Z zagranicy

Viktor Orbán znokautował Junckera! To się nazywa siła rażenia

Pańska interpretacja zasady solidarności nie jest zgodna z prawem Unii Europejskiej, ani z historycznymi tradycjami Węgier – napisał premier Węgier Viktor Orbán do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera.

„Przede wszystkim pragnę zauważyć, że pan również uznał wysiłki Węgier w ochronie granic. W ciągu ostatnich dwóch lat Węgry broniły naszych wspólnych granic, angażując w to pieniądze z budżetu, poprzez budowę ogrodzenia ochronnego oraz poprzez zatrudnienie tysięcy do służby patrolowej” przypominał Orbán, zanim powtórzył stanowisko, jakie przedstawił podczas szczytu przywódców państw UE i rządów, według których Węgry powinny zawsze zachowywać się jak kraj, gdzie są granice strefy Schengen, ale z powodów geograficznych migranci mogą wejść do kraju, jeżeli przekroczą granice UE w innym państwie, głównie w Grecji.

„W imieniu węgierskiego rządu chciałbym wyjaśnić, że w naszej opinii pańska interpretacja zasady solidarności nie jest zgodna z prawem Unii Europejskiej ani z historycznymi tradycjami Węgier” ocenił, wskazując, że w przeciwieństwie do niektórych głównych krajów członkowskich UE, Węgry nie mają przeszłości kolonialnej.

„Te główne kraje członkowskie stały się krajami, do których przybywają imigranci ze względu na zobowiązania wynikające z kolonialnych zapisów prawnych. Węgry z kolei nie są krajem imigrantów i nie chcą nim być i nie ma zgody na to, aby je zmuszać do zmiany polityki. Interpretacja zasady solidarności opisana w pańskim liście jest w swojej istocie przekształcaniem Węgier w kraj imigrantów, wbrew woli węgierskich obywateli. W mojej ocenie to nie jest solidarność. To jest przemoc” stwierdził Orbán.

„Zadziwiła nas część pana listu, który stwarza połączenie między kwestią imigracji a funduszami spójności. Taka relacja nie istnieje i nie jest dozwolona obecnie obowiązującym w UE prawem. Z perspektywy rządu węgierskiego znaczącą część środków z Funduszu Spójności trafia do firm należących do krajów, skąd pochodzą te środki. Gospodarki większości krajów członkowskich UE tym sposobem więcej korzystają z powodu funduszy spójnościowych, jako że korzystają także z funduszy krajów otwierających swoje rynki” napisał premier, dodając: „byłem zszokowany i zdziwiony, kiedy przeczytałem, że pan i Komisja Europejska odmawiają przekazania funduszy na ogrodzenie”. „Jestem przekonany, że ci, którzy nie wspierają muru nie mogą i nie chcą ochronić obywateli Unii Europejskiej. Jest niemożliwym obronić się przed licznymi próbami nielegalnego przekroczenia naszej granicy bez postawienia fizycznych przeszkód. Jeżeli zamiast bronić naszych granic Komisja Europejska chce finansować jedynie środki i organizacje działające na rzecz przyjęcia migrantów, wówczas damy dodatkową motywację setkom tysięcy migrantów, którzy chcą przenieść się do Europy, zamiast ukrócić migracje” stwierdził Orbán.

„Chciałbym tym samym powtórzyć prośbę węgierskiego rządu do Unii Europejskiej, aby zapłaciła połowę wydatków dokonanych przez Węgry na obronę wspólnych granic Schengen, włącznie z kosztem budowy muru. Ta suma – 270 mld forintów – została sfinansowana całkowicie z pieniędzy węgierskich podatników, chociaż ogrodzenie i pogranicznicy chronią nie tylko Węgrów, ale i Austriaków, Niemców, jak również innych obywateli Unii Europejskiej” skonstatował Orbán pod koniec listu do Jean-Claude’a Junckera.

Źródło: Kormany.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

162 komentarze

162 Komentarzy

 1. vlask

  9 września 2017 at 21:31

  Panie Orban, jest Pan wielki. Jestem Pańskim żołnierzem, bo w ‚polski’ rząd nie wierzę.

 2. finka

  9 września 2017 at 21:33

  Orban, to jedyny mąż stanu w Europie.

  • hansi

   9 września 2017 at 21:59

   No, był jeszcze Vaclav Klaus, ale się zbył…
   Poza tym – Orbanowi nie jest tak trudno być Mężem Stanu, jako, że za jego plecami stoi razwiedka węgierska, służąca WĘGROM, a NIE post-sowiecka razwiedka żydo-komuchowata, jak u nas, która służ wszystkim dookoła, tylko nie Polakom :)..
   Taka sytuacja.. 😉 I taka różnica…

   • hansi

    9 września 2017 at 22:06

    Nie mogą Orbana ugryźć, bo wywalił Sorosa na zbity pysk, oraz pospłacał żydowni długi 🙂 Więc nie mają na niego haka i mogą na niego tylko szczekać..
    Odmowa partycypacji w ogrodzeniu przez Unię mu zwisa i powiewa..
    Chodzi o demonstrację prawdziwego oblicza Unii i ośmieszenie jej owczarków niemieckich..
    Trzymam za Orbana kciuki, żeby ich razwiedka dobrze go chroniła przed Mossadem…

    • Tosia

     10 września 2017 at 08:12

     „pospłacał żydowni długi 🙂 Więc nie mają na niego haka i mogą na niego tylko szczekać” – tu tkwi sedno!!! @hansi 100/100:). Czy Polska ma szansę wyrwać się z żydowskich łap? Kiedy zaczniemy odżydzać nasz kraj, tym razem SKUTECZNYM!!!

     • Myamaar

      13 września 2017 at 09:07

      Zawsze może się zdarzyć cud , ale dopóki pisowska lemingoza nie dostrzeże ,że Kaczyński to wyjątkowo gorliwy sługa żydomasonerii nic się nie zmieni . Nawet na tym portalu nie dostrzegają , że Polin to tylko żydowska kolonia , wstęp do odtworzenia Wielkiej Chazarii .

 3. youtube partnership

  9 września 2017 at 22:11

  fineee

 4. Kicia

  9 września 2017 at 22:23

  Kocham pana panie Orban !!!

 5. stan

  9 września 2017 at 22:32

  A jednak jest zabezpieczony nie tylko od strony razwiedki.
  „W 1986 roku Orban poślubił Aniko Levai, węgierkę pochodzenia żydowskiego. Ojciec Aniko Levai a teść Orbana był agentem węgierskiej komunistycznej bezpieki.
  Aniko Levai, oficjalnie wyznania rzymsko-katolickiego w 1989 roku urodziła Orbanowi pierwszą z 4 córek, Rachel. (cóż za typowe węgierskie imię). Rachel po herbajsku znaczy „owieczka”.
  „Owieczka” Orbana pracuję w najstarszej sieci hotelowej na świecie – Kempinski, założonej przez niemieckiego żyda Bertholda Kempinskiego.” Itd.

  • Marian

   10 września 2017 at 04:41

   „Rachel” to imię ukochanej żony patriarchy Jakuba – jest to imię symboliczne w kulturze żydowskiej, coś bliskiego pojęciowo polskiemu „Matka-Polka”. „Płacz usłyszano w Rama, Rachel opłakuje swoje dzieci…” – W polskiej kulturze nie ma odpowiednika – nie ma postaci historycznej uosabiającej pojęcie „Matka-Polka”. Może gdyby św. Jadwiga Andegaweńska urodziła kilku synów i dłużej żyła, a jej mąż Jagiełło został świętym, to może, może…
   Tłumaczenie „Rachel” tylko jako „owieczka” nie oddaje istoty rzeczy. Rachel, to symboliczna, kochana i kochająca, matka narodu – oczywiście, żydowskiego.
   Dlaczego tak właśnie Orban nazwał swoją córkę, kto go tam wie.

   • stan

    10 września 2017 at 10:35

    Tak jest w istocie. Jednak związki Orbana z synagogą szatana są szersze. Mozna je sobie znaleźć w internecie.

 6. xcc

  10 września 2017 at 01:19

  Ma jaja, nie to co nasi.

 7. abc

  10 września 2017 at 03:41

  Gdyby tak nasi mieli chociaż połowę rozumu Orbana…

 8. myślący

  10 września 2017 at 04:14

  tylko że jedynym celem UE jest likwidacja państw narodowych, a wszystko inne ma być bezwzględnie podporządkowane temu celowi /Ventotene, Spinelli, eurokomuna/; a Orban tylko udaje, nie wie, albo gra, że tak nie jest

 9. luka

  10 września 2017 at 05:21

  Bravo panie Orban jedyny prawdziwy maz stanu. niestety w Polsce jeszcze dlugo bedziemy czekac na prawdziwego patryjote Polski.

 10. Adamsky

  10 września 2017 at 07:03

  Orban jest super gość ale nie narzekajcie na Polaków, Kaczyński nie jest tak ekspresyjny w słowach ale robi podobnie. Poza tym w Polsce mamy też sporo utalentowanych młodych wilczków jak Patryk Jaki. No i społeczeństwo się przebudza z letargu. Będzie dobrze!

 11. dasso-hei

  10 września 2017 at 07:21

  Gosc jest niesamowity!!

  • IGO

   10 września 2017 at 21:46

   A co innego pozostało?

 12. gzk

  10 września 2017 at 07:42

  Wychwalacie Orbana jakby co najmniej Turków po Wiedniem pokonał, a tu zwykły list z prośbą o mamonę. PIS też już pisał listy w odpowiedzi na ataki eurokołchoźnikowej masonerii. Cudze chwalicie, swego nie znacie.

  • IGO

   10 września 2017 at 21:50

   W tonie proszalnego dziada?.Zobaczymy, czy Orbanowi mięknie rura, czy to jego gra.

 13. on

  10 września 2017 at 09:25

  To prawda ,zeby obecny rzad PIS nic nie dzialal w obronie nas Polakow przed zalewem brudasow ,to juz muslemy rozgladali by sie za dzialkami pod budowe meczetow w naszych miastach.Wiec dzieki PIS mamy jeszcze spokoj w kraju !

 14. jok

  10 września 2017 at 10:10

  A może my mamy „obowiązek moralny” przyjąć? :)) W XVII wieku kraj lenny Rzeczpospolitej – Kurlandia, próbował zakładać kolonie w Gambii na Tobago (być może w jakiś sposób poddanymi króla Obojga Narodów czy Polski, byli Robinson i Piętaszek:)))…

  A ad rem:
  a)widzę, że tzw. prawicowcy z Fidesz czy Jobbik często obstawieni są żydowskimi małżonkami.
  b) pamiętam, że Orban też stosował coś co nazwałbym „taktyką PiS, o ile zakładamy dobre intencje”, może robił to sprytniej i skuteczniej? Taktyka ta staranie się o jak najlepsze stosunki, czasem w sposób niezwykle uległy, ze środowiskami jawnie ży-owskimi. Pamiętam jakiś zjazd w Budapeszcie „poszukiwaczu antysemi-zmu”:) i zapewnienie Orbana o walce itd….
  c) pewne konflikty wewnątrzunijne, stawianie się Budapesztu wobec Brukseli, wcale nie muszą być czymś przykrym dla banksterki żyowsko-anglosaskiej i okolic. Czyż ci Brytowie, co kierują Brexitem, czy ukochana przez wielu Mar. Thatcher są/byli wrogami Miasta i ulicy Ściennej (City i Wall Street)?
  Oczywiście trochę inaczej to wygląda, gdy Węgry pozbywają się MFW czy długów, ale nie wykluczam, że przy małym kraju,albo w ramach jakichś rozgrywek, takie rzeczy – w jakiś zakresach – się dopuszcza, w ramach utrzymania spokoju czy .. dla eksperymentu. Pamiętam jak MFW … chwalił reformy islandzkie, a teoretycznie, powinien ganić. Sądzę też, że pomimo zmiany przysięgi szefa węg. banku centralnego, nie wymknął się ów bank z sieci rotszyldowskiej, kontrola jest zachowana.
  Reasumując punkt c) działania Orbana nie muszą być bardzo niekomfortowe i nie do przyjęcia dla wielkich tego świata. Prócz tego Orban jakoś tam się wspiera kontaktami gospodarczymi z Rosją….
  Ogólnie jednak – pomimo tych wszystkich spostrzeżeń/uwag – wyrażam uznanie dla Orbana.

 15. Waldek

  10 września 2017 at 14:33

  Premier Orban jest mężem stanu.Węgrzy byli i są naszymi przyjaciółmi.Nie to co nasi wieczni wrogowie Niemcy.

 16. wiesscar

  10 września 2017 at 18:08

  Orban ma racje!

 17. Stanley

  11 września 2017 at 10:01

  To co napisał jest prwadą I tak to trzeba ocenić. Przypomnijmy, że na granicy z Upainą stoi wegierskie wojsko, a ostatnio Orban upomniał sie o gnojonych przez upańców Węgrów.
  Nie porównujmy tego do „naszych” bo oni , primo, przyjęli 10 x wiecej emigrantów jak Francja, własnie z upainy, voto, finansują ten śmieszny kraik z naszych pieniędzy , wg ostatnich danych 100 mln bezzwrotnie co roku. Upaina do dzis nie zniosła embargo na nasze towary I odpowiada na naszą pomoc marszami ku czci bandery I szuchewycza.
  na Węgrzech jest jasne, kto to jest Poroszenko, ( właściwie Walcman) I nie ma emigrantów żadnych, nawet ze wschodu.
  nie widac tym samym wilekiego podobieństwa między naszymi rządami.

 18. www

  11 września 2017 at 14:46

  Witam polecam genialny preparat śluz ślimaka http://pachnacakraina.com/,sluz-slimaka-100–koncentrat-bez-innych-dodatkow-10ml-,637 idealny na zmarszczki

 19. ona.

  11 września 2017 at 15:04

  Zeby Duda taki byl!

 20. Konstanty

  13 września 2017 at 19:35

  Orban jest super gość ale nie narzekajcie na Polaków, Kaczyński nie jest tak ekspresyjny w słowach ale robi podobnie. Poza tym w Polsce mamy też sporo utalentowanych młodych wilczków jak Patryk Jaki, Malgorzata Wassermman, Mateusz Morawiecki, Zbigniew Ziobro. No i społeczeństwo się przebudza z komunistyczno-liberalnego letargu. Będzie dobrze! A moze b. dobrze

 21. max

  14 września 2017 at 22:29

  Brawo Orban!!!!!!!!!!!!!!! to jest jedyny maz stanu w Europie , ktory twardo i stanowczo nazywa sprawy po,imieniu, szkoda ze Polska nie ma tak wielkiego i madrego polityka.

 22. Kristofer

  20 września 2017 at 00:20

  Can we include our videos in direction of the listHawthorne Park Free of charge Video Sequence (12th and Catharine Sts) 4th Fridays, June-September, 730 for spouse and children pleasant functions, flicks start at dim.July 5 – Wherever the Wild Aspects Are.July 26 – Girl and the Tramp with one of a kind site visitors against Philadelphia Animal Welfare Lifestyle (PAWS), backed via Liberti Church.August 6 – Sister Act 2 with Countrywide Evening Out, supported as a result of Philadelphia Law enforcement Section, 3rd Dist.August 23 – Rocky with guidance versus the Italian Industry.September 27 – The Karate Youngster with demos via Hasan Rucker’s Wushu Kung Fu higher education, Fearless Sports; subsidized as a result of Fearless Sports activities and Bella Vista Loved ones Chiropractic .(rain dates are just one 7 days afterwards)

 23. yeezy boost

  20 września 2017 at 02:57

  My spouse and i have been really cheerful when Michael could complete his survey by way of the precious recommendations he acquired while using the web page. It is now and again perplexing just to always be handing out information which usually some other people could have been making money from. Therefore we remember we have got the blog owner to appreciate for that. The main illustrations you’ve made, the straightforward website menu, the friendships you will help to promote – it’s many excellent, and it is assisting our son in addition to the family imagine that this topic is thrilling, which is certainly rather fundamental. Thank you for everything!

 24. kobe 9

  20 września 2017 at 04:06

  There are some attention-grabbing deadlines in this article but I don抰 know if I see all of them heart to heart. There is some validity however I’ll take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we would like extra! Added to FeedBurner as nicely

 25. adidas yeezy boost

  20 września 2017 at 22:10

  I precisely wished to thank you very much once more. I’m not certain the things I would’ve undertaken without these secrets shared by you concerning such a subject. It was actually the depressing situation in my position, nevertheless taking note of the very professional mode you solved the issue made me to cry for contentment. I am grateful for the advice and pray you find out what an amazing job you are getting into teaching most people thru a site. I’m certain you haven’t encountered any of us.

 26. yeezy shoes

  20 września 2017 at 23:08

  Hey! I just want to give an enormous thumbs up for the good data you’ve gotten here on this post. I will be coming again to your weblog for more soon.

 27. adidas yeezy

  21 września 2017 at 16:22

  I wish to point out my admiration for your generosity giving support to men and women who should have assistance with this important study. Your real dedication to getting the solution up and down became rather effective and have always allowed men and women just like me to arrive at their ambitions. Your new informative information implies much a person like me and extremely more to my fellow workers. Warm regards; from all of us.

 28. true religion

  21 września 2017 at 17:52

  There may be noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure good factors in features also.

 29. Adidas NMD New Camouflage Main Green White

  21 września 2017 at 19:35

  Thank you a lot for giving everyone a very breathtaking chance to discover important secrets from here. It is always so nice and jam-packed with a great time for me personally and my office fellow workers to search the blog the equivalent of 3 times in one week to read the latest tips you have. Not to mention, I am also at all times impressed considering the mind-blowing secrets served by you. Selected 3 areas on this page are absolutely the finest we have ever had.

 30. adidas nmd runner

  22 września 2017 at 11:40

  I would like to express thanks to you for bailing me out of this condition. Right after checking throughout the world wide web and seeing solutions which were not pleasant, I believed my life was well over. Living devoid of the strategies to the issues you have resolved as a result of your article is a critical case, and the ones that could have in a wrong way affected my entire career if I hadn’t discovered your blog. The talents and kindness in maneuvering the whole lot was excellent. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a stuff like this. I can also at this point look forward to my future. Thanks a lot so much for this specialized and amazing help. I will not be reluctant to propose the website to any individual who would like care about this matter.

 31. basketball shoes

  22 września 2017 at 12:53

  This web page is mostly a walk-through for all of the info you needed about this and didn抰 know who to ask. Glimpse here, and you抣l positively discover it.

 32. yeezy boost 350

  23 września 2017 at 07:57

  I and also my guys ended up reading the best helpful tips on the website and so quickly came up with a horrible suspicion I had not expressed respect to the website owner for those techniques. The women were consequently glad to see all of them and have now in reality been tapping into these things. I appreciate you for getting well helpful and then for picking out such amazing issues millions of individuals are really desirous to discover. Our own honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 33. converse outlet store

  23 września 2017 at 09:40

  Spot on with this write-up, I truly assume this web site wants rather more consideration. I抣l most likely be again to learn far more, thanks for that info.

 34. yeezy boost 350

  24 września 2017 at 05:07

  Needed to write you the very little word to be able to thank you as before for the gorgeous tactics you’ve shown in this article. It is certainly seriously generous with people like you to grant extensively just what a few people could possibly have advertised for an ebook in order to make some profit for their own end, principally considering the fact that you might well have tried it in the event you decided. Those solutions additionally acted to become a great way to recognize that many people have the same zeal similar to my personal own to understand many more pertaining to this matter. I think there are numerous more enjoyable periods ahead for individuals that scan through your site.

 35. led shoes

  24 września 2017 at 06:46

  There are some attention-grabbing points in time in this article but I don抰 know if I see all of them heart to heart. There’s some validity however I’ll take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we wish extra! Added to FeedBurner as nicely

 36. jordan shoes

  25 września 2017 at 03:34

  After I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any manner you possibly can take away me from that service? Thanks!

 37. adidas ultra

  25 września 2017 at 23:33

  I must express thanks to this writer for rescuing me from this circumstance. Just after looking through the the net and obtaining proposals that were not helpful, I believed my entire life was well over. Existing without the presence of approaches to the problems you have fixed all through your main article content is a crucial case, and ones which might have negatively affected my career if I had not come across your blog. Your actual understanding and kindness in playing with almost everything was helpful. I’m not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a solution like this. I am able to now relish my future. Thanks so much for the reliable and results-oriented guide. I won’t be reluctant to endorse your web page to anyone who would like counselling on this situation.

 38. tomford sunglasses

  26 września 2017 at 01:07

  I抎 must check with you here. Which isn’t something I normally do! I take pleasure in reading a publish that may make individuals think. Additionally, thanks for allowing me to comment!

 39. ultra boost

  26 września 2017 at 22:36

  Needed to create you that very small remark to be able to thank you very much once again for these fantastic strategies you’ve documented above. It is certainly remarkably open-handed with you to grant freely precisely what a lot of folks could have distributed as an e book to help with making some money on their own, even more so since you could have done it in the event you decided. Those ideas likewise served to be the good way to be aware that other people have the same fervor just like my very own to find out a little more in regard to this condition. Certainly there are numerous more pleasant occasions in the future for people who take a look at your blog.

 40. fitflops

  27 września 2017 at 00:31

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks Nevertheless I’m experiencing issue with ur rss . Don抰 know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting equivalent rss downside? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 41. yeezy boost 350 v2

  27 września 2017 at 22:31

  Needed to compose you one very small remark to say thanks over again for those striking guidelines you have documented here. This has been remarkably open-handed of people like you to allow openly all that most of us could have offered for sale as an electronic book to earn some cash for their own end, certainly given that you could have tried it if you considered necessary. The concepts as well served as the easy way to be aware that many people have a similar zeal the same as mine to realize whole lot more regarding this problem. I believe there are many more pleasurable times in the future for individuals that see your blog.

 42. air jordan

  28 września 2017 at 00:46

  I discovered your blog website on google and test a couple of of your early posts. Continue to maintain up the superb operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. In search of ahead to studying extra from you in a while!?

 43. yeezy boost 350 v2

  28 września 2017 at 19:38

  I simply wanted to say thanks again. I’m not certain what I would’ve tried in the absence of the actual concepts documented by you over that question. It was actually an absolute frightful setting for me personally, however , noticing the very expert technique you dealt with it forced me to weep with contentment. I’m just grateful for this service and as well , expect you realize what a powerful job your are putting in teaching the others through the use of your blog. I am sure you’ve never met any of us.

 44. golden goose sneakers

  29 września 2017 at 18:42

  Hello! I just wish to give a huge thumbs up for the great info you could have right here on this post. I will likely be coming again to your weblog for more soon.

 45. lebron 14

  30 września 2017 at 13:36

  I am often to running a blog and i really recognize your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your site and keep checking for new information.

 46. yeezy boost 350

  1 października 2017 at 04:42

  Thanks for each of your effort on this site. Kim takes pleasure in participating in investigations and it’s easy to see why. My partner and i hear all of the dynamic method you convey both useful and interesting tactics by means of this blog and in addition welcome contribution from people on the situation then our own simple princess is becoming educated a lot. Have fun with the rest of the new year. You have been performing a fantastic job.

 47. nike air max 2018

  1 października 2017 at 08:45

  An interesting dialogue is worth comment. I believe that it is best to write more on this matter, it may not be a taboo topic however usually persons are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 48. adidas nmd

  3 października 2017 at 00:56

  I simply wished to say thanks once more. I’m not certain what I would have made to happen without the actual pointers revealed by you on this situation. It absolutely was an absolute depressing scenario in my circumstances, nevertheless discovering the very specialized fashion you processed it forced me to leap over gladness. I am happy for this service as well as hope you are aware of a powerful job you have been doing training many people all through your web site. Most probably you haven’t encountered all of us.

 49. yeezy boost

  4 października 2017 at 01:04

  I simply needed to say thanks once again. I do not know the things that I could possibly have created without these strategies documented by you on such a field. It has been the fearsome case in my circumstances, however , encountering the specialised fashion you solved it took me to cry over happiness. I am just happier for the advice as well as hope you know what an amazing job you are carrying out teaching people today via your site. I know that you’ve never come across all of us.

 50. yeezy boost 350 v2

  4 października 2017 at 06:30

  Good post. I learn something more challenging on completely different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and apply somewhat something from their store. I抎 favor to use some with the content material on my blog whether or not you don抰 mind. Natually I抣l give you a link in your net blog. Thanks for sharing.

 51. K.S.

  4 października 2017 at 12:02

  Cudnie.Mimo wszystko jest Pan de best.

 52. adidas online shop

  5 października 2017 at 08:24

  Aw, this was a very nice post. In idea I would like to put in writing like this moreover ?taking time and precise effort to make a very good article?however what can I say?I procrastinate alot and on no account seem to get something done.

 53. nike huarache

  7 października 2017 at 10:35

  This site is mostly a stroll-by way of for all the information you needed about this and didn抰 know who to ask. Glimpse here, and also you抣l positively discover it.

 54. adidas shoes

  8 października 2017 at 12:18

  Spot on with this write-up, I truly think this web site needs much more consideration. I抣l in all probability be once more to learn rather more, thanks for that info.

 55. ultra boost

  9 października 2017 at 07:26

  Thanks for your own efforts on this blog. My daughter take interest in carrying out investigations and it’s really easy to understand why. Most people learn all concerning the compelling ways you offer worthwhile tips and tricks via this web blog and even improve response from some other people on that content then our favorite daughter is without a doubt understanding a great deal. Take pleasure in the rest of the year. Your carrying out a really good job.

 56. michael kors handbags

  9 października 2017 at 11:35

  Can I just say what a reduction to seek out somebody who actually is aware of what theyre talking about on the internet. You definitely know easy methods to carry an issue to gentle and make it important. Extra people need to learn this and understand this facet of the story. I cant consider youre not more well-liked because you undoubtedly have the gift.

 57. adidas nmd

  10 października 2017 at 01:31

  I’m also commenting to make you know of the incredible experience my cousin’s child enjoyed viewing your blog. She came to find some details, not to mention what it is like to possess an amazing teaching mood to have the rest really easily learn some tricky issues. You undoubtedly surpassed our own expectations. I appreciate you for distributing such interesting, safe, edifying not to mention cool thoughts on this topic to Tanya.

 58. adidas outlet online

  10 października 2017 at 05:33

  I抦 impressed, I must say. Actually rarely do I encounter a blog that抯 both educative and entertaining, and let me tell you, you have got hit the nail on the head. Your idea is excellent; the problem is something that not enough individuals are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled throughout this in my search for something referring to this.

 59. windows 10 temporary files

  10 października 2017 at 09:07

  ok welcome to you, the free key :HFCAE12UCKS3230313731303132QYGMWEMMUCKSAIQYMJFCFget free software!
  windows 10 temporary files http://www.airysoftware.com/info/windows-10-temporary-files.htm

 60. adidas ultra boost

  10 października 2017 at 19:39

  My husband and i were now relieved that Albert managed to complete his studies via the precious recommendations he came across while using the blog. It’s not at all simplistic to simply always be releasing facts the others could have been making money from. And we also do understand we now have you to appreciate because of that. The specific illustrations you have made, the easy site navigation, the relationships your site assist to instill – it’s all powerful, and it’s aiding our son and the family feel that the situation is entertaining, and that is tremendously mandatory. Thank you for the whole lot!

 61. yeezy boost 350 v2

  11 października 2017 at 12:40

  I want to voice my respect for your kind-heartedness giving support to men and women who should have help on this important situation. Your very own commitment to passing the solution all through appeared to be exceptionally interesting and have really permitted regular people just like me to reach their dreams. Your entire invaluable help signifies a lot to me and substantially more to my fellow workers. Many thanks; from each one of us.

 62. nike air zoom

  11 października 2017 at 17:18

  I found your weblog web site on google and examine a couple of of your early posts. Continue to keep up the excellent operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to studying extra from you later on!?

 63. nike basketball shoes

  12 października 2017 at 10:47

  There are some attention-grabbing time limits on this article but I don抰 know if I see all of them middle to heart. There may be some validity however I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like more! Added to FeedBurner as properly

 64. yeezy boost 350 v2

  13 października 2017 at 00:20

  I’m also commenting to make you understand what a magnificent encounter my cousin’s child experienced browsing your blog. She noticed several things, with the inclusion of what it is like to have a marvelous teaching spirit to have certain people just fully understand several complicated matters. You undoubtedly did more than our desires. Thanks for providing these warm and friendly, safe, revealing as well as cool tips about your topic to Lizeth.

 65. hermes belt for sale

  13 października 2017 at 05:04

  Aw, this was a very nice post. In concept I would like to put in writing like this moreover ?taking time and precise effort to make an excellent article?however what can I say?I procrastinate alot and not at all appear to get something done.

 66. converse outlet

  14 października 2017 at 17:23

  Howdy! I simply wish to give an enormous thumbs up for the great info you have got here on this post. I can be coming again to your blog for extra soon.

 67. adidas nmd

  15 października 2017 at 05:05

  I just wanted to write a quick word so as to thank you for these fantastic tricks you are sharing on this website. My incredibly long internet investigation has now been honored with reputable details to write about with my close friends. I would believe that most of us site visitors actually are really fortunate to be in a fine place with so many awesome professionals with useful strategies. I feel very happy to have used the webpages and look forward to so many more fun moments reading here. Thank you again for all the details.

 68. yeezy shoes

  15 października 2017 at 09:30

  I am also commenting to make you understand what a outstanding encounter our child went through studying your blog. She noticed several pieces, with the inclusion of what it is like to possess a great teaching style to make many people without difficulty know precisely chosen advanced issues. You truly surpassed our expected results. Thanks for providing those essential, trusted, informative as well as cool thoughts on that topic to Evelyn.

 69. chrome hearts

  16 października 2017 at 04:10

  Hello! I just want to give a huge thumbs up for the good info you’ve got right here on this post. I can be coming again to your weblog for extra soon.

 70. check out

  16 października 2017 at 16:45

  This web site can be a stroll-by way of for all the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and also you’ll undoubtedly uncover it.
  check out http://freemusicallyfollowers.site/

 71. Investing

  16 października 2017 at 17:44

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …
  Investing https://www.universallearningacademy.com/

 72. House buying Tips

  17 października 2017 at 08:37

  This website is really a walk-via for all the data you wished about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and you’ll positively uncover it.
  House buying Tips https://goo.gl/LosMrK

 73. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 16:03

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.|

 74. batman

  17 października 2017 at 16:47

  you may have a great weblog here! would you like to make some invite posts on my weblog?
  batman https://www.fanmerchstore.com/sports-and-outdoor/

 75. Umanizzare presídios

  17 października 2017 at 16:56

  Hello there, You’ve done an excellent job. I’ll certainly digg it and personally suggest to my friends. I’m sure they will be benefited from this web site.|

 76. Hostgator Black Friday SALE

  17 października 2017 at 17:05

  There are actually numerous particulars like that to take into consideration. That may be a great point to carry up. I supply the ideas above as normal inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where crucial factor will likely be working in sincere good faith. I don?t know if finest practices have emerged around issues like that, however I’m sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls really feel the impression of only a moment’s pleasure, for the rest of their lives.
  Hostgator Black Friday SALE https://hostgatorblackfriday.xyz

 77. shadow fight 2 cheat

  17 października 2017 at 17:26

  I’m typically to blogging and i really respect your content. The article has really peaks my interest. I’m going to bookmark your site and preserve checking for brand new information.
  shadow fight 2 cheat http://shadowfight2hackmod.com

 78. Bitcoin Faucets

  17 października 2017 at 18:35

  This site is known as a walk-through for the entire data you wished about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and also you’ll positively discover it.
  Bitcoin Faucets http://www.thebitcoinegg.com/bitcoinsuperduperrewards

 79. libra man as lover

  17 października 2017 at 19:26

  There are certainly loads of details like that to take into consideration. That could be a great point to deliver up. I offer the thoughts above as basic inspiration however clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing can be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged round things like that, but I’m positive that your job is clearly recognized as a fair game. Each boys and girls feel the impact of just a second’s pleasure, for the rest of their lives.

 80. Your Domain Name

  17 października 2017 at 20:25

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you Nonetheless I’m experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting similar rss downside? Anyone who knows kindly respond. Thnkx
  Your Domain Name http://enthechrak.kinja.com/coc-hack-have-lot-to-offer-so-you-must-check-the-out-1819096917

 81. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 20:28

  Great blog here! Also your site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol|

 82. This Site

  17 października 2017 at 20:41

  You made some respectable points there. I looked on the internet for the difficulty and located most people will go together with together with your website.
  This Site http://easy-ielts-blog.blogspot.com/2015/04/free-vce-exam-simulator-pro-v22-crack.html?showComment=1502353393138#c4768591237591032896

 83. Dadado Veig

  17 października 2017 at 21:34

  obviously like your website however you have to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to inform the reality then again I’ll definitely come again again.|

 84. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  17 października 2017 at 23:45

  I’m not sure where you are getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic info I was looking for this information for my mission.|

 85. Lelio Vieira Carneiro

  18 października 2017 at 02:04

  Hey very nice site!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally? I am happy to search out a lot of useful info right here in the put up, we’d like develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .|

 86. look at this now

  18 października 2017 at 02:42

  I have read so many posts on the topic of the blogger lovers but this post is genuinely a pleasant post, keep it up.|

 87. download free music online

  18 października 2017 at 03:02

  Definitely consider that that you said. Your favourite reason seemed to be at the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked at the same time as folks think about issues that they just do not understand about. You managed to hit the nail upon the highest as well as outlined out the entire thing with no need side-effects , other people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 88. Luiz Gastão Bittencourt

  18 października 2017 at 04:33

  We’re a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with useful info to work on. You have performed an impressive activity and our entire neighborhood shall be grateful to you.|

 89. Carlos Eduardo Correa da Veig

  18 października 2017 at 06:29

  Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t understand why I can’t subscribe to it. Is there anybody else having identical RSS problems? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanks!!|

 90. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 08:09

  This excellent website truly has all of the information and facts I wanted about this subject and didn’t know who to ask. |

 91. MAGA

  18 października 2017 at 09:32

  This is my first time go to see at here and i am really pleassant to read everthing at single place.|

 92. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 09:38

  Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much appreciated.|

 93. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 09:51

  Hi there! I could have sworn I’ve visited this website before but after looking at some of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back often!|

 94. Lelio Vieira Carneiro

  18 października 2017 at 09:56

  This page certainly has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask. |

 95. Lelio Vieira Carneiro Junior

  18 października 2017 at 11:38

  Highly energetic post, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?|

 96. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  18 października 2017 at 13:26

  I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something which not enough folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy I found this in my hunt for something relating to this.|

 97. Lélio Vieira Carneiro Junio

  18 października 2017 at 15:24

  Appreciate this post. Will try it out.|

 98. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 17:29

  It’s in point of fact a great and useful piece of information. I’m happy that you just shared this helpful information with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.|

 99. Itamar Serp

  19 października 2017 at 09:05

  Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you.|

 100. lacne oplotenie

  19 października 2017 at 11:50

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks Nonetheless I’m experiencing situation with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting equivalent rss problem? Anybody who knows kindly respond. Thnkx
  lacne oplotenie https://www.lacne-oplotenie.sk/

 101. Lelio Vieira Carneiro Junior

  19 października 2017 at 14:02

  Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog based on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my audience would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.|

 102. Grupo Coral

  19 października 2017 at 16:14

  wonderful post, very informative. I wonder why the other experts of this sector don’t realize this. You should proceed your writing. I’m sure, you’ve a huge readers’ base already!|

 103. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  19 października 2017 at 18:20

  Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!|

 104. Umanizzare presídios

  19 października 2017 at 20:34

  Hi there! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when browsing from my apple iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any recommendations, please share. Many thanks!|

 105. curry 4

  19 października 2017 at 23:30

  A powerful share, I simply given this onto a colleague who was doing just a little analysis on this. And he in reality bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love reading more on this topic. If potential, as you turn into experience, would you mind updating your blog with more particulars? It’s highly helpful for me. Massive thumb up for this weblog post!

 106. Itamar Serp

  20 października 2017 at 02:20

  When I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Thanks!|

 107. Umanizzare presidios

  20 października 2017 at 05:01

  Very good site you have here but I was wondering if you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of group where I can get feedback from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Many thanks!|

 108. Carlos Eduardo Correa da Veig

  20 października 2017 at 07:33

  Wow! After all I got a website from where I can actually take helpful information concerning my study and knowledge.|

 109. Lelio Vieira Carneiro Junior

  20 października 2017 at 10:12

  Greetings! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thanks a lot!|

 110. Grupo Coral presidios

  20 października 2017 at 12:43

  Hey there! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. Thanks!|

 111. Egli Diana Pinto

  20 października 2017 at 15:14

  Hello, just wanted to say, I liked this article. It was practical. Keep on posting!|

 112. foamposites

  20 października 2017 at 22:29

  The following time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I know it was my option to learn, however I really thought youd have something fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you might repair for those who werent too busy looking for attention.

 113. Lelio Junior

  20 października 2017 at 22:51

  Appreciate this post. Will try it out.|

 114. yeezy shoes

  21 października 2017 at 01:41

  Thank you for all of the effort on this web site. My mom take interest in setting aside time for internet research and it’s easy to understand why. Almost all notice all regarding the powerful form you present reliable steps on the website and foster response from other individuals about this point plus our own daughter is really starting to learn a lot. Take pleasure in the rest of the year. You’re the one conducting a brilliant job.

 115. Dadado Veig

  21 października 2017 at 07:17

  Good information. Lucky me I found your website by accident (stumbleupon). I’ve book-marked it for later!|

 116. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  21 października 2017 at 16:20

  This excellent website certainly has all of the info I needed concerning this subject and didn’t know who to ask. |

 117. air max

  21 października 2017 at 20:58

  This actually answered my downside, thanks!

 118. tercio borlenghi junior

  22 października 2017 at 01:01

  This is my first time pay a quick visit at here and i am genuinely impressed to read everthing at alone place.|

 119. Grupo Coral fraude

  22 października 2017 at 09:47

  I’m gone to convey my little brother, that he should also go to see this web site on regular basis to obtain updated from hottest news update.|

 120. Extract Text from Images

  22 października 2017 at 11:37

  You made some respectable points there. I seemed on the internet for the difficulty and located most individuals will associate with along with your website.
  Extract Text from Images https://play.google.com/store/apps/details?id=com.freeapp.imagetotextocrs

 121. look at this web-site

  22 października 2017 at 19:42

  I just want to tell you that I am just new to blogging and site-building and truly liked you’re web site. Most likely I’m going to bookmark your website . You certainly have amazing well written articles. Regards for sharing your web-site.

 122. Over the years, more rings are added.

 123. Lucy

  24 października 2017 at 06:21

  Hanging jewellery organizers typically hold from the rod in your closet.

 124. Elliot

  24 października 2017 at 09:01

  Pearl necklaces made from freshwater pearls are cheaper than saltwater pearls, as they are
  cultured pearls.

 125. wrap bracelets uk

  24 października 2017 at 14:51

  Each of the states have distinctly totally different kinds and patterns and the materials used and
  manufacturing process also differ.

 126. legacyofdiscordviphack

  31 października 2017 at 04:11

  Good Morning, happy that i found on this in google. Thanks!

 127. security cameras direct

  31 października 2017 at 15:07

  Usually I don’t read post on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured
  me to check out and do so! Your writing taste
  has been amazed me. Thank you, quite nice article.

 128. home security applications

  1 listopada 2017 at 00:58

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I
  provide credit and sources back to your weblog? My website is in the very
  same area of interest as yours and my visitors would
  definitely benefit from a lot of the information you provide here.

  Please let me know if this okay with you. Thanks a lot!

 129. castaways cheats android }

  1 listopada 2017 at 04:20

  Me like, will read more. Thanks!

 130. security camera costs

  1 listopada 2017 at 08:06

  Generally I don’t learn post on blogs, however I would like
  to say that this write-up very pressured me to check out and
  do so! Your writing style has been surprised me. Thank you, very nice post.

 131. right timex look

  1 listopada 2017 at 18:58

  For hottest information you have to pay a quick visit internet and on web I found this site as a finest site
  for most up-to-date updates.

 132. walking war robots hack online

  2 listopada 2017 at 22:08

  Respect to website author , some wonderful entropy.

 133. Oven Cleaning London

  3 listopada 2017 at 22:16

  I’m typically to blogging and i actually recognize your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your website and maintain checking for new information.

 134. diablo reloaded download

  4 listopada 2017 at 05:33

  Cheers, great stuff, I enjoying.

 135. support@gunsofboomhacks.site

  4 listopada 2017 at 09:33

  I simply must tell you that you have an excellent and unique post that I really enjoyed reading.

 136. digital video

  4 listopada 2017 at 20:46

  Your method of telling everything in this post is genuinely pleasant,
  every one can effortlessly be aware of it, Thanks a lot.

 137. domain registrar

  6 listopada 2017 at 14:00

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well
  written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of
  your useful info. Thanks for the post. I’ll definitely return.

 138. Tell me how videos

  6 listopada 2017 at 20:22

  stays on topic and states valid points. Thank you.

 139. besting timex watches

  7 listopada 2017 at 11:23

  Very good blog post. I certainly love this site. Keep writing!

 140. pron best

  8 listopada 2017 at 13:21

  KQXreT You are my function designs. Many thanks for that post

 141. Egli Diana Pinto

  11 listopada 2017 at 09:42

  I was excited to discover this great site. I wanted to thank you for your
  time for this particularly fantastic read!!

  I definitely loved every bit of it and i also have you book-marked to
  look at new information on your site.

 142. home security camera laws colorado

  11 listopada 2017 at 23:58

  To help keep your belongings safely?

 143. Carlos Eduardo Correa da Veig

  12 listopada 2017 at 04:15

  Thanks for sharing your thoughts about hello. Regards

 144. Itamar Serpa Fernandes

  12 listopada 2017 at 10:14

  Having read this I believed it was extremely enlightening.
  I appreciate you finding the time and effort to put
  this informative article together. I once again find myself personally spending
  a significant amount of time both reading and leaving comments.

  But so what, it was still worth it!

 145. Grupo Coral fraude

  12 listopada 2017 at 22:50

  Unquestionably imagine that which you stated. Your favourite
  justification appeared to be at the net the
  simplest factor to be mindful of. I say to you, I definitely get irked while
  people think about issues that they plainly do not realize about.

  You managed to hit the nail upon the highest and defined out the whole thing with no need side-effects , people can take a signal.
  Will probably be again to get more. Thank you

 146. contract phones

  13 listopada 2017 at 23:00

  Very soon this site will be famous amid all blog people,
  due to it’s nice articles

 147. Joni

  14 listopada 2017 at 03:39

  If some one wishes expert view about blogging and site-building afterward i suggest him/her to
  pay a visit this weblog, Keep up the nice work.

 148. home security cameras amazon

  15 listopada 2017 at 08:28

  Do you feel these could be more stable in the house?

 149. Apartment for sale Dubai

  15 listopada 2017 at 18:57

  I think this is a real great article post.Really thank you! Fantastic.

 150. Model Papers

  15 listopada 2017 at 19:15

  The Birch of the Shadow I feel there may become a several duplicates, but an exceedingly helpful list! I have tweeted this. Quite a few thanks for sharing!

 151. Kitchens Chadderton

  16 listopada 2017 at 06:49

  pretty beneficial stuff, overall I consider this is really worth a bookmark, thanks

 152. home security camera reviews 2016

  16 listopada 2017 at 08:04

  Are you feeling that the machines are often more find at your house?

 153. Flood damage repair

  16 listopada 2017 at 18:28

  Really enjoyed this article post. Fantastic.

 154. Ericka

  17 listopada 2017 at 17:37

  Hey there would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m
  having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m
  looking for something unique. P.S Sorry for getting
  off-topic but I had to ask!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra