W kinach turecki dokument „Kedi – sekretne życie kotów”

Turecka pop kultura szturmem zdobyła serca nie tylko widzów w świecie islamskim ale i w Polsce, o czym świadczy popularność tureckich telenowel wśród naszych widzów. W świecie islamskim turecka pop kultura uświadamia muzułmankom, że istnieją o wiele bardziej liberalne modele życia dla muzułmanów niż to co narzucają fundamentaliści. Turcja jest naszym sojusznikiem w NATO, niezwykle szybko rozwija swoją gospodarkę, z dnia na dzień stając się coraz bogatszym i wpływowym państwem. Wbrew temu co głosi propaganda Unii Europejskiej konserwatywne islamskie rządy, przywracają swobody obywatelskie, przez lata tłamszone przez dyktuję wojskową. Niestety na ekrany polskich kin i do polskojęzycznej telewizji nieczęsto trafiają produkcje innych kinematografii niż amerykańskiej.

 

Bardzo ciekawą propozycją dla kinomanów, tych zainteresowanych kultura innych krajów, ale i tych, którzy lubią koty, jest turecki film dokumentalny „Kedi – sekretne życie kotów” wyświetlany w kinach w całej Polsce, w tym i w warszawskim kinie Kinoteka, mieszczącym się w Pałacu Kultury i Nauki.

 

Bohaterami filmu są bezdomne koty i ludzie pomagającym kotom w Stambule. Akcja filmu rozgrywa się w intrygującej scenografii najludniejszego miasta Turcji. Bezdomne koty w Stambule są darzone sympatią mieszkańców, tych prostych i tych należących do klasy średniej.

Stambulskie koty, należące do różnych ras, których przodkowie przed wiekami na statkach z całej Europy, Azji i Afryki przybywały do bizantyjskiego a potem osmańskiego portu, żyją w starych dzielnicach, wśród kamienic, na targowiskach, w portach i okolicach warsztatów. Zazwyczaj spotykają się z sympatią i życzliwością Turków.

 

Mieszańców Stambułu, prostych i zbuntowanych, żyjących nowocześnie i tradycyjnie, fascynuje to, że koty są niezależne, harde, gibkie, pełne poświęcenia i miłości dla swojego potomstwa. Jeden z nich mówi, że koty czują obecność Boga, i dla tego nie traktują ludzi jak bogów, tylko żyją obok nich.

 

Sympatia mieszkańców Stambułu do kotów ma też wymiar pragmatyczny. Bez obecności kotów szczury i myszy sterroryzowały by miasto, roznosząc wszelakie epidemie.

 

„Kedi – sekretne życie kotów” to film wzruszający, bardzo ciepły, wzbudzający sympatie do kotów ale i do Turków – wzór dla Polski jak w atrakcyjny sposób kreować pozytywny wizerunek Polaków i Polski w krajach na całym świecie.

 

Niektóre osoby mogą być krytycznie nastawione do troski wobec zwierząt, w sytuacji gdy tak wielu ludzi cierpi. Niesłusznie. To właśnie poprzez docenianie troski o zwierzęta powinniśmy podkreślać potrzebę tym większej troski o ludzi potrzebujących. Rozbudzenie empatii do zwierząt jest drogą do rozbudzenia empatii do ludzi – doskonale rozumiał to święty Franciszek.

 

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

132 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra