Z kraju

Po blokadach go poznacie – facebook znów narzuca swój światopogląd

Facebook to medium społecznościowe, które nie jest zawieszone w bezosobowej przestrzeni kosmicznej i tak jak każda cyfrowa metodologia oddziaływania, ma jakiegoś osobowego konkretnego autora.

W przypadku medium społecznościowego w pewnym sensie tych autorów jest oczywiście całe mnóstwo, jednak są pośród nich decyzyjni kontrolerzy, czuwający… no właśnie, nad czym?

Mamy na portalu facebookowym więc profile prywatnych osób, ale są też tzw. fake-konta, za którymi zazwyczaj kryją się producenci wszelkiej maści określonego hejtu.  Zawsze jednak za owymi hejtami, czy też za bardziej lub mniej uargumentowanymi wypowiedziami w tzw. ‘sprawach’, stoją konkretni ludzie.

To jest jedna strona społeczności facebookowej, o której można jeszcze mnóstwo napisać i którą można analizować na wiele sposobów. Z powodu jednak kilku ostatnich wydarzeń, które bezpośrednio dotyczyły m. in. redaktorów i pblicystów Prawy.pl, dziś chcemy bardzo mocno zwrócić uwagę na coś, co jest filarem facebooka, czyli samym jego centrum dowodzenia. Chodzi  mianowicie o obnażenie światopoglądu portalu.

Pamiętajmy, że w zarządach firm zawsze są żywi ludzie, którzy mają przecież jakieś określone przekonania. Według tych poglądów działa cała firma. Na jedne rzeczy się pozwala, na inne nie. Uczciwość polega na tym, że konkretna firma nie ukrywa swego ukierunkowania światopoglądowego, nie udaje przed społeczeństwem wartości odmiennych niż te, które są wyznacznikiem jej działania.

Niestety nie dotyczy to jak się wydaje facebooka. Poniżej opisujemy więc dla Państwa konkretne sytuacje, która obnażają preferowaną na tym portalu światopoglądowość, według której  właśnie dokonują się tam działania eliminacyjne lub promocyjne określonego przesłania ideologicznego.

O co chodzi?

Otóż jeden z naszych publicystów pan Arkadiusz Miksa, wszechstronny erudycyjnie historyk, został właśnie zablokowany na facebooku. Tym jednak zdaje się facebook strzelił sobie w kolano, gdyż blokując pana Miksę pewnie nie wiedział, że jest on też fachowym analitykiem mediów społecznościowych, a Prawy.pl, w którym pisze pan Miksa od dłuższego czasu bacznie przygląda się facebook’owym poczynaniom i otwarcie je opisuje, wszak to już nie pierwszy raz, kiedy nasi autorzy są blokowani w tymże medium.

Po wstępnych obserwacjach proponujemy Państwu zapoznać się z faktami, które w dużym stopniu obnażają światopogląd firmy.

Dlaczego należy się temu mocno przyjrzeć? To proste. Użytkownicy facebooka, dokładnie tak jak wszyscy korzystający z jakiegokolwiek produktu jakiejkolwiek firmy, mają prawo znać intencje działania danej firmy, jak i rzetelność jej obsługi. Wszyscy mamy do tego pełne prawo. I już!

A zatem fakty:

Pan Arkadiusz Miksa posiadał kartę pewnej warszawskiej kinoteki, która właśnie ogłosiła na swym facebookowym profilu  propozycję pokazów filmów LGBT. O merytorycznej słuszności powodów, dla których wielu ludzi oburza się na całą tzw. kulturową działalność owych środowisk pisaliśmy wczoraj w felietonie pt.: „Środowiska LGBT rozkręcają się wrześniowo – odczarowujemy ich hasła”

http://prawy.pl/57403-srodowiska-lgbt-rozkrecaja-sie-wrzesniowo-odczarowujemy-ich-hasla/

Jako stały klient owej kinoteki pan A. Miksa wyraził więc swoje niezadowolenie w jej profilu, pisząc w komentarzu do postu: „Czemu promujecie odchyły, mam kartę kinoteki i w tej sytuacji jej nie przedłużę”. Po krótkim czasie autor komentarza został zablokowany przez portal, jego wypowiedź usunięto i mimo iż facebook zadeklarował założenie blokady na 24 godziny, które obecnie już dawno minęły, blokada sobie trwa… i trwa…

Jednocześnie facebookowi kompletnie nie przeszkadza wpis jednego z internatów pod tym samym postem kinoteki, który brzmi:

„Ojapie….le  LQBTQWERTY znowu będzie prowadzilo swój kukturkamf” (pisownia oryginalna, a co jest w miejscu wykropkowanym mogą się Państwo domyśleć)

O co chodzi? Albo może raczej o kogo? Proszę samemu sprawę przemyśleć i wyciągnąć wnioski.

Do tego przypomnijmy jeszcze całkowicie bierną politykę facebooka wobec agresywnych wypowiedzi pod adresem czworo katolików, występujących podczas nie tak dawnej konferencji prasowej,  publikowanej na facebooku,  w której owi katolicy zajęli stanowisko w pewnej ważnej sprawie publicznej. Gromy na katolików grzmiały następująco:

 „Głupiocy”, „Chyba was po….o”, „Znowu ci darmozjady kościelne wpiepsz….ą się do naszego życia.”, „Banda czarnych łotrów i kanalii”, „Zadymiarze, […] weźcie się do uczciwej pracy.”,  „Fanatyczne pseudo katolickie szumowiny”, „te gęby mówią same za siebie”, „Przecież to oblicza debili”, „co za szmaciarze – katole pie…one – wszędzie jak wszy się wciskają” – tu nic nie zniknęło z facebooka. Ciekawe prawda?

Z całą sprawą można zapoznać się w artykule pt.: „Won od naszego miasta” powiedziano katolikom w Bydgoszczy, bo nie bali się zabrać głosu

http://prawy.pl/55667-won-od-naszego-miasta-powiedziano-katolikom-w-bydgoszczy-bo-nie-bali-sie-zabrac-glos

W tym momencie z pewnością po prezentacji powyższych przykładów działania facebooka, sami Państwo już mają jasny obraz sprawy.

Miejmy świadomość więc, że portal facebookowy nie jest jakimś obiektywnie traktującycm swych użytkowników medium społecznościowym. Gdyby tak było, gra z banowaniem ludzi nie toczyłaby się w ten sposób, ale byłaby rzeczywiście czuwaniem nad dobrem wszystkich korzystających z portalu.

Przypominamy więc przy tej okazji, że:

„Prawnicy Instytutu oferują bezpłatną pomoc prawną internautom poszkodowanym w wyniku zablokowania bądź zamknięcia prowadzonych przez nich patriotycznych profili facebookowych. Osoby zainteresowane uzyskaniem takiej pomocy zachęcamy do kontaktu: interwencja@ordoiuris.pl.”

Na koniec poddajmy głębokiej i uczciwej refleksji pewną myśl:

Jaki dokładnie świat ideologiczny kryje się za działaniami facebooka?

I czy może wreszcie nie nadszedł już najwyższy czas, aby przedefiniować znaczenie słowa ‘ksenofobia’? Używany z impetem bowiem termin ‚ksenofobia’ przez ideologów jednej opcji, jako  rzekomo zagrażająca im siła rażenia, w rzeczywistości odpalana jest dokładnie przez nich samych, w kierunku wszystkich tych, którzy mają odwagę mieć inne niż oni sami zdanie i nie boją się o tym głośno mówić.

Nie słuchając więc wrzaskliwych krzyków przeciw zachowaniom tym, czy tamtym,  zastanówmy się mocno wszyscy, w którą tak naprawdę stronę działa… ksenofobia?

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

142 komentarze

142 Komentarzy

 1. Satyr

  13 września 2017 at 13:03

  ludziki, nie bądzcie naiwni. A KTO nie narzuca? Cenzury moze nie ma na niezależnej od rozumu, czy na stronie karnoskich, którzy tez blokują konta? Z tego co zauwazyłem, to na do Rzeszy Lisickiego jest ona stosunkowo rzadka, ale reszta rezimowych mediów pozostawia wiele do zyczenia. U was też od czasu do czasu jest stosowana cenzura.

  • Maciek

   13 września 2017 at 13:20

   No ale FB aspiruje do „uniwersalnego” medium . Co wolno smrodowi ,to już nie koniecznie wojewodzie .

   • Maciek

    13 września 2017 at 13:26

    Natomiast jeśli FB , jest forum dyskusyjnym środowiska LGBTQWERTY ,to też OK ,tylko niech to wprost powiedzą .

    • Maciek

     13 września 2017 at 14:05

     W sumie to przydałaby się jakaś taka zwięzła ( w kilku zdaniach ) definicja . FB to … … … … . Natomiast taka zapętlona . Na FB są poglądy społeczności FB . Poglądy społeczności FB tworzą FB właściwie nic nie mówi i trudno się „odwoływać” od decyzji tej społeczności .

  • podolak

   18 września 2017 at 15:21

   „A KTO nie narzuca?”

   Ustawy oświatowej jeszcze Poroszenko nie podpisał a już w w UA banderowcy dyrektorów szkół z językami nauczania mniejszości narodowych (w tym polskiej)ZWALNIAJĄ.
   Żle uczą niepatriotycznie, tak uzasadniają.
   Nalezy wynaradawiać dzieci jeszcze szybciej.
   Bandery nie chcą te dzieciaki kochać i to jest w UA, straszne przestępstwo.
   Polskie służby z konsulatu we Lvivie udają ze nie widzą i nie słyszą.
   Podobno na wyraźne polecenie ambasadora Piekły.
   Rodzice dzieci bronią dyrektorki a w rzeczywistości swoje dzieci przed banderyzacją.

   http://kurs.if.ua/news/pokarannya_za_yazyk_dyrektor_ivanofrankivskoi_shkoly_3_z_rosiyskoyu_movoyu_navchannya_zvilnyaietsya_cherez_tysk_chynovnyka_vid_svobody_57640.html

 2. Gocha

  13 września 2017 at 14:15

  FB to taka wirtualna GNIDA. Kilka lat temu moja córka założyła mi konto na fb, którego ja nigdy nie aktywowałam. Nie mniej jednak, od co najmniej 3 lat otrzymywałam maile z informacją i pytaniem czy znam takie i takie osoby (podane były nazwiska, miasto lub miejsce pracy). Nie reagowałam na te maile. Nie tak dawno dostałam takiego maila i z ciekawości kliknęłam na jedno z podanych mi nazwisk bo było inaczej bo na niebiesko wyświetlone. Okazało się, że tym ich podstępem aktywowałam konto. Oczywiście po kilku godzinach go usunęłam. Usuwajcie swoje konta bo to totalna inwigilacja.

 3. niepisior

  13 września 2017 at 14:19

  Ja nie rozumiem tego jojczenia na jawnie żydokomunistycznego fb.
  Wystarczy nie używać, nie wchodzić, nie publikować, nie być na fb!
  Przecież normalny internet ciągle działa. Strony działają. Czy NAPRAWDĘ konieczna jest obecność na jakimś forum(?), bo nie wiem do jakiej kategorii zakwalifikować fb?
  Ja nie byłem, nie jestem i nie będę na fb. I wszystkich, którzy są na fb a narzekają, zachęcam do ODZYSKANIA WOLNOŚCI i wypisanie się z tego bałaganu!

  A ruch odpływowy z fb chyba już się zaczął, bo management fb gwałtownie szuka nowych żródeł przychodów, bo wpływy z samego fb jako źródła danych dla reklamodawców zaczyna wysychać, czyli jednak ludziska odchodzą, więc nie bedziecie ani pierwsi, ani jedyni.

 4. Alot

  13 września 2017 at 14:31

  Mam wobec tego pytanie.
  Co się stanie, jeśli w tym miejscu, pod tym tekstem napiszę komentarz, który będzie nie tylko niezgodny z widzimisię autora, ale przede wszystkim z profilem moralno-etycznym serwisu?
  Będzie sobie wisiał po wsze czasy czy może jednak zostanie usunięty?

  Pod rozwagę, wszystkim krzyczącym, o cenzurze. Niech się zastanowią ile wolnej przestrzeni wokół siebie zostawiają dla innych poglądów, a dopiero potem szukają akceptacji dla swoich przekonań u innych osób.

  • Maciek

   13 września 2017 at 14:59

   Ile poglądów zmieści się na łepku od szpilki ? Po co tu jeszcze przestrzeń mieszać .. Osoba,jednostka po prostu ma jakieś poglądy . Jest wolna może je wyrażać , może ich nie wyrażać ,mogą spotkać się ze zrozumieniem ,lub nie . A jak są nieakceptowane ,to często może się pojawić twórczy spór .

   • Alot

    14 września 2017 at 00:57

    Masz na myśli ten ‚twórczy’ ferment poniżej?

    • Maciek

     14 września 2017 at 07:44

     Ferment to raczej dekonstruktywizm niż tworzenie czegokolwiek .

 5. Marian

  13 września 2017 at 21:24

  Nie posiadam konta na FB i jakoś nie mam takiej potrzeby.

 6. klioes vel pislamista

  13 września 2017 at 22:04

  ksenos = obcy, fobos = strach
  Ksenofobia = strach przed obcym(ymi)

  NIC NIE TRZEBA „PRZEDEFINIOWYWAĆ” !!!

  Wystarczy konsekwentnie przypominać prawdziwe znaczenie słów, które jest celowo zmieniane przez lewactwo.

 7. Robert B.

  13 września 2017 at 22:37

  Pejs-zbuk to medium ŻYDOWSKIE. Od razu staje się jasne wszystko.

 8. Warmiak

  17 września 2017 at 14:49

  Po co korzystacie z tego FB ????
  Jakbyście nie korzystali to nikogo by nie zablokowano i etc.
  Widzę, że rozmawiacie o temacie ale nie staracie się go naprawić. Naprawa to porzucenie FB.
  Ja nie mam konta tam, prowadzę firmę mam znajomych, żyję normalnie. FB nie jest potrzebny do niczego ludziom, jest potrzebny służbom aby Was lepiej poznać i jeszcze dokładniej inwigilować.

 9. klioes vel pislamista

  18 września 2017 at 20:02

  ZDF w akcji

  ZDF w akcji – nie brak „atrakcji”…
  Niech kwitnie pustogłowie!
  Głoszą Judasze: „Zbrodnie nie nasze!…”
  (Film „Nasze matki, nasi ojcowie”)

  Dodają grozy „polskie” obozy.
  Przepraszać?… „Nie ma za co!
  Bo demokracji w Polsce brak…” Racji
  Mają ci więcej, którzy IM płacą.

  Ta, co straciła ojca, niemiła
  Jest w studiu w czas debaty.
  Spytać Makreli Niemcy by chcieli:
  Dlaczego naród ma iść na straty?

  Głos wdów i sierot uciszył Herod.
  Już Astrid Passin wejście
  Do studia – byłe… Bo jest niemiłe
  Kryptocenzury przez nią obejście!

 10. buy NBA 2K18 MT cheap

  28 września 2017 at 10:53

  What is with that guy?

 11. MAGA

  18 października 2017 at 09:31

  It’s hard to come by experienced people about this subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks|

 12. lelio vieira carneiro junior

  18 października 2017 at 17:53

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!|

 13. Grupo Coral fraude

  19 października 2017 at 08:06

  You’ve made some good points there. I checked on the net to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.|

 14. Grupo Serval presidios

  19 października 2017 at 10:35

  bookmarked!!, I really like your site!|

 15. Itamar Serp

  19 października 2017 at 13:05

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!|

 16. Luiz Gastão Bittencourt

  19 października 2017 at 17:27

  Hello! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!|

 17. Carlos Eduardo Correa da Veig

  19 października 2017 at 19:46

  I’m gone to say to my little brother, that he should also go to see this website on regular basis to get updated from most recent reports.|

 18. Itamar Serp

  19 października 2017 at 23:40

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for %meta_keyword%|

 19. Itamar Serp

  20 października 2017 at 01:35

  Thanks on your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you’re a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will often come back later in life. I want to encourage one to continue your great job, have a nice evening!|

 20. José Wilame Araújo Rodrigues

  20 października 2017 at 04:01

  Hi! I just would like to give you a huge thumbs up for your great information you have got right here on this post. I will be returning to your blog for more soon.|

 21. Umanizzare

  20 października 2017 at 06:34

  It’s actually very complex in this active life to listen news on Television, so I only use the web for that purpose, and take the latest news.|

 22. Grupo Coral fraude

  20 października 2017 at 11:48

  whoah this blog is excellent i like reading your articles. Keep up the good work! You already know, lots of individuals are searching round for this information, you can help them greatly. |

 23. Itamar Serp

  20 października 2017 at 14:17

  Hello just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.|

 24. tercio borlenghi junior

  20 października 2017 at 19:17

  My spouse and I stumbled over here coming from a different web page and thought I might check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to looking into your web page again.|

 25. Itamar Serpa Fernandes

  21 października 2017 at 03:59

  wonderful issues altogether, you simply received a emblem new reader. What could you suggest about your publish that you simply made some days in the past? Any certain?|

 26. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  21 października 2017 at 12:52

  Thanks designed for sharing such a nice idea, article is good, thats why i have read it completely|

 27. Umanizzare presídios

  21 października 2017 at 21:46

  That is a great tip particularly to those new to the blogosphere. Brief but very accurate info… Appreciate your sharing this one. A must read post!|

 28. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  22 października 2017 at 06:14

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!|

 29. Egli Diana Pinto

  22 października 2017 at 15:21

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and located that it is truly informative. I am gonna be careful for brussels. I will be grateful for those who proceed this in future. Many other folks shall be benefited out of your writing. Cheers!|

 30. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  23 października 2017 at 00:17

  We are a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community. Your web site offered us with helpful information to work on. You have performed an impressive process and our whole neighborhood will probably be thankful to you.|

 31. Itamar Serpa Fernandes

  23 października 2017 at 10:00

  After looking into a few of the articles on your website, I really appreciate your technique of blogging. I added it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my web site as well and let me know how you feel.|

 32. Umanizzare presidios

  23 października 2017 at 19:41

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that „perfect balance” between usability and appearance. I must say you have done a great job with this. Also, the blog loads very fast for me on Firefox. Exceptional Blog!|

 33. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  24 października 2017 at 05:34

  It’s in fact very complex in this active life to listen news on TV, thus I only use web for that purpose, and take the most recent information.|

 34. Itamar Serp

  24 października 2017 at 14:55

  It’s very straightforward to find out any matter on net as compared to textbooks, as I found this paragraph at this website.|

 35. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  25 października 2017 at 00:39

  Spot on with this write-up, I honestly think this amazing site needs far more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the info!|

 36. tercio borlenghi jr

  25 października 2017 at 10:16

  Greetings! Very useful advice in this particular post! It is the little changes that make the largest changes. Many thanks for sharing!|

 37. Lelio Junior

  25 października 2017 at 19:06

  A motivating discussion is definitely worth comment. I think that you need to write more about this subject matter, it may not be a taboo matter but generally folks don’t discuss such topics. To the next! Best wishes!!|

 38. Dadado Veig

  25 października 2017 at 20:13

  Hello everybody, here every person is sharing these kinds of knowledge, so it’s pleasant to read this website, and I used to pay a quick visit this webpage daily.|

 39. Lelio Junior

  25 października 2017 at 20:18

  Awesome article.|

 40. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 22:40

  Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person’s webpage link on your page at proper place and other person will also do similar for you.|

 41. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 23:54

  Hey there, You’ve done a great job. I’ll definitely digg it and for my part suggest to my friends. I’m sure they will be benefited from this website.|

 42. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 01:03

  Hi would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!|

 43. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 02:16

  Thanks for every other great post. The place else could anyone get that kind of information in such an ideal means of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the look for such information.|

 44. Lelio Junior

  26 października 2017 at 03:36

  Whats up this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 45. Itamar Serp

  26 października 2017 at 06:09

  Greetings from Carolina! I’m bored to death at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, superb site!|

 46. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 06:12

  Greetings! Very helpful advice in this particular post! It’s the little changes that make the greatest changes. Thanks for sharing!|

 47. Lelio Junior

  26 października 2017 at 07:24

  continuously i used to read smaller articles that also clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading at this place.|

 48. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 09:51

  Greetings! Very useful advice in this particular post! It’s the little changes that produce the most significant changes. Many thanks for sharing!|

 49. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 11:09

  Really when someone doesn’t understand then its up to other visitors that they will help, so here it happens.|

 50. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 12:28

  Hey very interesting blog!|

 51. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 13:50

  Its such as you read my mind! You appear to know so much approximately this, such as you wrote the e book in it or something. I believe that you can do with a few % to force the message home a bit, but other than that, that is excellent blog. An excellent read. I will certainly be back.|

 52. Lelio Junior

  26 października 2017 at 15:11

  Thanks very nice blog!|

 53. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 16:27

  If you want to grow your knowledge simply keep visiting this website and be updated with the latest gossip posted here.|

 54. tercio borlenghi jr

  26 października 2017 at 16:45

  Great article. I am dealing with some of these issues as well..|

 55. Lelio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 18:55

  Hello! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking it and checking back often!|

 56. Lelio Junior

  26 października 2017 at 20:08

  Having read this I thought it was really enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!|

 57. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 21:19

  May I just say what a comfort to uncover somebody who really understands what they’re discussing over the internet. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people really need to look at this and understand this side of the story. It’s surprising you’re not more popular because you most certainly possess the gift.|

 58. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 22:31

  What’s up every one, here every one is sharing such know-how, so it’s pleasant to read this blog, and I used to visit this webpage all the time.|

 59. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 23:46

  I every time spent my half an hour to read this web site’s articles or reviews all the time along with a mug of coffee.|

 60. Lelio Junior

  27 października 2017 at 00:59

  Hiya very nice site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds also? I’m glad to seek out numerous useful info right here in the publish, we want develop extra techniques in this regard, thank you for sharing. . . . . .|

 61. Lelio Junior

  27 października 2017 at 02:12

  Howdy! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Excellent blog and outstanding design and style.|

 62. Itamar Serp

  27 października 2017 at 02:15

  Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme. Thanks a lot|

 63. Lelio Junior

  27 października 2017 at 03:32

  Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same outcome.|

 64. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 04:55

  It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!|

 65. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 06:15

  Just want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is just nice and i could assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.|

 66. Lelio Junior

  27 października 2017 at 07:30

  It is really a great and useful piece of information. I’m glad that you shared this helpful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.|

 67. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 08:42

  Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thanks a lot!|

 68. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 09:56

  I’ll immediately grasp your rss feed as I can not find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me recognize so that I may just subscribe. Thanks.|

 69. Lelio Junior

  27 października 2017 at 11:14

  This website definitely has all of the information and facts I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask. |

 70. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 12:33

  Wow, incredible weblog layout! How lengthy have you ever been running a blog for? you make blogging glance easy. The whole look of your site is magnificent, let alone the content material!

 71. Luiz Gastão Bittencourt

  27 października 2017 at 12:46

  Just want to say your article is as astounding. The clearness in your post is just cool and i could assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.|

 72. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 13:50

  Howdy I am so happy I found your blog, I really found you by mistake, while I was researching on Yahoo for something else, Regardless I am here now and would just like to say many thanks for a fantastic post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the great job.|

 73. Lelio Junior

  27 października 2017 at 15:07

  I used to be able to find good advice from your blog articles.|

 74. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 16:21

  You could certainly see your skills in the article you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. At all times go after your heart.|

 75. Lelio Junior

  27 października 2017 at 17:31

  I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.|

 76. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 18:41

  Excellent goods from you, man. I have take note your stuff previous to and you’re simply too great. I really like what you’ve acquired right here, really like what you’re saying and the way in which in which you are saying it. You are making it enjoyable and you still care for to stay it smart. I can not wait to read much more from you. This is actually a tremendous web site.|

 77. Lelio Junior

  27 października 2017 at 19:50

  Appreciate the recommendation. Will try it out.|

 78. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 21:01

  Thanks for every other wonderful post. Where else may just anyone get that kind of information in such a perfect means of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I am at the search for such info.|

 79. Lelio Vieira Carneiro

  27 października 2017 at 22:18

  Great article.|

 80. Lélio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 23:22

  This text is priceless. How can I find out more?|

 81. Lélio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 00:32

  Heya i am for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.|

 82. Lélio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 01:42

  Everything is very open with a really clear explanation of the challenges. It was really informative. Your website is useful. Thank you for sharing!|

 83. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 02:52

  Hi it’s me, I am also visiting this site regularly, this site is in fact fastidious and the viewers are actually sharing fastidious thoughts.|

 84. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 04:06

  excellent issues altogether, you just won a emblem new reader. What might you suggest in regards to your publish that you simply made a few days in the past? Any positive?|

 85. Lelio Junior

  28 października 2017 at 06:42

  Its such as you learn my mind! You appear to grasp a lot about this, such as you wrote the book in it or something. I feel that you can do with a few p.c. to drive the message house a little bit, but other than that, this is great blog. A great read. I’ll certainly be back.|

 86. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  28 października 2017 at 07:42

  Article writing is also a excitement, if you be familiar with after that you can write if not it is complex to write.|

 87. Carlos Eduardo Correa da Veig

  28 października 2017 at 16:32

  I always spent my half an hour to read this blog’s articles all the time along with a cup of coffee.|

 88. Lelio Junior

  29 października 2017 at 01:18

  Hey just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.|

 89. Luiz Gastão Bittencourt

  29 października 2017 at 08:47

  You are so awesome! I don’t think I have read through a single thing like this before. So good to discover someone with genuine thoughts on this topic. Seriously.. thank you for starting this up. This website is something that is required on the internet, someone with a bit of originality!|

 90. Itamar Serpa Fernandes

  29 października 2017 at 17:12

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!|

 91. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  30 października 2017 at 01:38

  Hi there, I enjoy reading through your article post. I like to write a little comment to support you.|

 92. Grupo Serval presídios

  30 października 2017 at 10:51

  Great info. Lucky me I came across your website by accident (stumbleupon). I’ve book marked it for later!|

 93. Umanizzare presidios

  30 października 2017 at 20:35

  I’ll right away take hold of your rss as I can’t to find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me understand so that I may subscribe. Thanks.|

 94. Lelio Vieira Carneiro

  31 października 2017 at 05:56

  It’s very effortless to find out any matter on net as compared to books, as I found this post at this website.|

 95. ip security

  31 października 2017 at 16:07

  Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you
  are just too great. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you
  are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and
  you still care for to keep it wise. I can’t wait to read far more from you.
  This is really a wonderful website.

 96. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  31 października 2017 at 16:09

  Greetings I am so delighted I found your web site, I really found you by mistake, while I was browsing on Yahoo for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks for a remarkable post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent job.|

 97. contract phones encapsulate

  31 października 2017 at 21:45

  Hi everyone, it’s my first visit at this website, and article is really fruitful
  designed for me, keep up posting these types of posts.

 98. Lelio Vieira Carneiro Junior

  1 listopada 2017 at 01:45

  What’s up everyone, it’s my first pay a visit at this website, and article is actually fruitful for me, keep up posting these articles or reviews.|

 99. Lélio Vieira Carneiro Junio

  1 listopada 2017 at 10:54

  Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appearance. I must say you’ve done a fantastic job with this. Also, the blog loads super fast for me on Opera. Outstanding Blog!|

 100. monthly phone

  1 listopada 2017 at 20:18

  Remarkable! Its genuinely awesome piece of writing, I have got much clear
  idea regarding from this article.

 101. Lelio Vieira Carneiro

  1 listopada 2017 at 21:17

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?|

 102. Lelio Vieira Carneiro

  2 listopada 2017 at 07:16

  Hello there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.|

 103. Carlos Eduardo Veiga

  2 listopada 2017 at 18:11

  Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My blog site is in the exact same area of interest as yours and my users would truly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Thanks!|

 104. Lélio Vieira Carneiro Junio

  3 listopada 2017 at 04:14

  Genuinely when someone doesn’t know then its up to other viewers that they will assist, so here it happens.|

 105. Umanizzare presídios

  3 listopada 2017 at 14:21

  Hmm it appears like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips and hints for rookie blog writers? I’d definitely appreciate it.|

 106. property security systems

  3 listopada 2017 at 22:00

  Hi there to all, the contents present at this web site are
  really remarkable for people experience, well, keep up the good work fellows.

 107. Carlos Eduardo Veiga

  4 listopada 2017 at 03:33

  Hello there! This blog post couldn’t be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I’ll forward this post to him. Fairly certain he’ll have a very good read. I appreciate you for sharing!|

 108. website admin allows

  4 listopada 2017 at 06:29

  Highly energetic post, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?

 109. home security system

  4 listopada 2017 at 11:17

  I have learn a few good stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting.
  I wonder how much effort you set to create this sort of
  great informative website.

 110. tercio borlenghi jr

  5 listopada 2017 at 05:44

  Good day I am so excited I found your weblog, I really found you by error, while I was searching on Google for something else, Regardless I am here now and would just like to say thank you for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome jo.|

 111. Carlos Eduardo Correa da Veig

  5 listopada 2017 at 16:33

  Hi there to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this site, and your views are pleasant in favor of new users.|

 112. contract phones encapsulate

  5 listopada 2017 at 19:09

  Thanks for any other magnificent post. Where else may just anybody get that type of information in such a perfect method of writing?
  I’ve a presentation next week, and I’m at the look for such information.

 113. Lelio Vieira Carneiro

  6 listopada 2017 at 03:07

  I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly. I am quite certain I will learn a lot of new stuff right here! Good luck for the next!|

 114. Dadado Veig

  6 listopada 2017 at 13:28

  Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my visitors would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.|

 115. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  7 listopada 2017 at 00:37

  Wow! This blog looks exactly like my old one! It’s on a completely different subject but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors!|

 116. Grupo Coral

  7 listopada 2017 at 11:04

  Wonderful blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused .. Any tips? Thank you!|

 117. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  7 listopada 2017 at 23:00

  When someone writes an post he/she keeps the plan of a user in his/her mind that how a user can be aware of it. So that’s why this article is great. Thanks!|

 118. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  8 listopada 2017 at 09:19

  Usually I do not learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to take a look at and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite great post.|

 119. tits tits tits

  8 listopada 2017 at 11:14

  r1fcuL Thank you ever so for you blog. Will read on

 120. Dadado Veig

  8 listopada 2017 at 20:19

  That is really attention-grabbing, You are an overly skilled blogger. I’ve joined your feed and stay up for in the hunt for extra of your fantastic post. Also, I have shared your website in my social networks|

 121. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  9 listopada 2017 at 02:56

  Hi there, I would like to subscribe for this web site to get most recent updates, so where can i do it please assist.|

 122. Grupo Serval presídios

  9 listopada 2017 at 06:36

  Hi there, this weekend is pleasant for me, since this point in time i am reading this fantastic educational paragraph here at my house.|

 123. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  9 listopada 2017 at 14:01

  I visit every day a few blogs and websites to read content, however this weblog offers quality based writing.|

 124. bigger website

  9 listopada 2017 at 17:27

  Hello, I check your new stuff daily. Your writing style is awesome, keep it up!

 125. home security cameras for sale

  11 listopada 2017 at 16:53

  Do you experience feeling these people could be more freeze in your property?

 126. Dadado Veig

  11 listopada 2017 at 20:21

  Hi there, I discovered your site by the use of
  Google while looking for a similar matter, your website got here
  up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply become alert to your blog thru Google, and
  located that it’s really informative. I’m gonna be careful for brussels.
  I’ll appreciate for those who continue this in future. A lot of other folks might be benefited from your writing.
  Cheers!

 127. tercio borlenghi junior

  13 listopada 2017 at 09:40

  I really like what you guys are up too. This sort of clever work and coverage!
  Keep up the very good works guys I’ve incorporated you guys to blogroll.

 128. Luiz Gastão Bittencourt

  13 listopada 2017 at 16:42

  It’s enormous that you are getting ideas from this post as well as from our dialogue made here.

 129. Wilfredo

  14 listopada 2017 at 13:48

  Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff
  previous to and you’re just too magnificent. I actually like what
  you’ve acquired here, really like what you’re saying and the way
  in which you say it. You make it enjoyable and you
  still take care of to keep it sensible. I can not
  wait to read far more from you. This is really a terrific site.

 130. Villa for sale in Abu Dhabi

  15 listopada 2017 at 18:36

  There is definately a lot to learn about this issue. I really like all of the points you have made.

 131. Kitchens Chadderton

  16 listopada 2017 at 08:08

  Im grateful for the blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 132. flying superhero fight

  17 listopada 2017 at 22:02

  Spot on with this write-up, I absolutely feel this site needs a lot more attention. I all probably be back again to see more, thanks for the advice!

 133. Write my paper

  22 listopada 2017 at 15:28

  This article is incredibly cool. I like it and it is a very helpful article and i believe readers read this informative article they consider good understanding.

 134. Alisia

  22 listopada 2017 at 21:14

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our
  community. Your site provided us with valuable info to work
  on. You have done a formidable job and our entire community will be
  grateful to you.

 135. seo vancouver

  23 listopada 2017 at 00:09

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog.Really thank you! Keep writing.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra