Z kraju

Tadeusz Płużański sprzeciwia się ekshumacji w Jedwabnem

W opublikowanym na portalu Parezja artykule „Płużański: Żydzi z pewnością będą blokowali ekshumacje w Jedwabnem” znany historyk przypomniał, że inspiratorem sprawy Jedwabnego była „Gazeta Wyborcza”. Mit o polskiej odpowiedzialności za zamordowanie Żydów propagowano także w książkach i filmach.

Zdaniem Tadeusza Płużańskiego w sprawie Jedwabnego „od początku nie chodziło tu o rzetelne badanie i śledztwo historyczne” tylko o „to, by udowodnić tezę, że Polacy mordowali Żydów w czasie wojny – czyli de facto byli współpracownikami Niemców, a nawet, że mordowaliśmy Żydów niezależnie od Niemców”.

Według Tadeusza Płużańskiego śledztwo w sprawie Jedwabnego było prowadzone nierzetelnie – „bywało naginane do potrzeb obozu rządzącego, związanego z ekipą Adama Michnika”.

Choć w opinii Tadeusza Płużańskiego śledztwo w sprawie Jedwabnego powinno być kontynuowane, to historyk obawia się, że ekshumacja w Jedwabnym może spotkać się z sprzeciwem środowisk żydowskich. Dlatego zdaniem Tadeusza Płużańskiego zanim przeprowadzono by ekshumacje „należałoby więc wybadać, czy znalazłby się przychylny grunt, czy udałoby się pozyskać przychylność części środowisk żydowskich, inaczej grozi to potężną awanturą”.

Jednak w opinii Tadeusza Płużańskiego „Żydzi będą blokowali tę inicjatywę i trwali przy swoim zdaniu, że tego śledztwa pod kątem ekshumacji nie wolno dalej prowadzić. Oni się już uaktywnili na samą zapowiedź, że tak się może stać, kiedy minister Zalewska wspomniała o tej sprawie, Polska natychmiast została postawiona pod pręgierzem. To są właśnie efekty propagandy Grossa. Wystarczy wspomnieć tylko o Jedwabnem w kontekście przychylnym Polsce, a już wybucha fala hejtu”.

Tadeusz Płużański przewiduje dotkliwy odwet polityczny i finansowy środowisk żydowskich na Polsce i Polakach za przeprowadzenie ekshumacji.

W opinii Tadeusza Płużańskiego nie warto więc przeprowadzać ekshumacji w Jedwabnym, jej wyniki to „mogą być to detale, które wzbogacą naszą wiedzę, natomiast generalnie sprawa ta została wyjaśniona. Wiadomo, że dokonali tego Niemcy, celem było wyeliminowanie Żydów i zrzucenie winy na Polaków i liczba ofiar też jest mniej więcej znana”.

Zdaniem Tadeusza Płużańskiego należy dać sobie spokój z Jedwabnym i skupić się na ekshumacji polskich bohaterów, tych pochowanych na w Polsce, i tam gdzie jest taka możliwość na Kresach, na Litwie i Białorusi.

Absolutnie nie mogę się zgodzić z stanowiskiem Tadeusza Płużańskiego. Każdy obywatel Polski, Polak czy Żyd ma prawo, by państwo przeprowadził śledztwo w sprawie okoliczności jego śmierci. W mojej opinii nie przeprowadzenie ekshumacji w Jedwabnym było złamaniem przepisów dotyczących postępowania w sprawie badania okoliczności zabójstwa. To prawo wymaga, by na drodze ekshumacji ustalić okoliczności zamordowania Żydów z Jedwabnego.

Tadeusz Płużański ma słuszność, że ustalono odpowiedzialność Niemców za wymordowanie Żydów z Jedwabnego. Jednak niestety kłamstwa o polskiej odpowiedzialności za tą zbrodnie powodują, że mnóstwo osób na całym świecie wierzy w antypolskie kłamstwa. Pewnie nie wszystkich, ale może część osób otumanionych antypolską propagandą uda się przekonać wynikami ekshumacji, wskazującymi rzeczywistą ilość ofiar i sposób ich zabicia. Wiadomo, że nieekshumowane szkielety mają przestrzeliny, wśród szkieletów są kule z broni palnej, co niezbicie potwierdza fakt tego, że to Niemcy dokonali zbrodni w Jedwabnym. Ekshumacja zablokowana przez Lecha Kaczyńskiego, ukazując dowody zebrane z ofiar, uniemożliwiłaby kolportowanie kłamstw o polskiej odpowiedzialności za Jedwabne.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

162 komentarze

162 Komentarzy

  1. K7

    10 listopada 2017 at 19:20

    Nie ulega wątpliwości ,że sprawa Jedwabnego powinna być wyjaśniona. Żydzi celowo ją blokują , bo mogą nas opluwać i winić za to co zrobili niemcy. Żydostwo już takie jest , jak się sprzeciwiasz to próbują Cię zniszczyć – świnie.

  2. leads

    28 grudnia 2017 at 04:00

    site-building people, due to it as nice content

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra