Z kraju

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych potępił likwidacje sowieckiego pomnika w Trzciance

Nie tylko posłowie Sanocki i Morawiecki potępiają likwidacje sowieckich pomników plugawiących ziemie naszej ojczyzny. Robi to też i Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, zaangażowany w zwalczanie środowisk nacjonalistycznych w Polsce.

 

Na swoim profilu na Facebooku Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych alarmuje „rozpoczęło się burzenie Mauzoleum Armii Czerwonej, które stoi w samym centrum Trzcianki na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Starania o zburzenie mauzoleum prowadziły lokalne władze. Strona rosyjska nie zgadzała się na to, ponieważ pod mauzoleum znajdowały się groby żołnierzy radzieckich. Miejsce miało status cmentarza. Rosjanie wykazali że pod mauzoleum znajdują się groby. W piątek 8 września na cmentarz wjechał ciężki sprzęt. Spychacze, ciężarówki i koparki rozjeżdżały groby. Mauzoleum i groby zostały doszczętnie zniszczone”.

Jak informuje Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych „Ośrodek przygotował w tej sprawie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Będziemy domagali się ścigania sprawców zbezczeszczenie grobów.

Rafał Gaweł dyrektor Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych stwierdził: „Drodzy przyjaciele Rosjanie. Jestem wstrząśnięty zdjęciami wykonanymi w Trzciance, na którym widać koparki bezczeszczące rosyjskie groby. W imieniu tysięcy Polaków chcę Was przeprosić za to, co zrobiło tych kilku złoczyńców nazywających siebie polskimi patriotami. Polska konstytucja i normy prawne obowiązujące w mojej ojczyźnie zakazują bezczeszczenia miejsc pochówku, bez względu na narodowość i pochodzenie zmarłych. W ostatnim czasie prawo jest jednak stosowane w mojej ojczyźnie wybiórczo, wierzę że taki stan nie będzie trwał wiecznie. Do Polski wróci normalność i będziemy mogli ponownie objąć opieką ten cmentarz. Jako dyrektor niezależnego Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych uważam, że sprawcy, którzy dopuścili się zniszczenia cmentarza powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności za popełnienie tego haniebnego czynu. Mam w Rosji wielu znajomych, których cenię i z którymi od lat żyję w szczerej przyjaźni, moi drodzy przyjaciele Rosjanie, raz jeszcze chcę Was przeprosić. Jest mi po prostu wstyd, że doszło do takiej sytuacji. Zapewniam Was, że nie wszyscy Polacy myślą i zachowują się w ten sposób”.

Wbrew kłamstwom antyfaszystów i Rosjan pod sowieckim mauzoleum nie było żadnych szczątków ludzkich. W Polsce groby okupantów nazistów czy sowietów są chronione. Likwidowane są tylko obelisku sławiące zbrodniczą Armie Czerwoną której żołnierz odebrali Polsce wolność i niepodległość, gwałcili Polki, mordowali polskich patriotów, i okradali Polaków.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

37 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra