Z kraju

Deklaratywność wyznaniowa prezydenta Dudy sposobnością do refleksji w temacie

Z okazji uroczystości140-lecia objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej  i jednocześnie 50-lecia koronacji Jej obrazu, Prezydent Andrzej Duda napisał list do uczestników uroczystości, w którym bardzo mocno podkreślił ogromną rolę jaką odgrywa chrześcijaństwo w historii Polski, ale także w duchowości narodu.

„Dlatego też Gietrzwałd – pisał w liście – jest doskonałą ilustracją tego najściślejszego związku, jaki łączy polskość z chrześcijaństwem.”

Prezydent Polski wielokrotnie w swych wystąpieniach podkreślał rolę duchowości chrześcijańskiej w losach naszego kraju, a i też jego relacja z hierarchami Kościoła Katolickiego ma się bardzo dobrze. Przypomnijmy, że w najgorętszym czasie ogólnopolskich protestów KOD, dotyczących reformy sądownictwa, dosłownie w chwilę po wecie prezydenta natychmiast opublikowany został list Przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, w którym arcybiskup pisał: „Pragnę podziękować panu Prezydentowi za postawę zajętą w sprawie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa” .

Przy tej okazji zauważmy, iż jest i powinna być niezwykle istotną sprawą klarowność wyznania rządzących, ponieważ z tym wiążą się bezpośrednio ich decyzje w sprawach tak fundamentalnych ustaw, jak ta o obronie życia poczętego.

Zobaczmy na przykład, z jaką częśtotliwością Donald Trump wyrzuca z siebie akty strzeliste o błogosławieństwo Boże, a jego aktualna żona Melania rozpoczęła jedno ze swych wystąpień na Florydzie od modlitwy Ojcze nasz. Oczywiście naiwne byłoby nie widzieć u polityków, jak niekiedy  (czasem wielokrotnie) sformułowania dotyczące Boga są traktowane czysto instrumentalnie.

O ile religijności żadnego człowieka nie wolno nam oceniać, chodzi wszak o osobistą relację człowieka z Bogiem, w której nie ma równych i równiejszych lecz każdy idzie swoją własną, opartą na wolności drogą, o tyle od polityków odpowiadających za konstruowanie ustaw dotyczących nas wszystkich, mamy prawo oczekiwać pełnej zgodności ich decyzji z deklarowanym chrześcijaństwem, jeśli takowe wyznają.

Nie jest żadną niestosownością zapytywanie kandydujących do parlamentu o wyznanie, nie chodzi przecież o osobiste zwierzenia na temat wiary, ale właśnie o klarowną deklarację światopoglądową, która jest ważna przy podejmowanych decyzjach rządowych, na przykład w sprawach związanych z ochroną życia.

Jeśli więc mamy jasność w sprawie zadeklarowanego katolickiego wyznania danego polityka, na którego oddaliśmy swój głos, zawsze mamy pełne prawo oczekiwać zgodności podejmowanych przez niego decyzji z prawem naturalnym, które w ani jednym momencie nie występuje przeciw Dekalogowi.

Polacy mogą być dumni z tego, że Polska jest wciąż w większości katolicka, że mimo wielu szyderstw ze strony lewicowców, ze spokojem obchodzi tak doniosłe i nieśłychanie ważne dla kraju i świata jubileusze jak ten w Gietrzwałdzie.

Poniżej publikujemy cały list pana Prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników obchodów:

List prezydenta do uczestników obchodów rocznicowych w Gietrzwałdzie

Organizatorzy i Uczestnicy obchodów

 • 140. rocznicy objawień w Gietrzwałdzie

i 50. rocznicy koronacji obrazu

Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

 

Eminencje, Ekscelencje, Dostojni Goście! Przedstawiciele Władz Państwowych i Samorządowych! Drodzy Mieszkańcy Ziemi Warmińskiej! Wszyscy Szanowni Zgromadzeni!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, przybyłych na główne uroczystości odpustowe z okazji 140. rocznicy objawień w Gietrzwałdzie i 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Łączę się z Państwem w radosnym przeżywaniu jubileuszu tych historycznych wydarzeń, które były i nadal pozostają ogromnie istotne dla nas, Polaków, zarówno w wymiarze religijnym, jak też patriotycznym.

Tutejsze sanktuarium należy do najważniejszych miejsc na mapie duchowej Polski. Wydarzenia, które miały tu miejsce w 1877 roku, przyniosły trudne do przecenienia wsparcie naszym przodkom, poddanym w tamtym okresie niezwykle intensywnej germanizacji i rusyfikacji. Właśnie wówczas, kiedy te ziemie już od przeszło stu lat znajdowały się pod zaborem pruskim, z Gietrzwałdu do całej naszej wspólnoty popłynęło wezwanie, by Polacy trwali w wierności swoim chrześcijańskim korzeniom i narodowej tożsamości.

Dzięki temu otucha wlała się w serca ludzi głęboko wierzących, ale również wszystkich innych, którym bliska była mowa ojczysta i którzy wbrew niepowodzeniom kolejnych powstań wciąż żywili nadzieję na odzyskanie wolności przez Rzeczpospolitą.

Ta wielka rola przesłania gietrzwałdzkiego najpierw została doceniona poprzez koronację cudownego obrazu rok po jubileuszu milenium chrztu Polski, a dekadę później dzięki oficjalnemu uznaniu objawień przez Kościół.

Dlatego też Gietrzwałd jest doskonałą ilustracją tego najściślejszego związku, jaki łączy polskość z chrześcijaństwem. O tym związku w sposób szczególny przypominały nam, współczesnym Polakom, ubiegłoroczne obchody 1050-lecia chrztu Mieszkowego.

Życzę Państwu, aby obecne uroczystości stały się głębokim przeżyciem duchowym oraz umocnieniem w wierności dziedzictwu naszej polskiej wspólnoty narodowej.  Szczęść Boże!

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

źródło: PREZYDENT.PL

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

29 komentarzy

29 Komentarzy

 1. Maciek

  11 września 2017 at 16:57

  „Nie jest żadną niestosownością zapytywanie kandydujących do parlamentu o wyznanie, nie chodzi przecież o osobiste zwierzenia na temat wiary, ale właśnie o klarowną deklarację światopoglądową, która jest ważna przy podejmowanych decyzjach rządowych, na przykład w sprawach związanych z ochroną życia.”

  W przypadku wyborcy na spotkaniu z kandydatem ,to rzeczywiście byłoby to mało niestosowne . Raczej trudno byłoby oczekiwać od dziennikarzy by takie pytania zadawali w audycjach wyborczych. A wprowadzanie obok „oświadczeń majątkowych” jakichś dokumentów „poświadczających” coś tam ,byłoby co najmniej mało mądre . Co prawda nie ma złych pytań ,są tylko złe odpowiedzi ,ale na niektóre pytania mimo najszczerszych chęci trudno udzielić odpowiedź .

  • Maciek

   11 września 2017 at 17:17

   A bezpieczna odpowiedź na tego typu podchwytliwe pytania ,to „nie mnie jest to osądzać” ,gdyby znalazło się wielu chętnych do sądzenia . 🙂

   • Maciek

    11 września 2017 at 17:28

    A podczas przyjmowania sakramentów ,to politycy raczej także powinni „nie pchać się przed kamerę” .

    • Maciek

     11 września 2017 at 18:08

     „Wygłupiając się” to można by dopisać ósme błogosławieństwo . „Błogosławieni ,ci co nie dają się naciągnąć na puste ,nic nie kosztujące deklaracje”

 2. frate

  11 września 2017 at 17:02

  duda to marionetka żydowska, podstawiona przez pejsatych dla skłócenia elektoratu prawicowego!!! Mogę się z kimś założyć, że pejsatym zależało tylko na wypromowaniu kołhanseur na naszą wschodzącą nową gwiazdę dawidową, wiadomo z maryśką od kwaśniewskiego nie wyszło, to teraz żydostwo szuka nowej faworyty do stołka!!!

  • Marek

   11 września 2017 at 17:14

   PIS nie jest rzadną Prawicą!!! to partia na wskroś socjalistyczna!!

  • vlask

   11 września 2017 at 20:02

   Tak jest

  • Janek

   13 września 2017 at 19:25

   Jakby Duda podpisał ustawę o sądach to byś jak kundel biegał i szczekał, jaka to dobra zmiana razem z „Panem Prezydentem”. A, że prezydent nie podpisał i niektóre media teraz robią nagonkę, to szczekasz razem z nimi. A co do propozycji zakładu, to mogę się z tobą założyć, że na testach inteligencji pewnego poziomu niesstety nie będziesz w stanie osiągnąć. Wchodzisz w zakład?

 3. Paweł

  11 września 2017 at 17:29

  Duda chrześcijaninem? Dobry żart. Chrześcijanin nie założy mycki i nie zapali przeklętej menory.

  • Kwal

   11 września 2017 at 18:10

   Oj nie gadaj ! Byłem 5 lat temu na wycieczce w Izraelu. Przyjechaliśmy pod ścianę płaczu i żeby podejść do tej ściany musieliśmy założyć jarmułki które były przygotowane dla turystów w szklanej skrzynce…a jestem katolikiem…

   • Marian

    11 września 2017 at 19:36

    Dobrze, że nie kazali się wam obrzezać.

   • andzia

    12 września 2017 at 01:53

    To trzeba było tam nie łazić. Ciekawość zgubiła Ewę i cały rodzaj ludzki.

   • Paweł

    12 września 2017 at 11:49

    @Kwal

    Współczuję. Ja nigdy tej szmaty nie założyłbym na głowę. Poza tym dlaczego miałaby kogoś obchodzić jakaś durna ściana?

    • Janek

     13 września 2017 at 19:37

     Jeśliś chrześcijanin to poczytaj, nieuku, Pismo, to zrozumiesz dlaczego miałoby cię to obchodzić. Jakżeś natomiast ateista, palikotowiec czy inny „wyzwolony” od Kościoła lewak, to owszem, możesz mieć takie rzeczy w dupie. Ale sugeruję ci wtedy raczej czytać http://www.nie.com.pl, fakty i mity czy inne „wyzwolone media”, których takie „durne rzeczy” nie obchodzą.

   • pidzio

    12 września 2017 at 21:30

    Ciekawe czy Żyd zdjąłby swoją myckę w kościele katolickim?. Mam na myśli np. Weissa, któremu prezydent Andrzej Duda przypiął do klapy polskie odznaczenie tylko nie wiem za co bo ten obywatel mocno warczał na naszą Polskę.

   • Janek

    13 września 2017 at 19:30

    A to po ch…j tam lazłeś? Kazał ci ktoś? TO tak, jakby się muzułmanin dziwił że zwiedzając katolicki kościół musi się jakoś zachowywać…

  • vlask

   11 września 2017 at 20:02

   Tak jest

  • Janek

   13 września 2017 at 19:34

   Chrześcijanin raczej nie miałby z tym problemu, zgodnie z powszechnie przyjętym podejściem Kościoła Katolickiego okazałby szacunek tzw. braciom starszej wiary. Tak jak Żyd tez może bez problemu wejść na mszę. Pseudo-chrześcijanin z dużymi kompleksami, jak ty, będzie natomiast pieprzył tego typu głupoty.

 4. Zniesmaczek

  11 września 2017 at 19:58

  Taki katolik a jego dziecko jest Żydówką. Dziwne rozdwojenie osobowości.

 5. Zniesmaczek

  11 września 2017 at 20:00

  PS. Może dlatego tak promuje bluźnierczy i Bogu wstrętny kult Maryi „zawszedziewicy”? Jest tylko JEDEN Bóg i tylko Jemu wolno oddawać cześć!

  • Szukający Drogi

   11 września 2017 at 21:00

   Już nie wspominając o koronacji obrazu. Może od tego zacznijmy życie w zgodzie z dekalogiem.

  • nicholai

   12 września 2017 at 09:11

   Poczytaj Ojca Pio co mowil o rozancu i Maryi. A moze to byl demon w ludzkiej skorze ten Pio? Ogarnijcie sie z ta Maryja. Przesadnosc kultu co innego niz potezna modlitwa na rozancu.

   • Maciek

    12 września 2017 at 09:33

    Może proszę zapytać Zniesmaczka co uważa na temat : htttps://pl.wikipedia.org/wiki/Filioque . A czemu nie wziąć pod uwagą innych możliwości np. Ojciec i Syn pochodzą od Ducha ? (Tylko się zastanawiam ,żeby nie było :-).

   • Szukający Drogi

    13 września 2017 at 00:14

    Poczytaj Biblię co mówi o modlitwie i obrazach. Potem możesz czytać cokolwiek.

 6. agent07

  11 września 2017 at 20:46

  Chanukowy Duduś ,coś nie tak z twoją wiarą palisz chanukowe świeczki tym co bluźnią na Matkę Bożą i krzyż ,a później mówisz że jesteś jej czcicielem …coś tu nie halo….

 7. MOTYL35

  12 września 2017 at 12:48

  Tak jak poprzednio oszukali nas Bolkiem tak teraz oszukali nas Dudą. chanukowe świece u polskiego prezydenta to jawne plucie nam w twarz.Tak BRACIA RODACY jesteśmy naiwni i zbyt łatwowierni,brońmy swojej UKOCHANEJ OJCZYZNY.Głowa do góry,Agenta Dudę też musimy przeżyć, oby jak najszybciej.

 8. pidzio

  12 września 2017 at 21:36

  Na swoim blogu nasz prof Jerzy Robert Nowak w czterech obszernych wpisach opisał postawę prezydenta. Tą stronę odwiedziło ponad 309 tys. internautów. To jest tak ogromna ilość, że nie będzie już ponownego wyboru obecnego prezydenta na następną kadencję – i bardzo dobrze bo po raz drugi my Polacy nie damy się wyru…..

 9. Precyzyjna

  18 września 2017 at 11:42

  ciekawi mnie, dlaczego pan Duda uparcie mówi o CHRZEŚCIJAŃSKICH /a nie o KATOLICKICH!/ korzeniach narodu polskiego?!
  Natomiast pani Kasia chrzani i wciska nam, jakoby pan Duda mówił o >katolickich<
  wartościach?! Np. protestanci też są chrześcijanami a nie są to przecież polskie "korzenie"! Katolicki znaczy przecież: w łączności z Kościołem Rzymskim, z papieżem! Czy słowo KATOLICKI nie przechodzi panu Dudzie przez gardło?! Alergia jakaś?!

 10. Rigoberto

  20 września 2017 at 02:40

  Capogiro is scrumptious however Vivoli within just Florence Italy is the most straightforward in just the worldwide.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra