Z kraju

Deklaratywność wyznaniowa prezydenta Dudy sposobnością do refleksji w temacie

Z okazji uroczystości140-lecia objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej  i jednocześnie 50-lecia koronacji Jej obrazu, Prezydent Andrzej Duda napisał list do uczestników uroczystości, w którym bardzo mocno podkreślił ogromną rolę jaką odgrywa chrześcijaństwo w historii Polski, ale także w duchowości narodu.

„Dlatego też Gietrzwałd – pisał w liście – jest doskonałą ilustracją tego najściślejszego związku, jaki łączy polskość z chrześcijaństwem.”

Prezydent Polski wielokrotnie w swych wystąpieniach podkreślał rolę duchowości chrześcijańskiej w losach naszego kraju, a i też jego relacja z hierarchami Kościoła Katolickiego ma się bardzo dobrze. Przypomnijmy, że w najgorętszym czasie ogólnopolskich protestów KOD, dotyczących reformy sądownictwa, dosłownie w chwilę po wecie prezydenta natychmiast opublikowany został list Przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, w którym arcybiskup pisał: „Pragnę podziękować panu Prezydentowi za postawę zajętą w sprawie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa” .

Przy tej okazji zauważmy, iż jest i powinna być niezwykle istotną sprawą klarowność wyznania rządzących, ponieważ z tym wiążą się bezpośrednio ich decyzje w sprawach tak fundamentalnych ustaw, jak ta o obronie życia poczętego.

Zobaczmy na przykład, z jaką częśtotliwością Donald Trump wyrzuca z siebie akty strzeliste o błogosławieństwo Boże, a jego aktualna żona Melania rozpoczęła jedno ze swych wystąpień na Florydzie od modlitwy Ojcze nasz. Oczywiście naiwne byłoby nie widzieć u polityków, jak niekiedy  (czasem wielokrotnie) sformułowania dotyczące Boga są traktowane czysto instrumentalnie.

O ile religijności żadnego człowieka nie wolno nam oceniać, chodzi wszak o osobistą relację człowieka z Bogiem, w której nie ma równych i równiejszych lecz każdy idzie swoją własną, opartą na wolności drogą, o tyle od polityków odpowiadających za konstruowanie ustaw dotyczących nas wszystkich, mamy prawo oczekiwać pełnej zgodności ich decyzji z deklarowanym chrześcijaństwem, jeśli takowe wyznają.

Nie jest żadną niestosownością zapytywanie kandydujących do parlamentu o wyznanie, nie chodzi przecież o osobiste zwierzenia na temat wiary, ale właśnie o klarowną deklarację światopoglądową, która jest ważna przy podejmowanych decyzjach rządowych, na przykład w sprawach związanych z ochroną życia.

Jeśli więc mamy jasność w sprawie zadeklarowanego katolickiego wyznania danego polityka, na którego oddaliśmy swój głos, zawsze mamy pełne prawo oczekiwać zgodności podejmowanych przez niego decyzji z prawem naturalnym, które w ani jednym momencie nie występuje przeciw Dekalogowi.

Polacy mogą być dumni z tego, że Polska jest wciąż w większości katolicka, że mimo wielu szyderstw ze strony lewicowców, ze spokojem obchodzi tak doniosłe i nieśłychanie ważne dla kraju i świata jubileusze jak ten w Gietrzwałdzie.

Poniżej publikujemy cały list pana Prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników obchodów:

List prezydenta do uczestników obchodów rocznicowych w Gietrzwałdzie

Organizatorzy i Uczestnicy obchodów

  • 140. rocznicy objawień w Gietrzwałdzie

i 50. rocznicy koronacji obrazu

Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

 

Eminencje, Ekscelencje, Dostojni Goście! Przedstawiciele Władz Państwowych i Samorządowych! Drodzy Mieszkańcy Ziemi Warmińskiej! Wszyscy Szanowni Zgromadzeni!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, przybyłych na główne uroczystości odpustowe z okazji 140. rocznicy objawień w Gietrzwałdzie i 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Łączę się z Państwem w radosnym przeżywaniu jubileuszu tych historycznych wydarzeń, które były i nadal pozostają ogromnie istotne dla nas, Polaków, zarówno w wymiarze religijnym, jak też patriotycznym.

Tutejsze sanktuarium należy do najważniejszych miejsc na mapie duchowej Polski. Wydarzenia, które miały tu miejsce w 1877 roku, przyniosły trudne do przecenienia wsparcie naszym przodkom, poddanym w tamtym okresie niezwykle intensywnej germanizacji i rusyfikacji. Właśnie wówczas, kiedy te ziemie już od przeszło stu lat znajdowały się pod zaborem pruskim, z Gietrzwałdu do całej naszej wspólnoty popłynęło wezwanie, by Polacy trwali w wierności swoim chrześcijańskim korzeniom i narodowej tożsamości.

Dzięki temu otucha wlała się w serca ludzi głęboko wierzących, ale również wszystkich innych, którym bliska była mowa ojczysta i którzy wbrew niepowodzeniom kolejnych powstań wciąż żywili nadzieję na odzyskanie wolności przez Rzeczpospolitą.

Ta wielka rola przesłania gietrzwałdzkiego najpierw została doceniona poprzez koronację cudownego obrazu rok po jubileuszu milenium chrztu Polski, a dekadę później dzięki oficjalnemu uznaniu objawień przez Kościół.

Dlatego też Gietrzwałd jest doskonałą ilustracją tego najściślejszego związku, jaki łączy polskość z chrześcijaństwem. O tym związku w sposób szczególny przypominały nam, współczesnym Polakom, ubiegłoroczne obchody 1050-lecia chrztu Mieszkowego.

Życzę Państwu, aby obecne uroczystości stały się głębokim przeżyciem duchowym oraz umocnieniem w wierności dziedzictwu naszej polskiej wspólnoty narodowej.  Szczęść Boże!

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

źródło: PREZYDENT.PL

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

29 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra