Z kraju

Fotorelacja. Nieliczna groteskowa opozycja próbowała zakłócić liczną miesięcznice smoleńską. Jarosław Kaczyński zapowiada możliwość opuszczenia przez Polskę UE

Najważniejszym elementem ostatniej miesięcznicy smoleńskiej były słowa Jarosława Kaczyńskiego, w których prezes PiS zapowiedział, że Polska może opuścić Unie Europejską. Unia Europejska to konkretny projekt polityczny dziś, odmiennie od swych założeń, będący neomarksistowską groteską promującą islamizacje i dewiacje seksualne. Dla coraz większej liczby Polaków staje się jasne, że Polska, podobnie jak inne kraje Europy, by przetrwać musi opuścić Unie Europejską, i Europie potrzebna jest odmienna od UE formuła współpracy. Na przeciw tym oczekiwaniom wychodzą słowa Jarosław Kaczyński, który podczas ostanie miesięcznicy stwierdził, że „O Polskę suwerenną, wolną walczymy! Będziemy taką mieli, jeśli w pewnych sprawach pozostaniemy w Europie sami, to pozostaniemy, będziemy tą wyspą, wolności i tolerancji”.

 

W marszu szli: Jarosław Kaczyński, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Uczestnicy miesięcznicy smoleńskiej, choć liczni, nie mogli się pochwalić ani licznymi flagami ani transparentami.

 

Przedstawiciele groteskowej opozycji byli nieliczni. Przeciwko PiS protestowali geje i lesbijki, Obywatele Solidarni w Akcji, Obywatele RP. AntyPiS prezentował hasła „PiS to #hakatumba”, „Nie dla kłamstwa smoleńskiego. Nie dla obelg i pomówień. Nie dla pomników. Tak dla odpowiedzialności za słowo. Tak dla prawdy i tolerancji. Tak dla godności i wolności”, „Zdrada ojczyzny nie ulega przedawnieniu”. Powiewały gejowskie i euro flagi.

 

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

148 komentarzy

148 Komentarzy

 1. Slawomir Tomasz Roch

  11 września 2017 at 12:33

  Polska potrzebuje b. glebokiej dyskusji nad ewntualnym polexitem! Trzeba ludzi do tego przygotowac, gdyby juz nic innego nam nie zostalo! UE staje sie obrzydliwym eurokolchozem! Precz z nowa niewola demoliberalnych salonow staczajacej sie do piekla doslownie UE! Precz z szatanem! Precz z gender!

  • Zorro

   11 września 2017 at 12:47

   Demoliberalna zgnilizna prowadzi do propagowania dewiacji seksualnych, szamba multikulturowego, terroru poprawności politycznej, dyktatury tzw mowy nienawiści i powolnej islamizacji. Do tego nie wolno nigdy dopuścić w Polsce !!!

   • elisabeth

    12 września 2017 at 17:41

    plus 1.

 2. jok

  11 września 2017 at 12:51

  Tak mi się jakoś zdaje/jakoś wygląda, że te „sumienie narodu polskiego”:)) stanowią:
  a) mniejszość narodowa:)), b)polskojęzyczny materiał etnograficzny, c)pożyteczni idioci. Widzę te 3 podzbiory, choć czasem nie są one rozdzielne.

 3. cay-tec

  11 września 2017 at 12:55

  no w koncu cos konkretnego dosyt te bruxelskiej bandy komuchowi zboczencow

 4. jok

  11 września 2017 at 12:58

  Czy ta „hakatumba” ma sugerować, ze ci co myślą jakoś anty – antypisowsko, tj. anty „opozycja totalna”, ci co myślą jakoś „okołopatriotycznie”, mają się utożsamiać z jakimś prezydenckim dygnitarzem o wyglądzie mogącym rodzić podejrzenia o przynależność do mniejszości narodowej?:))))

 5. Masław

  11 września 2017 at 13:42

  Kaczyński to unioentuzjasta. I tylko półgłówek może wierzyć jego słowom o ewentualnym opuszczeniu UE.To wręcz zwolennik ściślejszej integracji. Wszak chciał jednej armii europejskiej.

  • hansi

   11 września 2017 at 14:19

   On co jakiś czas opowiada różne zupełnie rzeczy, wpędzając nas w dysonanse poznawcze..
   Zaczynają mi się już powoli kojarzyć na ten temat jakieś paralelle z Panem Nikodemem Bolkiem 🙂 U którego w głowie „koncepcje” się mnożą, jak króliki…
   Żartuję.
   Ale fucktycznie.
   Kto bezkrytycznie wierzy Preziowi – ten może się skaleczyć deczko 🙂 …
   Tym nie mniej – Prezio mógł właśnie dostać jakieś nowe instrukcje, które dezaktualizują piątkowe oświadczenie Pani Płemieł 🙂
   Bo lada moment „Polska musi się opowiedzieć”, w którą stronę.. ją pociągną 🙂
   A decyzja zapadnie bynajmniej nie w Warszawie 🙂
   Ani nawet nie w Berlinie, jak sądzę… 🙂
   No, ale Pan Prezes, albo Pani Szydło, w stosownym czasie to oznajmią gojowskiemu Ludowi.. Albo i NIE oznajmią – bo po co babcię denerwować, no nie ? 🙂

 6. Wojciech

  11 września 2017 at 13:43

  Nadszedł czas na opuszczenie zdegenerowanej UE.Jest tego więcej strat niż zysków.

 7. hansi

  11 września 2017 at 14:12

  A to ciekaaawe 🙂
  W świetle tego, co powiedziała w piątek podajże, Pani Szydło 🙂
  A mianowicie – że „Wychoda NIET !” 😀 …
  Ciekawe, jak Pan Prezes to zamierza zrobić,
  jaki ma genialny pomysł…

 8. abc

  11 września 2017 at 16:21

  Pan Bodakowski raczy nieco fantazjować bo tu o wychodzeniu wcale nie ma mowy.
  Byłoby dobrze gdyby chociaż zaczęto powoli odkręcać europropagandę, która przez ostatnie blisko 30 lat zrobiła katastrofalne spustoszenia w głowach większości ludzi.

  • Kazimierz S

   11 września 2017 at 16:36

   Tutaj – niestety – i ja się podpisuję :(. Choć cień nadziei jest, że to redaktor ma właśnie rację.

 9. Paweł

  11 września 2017 at 17:19

  Groteskowi to są Kalkstein, Szydło i rząd.

  • sten

   12 września 2017 at 01:18

   jak oni groteskowi to prosze powiedz kim jest tzw opozycja pehehetru pihihihowicz czy arcy poważny schettyna ,pamyłuj hospody !

   • elisabeth

    12 września 2017 at 17:47

    Nie ma poco odpowiadać płatnym trollom, którym jest ten „Paweł”.
    Muszą pisać i tym się wykazać – za to im płacą.

    • Paweł

     13 września 2017 at 12:13

     Najlepiej tak sobie tłumaczyć i udawać, że pisiory to patrioci. L. Kalkstein chanukowy patriota, który sprzedał nas w Magdalence przy oparach menory:

     wolna-polska.pl/wp-content/uploads/2016/03/a331-482×400.jpg

   • Paweł

    13 września 2017 at 12:12

    @sten

    Podobnie jak wyżej wymienieni są zdrajcami.

 10. Marian

  11 września 2017 at 18:48

  Dobry generał zleca sztabowcom opracowanie planów obrony także na wypadek ataku z najmniej oczekiwanej strony.
  Warto mieć scenariusz wyjścia z UE, nawet jeśli miałby nigdy nie być zrealizowany.

 11. SK

  11 września 2017 at 19:35

  Jak najszybciej Panie Kaczyński trzeba te słowa wprowadzić w czyn. Dość tej eurokomuny, która mówi nam jak mamy żyć we własnym kraju.

 12. Olrob

  11 września 2017 at 19:47

  Jarosław Kaczyński skłóca nas z oboma ośrodkami siły w Europie środkowej tzn z Niemcami i z Rosją. Oznacza to dla Polski scenariusz rozbiorowy, który już tyle razy przerabialiśmy.

 13. Gocha

  11 września 2017 at 19:58

  Wydaje mi się, że w podtekście Kaczyński miała na myśli, że na wyrzucą z UE bo rząd nie podda sie żadnym restrykcją.

 14. Panzer

  11 września 2017 at 20:45

  Dlaczego Polexit miałby być czymś złym dla Polski? Przecież nie tylko nasz kraj dochodzi do wniosku że w końcu tą niby cudowna wspólnota europejska jest wielkim nieporozumieniem. Można zbudować sojusz państw którym udało się zrzucić jarzmo niewoli komunistycznej. Można podjąć współpracę gospodarczą, naukową, wojskową. To nie my stracimy na wyjściu z unii. To straci unia.

 15. Szukający Drogi

  11 września 2017 at 20:56

  Co za banialuki. Panie Bodakowski, proszę nie uprawiać pismactwa rodem z gw i nie konfabulować. Kaczyński nic nie powiedział o opuszczeniu UE, a o osamotnionej Polsce w UE. To co Pan pisze uwłacza Panu i temu portalowi.

 16. Roman

  11 września 2017 at 21:11

  Nie slyszalem tych slow o opuszczeniu ale ja osibiscie jestem za

 17. wiesscar

  11 września 2017 at 23:37

  Kaczysci nie chcą wyjść z UE tylko chcą przepchnąć Ukrainę do UE.
  To że będziemy sami chodziło o to że sami będziemy walczyć w UE z Bruksela i Berlinem. Coś jak próba zablokowania Tuska na szefa RE – wtedy Polska samotnie walczyła o zasady. Po wyjściu UK i wprowadzeniu kilku prędkości będzie Polska miała ciężko ale tak trzeba. Myślę że za jakiś czas do innych narodów w Europie dotrze że Polska ma rację i skupia się wokół Polski.

  • wiesscar

   11 września 2017 at 23:39

   Będą wściekłe ataki Niemiec i Rosji oraz V kolumny na Polskę i naród polski. Trzeba to wytrzymać.

 18. sternik2

  12 września 2017 at 00:18

  Pan Bodakowski nieco się zagalopował,nie po raz pierwszy zresztą. Prezes o opuszczeniu eurokołchozu nie mówił, słowa które padły dotyczyły OSAMOTNIENIA Polski w starciu z lewackim bydłem na szczycie tej piramidy hipokryzji,obłudy i kłamstwa(niestety to najłagodniejsze określenie, które jeszcze mogę napisać). Jednak wcześniej czy później polexit jest jak najbardziej realny, a przynajmniej powinien być wkalkulowany przez obecny rząd RP. Biorąc zaś pod uwagę spranie doszczętne mózgownic takich osobników jak timmermans,junckers,tajani itp.i podporządkowanie BEZWARUNKOWE ich działań bandytom niemieckim nie należy spodziewać się niczego dobrego w ciągu najbliższych lat dla Polski ze strony w/w marionetek, a wręcz odwrotnie, czego zresztą jesteśmy świadkami od czasu objęcia władzy przez PIS. Wniosek pozostaje więc tym bardziej aktualny. Trzeba to tylko zrobić mądrze w oparciu o twarde fakty, nie ponosząc przy tym dotkliwych strat.

  • elisabeth

   12 września 2017 at 17:54

   Timmermans, Junckers i liczni inni nie mają wcale spranych mózgów i daleko im do tego ! To bardzo inteligentni, zimni, cyniczni cwaniacy, którzy zrobią wszystko, co im się karze dla stanowiska i pieniędzy. To jasne.

 19. Konstanty

  12 września 2017 at 14:01

  Prezes jest dobrym rozgrywajacym, mamy mu,z cala sila pomagac !
  Wyszkolona w ZSRR A. Merkel kontynuje,w UE zaborcza polityke Bismarka i carow Rosji.
  Typowa dla Kulturkampu !

 20. Konstanty

  12 września 2017 at 14:18

  Czytajmy ze zrozumieniem !!!
  Prezes jest dobrym rozgrywajacym, mamy mu,z cala sila pomagac !
  Wyszkolona w ZSRR A. Merkel kontynuje,w UE zaborcza polityke Bismarka i carow Rosji.
  Typowa dla Kulturkampfu !

 21. registry scanner windows 10

  10 października 2017 at 10:58

  it’s good article haha!the free key :HFCAE12UCKS3230313731303132QYGMWEMMUCKSAIQYMJFCF,download free now,speed up your pc 500%
  registry scanner windows 10 http://www.airysoftware.com/info/registry-scanner-windows-10.htm

 22. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:05

  I have been browsing online more than three hours these days, yet I never discovered any interesting article like yours. It is lovely value sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the web can be a lot more helpful than ever before.|

 23. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  17 października 2017 at 16:55

  Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.|

 24. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  17 października 2017 at 19:23

  Greetings! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a extraordinary job!|

 25. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 20:25

  My coder is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!|

 26. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  17 października 2017 at 21:34

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should publish more about this issue, it may not be a taboo matter but generally people don’t speak about these subjects. To the next! All the best!!|

 27. Umanizzare

  17 października 2017 at 22:34

  Hi to all, how is everything, I think every one is getting more from this web page, and your views are pleasant for new users.|

 28. Browse through millions of mp3 tracks

  17 października 2017 at 22:54

  It’s really very difficult in this busy life to listen news on TV, therefore I only use internet for that purpose, and get the latest information.|

 29. Umanizzare

  18 października 2017 at 00:43

  Thanks a lot for sharing this with all folks you actually know what you’re talking about! Bookmarked. Kindly additionally talk over with my web site =). We could have a hyperlink trade agreement between us|

 30. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 05:27

  I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?|

 31. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  18 października 2017 at 07:10

  Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards|

 32. MAGA

  18 października 2017 at 09:33

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is fantastic blog. A fantastic read. I will definitely be back.|

 33. Lélio Vieira Carneiro Junio

  18 października 2017 at 10:39

  I do not even understand how I ended up here, but I believed this publish used to be great. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already. Cheers!|

 34. Lélio Vieira Carneiro Junio

  18 października 2017 at 12:23

  Good day! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thank you|

 35. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 13:09

  Good info. Lucky me I came across your website by accident (stumbleupon). I have book-marked it for later!|

 36. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 14:10

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, as well as the content!|

 37. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:55

  Great article! That is the kind of information that are supposed to be shared across the web. Disgrace on the search engines for not positioning this submit upper! Come on over and talk over with my site . Thank you =)|

 38. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 18:16

  Superb, what a blog it is! This webpage presents valuable facts to us, keep it up.|

 39. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 19:43

  I just could not depart your site prior to suggesting that I really enjoyed the standard info a person provide for your visitors? Is gonna be again often in order to check up on new posts|

 40. Luiz Gastão Bittencourt

  19 października 2017 at 08:24

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post and the rest of the website is really good.|

 41. Grupo Serval presidios

  19 października 2017 at 10:53

  Your mode of telling the whole thing in this post is really pleasant, all be able to simply understand it, Thanks a lot.|

 42. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  19 października 2017 at 13:22

  Good article! We are linking to this particularly great article on our website. Keep up the good writing.|

 43. Lelio Vieira Carneiro

  19 października 2017 at 15:40

  Howdy very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I’ll bookmark your site and take the feeds additionally? I’m glad to search out numerous helpful info right here in the post, we need develop extra techniques in this regard, thank you for sharing. . . . . .|

 44. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 17:44

  Excellent article. Keep posting such kind of information on your blog. Im really impressed by it.

 45. tercio borlenghi junior

  19 października 2017 at 20:00

  Your style is really unique in comparison to other folks I’ve read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this site.|

 46. Lelio Vieira Carneiro Junior

  20 października 2017 at 01:47

  What’s up to all, how is everything, I think every one is getting more from this web site, and your views are good for new users.|

 47. Dadado Veig

  20 października 2017 at 04:20

  This is very fascinating, You are an overly professional blogger. I have joined your rss feed and stay up for looking for more of your magnificent post. Additionally, I’ve shared your site in my social networks|

 48. Carlos Eduardo Correa da Veig

  20 października 2017 at 06:51

  I’ve read several good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you put to make this type of excellent informative website.|

 49. Lelio Junior

  20 października 2017 at 09:29

  Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m inspired! Very helpful info specifically the ultimate phase 🙂 I care for such information a lot. I used to be looking for this certain info for a long time. Thanks and good luck. |

 50. Egli Diana Pinto

  20 października 2017 at 12:03

  hello there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this website, as I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective exciting content. Ensure that you update this again soon.|

 51. Luiz Gastão Bittencourt

  20 października 2017 at 14:33

  What’s up every one, here every one is sharing these kinds of experience, so it’s good to read this blog, and I used to visit this weblog all the time.|

 52. Egli Diana Pinto

  20 października 2017 at 20:15

  Hello! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Appreciate it|

 53. Umanizzare

  21 października 2017 at 04:56

  Hello it’s me, I am also visiting this web page regularly, this site is actually fastidious and the viewers are really sharing nice thoughts.|

 54. Luiz Gastão Bittencourt

  21 października 2017 at 13:48

  constantly i used to read smaller posts which also clear their motive, and that is also happening with this paragraph which I am reading here.|

 55. Lelio Vieira Carneiro Junior

  21 października 2017 at 22:40

  It’s fantastic that you are getting thoughts from this paragraph as well as from our argument made at this place.|

 56. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  22 października 2017 at 16:17

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!|

 57. Grupo Coral fraude

  23 października 2017 at 01:16

  I’m really enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Excellent work!|

 58. Dadado Veig

  23 października 2017 at 11:02

  Thankfulness to my father who stated to me on the topic of this webpage, this weblog is truly remarkable.|

 59. tercio borlenghi junior

  23 października 2017 at 21:18

  Great article.|

 60. Luiz Gastão Bittencourt

  24 października 2017 at 06:35

  Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. But just imagine if you added some great graphics or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this site could certainly be one of the most beneficial in its field. Very good blog!|

 61. Dadado Veig

  24 października 2017 at 16:07

  Amazing issues here. I am very satisfied to see your article. Thank you a lot and I’m taking a look forward to contact you. Will you kindly drop me a mail?|

 62. Carlos Eduardo Correa da Veig

  25 października 2017 at 01:34

  Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.|

 63. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  25 października 2017 at 11:18

  What’s up, I read your blogs daily. Your story-telling style is witty, keep it up!|

 64. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 19:59

  Hi! I simply want to give you a huge thumbs up for your great information you have got right here on this post. I’ll be coming back to your blog for more soon.|

 65. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 21:11

  Its like you learn my thoughts! You seem to grasp so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you just could do with some p.c. to force the message home a little bit, however instead of that, this is magnificent blog. A great read. I will definitely be back.|

 66. Itamar Serpa Fernandes

  25 października 2017 at 21:13

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the website is also really good.|

 67. Lelio Junior

  25 października 2017 at 22:21

  Thanks , I’ve recently been looking for information about this topic for ages and yours is the best I’ve came upon till now. But, what in regards to the conclusion? Are you positive concerning the source?|

 68. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 23:36

  I am not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for great info I was looking for this information for my mission.|

 69. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 00:44

  Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.|

 70. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 01:55

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is wonderful blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.|

 71. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 03:15

  I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly. I am quite certain I will learn plenty of new stuff right here! Best of luck for the next!|

 72. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 05:52

  Hi! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!|

 73. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  26 października 2017 at 07:09

  Pretty! This was an incredibly wonderful article. Thanks for supplying this info.|

 74. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 08:18

  Thanks for the good writeup. It actually used to be a leisure account it. Glance advanced to more brought agreeable from you! By the way, how could we communicate?|

 75. Lelio Junior

  26 października 2017 at 09:31

  This text is invaluable. Where can I find out more?|

 76. Lelio Junior

  26 października 2017 at 10:48

  Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.|

 77. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 12:07

  Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out. Please let me know where you got your theme. Bless you|

 78. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 13:28

  I was curious if you ever thought of changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?|

 79. Lelio Junior

  26 października 2017 at 14:49

  When someone writes an post he/she maintains the thought of a user in his/her mind that how a user can know it. Thus that’s why this piece of writing is great. Thanks!|

 80. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 17:22

  What’s up Dear, are you truly visiting this web site daily, if so afterward you will without doubt obtain nice experience.|

 81. Carlos Eduardo Correa da Veig

  26 października 2017 at 17:53

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. cheers|

 82. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 18:36

  I used to be suggested this website through my cousin. I am no longer certain whether this publish is written by way of him as no one else recognize such specified about my problem. You are incredible! Thank you!|

 83. Lelio Junior

  26 października 2017 at 19:48

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!|

 84. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 22:11

  Do you have any video of that? I’d like to find out some additional information.|

 85. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 23:25

  This paragraph is actually a nice one it assists new internet viewers, who are wishing for blogging.|

 86. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 00:39

  Superb site you have here but I was curious about if you knew of any forums that cover the same topics discussed in this article? I’d really like to be a part of community where I can get advice from other experienced individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thanks a lot!|

 87. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 01:52

  Appreciation to my father who shared with me regarding this blog, this blog is truly awesome.|

 88. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 03:09

  you are really a just right webmaster. The web site loading pace is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you have performed a wonderful process in this subject!|

 89. Itamar Serp

  27 października 2017 at 03:18

  Thanks for finally writing about > %blog_title% < Liked it!|

 90. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 04:33

  If some one wishes to be updated with latest technologies afterward he must be pay a quick visit this web site and be up to date daily.|

 91. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 05:53

  I am not sure the place you are getting your information, however good topic. I needs to spend some time learning more or figuring out more. Thanks for wonderful information I used to be on the lookout for this info for my mission.|

 92. Lelio Junior

  27 października 2017 at 07:10

  I don’t even know the way I ended up right here, but I thought this publish used to be good. I don’t recognise who you’re however definitely you are going to a famous blogger in the event you are not already. Cheers!|

 93. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 08:23

  Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no data backup. Do you have any methods to stop hackers?|

 94. Lelio Junior

  27 października 2017 at 09:35

  Hi there friends, its fantastic article regarding cultureand completely defined, keep it up all the time.|

 95. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 10:53

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.|

 96. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 12:11

  It’s awesome in favor of me to have a web page, which is helpful in support of my knowledge. thanks admin|

 97. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 13:28

  With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any methods to help stop content from being ripped off? I’d really appreciate it.|

 98. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  27 października 2017 at 13:57

  My family always say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting know-how all the time by reading such good articles.|

 99. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 14:47

  Spot on with this write-up, I really believe this amazing site needs far more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the info!|

 100. Lelio Junior

  27 października 2017 at 16:00

  It’s hard to find well-informed people in this particular topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks|

 101. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 17:12

  I simply couldn’t go away your web site before suggesting that I extremely enjoyed the standard info an individual supply on your visitors? Is going to be back frequently to inspect new posts|

 102. Lelio Junior

  27 października 2017 at 18:22

  This article offers clear idea for the new users of blogging, that really how to do running a blog.|

 103. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 19:32

  Post writing is also a fun, if you know then you can write if not it is complex to write.|

 104. Lelio Junior

  27 października 2017 at 21:52

  I like it when people get together and share views. Great blog, continue the good work!|

 105. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 23:03

  Why people still make use of to read news papers when in this technological globe the whole thing is available on web?|

 106. install ip security

  31 października 2017 at 15:41

  It’s going to be ending of mine day, however before finish I
  am reading this great article to increase my know-how.

 107. asbestos study

  3 listopada 2017 at 12:04

  Article writing is also a fun, if you be acquainted with after that you can write otherwise it
  is complicated to write.

 108. digital cameras

  4 listopada 2017 at 10:09

  Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I
  clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not
  writing all that over again. Regardless, just wanted to say superb blog!

 109. find asbestos inside

  4 listopada 2017 at 12:05

  It’s an awesome paragraph in favor of all the online visitors; they will
  take benefit from it I am sure.

 110. timex wearers

  5 listopada 2017 at 19:32

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this publish and if I may just I wish to recommend you
  few interesting issues or tips. Maybe you could write subsequent articles relating to this article.
  I wish to learn even more things about it!

 111. sand asbestos

  5 listopada 2017 at 22:11

  Thanks for ones marvelous posting! I really enjoyed reading it, you
  might be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and will often come back at some point.
  I want to encourage one to continue your great job,
  have a nice evening!

 112. website numbers

  5 listopada 2017 at 23:40

  Keep on writing, great job!

 113. smart phone

  7 listopada 2017 at 03:03

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the
  same nearly a lot often inside case you shield this
  hike.

 114. best pron

  8 listopada 2017 at 14:20

  hV0cor Really enjoyed this blog post. Really Great.

 115. Madeline

  8 listopada 2017 at 23:04

  Wonderful beat ! I would like to apprentice whilst you amend your web site, how can i
  subscribe for a weblog website? The account helped me a applicable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered vivid transparent
  concept

 116. personeriadebarranquilla.gov.co

  9 listopada 2017 at 05:29

  Hello, I enjoy reading through your article post.
  I like to write a little comment to support you.

 117. right timex

  9 listopada 2017 at 22:05

  You are so awesome! I don’t think I have read through anything like this before.
  So wonderful to discover another person with some unique thoughts on this
  subject matter. Really.. thanks for starting this up. This web site is one
  thing that is required on the internet, someone with some originality!

 118. phones reduces

  10 listopada 2017 at 14:55

  I was wondering if you ever considered changing the page layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures.
  Maybe you could space it out better?

 119. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  11 listopada 2017 at 05:00

  Hi colleagues, its fantastic piece of writing regarding tutoringand completely defined,
  keep it up all the time.

 120. Carlos Eduardo Veiga

  11 listopada 2017 at 07:58

  I read this paragraph completely on the topic of
  the resemblance of newest and earlier technologies, it’s amazing article.

 121. Lelio Junior

  12 listopada 2017 at 10:30

  Hi! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to look it over.
  I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking
  and will be tweeting this to my followers!
  Excellent blog and great style and design.

 122. Lelio Vieira Carneiro Junior

  12 listopada 2017 at 19:35

  Asking questions are in fact nice thing if you are not understanding something fully, except
  this piece of writing presents good understanding
  yet.

 123. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  12 listopada 2017 at 22:21

  It’s remarkable to go to see this website and reading the views of all colleagues regarding this piece of writing, while I am also eager of getting knowledge.

 124. Dadado Veig

  13 listopada 2017 at 02:03

  If you are going for best contents like me, only pay a quick
  visit this web page everyday since it offers quality contents, thanks

 125. Lelio Vieira Carneiro

  13 listopada 2017 at 08:40

  Hey there would you mind stating which blog platform
  you’re working with? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a
  tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems
  different then most blogs and I’m looking for something completely unique.

  P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 126. right timex look

  14 listopada 2017 at 02:46

  What’s up colleagues, its wonderful piece of writing on the topic of educationand completely explained, keep it up all the
  time.

 127. http://skyline.spin360studios.com/

  14 listopada 2017 at 14:16

  Hello friends, how is the whole thing, and what you want to say on the
  topic of this post, in my view its really awesome in support of me.

 128. home security camera systems wireless

  15 listopada 2017 at 03:58

  To keep your possessions safely?

 129. timex wearers

  15 listopada 2017 at 14:37

  Generally I do not read post on blogs, but I would like to say that
  this write-up very pressured me to try and do it! Your writing style has
  been amazed me. Thank you, quite nice article.

 130. Kitchens For Sale

  16 listopada 2017 at 06:01

  Just a smiling visitant here to share the enjoy (:, btw outstanding style.

 131. mobile beauty services

  16 listopada 2017 at 21:06

  Perfectly written content , appreciate it for information.

 132. Previous Papers 2018

  17 listopada 2017 at 19:01

  You made some clear points there. I looked on the internet for the topic and found most people will consent with your blog.

 133. loft conversions london

  17 listopada 2017 at 19:54

  Wow, great blog.Really thank you! Keep writing.

 134. Luigi

  18 listopada 2017 at 13:08

  Hello, I wish for to subscribe for this web site to get
  hottest updates, thus where can i do it please help out.

 135. optical see through augmented reality

  20 listopada 2017 at 00:01

  Simply wanna remark that you have a very decent web site , I enjoy the design and style it actually stands out.

 136. company website

  20 listopada 2017 at 13:32

  Sources Wow! Thank you! I continuously needed to write on my blog something like that. Can I take a portion of your post to my site?

 137. You made some good points there. I checked on the
  web for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 138. asbestos wont

  23 listopada 2017 at 20:51

  As the admin of this website is working, no uncertainty very
  quickly it will be famous, due to its quality contents.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra