„Bracia Lumière”. W kinach 114 pierwszych filmów w historii kina

Dziś niewyobrażany sobie świata bez ruchomych obrazków. Internet, telewizja, kino, amatorskie filmiki to codzienność. Jesteśmy konsumentami i producentami. Właściwie wszyscy posiadacze telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych czy komputerów, dysponują sprzętem umożliwiającym dokonywanie nagrań doskonałej jakości.

 

Historia kina rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, w francuskim Lyonie, gdzie dwóch braci, Louis i Auguste Lumière, synów francuskiego przemysłowca, stworzyło pierwszą kamerę i zaczęło kręcić pierwsze filmy.

Francuski dokument „Bracia Lumière”, według scenariusza i w reżyserii Thierry Frémaux (dyrektora Festiwalu Filmowego w Cannes i Instytutu Lumière w Lyonie), można zobaczyć w kinach w całej Polsce, w tym i w warszawskim kinie Kinoteka, mieszczącym się w Pałacu Kultury i Nauki.

Króciutkie, doskonale skomponowane, filmiki braci Lumière, były fabularyzowanymi dokumentami, sceny dokumentujące codzienne życie we Francji i na całym świecie były inscenizowane. Z czasem prócz fabularyzowanych dokumentów pojawiły się fabuły pełne humoru i efektów specjalnych. Europejczyków z przełomu wieków najbardziej śmieszyło mordobicie zwyczajnych ludzi (co świadczy, że mało subtelna pop kultura nie jest owocem naszych czasów).

W dokumencie „Bracia Lumière” widzowie zobaczą 114 obrazów z ponad 1400 wyprodukowanych przez wytwornie braci Lumière od 1895 do 1905 roku. Wszystkie pokazane filmiki zostały zrekonstruowane cyfrowo w jakości 4K.

Filmy ukazują codzienne życie Francuzów, robotników i burżuazji, dorosłych i dzieci, cywili i żołnierzy, z miejsc publicznych i domów prywatnych, sceny kręcone w miastach, górach i na wybrzeżu, prace, zabawy, sport, widoki z Francji i zagranicy (Wietnamu, Japonii, Egiptu, Meksyku, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Irlandii, Palestyny, Rosji, USA, Azerbejdżanu).

 

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

153 komentarze

153 Komentarzy

 1. Tell me how videos

  6 listopada 2017 at 20:21

  google bring me here. Cheers!

 2. tercio borlenghi jr

  6 listopada 2017 at 23:39

  I’d like to find out more? I’d want to find out some additional information.|

 3. VIP Financing Solutions

  12 grudnia 2017 at 17:06

  Simply a smiling visitant here to share the love (:, btw great design.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra