Z kraju

Gen. Polko: Wojskowa strefa Schengen to krok w dobrym kierunku

Z gen. Romanem Polko rozmawia Anna Wiejak.

Jak Pan ocenia przedłożony w piątek w Tallinie pomysł ministra obrony Litwy, aby w UE stworzyć „wojskową strefę Schengen”? Czy rzeczywiście wzmocniłoby to bezpieczeństwo państw członkowskich, czy też może wręcz przeciwnie?

– Ja jestem zdecydowanie za. Szczerze powiedziawszy doświadczyłem już kłopotów podczas przejazdu na ćwiczenia, czy na misje do Kosowa, dotyczących przemieszczenia się. Gdybym nie dopilnował wszystkich procedur, chociażby podczas przejazdu przez Węgry, gdzie parlament decyduje o tym, czy można broń i amunicję przewozić, to właściwie nic by nie można było robić i w dużej części rzeczywiście jesteśmy sparaliżowani. Nawet przerzut brygady ciężkiej do Polski przez Niemcy pokazywał, że niby działamy wspólnie, kolektywnie i to nie tylko w ramach NATO, ale i Unii Europejskiej, ale jednocześnie często są tworzone blokady, które nie powinny mieć miejsca. Stworzenie „wojskowej strefy Schengen” to dobry kierunek.

Czyli nie dostrzega Pan żadnych zagrożeń?

– Nie dostrzegam. Jeżeli mówimy cały czas o tym, że jesteśmy wspólnotą, że powinniśmy kolektywnie się bronić, to jest to właśnie pójście w kierunku budowania większej spójności, sojuszu i solidarności europejskiej, taki kierunek realny, o którym myślę, że Polska też o niego zabiega.

A czy to przypadkiem nie jest wstęp do stworzenia wspólnej europejskiej armii?

– Śp. Lech Kaczyński zabiegał o to, żeby Europa budowała swoje zdolności obronne, co było tak naprawdę odpowiedzią, i on to doskonale widział, na to, że podczas gdy Rosja od 2008 r. bardzo mocno się zbroiła, nawet i wcześniej też, i przejawiała tendencje agresywne, to Unia Europejska i większość krajów się cały czas rozbrajała i traciliśmy właściwie zdolności, o których mówi art. 3 Traktatu. Oczywiście jestem jak najbardziej za, z podkreśleniem, że nie w kontrze do NATO, ale w ramach tego, o co też zabiega Donald Trump, czyli po to, żeby Europa wywiązywała się ze swoich obowiązków wobec sojuszu NATO, a nie polegała tylko na Stanach Zjednoczonych jako gwarancie pokoju również w Europie.

Czy taka wspólna armia, mająca swoją kwaterę główną, jak się domyślam w Brukseli (więc centralne dowodzenie byłoby pewnie z Brukseli), byłaby w stanie obronić Polskę w sytuacji zagrożenia ze strony Rosji?

– Jeszcze nie wiadomo, gdzie ta centrala miałaby być zlokalizowana, czy w Brukseli, czy też w innym kraju, poza tym nie kończy się zwykle na jednym stanowisku dowodzenia, ale bardziej chociażby ze względu na konieczność zapewnienia ciągłości dowodzenia zawsze się tworzy zapasowe stanowiska. Krótko mówiąc – zdecydowanie tak. Myślę, że po pierwsze to również unifikowałoby kwestię sprzętu, uzbrojenia, bo Europa dysponuje dużym kapitałem gospodarczym, militarnie też ją w praktyce na wiele stać, ale największym problemem jest to, że jest brak decyzyjności jeżeli chodzi o użycie, czyli trwa to w sposób długi i te decyzje są ciężkie. Generacja sił, które miałyby być użyte, trwa miesiącami, a nie jak w przypadku Putina – właściwie od ręki. To jest kwestia spójności dowodzenia, rozumienia się ludzi w strukturach dowódczych i szczerze mówiąc to jest dobry kierunek, który warto popierać, a nie, jak to robi minister Macierewicz, że wycofał nas właściwie z Eurokorpusu, gdzie mieliśmy już swoich oficerów i powinniśmy mocno naciskać na to, żeby ta struktura nie była papierową, tylko prezentowała realną zdolność, bo przy dużym szacunku do tego, co robią Stany Zjednoczone chociażby teraz w Polsce, to jednak bez Francji, bez Niemiec trudno mówić, aby Europa posiadała jakieś swoje zdolności obronne i mogła skutecznie reagować na te zagrożenia, które mają miejsce na wschodniej flance.

Czy stworzenie wspólnej, europejskiej armii byłoby równoznaczne z wycofania się z posiadania armii narodowej?

– Po pierwsze delegowanie ludzi do takich struktur to jest dowodzenie narodowe i dowodzenie operacyjne. Zawsze dowodzenie narodowe ma prymat nad tym operacyjnym, czyli zgadzamy się na wydzielenie naszych sił, ale na naszych warunkach i oczywiście to powinno być wcześniej, podczas budowy takich struktur, wyraźnie pokazane.

To jest wydzielanie sił do tego elementu, który już kiedyś funkcjonował i który rozwiązano, bo uznano, że Putin z gałązką oliwną pokoju wejdzie do Europy. 18 Batalion Powietrzno-Desantowy, którym dowodziłem w 1999 roku należał do sił natychmiastowego reagowania, głównie w Unii Europejskiej, chociaż to były siły NATO. Myśmy wspólnie ćwiczyli i koordynowali się, zgrywaliśmy się we Włoszech, doskonale żeśmy się rozumieli i wówczas zakładano, że te siły osiągną liczbę z tych 5 tys. do kilkudziesięciu tysięcy. Być może w innej formie, być może pod inną nazwą, ale to jest powrót do tej idei, że będzie taka struktura europejska, która będzie razem ćwiczyła, szkoliła się itd., co nie będzie oczywiście przeszkadzało, żeby były elementy narodowe, które do tych struktur armii europejskiej nie będą włączone i to z pewnością nie będzie oznaczało, że wydzielimy tam swoich żołnierzy a nie będziemy mieć wpływu na proces decyzyjny. I tu znów błąd ministra Macierewicza, który robiąc bezzasadne czystki w armii doprowadził do takiej sytuacji, że w strukturach NATO i w tych strukturach Eurokorpusu tworzonych, to nawet gdybyśmy chcieli kogoś wydzielić, to nie mamy kogo, ponieważ ludzie, którzy mają odpowiednie doświadczenie zostali, nie wiedząc dlaczego, usunięci z armii.

Niedawno rozmawiałem z wiceministrem Tomaszem Szatkowskim i on mówił, że bardzo cenił minister Macierewicz gen. Gocuła i gen. Tomaszewskiego. To jestem ciekaw, dlaczego pozbyto się ich tak łatwo, nie szukając możności ulokowania tego ludzkiego kapitału po to, aby budować nasze większe bezpieczeństwo w strefie międzynarodowej?

Dziękuję za rozmowę.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

35 komentarzy

35 Komentarzy

 1. marju73

  9 września 2017 at 18:27

  To kolejny krok na drodze ku NWO o czym ten naganiacz nie może przecież nie wiedzieć.

 2. stan

  9 września 2017 at 18:55

  Bez czytania; sam tytuł świadczy, że przemawia mędrzec. Co tam pod tym beretem musi być za rozum.

  • Hania

   9 września 2017 at 22:22

   Nie wiem czy Pan zauwazył, że panowie wojskowi mają coraz mniejsze bereciki… niedługo w myckach będą paradować.
   Leciwe rogatywki już się panom nowoczesnym żołnierzykom przejadły 🙂
   Podobnie do pasów, które były symbolem rycerza ( wyraz pasowanie)
   Bez pasów chodzili tylko jeńcy.
   czego się pan spodziewa po naturszczyku, który wypłynął podczas Operacji Most?
   ( przerzut żydów z Rosji do Izraela w latach 90)
   Że pan Polko to takie prawdziwy żołnierz WP?!
   Prawdziwy żołnierz, zatroskany o własny naród nie plecie:

   „Jeżeli mówimy cały czas o tym, że jesteśmy wspólnotą, że powinniśmy kolektywnie się bronić, to jest to właśnie pójście w kierunku budowania większej spójności, sojuszu i solidarności europejskiej”

   Pan Polko zamiast gadać z pejsatymi powinien porozmawiać z polskimi partyzantami, żyje ich trochę.
   Oni już panu Polko opowiedzą jak wyglądała ta spójność i solidarność polsko- niemiecka….

 3. wernyhora

  9 września 2017 at 19:24

  ot i następny się odkrył, co mu się wspólna europejska armia marzy(jakieś stanowisko), a przecież nie jest zwyczajnym tępym trepem, ale dosyć „ciekawym” generałem…/- a powoływanie się na śp. Lecha Kaczynskiego w tej kwestii, – no cóż – przypomnieć więc trzeba podpisanie Traktatu Lizbońskiego przez L.K., co juz nam się potężnie odbija… więc panie generale, oddajmy NASZĄ wolność,- może w 100-u lecie jej ODZYSKANIA, będzie bardziej uroczyście?!//- wyjeżdżanie w Ministra Macierewicza jest nadzwyczajnym draństwem, zważając że ON reperuje, a w zasadzie REANIMUJE NASZE wojsko, więc jeżeli nie umiesz-nie chcesz POMÓC człowieku, to chociaż nie przeszkadzaj ! no chyba że do tego właśnie jesteś wystrugany,- jak pad-ale-c.!/// próbuję odgadnąć z naziwiska kto zacz, ten zapowiadany Generał Dyktator, który ma objąć władzę „w wyniku niepokojów i kryzysu”…. musimy jeszcze jednak TROCHĘ poczekać,- to już zdaje się być całkiem blisko…- upadek nordstrimów, rewolucja w bolszewii- morze krwi i stosy trupów, i NASZA wojna z kacapią,– „nad Dnieprem, pod Kijowem, uciekającemu Niedzwiedziowi zostaną wybite kły i przycięte pazury”(dzięki „obcej broni”)! a za 1 rok od tego już III WŚ !/// więc nie wojować ze sobą, ale budować na potęgę – całą mocą NASZE wojsko, nie europejskie, bowiem już niedługo „każdy z nich pójdzie swoją drogą”, a „dzisiejsi sprzymierzeńcy, jutro będą się okrutnie wyrzynać”!!!

  • najwyzszakastaskurwysynów

   12 września 2017 at 21:34

   Trzonem i liderem takiej armi powinny być kraje Grupy Wyszechradzkiej, a sztab składać się z proporcjonalnej do wkładu ilości oficerów. Polska przy wsparciu USA powinna odegrać główną rolę.
   Jedynie ten Prezydent Stanów może być wsparciem. Pokazał że przenosi srodek ciężkości w Europie.
   Powinniśmy to szybko wykorzystać. A taka obrona szengen po linii wojskowej to jedyna chyba szansa na zatrzymanie fali nachoźców. Nie epatujmy tak szybko określeniami typu zdrajca. Gość chyba niezle kombinuje.

 4. Robert

  9 września 2017 at 19:46

  Ten gość to dramat,szybka,łatwa kariera,celebryta nie generał.W tej strefie dowódca wojsk sprzymierzonych zostanie gen Abdullah Zwisamulaha.

 5. Pankrac

  9 września 2017 at 20:10

  ZDRAJCA!

 6. hansje

  9 września 2017 at 20:14

  „że jesteśmy wspólnotą, że powinniśmy kolektywnie się bronić..” CIACH !
  PRZED KIM „bronić”, Panie Polsko ? 🙂 …
  Przed LUDNOŚCIĄ polską, Panie Polko,
  gdy na terenie RP funkcjonuje ustawa „1066” ? 🙂
  Pan Polko jest najwyraźniej zdania, że Polska będzie niemiecka 🙂

 7. Polon

  9 września 2017 at 21:05

  Żeby np niemiaszki mogły zrelokować swoje wojska u Nas jak 1939??? Kurcze czy mi się wydaje czy Polko zlewaczał? Generale juz cię w swoje szpony dorwał szmal…..

 8. Antoni

  9 września 2017 at 21:36

  Kręcimy sobie bat na własną dupę!
  Nie uwierzę w nic co Eurokołchozne, dokładnie tak, jak nie wierzyłem w komunizm!
  To satanistyczne twory dla ujarzmienie chrześcijańskich narodów.
  Ze złym nie wchodzi się w żadne układy.
  Chcesz mieć pokój, licz na siebie, i szykuj się do wojny!
  Podnieca się Pan generał jakby oglądał świerszczyk.
  Proponuję szachy bowiem w tej grze trzeba przewidywać na co najmniej kilka ruchów do przodu.

 9. youtube network

  9 września 2017 at 22:10

  so trakius

 10. Marek

  9 września 2017 at 22:59

  Eurokorpus jak ten cały eurokołchoz lewacki burdel na kółkach.
  Wojsko ma ćwiczyć, wykonywać rozkazy, a nie włazić między wódkę i zakąskę.

 11. abc

  10 września 2017 at 03:26

  Bez złudzeń co do UE i Niemców – ta „wojskowa strefa Schengen” w praktyce będzie oznaczać, że niemiecka Bundeswehra będzie mogła do nas wjechać bez żadnych przeszkód pod jakimkolwiek pretekstem.
  Czy to możliwe aby po wszystkich dotychczasowych polskich doświadczeniach z UE i Niemcami nasi byli dalej aż tak durni?

 12. Paweł

  10 września 2017 at 07:16

  Polko przy skokach upadł chyba na głowę. Warto byłoby prześledzić jego wojskową karierę. Celebryta się znalazł.

 13. Krz

  10 września 2017 at 09:09

  Szukanie sojusznikow na zachodzie to popelnianie tego samego bledu co Piłsudski. Warto rozejrzeć sie za innym opcjami.

  • najwyzszakastaskurwysynów

   12 września 2017 at 21:25

   Czyżby sojusznicy byli na wschodzie?!?!?!

  • Marian

   13 września 2017 at 21:22

   Piłsudski nie popełniał błędów. On tylko wykonywał rozkazy pruskich generałów.

 14. TW LOLEK

  10 września 2017 at 09:48

  komunista Spinelli byłby z niego dumny. WSzak pisał o wspólnej europejskiej armiii

 15. Wojciech

  13 września 2017 at 00:27

  Żadnej europejskiej armii!!! Na mózg wam padło? Przecież to będzie żandarmeria w gestii Niemiec.

 16. TZ.

  13 września 2017 at 23:37

  Europejski Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego – to się marzy panu Polko. KBW w PRL miało duże zasługi w utrwalaniu władzy ludowej.

 17. Marian

  14 września 2017 at 05:47

  Nudzi się młodzieniec na emeryturze i został celebrytą.
  „Honor to stroma wyspa bez brzegów. Nie można na nią wrócić, gdy się ją już opuściło”
  https://www.youtube.com/watch?v=2ME1Dz98CEk

 18. Wojciech

  14 września 2017 at 13:29

  Panie Polko, jest pan idiotą. Zajmij się pan lepiej szkoleniem WOT-u a politykę zostaw myślącym.

  • panMarek

   15 września 2017 at 13:48

   100/100

 19. cay-tec

  15 września 2017 at 12:16

  nawet za stalina propaganda krytykowala ten pomysl a ten stary kiejkut chyba idzie na pasku bnd ze gada takie bzdety

 20. Masław

  15 września 2017 at 12:19

  Polko to głupek. Miałem okazje z nim rozmawiać i z osobami, które go dobrze poznały. Dobry żołnierz polowy, ale nic więcej.

 21. Danka

  16 września 2017 at 11:51

  Zwariowal? 56, 70 r?! Przebierancy w polskch mundurach, choc mowabyla nie swojska.Adamowiczzz Gdanska przyklasnie Bundeswh

 22. Lelio Vieira Carneiro Junior

  10 listopada 2017 at 21:29

  This article gives clear idea for the new viewers
  of blogging, that genuinely how to do blogging and site-building.

 23. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  11 listopada 2017 at 19:06

  I was suggested this website through my cousin. I’m no longer positive whether or
  not this post is written by him as no one else know such unique approximately my trouble.

  You’re amazing! Thanks!

 24. samsung home security cameras amazon

  12 listopada 2017 at 02:12

  Are you they begin to may be more protect in your
  residence?

 25. Itamar Serp

  12 listopada 2017 at 08:24

  I am regular visitor, how are you everybody? This piece of writing posted at this web site is really pleasant.

 26. Egli Diana Pinto

  13 listopada 2017 at 02:33

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post.
  Also, I’ve shared your site in my social networks!

 27. Margarette

  13 listopada 2017 at 11:18

  What’s up, its good piece of writing concerning media print, we all be aware of
  media is a impressive source of data.

 28. sand asbestos

  13 listopada 2017 at 12:20

  Touche. Outstanding arguments. Keep up the great effort.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra