Z zagranicy

Grupa Wyszehradzka oparła się próbom jej rozbicia

Wyszehradzka Czwórka pozostała zjednoczona mimo licznych prób podzielenia krajów członkowskich V4 – poinformował w piątek minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó.

W jego ocenie jedność grupy została po raz kolejny potwierdzona podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych w Tallinie. – Będziemy nadal odrzucać przyjmowanie nielegalnych imigrantów i walczyć przeciwko obligatoryjnym kwotom uchodźczym – zapowiedział podczas telefonicznej rozmowy z węgierską agencją informacyjną MTI.

– Nie pozwolimy im na siłowe wymuszanie na nas szkodliwych i niebezpiecznych decyzji odnośnie do obowiązkowych kwot uchodźczych – dodał. Szijjártó stwierdził przy tym, że z kwotami uchodźczymi związane jest „podstępne oszustwo”. – Starają się przerzucić brzemię kompletnej klęski relokacyjnych schematów na kraje, które od samego początku były otwarcie im przeciwne. Kraje Grupy Wyszehradzkiej należą do tej ostatniej kategorii – zauważył.

Węgierski minister spraw zagranicznych rozmawiał w Tallinie ze swoim litewskim odpowiednikiem Linasem Linkeviciusem. Obydwaj zgodzili się, że relacje węgiersko-litewskie są „wzorowe” i że Litwa docenia regularne gesty solidarności z krajami bałtyckimi. Obydwaj ministrowie podpisali bilateralne porozumienie o wzajemnej ochronie informacji niejawnych w celu zwiększenia wzajemnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

Źródło: dailynewshungary.com

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

143 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra