Felieton

Programy Rodzina 500 plus i Mieszkanie plus mocno pracują w internecie na rzecz poparcia dla PiS

1. Interesującą analizę dotyczącą wpływu sztandarowych programów realizowanych przez rząd premier Beaty Szydło: Rodzina 500 plus i Mieszkanie plus na wzrost poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości przedstawia portal politykawsieci.pl.

Według analityków tego portalu apogeum zainteresowania programem Rodzina 500 plus w tym roku miało miejsce w sierpniu (analiza dotyczy okresu od 1 stycznia do końca sierpnia tego roku), przy czym tzw. geolokalizacja tych zainteresowań jest największa w zachodniej części kraju (lubuskie, dolnośląskie), a także w województwach, w których największe poparcie wyborcze miała obecna opozycja (np. pomorskie, kujawsko-pomorskie, czy śląskie).

Z kolei największe zainteresowanie w internecie programem Mieszkanie plus miało miejsce w lipcu tego roku, tuż po Kongresie Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze i tutaj tzw. geolokalizacja tego zainteresowania była znowu największa w województwie pomorskim, później mazowieckim i lubelskim.

Co więcej zainteresowanie tymi programami w internecie przejawiały głównie młode osoby, które do tej pory nie interesowały się polityką i nie uczestniczyły w wyborach, teraz popierają te rozwiązania i będą głosować na gwaranta programów Plus w tym w szczególności Rodzina 500 plus i Mieszkanie plus.

Analitycy dodają, że miesięczny zasięg tzw. dotarcie programów Plus (np. programu Rodzina 500 plus to średnio 11 milionów osób), przewyższa 2-3 krotnie wszystkie tematy polityczne wprowadzane do debaty publicznej przez opozycję.

2. Przypomnijmy tylko, że do końca 2016 roku z programu Rodzina 500 plus zostało wypłacone ponad 17,6 mld zł, czyli o 0,6 mld zł więcej niż wcześniej przewidywano w budżecie państwa, ponieważ zostało nim objęte aż 1,6 mln „pierwszych” dzieci (500 zł przysługuje takim dzieciom, jeżeli miesięczne dochody na członka rodziny nie przekraczają 800 zł, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego 1200 zł na osobę).

Z programu na koniec 2016 roku korzystało już 3,8 mln dzieci i w związku z tym poprawia on znacznie sytuację materialną rodzin wychowujących dzieci, ponieważ zmniejsza się wyraźnie ilość takich rodzin obejmowanych pomocą społeczną.

Programem na koniec 2016 roku było objętych 55 % wszystkich dzieci do 18 roku życia, przy czym w gminach wiejskich było to aż 63% dzieci, w gminach miejsko-wiejskich 58% dzieci i w gminach miejskich 48% dzieci, co tylko potwierdza, że do tej pory najwięcej wielodzietnych niezamożnych rodzin funkcjonowało w środowisku wiejskim.

3. Z kolei zasadniczą częścią programu Mieszkanie plus, jest budowanie mieszkań na wynajem, ale także mieszkań z opcją wejścia wynajmującego w jego własność po około 20-30 latach użytkowania.

Mieszkania w tym systemie budowane będą przez podmioty rynkowe w oparciu o specjalną linię kredytową w Banku Gospodarstwa Krajowego, ale na uzbrojonych gruntach nieodpłatnie (albo za symboliczną odpłatnością) udostępnionych przez państwo (chodzi między innymi o grunty będące w dyspozycji PKP i innych spółek państwowych, Agencji Mienia Wojskowego, czy Agencji Nieruchomości Rolnych), albo samorządy przekazywane do KZN).

W związku z tym cena metra kwadratowego takiego mieszkania nie powinna być wyższa niż 3 tys. zł, a w konsekwencji wysokość czynszu dla wynajmującego byłaby około 40-50% niższa niż obecne czynsze rynkowe (nawet z opcją wejścia we własność po ok. 30 latach).

Jak podał resort infrastruktury i budownictwa czynsz w mieszkaniach na wynajem będzie wynosił pomiędzy 10, a 20 zł za metr kwadratowy, natomiast z opcją wykupu na własność od 12 do 24 zł za metr kwadratowy (w zależności od lokalizacji mieszkania).

Program budowy mieszkań czynszowych jest skierowany głównie do rodzin o średnich dochodach, które nie mają szans na uzyskanie własnego mieszkania, przy czym będzie zawierał preferencje dla rodzin wychowujących dzieci.

Program Mieszkanie plus, jest, więc wreszcie pierwszym w Polsce kompleksowym rozwiązaniem zaadresowanym do rodzin o średnim i niskim poziomie dochodów, zorientowanym nie na wspieranie „własności mieszkaniowej”, ale na wynajem, co zapobiegnie wpadaniu w pułapki zadłużeniowe, tak charakterystyczne obecnie dla wielu młodych rodzin (szczególnie tzw. frankowiczów).

4. Program Rodzina 500 plus jest sprawnie realizowany już od 1,5 roku i jak podaje GUS oprócz likwidacji biedy w rodzinach wielodzietnych przynosi także wyraźny wzrost urodzeń (w tym roku liczba urodzeń przekroczy 400 tysięcy dzieci i będzie to najlepszy wynik od kilkunastu lat), z kolei program Mieszkanie plus dopiero rusza, choć w ramach tzw. pilotażu już na wiosnę przyszłego roku oddanych zostanie do użytku kilkaset mieszkań w Białej Podlaskiej i Jarocinie.

Jeżeli także program Mieszkanie plus będzie realizowany na znacznie większą skalę niż do tej pory (docelowo w ramach tego programu ma być budowane kilkadziesiąt tysięcy mieszkań rocznie), to jak się wydaje poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wśród ludzi młodych, będzie się utrzymywać na wysokim poziomie.

Zbigniew Kuźmiuk

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

11 komentarzy

11 Komentarzy

 1. Kwal

  12 września 2017 at 09:08

  W tej sprawie genialny pan Kuźmiuk ma rzeczywiście rację…on dobrze wie, że cały czas oto chodzi.

 2. klioes vel pislamista

  12 września 2017 at 09:59

  Dobra zmiana

  W królestwie ptaków zamiast króla
  Jest demokracja – ba! – wręcz hula.
  Lecz po wyborach – tak czy siak –
  Rządy sprawuje zawsze szpak…
  Czarnym szpak ptakiem jest i małym,
  Za to o głosie doskonałym.
  Wybory zawsze wygrać mógł,
  Bo jest on …w liczbie czterech sztuk.

  Czerń szpaka różne ma odcienie:
  Wpada w pomarańcz lub zielenie…
  Lecz, jak zwinięty w wieniec cierń
  Ma cztery kolce, jedna czerń!…
  Gdy opcja jakaś jest wybrana,
  Szpak ćwierka: „Zaszła dobra zmiana!”
  A zmiana się przedstawia tak,
  Że w miejsce szpaka, rządzi szpak.

  Wreszcie zaszła „dobra zmiana”!
  Przedtem dziobał szpak bociana.
  A po zmianie tej jest tak,
  Że bociana dziobie szpak!

  Za króla orła, co był biały,
  Ptaki się wzajem nie skubały.
  I nie rozdawał też nic król,
  Więc rewolucji nastał ból.
  Rozdawać teraz szpak już może –
  Nie swoje! – w białym co kolorze…
  Lecz rozdawnictwo białych piór
  To w upierzeniu pięćset dziur!

  Więc 500+ szpak obiecuje,
  A potem boćka oskubuje.
  Oskubanemu piór już brak,
  Więc szpak do niego ćwierka tak:
  „Jeśli wybierzesz mnie, to wsparcie
  Spore otrzymasz już na starcie.
  Swojemu to załatwi się…
  I uzupełnisz dziury swe.”

  Wreszcie zaszła „dobra zmiana”!…

  Już tak świat został urządzony,
  Że bociek biało- jest czerwony.
  I urządzony został tak,
  Że czarny ćwierka każdy szpak…
  Gdy jeden jest obdarowany,
  To inny został oskubany…
  Część jednak piórek, lepszy puch,
  Przywłaszcza szpak (najczęściej dwóch).

  Szpak gniazdko swoje puchem ściele.
  Bo wy, skrzydlaci przyjaciele,
  Nie pamiętacie orlich praw
  I każdy z was chce żyć jak paw.
  Bocianie Ty się w swoje odziej.
  Nie będzie wtedy z Ciebie złodziej!
  Nie kradnij i nie pozwól się
  Okradać, bo usłyszysz, że:

  Wreszcie zaszła „dobra zmiana”!…

 3. Paweł

  12 września 2017 at 11:42

  Kuźmiuk ponoć jedynie 5% Polaków dostanie mieszkanie dla młodych. Pozostałe 95% przeznaczone jest ponoć dla żydostwa i ukraińców. Prawda to? Czy żydostwo i ukraińcy dostają 500+?

 4. Janusz

  12 września 2017 at 12:18

  O ile wiem, łapownictwo jest w Polsce karane (przynajmniej wg litery prawa), zatem Kaczyński z Dudą i partyjniackim betonem PiS powinni siedzieć w kryminałach za 500+, mieszkanie+ itp wynalazki, nie dość, że demoralizujące społeczeństwo, uczące pasożytnictwa, żydowskiego z natury żerowania na innych, to odzierające ludzi z godności oraz niszczące więzi społeczne.

  • LSED

   13 września 2017 at 01:35

   100/100.

 5. elpiwo

  12 września 2017 at 12:46

  Spokojnie za rok, dwa lata za te 1000- (500+) nie da sie kupic i bochenka chleba. Ostro nad tym pracuja!

 6. Krzysztof

  12 września 2017 at 13:23

  Nie cala prawda, wystarczy przeczytac niektore komentarze, boli oj boli .
  Do tego cala masa prospolecznych ustaw, projekt nowej Konstytucji RP i.t.p.
  Powodzenia, Szczesc Boze !

 7. Wiktor

  12 września 2017 at 14:26

  Pan Kuźmiuk zachowuje się jak słup. Elpiwo ma rację tylko nie do końca.We wszystkich sklepach,magazynach są podwyżki cen.To co się dzieje w aptekach to horror.Podwyżki cen leków i produktów leczniczych nawet o 30%.Jedyne wytłumaczenie ,że hurtownia podniosła cenę.Drugą ważną sprawą jest systematyczne obniżanie jakości towarów w sklepach.To też są ukryte podwyżki cen. Rząd nad tym absolutnie nie panuje.Czy tylko nad tym?.
  janusz włącz myślenie.

 8. Paweł

  12 września 2017 at 16:54

  Polska będzie płacić renty i emerytury ukraińcom! Do tej pory dzięki pisiorom i reszcie zdrajców z UW i UD płacimy również żydom:

  youtube.com/watch?v=ro9uxdv0eDI

  Co nam masz do powiedzenia Kuźmiuk?!

  • Egzorcysta

   12 września 2017 at 22:36

   A coz moze Kuzmiuk powiedziec innego jak : glosowalem za.Za ceta tez glowowalem za, bo nie chodzi o racje i prawosc ale o moja kariere polityczna.Tyle Kuzmiuk ma do gadania.Jak kazdy komuch i lewak

   • Paweł

    13 września 2017 at 11:15

    Najgorsze jest to, że ten prostak jest promowany na prawy.pl. W sumie pojawiły się tu kanalie pokroju Terlikowskiego i Frasyniuka, ale ten jest wyjątkowo natrętny.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra