Zleceniodawcy tej zbrodni nigdy nie ponieśli konsekwencji swoich czynów

0
0
0
/

Ci, którzy byli bezpośrednimi sprawcami tej zbrodni zostali ukarani, ale ich mocodawcy nie ponieśli konsekwencji swoich czynów – przypomniał minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, który w sobotę uczestniczył w obchodach 70. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli.

- Nierozliczona została także cała formacja, która stała na straży aparatu represji reżimu komunistycznego. Do czasu. Do 16 grudnia ubiegłego roku, kiedy to Sejm RP przyjął ustawę dezubekizacyjną – podkreślił minister Mariusz Błaszczak. Na jej mocy emerytury funkcjonariuszy PRL-owskich służb, wypłacane przez Zakład Emerytalno-Rentowego MSWiA, od 1 października zostaną obniżone. - Nie będą wyższe od świadczeń przeciętnego Polaka. To jest właśnie sprawiedliwość i solidarność – wyjaśnił szef MSWiA.

- Przesłanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki dla ludzi Solidarności brzmiało: nie daj się zwyciężyć złu, zło dobrem zwyciężaj. To jest wciąż aktualne przesłanie. To jest dewiza, która powinna przyświecać nam wszystkim - powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas sobotnich obchodów 70. rocznicy urodzin kapłana.

- Gdyby bł. ks. Jerzy Popiełuszko dzisiaj żył, swoje 70. urodziny obchodziłby w wolnym i demokratycznym kraju. W takiej Polsce, która była jego marzeniem i dążeniem – mówił szef resortu spraw wewnętrznych i administracji, przypominając jednocześnie postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który urodził się 14 września 1947 w pobliskiej wsi Okopy. W Suchowoli, gdzie odbyła się uroczystość, przyszły ksiądz skończył liceum. Wychowany i ukształtowany w wielopokoleniowej, religijnej rodzinie, gdzie szczególne miejsce poświecono jego wujowi – partyzantowi z AK, który zginął z rąk sowietów, Jerzy Popiełuszko podjął decyzję o wstąpieniu do Wyższego Seminarium Duchownego.

Młody, charyzmatyczny ksiądz już na początku swojej kapłańskiej drogi gromadził wokół siebie wielu ludzi. Później swoją posługę duszpasterską prowadził w środowisku robotniczym i wspierał „Solidarność”. - Kiedy podczas swoich kazań w trakcie Mszy za ojczyznę mówił o Polsce solidarnej, wolnej i demokratycznej nie podobało się to reżimowi komunistycznemu – przypomniał szef MSWiA. 19 października 1984 roku bł. ks. Jerzy Popiełuszko został uprowadzony przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV MSW. 30 października 1984 roku z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono jego zwłoki.

Ustawa dezubekizacyjna to dopiero początek planowanych przez Prawo i Sprawiedliwość kroków w celu rozliczenia ludzi aparatu bezpieczeństwa dawnego systemu. Przewiduje ona obniżenie procentowego wymiaru emerytury z 0,7% do 0% podstawy wymiaru za każdy rok służby na rzecz totalitarnego państwa w latach 1944-1990. W szczególnie uzasadnionych przypadkach minister, w drodze decyzji, będzie mógł odstąpić od obniżania emerytury lub renty. Nastąpi to w przypadku, gdy były funkcjonariusz krótkotrwale pełnił służbę na rzecz totalitarnego państwa przed dniem 31 lipca 1990 r. oraz rzetelnie z narażeniem życia i zdrowia wykonywał zadania i obowiązki po dniu 12 września 1989 r. W odniesieniu do zdarzeń, które miały miejsce po 31 lipca 1990 r. renta rodzinna przysługująca po funkcjonariuszu, który zaginął w związku z pełnieniem służby lub poniósł śmierć w wypadku pozostającym w związku z pełnieniem służby nie zostanie obniżona.

Bardzo ważny dla rozliczania komunistycznych zbrodniarzy z bezpieki oraz ich mocodawców będzie projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, ponieważ to on zdecyduje, czy na stanowiskach sędziowskich pozostaną ludzie pracujący z oddaniem dla systemu komunistycznego. Ma on wkrótce zostać przedstawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę, jednakże jego ostateczny kształt jeszcze nie jest znany nawet co do samych założeń.

W trakcie uroczystości w Suchowoli wręczono Medale Pro Patria. Po złożeniu wieńców pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki uroczystość zakończył występ Orkiestry Reprezentacyjnej Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Źródło: MSWiA

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną