Kościół

Żaden faryzeusz nie będzie Ci mówił co masz robić

Medytacje ewangeliczne z dnia 9 WRZEŚNIA 2017, Sobota, Łk 6,1-5.
W pewien szabat przechodził wśród zbóż, a uczniowie zrywali kłosy i, wykruszając je rękami, jedli. Na to niektórzy z faryzeuszów mówili: Czemu czynicie to, czego nie wolno czynić w szabat? Wtedy Jezus rzekł im w odpowiedzi: Nawet tegoście nie czytali, co uczynił Dawid, gdy był głodny on i jego ludzie? Jak wszedł do domu Bożego i wziąwszy chleby pokładne, sam jadł i dał swoim ludziom? Chociaż samym tylko kapłanom wolno je spożywać. I dodał: Syn Człowieczy jest panem szabatu.

Zwracamy często uwagę na to, że faryzeusze oburzali się gdy apostołowie czynili coś wbrew normom, ale zobaczmy dwie sprawy.

Pierwsza to zajadłość faryzeuszy, bo cóż takiego czynili uczniowie Jezusa? Przecież oni pożywiali się ziarnami zbóż z kłosów! Co to za pokarm dla dorosłego mężczyzny? Niemal żaden!

Ponadto zaważamy tutaj coś, co jest swoistym czynem o podwójnym skutku, zamierzonym i niezamierzonym. Z zewnątrz czyn uczniów wyglądał jak łamanie zasad, podobnie jak czyn Dawida. Ale nikt tych zasad nie łamie, bo po prostu trzeba ratować życie, trzeba jeść…

Syn Człowieczy jest panem szabatu. On jest drogą, prawdą i życiem. Nie można sobie tak samemu i po ludzku wykraczać przeciwko życiu. Chrystus jest Panem szabatu, a zatem to Chrystus jest też Panem wszelkiej ofiary, a zwłaszcza ofiary z życia.

Być może przychodzi czas głodu, jakiegoś pragnienia, którego nie mamy mieć spełnionego, bo brak owego spełnienia będzie czymś nieporównywanie większym niż owo spełnione pragnienie! Brak, głód przynosi niesamowity owoc. Bycie nienakarmionym daje ogromne i zaskakujące zyski w nas, gdy w pustkę wkracza Królestwo Niebieskie. Jeden jest tylko fundament takiej ofiary – Jezus Chrystus, bo Panem szabatu jest On, tak jak Panem każdej ofiary jest On, nigdy zaś żaden faryzeusz.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

144 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra