Z kraju

Tadeusz Płużański sprzeciwia się ekshumacji w Jedwabnem

W opublikowanym na portalu Parezja artykule „Płużański: Żydzi z pewnością będą blokowali ekshumacje w Jedwabnem” znany historyk przypomniał, że inspiratorem sprawy Jedwabnego była „Gazeta Wyborcza”. Mit o polskiej odpowiedzialności za zamordowanie Żydów propagowano także w książkach i filmach.

Zdaniem Tadeusza Płużańskiego w sprawie Jedwabnego „od początku nie chodziło tu o rzetelne badanie i śledztwo historyczne” tylko o „to, by udowodnić tezę, że Polacy mordowali Żydów w czasie wojny – czyli de facto byli współpracownikami Niemców, a nawet, że mordowaliśmy Żydów niezależnie od Niemców”.

Według Tadeusza Płużańskiego śledztwo w sprawie Jedwabnego było prowadzone nierzetelnie – „bywało naginane do potrzeb obozu rządzącego, związanego z ekipą Adama Michnika”.

Choć w opinii Tadeusza Płużańskiego śledztwo w sprawie Jedwabnego powinno być kontynuowane, to historyk obawia się, że ekshumacja w Jedwabnym może spotkać się z sprzeciwem środowisk żydowskich. Dlatego zdaniem Tadeusza Płużańskiego zanim przeprowadzono by ekshumacje „należałoby więc wybadać, czy znalazłby się przychylny grunt, czy udałoby się pozyskać przychylność części środowisk żydowskich, inaczej grozi to potężną awanturą”.

Jednak w opinii Tadeusza Płużańskiego „Żydzi będą blokowali tę inicjatywę i trwali przy swoim zdaniu, że tego śledztwa pod kątem ekshumacji nie wolno dalej prowadzić. Oni się już uaktywnili na samą zapowiedź, że tak się może stać, kiedy minister Zalewska wspomniała o tej sprawie, Polska natychmiast została postawiona pod pręgierzem. To są właśnie efekty propagandy Grossa. Wystarczy wspomnieć tylko o Jedwabnem w kontekście przychylnym Polsce, a już wybucha fala hejtu”.

Tadeusz Płużański przewiduje dotkliwy odwet polityczny i finansowy środowisk żydowskich na Polsce i Polakach za przeprowadzenie ekshumacji.

W opinii Tadeusza Płużańskiego nie warto więc przeprowadzać ekshumacji w Jedwabnym, jej wyniki to „mogą być to detale, które wzbogacą naszą wiedzę, natomiast generalnie sprawa ta została wyjaśniona. Wiadomo, że dokonali tego Niemcy, celem było wyeliminowanie Żydów i zrzucenie winy na Polaków i liczba ofiar też jest mniej więcej znana”.

Zdaniem Tadeusza Płużańskiego należy dać sobie spokój z Jedwabnym i skupić się na ekshumacji polskich bohaterów, tych pochowanych na w Polsce, i tam gdzie jest taka możliwość na Kresach, na Litwie i Białorusi.

Absolutnie nie mogę się zgodzić z stanowiskiem Tadeusza Płużańskiego. Każdy obywatel Polski, Polak czy Żyd ma prawo, by państwo przeprowadził śledztwo w sprawie okoliczności jego śmierci. W mojej opinii nie przeprowadzenie ekshumacji w Jedwabnym było złamaniem przepisów dotyczących postępowania w sprawie badania okoliczności zabójstwa. To prawo wymaga, by na drodze ekshumacji ustalić okoliczności zamordowania Żydów z Jedwabnego.

Tadeusz Płużański ma słuszność, że ustalono odpowiedzialność Niemców za wymordowanie Żydów z Jedwabnego. Jednak niestety kłamstwa o polskiej odpowiedzialności za tą zbrodnie powodują, że mnóstwo osób na całym świecie wierzy w antypolskie kłamstwa. Pewnie nie wszystkich, ale może część osób otumanionych antypolską propagandą uda się przekonać wynikami ekshumacji, wskazującymi rzeczywistą ilość ofiar i sposób ich zabicia. Wiadomo, że nieekshumowane szkielety mają przestrzeliny, wśród szkieletów są kule z broni palnej, co niezbicie potwierdza fakt tego, że to Niemcy dokonali zbrodni w Jedwabnym. Ekshumacja zablokowana przez Lecha Kaczyńskiego, ukazując dowody zebrane z ofiar, uniemożliwiłaby kolportowanie kłamstw o polskiej odpowiedzialności za Jedwabne.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

35 komentarzy

35 Komentarzy

 1. stan

  10 września 2017 at 19:53

  Przyznał, kto rządzi w Polsce. Ma też niestety mentalność niewolnika.

  • ojciec Tezeusz

   11 września 2017 at 02:37

   Jakie to przewidywalne… Płużański junior dostał posadę w reżimowych merdiach i z niepokornego publicysty zrobiła się zwykła kucająca przed Sanhedrynem PiSda 😛

  • jok

   11 września 2017 at 03:35

   stan – trafne uwagi

  • karol

   16 września 2017 at 18:54

   już jeden był lech kaczyński.

  • wolna-polska.pl

   16 września 2017 at 19:53

   żyd rewolucjonista i jego wpływ na historie świata.E.Michael Jones

 2. Hania

  10 września 2017 at 22:09

  „Zdaniem Tadeusza Płużańskiego należy dać sobie spokój z Jedwabnym ”

  To ja dałabym sobie spokój z odkłamywaniem życiorysu ojca pana Płużańskiego, wszak jak sam profesor Tadeusz Płużański zeznawał ” był torturowany przez samego Różańskiego”, pierwotnie Goldberga.
  Jak nie mozna narażać się żydostwu, to nie mozna!
  Wystarczy napisać, że
  … „my wszyscy wiemy jak było”…

  Swoją drogą zadziwia mnie środowisko badaczy żołnierzy niezłomnych.
  Pan Żebrowski na uwagę, że Kuroń był antypolakiem i zydem z Ukrainy zareagował bardzo nerwowo. Teraz pan Płużański nerwowo reaguje na wieść, że ktoś żąda prawdy o Jedwabnem?!
  Dziwne jest to wszystko.

 3. Pankrac

  10 września 2017 at 22:22

  „przewiduje dotkliwy odwet polityczny i finansowy środowisk żydowskich na Polsce i Polakach za przeprowadzenie ekshumacji”

  Opłacone koorvy nie chcą stracić alimentów.

 4. z-k

  10 września 2017 at 23:00

  To może rzetelnie opisać gehennę Polaków Jedwabnego w okresie październik 1939 – czerwiec 1941?

 5. oy voy!

  11 września 2017 at 00:37

  wykopać to truchło -najlepiej pod bronią zagonić do kopania redakcję Gówno Prawda.

 6. jok

  11 września 2017 at 06:52

  Historycy/publicyści historyczni „okołopisowscy”, jak sądzę, podlegają stałej presji i od zewnątrz i od wewnątrz (środowiska, kręgu) -tj. „wiedzą ile im wolno” i się tego pilnują. Być może presja idzie też na wydawców lub za pośrednictwem wydawców.

  Zapewne często przyjmuje to formy „dobrego policjanta” typu: „robisz dobrą robotę, piszesz o ważnych sprawach, nie możesz więc zyskać odium „antysemity”, bo stracisz możliwość „czynienia patriotycznie”.

  Tu chyba jednak jest coś więcej, niż codzienny nacisk. Wygląda jakby dodatkowo do niego dotarli i ciężko przestraszyli i/lub „przekupili”/namówili – „pokazali, że straty przewyższą zyski”. Coś chyba podobnie/analogicznie jak LK, podczas „słynnej” nocnej rozmowy, co z powodowało, że zaniechał ekshumacji jako minister sprawiedliwości

  W każdym razie, tu już wobec nas – odbiorców publicystyki, książek, ale i wszystkich zainteresowanych, by Polska nie była opluwana, by historia była przedstawiana w miarę rzetelnie, a nie traktowana jako narzędzie polityki historycznej niepolskiej, w tym żydowskiej – TP odgrywa rolę „dobrego policjanta”, w obronie interesu „the nacji”, bo tak to właśnie postrzegam.

 7. jok

  11 września 2017 at 06:57

  Nie można korygować wpisów, a szkoda. Oczywiście nie: „z powodowało” (wygląda na zapis z piaskownicy:)), lecz „spowodowało”.

 8. George

  11 września 2017 at 07:37

  Nie za bardzo rozumiem… A co tu ma do rzeczy niezadowolenie Żydów? Prawda ma być złożona na ołtarzu zadowolonych Żydów? Komuś coś się pokręciło. Przecież tylko prawda nas wyzwoli, a nie zadowoleni z siebie i zakłamani Żydzi.

  • Robert B.

   11 września 2017 at 17:32

   Nie wiesz, o co żydostwu chodzi? O to co zawsze! Orżnąć gojów na kasę, przyczepić się do nich pazurami i pasożytować.

 9. warszawiANKA

  11 września 2017 at 10:24

  Pan Płużański tym samym przyznał kto rządzi w naszym kraju i jaki z Niego „niezłomny”. Powoli, ale jednak prawda o takich „niezłomnych” jak Pan Płużański zaczyna wychodzić.

 10. jaro7

  11 września 2017 at 16:19

  Obecny rząd wchodzi w 4 litery szaulisom,banderowcom i ….żydom,dlatego tematu nie ma.Pierwszą ekshumację zablokował Lech Kaczyński(Kalkstein) druga Jarosław Kaczyński(Kalkstein).Prezydent też wiadomo przy czym będzie obstawał(rodzina mu bliska).Do tego dochodzi działalność Jeffa Danielsa(żyd ,jeden z najbardziej wpływowych na świecie który ulokował się przy obecnym rządzie).

  • Robert B.

   11 września 2017 at 17:33

   Ta „wpływowość” żydostwa skądś się bierze. Holokaust też się skądś bierze.

  • Tomek

   13 września 2017 at 02:57

   Z czystej ciekawości, jaro7, co byś chciał tą ekshumacją osiągnąć? W świetle znanych od dawna i nie podważonych póki co przez nikogo ekspertyz dotyczących kul znalezionych na miejscu przez prof. Kolę? W świetle znanej już w przybliżeniu liczby ofiar? W świetle tego, że raczej kwestii, kto podpalał stodołę albo tego czy Niemcy organizowali tę akcję rękoma Polaków czy była to spontaniczna akcja Polaków ekshumacją nie ustalisz?

   Serio pytam, bo chciałbym podyskutować – z czysto praktycznych względów nie widzę sensu podejmowania teraz ekshumacji, ale może mnie przekonasz.

   • Paweł

    13 września 2017 at 11:21

    W świetle jakich dowodów, bo ich w powyższym wpisie nie widzę? Odnośnie samej ekshumacji znaczenie może mieć chociażby rodzaj użytych pocisków i miejsca, gdzie zostały posłane. Ekshumacje muszą nastąpić, bo nie może być tak, że Polska liczy się z żydowskimi przekonaniami. Ich wierzenia i poglądy nie mają dla mnie żadnego znaczenia.

    • Tomek

     15 września 2017 at 23:21

     „W świetle jakich dowodów, bo ich w powyższym wpisie nie widzę”

     Pawle, odsyłam do uzasadnienia umorzenia śledztwa przez IPN. W czym konkretnie uważasz, że zaprezentowane tam materiały są niewiarygodne i dlaczego. Masz tam odpowiedzi, na pytania, które zadałeś w tym poście. Jak uważasz, że są złe, to je podważ.

     • Paweł

      16 września 2017 at 10:55

      @Tomek

      Jeżeli zapoznałeś się z tym uzasadnieniem to proszę o link do niego. Nie chcę oceniać przedwcześnie, ale bez ekshumacji równie dobrze można powiedzieć, że karakan zapił się na śmierć. :>

 11. Robert B.

  11 września 2017 at 17:30

  Gówno nas obchodzi „przychylność środowisk żydowskich”. To nie ich kraj. Coś im się nie podoba? To niech WYPIERDALAJĄ!

 12. Paweł

  11 września 2017 at 17:32

  Jedwabnem należy przekopać wzdłuż i wszerz na dwa metry wgłąb. Nie może być pozwolenia na żydowskie szkalowanie Polaków. Żydowską religię, czy przekonania mam w głębokim poważaniu.

 13. Andrzej z Balto

  11 września 2017 at 17:52

  Coś się panom Bodakowskiemu, jak i Płużańskiemu, pokićkało. W Jedwabnem zbrodni na Żydach dokonali jednak miejscowi Polacy. Wszystkie polskie rządy to uznały, a także Episkopat KK. Niemcy, jako okupanci, ponoszą odpowiedzialność za dopuszczenie do tej zbrodni. Niemcy chętnie posługiwali się ludnością krajów będących pod okupacją do eksterminacji Żydów, jeśli ta wykazywała ochotę by takie zbrodnie dokonywać. Szczególnie było to widoczne na Ukrainie, co zresztą słusznie wytknął Ukraińcom w ichniej Wierchownej Radzie, chyba rok temu, prezydent Izraela, Riwlin. Oczywiście, Niemcy ponoszą największą odpowiedzialność za Zagładę Żydów, bo to oni najwięcej ich wymordowali. W naszej historii było kilka wstydliwych przypadków, i warto się z nich rozliczyć, a nie próbować je zakłamywać, jak to czynią np. wspomniani Ukraińcy w temacie swojego rizuńskiego ludobójstwa, zarówno na Żydach, jak i Polakach.

  • jok

   11 września 2017 at 17:57

   To hasbarka, amatorska lub nie, i tu się zapuszcza?:))

  • Paweł

   12 września 2017 at 16:37

   Po 1945 roku nie było i nie ma polskich rządów, a zdanie KEP mogę spuścić w klozecie. Odnośnie wysługiwania się to Niemcy szczególnie lubili wysługiwać się żydami, bo ci bardzo chętnie mordowali Polaków. Ba, każdy się nimi wysługiwał przeciwko nam:

   J. Unszlicht. („O pogromie ludu polskiego”, 1906):

   „Twierdzę kategorycznie, że żydostwo nie zadowalając się zwyczajnym szkalowaniem sprawy polskiej, wprost organizowało pogromy Polaków. Bólem i wstydem przejmuje nas, Polaków pochodzenia żydowskiego, sama świadomość tego pochodzenia wobec niesłychanej w dziejach ludzkości zdrady przez żydostwo tak gościnnej dla niego zawsze ojczyzny naszej w wyjątkowo krytycznej chwili jej dziejów”.

   Andrzejku, przysłała Cię hasbara, czy może jakaś pedalska otwarta?

   • Andrzej z Balto

    15 września 2017 at 20:02

    Ciekawe, że p. Paweł, jako wybitny antysemita na tym forum, powołuje się na pracę czołowego bolszewika, Józefa Unszlichta. Coś w tym jest.

    • Andrzej z Balto

     15 września 2017 at 20:17

     Trochę się rozpędziłem, za co przepraszam. „O pogromie ludu polskiego” napisał rodzony brat Józefa, Julian. Był księdzem katolickim, przechrzczonym Żydem. Dodam tylko, że komentarz p. Pawła zupełnie nie na temat, byle tylko napisać coś złego o Żydach. Prawda o Jedwabnem w oczy kole.

     • Paweł

      15 września 2017 at 23:21

      @Andrzej

      Od antysemitów możesz sobie wyzywać żydostwo, które morduje Palestyńczyków. Komentarz był jak najbardziej na temat, bo ukazuje zakłamanie żydostwa, które mordowało Polaków. Ba, mordowało również swoich więc swoją prawdą o Jedwabnem możesz się podetrzeć.

     • Paweł

      15 września 2017 at 23:22

      I nie ma to jak strzelić sobie w stopę z dubeltówki. Śmieszny jesteś i się kompromitujesz.

    • Anrzej normalny

     16 września 2017 at 10:50

     Jeżeli okaże się, że żydowiny w Jedwabnem zabili Polacy to cześć im i chwała! Powinni zostać pośmiertnie odznaczeni za likwidację wrogiego Polsce żydowskiego okupanta. Rozliczyć należy żydokomunę i mordy żydowskie na Polakach. Obecną Polską rządzą żydzi i należy ich najzwyczajniej w świecie wyeliminować.

 14. tomek

  11 września 2017 at 18:06

  gudłaje dla mossadu inwigiluja prawice

 15. Gość

  16 września 2017 at 06:20

  POPiS rządzi…

 16. Sara

  16 września 2017 at 21:16

 17. myślę sobie że

  17 września 2017 at 10:54

  To co, jednak nie jesteśmy już, my Polacy, w swoim kraju?
  A te niby patrjotyczne rządy, to tylko zarządcy podlegli Żydom?

  Bo nie rozumiem o co chodzi.
  Kto ma decydować o jakiejkolwiek ekshumacji na terenie Polski???

 18. Rachelle

  20 września 2017 at 05:51

  Can’t hesitate really should be hence a lot pleasurable!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra