za nasz kraj i relacje międzynarodowe, mając na uwadze dokonane już procesy pojednania, będą budowały na tym kapitale i w oparciu o jego wielopłaszczyznową wartość. Jesteśmy przekonani, że nadal mogą one być tworzone w dwustronnym dialogu pełnym troski o pokojową przyszłość naszych społeczeństw.

W tym duchu działa Kościół katolicki i inne Kościoły chrześcijańskie, głoszące Ewangelię przebaczenia, pojednania i pokoju. Papież Franciszek w orędziu na 50. Światowy Dzień Pokoju (1 stycznia 2017) zaapelował do zwierzchników politycznych i religijnych, zwierzchników instytucji międzynarodowych, szefów przedsiębiorstw oraz mediów całego świata o podjęcie w działaniach „stylu polityki na rzecz pokoju”. Zwrócił uwagę, że „wymaga to gotowości do «przyjęcia konfliktu, rozwiązania go i przemienienia w ogniwo nowego procesu». Działanie w ten sposób oznacza wybór solidarności jako stylu tworzenia historii i budowania przyjaźni społecznej”. W kontekście historycznym Polski, która szczyci się tym, że moralna cnota solidarności otworzyła nam drogę ku wolności, brzmi to jak szczególne zobowiązanie. Relacje polsko-niemieckie w ostatnich dziesięcioleciach stanowią dowód, że jest to możliwe i przynosi błogosławione skutki wszystkim.

Jesteśmy pełni nadziei, że na tej płaszczyźnie „styl działania na rzecz pokoju” będzie kontynuowany przez obydwie strony.

abp Henryk Muszyński
współprzewodniczący Zespołu w latach 1994-2005

bp Jan Kopiec
współprzewodniczący Zespołu

abp Wiktor Skworc
współprzewodniczący Zespołu w latach 2005-2016

kard. Kazimierz Nycz
współprzewodniczący Zespołu

bp Tadeusz Lityński
członek Zespołu członek Zespołu

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

153 komentarze

153 Komentarzy

 1. myślący

  8 września 2017 at 17:45

  KrK jak zwykle przeciwko Polsce. Nihil novi.

  • Adam

   8 września 2017 at 18:22

   • Art

    9 września 2017 at 13:46

    Cenzura,Chojecki czy ten w furażerce,kto z tych trzech usunął mój wpis?
    Ludzieeee,nie dajcie się nabrać na pajaca w furażerce.A może to on sam pod nickiem „Adam”?

  • gazetawarszawska.com

   8 września 2017 at 19:06

   Habemus żyd.

  • Józek

   8 września 2017 at 21:35

   Prof. Jan Żaryn w tygodniku „Głos” z 2008 r. podał niepokojące informacje o współpracownikach Służby Bezpieczeństwa (TW) zagnieżdżonych w polskim Kościele Katolicki,
   i tak:
   2142 – księży w diecezjach było TW,
   46 – zakonników było TW,
   12 – zakonnic było TW,
   24 – na KUL było TW,
   16 – w ATK było TW,
   39 – w wyższych seminariach duchownych.
   To konkretne osoby na „smyczy” służb różnej proweniencji.

 2. omd

  8 września 2017 at 17:54

  co to za biskupi , nikt ich nie zna..nie bywaja na Jasnej Górze , w Radiu Maryja i telewizji Trwam… nie znaja ich zadne owieczki ..to jacys zabłakani ..PASTUCHOWIE!!!!!

 3. Marian

  8 września 2017 at 18:01

  Brało się niemieckie granty i ordery, to teraz czas się odwdzięczyć. Ktoś pociągnął za sznurek i pacynki tańczą…

 4. Pankrac

  8 września 2017 at 18:08

  To nie jest żaden Kościół Katolicki. To są żarłoczne mendy, pomiot ubecki, poprzebierany za księży.

  Należy odróżniać księży od zaprzedanych mend.

 5. Maciek

  8 września 2017 at 18:13

  Zaufanie jest możliwe ,gdy obie strony traktują siebie uczciwie i żadna z nich nie stara się w sposób podstępny i instrumentalny potraktować drugą. Niestety takiej sielanki w relacjach międzynarodowych chyba nigdy nie było i teraz też jest to baaarrrrdzooooo oooooddddlleeeggggłłłeee …

  • Maciek

   8 września 2017 at 18:36

   A zaufanie jest ,albo go nie ma ,albo jest częściowe ,albo szczątkowe . W tej chwili to raczej nic więcej niż ta ostatnia ewentualność . Warto także mieć świadomość ,że zaufanie jest relacją symetryczną i jest zupełnie czymś innym niż uleganie , podporządkowywanie się . Także nie wolno pomylić zaufania komuś ,z daniem się oszukać ,że ten ktoś jest godzien zaufania .

   • Maciek

    8 września 2017 at 18:39

    A wszelkie „podchody” czynione ze złą wolą w celu zdobycia/wyłudzenia zaufania ,właściwie są przeciw skuteczne

    • Maciek

     8 września 2017 at 18:40

     Zaufanie – wyjątkowo delikatna materia !

     • Maciek

      8 września 2017 at 18:44

      Zaufanie – traci się momentalnie .Odbudowuje latami ,jeśli nie wiekami .

     • Maciek

      8 września 2017 at 18:45

      Tak zaufanie – słowo klucz.

     • Maciek

      8 września 2017 at 18:58

      A czy w ogóle ktoś z boku możne niweczyć / niszczyć prawdziwe zaufanie ? Albo wystawia się na próbę to zaufanie ,albo obnaża się jego płonność/niezasadność .

 6. marzena

  8 września 2017 at 18:15

  skworc zwany biskupem jest tajnym wspolpracownikiem SB Za jego biskupowania w Tarnowie zdzrazly sie dziwne przypadki samobojsw w kurii, W koncu ktos podsunal Benedyktowi XVI pomysl uciszenia sprawy i wyslania skwoca do Katowic . Ten facet tak sam jak gadecki to zakaly KK ktorych „nauki” pustosza koscioly zwlaszcza z mlodych inteligentntch ludzi.

 7. gustaw

  8 września 2017 at 18:18

  nie pokazujcie prosze geby nycza tej zakaly KK. Archidiecezja Warszawska czeka na swojego prawdziwego Arcypasterza a nie pastucha.

 8. z-k

  8 września 2017 at 18:18

  Owemu kahałowi duszpasterzy nikt rozsądny duszy by nie powierzył, nawet tej od żelazka. Niechby już na stałe zajęli się swoim dialogowaniem tudzież paleniem chanukowych świeczek i ogłaszaniem dni…. a Święty Kościół Polski pozostawili wiernym i ich proboszczom.

 9. Slawomir Tomasz Roch

  8 września 2017 at 19:06

  Z calym naleznym szacunkiem dla hierarchow Kosciola katolickiego tu powyzej podpisanych, jak sami w swoim poslaniu mocno zauwazaja, ten dialog dla dobra musi byc z obu stron absolutnie. Poza tym prosze goraco, korzystajac z tej sytuacji, aktywnosci Tych oto Pasterzy, by publicznie potepili demoniczna ideologia gender oraz gloryfikowanie zbrodniarzy z OUN-UPA na Ukrainie. Pragne zarazem prosic Tych hierarchow, by modlili sie goraco,by Polska nasza ojczyzna zachowana zostala przez Boza Opatrznosc od tego wielkiego nieszczescia, jakim jest mataczenie, straszny symbol III RP Pomrocznej. Dosc mataczenia! Dosc smierdzacych butow Lecha Walesy TW Bolek, znaczy: chce ale nie moge, nie chce ale musze, jestem za a nawet przeciw, czy ostatnio roznych interpretacji papieskiej adhortacji, czyli: cudzoloznik nie moze przyjmowac Komunii sw. ale zarazem moze. Dosc diabolicznego mataczenia! Z Panem Bogiem

 10. Kwal

  8 września 2017 at 19:10

  Jak to zaraz widać kto w jakiej sprawie szczeka…

 11. wilk

  8 września 2017 at 19:11

  PRZYKRE ŻE MAMY TAKICH PASTERZY JAK NYCZ ZDRAJCĄ BYŁ JUŻ WCZEŚNIEJ TO CO ZROBIŁ Z BISKUPEM WIELGUSEM A POTEM Z KRZYŻEM SMOLEŃSKIM NA KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU . BÓL BÓL .ALE WIERZĘ W PARU INNYCH I MŁODYCH KSIĘŻY ŻE DADZĄ ODPÓR TYM ZDRAJCOM ZAPISANYM W ANEKSIE WSI

 12. Soroka

  8 września 2017 at 19:28

  Tym listem ci biskupi nakłaniają Polaków, aby nagięli się pod niemiecki but i oddali im się w niewolę.
  Czy tak może postępować uczeń Chrystusa?

 13. hansje

  8 września 2017 at 19:33

  To i ja dołożę do pieca 🙂
  „POLSCY” biskupi ?..
  Czy te zdradzieckie nieroby aby na pewno są POLSKIE ???…
  „ZAUFANIE” ?.. Pomiędzy Niemcami i Polską ?
  „Kapitał pojednania i więzi” ???..
  Kpiny sobie jakieś urządzają czerwone berety…
  ZNOWU będą przepraszać, TW EsBecji ?..
  Czas by może, polskiemu, zinfiltrowanemu do szczętu przez żydownię Kościołowi, dorobić NOWĄ Wierchuszkę ? Olewając Antychrystowy Watykan i jego Plenipotentów ?..

  • KochającaPolskę

   9 września 2017 at 14:41

   hansje – oj,tak tak ….
   kiedy te owce to zrozumieją ?

 14. agent07

  8 września 2017 at 20:01

  To ci sami co nie dawno namawiali do otwierania korytarzy i przyjmowania islamistów , to najemnicy nie pasterze pod przywództwem oczywiście masona Nycza zwanego też kardynałem …teraz już wiadomo dlaczego tak bardzo ..obawiano się i zniszczono arcyb.Wielgusa …

 15. kowalski

  8 września 2017 at 20:16

  To nie są polscy biskupi.

 16. stan

  8 września 2017 at 20:19

  Zaufanie zbudował Tusk na gruzach polskiej racji stanu.

 17. Hania

  8 września 2017 at 21:06

  Większość z podpisanych JE to TW
  Zlecenie?!

 18. Józek

  8 września 2017 at 21:30

  Prof. Jan Żaryn w tygodniku „Głos” z 2008r. podał niepokojące informacje o współpracownikach Służby Bezpieczeństwa (TW) zagnieżdżonych w polskim Kościele Katolicki, i tak:
  2142 – księży w diecezjach było TW,
  46 – zakonników było TW,
  12 – zakonnic było TW,
  24 – na KUL było TW,
  16 – w ATK było TW,
  39 – w wyższych seminariach duchownych.
  To konkretne osoby na „smyczy” służb różnej proweniencji.

 19. Stefa

  8 września 2017 at 22:01

  Kochani biskupi pasterze, Polacy cenią sobie dobre słowo, i gesty, gesty, i znów gesty niektórych niemieckich polityków.
  Szanujemy to i zarazem pytamy, a co z zadośćuczynieniem?
  Co z reparacjami wojennymi?
  Zastanawiające, że Żydom należy się zadośćuczynienie za II wojnę światową i żaden Nieniec nie odważy się głosu podnieść i to dla rodzin, dla Gmin Żydowskich, itd., a Polacy całymi pokoleniami mają jedynie pracować i obudowywać to co zostało zrujnowane i zrabowane.
  A co to, polskie cierpienie jest inne od tego żydowskiego cierpienia?

 20. abc

  9 września 2017 at 03:33

  Tytuł jest mocno mylący bo zamiast „polscy biskupi” powinno być raczej „kilku polskich biskupów”.
  Ta powalająca liczba sygnatariuszy, raptem 5, pokazuje jak mała to garstka skupiona wokół kard. Nycza.

 21. Czesław

  9 września 2017 at 06:35

  Ci biskupi to powinni nauczyć się „starego pacierza”, bo podejrzewam że jest nowy i tam brak 5 warunków pokuty, gdzie w końcówce jest „Zadośćuczynienie Panu Bogu i Bliżnemu” a na początku „żal za grzechy” a nie wypisywanie o „polskich obozach śmierci i antysemityżmie Polaków”. Ponadto trzeba zauważyć że niektórzy z tych biskupów wspólnie z B.Komorowskim poparli Gronkiewicz-Waltz w odwoławczym referendum. Los wyrzucanych na bruk owieczek był im obojętny, popierali żarłoczne wilki.

 22. kocioł śnięty

  9 września 2017 at 07:33

  Zdradziecki kościółek nadal w duchu rzekomo świętego Stanisława zdrajcy.

  • Marian

   10 września 2017 at 04:50

   Św. Stanisław był większym polskim patriotą niż niejeden król i sekretarz PZPR. – Mało wiesz.
   To właśnie kult św. Stanisława przyczynił się do zjednoczenia ziem Korony Polskiej po rozbiciu dzielnicowym. Dla porównania, Ruś Kijowska, nie miała takiego świętego i zawsze była tylko zlepkiem skłóconych księstw.
   Oczywiście, porównywanie obecnego KEP ze św. Stanisławem, to porównywanie kota z lwem.

 23. finka

  9 września 2017 at 09:02

  Sygnatariusze tego bełkotu to kolejna odmiana księży patriotów.

 24. Bona

  9 września 2017 at 10:23

  HIERARCHOWIE
  To byli kolosy.
  Książe kardynał Adam Stefan Sapieha. Ciężkie czasy. Okupacja niemiecka, Potem sowiecka. Działania jawne , działania w podziemiu. Człowiek, który budził respekt swoich i szacunek wrogów.
  Kardynał Stefan Wyszyński. Niezłomny, stanowczy. Non possumus i zwyciężył.
  Papież Jan Paweł II. Sancto subito. Nic więcej nie trzeba dodawać.
  Oni przerośli wszystkich. Dawali przykład wiary, człowieczeństwa, patrioty, stanowczości, mądrości.
  Oni nadal świecą przykładem ludziom małym, hierarchom skarlałym, ludzikom układającym się przeciw swej owczarni.
  Teraz jest lament.
  Ojciec mój zawsze mówił, że trzeba wiedzieć z kim się zadawać. Nie wiedzieli zatem czy srebrniki, jakie by nie były, okazały się cenniejsze? Od lat opoka pasterzy pękała. Nie potrafiono obronić się ani przed grzechami własnego środowiska (oczyśćmy dom, dzieci) ani zewnętrznego. Nie można służyć dwom panom. NON POSSUMUS!!!
  Kościół zawsze miał dobrze ustawioną busolę, solidny gmach mimo ogromnych ataków bywał nadwyrężony, ale nie poddawał się. Co teraz się dzieje? Nie oddaje się odporu jakimś słabościom, nie stanowi solidnego frontu. Jak wszędzie zwycięża prywata, sprawy rodzinne, doczesne wygody i nie pozostawiają z jakiś powodów miejsca na sprawy zasadnicze. Narażono bastion kościoła na ataki tych, dla których nie liczą się żadne wartości. To jest dopiero początek, który hierarchowie powinni byli przewidzieć już 10 lat temu. Zostali uśpieni, omotani przed wybuchem wojny, kolejnej wojny ze społeczeństwem, z Polakami wierzącymi. Polska zawsze była jednością wiary i patriotyzmu oraz honoru. Honor niszczono dziesiątki lat. Teraz walczący ateiści i inni wrogowie chcą zniszczyć wiarę, opokę bytu w trudnych czasach Polski. W tym celu dewastują młode pokolenia, degradują wszystko, co jest piękne, co ma wartość. Zostaje miełocz.
  Kościół chyba się pogubił. Pozwolił, by bez racji karcono księży niczym małych chłopców. Gdzie jest Wasze NON POSSUMUS!!!
  Nie wolno prowadzić oszukańczych rozliczeń z nikim. Ani z obywatelami polskimi, ani z Kościołem, z nikim. Może się nie podobać własność kościelna, własność prywatna, własność sąsiada. Zawiść, zazdrość, złe gospodarowanie. Najlepiej ukraść i na jakiś okres nieudolności, rozpasania może wystarczy. Tylko nie jest to praktykowane nawet w Unii Europejskiej. Teraz rozpoczyna się atak na podstawy finansowe kościoła. Te pieniądze okrutnie kolą w oczy tych, którzy chcieliby je ukraść. Przecież akurat oni nie wyjmują ich ze swojej kieszeni i nie kładą na tacę. Ale im przeszkadza. Pora, by sensownie, zgodnie z prawem własności poustawiać wszelkie rozliczenia. Nie może tak być, że przez dziesiątki lat w tym kraju ciągle państwo kogoś okrada. Przecież praktycznie to byli już chyba wszyscy za wyjątkiem złodziei, tych co kradli i ciągle chcą kraść. Dość już tego. Zabrano majątki arystokracji, mieszczanom, chłopom czyli tzw. kułakom, oskubywano inteligencję i rzemieślników stosując tzw. domiary, zabrano kościołowi, wspólnotom religijnym. Ostatnio zabrano fundusze emerytalne. Szczuto gołodupców i siepaczy na tych, którzy swą pracą budowali dobrobyt w końcu nas wszystkich. Z pustej sakwy nic nie wyleci.
  Pora, by hierarchowie odnaleźli swoje miejsce wśród swojej owczarni. Ktoś nie czuje się może na siłach? Bywało również tak. Warto zacząć świecić przykładem, urosnąć trochę, choć nie wszystkim dane być tym wielkim.
  Pora tym zwykłym pokazać swą wielkość, która nie kryje się za purpurą. Pora purpuraci wspomóc tych maluczkich, pomóc im. Wydobyć jedność kościoła wielkiego.

  • Paweł

   9 września 2017 at 11:48

   Wyszyński to był zdradziecki komuch i kanalia, który potępił Polskich Żołnierzy i bratał się z PRL.

   • Adam

    9 września 2017 at 21:15

    Bredzisz !

   • Marian

    10 września 2017 at 04:58

    Niestety, postać śp. kard. Wyszyńskiego nie jest jednoznaczna. Ale o tym, drogie dzieci, innym razem.

    • Marian

     10 września 2017 at 05:11

     Kard. Wyszyński był „pobożnym modernistą”, czyli czymś jak „kawa bezkofeinowa”, albo „szampan bezalkoholowy”.
     Owoce jego życia okazały się dużo mniejsze, niż jego kult za życia. W jego otoczeniu nie wyrósł nikt wielki. Ks. Popiełuszko nie miał w czasach Prymasa Wyszyńskiego łatwiejszego życia, niż w czasach kard. Glempa…
     Nie znałem osobiście kard.Wyszyńskiego, ale poznałem osobiście jego kilku bliskich współpracowników – hmm… odziedziczyli po „ojcu” modernizm, a pobożność jakby w mniejszym stopniu.

     • Maciek

      10 września 2017 at 08:57

      Tylko proszę pamiętać ,że św Piotr apostoł także był tylko pobożnym modernistą .
      htttp://tujek.linuxpl.info/tworczosc/wiersze/zaparcie-sie-apostola-piotra/

 25. Sara

  9 września 2017 at 10:58

  http://drnowopolskiblog.neon24.pl/post/140096,kluski-z-serem-miara-dobrobytu-iii-rp
  Przeczytajcie komentarze warto!
  Kościół martwi się niezminnie o swoje koryto , a owieczki jak nie te to drugie będą.Nie dziwne że protestanci wygryzą katolików.

  • Maciek

   9 września 2017 at 11:34

   htttp://tujek.linuxpl.info/tworczosc/wiersze/antylitania-na-czasy-przejsciowe/
   ? Chyba jeszcze nie .

  • Maciek

   9 września 2017 at 11:37

   htttp://tujek.linuxpl.info/tworczosc/wiersze/mury-87-podworko/
   ?

 26. Ada300

  9 września 2017 at 12:02

  Jakim kosztem… panowie „biskupi”?????… .Ja z dnia na dzień tracę zaufanie do was… Czego chcecie – unijnych pomysłów na dopuszczalność aborcji, w każdej sytuacji gdy puszczalskiej odwidzi się być matką, eutanazji starych, ułomnych czy ” niepotrzebnych” z innych powodów , związków „homo-niewiadomo”, burzenia kościołów i wyrzynania chrześcijan przez muslimów ???? Jakież zaufanie można mieć do partnera (Niemiec) , który żąda bezwzględnego podporządkowania i wasalnego wręcz oddania się w jego władzę…. Czy w polskim episkopacie nie ma polskich patriotów ???

 27. Chiński Górol

  9 września 2017 at 13:53

  A co Episkopat Polski zrobił żeby Episkopat i obecny rząd Niemiecki traktował Episkopat i naród Polski tak samo jak Francuski ?

 28. wiesscar

  9 września 2017 at 20:05

  Merkel do wariatkowa lub wiezienia. Papiez Franciszek niech sie zajmuje Ameryka Lacinska ale nie Europa bo na Europie sie nie zna.

 29. Polon

  9 września 2017 at 21:09

  Jakiego zaufania.??? Panie biskup jakiś mocniejszy skręcik się trafił?

 30. youtube network

  9 września 2017 at 22:11

  yes maybe

 31. renegeate

  15 września 2017 at 11:28

  widze podpis krd Nycza, i w zasadzie wszystko jest jasne ! nie wiem jaki % warszawiaków darzy go „sympatia” moze 10%. Kuria warszawska ma wiele budynków i apelowałem do jej szefa aby dali przykład ich miłosierdziu i wzięli jakąś grupę imigrantów a nie tylko apelowali. Dlaczego nie pojada do luterańskich Niemiec na misje niech tam działają tu w Polsce i tak nic nie robią poza fermentem.

 32. cd system of a down

  10 października 2017 at 09:07

  good posts,the good article haha!the free key :HFCAE12UCKS3230313731303132QYGMWEMMUCKSAIQYMJFCF,download free pc cleaner now ,speed up your pc 500%
  cd system of a down http://www.airysoftware.com/info/cd-system-of-a-down.htm

 33. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:05

  Its not my first time to pay a quick visit this site, i am visiting this website dailly and obtain good facts from here everyday.|

 34. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 15:30

  Everything is very open with a very clear description of the challenges. It was truly informative. Your website is useful. Thank you for sharing!|

 35. Egli Diana Pinto

  17 października 2017 at 16:56

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, as well as the content!|

 36. Grupo Serval escandalo

  17 października 2017 at 19:23

  With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any solutions to help reduce content from being ripped off? I’d definitely appreciate it.|

 37. Dadado Veig

  17 października 2017 at 21:34

  It’s going to be end of mine day, except before finish I am reading this enormous paragraph to improve my knowledge.|

 38. Umanizzare

  17 października 2017 at 22:22

  I will right away clutch your rss feed as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly let me know in order that I could subscribe. Thanks.|

 39. mp3 search engine with direct downloads

  17 października 2017 at 23:02

  You could certainly see your enthusiasm in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. All the time follow your heart.|

 40. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 00:30

  I wanted to thank you for this good read!! I absolutely enjoyed every little bit of it. I have you book marked to look at new stuff you post…|

 41. Browse through millions of mp3 tracks

  18 października 2017 at 01:39

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!|

 42. Umanizzare

  18 października 2017 at 02:56

  Thanks for the marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you happen to be a great author. I will make sure to bookmark your blog and will often come back down the road. I want to encourage that you continue your great job, have a nice morning!|

 43. Umanizzare

  18 października 2017 at 05:15

  This text is priceless. How can I find out more?|

 44. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 07:01

  My partner and I stumbled over here by a different web page and thought I might check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking at your web page for a second time.|

 45. Itamar Serp

  18 października 2017 at 08:43

  I was recommended this web site via my cousin. I’m no longer certain whether or not this submit is written by means of him as no one else recognize such distinctive about my problem. You’re incredible! Thank you!|

 46. MAGA

  18 października 2017 at 09:32

  Usually I do not learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, very great post.|

 47. José Wilame Araújo Rodrigues

  18 października 2017 at 10:29

  If some one desires to be updated with most up-to-date technologies after that he must be pay a visit this web page and be up to date every day.|

 48. Grupo Serval presidios

  18 października 2017 at 12:12

  Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring on other blogs? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my audience would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.|

 49. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 12:50

  I know this web page provides quality depending articles and extra material, is there any other web site which presents these kinds of things in quality?|

 50. Itamar Serp

  18 października 2017 at 14:01

  If you wish for to get much from this paragraph then you have to apply these techniques to your won web site.|

 51. Lelio Vieira Carneiro

  18 października 2017 at 16:08

  I like it whenever people come together and share ideas. Great website, stick with it!|

 52. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:54

  Hi there Dear, are you actually visiting this website daily, if so afterward you will without doubt get pleasant knowledge.|

 53. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 20:20

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post and also the rest of the site is very good.|

 54. Grupo Coral fraude

  19 października 2017 at 07:42

  of course like your web-site however you have to test the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to tell the reality on the other hand I’ll definitely come again again.|

 55. Lelio Vieira Carneiro Junior

  19 października 2017 at 10:12

  Hello to all, the contents present at this web site are actually remarkable for people experience, well, keep up the good work fellows.|

 56. Lelio Vieira Carneiro

  19 października 2017 at 12:43

  Generally I don’t learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to check out and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, very nice post.|

 57. Itamar Serp

  19 października 2017 at 15:09

  No matter if some one searches for his required thing, thus he/she desires to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.|

 58. Umanizzare presidios

  19 października 2017 at 17:07

  I’ll right away clutch your rss feed as I can’t find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you have any? Please let me understand in order that I may just subscribe. Thanks.|

 59. Itamar Serpa Fernandes

  19 października 2017 at 19:24

  It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have learn this submit and if I may just I wish to suggest you few attention-grabbing issues or advice. Maybe you can write next articles regarding this article. I desire to learn more issues approximately it!|

 60. tercio borlenghi jr

  19 października 2017 at 21:31

  If you are going for best contents like I do, just pay a visit this site every day for the reason that it presents quality contents, thanks|

 61. Itamar Serpa Fernandes

  19 października 2017 at 23:24

  These are actually wonderful ideas in concerning blogging. You have touched some good things here. Any way keep up wrinting.|

 62. Lelio Junior

  20 października 2017 at 01:18

  Greetings! Very useful advice within this article! It is the little changes which will make the greatest changes. Thanks a lot for sharing!|

 63. José Wilame Araújo Rodrigues

  20 października 2017 at 03:34

  Howdy! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!|

 64. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 06:09

  Definitely believe that that you said. Your favourite justification seemed to be at the net the easiest thing to bear in mind of. I say to you, I certainly get annoyed whilst folks think about concerns that they plainly don’t understand about. You controlled to hit the nail upon the top and also defined out the entire thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be again to get more. Thank you|

 65. Grupo Coral presidios

  20 października 2017 at 08:48

  Simply desire to say your article is as astounding. The clarity on your publish is simply spectacular and that i could suppose you’re a professional on this subject. Well along with your permission let me to seize your feed to stay updated with approaching post. Thank you a million and please continue the enjoyable work.|

 66. Carlos Eduardo Veiga

  20 października 2017 at 11:24

  Terrific work! That is the type of information that should be shared across the web. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and talk over with my website . Thank you =)|

 67. Itamar Serpa Fernandes

  20 października 2017 at 13:55

  Good way of describing, and good article to get data regarding my presentation topic, which i am going to present in university.|

 68. Grupo Serval presidios

  20 października 2017 at 17:57

  I have read so many content on the topic of the blogger lovers however this post is in fact a pleasant piece of writing, keep it up.|

 69. José Wilame Araújo Rodrigues

  21 października 2017 at 02:39

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!|

 70. Lélio Vieira Carneiro Junio

  21 października 2017 at 11:34

  Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Appreciate it|

 71. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  21 października 2017 at 20:24

  I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one these days.|

 72. Grupo Coral

  22 października 2017 at 04:53

  Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and everything. Nevertheless just imagine if you added some great pictures or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and videos, this site could certainly be one of the most beneficial in its niche. Awesome blog!|

 73. tercio borlenghi junior

  22 października 2017 at 13:57

  What’s up, always i used to check weblog posts here in the early hours in the morning, since i enjoy to find out more and more.|

 74. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  22 października 2017 at 22:56

  Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog based upon on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my readers would enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.|

 75. tercio borlenghi junior

  23 października 2017 at 08:28

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any methods to help reduce content from being stolen? I’d truly appreciate it.|

 76. Lelio Junior

  24 października 2017 at 13:08

  I always used to read article in news papers but now as I am a user of web so from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.|

 77. Carlos Eduardo Correa da Veig

  24 października 2017 at 23:10

  you’re actually a just right webmaster. The website loading speed is incredible. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterwork. you have performed a magnificent task in this topic!|

 78. Lélio Vieira Carneiro Junio

  25 października 2017 at 08:47

  Having read this I believed it was really enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!|

 79. Grupo Coral presidios

  25 października 2017 at 18:46

  Everything is very open with a clear explanation of the issues. It was definitely informative. Your website is extremely helpful. Thank you for sharing!|

 80. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 20:06

  Wonderful post however I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit more. Many thanks!|

 81. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 21:18

  Hello mates, its wonderful piece of writing on the topic of teachingand fully defined, keep it up all the time.|

 82. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 22:28

  This website was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thank you!|

 83. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 23:43

  Hello, its pleasant piece of writing about media print, we all understand media is a great source of facts.|

 84. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 00:52

  Hello there, simply changed into alert to your weblog via Google, and located that it is really informative. I am gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Lots of other folks will probably be benefited from your writing. Cheers!|

 85. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 02:03

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who had been conducting a little research on this. And he in fact ordered me lunch because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this issue here on your website.|

 86. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 03:23

  As the admin of this web site is working, no uncertainty very shortly it will be well-known, due to its feature contents.|

 87. Carlos Eduardo Veiga

  26 października 2017 at 04:32

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is great blog. A fantastic read. I will definitely be back.|

 88. Lelio Junior

  26 października 2017 at 04:43

  Greate post. Keep writing such kind of information on your blog. Im really impressed by your blog.

 89. Lelio Junior

  26 października 2017 at 06:00

  Very good article. I will be dealing with some of these issues as well..|

 90. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 07:12

  Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a weblog web site? The account aided me a applicable deal. I had been tiny bit familiar of this your broadcast offered brilliant transparent concept|

 91. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 08:25

  I like what you guys are usually up too. Such clever work and reporting! Keep up the good works guys I’ve added you guys to blogroll.|

 92. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 09:39

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!|

 93. Lelio Junior

  26 października 2017 at 10:56

  Hey There. I found your blog the usage of msn. That is a really well written article. I will make sure to bookmark it and come back to learn extra of your useful info. Thank you for the post. I’ll certainly return.|

 94. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 12:15

  Hey very interesting blog!|

 95. Lelio Junior

  26 października 2017 at 13:37

  I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I am hoping to view the same high-grade blog posts from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal website now ;)|

 96. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 14:58

  I really love your website.. Great colors & theme. Did you make this site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own site and want to find out where you got this from or what the theme is named. Appreciate it!|

 97. José Wilame Araújo Rodrigues

  26 października 2017 at 15:10

  Hello, I enjoy reading all of your article post. I wanted to write a little comment to support you.|

 98. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 16:15

  Wow! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different subject but it has pretty much the same page layout and design. Outstanding choice of colors!|

 99. Lelio Junior

  26 października 2017 at 17:30

  What’s up, every time i used to check website posts here early in the morning, as i love to find out more and more.|

 100. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 18:43

  I am really thankful to the owner of this site who has shared this wonderful piece of writing at here.|

 101. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 19:56

  Excellent way of describing, and pleasant paragraph to take facts on the topic of my presentation subject, which i am going to present in school.|

 102. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 21:07

  I am genuinely pleased to read this blog posts which consists of plenty of useful information, thanks for providing these kinds of statistics.|

 103. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 22:19

  What i don’t understood is in reality how you’re no longer really a lot more neatly-liked than you might be now. You are so intelligent. You recognize therefore significantly when it comes to this topic, made me in my view believe it from a lot of numerous angles. Its like men and women are not involved except it is something to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs nice. All the time handle it up!|

 104. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 23:33

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.|

 105. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 00:46

  What a material of un-ambiguity and preserveness of precious knowledge about unpredicted emotions.|

 106. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 00:49

  I’m gone to say to my little brother, that he should also pay a quick visit this webpage on regular basis to take updated from hottest news update.|

 107. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 02:00

  What’s up, I read your new stuff on a regular basis. Your writing style is witty, keep it up!|

 108. home robberies affect

  31 października 2017 at 17:57

  I’m really loving the theme/design of your blog. Do you ever run into any web browser compatibility problems?
  A handful of my blog visitors have complained about my site not operating
  correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any suggestions to help fix this issue?

 109. hidden security camera

  1 listopada 2017 at 13:18

  Thanks very interesting blog!

 110. smart phone

  3 listopada 2017 at 13:41

  Thank you for the good writeup. It in fact
  was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you!
  However, how can we communicate?

 111. ip video

  3 listopada 2017 at 18:33

  Nice post. I used to be checking constantly this blog and I am impressed!

  Extremely helpful information specially the last section 🙂 I take care of such info much.
  I was seeking this particular info for a long time.
  Thanks and best of luck.

 112. expert asbestos removal

  3 listopada 2017 at 18:58

  I’m no longer sure where you’re getting your info, but good topic.

  I needs to spend a while learning much more or working out more.
  Thank you for magnificent information I used to be on the lookout for this
  information for my mission.

 113. domain availability

  3 listopada 2017 at 20:02

  I’ll immediately snatch your rss as I can’t find
  your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you’ve any? Kindly allow me know in order that I could subscribe.
  Thanks.

 114. home improvement

  3 listopada 2017 at 23:57

  obviously like your website but you need to test the spelling
  on quite a few of your posts. Many of them are rife with
  spelling problems and I to find it very troublesome to inform
  the truth then again I’ll certainly come back again.

 115. website design company

  6 listopada 2017 at 09:55

  Appreciating the hard work you put into your website and in depth information you
  offer. It’s good to come across a blog every once in a
  while that isn’t the same outdated rehashed information. Fantastic
  read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 116. Lashay

  8 listopada 2017 at 10:40

  If you desire to take a great deal from this post then you have to apply such strategies to your
  won webpage.

 117. Jacquelyn

  9 listopada 2017 at 07:05

  Hello to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this web site, and your views are fastidious designed for new viewers.

 118. besting timex watches

  11 listopada 2017 at 09:40

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found
  It absolutely useful and it has helped me out loads.
  I’m hoping to contribute & aid different customers like its aided me.
  Good job.

 119. Umanizzare presidios

  11 listopada 2017 at 09:46

  Post writing is also a fun, if you be familiar with after that you can write otherwise
  it is complex to write.

 120. omarwebsite.com

  11 listopada 2017 at 13:29

  Hey very interesting blog!

 121. José Wilame Araújo Rodrigues

  11 listopada 2017 at 17:37

  Awesome article.

 122. Lelio Vieira Carneiro

  12 listopada 2017 at 21:11

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it
  helped me out much. I hope to give something back and aid others like you aided me.

 123. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  13 listopada 2017 at 00:56

  I blog often and I genuinely appreciate your information. This article has really peaked my interest.
  I am going to book mark your website and keep checking for new
  details about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

 124. Egli Diana Pinto

  13 listopada 2017 at 06:08

  Incredible points. Great arguments. Keep up the good work.

 125. timex watches make

  14 listopada 2017 at 00:21

  Woah! I’m really digging the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that „perfect balance”
  between superb usability and visual appeal. I must say you have
  done a great job with this. Also, the blog loads super quick for me on Opera.

  Superb Blog!

 126. maminpapin.ru

  14 listopada 2017 at 02:52

  If some one desires expert view on the topic of blogging after that i advise him/her to visit this blog, Keep up the
  fastidious job.

 127. http://remaxxxx.de/

  14 listopada 2017 at 06:59

  Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses?
  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me mad so any support is
  very much appreciated.

 128. reverse phone number

  14 listopada 2017 at 11:26

  It is appropriate time to make a few plans for the longer term and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I may I wish to recommend you few fascinating things or tips.
  Perhaps you can write subsequent articles referring to this article.
  I desire to read even more issues approximately it!

 129. Cortney

  14 listopada 2017 at 19:11

  Hi my loved one! I want to say that this post is amazing, nice written and come with approximately all significant infos.
  I’d like to peer extra posts like this .

 130. home security camera reviews 2016

  15 listopada 2017 at 10:11

  Do you experience feeling which they are often more attain in your house?

 131. home security camera reviews outdoor

  15 listopada 2017 at 10:11

  To maintain your valuables safely?

 132. home security systems diy wireless review

  15 listopada 2017 at 14:35

  Do you got slipping courtyard doorway on your property?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra