Z kraju

Wstyd i hańba! Poseł Sanocki broni pomników ku czci Armii Czerwonej

Jednym ze stałych celów imperializmu Rosji sowieckiej była likwidacja Polski i odebranie Polakom wolności. Komuniści z Rosji chcieli tego dokonać w czasie agresji na Polskę w 1920 roku, wspierając w II RP komunistyczny terroryzm, mordując 250.000 Polaków w czasie Operacji Polskiej pod koniec lat trzydziestych, w 1939 r. razem z nazistowskimi Niemcami atakują Polskę, w czasie pierwszej okupacji mordując setki tysięcy Polaków w czasie czterech deportacji, mordując kolejne setki tysięcy Polaków od czasu ponownego przekroczenia granic Polski w styczniu 1944, i okupując Polskę bezpośrednio oraz przez swoich pachołków do końca lat osiemdziesiątych XX wieku (co wiązało się z zniewoleniem i wpędzeniem Polaków dekady nędzy).

Miejsca publiczne w Polsce są plugawione przez pomniki ku czci oprawców z armii sowieckiej. Ich likwidacja powinna być oczywista. Niestety nie jest dla wszystkich. Janusz Sanocki, wybrany z listy Kukiz’15, niezrzeszony poseł na Sejm RP, na stronach „Gazety Obywatelskiej” wydawanej przez Kornela Morawieckiego, „Gazety Bałtyckiej”, „Myśli Polskiej” i na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych apeluje: „Nie burzmy pomników, nie fałszujmy historii!”

W swoim artykule poseł deklaruje „z wielka radością przyjąłem tekst Kornela Morawieckiego, otwierający 147 nr „Gazety Obywatelskiej” – sprzeciwiający się burzeniu poradzieckich pomników – pamiątek po II wojnie. Nareszcie głos rozsądku odcinający się od – jakże łatwego dzisiaj i płytkiego, bo pozbawionego historycznej refleksji – tzw. antykomunizmu”.

Poseł Sanocki popiera stanowisko Kornela Morawieckiego, że Armia Czerwona ocaliła Polaków przed biologiczną likwidacją.

Zdaniem posła Sanockiego „zwycięstwo Armii Czerwonej nad Wehrmachtem dawało nam szansę przetrwania. Jakbyśmy nie potępiali komunizmu jako ideologii, ile zbrodni byśmy nie wymienili, nie możemy odmówić stwierdzenia oczywistego faktu – komunizm nie był szczególnie skierowany przeciwko jakiemuś narodowi. W tym przypadku komunizm nie był skierowany przeciwko Polakom”.

Poseł Sanocki w swoim tekście głosi, że „komunizm niszczył wszystkie narody, a naród rosyjski – który najwcześniej zasmakował tego dobrodziejstwa poniósł straty największe” [wbrew temu co pisze poseł odsetek Polaków wymordowanych w ZSRR z pobudek etnicznych w Operacji był większy niż odsetek Rosjan, rosyjski komunizm stawiał sobie za cel eksterminacje Polaków tylko dla tego, że byli Polakami].

Zdaniem posła Sanockiego „my Polacy chętnie zapominamy ustawiając historię Polski i relacje polsko-rosyjskie po 1944 w znanym schemacie zaborów i caratu, a nas samych w roli „Chrystusa Narodów”. Wygodne to dla nas i zrozumiałe. Łechce naszą dumę i leczy kompleksy choć jednocześnie całkowicie nieprawdziwe. ZSRR nie był Rosją”.

Poseł Sanocki, twierdząc, że nie można utożsamiać Rosji i ZSRR ignoruje to, że utożsamienie Rosji i ZSRR jest fundamentem współczesnej rosyjskiej tożsamości narodowej. To sami Rosjanie, to sama oficjalna polityka władz rosyjskich, uznaje dziedzictwo ZSRR i Armii Czerwonej, w tym i sowieckie zbrodnie, za część rosyjskiej tożsamości, z której należy być dumnym. Dla nas Polaków może być to patologia, ale dla Rosjan, Lenin, Stalin, komunizm, bolszewicy, są tak samo pozytywnymi elementami rosyjskiej tożsamości jak carat i prawosławie. W dyskusji o Rosji i komunizmie ważniejsze jest stanowisko Rosjan, a nie posła Sanockiego.

Uważa on, że „zwycięstwo Armii Czerwonej dawało nam szansę na przetrwanie (…) wygrana Hitlera oznaczała dla nas śmierć. Innej opcji nie było”, „pokonanie Hitlera przez Armię Czerwoną było dla nas korzystne”.

Zdaniem posła Sanockiego „bez ofiary wielu milionów Rosjan, którzy oddali życie walcząc z Hitlerem, w tym 600 tys. czerwonoarmistów, którzy polegli na naszych ziemiach, nie byłoby dziś wolnej Polski. Oczywiste przy tym jest, że przecież oni o żadną Polskę nie walczyli, ale ich zwycięstwo było dla nas – z dzisiejszej perspektywy – korzystne”.

Dla posła Sanockiego pomniki ku czci Armii Czerwonej plugawiące przestrzeń publiczną w Polsce „to już nie są pomniki sowieckie, czy komunistyczne. To są pomniki poświęcone chłopakom i dziewczynom różnym Iwanom, Borysom, Wierom – którzy polegli na naszej ziemi. Tam w Rosji każda rodzina kogoś straciła. Pamięć o straszliwej wojnie jest dla nich – Rosjan czymś świętym. Czy wolno nam podeptać ich świętości w imię – co tu dużo mówić – bardzo wątpliwego z dzisiejszego punktu widzenia tzw. <<antykomunizmu>>?”

Poseł Sanocki deklaruje, że jest przeciwny likwidacji sowieckich pomników „tym bardziej, że Rosja – wbrew jakimś paranoicznym zupełnie reakcjom wielu naszych polityków, ani nie wysuwa wobec Polski żadnych roszczeń, ani nie widać z jakich powodów miałaby być dla nas zagrożeniem”. „Upadek komunizmu i rozpad ZSRR stworzył dla obu naszych narodów ogromną szanse ułożenia dobrych relacji, rozwoju współpracy na każdym polu. Silny naród nie kieruje się jakimiś wątpliwymi sentymentami potrafi okazać wielkoduszność, szanować cudzą wrażliwość, tak jak szanuje siebie. Mam często wrażenie, że my Polacy mamy z jednym i drugim problemy” stwierdza.

Kończąc swój tekst poseł Sanocki apeluje „nie burzmy zatem pomników, bo to dzisiaj objaw historycznej amnezji i politycznego braku rozsądku”.

Wbrew temu, co pisze w swoim artykule poseł Janusz Sanocki, należy z przestrzeni publicznej Polski usunąć wszelkie pomniki sowieckich oprawców. Pomniki oprawców, którzy mordowali polskich patriotów i przynieśli Polsce zniewolenie nie mogą być tolerowane. Zdrową postawą jest nietolerowanie czci dla oprawców, którzy mordowali naszych dziadków tylko dlatego, że ci byli Polakami i katolikami. Tego wymaga higiena moralna. Przejawem patologii jest tolerowanie czci dla tych, którzy nas Polaków mordowali, okradali, niewolili, tych którzy sadystycznie gwałcili Polki. Naród, który siebie samego nie szanuje, nie będzie szanowany. Osoby nieprzyjmujące perspektywy polskich ofiar, nierozumiejące, że czczenie sowieckich oprawców urąga polskim ofiarom, wykluczają się z polskiej wspólnoty narodowej. Tak jak niedopuszczalne jest w Polsce czczenie SS, nazistów czy Hitlera, tak samo niedopuszczalne jest czczenie Armii Czerwonej i sowieckiej Rosji.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

138 komentarzy

138 Komentarzy

 1. z-k

  10 września 2017 at 15:27

  On ma rację. Nie fałszujmy historii. Mamy ją taką jaką mamy. Mieliśmy również (i mamy nadal) zarządzający nami żydobolszewizm. Mówmy o swojej historii bo jak się zagapimy to historia Polski będzie sie tylko ograniczała do historii „tysiącletnich współgospodarzy tych ziem”. Oni jechali na taborach Armii Czerwonej i strzelali w plecy rosyjskim żołnierzom i oni też ten fakt z pamięci wymazują. Niech te pomniki zostaną tylko uzupełnione właściwymi inskrypcjami.

  • podolak

   10 września 2017 at 21:22

   Teksty tego banderoida są niewiarygodne od samego początku, dlatego że wygłasza je miłośnik ukraińskich ludobójców.

   Nie można bez narażania się na drwiny i obrzydzenie pierniczyć coś o moralności, będąc jednocześnie powszechnie znanym zwolennikiem banderyzmu, ukraińskiej wersji nazizmu.

   • podolak

    10 września 2017 at 21:35

    Stalinizm -sowiecki komunizm, hitleryzm-niemiecki nazizm, banderyzm-ukraiński nazizm.
    Tak klasyfikować.

    Ludobójstwo to zaplanowane i wykonane przez niemieckich nazistów-hitlerowców Shoah oraz zaplanowane i wykonane przez ukraińskich nazistów-banderowców Genocidum Atrox.

    To było i tak się to nazywa.

  • niepisior

   16 września 2017 at 12:45

   W sieci można znaleźć różne opinie na temat przeszłości panów Morawieckich…
   Żadnej z tych opinii Morawieccy nie skomentowali, ani tym bardziej nie wszczęli kroków przeciwko wygłaszającym te opinie (a głoszący występowali pod imieniem i nazwiskiem, oraz bez osłonietej twarzy!)

 2. Hania

  10 września 2017 at 15:44

  Głupszego artykułu to ze świecą szukać.
  Choć nie powinno mnie dziwić, wszak napisał go ” narodowiec i dziennikarz” Bodakowski.

  Dekady nędzy to mamy teraz za okupacji London City i ich pachołków.
  ( POPIS z przyległościami magdalenkowymi)
  Najwyższa emigracja zarobkowa z całej historii Polski!

  Polecam panu nieukowi doskonałą książkę Sołżenicyna pt” Dwieście lat razem”
  Z niej pan się dowie kto stał na czele Rewolucji.
  Rosjanie byli w mniejszości. Pan dziennikarz powinien takie fakty znać!?
  Nawet taki otyty buldog, Winston Churchill pisał

  „Teraz ta banda zwracających uwagę osobowości z podziemia dużych miast Europy i Ameryki złapała za włosy i gardło Rosjan i zrobiła się niezaprzeczalnymi panami ogromnego Imperium Rosyjskiego”

  Nieuk Bodakowski powinien wiedzieć z czym wiązał się tzw Generalplan Ost…?!
  W tym wypadku poseł Sanocki ma pełną rację pisząc, że ACZ uchroniła nas przed biologiczną likwidacją.
  Zna pan Bodakowski pojęcie ” Dzieci zamojszczyzny”?
  Do książek, a potem do pisania bzdur.
  Mniej biegać wraz z członkami Fundacji Otwarty Dialog i z Sakiewiczem po ulicach, mnie wrzeszczeć, a więcej mysleć…

  Pisze Bodakowski tak:

  „To sami Rosjanie, to sama oficjalna polityka władz rosyjskich, uznaje dziedzictwo ZSRR i Armii Czerwonej, w tym i sowieckie zbrodnie, za część rosyjskiej tożsamości, z której należy być dumnym.”

  Naprawdę nie zna pan ” dziennikarz” Uchwały Dumy z 2010 roku?

  „Na początku lat 90. nasz kraj wykonał ważne kroki na drodze do wyświetlenia prawdy o tragedii katyńskiej(…)
  Opublikowane materiały, które przez wiele lat były przechowywane w tajnych archiwach, nie tylko ujawniają skalę tej strasznej tragedii, lecz także dowodzą, iż zbrodnia katyńska została dokonana z bezpośredniego rozkazu Stalina i innych radzieckich przywódców.

  Potępiając terror i masowe prześladowanie obywateli swojego kraju i obywateli innych państw jako będące nie do pogodzenia z ideą prymatu prawa i sprawiedliwości, Duma Państwowa Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej wyraża głębokie współczucie wszystkim ofiarom nieuzasadnionych represji, ich rodzinom i bliskim.”

  http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/278063,Tekst-uchwaly-rosyjskiej-Dumy-ws-Katynia

  Wstydem i hańbą można nazwać skalę nieuctwa dzisiejszych dziennikarzyn!

 3. Hania

  10 września 2017 at 15:57

  ” Zdrową postawą jest nietolerowanie czci dla oprawców, którzy mordowali naszych dziadków tylko dlatego, że ci byli Polakami i katolikami. Tego wymaga higiena moralna”

  Te często niepismienne Iwany, za którymi szły mordercze oddziały zaporowe ( Bodakowski zna to pojęcie)?
  miały coś do gadania?

  https://opinie.wp.pl/oddzialy-zaporowe-armii-czerwonej-zamordowaly-milion-wlasnych-zolnierzy-6126041059325569a

  Chcesz pan przeprowadzić higienę moralną ( jak mawiał poeta: sumienie miał czyste, nieużywane)
  to se pan zrób wykopki wyrzuć pan kilku Bogu Ducha winnych Iwanów i po sprawie, sen powróci.
  Ale, wówczas nie ma pan prawa przynalezności do rodziny chrześcijańskiej, ani nawet- ludzkiej!

 4. Jacenty

  10 września 2017 at 15:58

  Śmieszne są te wszystkie młokosy, które sowietów mogą znać tylko z opowieści starszych i którzy tak zajadle walczą z pomnikami, bo tylko to dla nich zostało do szarpania. Aha, zostali jeszcze ci, którzy służąc w „agenturalnym” Ludowym Wojsku Polskim przysięgali na wierność sowieckiemu sojusznikowi, jakieś kilkanaście milionów Polaków ciągle jeszcze żyjących. Czy pan Bodakowski się za nich weźmie osobiście, czy jednak zostawi ich na wszelki wypadek swojemu synowi a może dopiero wnukowi? Dodam tylko skromnie, żem sam nie przysięgał, bom w hucie pracował i tak mi się udało.

  • Hania

   10 września 2017 at 16:02

   Pan Jacenty pewno nie wie ( a na pewno nie wie tego dziennikarz Bodakowski)
   że żołnierze LWP już w ” wolnej post-magdalenkowej” Polsce składali powtórną Przysięgę, z której wyrzucono kilka linijek. Szczególnie tę, w której była mowa o wierności sojuszniczej z ZSRR 🙂

   • Jacenty

    10 września 2017 at 16:26

    To która przysięga była ważniejsza, ta pierwsza czy druga?:) Zresztą taki Bodakowski żadnemu chyba nie przepuści, sowiet to sowiet. Niechby tylko zaczął od swoich dziadków, wujków, ojca i wszystkich innych ze swojej rodziny a dopiero na końcu za resztę.

   • Tomasz

    17 września 2017 at 11:49

    Hania do 1989 była składana przysięga LWP na wierność ZSRR .nowa rota przysięgi już Wojska Polskiego składana była od 1990 .

  • o

   16 września 2017 at 19:45

   Tu chodzi usunięcie tylko pomników Armii Bolszewickiej ciała żołnierzy sowieckich leżą w Polsce na cmentarzach wojskowych .Chodzi usunięcie czerwonej gwiazdy czyli symbolu zniewolenia Europy-Środkowo-wschodniej a nie wywalenie ciał poległych żołnierzy .Należy też usnąć przestrzeni nazwy Ulic komunistów .

 5. marju73

  10 września 2017 at 16:59

  Wiele słòw w artykule ale o sprawczej roli żydostwa w przeprowadzeniu rewolucji cicho sza.

 6. Soroka

  10 września 2017 at 17:09

  Ruski dupek!

  • Tomasz

   16 września 2017 at 19:50

   Soroka radzę trochę poczytać a nie pisać bzdur.Na samym czele Rosji Bolszewickiej byli żydzi np Lew Trocki polecam książki A Sołżenicyna.Twoi ulubieni Ukraińcy w Krakowie rozcieli brzuchy małżeństwu jest banderowski bestialski sposób morderstwa.

 7. Codreanu

  10 września 2017 at 17:59

  Kolejne zajmowanie się bzdurami zamiast tym co ważne. Jedni nienawidzą alergicznie Rosji a drudzy wchodzą im w tyłek. Obie postawy są patologiczne. I autor tekstu kłamie i Sanocki oraz jemu podobni. Polska się dla nich kompletnie nie liczy tylko Rosja Rosja Rosja!!!!

 8. Czesław

  10 września 2017 at 18:05

  Komentarze pod tym artykułem to wynik polityki historycznej, w tym przypadku, Rosji. To takie homosowietikusy. Po pierwsze ZSRR to był naród rosyjski a nie jakiś tam żydowski, polski czy gruziński. To Rosjanie byli komunistami, czerwonoarmistami itp. Czy Rosjanie nas uratowali i dlatego należy pozostawić „pomniki chwały” jako ich symbol panowania nad Polską?. Przypominam że najpierw trzeba postawić monumentalny pomnik w Brześciu z wspólnej defilady Wehrmachtu i Armii Czerwonej z okazji zwycięstwa nad tym „bękartem wersalskim” jak powiedział Mołotow. Rosjanie wcale nas nie wyzwalali, tylko jak napadły na nich Niemcy w 1941 r. to rozpoczęły wojnę z tym swoim byłym przyjacielem i dzięki St.Zj. Niemcy wojnę przegrały. Rosjanie zaprowadziły u nas komunizm i tyle, jak Amerykanie wyzwolili Francję, to zaraz wycofały wojska i pomogli Powstaniu Paryskiemu.

 9. stan

  10 września 2017 at 18:24

  „Komuniści z Rosji”. Kimże oni byli?
  „Rosjanie zaprowadziły u nas komunizm …” Autor ma porażającą wiedzę.

  • Tomasz

   16 września 2017 at 19:58

   Czesław co tak bronisz Żydów którzy stali na czele ROSJI Bolszewickiej np Lew Trocki radzę trochę poczytać a nie pisać bzdur .Polecam dostępne pozycje Książek.

 10. Hania

  10 września 2017 at 18:26

  O matko, powstanie paryskie!?
  A jest taki zwierz w przyrodzie? 🙂

  Panie Czesławie, homosevietikusami to mogą być ci, którzy w imię ” jedności i solidarności” UE wepchnęli nas do tego lewackiego kołchozu.
  Bo wolni Polacy byli i są za wolną Polską.
  Nie po to wyprosilismy Rosjan z naszego kraju by teraz przyjmować dyrektywy nieusuwalnych komisarzy i wprowadzać obce armie i jeszcze się z tego cieszyć….

  Amerykanie i pokój, też mi żart!

  Prezentujemy poniżej listę krajów, które USA zbombardowało po ukończeniu II Wojny Światowej. Oczywiście nie chodziło wówczas o żadne interwencje militarne w suwerennych krajach, lecz o wprowadzenie demokracji.

  Chiny 1945-46
  Korea 1950-53
  Chiny 1950-53
  Gwatemala 1954
  Indonezja 1958
  Kuba 1959-60
  Gwatemala 1960
  Kongo Belgijskie 1964
  Gwatemala 1964
  Republika Dominikańska 1965-66
  Peru 1965
  Laos 1964-73
  Wietnam 1961-73
  Kambodża 1969-70
  Gwatemala 1967-69
  Liban 1982-84
  Grenada 1983-84
  Libia 1986
  El Salvador 1981-92
  Nikaragua 1981-90
  Libia 1986
  Iran 1987-88
  Libia 1989
  Panama 1989-90
  Irak 1991-
  Kuwejt 1991
  Somalia 1992-94
  Chorwacja 1994 (wyłącznie tereny etnicznie serbskie)
  Bośnia 1995 (wyłącznie tereny etnicznie serbskie)
  Iran 1998 (airliner)
  Sudan 1998
  Afganistan 1998
  Jugosławia 1999
  Afganistan 2001-
  Pakistan 2003-
  Libia 2011-

 11. Antares

  10 września 2017 at 19:22

  Więc jeszcze są jacyś rozsądni posłowie. W tekście cicho sza o przewodniej roli żydków w powstaniu komunizmu jak i rewolucji bolszewickiej. W Wiedniu zniszczono teraz Polski pomnik z Wiktorii wiedeńskiej i od razu w kraju skowyt że wandalizm i barbarzyństwo, ale zakutym łbom nie przeszkadza dewastacja przez PIS-dzielców pomników tych co oddali życie abyśmy byli wolni.

 12. Marian

  10 września 2017 at 19:27

  Mój ojciec wspominał, że gdy pierwsze oddziały Rosjan przyszły w 1944 r., to byli przyjaźni i pierwsze co robili, to szukali jedzenia. A jeden z oficerów podszedł do ojca i mówi: ukryjcie wartościowe rzeczy, bo my nie ukradniemy, ale ci, co przyjdą po nas zabiorą wszystko. I tak się stało.
  Ci prości żołnierze z pierwszego rzutu zdawali sobie sprawę, że nie przynoszą wolności. Oni tak naprawdę chcieli jednego: szli „na Germańca”, na Berlin.
  Mój ojciec pytał, co znaczą napisy na czołgach „USA” – mówili: Ubijom Sukinsyna Adolfa. 😉

  • Tomasz

   17 września 2017 at 11:45

   Czerwona gwiazda to znak bolszewickiego zbrodniczego systemu politycznego swastyka to symbol hitlerowskiego niemieckiego zbrodniczego systemu politycznego.Oba systemy totalitarne wywodzą się z ideologii marksistowskiej gdzie w Komunizmie jest walka Klas a narodowym socjalizmie walka Ras w neomarksizmie jest walka Płci czyli ideologia gender .

 13. Przecław

  10 września 2017 at 19:27

  W Wiedniu jest cały panteon Armii Czerwonej, w Pradze na gotyckim naprzeciw pomnika Husa w centralnym miejscu Starego miasta tablica z podzięką i honorowym obywatelstwem dla marszałka Iwana Koniewa, ciekawe że nikomu to jakoś nie przeszkadza, a tylko nas „pszyjaciele” napuszczają na Rosjan i odwrotnie ci sami ich tam szczują na Polaków…
  Pan Bodakowski jak widać gra w jednej orkiestrze z Adasiem Michnikiem, tylko na innym instrumencie.

 14. Macg

  10 września 2017 at 20:37

  Głupiscie Bodakowski jak but – więcej czytać mniej piSAC

  • Tomasz

   17 września 2017 at 11:51

   Macg Trepie LWP siedź cicho na tyłku nie podskakuj

 15. Prawniczek

  11 września 2017 at 12:17

  Jakim trzeba być bydlęciem żeby popierać niszczenie nagrobków na mogiłach, a to właśnie ma teraz miejsce! W nawet najbardziej barbarzyńskich plemionach miejsca pochówku były TABU i nikt ich nie bezcześcił!

 16. jacek

  11 września 2017 at 16:35

  Zgadzam się z posłem Sanockim.

 17. Diva

  16 września 2017 at 21:56

  Jestem alergikiem na ruskich, snam historie w mojej rodzinie, gdzie ruskich milo nie opisowano. Mam 60 lat, zylam w PRL.
  Wiem jak bylo ale jestem przeciwko likwidacji pomnikow. Uwazam ze pomniki sa odzwierciedleniem naszej historii, ona taka byla i koniec. Pomniki sa i niech sobie beda, nie musisz skladac kwiatow na nich.

 18. Marian

  17 września 2017 at 10:18

  Jak tu powiało schizofrenią. Dlaczego UPA jest złe, a Armia Czerwona – dobra?
  Tak to jest, jak się uprawia politykę z perspektywy „mojej wsi”.
  Pozwolę sobie zauważyć, że:
  1) Rosjanie chcieli rewolucji bolszewickiej, walczyli dobrowolnie po stronie bolszewickiej przeciwko Denikinowi pod Tułą i pod Orłem jesienią 1919 r. – nie tylko lud rosyjski ale także inteligencja, a nawet Cerkiew – poparły rewolucję Lenina. – Dlatego Rosjanie ponoszą odpowiedzialność za to, że nie bronili swojej ojczyzny. Dlatego Rosjanie ponoszą odpowiedzialność za zbrodnie bolszewików przeciwko Rosji i Rosjanom.
  Polacy walczyli w 1920 r. o swoja wolność. Rosjanie jako naród w większości dobrowolnie poszli na współpracę z międzynarodowym bandytyzmem.
  2) nawet w czasie działań frontowych w 1944/45 r. żołnierze rosyjscy dobrze wiedzieli, że nie przynoszą wolności – walczyli „z Germańcem” z zemsty za niemieckie zbrodnie na Białorusi, w okupowanej części Rosji, na Ukrainie. Był taki przypadek w 1944 r., że jeden z polskich oddziałów partyzanckich na Lubelszczyźnie udzielił pomocy oddziałowi szpicy rosyjskiej, która wpadła w zasadzkę. W nagrodę dostali broń, a dodatkowo oficer rosyjski z własnej inicjatywy dał dowódcy polskich partyzantów oficjalny dokument zaświadczający, że ten konkretny oddział pod dowództwem N. udzielił pomocy żołnierzom Armii Czerwonej. „Weźcie, to wam się przyda za kilka lat”. – I rzeczywiście, ten dokument ocalił życie posiadaczowi podczas przesłuchania po aresztowaniu przez KGB.

  Podsumowując:
  1) Armia Czerwona nie niosła wolności, tylko zmieniał się okupant. Nie ma potrzeby stawiania pomników z czerwoną gwiazdą.
  2) Wielu żołnierzy rosyjskich, służących niedobrowolnie w Armii Czerwonej, „zachowało się jak trzeba” i to im możemy i powinniśmy stawiać pomniki, ale nie zbrodniczej ideologii.
  Ja osobiście chętnie złożę kwiaty i pomodlę się pod pomnikiem „Tym ROSJANOM, BIAŁORUSINOM I UKRAIŃCOM, którzy w latach 1944/45 wkraczając w szeregach Armii Czerwonej na ziemie polskie ZACHOWALI SIĘ JAK TRZEBA”.

 19. temp file cleaner download

  10 października 2017 at 09:24

  good posts,the good article haha!the free key :HFCAE12UCKS3230313731303132QYGMWEMMUCKSAIQYMJFCF,download free pc cleaner now ,speed up your pc 500%
  temp file cleaner download http://www.airysoftware.com/info/temp-file-cleaner-download.htm

 20. MAGA

  18 października 2017 at 09:31

  I am really impressed together with your writing talents and also with the format on your blog. Is that this a paid subject matter or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent high quality writing, it’s rare to peer a great weblog like this one these days..|

 21. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:52

  Spot on with this write-up, I really believe that this site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the advice!|

 22. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  19 października 2017 at 09:17

  Hello there, I think your website may be having internet browser compatibility issues. When I take a look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, great website!|

 23. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  19 października 2017 at 11:46

  I have learn a few good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you place to create this sort of magnificent informative site.|

 24. Lelio Junior

  19 października 2017 at 14:14

  Fine way of explaining, and pleasant article to take facts concerning my presentation subject matter, which i am going to convey in academy.|

 25. Dadado Veig

  19 października 2017 at 16:24

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Thank you|

 26. Carlos Eduardo Veiga

  19 października 2017 at 18:33

  I’d like to find out more? I’d want to find out more details.|

 27. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 20:44

  I got this web site from my friend who informed me on the topic of this website and now this time I am visiting this site and reading very informative posts here.|

 28. José Wilame Araújo Rodrigues

  19 października 2017 at 22:41

  I’m really impressed along with your writing skills as smartly as with the structure for your blog. Is this a paid topic or did you modify it yourself? Anyway stay up the excellent quality writing, it is uncommon to see a great blog like this one today..|

 29. Lelio Vieira Carneiro

  20 października 2017 at 00:35

  Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog based on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.|

 30. Carlos Eduardo Correa da Veig

  20 października 2017 at 02:34

  When I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive 4 emails with the same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Kudos!|

 31. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  20 października 2017 at 05:14

  Very good info. Lucky me I recently found your website by accident (stumbleupon). I’ve bookmarked it for later!|

 32. José Wilame Araújo Rodrigues

  20 października 2017 at 10:24

  Amazing things here. I’m very happy to see your article. Thanks so much and I’m taking a look forward to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?|

 33. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  20 października 2017 at 12:55

  Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely fantastic. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I cant wait to read much more from you. This is really a wonderful site.|

 34. Carlos Eduardo Veiga

  20 października 2017 at 15:27

  I was suggested this web site via my cousin. I’m no longer certain whether or not this publish is written by means of him as nobody else recognise such unique approximately my trouble. You’re incredible! Thanks!|

 35. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  20 października 2017 at 23:37

  I feel this is one of the so much vital info for me. And i’m glad studying your article. However wanna commentary on few general things, The site taste is great, the articles is really excellent : D. Just right task, cheers|

 36. Itamar Serp

  21 października 2017 at 17:04

  Thanks for your personal marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you will be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and definitely will come back down the road. I want to encourage yourself to continue your great work, have a nice holiday weekend!|

 37. Carlos Eduardo Correa da Veig

  22 października 2017 at 01:44

  {

 38. Umanizzare presidios

  22 października 2017 at 19:35

  What’s up colleagues, how is all, and what you desire to say about this paragraph, in my view its genuinely amazing designed for me.|

 39. tercio borlenghi junior

  23 października 2017 at 04:50

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!|

 40. Itamar Serpa Fernandes

  23 października 2017 at 14:12

  What’s up, all is going well here and ofcourse every one is sharing information, that’s actually good, keep up writing.|

 41. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  24 października 2017 at 00:46

  Hello! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.|

 42. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  24 października 2017 at 09:42

  I have read so many articles or reviews about the blogger lovers except this article is genuinely a pleasant article, keep it up.|

 43. Itamar Serp

  25 października 2017 at 04:59

  Appreciating the dedication you put into your site and detailed information you offer. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Fantastic read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 44. Umanizzare presidios

  25 października 2017 at 14:42

  For most up-to-date information you have to visit world wide web and on world-wide-web I found this site as a most excellent site for most up-to-date updates.|

 45. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 21:04

  What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable knowledge on the topic of unpredicted feelings.|

 46. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 22:14

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you aided me.|

 47. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 23:29

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!|

 48. Itamar Serpa Fernandes

  26 października 2017 at 00:24

  What i do not understood is in fact how you’re now not actually much more smartly-favored than you might be right now. You are very intelligent. You already know therefore significantly with regards to this topic, made me in my opinion imagine it from numerous varied angles. Its like women and men don’t seem to be involved unless it’s one thing to accomplish with Woman gaga! Your individual stuffs outstanding. At all times deal with it up!|

 49. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 00:38

  First off I want to say great blog! I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind. I was interested to know how you center yourself and clear your head prior to writing. I have had a difficult time clearing my thoughts in getting my ideas out there. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Thank you!|

 50. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 03:07

  It’s great that you are getting ideas from this article as well as from our dialogue made here.|

 51. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 04:28

  Pretty! This has been a really wonderful article. Many thanks for providing these details.|

 52. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 05:45

  Hello to every one, it’s really a pleasant for me to pay a quick visit this website, it consists of priceless Information.|

 53. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 06:58

  I am curious to find out what blog system you have been utilizing? I’m experiencing some small security issues with my latest blog and I’d like to find something more secure. Do you have any suggestions?|

 54. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 09:25

  Greetings! Very helpful advice in this particular article! It is the little changes that will make the biggest changes. Many thanks for sharing!|

 55. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 10:41

  I am sure this article has touched all the internet users, its really really fastidious article on building up new website.|

 56. Egli Diana Pinto

  26 października 2017 at 10:52

  Everything is very open with a precise explanation of the issues. It was definitely informative. Your site is useful. Thanks for sharing!|

 57. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 11:59

  If you wish for to increase your know-how just keep visiting this web site and be updated with the newest information posted here.|

 58. Lelio Junior

  26 października 2017 at 13:20

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.|

 59. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 14:42

  Superb, what a blog it is! This blog gives valuable information to us, keep it up.|

 60. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 16:00

  Great blog here! Also your website loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol|

 61. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 17:15

  Hello, just wanted to mention, I loved this article. It was practical. Keep on posting!|

 62. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 18:29

  I am extremely impressed together with your writing talents as neatly as with the structure on your blog. Is that this a paid subject matter or did you modify it yourself? Anyway stay up the excellent high quality writing, it’s rare to peer a great weblog like this one these days..|

 63. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 19:41

  you’re really a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It sort of feels that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork. you have done a great activity in this subject!|

 64. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 20:53

  What’s up everyone, it’s my first go to see at this site, and article is in fact fruitful in support of me, keep up posting these types of content.|

 65. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  26 października 2017 at 21:15

  That is really fascinating, You are an overly skilled blogger. I have joined your feed and sit up for in search of more of your fantastic post. Additionally, I’ve shared your web site in my social networks|

 66. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 22:04

  Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!|

 67. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 23:18

  Highly descriptive blog, I loved that a lot. Will there be a part 2?|

 68. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 00:32

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your website? My blog is in the very same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Cheers!|

 69. Lelio Junior

  27 października 2017 at 01:45

  Hello, Neat post. There’s an issue together with your website in web explorer, would check this? IE still is the marketplace chief and a large element of folks will pass over your fantastic writing due to this problem.|

 70. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 03:01

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this brilliant blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this blog with my Facebook group. Chat soon!|

 71. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 04:25

  I’m curious to find out what blog system you’re using? I’m experiencing some minor security problems with my latest blog and I would like to find something more risk-free. Do you have any recommendations?|

 72. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 05:46

  Thanks for your personal marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you can be a great author. I will always bookmark your blog and may come back down the road. I want to encourage that you continue your great posts, have a nice weekend!|

 73. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 07:03

  I like the valuable information you provide on your articles. I’ll bookmark your weblog and take a look at once more here regularly. I am moderately sure I will learn lots of new stuff right here! Good luck for the next!|

 74. Carlos Eduardo Correa da Veig

  27 października 2017 at 07:10

  Hi there to every body, it’s my first visit of this webpage; this web site contains remarkable and truly excellent stuff for visitors.|

 75. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 08:16

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is fantastic blog. A great read. I will definitely be back.|

 76. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 09:28

  Can you tell us more about this? I’d care to find out more details.|

 77. Lelio Junior

  27 października 2017 at 12:04

  This is very fascinating, You are an excessively skilled blogger. I’ve joined your feed and sit up for in quest of extra of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks|

 78. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 14:40

  hi!,I love your writing very so much! share we be in contact extra approximately your article on AOL? I need a specialist on this house to resolve my problem. Maybe that’s you! Taking a look forward to look you. |

 79. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 17:06

  Really no matter if someone doesn’t know after that its up to other users that they will assist, so here it happens.|

 80. Itamar Serp

  27 października 2017 at 17:28

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this superb blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this website with my Facebook group. Talk soon!|

 81. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 18:16

  Thanks , I have just been looking for information approximately this topic for a long time and yours is the best I’ve found out till now. However, what concerning the bottom line? Are you sure concerning the source?|

 82. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 19:25

  Hello! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?|

 83. Lelio Junior

  27 października 2017 at 20:35

  What i do not understood is actually how you’re no longer actually a lot more smartly-preferred than you may be now. You are very intelligent. You recognize therefore considerably in relation to this topic, made me personally imagine it from so many various angles. Its like men and women don’t seem to be involved except it’s something to do with Lady gaga! Your individual stuffs great. Always care for it up!|

 84. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 21:45

  Hello my friend! I wish to say that this post is awesome, nice written and include approximately all vital infos. I would like to see extra posts like this .|

 85. Lelio Junior

  27 października 2017 at 22:57

  I got this website from my friend who shared with me on the topic of this website and now this time I am visiting this website and reading very informative content at this time.|

 86. Lelio Junior

  28 października 2017 at 00:06

  Can you tell us more about this? I’d want to find out more details.|

 87. Luiz Gastão Bittencourt

  28 października 2017 at 02:24

  Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.|

 88. Lelio Junior

  28 października 2017 at 02:26

  Hello my loved one! I wish to say that this article is awesome, great written and include almost all vital infos. I’d like to see extra posts like this .|

 89. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 03:38

  I have read so many content on the topic of the blogger lovers however this paragraph is really a nice post, keep it up.|

 90. Lélio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 04:54

  Thank you for the auspicious writeup. It in reality was once a leisure account it. Look advanced to more delivered agreeable from you! However, how could we keep up a correspondence?|

 91. Lélio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 06:13

  If you wish for to increase your know-how simply keep visiting this web page and be updated with the newest gossip posted here.|

 92. José Wilame Araújo Rodrigues

  28 października 2017 at 11:59

  Hi would you mind letting me know which webhost you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good web hosting provider at a reasonable price? Kudos, I appreciate it!|

 93. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  28 października 2017 at 20:40

  Keep on working, great job!|

 94. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  29 października 2017 at 04:12

  Hi there to every one, the contents present at this website are genuinely awesome for people knowledge, well, keep up the good work fellows.|

 95. Lelio Junior

  29 października 2017 at 12:38

  It’s actually very difficult in this active life to listen news on TV, therefore I only use the web for that reason, and get the newest information.|

 96. Itamar Serp

  29 października 2017 at 21:04

  Hello, everything is going nicely here and ofcourse every one is sharing information, that’s in fact fine, keep up writing.|

 97. Grupo Coral fraude

  30 października 2017 at 05:42

  I am really loving the theme/design of your blog. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A couple of my blog audience have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any suggestions to help fix this problem?|

 98. Umanizzare

  30 października 2017 at 15:27

  I’ve read some good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I surprise how a lot effort you set to create the sort of great informative site.|

 99. Luiz Gastão Bittencourt

  31 października 2017 at 00:53

  After checking out a handful of the articles on your web site, I seriously like your technique of writing a blog. I added it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my website as well and let me know how you feel.|

 100. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  31 października 2017 at 10:25

  Excellent way of describing, and fastidious post to obtain data about my presentation subject, which i am going to deliver in university.|

 101. home security applications

  31 października 2017 at 16:51

  I love what you guys are usually up too. This kind of clever work and exposure!
  Keep up the excellent works guys I’ve incorporated you
  guys to my own blogroll.

 102. Itamar Serpa Fernandes

  31 października 2017 at 20:50

  Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.|

 103. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  1 listopada 2017 at 05:56

  This piece of writing gives clear idea designed for the new visitors of blogging, that truly how to do running a blog.|

 104. reverse phone number lookup

  1 listopada 2017 at 08:36

  hello there and thank you for your info – I have definitely picked
  up something new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site,
  as I experienced to reload the site a lot of times previous to
  I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting
  is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising
  and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective exciting content.

  Ensure that you update this again very soon.

 105. Umanizzare presidios

  1 listopada 2017 at 15:26

  There’s certainly a great deal to know about this topic. I like all the points you made.|

 106. Egli Diana Pinto

  2 listopada 2017 at 02:03

  My partner and I stumbled over here coming from a different web page and thought I might check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to exploring your web page again.|

 107. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  2 listopada 2017 at 12:25

  I like what you guys tend to be up too. This sort of clever work and reporting! Keep up the awesome works guys I’ve included you guys to my blogroll.|

 108. Carlos Eduardo Veiga

  2 listopada 2017 at 22:46

  Hi there, just wanted to say, I liked this article. It was funny. Keep on posting!|

 109. tercio borlenghi jr

  3 listopada 2017 at 08:50

  continuously i used to read smaller articles that as well clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading at this time.|

 110. domain registration

  3 listopada 2017 at 11:43

  Hi! I just would like to offer you a huge thumbs up for the excellent info you’ve got right
  here on this post. I’ll be returning to your website for more soon.

 111. Grupo Coral fraude

  3 listopada 2017 at 19:42

  What a data of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity about unpredicted feelings.|

 112. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  4 listopada 2017 at 10:25

  My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any kind of help would be greatly appreciated!|

 113. Grupo Serval presídios

  5 listopada 2017 at 00:08

  My brother suggested I might like this blog. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!|

 114. contract phones encapsulate

  5 listopada 2017 at 03:40

  Hello, I want to subscribe for this website to
  obtain hottest updates, thus where can i do it please help.

 115. website designing agencies

  7 listopada 2017 at 00:58

  If some one desires expert view regarding blogging
  after that i suggest him/her to pay a quick visit this webpage,
  Keep up the good job.

 116. last resort asbestos

  7 listopada 2017 at 03:30

  Hello! This is my first visit to your blog! We are a group of
  volunteers and starting a new initiative in a community in the
  same niche. Your blog provided us valuable information to
  work on. You have done a wonderful job!

 117. website admin

  7 listopada 2017 at 18:23

  Pretty! This has been an incredibly wonderful post.
  Thanks for supplying this information.

 118. asbestos removal company

  8 listopada 2017 at 13:42

  Hey I am so glad I found your web site, I really found
  you by accident, while I was searching on Yahoo
  for something else, Anyhow I am here now and would
  just like to say many thanks for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all
  at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read a lot more, Please do
  keep up the great job.

 119. timex watch

  9 listopada 2017 at 00:39

  I have been exploring for a bit for any high-quality articles or
  weblog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site.
  Reading this information So i am glad to convey that
  I have a very just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I such a lot undoubtedly will make sure to do not disregard this web site and provides it a look on a constant basis.

 120. sanchichemicals.net

  9 listopada 2017 at 05:29

  It is perfect time to make a few plans for the longer term and it’s time to be happy.
  I have learn this submit and if I could I wish to suggest
  you few fascinating things or advice. Perhaps you could write subsequent articles
  regarding this article. I desire to learn more issues about it!

 121. This post is worth everyone’s attention. When can I find out
  more?

 122. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  12 listopada 2017 at 16:12

  Nice post. I used to be checking constantly this blog and I’m inspired!

  Extremely helpful information specially the remaining part 🙂 I handle such info much.

  I was looking for this particular info for a very lengthy time.
  Thanks and good luck.

 123. Stevie

  12 listopada 2017 at 19:12

  Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I will come back yet again since i have book-marked it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to
  guide others.

 124. http://www.exittoeventos.com.br

  13 listopada 2017 at 17:07

  Hi there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but
  I can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure
  where to begin. Do you have any points or suggestions? Appreciate it

 125. www.royalcounty.net

  14 listopada 2017 at 11:30

  Terrific work! This is the type of information that are supposed
  to be shared across the net. Disgrace on the
  seek engines for no longer positioning this publish higher!

  Come on over and consult with my website . Thanks =)

 126. home security camera laws colorado

  15 listopada 2017 at 14:35

  Are you thinking of serious about anyone you care about?

 127. timex wearers

  15 listopada 2017 at 19:45

  Having read this I believed it was rather informative.

  I appreciate you taking the time and energy to put this article together.

  I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments.

  But so what, it was still worthwhile!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra