Z zagranicy

Prezydent Iranu wzywa do jedności muzułmanów

Irański prezydent Hassan Rouhani podkreślił potrzebę jedności i współpracy wśród krajów muzułmańskich jako klucz do pozbycia się przemocy na świecie i osiągnięcia trwałego pokoju.

Rouhani wygłosił te słowa, przemawiając na forum pierwszego szczytu Organizacji Islamskiej Współpracy (OIC) poświęconego nauce i technologii, jaki odbył się w niedzielę stolicy Kazachstanu Astanie.

– Wszyscy się zgodziliśmy, że muzułmański świat jest kluczową i efektywną częścią systemu światowego i jego zdolność, postęp i stabilizacja prowadzi do światowej zdolności, postępu i stabilizacji – mówił.

W jego ocenie słabość, wstecznictwo i brak jedności wśród krajów muzułmańskich spowodowałyby niemożliwość osiągnięcia względnego pokoju, rozwoju wewnętrznego i skutecznej konwersji.

– Przez to, porozumienie, zgoda i współpraca między członkami wielkiego islamskiego świata w celu wejścia do świata rozwiniętego jest w rzeczy samej wspólnym wysiłkiem budowania świata wolnego od ignorancji, ubóstwa, wojny i przemocy – dodał.

Podkreślał, że współpraca na polu nauki i technologii ma strategiczne, polityczne i społeczne znaczenie.

– Dzisiaj świat muzułmański czuje potrzebę solidarności i jedności bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ musi zmierzyć się z licznymi kryzysami, jak izraelskie zbrodnie na Palestyńczykach, okrucieństwa dokonywane przez buddyjskich ekstremistów na Rohingja [muzułmańska grupa etniczna – przyp. red.] w Myanmar [Birma – przyp. Red.], humanitarne katastrofy powodowane przez grupy ekstremistów w Syrii i Iraku oraz kontynuacja wojny między Arabią Saudyjską a Jemenem – wyliczał.

Prezydent dodał, iż wierzy, że szczyt OIC ma potencjał stać się kamieniem milowym w historii współpracy naukowej w świecie muzułmańskim. – Odłóżmy na bok podziały tworzone przez wrogów islamu i siły podżegające do wojny, którzy czerpią korzyści z dzielenia nas, i stwórzmy nowy grunt dla współpracy naukowej i technologicznej jak również dla dalszej odbudowy naszych krajów – apelował.

Rouhani wyraził jednocześnie gotowość Islamskiej Republiki Iranu do współpracy ze wszystkimi muzułmańskimi krajami oraz narodami w obszarze nauki, technologii i innowacji.

Ta deklaracja jest bardzo niepokojąca, ponieważ nietrudno zgadnąć, iż współpraca ta obejmowałaby również technologie wojskowe. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że świat islamu jako jedność stanowiłby poważne zagrożenie dla pokoju na świecie, ponieważ – mimo tego, co mówił Rouhani o konieczności zachowania pokoju – wówczas skuteczniej mógłby podejmować ekspansję. Jedynie zatem naiwny mógłby się dopatrywać w tych deklaracjach chęci zapobieżenia wojnom. Brutalna prawda jest taka, że im więcej podziałów w islamie tym bezpieczniej, chociaż niektórym krajom europejskim, które same siebie skazały na islamizację, niewiele już może pomóc.

Źródło: Press TV

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra